UIT DEN OMTREK I STAD KATHOLICKCN VOLTOOIT UW eiGCN UNIVGRSITGIT DINSDAG 27 DECEMBER 1938 BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND POSTDUIVENTENTOON- STELLING TUINBOUW EN PLANTKUNDE Opdracht Broeitulpen Vluchtelingen in stallen en krotten De werkloosheid BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM Haringvangsten VELSEN BURGERLIJKE STAND Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst VOGELENZANG IJMUIDEN De P.T.T. op Oud en Nieuw Aanrijdingen ZAANDAM IJSSPORT TE HEEMSTEDE Wedstrijden bij de Volharding De wedstrijd voor paren OM EEN UITBREIDINGSPLAN Opnieuw behandeling voor Ged. Staten BURGERLIJKE STAND Licht in eên oude moordzaak? Geruchten worden tegengesproken Spaar- en Voorschotbank Boaz, IJmuiden Deensche motorkotter géstrand De opvarenden gered UITBREIDING VEREEN. KON. PAPIERFABRIEKEN SERVEERJUFFROUW KREEG GELIJK GREGORIUSDAG TE DELFT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Getrouwd: Corn, van Rijn en A. Weinrich; Jac. Brasser en M. Reus; F. J. Kloos en J. G. de Ruiter; C. C. H. de Gelder en J. Boerkamp; C. Krommenhoek en Cl. Krommenhoek. Geboren: M. P. de Bot-Blommaert z.; J. Bra- kenhoff-Blom d.; D. Hoogland-Hendriks d.; M. J. Keet-van Giesen z.; W. E. Schelvis-Rade makers z.; S. van Dijk-Pannekoek d.; E. C. Jon- gejan-Prins z.; C. K. M. Zwaanenburg-Jak d. Overleden: J. Nielen 75 j., wedr., de Visscher- straat 10; A. Klaaren, 91 j., ongeh., Adrichemstr. 22; W. van der Aar, 57 j., geh. met A. C. Kern man, de Zwaanstraat 12; M. Braber, 53 j., wed. Boogaardl. 14; E. Evertz, 74 j., wed. K. de Jong, Peperstraat 36; J. J. van Straten, 93 j., wedr. Peperstraat 17. Tijdens de Kerstdagen is in het Veilingge bouw „Het Centrum" een tentoonstelling ge houden van postduiven, georganiseerd door de Vereenigingen „Reisduif" en „Stormvogel". De tentoor stelling omvatte ongeveer 220 vo gels, waaronder zeer mooie exemplaren, die reeds respectabele reizen en daarmede heel wat kilometers achter den rug hebben. Voor den echten liefhebber was hier dan ook het een en ander te genieten. Werd bij vorige gelegenheden de tentoon stelling opgeluisterd door een verzameling op gezette vogels en klein wild. ditmaal was de medewerking verkregen van de Volièrevereeni- ging „Vogelsanck", die met een mooie stand kanaries en wildvogels aanwezig was. De vo gels waren ondergebracht in een groote volière; er waren fraaie exemplaren bij, welke men ge woonlijk slechts zelden te zien krijgt, maar die men hier rustig en van nabij kon bewonde ren. In vcrbar.d met de koude moesten de leden der volièrevereeniging ten opzichte van hun vogels groote voorzichtigheid betrachten, zoo dat de bevolking van hun stand eenigszins be perkt moest blijven. De tentoonstelling werd Zaterdagavond ge opend door den heer G. v. d. Winden, voor zitter van dee „Reisduif", die o.m. hartelijke woorden van dank richtte tot de Volièrevereeni ging. de tentoonstellingscommissie en den keur meester, den heer C. van Gorp, uit Alphen (N.Br.) De volgende bekroningen werden toegekend: Boven 700 K.M. duiven: le prijs J. H. Hoef- akker; 2e prijs M. v. 't Hoff. Boven 700 K.M. doffers: 1. P. Dekker. 2. J. H. Hoefakker. Oude duiven 500 K.M.1. Gebrs. van Roon; 2. G. v. d. Winden; 3. A. Weeda. Oude doffers 500 K.M.: 1. J. H. Hoefakker; 2. P. Dekkers; 3. J. de Vries; 4. C. Werkstrate. Oude duiven 300 K.M. 1. A. Weeda; 2. C. v. d. Wal; 3. C. Kochz; 4. J. Schipper. Oude doffers 300 K.M.: 1. L. de Vries; 2. J. H. Hoefakker; 3. H. Claus; 4. G. v. d. Winden. Oude duiven: B 100 K.M.: 1. J. Luntz, 2. Gebrs. van Roon. Oude doffers idem: 1. J. H. Hoefakker; 2. L. de Vries; 3. J. Luntz. Oude duiven onbevlogen: 1. J. H. Hoefakkers. Oude doffers idem: 1. J. Prijken 2. J. H. Hogfakkers; 3. J. Schippers. Jonge duiven B 300 K.M.: 1. S. Kochx; 2. A. Weedar; 3. J. Prijken. Jonge doffers idem: 1. Gebrs. van Roon; 2. P. v. d. Hout. Jonge duiven B 200 K.M.; 1. G. v. d. Win den; 2. J. Prijken; 3. M. v. 't Hoff. Jonge duiven: B 200 K.M.: 1.- G. v. d. Win den; 2. J. Prijken; 3. M. v. 't Hoff Jonge doffers idem: 1. J. Luntz; 2. J. H. Hoefakkers; 3. L. de Vries. Jonge duiven B. 100 K.M.: 1. J. Schipper; 2. P. v.. Hooiwerif; 3. J. H. Hoefakker Jor.ge doffers idem: 1. L. de Vries, 2. J. H. Hoefakker; 2. G. J. Dekker. Onbevlogen duiven, jong: 1. C. Kochx; 2. D. Philippi. Jonge doffers idem: 1. J. H. Hoefakker. 2. G. J. Dekker. Eereklasse oude duiven <3 x prijs boven 200 K.M.)1. A. Kat; 2. D. Philippi. Eereklasse oude doffers idem: 1. J. Luntz. Eerefclasse jonge duiven (2 x prijs boven 100 K.M.)1. G. J. Dekker. Eereklasse jonge doffers idem: 1. L. de Vries. M oiste duif van de geheele tentoonstelling: P. Dekker, die tevens de mooiste oudste doffer Inzond. J. H. Hoefakker verwierf den prijs voor de mooiste oude duif en voor de mooiste jonge doffer, terwijl G. v. d. Winden den prijs voor de mooiste jonge duif kreeg. Donderdagavond houdt de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een lèdenverga- dering in „Het Centrum". De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren K. G. Steijn en H. C. v. d. Colk en een causerie van den heer J. Steijn over bloemstukken. Het schilder swerk aan de 48 keukens van de woningen der Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" aan de Assumburgstraat, is door het bestuur opgedragen aan de fa. Lieshout en Burger te Dmuiden voor f 672. De plotseling invallende vorst, welke thans gepaard gaat met onbegaanbare wegen, betee- kende vooral in de week voor Kerstmis een ge- duchten strop voor de trekbloemkweekers. An- WARSCHAU, 24 Dec. (Reuter) Een Iersch parlementslid, Robert Brescoe, heeft zich 't lot van de Joodsche vluchtelingen in het grens gebied tusschen Polen en Duitschland aange trokken. Reeds ongeveer twee maanden vertoeven 7000 uit Duitschland verdreven Joden in stal len en krotten. Briscoe, die onlangs uit Dublin is aangeko men, heeft een onderhoud gehad met kolonel Beck en met de Vertegenwoordigers van het kort geleden in het leven geroepen kolonisatie comité voor Polen. Naar verluidt, heeft Briscoe een plan tot financiering van een massa emigratie van Joden uit Polen opgesteld. On- dertusschen brengt hij geld bijeen om de Joden in het grensgebied te helpen. Hij heeft de Poolsche regeering voorgesteld een som ter beschikking te stellen voor emi gratie, op voorwaarde dat ook de Poolsche Jo den en de internationale Joodsche organisaties het hunne bijdragen. De Poolsche Joden heb ben reeds een bedrag bijeengebracht. dere jaren waren de kooperstribunes geheel be zet en thans zagen wij groote leemten daarin, daar vooral de straathandel zoo goed als stil ligt. De enkele trekker die het nog aandurft bloe men te snijden en naar de markt te brengen ziet zijn moeite nog slecht beloond door lage opbrengsten. De meeste kooplieden voelen geen lust bloe men te koopen, waarvan het uitventen onder de moeilijkste omstandigheden plaats vindt. Voor den broeier is er nog een schadepost. Door het strenge weer moet er minstens dub bel gestookt worden om het bedrijf op voldoen de capaciteit te houden, terwijl in enkele wa renhuizen met ceritr. verwarming de buizen door de vorst gesprongen zijn. De echte bedrijvig heid in de week vóór Kerstmis van vorige ja ren is thans zoek op de trekbloemenveiling. ramenten, zooals kazuifels, stolen, superplies en benevens bloemen en schriftelijke felicitaties. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, waarbij de neomist geassisteerd werd door kap. C. M. Doeswijk en kap. A. Rikkers, welk Lof besloten werd met een plechtig Te Deum. De invloed van de weersomstandigheden doet zich gelden op het aantal ingeschrevenen bij de gemeentelijke arbeidsbeurs. Hedenmorgen waren 1261 werkzoekenden in geschreven, waaronder 195 uit de gemeente Heeskerk. Burgerlijke stand. Geboren: J. A. Salo mons geb. Bosman, een zoon; E. Th. Hulsbosch geb. Kokkelkoren, een zoon. Gehuwd: Wilhelmus Johannes Gerritsen en Maria Cornelia Smit. Overleden: Sjoukje Zelle, oud 90 jaar; Anna Maria Kramer, oud 90 jaar. Eerste plechtige H. Mis Pater Cor Tukker 5.m.a. Op den -Tweeden Kerstdag deed Pater Cor Tukker Sna, die op 17 Dec. IJ. in Hastings (Engeland- tot priester was gewijd, in zijn oude parochiekerk, die van O.L.Vr. Hemel vaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede zijn eerste plechtige H. Mis. Deze parochie, in 1926 gesticht, heeft al meer dere malen het voorrecht gehad een neomist plechtig in te halen; dit was echter de eerste maak dat er een jeugdig parochiaantje naar een seminarie ging, zijn studie voltooide en nu het voorrecht genoot als priester in de pa rochie terug te keeren. Toen het dan ook bekend werd, dat hij zijn priesterwijding zou ontvangen, werd een feest comité gevormd, dat voorbereiding trof om den neomist feestelijk te ontvangen, maar ook om hem een feestgeschenk aan te bieden. Feestelijk beierden de klokken, toen de neo mist met zijn familie op den eersten Kerstdag in een 5-tal auto's door het feestcomité van het station te Haarlem afgehaald, het kerkgebouw naderde. Voor het kerkgebouw hebben zich opgesteld de verkenners met hun vaandels en vlaggen, terwijl een groot aantal bruidjes hem in de kerk naar het versierde altaar zal geleiden. Als de neomist het kerkportaal betreedt, wordt hij allereerst verwelkomd door den zeereerw. heer pastoor A. F. C. v. Noort en de beide kape laans der parochie. Voor het plechtig Lof hield pastoor v. Noort eer. korte toespraak. Eji de daarna volgende plechtige Vespers werd de neomist geassisteerd door de beide kapelaans. Den tweeden Kerstdag droeg de neomist een plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren kap. Rikkers, diaken, kap. H. Kooijman sub-diaken en den zeereerw. heer pastoor A. v. Noort presbyter-assistens, terwijl al sceremoniarius fungeerde de heer P. v. Bakel, student in de theologie. Het zangkoor zong het Veni Creator van Br. Henricus, de Missa in Honorem B. M. V. de Loreto voor 4-stemmig gemengd koor van Groller. Onder de Communie 't Sacris Solemnis voor 2 jongensstemmen van HaJler en na de Mis de Priestercantate van P. J. Jos. Vranken. Het jongenskoor stond onder leiding van den heer Joop Schneider. De tenor solo werd vertolkt door den heer P. Jansen en d.e bassolo door den heer Stevens. Dat de parochianen en de bewoners uit de omgeving met dit feest meeleefden is overdui delijk gebleken. Velen in de Bomeostraat had den de vlag uitgestoken, talrijk velen kwamen in de middaguren den neomist persoonlijk feli- citeeren. Ook vele geschenken mocht hij ontvangen. Zoo o.a. van zijn familieleden een gouden kelk en pateen, van de parochianen verschillende pa- Gaande en komende man Ingekomen per sonen: G. H. Ruigrok, Hoofdstraat 146; Th. Klinkenberg, Haarlemmerstraat 12; A. van Breen, Molenstraat 33; C. M. J-. Beelen, van den Endelaan 116. Vertrokken personen: A. Gort, naar Benne- broek, Rijksstraatweg 101; H. van Mourik, naar Leidschendam, Stompwijkscheweg 48; W. J. A. Hoogeboom, naar Noordwijkerhout, Langevel- derweg 17; S. H. J. Caron, naar Haarlem, Ge weerstraat 44; P. M. van der Wiel, naar Heem stede, Eikenlaan 19; M. A. Kloppenburg, naar Emmer Compascuum, gem. Emmen, Kalkoven- wijk 143; F. van Ledden, naar Lienden I 154; C. M. Ruigrok, naar Bloemendaal, Vogelen- zangscheweg 360. Gevonden voorwerpen. Aanwezig op het Politie Bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Een pakje inh. 13 ansichtkaarten, dameshoed, padvindersriem, blauwe muts, stalenboek van een kleermaker, blauw wollen handschoen, eem paaf kinderhandschoenen (gevonden in de tram). Te bevragen op onderstaande adressen de navolgende voorwerpen: C. v. d. Hoorn, Hoofd straat 125a een pakje margarine; Dijkstra, Ven- neperweg 478, een zwart bonte hond ca. 50 cm. hoog; Zifkamp, Hoofdstraat een zwarte 'hond (kl. wit plekje op de borst); mejuffrouw Zweegman, Havenstraat 14 een linker nappa handschoen; Oorthuis, Krochtstraat een jonge hond (br. en zw. gestreept)S. v. d. Hulst, Middenstraat 5 een gezelschapsspel (in doosje). Als verloren voorwerpen zijn aangegeven on derstaande voorwerpen: Een portemonnaie inh. f 5.20 en een medaille; idem met f 1.22 inh.; idem met f 23 a 24 inh.; rijwiel bel. merk; glacé H. handschoen en dito Dames; grijze slap pe hoed; schoolrapport, armbandhorloge, en een rechterschaats. St. Lidwina-tentoonstelling en verloting In het R. K. Vereenigingsgebouw werd gisteren de tentoonstelling van de prijzen gehouden voor de verloting van de St. Lidwina-vereeniging. Na de Hoogmis en het Lof kwamen velen de zeer mooi eprijzen bewonderen. Om 8 uur 's avonds werd de verloting gehou den. Daarvoor was veel belangstelling. Pastoor van Leeuwen sprak een welkomstwoord. Dat alle loten verkocht waren, stemde den pastoor tot groote voldoening. De collecte had f 356 op gebracht. De verloting geschiedde verder onder leiding van de heeren P. van Bourgondiën en C. J. Lan- gelaan. De eerste twintig prijzen vielen op de volgen de numniers: le pr. 402 (rijwiel), 2e pr. 546, 3e pr. 967, 4e pr. 441, 5e pr. 944, 6e pr. 442, 7e pr. 172, 8e pr. 189, 9e pr. 892, 10e pr. 718, 11e pr. 878, 12e pr. 267, 13e pr. 739, 14e pr. 993, 15e pr. 78, 16e pr. 106, 17e pr. 32, 18e pr. 441, 19e pr. 543, 20e pr. 946. De overige prijswinners kunnen aan het ge bouw hun prijzen te weten komen. Na de verloting had er een Amerikaansche verkooping plaats van een ham en een deken. De ham bracht f 32 op en had als laatsten bieder den heer A. Cóuzijn. De deken kreeg mej. Alida Siecker die de prijs van f 830 wist te raden. Ijsvermaak op de nieuwe haven. Op ver schillende plaatsen werd druk schaatsgereden. Op de nieuwe haven werd een hardrijdrij op de schaats gehouden door de sportclub „Hilli- nen". De le pr. H. Willemse (kampioen)2e pr. W. Verkerk; 3e pr. Fred. Fy'ma; 4e pr. D. 1 Oudejans. Bij de veteranen: le prijs C. v. d. Burg; 2e pr. A. G. v. Wonderen; 3e pr. N. A. v. d. Meer; 4e pr P. Geljon. Er was veel belangstelling. De ijsbaan was keurig in orde gebracht door leden en dona teurs van Hillinen. De prijzen werden uitbetaald in geld. Volgens te Scheveningen ontvangen berich ten uit zee waren de vangsten van de schepen in het Kanaal hedenochtend: Sch 97 1 kantje; Sch. 134 80 k, Sch. 81 2 k, Sch. 72 6 k, Sch. 66 5 k, Sch. 130 2 k, Sch. 17 50 k, Sch. 225 40 k, Sch. 133 3 k, Sch. 285 2 k, Sch 262 50 k, Sch. 268 85 k, Kw. 176 12 k, Kw. 4 3 k. Geboren: C. WeniisKoopman; d.; C. M. A. H. CastricumBurger, d.; L. J. Masclév. d. Plassche, d.; J. J. StokerBeijer, d.; T. Wessel Haagsma, z.; E. J. de VriesKales, z.; M. v. VeenKoster, z.; S. W. v. WalravenWackie Eijsten, z.; M. C. SminiaDekker, d.; N. C. v. d. ZeeSelderbeek, d.; G. M. RirtteHeere mans, z.; M. A. EngelsSchlim, z. Overleden: J. Strijker, 81 jaar, weduwnaar van E. Kwint, Tasmanplein 7, IJmuiden; A. M. Sintenie, 60 jaar, echtgenoote van M. Zwanen burg, Stationsweg 241, IJmuiden; W. E. Huhl, 7 jaar, dochter van J. W. Huhl, Cypressen- straat 10, IJmuiden. Ondertrouwd: J. van Riessen en A. A. Wou ters: A. M. van den Brink en M. C. Westerman; V. Schuütvlot en M. G. Lettenmeijer; H. H. Groeneveld en F. Duijn; P. Bosman en M. W. Souljé. Gehuwd: J. D. Rigbers en E. M. Potjer; C. de Raadt en J. Luppens. De directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst zal van 25 tot en met 31 December a.s. afwezig zijn en ge durende dien tijd geen spreekuur houden. Prijsuitreiking van den B.V.L. Donderdag 29 Dec. a.s. des avonds om half acht zullen in het Vereenigingsgebouw alhier de prijzen worden uitgereikt van de gehouden schietoefeningen van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm van de afdeeling VogelenzangBennebroek. 3200 K.G.); lucerne 12 H.A. (2500 K.G.); kunst weiden 400 H.A. (3200 K.G.); groene mais 10 H. A.; totaal groenvoedergewassen 672 H.A. Naar wij van den directeur vernemen, zullen het post- en telegraafkantoor te IJmuiden en het hulpkantoor te Velsen op Nieuwjaarsdag voor den post-, telegraaf- en telefoondienst zijn opengesteld als op Zondag. Het hulpkantoor te IJmuiden-Oost alsmede de agentschappen Kennemerlaan, Zeeweg en Driehuis blijven op dien dag gesloten. Op 1 Ja nuari vindt geen bestelling plaats er bestaat echter gelegenheid tot afhalen als op Zondagen. Op Zaterdag 31 December zal, in afwijking van andere Zaterdagen, zegelverkoop tot 18 uur plaats hebben. Nu de Nieuwjaarsdag op Zondag valt, is het van veel belang, dat met de ter post bezorging Van nieuwjaarscorrespondentie vroegtijdig be gonnen wordt. In dit opzicht wordt een beroep gedaan op de medewerking van het publiek. Tenslotte wordt het gebruik van kinderzegels met warmte aanbevolen. Op het kruispunt van de Koningin Wilhelmi- nakade en de Keizer Wilhelmstraat heeft tengevolge van de gladheid van den weg een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een luxe-auto. Beide auto's werden beschadigd. Op het kruispunt OranjestraatPrins Hen drikstraat heeft eveneens een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en een vrachtauto. Hoewel beide auto's zeer langzaam reden, kon een aanrijding door de gladheid van den weg niet voorkomen worden. Beide wagens werden licht beschadigd. Burgerlijke Stand Geboren; Jacobus Jo hannes, z. van G. van der Veekens en E. Wie- semann; Huibert Dirk, z. van H. Dijkstra en M. Gorter; Dirkje, d. van W. de Vries en W. Kleijn; Jacob, z. van A. Postt en A. Wiltschut; Robert Johannes, z. van S. J. Kuik en G. Smit; Maria Catharina, d. van S. Hofman en C. Olie; Wessel Adolph Willem, z. van H. Bak ker en A. Brouwer; Johan Jan Willem, z. van J. Nierop en A. E. Buijs; Gerda. d. van W. Het- teling en G. A. Reijne; Alijda, d. van J. Willem- sen en M. Hörchner: Cornelis. z. van Th, Borstlap en E. Jacobs, wonende te Krommenie; Cornelis. z. van G. J. W. Beverlo en T. Visee. Ondertrouwd: J. Achterberg en K. Stant- hardt; N. Bosboom en D. Hartog; D. Metselaar en E. J. van den Berg. Gehuwd: A. van der Veen en G. Bijstra; J. Kordes en A. Bakker; J. Zeeman en E. A. van Lcpik; W. Rakmakers en J. Breeuwer; W. Out en M. G. Beerepoot; C. Brandenburg en M. H. Bomhof; C. Wijnands en B. Kalf. Overleden; Femmetje' Bus, 60 jaar, gehuwd Zaterdag werden op de banen der ësvereeni- ging „de Volharding" jjswedstrijden gehouden. Om circa half twaalf geeft de jury bestaande uit de heeren de Waal, Timmerman en D. Kat het sein voor den aanvang. Er waren hiervoor 17 deelneemsters ingeschre ven en vrijwel allen van naam in de schaatsen rijderswereld. AI spoedig blijkt, dat de eerste baan, tegen wind in, zeer zwaar is, ook het keerpunt is blijk baar zeer moeilijk, zoo- recht tegen den wind in. Toch valt het bijzonder op, dat de afwerking bij de dames veel beter is. Van de 17 dames zijn er 6 door de jury aan gewezen om in de finale uit te komen. Daar onder was ook mej. H. Houtkooper uit Heem stede. Daar deze echter in den laten middag verhinderd was te rijden, moesten om een 6e plaats kampen mej. C. Koelemij uit Alkmaar en mej. Maandag uit Amsterdam, welke eerste ten slotte ook de finale bereikte. In de finale kwamen uit mevr. de Boer— Biaauboer, Heemstede; mej. G. Boontjes, Scha- gen; mej. L. Schipper, Westzaan; men. Duys- bergCrooswijk, Den Haag; mej. J. Maandag, Amsterdam; mevr. G. KraakKroon, Amster dam. Met mevr. de BoerBiaauboer als deelneem ster was het niet moeilijk reeds vooruit te voorspellen waar voor de eerste maal de zilve ren schaats zou belanden. Reeds vijf maal be haalde zij het kampioenschap van Nederland, het laatst te Groningen in 1934. In de finale kende de jury de volgende punten toe: Mevr. de BoerBiaauboer, Heemstede, 204 pt. Mevr. DuysbergCrooswijk, Den Haag 182 pt). Mevr. Kraak—Kroon, Amsterdam 175 pt. Mej. G. Boontjes, Schagen 173 pt. Mje. L. Schipper, Westzaan 167 pt. Mej. J. Maandag, Amsterdam 159 pt. Zoodat mevr. de Boer beslag legde op den wisselprijs, de zilv. jhr. v. Doomschaats, die 3 maal achtereen of 4 maal in totaal gewonnen moet worden. Nadat in het restaurant aan de baan de tra- cütioneele erwtensoep was gebruikt, werd aange vangen met den wedstrijd voor paren. Met 10 paren kon over een zeer goede be zetting gesproken worden. De prijzen werden ais volgt gewonnen. 1 Mevr. de BoerBiaauboer met den heer E. Lautenbach, Amsterdam 639 punten. 2. Mevr. DuysbergCrooswijk, Den Haag met den heer F. G. v. Balen, den Haag 604 punten. 3. Mej. C. Koelebij, Alkmaar, met den heer D. v. d. Berg, Zeist 577 punten. De overige finalisten werden als volgt ge plaatst: 4. Mej. v. Arkel, Hoofddorp met den heer C. Meeuwig, Hoofddorp 581 punten. 5. Mevr. A. v. Exter—Koster, Zaandijk met den heer A. Goedhart, Zaandijk 551 punten. 6 Mevr. KraakCroon, Amsterdam met den heer Verbree, Bussum 541 punten. Na afloop werden in het restaurant aan de Laan de prijzen uitgereikt door den voorzitter den heer Ij). Kat, daar de burgmeester door uitstedigheid verhinderd was. Maandag tweeden kerstdag werd onder begun stiging van prachtig winterweer vbor de tweede maal sedert de Volharding een vaste baan heeft, het clubkampioenschap verreden. Daar er 16 deelnemers waren, werden eerst 8 af val wedstrijden gehouden, waarbij de jonge Samson het al slecht trof tegen Kleen, waardoor hij voor een lageren prijs werd uitgeschakeld, ook almaakte hij een nog beteren tijd dan de vierde prijswinnaar. Henscy reed op kunstschaatsen en wist toèh nog den 3den prijs te veroveren. Voor een vol gende gelegenheid, zoo raadde hem de voor zitter aan bij het prijsuitreiken, moet hij eens met doorloopers komen. Een fraaie strijd ontstond tenslotte om den eersten en tweeden prijs. De eerste rit werd gewonnen door den heer D. Kleen. In de 2de rit was H. van Rooden zeer snel weg en hoe Kleen ook in de laatste 50 M. spurtte, Rooden ging het eerst over de streep. In den toen beslissenden rit was Kleen iets meer op zijn hoede en na 100 M. was hij ca. 1 M. voor, waarna v. Rooden den strijd opgaf en Kleen zonder verderen strijd den fraaien beker voor de tweede maal veroverde. Na afloop reikte de voorzitter in het restau rant de prijzen uit. De uitslag was als volgt (baan 165 M.): 1. D. Kleen, beker, snelste rit 19 4/5 sec.; 2. H. v- Rt>oden, zilv. borstel en kam, beste rit 201/5 sec.; 3. Hencsy, zilv. aschbakje, beste rit 20 3/5 sec.; 4. G. v. 'Zanten, zilv. lepeltje, beste rit 213/5. Wedstrijden voor kinderen IJs en weder dienende zullen er woensdagmiddag behendig heidswedstrijden worden georganiseerd voor kinderen beneden 12 jaar, die in het bezit zijn van een kinderkaart 19381939. met D. Klopper, wonende te Wormer; Pieter Sluijs, 89 jaar, wedn. van G. Bunders; Jan Kraaij, 83 jaar, wedn. van G. van Splunteren; Wilhelmina van der Linden, 68 jaar, gehuwd met J. Beek. Wederom heeft een commissie uit Gedepu teerde Staten, onder voorzitterschap van den heer Michels, zich bezig gehouden met het uit breidingsplan der gemeente Haarlem voor de gronden, gelegen ten Oosten van den Vondel- weg, ten zuiden van de Heksloot, ten westen van het NB. Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart. Namen het „Predikanten Weduwenfonds" der Ned. Hervormde Gemeente sprak mr. R. C. Bak huizen v. d. Brink, die er op wees, dat deze kwestie nu al voor de derde maal behandeld wordt. Dit plan, aldus spr., is hetzelfde als dat van 1934 en 1936, er zijn misschien alleen nog wat meer bezwaren. De afstandsgrens is weer op 150 meter gesteld als in 1934 en nu is de betrok ken grond niet meer voor park, maar voor be bouwing met boerderijen en bedrijfsgebouwen voor land- en tuinbouw bestemd. Maar opnieuw voldoet het plan niet aan art. 36 der woningwet, omdat geen bestemming in onderdeelen is aangegeven en een motiveering waarom dit niet geschied is ontbreekt. Een om schrijving in 6 regels noemde spr. geen detail leering, maar slechts een vage omschrijving van het geraamte van het plan. Wegen zijn niet aan gegeven, maar voor land- en tuinbouw mogen ze toch ook niet ontbreken. Er is gezegd, dat defensie zal moeten beslissen. Maar volgens spr. is er publiekrechtelijk geen enkel bezwaar voor Haarlem om een behoorlijke aanduiding te geven. Spr. merkte op, dat zijn cliënt overmatige schade zal ondervinden. Het is niet zeker, dat defensie aan te terreinen blijft vasthouden, want de toekomstige oorlog heeft heel andere eischen. Maar buiten de gronden in den verboden kring blijven er nog ter grootte van 18.000 Meter over, waarvan Haarlem 12.500 meter aan de bebou wing onttrokken heeft. Spr. becijferde de waarde aan bouwgrond op f 9 en aan landbouwgrond op f 0.65. De schade zou aldus ruim een ton bedragen. Spr. refereerde zich verder aan de onderhall delingen, die indertijd gevoerd waren met den toenmaligen directeur van Openbare Werken. De grond was toen zoo goed als verkocht, maai' later bleek er plotseling geen animo meer te bestaan bij het gemeentebestuur. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Meeusen," referendaris ter 7e afdeeling. In 1934 aldus spr. keurde de Kroon de bestemming voor land- en tuinbouw niet goed, maar nu zal dit wel kunnen geschieden, weshalve op den park aanleg is teruggekomen. Spr. meende, dat er een omschrijving is en dat het niet gaat om veel woorden. Wegen behoeven niet te worden aangegeven, daar een boerderij een eigen uitweg kiest. De genoemde schade noemt spr. denkbeeldig, daar toch.niet eik stukje grond voor bebouwing in aanmerking zou komen. Uit stedenbouwkun dig oogpunt kan de onderhavige grond onmoge lijk voor bebouwing worden aangewezen, daar hij een uitstekende punt vormt. V/aar mogelijk is de gemeente aan de bezwaren van het Fonds tegemoetgekomen. Die voorloopige overeenkomst met een toen maligen directeur van Openbare Werken noem de spr. een sprookje. Er lag een afgrond tusschen vraag en aanbod, het scheelde meer dan de helft, hetgeen papieren zullen bewijzen. Spr. refereerde zich ten aanzien van de prijzen aan eenige vonnissen inzake onteigeningen en con cludeerde, dat het verschil slechts enkele dub beltjes bedraagt. Mr. Bakhuizen van den Brink was verbaasd over de plotselinge tegenspraak over de on derhandelingen, die vroeger met O. W. geschied waren. Deze zaak komt voor de vierde maal op de proppen en eerst nu heeft het gemeentebe stuur een weerlegging gevonden, die spr. nog betwijfelde. De heer Michels wees er nog op, dat recla manten er niet veel mee opschieten als Ged. Staten het gewijzigde plan niet goedkeuren. Dan wordt de grond weer bestemd voor parkaanleg en kan er nog niet gebouwd worden. Ged. Staten zullen op de bezwaren (ook op die van de N.V. „Hulshorst" en den heer Vink) later beslissen. Geboren: 22 Dec.: D. Aartsen—Zwemmer, d 23 Dec.: A. C. PeereboomJensen, z. 24 Dec.: A. HolsterSpilker, d.; E. M. Wit- louSmeenk, d. 25 Dec.: J. G. M. Zedel—Kuijper, z.; A. C, Marchand—Lamboo, d.; G. Vastenhout—Wulff, z.; C. Koedijk—Kwant, d.; W- A. Vinke—Tit- sing, z.; S. F. A. Hupkens—Rooijers, d. 26 Dec.: C. BiermanJongbloed, d. 27 Dec.: C. de Kleuver—v. d Dolder, d. Overleden: 23 Dec.: M. M„ 12 dg., d. v. P. J. J. Stut, Dolfijnstraat. 24 Dec.: M. J. Leonhard—Bakker, 68 j„ At- jehstraat; H. S. Braakenburg, 81 j„ Kamper singel; H. GerritsenReumann, 89 j., Wester- houtpark; A. J. Dijksman, 57 j„ Pol; C. A. M„ 4 mnd., d. v. J. Kuipers, Voorzorgstraat. 25 Dec.: M. A. J. Santbergen—v. Gellekom, 44 j„ Anegang. 26 Dec.; E. v. ServellenTreffers, 70 j„ Klein Heiligland; A. M. Windsant, 49 j„ Hazepaters- laan; F. J. Groen, 72 j„ Kinderhuisvest; H. C. SteenkistBon, 76 j„ Kamperstraat. Naar aanleiding van verschillende geruch ten, dat er licht gekomen zou zijn in de moord zaak te Stoutenburg, gepleegd in den nacht van 28 op 29 Dec., negen jaren geleden, op den jachtopziener Kuyt, vernemen wij, dat de po litie te Nijkerk hieromtrent niets bekend is. De beide mannen, die indertijd in voorarrest hebben gezeten, zijn niet opnieuw gearresteerd. Ook de politie en de burgemeester van Stoutenburg weten niets meer dan de loopende geruchten. Naar wij vernemen, zal in de eerste week van 1939 aan de spaarders van de in staat van fail lissement verkeerde Coöp. Spaar- en Voorschot bank te IJmuiden, een tweede uitkeering kun nen plaats hebben. Door den curatoor is deze uitkeering op 8,9 pet. vastgesteld. De Deensche motorkotter „Stella" is tweeden Kerstdag op de Eierlandsche gronden dicht bij het wrak van de „Oakford" gestrand. De noodseinen, welke het schip uitzond, wer den door de kustwacht niet gezien, daar het zicht tengevolge van een sneeuwjacht zeer slecht was. Pas hedenmorgen omstreeks half acht werd het gestrande vaartuig opgemerkt. Hierop is de motorstrandreddingboot van De Cocksdorp, de „Joan Hodshon", der Noord-Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij, kapitein Herbert Kalis, direct klaar gemaakt en te water gebracht. De „Joan Hodshon" heeft de vier opvarenden van de „Stella", welke met branding te kampen had, van boord gehaald en te De Cocksdorp aan land gebracht. Tijdens de moeilijke positie van het schip heeft een der opvarenden zijn pols gebroken. Een sleepboot van de reederij Doeksen is even eens uitgevaren om te trachten de „Stella" vlot te krijgen. Bij laag water staat het schip prac- tisch droog. De „Stella" was een oude Scheveningsche log ger, die acht dagen geleden te Scheveningen was gekocht en thans op weg was naar Dene marken. Kort na het vertrek kreeg de „Stella" een motordefect en heeft toen zeilende de reis voortgezet. B. en W. van Velsen hebben aan de Vereenig- de Kon. Papierfabrieken te Velsen toestemming verleend tot vergrooting van het ketelhuis met bijplaatsing van een ultra-hoogdrukketel en een voorspanturbine en verdere electrische appara ten. Een en ander dient om een belangrijke ver- grooting van het bedrijf te effectueeren. Bij „Dixy-taria", een café in Den Haag, was een serveer juffrouw in dienst op een loon van f 10 's weeks. Zij klom op tot chefserveerjuf- frouw en daardoor werd haar weekloon tot f 12.50 verhoogd. Na beëindiging van het dienstverband eischte de juffrouw een provisie van de exploiteerende vennootschap. Zij meen de, dat het gezamenlijke personeel recht had cp 10 pCt. van den totalen omzet, na aftrek van de loonen, een provisie, die aan elk lid van het personeel maandelijks had behooren te worden uitgekeerd. De juffrouw kreeg de gevraagde provisie niet en stelde toen een civiele vordering in voor den kantonrechter. Primair eischte zij, dat exploi- tante alle gegevens met betrekking tot den om zet aan den kantonrechter zou overleggen, opdat deze het juiste bedrag van de haar toekomende provisie zou vaststellen. Voor het geval dat dit niet mogelijk zou blijken, stelde zij een subsi diaire vordering in van f 250.zijnde het door haar „bescheidenlek" begroote toekomende be- drag aan provisie. Bij vonnis van 13 Mei 1938 bepaalde de kan-'* tonrechter, dat eischeresse door getuigen had te bewijzen, dat zë recht had op provisie. Na dit getuigenbewës heeft de kantonrechter zijn eindvonnis gewezen, waarin hë de primaire vordering heeft afgewezen, maar de subsidiaire vordering tot een bedrag van f 230.heeft toe gewezen. De kantonrechter baseerde zich op het be kende papiertje, dat elke klant bij het binnen komen krëgt en waar het verschuldigde voor de consumpties, aan de cassa te voldoen, op wordt aangestreept. Op dit papiertje staat ook: „Geen fooien, 10 pCt. service aan de cassa, dienster no Volgens dit papiertje, zoo overwoog de kan tonrechter, bestaat er een met de gestelde dienstbetrekking verband houdende, uit de wet geboren verbintenis tusschen beide partëen, zoodat niet de zaak, maar de juffrouw de fooien toekomen. Men schrëft ons; Over den Gregoriusdag op Donderdag 2 Fe bruari te Delft kunnen wij het volgende mede- deelen: Des morgens zullen de Lichtprocessie en de plechtige H. Mis worden gecelebreerd in de mo numentale St. Hippolytuskerk aan de Voorstraat. Het koor dezer kerk, versterkt met zangers van de andere vier stadskoren, zal uitvoeren een mis in klassiek-polyphonischen stijl van Vittoria, n.l. de missa „O quam gloriosum", onder leiding van zijn directeur, Nico Verhoeff. De Gregoriaansche zangen van processie en H. Mis worden gezongen door de gezamenlëke Westlandsche zangers onder leiding van kape laan Jac. Duijves uit Den Haag. Des namiddags zullen in de St. Josephkerk aan den Burgwal de plechtige Vespers worden ge» zongen, waaronder de zangers van Delft, ver sterkt met zangers uit de dekenaten Delft en Poeldijk, een vierstemmig Magnificat en Tantum ergo uit de klassieke periode, onder leiding van den directeur-organist, Adr. G. Venderbos, zul len uitvoeren. Tusschen de beide kerkelijke oefeningen in. zal een groote vergadering worden gehouden, waarin zal worden gesproken over den kerkelë" ken zang bë de processies, opgeluisterd door muzikale illustratie. IJMUIDEN, 27 Dec. Versche visch. Tarbot l.l4 —1.55, Tong 1.05—1.52, Heilbot 0.74—1 per kg- Griet 13.0036, groote Schol 13.0016, middel Schol 14.00—17, Zetschol 22.00—25, kleine Scho1 7.0023, Schar 810.50, Tongschar 21.0037, Poontjes 2.005, raiddel Schelvisch 17.00IV' kleine middel Schelvisch 10.00—18, kleine Schel visch 7.00—13, groote Gullen 4.00—11, kleine Gullen 1.60—4.30, Wijting 1.80—6, Makreel l»u 7.60, versche Haring 1.50—3, per 50 kg. Kabel jauw 22.00—52 per 125 kg. Vleet 0.63—2, Leng 6" —70 cent, Kool visch 780 cent per stuk. Rog 9^" 18.50 per koop. PRIJZEN VISCH WITTE ZEE Groote Schelvisch 1.10—3, middel Schelvisch 2.303.70, kleine middel Schelvisch 1.803.5"- kleine Schelvisch 1.902.90, groote Gullen l 2.50. kleine Gullen 1.60—2, Schar 3.70—4.4»» Baars 4—4.20, Heilbot 10.00, alles per 50 kg. Ka beljauw 711.50 per 125 kg. van de heden aangekomen TREILERS De Hoop IJm. 46 430 manden 1740.Berge® IJm 16 500 manden 1970.Voorwaarts IJ»,* 85 manden 2360.—, Fram IJm. 135 85 mande» 2080.—, Rotterdam IJm. 112 430 manden 2200.-V» Cath. Duyvls IJm. 60 330 manden 2580.Wai rus IJm. 24 425 manden 1900.—, Condor IJ®}; 72 110 manden 2390.—, Dolfijn IJm. 103 manden 2470.Zeeleeuw IJm. 29 70 mandei 1700—, Maria Elisabeth IJm. 114 75 mande» 1660.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2