UIT DEN OMTREK 'n Kindeken is ons gheboren De vroomheid van het Nederlandsche volk ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 ZIEKTEN IN AARDBEIEN- PLANTEN Bestrijding met gas Bestrijding BENNEBROEK BEVERWIJK Pondsactie Aan de katholieken van Beverwijk! DE EXTRA KERST-TOESLAG Dienst voor Sociale Zaken Kerstgave Fonds Armengoederen BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Onbevredigend HILLEGOM VELSEN IJMUIDEN De gladde wegen ZANDVOORT Wiegeliedjes in den Kerstnacht ZAANDAM WAT IS EEN BIOS-REST AURANT? Zooals bekend wordt momenteel te Bever wijk een wetenschappelijk onderzoek ingesteld haar ziekten in aardbeienplanten. Juist deze Week hebben de Staten van Holland besloten °m in de kosten van dit belangrijk en nood zakelijk onderzoek een bijdrage te verleenen. In verband hiermede is het voor de aardbei enkweekers in onze streek interessant wat de heer P. Hus in het Nederlandsch Landbouw weekblad schrijft over de aardbeienmijt. In verschillende landen worden de aardbeien- Munten aangetast door een zeer klein geelachtig bruin diertje, dat niet grooter is dan ongeveer 0-2 a 0.3 m.m. en dat tot de spinachtige dieren behoort, dus geen insect is, zooals het vaak ten onrechte wordt genoemd, doch een mijt. Öit diertje, Tarsonemurs fragariae geheeten, Veroorzaakt belangrijke schade. Ook in ons land komt de aardbeienmijt voor; Volgens den heer Hus vermoedelijk zelfs hieer dan men meent, waarschijnlijk brengt bet onzen aardbeientelers grootere schade toe dan zij denken. V erschijnselen Vrij zeker zoo schrijft de heer Hus verder *- zal in verschillende gevallen de schade, door de aardbeienmijt veroorzaakt, toegeschre ven zijn aan Mozaïekziekte. De mijten steken baar scherpe middelen in het- bladweefsel en tangen daaruit sappen op. Gebeurt dit bij oudere bladeren, dan worden deze vlekkerig (mozaïekachtig), zij krullen zich en de blad- tanden buigen zich eenigszins naar beneden om. De jonge blaadjes blijven klein, de aller jongste ontplooien zich zelfs niét, zij hebben oen bleekgroene kleur, worden bros en ver dorren of gaan bij nat weer in rotting over. De bloesems ontwikkelen zich slecht of in het ge heel niet. Sterk aangetaste planten maken een ge drongen indruk, doordat het hart niet goed tot ontwikkeling is gekomen. Van matig aangetaste planten is de oogst ai gering, sterk aangetaste planten gaan na bet tweede jaar reeds dood, waardoor de op brengst van een besmet aardbeienveld nog sterker vermindert. De aantasting is midden in den zomer het hevigst, het aantal mijten is dan het grootst. Alleen geslachtsrijpe wijfjes kunnen over winteren, de nog niet volgroeide mijten en Voor zoover men heeft kunnen nagaan ook de eieren, gaan in den herfst dood. In het voorjaar vermenigvuldigen de mijten Sich sterk, verschillende generaties komen ge- burende den zomer tot ontwikkeling, tot in den herfst door lage temperaturen daaraan een ®inde komt. Om de mijten te zien heeft men een ver grootglas noodig. Men vindt ze niet gemakke lijk, want de aardbeienmij ten zijn lichtschuw, houden zich tusschen de sterke beharing Verscholen en houden zich bij voorkeur op in bladplooien of tusschen samengevouwen blaad jes. Toen gebleken was dat de aardbeienmijt zeer schadelijk kan zijn, heeft men natuurlijk ge tracht de schade te voorkomen of te beperken en naar een goed bestrijdingsmiddel gezocht. Men heeft geprobeerd de mijten te dooden boor de planten te bespuiten o.a. met lysol, ■ninerale oliepreparaten, nicotine, formaline,. Swavelpreparaten, e.a. De resultaten zijn niet bevredigend geweest, voor een deel is dat te wijten aan de middelen, Welke beproefd werden. Het is b.v. bekend, dat bi ij ten voor nicotine weinig gevoelig zijn. Maar bok zijn de slechte uitkomsten een gevolg van het verscholen leven der mijten; zij worden door goede spuitmiddelen, b.v. Californische pap on biinerale olie-preparaten niet voldoende ge bakt. Een oude weg om van de mij ten-misère af te bomen is mogelijk door een warmwater-behan- beling. Zoowel in Amerika als in Engeland is beze methode uitgewerkt. Het bleek, dat de temperatuur, waarbij de mijten zoowel als de rieren gedood worden, zeer dicht ligt bij de vritieke temperatuur voor de planten. Er moet bus met groote nauwkeurigheid gewerkt wor- ben. Gedurende 30 minuten moeten de planten ondergedompeld worden in water van 43 graden Celsius. Van deze temperatuur mag niet wor- ben afgeweken; bij een lagere temperatuur wor den de mijten niet voor 100 pCt. gedood en hjj een hoogere temperatuur worden de planten beschadigd. Het is zelfs noodig direct na de behandeling de planten in koud water te dom melen of met koud water te overgieten, omdat ®en langere blootstelling aan de hoogere tem peratuur bedenkelijk is. De Engelsche methode is in ons land ook toegepast, doch ondanks een nauwkeurige be handeling bleken toch vele planten ernstig be schadigd. De heer Hus acht de warmwater-behandeling •p gevaarlijk en voor velen onuitvoerbaar. In Zwitserland is men de zelfde meening toegedaan. Daar heeft dr. Weismann echter een geschikte Ëasbehandeling gevonden. In een gaskist heeft hij verschillende gassen °P de planten laten inwerken. Tenslotte wer- ben zeer goede resultaten verkregen met S.-gas (methylbromide). Planten, welke gedurende 6 bfen in een ruimte met 2 volume-procenten S.- Sas waren gehouden, bleken geheel gezuiverd e zijn; de mijten en de eieren waren gedood, °e planten hadden niet geleden. De temperatuur speelt by deze behandeling ben belangrijke rol; beneden 18 graden Celsius heemt de werking van het gas, vooral op de bieren, belangrijk af. De vochtigheid van de lucht oefent geen in- rioed uit, noch op de gunstige insecticide wer king van het middel, noch op een nadeelige inwerking op de planten. Beschadiging treedt eerst op bij een hoogere b°ncentratie van het gas. In ons land zullen ook proeven met het S.-gas borden genomen en als de resultaten even kunstig zijn als in Zwitserland en er is geen keden daaraan te twijfelen dan zullen zekere nauwkeurige voorschriften voor de behandeling *orden bekend gemaakt. Het is de bedoeling binnenkort kistjes met bardbeienplanten, waarvan men in kassen den ?°gst wil vervroegen, in een gaskist aan de behandeling te onderwerpen. Later kunnen dan Jonge planten behandeld worden, terwijl ook Nagegaan zal worden of een behandeling van b&rdbeibedden mogelijk zal zijn. Daar methylbromide een giftig gas is, mag er niet onvoorzichtig mee worden omgegaan. De Proeven dienen voorloopig onder deskundigen lei ding te worden genomen. Dan zal blijken of met inachtneming van bepaalde voorzorgsmaat- ogelen de behandeling verder aan de practici kan worden overgelaten. aan anderen dan werkloozen zullen eveneens des namiddags om twee uur plaats hebben. Brandstoffen aan werkloozen en ondersteun den Door de zorg van het crisis-comité-Ben- nebroek is in het begin dezer week aan alle werkloozen en ondersteunden een H.L. brand stof verstrekt. Door autopech bij een der brandstoffenhandelaren kregen eenige perso nen de hun toebedeelde brandstoffen eerst Donderdag. Brandweer In verband met het groote ge vaar voor brand in deze dagen is door den brandweercommandant een slangenwagen met toebehooren geplaatst bij den heer K. Zwaag aan den Rijksstraatweg. In geval van brand in den omtrek van het raadhuis of in het villa park By weg" is er dus brandweermateriaal in de onmiddellijke nabijheid. Gladheid van de wegen De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge de bepa lingen der plaatselijke politieverordening hoofdbewoners van gebouwen en eigenaars van onbewoonde gebouwen verplicht zijn te voldoen aan de door B. en W. gegeven bevelen tot wegruiming van sneeuw op den weg langs de perceelen of tot het bestrooien van dien weg bij gladheid met zand of asch. Onze pondsactie, zoo schrijft ons de St. Vin- centiusvereenigng, is een schitterend succes ge worden! Toen op den eersten morgen der inza meling onze wagen rijkbeladen met allerlei levensmiddelen van de eerste route binnen kwam, durfden we refeds de gevolgtrekking maken, dat we ook ditmaal niet tevergeefs op uw liefdadigheidszin gerekend hadden, en dat deze actie bij elkeen in den smaak zou vallen! Drie dagen zijn de wagens uitgereden en elke rit was een succes! We danken van harte allen, die ons door hun gaven in staat stelden, in den loop van deze week aan de 450 behoeftige gezinnen in onze beide parochies een extra Kerstpakket levensmiddelen te doen toekomen. God loone het u! Tenslotte geven we hieronder voor allen, die daarin belangstellen, een uitgebreid overzicht van alles wat ingezameld werd'; Ontvangen werd 545 pond rijst, 200 pond havermout, 190 pond koffie, 586 blikken conser ven, 846 pond erwten, 46 pond thee, 161 pond boter, vet en spek, 224 pond suiker, 306 pond meel benevens 24 kazen en bovendien nog 12 pond van dit smakelijk zuivelproduct. Verder 49 zakken gedroogde vruchten, 57 worsten en 30 pond bloedworst, 38 pak ver micelli, 20 pond cacao, 3 pond tabak, 8 pak lucifers, 27 ontbijtkoeken en 28 pond pudding poeder en maizena. Voorts 5 pond hagelslag, 15 pond griesmeel, gort en sago, 8 blikken leverpastei, 2 fleschjes puddingsaus, 11 potten jam, 23 pak zeep, bene vens 50 zak aardappelen en 2 zak winterworte len. Tenslotte werden nog ontvangen tegoed bonnen voor 52 brooden, 27 pond vleesch en 5 mud eierkolen. Het raadslid G. A. Rollenberg heeft de vol gende ragen aan B. en W. gesteld: Hebben B. en W. kennis genomen van de mededeeling der Regeering, dat dit jaar weder om slechts 25 pCt. als extra Kersttoeslag op de ondersteuning van de werkloozen zal wor den verstrekt? B. en W. antwoorden, dat van hoogerhand is bepaald, dat de Kerstgave dit jaar weder om mag bedragen 25 pCt. van het bedrag, het welk de betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 December aan uitkeering ontvingen. Deze Kerstgave is een extra-gave, welke wordt verstrekt boven de gewone steunuitkeering. Zijn B. en W. niet van meening, dat deze toeslag, in verband met den gestegen nood in de gezinnen der werkloozen veel te laag is ge steld en zijn B. en W. bereid er bij de regeering op aan te dringen, dat deze toeslag tot min stens 50 pCt. wordt verhoogd en zal worden verstrekt aan alle werkloozen, ook aan hen, die de betreffende week in de werkverschaf fing zijn tewerkgeseld? Genoegzaam wordt beseft, aldus antwoordt het college, dat de nood in vele gezinnen van werkloozen door de gewtone steunuitkeering, welke beoogt te voorzien in de allernoodzake lijkste levensbehoeften, op den duur niet vol- TJitbetaling steungelden Men deelt ons jjïede, dat de uitbetaling van steun op Dinsdag Dec. a.s. zal plaats hebben des middags 2 ('Ur. Staten moeten worden ingeleverd des ^Oorm id dags uiterlijk tien uur. De uitkeering PHILIPS en ERRES ook in huurkoop HAGEMAN - Ged. Oude Grachl 52 TeL 12762 Haarlem doende wordt gelenigd. Bij het vaststellen van het bedrag der Kerstgave zal met het voren staande ongetwijfeld rekening zijn gehouden. Overigens kan, ook bij den steller der vragen, niet de verwachting bestaan, dat de landelijke regeling ter zake wijziging zal ondergaan door aandrang van een gemeentebestuur. De meening, dat in een werkverschaffing te- werkgestelden niet voor een Kerstgave in aan merking komen, is niet juist. Overigens blijkt uit deze vraag, dat de gestelde vragen niet ge heel toepasselijk zijn op de verhoudingen hier ter plaatse, aangezien er in onze gemeente sinds eenige weken geen tewerkgestelden zijn. Op Dinsdag 27 Dec. a.s. zullen de loketten van den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken voor de afdeeling ziekenfondsen en kas den geheelen dag gesloten zijn. Dank zij de mooie opbrengst van de collecte voor het Fonds Armengoederen op 17 Decem ber j.l. is het mogelijk gebleken op ruime schaal een extra-kerstgave te verstrekken aan de meest-behoeftigen. Naast de belangrijke hoeveelheid van 500 kg. vet, welke aan onge veer even zoovele gezinnen kon worden gege ven, konden ruim 400 gezinnen worden verrast met een bon ter waarde van een gulden voor den aankoop van vleeschwaren. Het doel van deze Kerstcollecte is dus wei ten volle bereikt. Het is een begin van een nieuwe traditie, moge deze zich in steeds stij gende lijn ontwikkelen. Burgerlijke stand. Geboren: K. Apswoude Heemskerk, z.; D. vanHeeringenten Brink, z.; C. Postde Groot, z; A. M. C. van der Zon Zomer z. Overleden: M. M. Plaat, 76 j., overleden te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Klinkenberg, Joan Maurits- plein 27 een cócoslooper; Van Gulik, Alb. Thijm- laan 31, een dameshandschoen; Bouman, Bloe- mendaalscheweg 168, een jonge bruine hond; Van der Voorn, Prof. v. d. Waalstraat 27 Haar lem, een warmwaterkruik; Kostjens, Pr. Hen driklaan 120, een rijwielbelastingmerk; Waas dorp, Dompvloedslaan 1, een penseel; De Graaf, Dompvloedslaan 41 een paar motorhandschoe nen; Kars, Dompvloedslaan 39, een kinderhand schoen; Tromp, Firicesstraat 37, Haarlem, een geldstuk; Commandeur, Duinlustparkweg 44, een poes; Zwijndrecht, Bloemendaalsche- weg 157, een eend; Ravenhorst, Korte Klever laan 21, een dubbele fietstasch; Butter, Oranje Nassaulaan 60, een grijze handschoen; Kout, Julianalaan 23a, een paar dameshandschoenen; Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)boodschappenboekje, tang, handschoenen, portemonnaie met inhoud, tochtscherm van een auto. Luchtbescherming Op uitnoodiging van den heer A. Berentsen, inspecteur van politie en hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Heemstede waren Vrijdagavond verschillende bestuursleden der diverse vooraanstaande or ganisaties van alle standen en richtingen bij een in een der zalen van het R.K. Vereeni- gingsgebouw, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Nederlandsche ver- eeniging voor luchtbescherming. In zijn openingswoord heette de heer A Berentsen, die voorloopig de leiding dezer bij eenkomst had, bijzonder welkom den burge meester Jhr. J. P. W. v. Doom, die door zijn aanwezigheid blijk gaf van zijn bijzondere in stemming met de poging om ook hier even tueel organisatorisch, op te kunnen treden, den. heer Mr. A, J. Bakker, administrateur ter Pro vinciale Griffie, die zich bereid had verklaard voorloopig de leiding op zich te nemen, en den heer A. Wijma, propagandist dor Ned. Vereeniging, die het doel en streven zou uit een zetten. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit, dat de dames-organisaties geen gevolg aan de uitnoo diging hadden gegeven, omdat zij vooral een belangrijke taak hebben te vervullen bij een eventueele bestrijding tegen luchtaanvallen. Uit de stijging der getallen van het lidmaat schap, zoo vervolgt spr., blijkt wel dat ons Nederlandsche volk veel voelt voor luchtbe scherming. Was dit in 1936 slechts 360, in 1937 20.000. Nu, na de critieke dagen van September vooral is dit getal tot 6700 gestegen. Moge ook hier, zoo besloot de heer Berentsen de noodzakelijkheid van een goede organisatie ingezien worden, opdat een toestand als in Sep tember van dit jaar, ons niet meer zal kunnen overvallen. De heer A. Wijma, hierna het woord verkrij gend, schetste eerst de belangrijke taak der da mes in huis en bij de ziekenverpleging en gaf daarna een overzicht van wat ons bij een oorlog te wachten zou staan. Vervolgens deelde de heer Berentsen mede, dat het in de bedoeling lag om alle uitgenoodigde organisaties, dus ook de nu niet aanwezigen uit te noodigen een harer leden in het bestuur te doen vertegenwoordigen. Daar alle aanwezigen zich als lid opgaven, werd besloten de afdeeling Het debat in de vergadering der Provinciale Staten van Noordholland over de wateronttrek king aan de duinen door het Provinciaal Water leidingbedrijf heeft zeker geen slot gehad, dat alle belanghebbenden bevredigt. De klachten over het uitdrogen der gronden werden „en bagatelle" behandeld. De meening van den geoloog dr. Tesch telde niet mee, volgens het lid van Gedeputeerde Sta ten, omdat hij „maar" geoloog was; de koninklij ke beslissing inzake de afwijzing van het ver zoek om in Bennebroek water te mogen oppom pen, had al evenmin op Gedeputeerde Staten indruk gemaakt, hoewel deze beslissing klaar blijkelijk gegrond is geweest op het advies van een commissie bestaande uit louter deskundigen en nog wel de beste van ons land; het verzet van den voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, dr. Verhage, werd afgewe zen, omdat hij geen deskundige, immers doc tor in de economie, is, waarbij vergeten werd, dat hij slechts de woordvoerder is van de onmid dellijk belanghebbenden, de kweekers zelf, dat wil zeggen: van de beste deskundigen, die er zijn. Dat is wel een heel eigenaardige manier van debatteeren. Er bleef op die manier niets anders over dan de meening van den directeur van het Water leidingbedrijf, welke meening gedeeld en stevig gesteund wordt door Gedeputeerde Staten en den Raad van Toezicht op het P. W. N. Denken Provinciale Staten dan, vroeg een lid van Ge deputeerden, dat de directeur van het P.W.N. geen verantwoordelijkheid in deze kwestie kent? En de Raad van Toezicht? En Ged. Staten? Niemand zal willen ontkennen, totdat hij de bewijzen van het tegendeel heeft dat de directeur, de Raad van Toezicht en Gedepu teerde Staten verantwoordelijkheid kennen, maar de vraag is of zij wel voldoende overtuigd zyn van de schade, welke de wateronttrekking aan de cultuurgronden veroorzaakt om zich hun ver antwoordelijkheid tegenover de kweekers bewust te worden. Het is déze overtuiging, waaraan getwijfeld wordt. Door de kweekers werd gehoopt, dat de direc teur van het P.W.N. eindelijk zou gezwicht zijn voor het oordeel van mannen als dr. Tesch, dr. van Slogteren, de commissie van voorlichting voor de wateronttrekking aan de Veluwe (die de Kroon inzake Bennebroek van advies diende) en de leden van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Uit het verloop der Staten- zitting is gebleken, dat dit blijkbaar niet het ge val is. Volgens het lid van Gedeputeerde Staten zul len er nu waterschappen worden opgericht in de streken waar last van de wateronttrekking wordt ondervonden. De oplossing zal dan waar schijnlijk gevonden worden door irrigatie van de gronden. Dat is de allerduurste en minst be vredigende oplossing en als wij het lid van Ge deputeerde Staten goed begrepen hebben, zouden de kweekers die irrigatie bovendien zelf moeten bekostigen. In elk geval rekent de Provincie er op, dat zij niets zal behoeven bij te dragen. Het behoeft wel niet gezegd te worden, dat daarvan niets komen kan. Indien door deskundigen met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid zal zijn uit gemaakt, dat de uitdroging der cultuurgronden te wijten is aan de wateronttrekking door het P.W.N. (en zoover schijnen wij nu ongeveer te zijn), dan zal het Provinciaal Bestuur daarvan de consequenties moeten aanvaarden door óf' wel aan de gronden hun oude cultuurkracht te rug te geven ófwel aan de eigenaren van de gronden een redelijke schadevergoeding toe te kennen. Het laatste zou mogelijk zijn, door te trachten langzamerhand eigenaar van al die gronden te worden; het eerste door de wateronttrekking .aan de duinen te verminderen. Heemstede als opgericht te doen verklaren. Voorloopig werd als voorzitter benoemd mr. A. J. Backer en als secr.-penningmeester de heer W. J. Says, Heemsteedsche Dreef 35, tel. 29374, aan wélk adres men zich al als lid op kan geven. In den loop van de volgende maand zal dan een groote propaganda-vergadering belegd wor den, waarop dan de contributie, die zoo gesteld zal worden dat dit voor niemand een bezwaar kan zijn, zal worden vastgesteld. De burgemeester sprak nog een slotwoord, daarbij dankend de initiatiefnemers, en een be roep doende in eigen kring propaganda te maken, opdat wij hier een goede lucfitbeschermingsaf- deeling moge krijgen. Rectificatie In het Raadsverslag van Hil- legom is een gedeelte uitgevallen en wel in de derde kolom onderaan. Dit gedeelte behoort te luiden als volgt: De VOORZITTER: Daar zal wel opgelet wor den, dat er geen bloemisten rijk van zullen wor den. De heer LOERAKKER (R. K.) wijst er op dat de heer Pijnakker dit verkeerd ziet. Zoowel werkgevers als werknemers mogen hiermde ge baat zijn. Spr. gunt den werkgevers gaarne eeni ge tegemoetkoming tegen alle geleden verlies. Het is allereerst een sociale maatregel en die verdient aller steun. Het standpunt van den heer Pijnakker, is echter te begrijpen, waar diens leider met den Communist in zee wil gaan. „Alles weg" is daar het parool. en verder: 4e kolom regel 15 van boven: moet staan: De heer Pijnakker vraagt of het mogelijk is, dat bij het tewerkstellen van de menschen bij de bloemisten, dezen niet naar de Haarlemmer behoeven enz. Mishandeling Terzake van mishandeling werd een vroegere ingezetene dezer gemeente gearresteerd, die bij een vechtpartij zijn tegen stander het kunstgebit kapot sloeg. Nadat pro ces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. Burgerlijke stand. Geboren: Robert Fre- derik z. v. J. van Vliet en B. Gaastra; Petrus Johannes z. v. A. van Kampen en A. J. Wete ring; Cornelia Helena Wilhelmina d. v. A. Kle verlaan en M. H. Berkhout. Ondertrouwd: G. P. Voorn en J. J. C. M. Rus man; J. Lommerse en M. C. M. Jonkheer. Getrouwd: C. M. Ruigrok en M. Mooijekind. Hinderwet B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Handelsvennootschap onder fir ma J. L. H. Smits en Co., te Amsterdam (Che mische fabriek „Velsen", te Velsen), om ver gunning tot het uitbreiden van haar fabriek door het oprichten van een lakstokerij in het perceel Kanaalkade no. 41 te Velsen; en van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrie ken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam (fabriek Velsen), om vergunning tot het uit breiden van haar fabriek door uitbreiding van 't ketelhuis met bijplaatsing van een ultra-hoog- drukketel en HD.-voorspanturbine met bijbe- hoorende electrische apparaten, op haar fa brieksterrein door hen is toegestaan. Woensdagmiddag wilde een 14-jarige fietsrij der voor een luxe-auto, die op den IJmuider- straatweg reed, uit den weg gaan. Tengevolge van de sneeuw verloor de jongen de macht over zijn stuur en werd door den auto aangereden. Hij kwam er met een kneuzing en enkele ont vellingen goed af. Zijn fiets was evenwel geheel vernield. Eveneens viel Woensdag een 57-jarige arbei der H. op den Stationsweg, tengevolge van de gladheid. Met een hoofdwonde werd hij in een nabijgelegen woning binnengebracht alwaar spoedig medische hulp verscheen. Gemeente lijdt geen schade Het eenige maanden geleden verduisterde bedrag van onge veer f 20.000 ten nadeele van de gemeente door een ambtenaar bij de bedrijven is door de Fraude Onderling voor Gemeenten geheel ver goed, zoodat dus de gemeente geen schade lijdt. Van officieele zijde bevestigde men ons dit be richt. Burg. Stand. Geboren: Frits, z. van F Paap en M. Kerkman, van Ostadestraat 1; Wilhelmina Helena, d. van J. Kiewiet en G. J Grezel, Oranjestraat 9rood. Ondertrouwd: J. van den Bos en H. A. Kra mer, bg. Engelbertstraat 82. Gehuwd: W. T. H. Rogge en J. C. Biickmann, Zandvoortschelaan 18; J. Groen en H. van der Molen, Heemskerkstraat 10; S. A. Kef en C. H. van der Meij, Parallelweg 43. Overleden; J. A. Philippus, echtgenoote van I. Zwaaf, 39 jaar; A. Caspari. 69 jaar; A. Zwem mer, echtgenoote van L. H. Schut, 76 jaar. IJsclub „Zandvoort." Het bestuur van de ijsclub Zandvoort deelt mede. dat het voorne men bestaat om bij aanhoudend vriezend weer a.s. Dinsdagmiddag wedstrijden in het hardrij den te houden voor jongens van 10—16 jaar. Er worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld Aanmelding bij de heeren S. Attema, Bredero- destraat 125, tel. 2715; H. van Ekeren. Brede- rodèstraat 23 en K. van der Mije, Willemstraat 31, tel. 2363. Warme maaltijden. Vrijdag is voor het eerst begonnen met de verstrekking van warme maaltijden aan inwoners voor een luttele prijs. Binnen drie kwartier was de groote voorraad geheel verkocht en het algemeene oordeel ovei het eten was zeer loffelijk. Daarom zal zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk reeds heden, de hoeveelheid belangrijk worden vergroot. Men deelde ons mede, dat ook a.s. Maandag, tweede Kerstdag, aan het oude mannen- en vrouwen- gasthuis aan de Swaluestraat wederom erwten soep zal worden verstrekt, terwijl men Dins dag a.s. bij aanhoudende vorst stamppot' ver krijgbaar zal stellen. Het eten wordt klaar ge maakt door de vader en moeder van deze in richting. Het blijkt wel in een behoefte te voor zien. Grootere ketels zijn reeds besteld om ieder die het noodig heeft aan deze goedkoope maaltijden te kunnen helpen. Vorst en vogels. Bij verschillende inwoners alhier kari men tengevolge van de strenge vorst in huis spreeuwen aantreffen, die half ver kleumd en Verstijfd op straat of in den tuin waren aangetroffen en waarover men zich heeft ontfermd. Enkele keeren met gunstig gevolg voor deze diertjes. Meeuwen, tenminste de zee meeuwen ziet men nu hier niet meer. Zij zijn dieper het land ingetrokken en vertoeven in ■Haarlem en zelfs worden zy in Amsterdam aan- Als de scherpe vrieswind snijdt door de boom en en de waterwegen huiverend doet wegschuilen onder de vlakten van het ijs, als alom de witte sneeuw pol ders en velden bedekt met de winterwade en de lucht zwaar-grijs daarover heen hangt dan is het, naar ouden trant, tijd voor het Kerstfeest. Dan spoeden zich in den nacht van 25 December, gelijk weleer de herders over de heuvelen van Bethlehem, de menschen naar de plaats, waar het Kindje is geboren: Het vliegt 'n wit wit vlokske in den nacht Het klinkt 'n klee-klee klokske, heel zacht. En vrouwen gaan en mannen gaan Met mantels en met kappen aan. Adeste! Het Nederlandsche volk heeft van het begin af aan de viering van het Kerstge beuren verbonden aan de vertrouwde eigen aardigheden van zijn land. Het kon zich de geboorte van het Kindeke, gevierd in de maand December, niet anders voorstellen dan als een gebeurtenis, voorvallend in de barre koude van den Dietschen winternacht. Vooral de Zuidelijke Nederlanden, waaraan onze cultuur haar bestaan in oorsprong heeft te danken, heeft het Kerstgebeuren met deze landelijke sfeer omhangen. Den ken wij bijvoorbeeld aan de prachtige schil deringen van een Rogier van der Weijden of aan de onvergetelijke winterlandschappen van Pieter Brueghel. Het is dezelfde, innige toon, die nog spreekt uit de werken van latere Vlaamsche schrijvers als René .de Clercq, Stijn Streuvels en Felix Timmer mans, Hoe ver deze cultuur in de godsdienstige traditie der Nederlanden teruggaat, laat zich het best verduidelijken aan de aloude Kerstliederen, die, in de middeleeuwen ont staan, nu nog jaarlijks in de kerken en huisgezinnen worden gezongen. Lr zijn er bij, die zich beperken tot een bepaalde streek. Zoo heeft men liederen ontdekt in Fransch-Vlaanderen (Noord-Frankrijk), waarvan de tekst nog bijna zuiver middel- eeuwsch is overgeleverd: „Maria, die soude naer Bethlehem gaen Kersavond al voor den noenen. Sint Jozef die soude met haer gaen Om haer den weg te toonen. Het hagelde en sneeuwde en 't was er so koud De rijm lagh op de daecken. Sint Jozef tegen Marien sprack: Maria, wat sullen wi-maecken?" 1) De verteltrant in die liederen is van een ontróerenden eenvoud. Wat de volksfantasie zich, bij gebrek aan historisch inzicht, om trent de werkelijke omstandigheden van Christus' geboorte niet of nauwelijks kon voorstellen, werd met grepen uit het eigen dagelijksche leven aangevuld. De Heilige Maagd en de goede Sint Jozef werden tot gewone volksche figuren: „Maria die seyde: ick bender so moe, Laet ons een weinigh rusten." En Sint Jozef antwoordde kalm: „Laet ons een weinigh verder gaen Aen een huijseken sullen wi rusten." En als dan, na den moeizamen tocht over de besneeuwde velden, in een arm „cleyn huijseken" het kindeke is geboren, dan P/emt Marir :t op den schoot en sust het met zoete woorden: „Si sette dat kint op haren scoot, Si cussede 't voor sijn mondekijn root. Het was so soet Susa ninna, susa noe Jesus minne sprac Marien toe." Het is in verband met het laatst-aange- haalde, wiegende refrein, dat wij eenige aandacht willen schenken aan een oud- Nederlandsch gebruik, waaraan de herinne ring, vooral te Amsterdam, nog voortleeft in de uitdrukking „het kindje wiegen". Daaronder verstaat men de gewoonte om den nacht van 24 op 25 December al wa kende door te brehgen, hetzij in de huis kamer, hetzij (zooals van ouds) in een koffiehuis om zich vandaar tegen drie uur naar de nachtmis te begeven, bij voor keur (zooals vroeger) naar de Boomskerk. Nu is er omtrent den oorsprong van deze uitdrukking („het kindje wiegen") onder zeer vele schrijvers een belangrijk verschil van meening. Zoo hebben met name ver scheidene katholieke onderzoekers zich ver zet tegen de opvatting, als zou deze uit drukking zijn ontstaan uit een vroeger Kerstgebruik, waarbij tijdens de nachtmis kleine kinderen, op voorbeeld van den priester aan het altaar, een meegebracht wiegje al zingend heen en weer bewogen. Een oude protestantsche schrijver, Walick Syvaertszoon, schreef namelijk: „Hoe men op Kerstdag een wiegken met een beeldeken daarin, nae een cleyn kindeken in de luier gefatsoeneert, op het hooge autaer placht te zetten: en dat de ouders hun kinderen met een wiegken en een schel in de kerk leidden. En als de priester onder de mis het kin deke, op het autaer staande, begon te wiegen en te zingen Eia, Eia, Eia enz., dan vingen de kinderen voorts mee aan, elk zijn kindeke te wiegen en Eia te zin gen, makend daarnevens een groot ge luid en geklank met hun schellen, dat de heele kerk ervan vervuld was. Het orgel begon dan op een bijzondere wijze te spelen en het spel te begeleiden." 2) Het spreekt vanzelf, dat 'n dergelijke ge woonte, mocht zij hebben bestaan, voor de beeldenschuwe protestanten een groote ergernis was. Ook wij zouden in onze dagen zulk een vertooning niet in overeenstem getroffen. Aardig was het in de Kerkstraat, waar een bewoner over de geheele breedte van de straat een lange lijn had gespannen vol ge regen met pinda's en vooral de musschen ma ken een dankbaar gebruik van deze attentie. Miniatuur uit een middeleeuwsch bre- vierboek. De geboorte van Christus ming achten met de waardigheid van de kerkelijke liturgie. Het is echter de vraag, of de bedoelde katholieke onderzoekers, waaronder Mgr. Klönne3), die zich tegen deze verklaring van protestantsche schrijvers als Walick, Mauricius, Lelong en ook Acquoy, hebben verzet, daarmee de vraag naar den oor sprong van de uitdrukking „het kindje wie gen" bevredigend hebben opgelost. Want men kan over de middeleeuwsche gewoonten onzer voorvaderen denken zoo als men wil, in ieder geval is het èen feit, dat de aloude Kerstliederen bij herhaling regels of strofen bevatten, die een aandui ding geven van een begeleidend spel. Met betrekking tot het wiegen spreekt misschien wel het duidelijkst: „Het quamen drij coninghen ut verre landen Nu wieghen, nu wieghen wij Om Gode te doen een offerande. Sy volgden die sterre in corter stonden Nu wieghen, nu wieghen wy," enz. En een ander liedje zingt: „Daar sijn alle nachten drie engelkens by, Drie engelkens bij; Zy wiegen het kindje en het slaapt er zoo bly Zy wiegen het kindje en het slaapt er zoo bly!" Bezien wij de oude refreinen, waarmee de middeleeuwsche liedjes als zoogenaamde „leijsen" werden afgewisseld, nu eens met „Susa nina, susa noe", dan weer met „Eia, eia" of een ander wiege-versje, en lezen we, hoe de herderkens binnenkomen met zang en geschenken, en hoe alle omstaanders worden opgewekt, mee te doen en zelfs mee te dansen dan is het nauwelijks denk baar, dat dit alles maar zonder eenig soort van spel in z'n werk zou zijn gaan. Daar voor waren de middeleeuwers en ook hun zestiende-eeuwsche nakomelingen te kin derlijk, we zouden liever zeggen: te speelsch van aard. Stelden zij immers niet alles be treffende het godsdienstige leven aan schouwelijk voor? Hadden zij niet paasch- en pinksterspelen, en is heel hun litteratuur niet vol van het mysteriespel, aan de litur gie ontleend? Natuurlijk laten wij gaarne de mogelijk heid open, dat zulks niet gebeurd is in het fcerfcgebouw alhoewel wij ook in dit op zicht voorzichtig moeten zijn met de ver klaring van oude gebruiken: men voelde de dingen vroeger anders aan dan tegen woordig. Maar wel mogen wij, op grond van de talrijke aanwijzingen, veronderstellen, dat onze voorouders in hun huiskamers het Kerstgebeuren spelenderwijze hebben opge voerd en dat ook daaruit de uitdrukking „het kindje wiegen" op den vooravond van Kerstmis is voortgekomen. Protestantsche overheersching heeft, met name te Amsterdam, veel van de katholieke gebruiken naar schuil- of zolderkerk ver drongen. Bezien wij wellicht daarom vele middeleeuwsche gewoonten, die toch de uiting waren van een volksch en levendig geloofsleven, al te spoedig met een critisch oog? Drs. B. O. 1) Vgl. De Coussemaeker: „Chants pc pulairs des Flamands de France." 2) Walick Syvaertszoen: .Roomse Mysteriën ontdekt". Voorreden bldz. 4. 3) Mgr. Klönne: „Amstelodamensia", bldz. 250 v.v. 25 jaar bij de brandweer De heer A C. Melief herdenkt 29 December het feit, dat hij 25 jaren geleden toetrad als lid van de ge meentelijke vrijwililge brandweer aan de Czaar Peterstraat. Benoeming inspecteur van politie Met in gang van 1 Februari as. is de inspecteur-titu lair J. Kemper benoemd tot inspecteur in de vacature Giard, die wegens gezondheidsredenen gepensionneerd is. Door de gladheid Door de gladheid kwam een fietser aan het begin van de Gedempte Gracht te vallen. Over inwendige pijnen klagende werd het slachtoffer voor onderzoek naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht. Een geweldig Kerstdineetje Is weer voor U klaargemaakt En ik durf vooral beweren, Dat het meer dan heerlijk smaakt! Het menu stond dezer dagen Al volledig in de krant, Het serveeren zal geschieden In een bios-restaurant! Wat je daar ziet is zoo smaakvol, Dat straks ieder zegt: Ik ga met de Kerstdagen naar REMBRANDT en ook naar de CINEMA!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11