-Stadt Schanke Naar een breuk met Berlijn? De opvolger van Konovalec Geruchten over Wang Tsjing Wei Het nieuws van heden FRANCO'S OFFENSIEF BEGONNEN DE BAROMETER gilKpg iff'* VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 24 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 77 Vi d. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM President Roosevelt zou ingelicht geweest zijn over Welles' antwoord Kersfprogramma 24 t/m 31 Leidscheplein59 Telefoon 33072 - A'dam- Dec. De organisatie der Oekrainers in het buitenland Poolsch-Litausch handelsverdrag fammmamm In verband met de spanning in de M iddellandsche Zee neemt Frankrijk voor zorgsmaatregelen. De verdedigingswerken van Tunis worden versterkt BANKLOOPER OVERVALLEN Ameland niet te bereiken Torpedoboot zal heden een nieuwe poging doen K.L.M.-vliegtuig naar het Noorden mm*., Noorsch schip ten Z. O. van New York zinkende Zwak gekreun klonk door de telefoon Actieve ambtenaar wist ernstige gevolgen van kolendampver' giftiging te voorkomen Opvarenden gered De nationale unie in T s jecho-SIowakije Politiek programma der jeugdorganisatie DE DIAMANTDIEFSTAL OP DE EL1SABETHVILLE Het front in Catalonië zou op vier punten zijn doorbroken De beschuldiging van Fransche inmenging Is Franco ziek? Ijs en mist brengen veel hinder Stoombootdiensten op de Ooster se helde stilgelegd Staking in Palestina Britsche tegenspraak van Duitsche gruwelberichten KERSTFEEST OP HET LOO Het Weer De Chineezen geven toe, dat hij uit Tsjoengking vertrokken is Duitschland heeft aan technici gebrek Studietijd voor ingenieurs verkort Volkenbondsraad op 16 Januari bijeen Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal dit blad Maandag avond en Dinsdagmorgen niet ver schijnen. DE DIRECTIE 't Licht uit den nacht Heden ministerraad in Frankrijk Atlantisch eskader permanent Hopkins volgt Roper op BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21550 ^dvertenfteprljzen: Per lossen regel 50 et, Inget mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „Omroepers" ile de rubriek WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter). In diplomatieke kringen te Washington houdt men rekening met de mogelijkheid van een verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch land, Functionarissen van het departement van Buitenlandsche Zaken hebben evenwel gezegd, dat dit voortijdig is. In regeeringskringen doet men echter geen Poging om de zaak te verkleinen. Men hoopt, dat Duitschland de woorden van Summer Welles, Welke duidelijker zijn dan de Vereenigde Staten in twintig jaar hebben gebruikt, ter harte zal ne men. Men neemt algemeen aan, dat president Roosevelt op de hoogte was van de verklaring, Welke Welles zou geven. Naar verluidt zal men thans niet verder gaan, tenzij men hiertoe Wordt gedwongen. „ATI U N D K O K K I" uit Zürich CLEMENS-DUO, Wiener Stimmungslieder (bekend door de Avro-uitzending op 20 Dec.) MARIAM AND MIRIAM, English Dance enz. DAGELIJKS MATINéE enz. LONDEN, 23 Dec. (Havas). In Oekrain- sche kringen te Londen volgt men met belangstelling de ontwikkeling van de orga nisatie der Oekrainers in het buitenland. Na een reis van den opvolger van Konovalec, die te Rotterdam is vermoord, kolonel Andrzej Mylnik, naar Londen, Parijs en Berlijn, heeft de Oekrainsche Nationalistische Organisatie O.U.N, twee bureaux opgericht, een te Weenen belast met de vraagstukken, welke vooral Oost- Galicië, de Karpathische Oekraine en Roeme nië betreffen en een te Rome, voor de vraag- i: .-X stukken op cultureel en politiek gebied van meer algemeenen aard. De eerste daad van kolonel Andrzej Myl nik als leider van de O. U. N. was, allen aanhangers van Konovalec te gelasten het gebied van'de Karpathische Oekraine te verlaten. Tezelfder tijd verbood hij ook ^le daden van terreur. Verder is het vroegere „huis van de regee ring van Petljoera" te Berlijn in handen van de Duitsche regeering, nadat de vorige eige naar, een Poolsche Jood, was uitgewezen. De Duitsche autoriteiten hebben thans het gebouw weer de oude bestemming van centraal bureau voor inlichtingen voor de Oekrainers in Duitschland gegeven. Hier werden de vragen lijsten opgesteld, welke de Oekrainers in Duitschland moeten invullen. Te Praag zijn alle Oekrainsche partijen sa mengevoegd onder den naam „Sojusz Ukrain- cow Patriotow" (Bond van Oekrainsche patri otten). Van deze organisatie is Prokopowitsj de leider. Deze activiteit te Praag bleef niet zonder invloed op de eenheidsstroomingen onder de Oekrainers in Polen, die, zij het dan nog in mindere mate dan elders, sinds Roethenië auto noom werd, naar een grootere eenheid streven. Koning Carol van Roemenië heeft te Boekarest een aantal officieren beëedigd. Na deze plechtigheid werd door de troepen geparadeerd KAUNAS, 23 Dec. De reeds gisteren aan gekondigde onderteekening van het Poolsch- Litausche handelsverdrag is door den minister van Buitenlandsche Zaken, Urbsys, en den Poolschen gezant, Charwat, geschied. Het ver drag treedt 1 Januari 1939 voor den tijd van een jaar in werking. In het verdrag zijn de meestbegunstigingsclausule en een goeaerenruil ter waarde van 6 millioen lat vervat. Tegelij kertijd werden een betalingsovereenkomst en een overeenkomst voor het goederentransito-ver keer onderteekend. PARIJS, 23 Dec. (Havas.) Autobandieten heb ben vanmorgen in een der buitenwijken van Parijs een overval gepleegd op eenige bank- icopers. Een daarvan werd gewond, terwijl de dieven ontkwamen met een buit van 1.500.000 francs. De torpedoboot, die Vrijdagmorgen met veer tig passagiers en een ton post uit Den Helder haar Ameland is vertrokken, is Vrijdagmiddag te ongeveer twee uur tot op ongeveer 150 meter Van de Amelandsche kust genaderd, doch kon door den geweldigen ijsgang geen communicatie krijgen. Een sloep kon het vaartuig niet benaderen. Nader wordt bericht, dat de torpedoboot, Welke Vrijdagmiddag wegens ijsgang niet kon landen, maar langs anderen weg de veertig reizigers, post en goederen kon afzetten, heöen- hacht in de nabijheid van Ameland blijft kruisen om hedenochtend een tweede poging te ondernemen. Volgens deskundigen zal de landingsplaats in het Amelandergat ten Z.W. Van Ameland hoogstwaarschijnlijk dan geheel Ijsvrij zijn. Er is ten Noord-Westen op het strand van Ameland een zeer goed landingsterrein. Toen bekend werd, dat de oorlogsbodem zou komen, zijn o.a. door winkeliers, bakkers en de beide zuivelfabrieken vrij omvangrijke bestel lingen gedaan, met het gevolg, dat een groot aantal vrachtauto's aan de haven te Nieuwe- diep arriveerde. Aangezien evenwel slechts een Vracht van duizend kilogram kon worden mee genomen, moest het grootste deel der goederen achterblijven. Hedenochtend zal een Douglastoestel van de IC.L.M. van Schiphol, via Eelde naar Schier monnikoog en Ameland vertrekken. Het vlieg tuig zal om elf uur van Eelde met post en Zoo mogelijk met eenige passagiers naar de Eilanden starten. fflBiSlllJIlillI - ll&x' WwSSSSSSmSSSBS Ook in het buitenland heerscht fe lie koude. De Main bij Frankfort In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft ®ch op het station te Wadenoyen een geval Van kolendampvergiftiging voorgedaan, waar bij twee personen bewusteloos geraakten, doch dat tenslotte door het optreden van een sta tionsbeambte te Tïel nog goed is afgeloopen. De beambte van het station te Tiel bemerk te omstreeks half vier dat hij geen verbinding kon krijgen met het station Wadenoyen; hij koorde een zwak gekreun door de telefoon. Door tusschenkomst van de Tielsche politie het hij de politie te Wadenoyen waarschuwen, t^eze stelde onmiddellijk een onderzoek in. Het bleek, dat de beambte W. en diens vrouw m hun woning door kolendamp vergiftigd *aren. Een geneesheer heeft het echtpaar spoe dig tot bewustzijn gebracht, NEW YORK, 23 Dec. (Havas) Omstreeks half twaalf, Greenwichtijd, is door de Radio Corpo ration een bericht opgevangen van het Noorsche schip „Smaragd", dat zich ten Zuidoosten van New York in nood bevindt. Volgens latere berichten is de „Smaragd" zin kend op 600 mijl ten Zuidoosten van New York aangetroffen. Twintig personen, waaronder de echtgenoote en de dochter van den kapitein, zijn door het Amerikaansche schip „Schodack" gered. Nog steeds woedt de storm, zoodat de redding met groote moeilijkheden gepaard ging. De „Smaragd" was met een lading olie op weg naar Nederland. PRAAG, 23 Dec. (Havas). De jeugdorgani satie van de party der nationale unie, waarvan president Beran de leider is, heeft haar poli tiek programma gepubliceerd dat als volgt luidt: De staat moet worden opgebouwd op den vol genden grondslag: gemeenschappelijke nationa- sociale rechtvaardigheid, corporaties, christelijke moraal en opvoedjng in nationalen en christelijken zin. De staat is de nationale staat, welke de drie Slavische volken: Tsjechen, Slowaken en Kar- patho-Russèn omvat. De natie is een natuurlijk product, gescha pen door bloed, taal en bodem. Daarom wor den Joden, zelfs wanneer zij de Slavische talen spreken, beschouwd als een minderheid en niet als een deel van de Tsjecho-Slowaaksche natie. De Joden zullen worden uitgesloten van open bare diensten en ontroofd van hun invloed op de opvoeding van het land. Op ander gebied zal de numerus clausus wor den ingevoerd. Alle Joden, die zich na 26 Juni 1914 in TSje- cho-Slowakije hebben gevestigd, zullen worden uitgewezen. Alle burgers, zonder onderscheid van 'natio naliteit, zullen een jaar arbeidsdienst moeten verrichten alvorens zy een betrekking zullen kunnen bekleeden. Voor Joden zal de militaire dienst worden vervangen door een arbeidsdienst. ANTWERPEN, 23 Dec. Omtrent den dief stal aan boord van het Belgische stoomschip „Elisabethville" wordt nader gemeld, dat de buit bestond uit 12 pakken met uitgezochte, ruwe Congoleesche nijverheidsdiamanten, met een totaal gewicht van 16.147.30 gram, verder 4 staven geel goud, elk wegende 9 tot 10 kilo gram. De dieven hebben waarschijnlijk veronder steld, dat een grootere hoeveelheid goud aan boord was. Uit telegrammen, welke zijn ge wisseld met de afzenders, is evenwel gebleken, dat deze grootere hoeveelheid is verzonden met een Britsch schip. BURGOS, 23 Dec. (Reuter). Geheel onverwacht hebben de troepen van Franco vanmorgen om acht uur aan het Catalaan- sche front een hevig offensief ontketend. Officieel wordt medegedeeld, dat het repu- blikeinschc front op vier punten doorbroken is. Het is echter niet bekend, waar precies de rechtsche strijdmacht de stellingen der regee ring heeft doorbroken, noch hoe ver zij hierin is doorgedrongen. De nationalisten zetten hun opmarsch krachtig voort, al worden de operaties in de Noordeiyke sectoren van het front door de sneeuw belemmerd. Het protest van Franco bij de Fransche re geering inzake het leveren van munitie aan den torpedojager der regeering, „José Luis Diez", welke te Gibraltar ligt, wordt door de Britsche regeering, tezamen met de Fransche autoriteiten bestudeerd. Officieel is nog niets medegedeeld omtrent deze beschuldigingen, noch omtrent het ver moedelijke antwoord aan Franco. De corres pondent van Reuter verneemt evenwel, dat vermoedelijk erop zal worden gewezen, dat de methode om onthullingen te doen door middel van de rechtsche Spaansche pers, vóór de Brit sche autoriteiten zyn gewaarschuwd, eigenaar dig is. Een dergelijke methode belemmert het onderzoek door de Britsche regeering. De Daily Telegraph verneemt van c-evoegde Spaansche zijde te Gibraltar, dat generaal Franco ernstig ziek is. Hij heeft influenza. Er is geen officieele mededeeling hieromtrent ge daan. Volgens latere berichten is Franco met on bekende bestemming uit Burgos vertrokken. Vrijdagmorgen hebben de provinciale stoom bootdiensten op de Ooster-Schelde den dienst moeten staken, doordat zij niet alleen van het ijs, maar ook van den mist last ondervonden. De diensten VeereKamperland, Wolfaartsdijk Kortgene en ZierikzeeKatscheveer zyn hier door niet uitgevoerd. Zoowel in het Kanaal door Walcheren als op de verdere Zeeuwsche stroomen ondervindt de scheepvaart veel hinder van het ijs. JERUZALEM, 23 Dec. (Havas) Uit protest tegen de jongste militaire maatregelen en het optreden der troepen in de omgeving van Jeru zalem, heeft de leiding der rebellen een stakings actie ontketend. Hoewel de staking nog weinig uitgebreid is, hebben de autoriteiten reeds maat regelen genomen om de orde te handhaven. Naar uit Londen wordt vernomen, heeft het ministerie van Oorlog met klem de beschul digingen van de Duitsche pers tegengesproken over het gedrag van de Britsche troepen in Pa lestina. Volgens de laatste berichten van de Duitsche pers zouden de Britsche soldaten den gevangenen de oogen uitsteken en hen levend verbranden. Dit is absoluut onwaar. H.M. de Koningin heeft Vrijdagavond op het paleis Het Loo kerstfeest gevierd met Haar personeel. H.M. hield een toespraak en reikte -geschenken uit. llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllB H VOOR HET GEHEELE LAND: meest matige Oostelijke wind, gedeeltelijk j= bewolkt tot betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst. i ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: aanhouden der vorst. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli TOKIO, 23 Dec. (D.N.B.) Volgens pers berichten uit Hongkong en Sjanghai be vindt de vice-voorzitter van de Kwomintang en voorzitter van de politieke centrale com missie van de Kwomintang, Wang Tsjing Wei, zich thans in Hanoi (Fransch Indo china) Wang Tsjing Wei zou Tsjoengking den 19den December j.l. in het geheim verlaten hebben en den 20sten December te Hanoi zyn aangekomen. Wang zou willen aftreden en in het buitenland blijven. Zijn vlucht bewijst, aldus merkt Domei op, dat in den boezem van de Kwomintang groote oneenigheid heerscht over de vüandelijkheden tegen Japan. In officieele Chineesche kringen wordt toege geven, dat Wang Tsjing Wei uit Tsjoengking is vertrokken. Medegedeeld wordt, dat zijn zwakke gezondheid zijn verbbjf te Tsjoengking niet lan ger toestond, waar hij zich op het oogenblik be vindt wordt niet medegedeeld, doch men laat vermoeden, dat hij in het buitenland medische hulp ontvangt. Van andere Chineesche züde te Sjanghai wordt echter het volgende verklaard: Men neemt aan, dat Wang Tsjing Wei zich in opdracht van Tsjang Kai Sjek naar Europa zal begeven. In Chineesche diplomatieke kringen te Hongkong zegt men, dat Wang Tsjing Wei eerst Parijs en later wellicht ook Berlijn, Rome en Londen zal bezoeken. Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat hij voorbereidingen zal treffen voor onder handelingen met de Japanners, hoewel hy steeds een voorstander ervan geweest is, de mogelijkheid voor besprekingen met Japan open te houden. Tevens wordt verklaard, dat Wang Tsjing Wei wellicht door zijn vertrek naar Ha noi de stroomingen te Tsjoengking heeft willen ontwyken, welke aandringen op een straffere politiek van tegenstand tegenover Japan. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) Minister president Hermann Goering heeft, als gevol machtigde voor het vierjarenplan, op voorstel voor den minister van Economische Zaken den studietijd aan de technische hoogescholen en mijnbouwkundige hoogescholen tot drie jaar verkort en den studietijd aan de technische vakscholen tot twee jaar. De reden is het steeds meer merkbare gebrek aan technici en ingenieurs. Verder is de mogeUjkheid geschapen voor kosteloos studeeren tot een totaal aantal stu denten van 30 pet. van de beschikbare plaatsen. GENEVE, 23 Dec. (Havas). Naar uit Lon den wordt gemeld, zal Lord Halifax de ai. vergadering van den Volkenbondsraad bewo nen. Tevens maakte het Volkenbondssecretari aat vandaag de voorloopige agenda voor deze byeenkomst bekend. In deze twee berichten ligt de tegenspraak van de geruchten als zou de vergadering van den Bondsraad met door gaan. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal de byeenkomst geopend worden op 16 Januari onder voorzitterschap van Sandler, den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken. Op de agenda staan tot dusver slechts twee punten van politieken aard t.w. de terugtrekking der niet-Spaansche strij ders uit het republikeinsche gebied en het be roep van de Chineesche regeering op den Vol kenbond. Diplomatieke spanning tusschen Washing ton en Berlijn. Geruchten over de vlucht van Wang Tsjing Wei uit Tsjoengking. Franco's offensief in Catalonië begon nen. Gouverneur Kielstra heeft mededeelin- gen gedaan over de hier te lande ge houden besprekingen over zaken Suri name rakende. Torpedoboot heeft Ameland niet kun nen bereiken. Kolendampvergiftiging op het station te Wadenoyen. Italiaansch stoomschip op de Wester- schelde omhoog gevaren en gebroken. Beurs van New York: Betere stemming; slot goed prijshoudend. De kalender dunt en telken dag valt een bladnaderen we het einde van een denkbeeldig jaar. Maar niet denkbeeldig is het begin van den jaarkring der Kerk. Morgen vieren we Kerstmis: dan wordt de verwach ting van den advent vervuld en staan we bij de kribbe voor een schoon be gin. Elk kind verandert ons bestaan, ons leven, onzen dagelijkschen arbeid: hoezeer dan dit Kind. dat alles ver- nieuwt. Dit Kind kan voor ieder onzer een begin beteekenen. Er is zooveel waarvan wc ons gaarne zouden ont doen: verkeerdheden, slechtheden, dwaasheden. Late nu Kerstmis het begin zijn van eten nieuwe periode in ons leven. Late het zuivere Kerstkind ons leven, hoe krom dit ook moge gebogen zijn, richten naar den hori zon van het Licht uit den Nacht. PARIJS, 23 Dec. (Havas). Onder voor zitterschap van president Lebrun wordt mor genochtend een ministerraad gehouden. De vergadering zal gewijd zijn aan de buitenland sche politiek. Tevens zullen de ministers, vóór het einde des jaars, den toestand overzien, met name wat betreft de financieele en economi sche kwesties, nu de Kamer de begrooting heeft aangenomen, en de Senaat zich hierover nog moet uitspreken. WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter). Het ministerie van Marine der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat het Atlantische eskader, dat onlangs dóór de Vereenigde Staten in het leven is geroepen, tot nader order permanent zal biyven. WASHINGTON, 23 Dec. (Reuter) President Roosevelt heeft den administrateur van de „Work Progress Administration", Houkins, be noemd tot opvolger van den minister van Han del, Roper. Hopkins zal worden opgevolgd door kolonel Harrington. De W.PA.. is de federale instantie, welke belast is met de sociale voorzorg. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 764.- Vorige stand 761.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1