De verklaring van Lima" Slowaken willen grensherziening Wij zijn openlijk optimistisch". De Kerstschotel opgediend D. W. BRAND New-Yorksche Beurs CHINA VERTROUWT KONOJE NIET ZONDAG 25 DECEMBER 1938 Beginselen der Amerikaansche solidariteit te Lima vastgelegd Zijn verklaring hangt van tegen strijdigheden aaneen Wang Tsjing Wei's gezondheidsredenen Fransche minister raad bijeen Bonnet bespreekt de verhouding tot Duitschland en Italië Léon Blum contra Paul Faure Socialistisch congres te Parijs benoemt een commissie Economische staatsraad ingesteld te Praag Kerstboodschap van Hacha Tsjechen uitgewezen Csaky zet het ethnische beginsel uiteen De buitenlandsche politiek van Hongarije De Pester Lloyd wordt arisch HO RE BELISHA NAAR STRAATSBURG Het rechtsche oppercommando in Spanje verwacht veel van het offensief De spionnage via de diplomatieke tasch Franco's antwoord aan Brussel Nu ook Texel niet meer te bereiken Passagiersboot moest naar Den Helder terugvaren De „Gunhild" vlot Technische Hoogeschool VOETBAL Chelsea had blijkbaar goeden eet lust, doch de Villa liet den eersten gang voorbijgaan Tweede divisie-leiders slecht gehumeurd? SCHAATSEN HAVEKOTTE KAMPIOEN VAN DRENTE EN OVERIJSEL Van der Heide eindigt als goede tweede COMITÉ VOOR ASYLRECHT Te Amsterdam opgericht Verkeersstremmingen Verlengde contingenteeringen OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 49.000 RIJKSMARK GESMOKKELD Slager te Arnhem de dupe MUSEUM VAN HET STAATS- BOSCHBEHEER Vondsten uit een voorhistorisch woud DOODELIJKE VAL STOOMVAARTLIJNEN 99 LIMA, 24 Dec. (Havas). De leiders de- verschillende delegaties ter Pan-Amerikaan sche conferentie hebben een verklaring der beginselen der Amerikaansche solidariteit onderteekend. Deze verklaring zal aan de voltallige ver gadering ter goedkeuring worden voorgelegd. De genoemde solidariteit wordt gebaseerd op de gelijkheid der beginselen, die een geeste lijke eenheid scheppen tusschen de Amerikaan sche republieken: vredelievendheid, eerbiediging van het volkenrecht, gelijkheid in souvereiniteit der staten, individueele vrijneid zonder voor- oordeelen op grond van ras of godsdienst In de verklaring zetten de Amerikaansche staten o.m. uiteen, dat zij 1. Opnieuw de solidariteit van het Amerikaan sche vasteland bevestigen en hun wil om samen te werken tot handhaving der beginselen van hun solidariteit. 2. Opnieuw het besluit bevestigen om de be ginselen hunner souvereiniteit te verdedigen en te handhaven tegen iederen tusschenkomst of interventie van het buitenland, die hen zou kunnen bedreigen. 3. Hun wil uitspreken om hun solidariteit daadwerkelijk te maken door het coördineeren van hun onderscheiden souvereinen wil, in ge val de vrede, de veiligheid of de territoriale onaantastbaarheid van een der Amerikaansche republieken zich bedreigd zou zien door daden van geweld van welken aard ook, over te gaan tot de raadplegingen, die vastgelegd zijn in de van kracht zijnde conventies en zich te be dienen van de middelen, die de omstandigheden aan de hand zouden doen voor ieder geval, waarbij de regeeringen onafhankelijk zullen optreden als souvereine staten. 4. De ministers van Buitenlandsche Zaken der Amerikaansche staten zullen, wanneer zij dat noodig oordeelen en op initiatief van één hunner, bijeenkomsten houden in verschillen de hoofdsteden. 5. Deze verklaring zal bekend staan als „de verklaring van Lima". TSJOENGKING, 24 Dec. De woordvoerder van het Chineesche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft ten aanzien van de verklaring van prins Konoje verklaard, dat deze verkla ring geenszins afwijkt van de vorige verklaring. Wederom wordt geëischt, dat China zijn on afhankelijkheid zal prijsgeven en dat een ein de wordt gemaakt aan de „opendeur-politiek." Prtns Konoje verklaart de Chineesche regeering te eerbiedigen, doch tevens ver klaart hij, dat de Japansche troepen in China zullen blijven strijden, zoolang de door Japan gevestigde tegen-regeering niet vast in het zadel zit. Ook zegt hü, dat Ja pan geen territoriale verovering wenscht, doch tegelijkertijd zegt hij, dat de Japan sche troepen in China moeten blijven Van officieele Chineesche zijde wordt mede gedeeld, dat de gevluchte Chineesche minister Wang Tsjing Wei zich op het oogenblik in Pransch Hanoi bevindt, waar hij een medische kuur tegen suikerziekte en gal ondergaat. Havas verneemt uit Hongkong, dat Wang Tsjing Wei morgen officieel te Hongkong zal aankomen om gezondheidsredenen. In welinge lichte kringen verzek irt men, dat ingevolge oneenigheid tusschen de leden der Kwo Min Tang en haar vice-voorzitter. Wang Tsjing Wei, -deze zich van de Chineesche regeering te Tsjoengking zou hebben afgescheiden, althans voor zekeren tijd. Het zou in zijn voornemen liggen den toestand te peilen om vredesonder handelingen te openen. PARIJS, 24 Dec. (Havas) De ministerraad was vanochtend vrijwel geheel gewijd aan een uiteenzetting van den buitenlandschen toestand door minister Bonnet. De uiteenzetting van minister Bonnet betroi vooral de verhouding van Frankrijk tot Duitsch land en Italië. Besloten werd het antwoord van Frankrijk op de nota van Italië inzake het verdrag van 1935 niet te publiceeren, zoolang deze nog niet is overhandigd, hetgeen Dinsdag of Woensdag as. zal geschieden. De uiteenzetting van Bonnet werd eensgezind goedgekeurd De minister van Binnenlandsche Zaken. Sarraut, heeft den president der republiek, Lebrun, een decreet ter teekening voor gelegd, waarbij de brandweer van Marseille wordt versterkt en gereorganiseerd, alsmede een wetsontwerp tot wijziging van de admi nistratie van deze stad. PARIJS, 24 Dec. (Havas) Vanochtend is in de Parijsche voorstad Mont Rouge het bui tengewoon nationaal congres van de Fransche socialistische partij geopend. Op dit congres zouden, zooals men weet, de aanhangers van Léon Blum en van Paul Faure tegenover elkaar komen te staan. Vanochtend heeft evenwel de secretaris Severac voorgesteld een motie aan te nemen, waarin het congres wordt verzocht, alvorens over te gaan tot een discussie van de strijdvragen, een commissie te benoemen, welke een resolutie moet opstel len, waarmede alle leden zich kunnen ver eenigen, opdat de kameraden Léon Blum en Paul Faure niet tegenover elkaar zullen worden gesteld en wordt vermeden, dat onherstelbare woorden worden geuit. Deze motie is aangenomen en vanmiddag is de commissie bijeengekomen. PRAAG, 24 Dec. (Reuter). De Slowaak- sche patriottische organisaties hebben een campagne aangekondigd, welke ten doel heeft een herziening van de onlangs vast gestelde grens met Hongarije te verkrijgen. Gisteren heeft de ministerraad te Praag zijn laatste vergadering gehouden voor de feest dagen. In een hedenochtend gepubliceerd officieel communiqué wordt medegedeeld, dat een reeks belangrijke besluiten is aangenomen, o.a. een decreet, waarbij de regeering gemachtigd wordt politieke partijen te ontbinden, terwijl nieuw op te richten partijen toestemming van de regeering behoeven. Verder is een decreet aangenomen inzake het aanleggen van autowegen en is besloten een economischen staatsraad te benoemen. Deze raad zal bestaan uit een directeur met drie bijzitters, n.l. een Tsjech, een Slowaak en een Karpatho Rus, en 65 leden, door de regeering te benoemen. Naar uit Warschau wordt gemeld, zijn wegens opruiing honderd Tsjechen uit het Poolsche gebied Cieszyn uitgewezen De president der Republiek, Hacha, heeft hedenavond voor de radio een Kerstboodschap uitgesproken, waarin hij om. zeide: „Na de crisis, die ons evenals onze Slowaak- sche en Karpatho-Russische broeders geschokt heeft, hebben wij ons hervonden en kunnen wij tezamen leven en werken. Het afgeloopen jaar heeft het Slowaaksche volk smartelijke beproe vingen gebracht en het tevens het succes, dat het wenschte, gebracht. Het is een groote wel daad voor onzen staat, wanneer onze Slowaak sche broeders zich gelukkig kunnen voelen in den Tsjecho-Slowaakschen staat. Het verheugt mij, dat de leidende factoren van Slowakije het voornemen koesteren objectief en rechtvaardig de problemen tot een oplossing te brengen, die voor het Tsjechische volk zoo belangrijk zijn, o.m. de kwestie der in Slowakije wonende Tsjechen. Wij willen hopen en ik ben er van overtuigd, dat Kerstmis dit jaar het begin zal beteekenen van een nieuwe broederschap tus schen de twee volken. Met vreugde heb ik dan ook de uitnoodiging aanvaard, een deel van mijn Kerstvacantle in de bergen van Slowakije te komen doorbrengen. Onze Subkarpathische broeders hebben ook groote offers gebracht voor de zaak des vredes. Gemeenschappelijke offers hebben ons veel na der tot elkander gebracht en de banden aange haald. die ons vereenigen. Ik wensch hun, even als den geheelen staat, toe, dat zij door hun autonomie bewijzen, volledig te arbeiden voor Nm welzijn en het welzijn van de republiek." BOEDAPEST, 24 Dec. (Havas). De Pesti Ujsag publiceert in haar kerstnummer verkla ringen van Csaky, die verspreid zijn door het Hongaarsche telegraafagentschap: ,De terugkeer van Opper-Hongarije tot Hon garije, aldus Csaky in deze verklaringen, vormt een triomf van het ethnische beginsel, welks waarde nog vergroot wordt, ten aanzien van Opper-Hongarije, door de duizendjarige solidari teit met Groot-Hongarije. Het succes heeft be wezen, dat dit beginsel vreedzaam toegepast kan worden en dat zijn toepassing oorlogsge varen voorkomt. Het te München erkende eth nische beginsel zal een historisch keerpunt vor men in het leven der volkeren naast elkander." Voortgaande zegt Csaky: „Er zal geen wii- ziging gebracht worden in de Hongaarsche bui tenlandsche politiek. Het buitenlandsche poli tieke doel van Hongarije blijft een rechtvaar dige vrede en in 't belang van den vrede wil Hon garije, onder handhaving van de goede betrek kingen met alle staten van goeden wil, onver anderlijk steunen op de vriendschap van Duitschland en Italië. Tegelijkertijd zal Hon garije voortgaan betrekkingen van oprechte vriendschap met Polen te onderhouden." Tenslotte definieerde Csaky als volgt de Hon gaarsche politiek jegens zijn naburen: „Welke zijn de betrekkingen, die Hongarije met zijn na buren wil onderhouden? Dat is algemeen be kend. Welke zullen die betrekkingen zijn? Dat zal afhangen van de nabuurstaten". De „Pester Lloyd", het orgaan van de Jood- sche groote financieele wereld en een der meest verspreide bladen in Midden-Europa, is voor het grootste deel in Arische handen overgegaan. Een aantal oude redacteuren is gepension- neerd en vervangen door Ariërs. De politieke richting van het blad zal geen groote wijziging ondervinden. PARIJS, 24 Dec. (Havas). De Britsche mi nister van Oorlog, Hore Bellsha, is vanmiddag naar Straatsbure vertrokken E/URGOS, 24 Dec. (Reuter). Het recht sche opperbevel deelt mede, dat de opera ties aan het Catalaansche front voortgaan, met de regelmaat van een uurwerk, on danks den vijandelijken tegenstand en de moeilijkheden op sommige punten, die haar oorzaak vinden in het weer. „Wij zijn openlijk optimistisch", aldus verklaarde het oppercommando aan het Catalaansche front vandaag Het uitgegeven communiqué meldt, dat het offensief vandaag hervat is op punten, waar de regeeringslinie gisteren is doorbroken. Er zijn wederom vele krijgsgevangenen gemaakt. Vele regeeringssoldaten zijn in de Noordelijke Sierra afgesneden tengevolge van de snelle omsinge lingsmanoeuvres. De bijzondere correspondent van Havas bii de troepen van Franco bericht, dat het weer aan het front, waar Franco zijn nieuw offensief heeft ontketend, zeer slecht is. Geen enkele journalist mocht het verloop van het gevecht volgen. Naar Havas uit Barcelona meldt, blijkt uit mededeelingen van krijgsgevangenen en andere aanduidingen, dat Italiaansche troepen hebben deelgenomen aan het offensief bij Seros, dat gisteren door de troepen van Franco is ont ketend De rechtsche troepen hebben gemeld, dat zij de steden Mayals en Sarroca aan het Segre- front tegenover Seros hebben bezet en reeds zijn gepasseerd. De persdienst van de rechtsche regeering deelt mede, dat het valies van den Eïitschen vice-consul reeds verscheidene keeren is ge bruikt door de spionnage-centrale van de re geering in het rechtsche Spanje. Een gerechte lijk onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid, dat de spionnen dit valies ge bruikten zonder medeweten van den Britsehen functionaris. Jimenez Arnau, de chef van den persdienst, heeft Lord Halifax een open brief gezonden, waarin hij schrijft dat de sluier zal worden opgeheven. Het is mogelijk, dat Britsche on derdanen hierbij betrokken zijn. De waarheid zal evenwel aan het licht komen. Het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld het antwoord van de regeering van Burgos te hebben ontvanger op de Belgische nota inzake het benoemen van een vertegenwoordiger te Burgos. De door de Belgische regeering opgestelde tekst is niet geheel aanvaard Een wijziging is aangebracht, welke moeilijkheden laat bestaan. De besprekingen verloopen evenwel normaal. Generaal Martinez Anido, minister van Openbare Orde van de regeering van Franco, is vanochtend op 70-jarigen leeftijd overleden, tengevolge van een hartzwakte. Ook Texel is thans geïsoleerd. Zaterdagochtend moest een boot met 200 passagiers naar Den Helder terugkeeren. Hedenochtend zal van Den Helder uit getracht worden een verbino'ing met Texel tot stand te brengen. Het Deensche stoomschip „Gunhild", dat op weg van Antwerpen naar Methil beneden Bath omhoog was gevaren, is met behulp van twee sleepbooten vlot gesleept. Het schip heeft zijn reis voortgezet. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur: G. E. Euwe, Amsterdam. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur: B. Koens, Vlis- singen De uitslagen van de Zaterdag in de Engelsche League gehouden voetbalwedstrijden luiden: EERSTE AFDEELING: Aston VillaGrimsby Town 02 Charlton AthleticBolton Wanderers 2—1 ChelseaLiverpool 41 EvertonBlackpool 40 Huddersfield TownBrentford 12 Manchester UnitedMiddlesbrough 11 PortsmouthArsenal 00 Preston NorthendLeeds United 20 Stoke City—Leicester City 10 SunderlandBirmingham 10 Wolverh. WanderersDerby County 00 MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN TWEEDE AFDEELING: Bradford—Norwich City BurnleyCoventry City BurySheffield Wednesday ChesterfieldMillwall Luton TownWestbromwich Albion Plymouth ArgyleNewcastle United Sheffield UnitedNottingham Forest Swansea TownManchester City Tottenham HotspursSouthampton Tranmere RoversBlackburn Rovers Westham UnitedFulham 3—0 1—0 2—3 3—0 3—1 0—1 0-»l 2—0 1—1 1—1 1—0 Op de IJsbaan „Pandijk" te Oosterhesselen zijn Zaterdag wedstrijden in het hardrijden gehouden om het kampioenschap van de pro vincies Drente en Overijsel. Havekotte behaalde den titel door op de 1500 en 5000 M. als eerste aan te komen, nadat hij op den korten afstand de overwinning aan Van der Heide had moeten laten. De uitslagen luiden 500 meter: 1. IJ. van der Heide, 51 sec.; 2. J. Havekotte, 51.6 sec.; 3. J. van der Garde, 54.2 sec. 1500 meter: 1. J. Havekotte, 2 min. 46 sec.; 2. IJ. van der Heide, 2 min. 29 sec.; 3. J. van der Garde, 3 min. 2.6 sec. 5000 meter: 1. J. Havekotte 10 min. 16.4 sec.; 2. IJ. van der Heide, 10 min. 32.1 sec.; 3. J. van der Garde, 10 min. 54.7 sec. Totaal klassement: 1. en kampioen J. Ha vekotte, 168.06 pnt.; 2. IJ. van der Heide, 170.54 pnt.; 3. J. van der Garde, 180.51 pnt. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een „Comité voor Asylrecht". Dit comité stelt zich ten doel: 1. Gegevens te verzamelen omtrent de toe lating en positie van vluchtelingen in ons land 2. Zoo noodig stappen te doen bij de be voegde autoriteiten. 3. De openbare meening objectief voor te lichten. Het comité wil niet treden op het terrein van bestaande organisaties, die de verzorging der belangen van bepaalde groepen vluchtelin gen behartigen, maar het hoopt op hun mede werking, alsook van allen die in hun beroep of op andere wijze met gevallen van dezen aard in aanraking komen. Gegevens, welke voor het werk van het comité van belang kunnen zijn, worden gaarne schriftelijk bij het voorloopig secretariaat, Keizersgracht 294 Amsterdam, in gewacht. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat gedurende de beide Kerstdagen door het kantoor van den A.N.W.B. te 's-Gravenhage, telefoon nr. 117580 (interlokaal: letter Z.) van 's morgens 9 tot 's middags 5 uur op telefoni sche aanvragen inlichtingen worden verstrekt betreffende verkeersstremmingen. Per 1 Januari 1939 zullen worden verlengd de contingenteeringen van chlodrbleekloog, chloor gas, chloorkalk, bijtende potasch en kaliloog, ongesmoltèn dierlijk vet, verpakkingsglas, over- leder, enz., electriciteifegeleidingen, cement, pa pierwaren en kousen en sokken. De Nederiandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van veekoeken (in den ZUJ. Vfn„ l lici 1' ®hder 11 van het crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld m artikel 8, b, onder 2°, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van 26 Dec. '38 af 1 Maart af t/m t/m. 28 Febr. '39: t/m. 30 April '39: voor lijnkoeken /0.30 voor lijnzaadschilfers 0.70 0 60 voor soyaschroot o'öö o'65 voor soyako-eken ,^0.75 "0 75 voor grondnootkoeken L20 110 voor grondnootschroot 1.— 0.90 voor grondnootschilfers 1.25 j 15 voor grondnootmeel „1.25 l!l5 voor cocoskoeken 1.50 1.50 voor Ned. O.-Indische cocoskoeken 1.50 1.50 voor maisveekoeken e d0.85 o.85 voor sesamkoeken 0.15 0.65- voor palmpitkoeken 0.50 ,',0.50 voor babassukoeken 1.40 1.40 voor alle andere niet genoemde soorten veekoeken (al dan niet verwerkt met bijproduc ten en/of afvallen)„0.10 ,,0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8 b, onder 1 van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot boven genoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederiandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Roll. Mills Am. Smelt. Ret. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore -Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 y2 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building ex. dividend -j- nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. 24 23 22 185 187 186 100 100 99% 32% 31% 30% 21 Vs 2074 203/g 49 48 Vs 49 14774 147 14774 87 8774 8674 1278 123/4 123/s 347a 34-Vs 33 -Vs 40y8 39 V41 3874 77j 63/4 6-Vs 757s 753/8 74-Vs 572 5% 53/8 88 3/4 88% 85 2974 2974 2974 36 7s 357s 34 74 74 74 82% 8274 81% 6% 6 5/8 6i/8 30 30 29% 30% 30 3/s 30 2574 25 25% 2674 20 19% 237s 223/8 22 76 78 76% 76% 15 J V2 150 149 181V2 1827ï 131% 10 74 9% 93/4 42 3/g 43 44 3/s 5074 49 y8 49% 37% 37 36% 7 Vs 73/8 7% 20 y8 20 19% 5672 56 3/s 56 s/s 55 5574 54% 9 97s 83/4 4274 42% 42 174 174 1% 51% 5.1 y8 517s 2272 22 22 123/8 12% 12% 2074 19% 19 74 173/8 1774 173/s 21 y8 21 3/s 2174 187 185 181 22% 21% 21 41% 42 42 5574 5574 5574 3374 30 293/s 7y4 7 774 24 233/4 23 3/s 723/8 73% 73% 1474 1474 143/8 .12% 12% 123/4 20 74 193/s 19 22 20% 20 74 6 V2 63/8 6V4 52 51% 503/4 12% 12Vs 123/8 913/8 90 74 90 413/8 40% 4074 2% 2% 23/4 574 5 51% 51 5074 6'% 66% 66 22 2174 20 3/s 118 11774 11774 49% 50 50 ex coupon. NEW YORK, 24 Dec. Slotkoersen Dec. 24 23 22 Brussel. 16 85% 16.8572 16 87 Rome. 5.2674 5 2674 5.261/4 Bern. 22.58% 22.58 22.59 Madrid. Oslo. 23.45% 23 44 23.46 A'dam. 54 36 54 35 54 35 72 Londen. 4 66 3/s 4.663/g 4.66% Parijs. 2-63 tt 2-63 iV 263& Berlijn. 40.10 40 10 40 16 CHICAGO,, 24 Dec. 24 Dec. 23 Dec. 24 Dec. 23 Dec. Tarwe Mel 67 i/j 67y4.3/8 Juli 67 Vs Vs 67 - Sept. 67 y8-— 63/i Maïs Mel 52% 523/g Juli 531/4533/j, Sept. 53%-— 54 Reuzel Dec. - 6 57 Jan. 6 67 6.60 23 Dec. Haver Mel 29 Vs28% Juli 28 273/1- Sept. 28 27%- Rogge Mel 453/s-— 4574 - Juli 453/s-- 451/s- Sept. 453/s45 Vs Mrt. 7 27 Mel 7.42% 7 30 7.45 WINNIPEG, 24 Dec. 24 Dec. 23 Dec. Gerst Dec. 3874 -— 3^/8- Mel 383/j.—39 Juli 38 -— 383/g-- Lfjnzaad 24 Dec, Tarwe Dec 60- 60 Mel 627s- 623/g Juli 62 y8-— 62%- Rogge Dec 40V8-— 40'A Dec. 140 140 Mel 41% —413/4Mel 13974 13974 Juli 4274-— 421/4 Haver Dec. 28V8287s-— Juli 28 y8— 287s Mel 28% 28 3/4: De gemeentepolitie te Doetinchem heeft Vrij dag gearresteerd den slagersknecht G. R. en den chauffeur C. A., beiden uit Arnhem, die zich aanzienlijke bedragen hebben toegeëigend van den slager J. M. te Arnhem. Voor dezen laatste had het tweetal tegen een belooning een bedrag van circa 49.000 Rijks mark uit Duitschland naar ons land gesmok keld, doch bij aankomst in Holland gaven zij voor dat het bedrag was zoekgeraakt. Achteraf bleek dat een gedeelte van den buit bij den caféhouder S. te Doetinchem was verdeeld. Deze laatste ontving daarvan een belangrijk bedrag als zg. „zwijgpenning", zoodat ook hij in verzekerde bewaring werd gesteld. De Doetinchemsche politie legde beslag op een gedeelte van het geld, terwijl naar de nog ontbrekende Mark-bankbiljetten een streng on derzoek wordt ingesteld. De verdachten zijn nog denzelfden dag voor den Officier van Justitie te Arnhem geleid. .onder God geen gezag. Bij het ontginnen van het zg. „Witteveen" onder Westerbork van de N.V. Ontginnings maatschappij „Het Lantschap Drenthe" is een eikenwoud, gemengd met berk en andere hout soorten, blootgesteld. Boven dit voormalige woud had zich een veenlaag gevormd van 60 tot 80 cm. dikte. Waarschijnlijk is het geboomte door stormen uit het Z.W. omgewaaid; de stammen liggen alle in de richting Z.W.-N.O. Er zijn eeuwenoude exemplaren bij van 17 m. lengte en 50 cm. middellijn. Dit woud heeft zeer waarschijnlijk bestaan in een warme vochtige klimaatsperiode van duizenden jaren vóór onze jaartelling, den zg. „Eikentijd", archaeologisch samenvallend met den zg. jongeren steentijd van den mensch. In het museum van het Staatsboschbeheei te Utrecht zijn thans fraaie stamstukken var een eik en een berk uit genoemd voorhistorisch woud tentoongesteld. Zaterdagavond is de 66-jarige mevr. de wed. W. J. C. geboren R., van de portiek van haar woning aan de Fahrenheitstraat 557 te 's-Gra venhage gevallen. Ds val was zoo ernstig, dat mevr. C. ter plaatse is overleden. SCHEEPSBOUW Het bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rot terdam, voor ö!e Kon. Shell in aanbouw zijnde motortankschip „Chama", groot bruto 8028 ton, is 24 dezer van Rotterdam naar de Noordzee ver trokken, vodr het houden van den technlschen proeftocht. BINNENLANDSCHE HAVENS UMUIDEN. Aangekomen 23 Dec.: Trito, s., Fo- wey; Borthwick, s., Leith Radnorshire, s„ Japan;; Anna W., rr.'.s., Gent; Holland, s., Boston; Wa terland, s., B.-Aires; Halle, s., Java; Afon Dulais, s., Avonmouth; Flying Welsman, m'.s., R'dam; Alfa, s., Sundewall (voor Zaandam); Duurswold, m.s., Engeland laatst R'dam; Munkfors, s., Gothen burg (voor Zaandam); Ton S., m.s„ Memel. 24 Dec.: Patria, s., R'dam; Twee Gebroeders, m.s., Rotterdam. Vertrokken 23 Dec.: Akershus, s., Oslo; Biri. s., R'dam'. 24 Dec.: Embla, s., Antwerpen; Iris, s„ Lissa bon; Eva, s., Antwerpen; Ara, s., Stavanger; Havik» m.s., Terneuzen; Myrmidon, s., Londen. Aangekomen 24 Dec.: Hebe, s„ Hamburg. Vertrokken 24 Dec.: Depa, m.s., Aberdeen; Rijn stroom. m.s., Bristol; Patria, s., Gothenburg; Halle, s., Hamburg; Enid Mary, s., Goole; Gateshead, s-, Newcastle; Bissen, s.. Brussel; Borthwick, s„ Leith. Aangekomen 24 Dec.: Torfrid, s., Fowey naai Naestved, om' te bunkeren. Vertrokken 24 Dec.: U'd'demolm, s.. Boston; Sabona, tank, Gibraltar. AMSTERDAM. Aangekomen 23 Dec.: Velocitas, Velsen, ledig. Steiger H.A.L., Scheepv. Bedr. Gruno. 24 Dec.: Trito, Fowey, stukgoed' en klei, Riet landen, Verg. Cargadoorskantoor; Borthwick» leith, stukgoed, Zeeburgerkade, idem; Holland, Boston, ledig. Steiger H.A.L., Waenborg; Anna W„ Gent, ledig, Steiger H.A.L., Scheepv. Bedr. Gruno; Radnorshire, Londen, stukgoed, Borneo- kad'e, Meyer Co.'s Scheepv. Mij.; Waterland, Z.-Amerika,, stukgoed, Handelskade, Kon. HoU- Lloyd; Afon Dulais, Avonmouth, graan, Bilokade» Vinke Co.; Halle, Java, stukgoed, J. P. Coen- haven, Wm. H. Müller Co.; Duurswold, Enge land laatst R'dam, ledig, De Ruyterkade, Exp. Scheepv. Mij. v.h. J. C. Meyer; Flying Welshman, R'dam. stukgoed', Javakade, Mij. Nederland; Ton S., Memel, tarwe, Steiger H.A.L., Scheepv. Bedr. Gruno; Patria, R'dam, stukgoed. Zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; Twee Gebroeders. Rot terdam, stukgoed, Javakade, Mij. Nederland'. Aangekomen 24 Dec.: Bissen, Zaandam', bunke ren. J. P. Goenhaven. Ned. Steenk. Handel Mij1 Hebe, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor. KON. PAKETV. MIJ. MAETSXJYCKER, 21 Dec. van Batavia n. Sydney. BOISSEIVAIN, 22 Dec. van Singapore te Hong kong. NIEUW HOLLAND, 23 Dec. van Brisbane naai Singapore. OMBILIN, 22 Dec. van Auckland te Singapore. TEGELBERG, 22 Dec. van Durban n. Mauritius. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, R'dam naar Cuba, pass. 22 Dec. Dungeness. TJIKARANG, 22 Dec. van Padang n. Tandjong Pinang. TJIMANOEK, 23 Dec. van Batavia te Manilla. TJINEGARA, 22 Dec. van Shanghae n. Arnoy. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGKALIS, 21 Dec. van Seattle te Vancouver, DJAMBI, 21 Dec. van Pacific Kust te Singapore. HALCYON LJN STAD ARNHEM, naar Alexandrië. pass. 22 Dcc. Gibraltar. STAD HAARLEM, naar Genua, pass. 23 Dec- Gibraltar. STAD SCHIEDAM, 26 Dec. van Pepel te Vlaai- dingen verw. STAD ZWOLLE, 27 Dec. van Les Falaisses M Velsen verwacht. ROZENBURG. 25 Dec. n.m. 4 uur van Bilbao ta IJmulden' verwacht. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, 24 Dec. v.m.'van B.-Aires te Amst- HOLLAND-AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, thuisreis, was 22 Dec. 2 uur 6 n.m. 90 mijlen N. van Landfe End. MAASDAM, thuisreis, pass. 22 Dec. Dover. BILDERDIJK, uitreis, was 22 Dec. 10 uur n.m- 25 mijlen Z. O. van Niton. DRECHTDIJK, thuisreis, 23 Dec. te Southamp ton. LEERDAM, 21 Dec. van New-Orleans n. R'dam* MAASDAM, thuisreis, 22 Dec. n.m. te Londen- VOLENDAM, thuisreis, 25 Dec. te FlymoUtn verwacht. NOORDAM, vertr. 24 Dec. van R'dam n. New York. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, thuisreis, 21 Dec. van Callao. IRIS, 24 Dec. van IJmulden n. Lissabon. SIMON BOLIVAR, uitreis, 21 Dec. te King ston J. AURORA, 24 Dec. n.m. van R'dam n. Tangen PYGMALION, 24 Dec. n.m. van R'dam n. Genu» HEBE, 24 Dec. van Hamburg te Amst. MIJ. NEDERLAND JAN PZ. COEN, thuisreis, 24 Dec. te Suez. TAJANDOE'N, thuisreis, 24 Dec. te Suez. NED. IND. TANKSTOOMB. MIJ. CUMBULA, 22 Dec. van Stanlow te Port Said" SUNETTA, naar R'dam, was 23 Dcc. 12 U- 00 n.m. 60 mijlen Z. van Lands End. ERINNA, naar Key West v.o., pass. 21 U® Lands End. ALETTA, 21 Dec. van Bangkok n. Singap°re' MACUBA, 28 Dec. van B.-Aires te Curacao ver™- MALVINA, 19 Dec. van Curacao n. St. Vincem- MARPESSA, 21 Dec.'van Balik Pappan te Soera- baja. ONOBA, 21 Dec. van Singapore te Plaa'joe. PAULA, 21 Dec. van Karumba n. Port Darwl"" ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, 24 Dec. van Java te R'dam- MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 24 Dec. run Batavia n. Amst" VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN GROOTEKERK, uitreis, 23 Dec. te Vllsslnge^' GROOTEKERK, uitreis, 24 Dec. te Antwerpen- HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, thuisreis, 22 Dec. te LorenZ» Marques. HOLLAND-D. AZIE LIJN 23 Dec. van Antwerpen te TJIKEMBANG, Hamburg. DIVERSE SCHEPEN ALKAID, naar Vancouver, pass. 23 Dec. Dun geness. BARENDRECHT, naar Hamble, was 23 Dec. 1 v.m. 220 mijlen Z.W. van Lands End. „„j n'iURSÜM, naar Pepel, pass. 23 Dec. Lands E®1 MIDSLAND, 23 Dec. van Goole n. Amst. t bericht). PARKHAVEN. 22 Dec. van Rio Janeiro n- v toria. PRINS MAURITS, 23 Dec. van Jaffa te Lon«e"J S LIED RECHT, 23 Dec. van Ipswich te v»- singen. VLIESTROOM, 23 Dec. van Amst. te HulL IJSTROOM, 23 Dec. van Amst. te Leith. bou

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2