ST.WIUIBRORDUS De H. Vader en Zijn lijfarts FRANKEN SMIT'S Het nieuws van heden De Ronde-tafel conferentie Dr. MILANI HEEFT GEEN GEWILLIG PA TIËNT N.V. NEDERL.VERZ.MÜ. 'Weet wat U eet! CROQUETTEN PASTEITJES RAGOUT BROODJES SAUCIJZEN BROODJES CATHARIJNESINGEL48UTRECHT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 29 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM 's Pausen herstel na Zijn laatste ziekte schijnt aan Zijn om geving onverklaarbaar architect te Den Haag Gemeente Dïnxperlo in opschudding Om qntslagaanvrage van den burgemeester UITSLUITEND MET ROOMBOTER BEREID! Luxe Bakkerijen Pasgeboren tweeling vermoord DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ontaarde moeder na langdurig onderzoek gearresteerd Autobussen in 't gelijk Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ Geen verkorting van Franschen diensttijd „Frankrijk kan niet. wedijveren met kinderrijke landen" Arrest van het Haagse he Hof Voorloopige besprekingen met den Arabischen Hoogen Raad praktisch beëindigd Ook de Moefti wordt vertegenwoordigd De ingewikkelde stelling wordt grondig geanalyseerd. Een snapshot van de Utrechtsche schoolschaakwedstrijden, welke Woensdag in het Stedelijk Gymnasium zijn aangevangen Nogmaals Somaliland Het uit de 18e eeuw dateerende schilderij van H. P. Schouten, voorstellende het Begijnhof met de Engelsche kerk, dat door het Amsterdamsche gemeentebestuur is aangekocht voor het Historisch Museum „Een Paus moest niet ziek kunnen zijn" BAKT VOOR DEN OUDEJAARSAVOND Kerstkransen Kerstbrooden Tulbanden Saucijzenbroodjes Croquetten Ragoutbroodjes Pasleitjes Berlinerbollen Appelflappen Beignets Appelbollen Sneeuwballen Oliebollen Hamcroissants Oudejaarslaarten En nog vele andere lekkernijen! Aanvoer van koudere lucht Allen dooiberichten ten spijt Geen vorst van beteekenis te verwachten Zwolsche ijsbaan weer open gesteld VERZEKERINGEN* TOT EIK BEDRAG ]l Vertegenwoordigers gevraagd J| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT caan stond stom van verbazing, daar ieder den vorigen dag - bij het bewusteloos worden van den H. Vader het einde had verwacht. Toen de H. Vader op Zondag vóór Kerstmis de zitting van de Pauselijke Academie van We tenschappen geopend had, met een toespraak van vijftig minuten, verklaarde dr. Milani aan de aanwezigen: „Het is phenomenaal. De medische weten schap kan geen verklaring geven voor het feit, dat een man in dezen gezondheidstoestand zoo kan spreken als de H. Vader zoojuist gedaan heeft." Te Blaricum werd Woensdag het huwelijk voltrokken tusschen mej. Inga M. Kuethe, dochter van de bekende schrijfster Nan van Blaricum, en den heer JHornstra Jr., Geheel onverwacht en schijnbaar zonder eenige reden heeft aan het eind der vorige week de burgemeester van de grensgemeente Dinxperlo mr. H. V. ziekteverlof gekregen en daarna aan den raad mededeeling ge daan van zijn ontslagaanvrage. Toen hij dan ook Vrijdagavond de gemeente raadsvergadering niet kon leiden, doken on middellijk allerlei geruchten op rond zijn per soon. Het is ons evenwel nog niet mogen gelukken de juiste redenen van dit plotselinge ontslag te achterhalen, daar politie en justitie alle inlich tingen weigeren. Hoewel de burgemeester, die thans vijftien jaar aan het hoofd van Dinxperlo heeft ge staan, een populaire figuur is in het dorp, om dat hij zich altijd met bijzondere interesse aan de belangen der kleine gemeenschap gewijd heeft, wordt toch van hem verteld, dat hij oog luikend vele gevluchte Duitsche joden heeft toe gelaten. Men maakt er ook geen geheim van, dat hü voor de aan deze vluchtelingen verstrekte diens ten geld heeft aangenomen. op Oudejaarsavond: Tel. 10876 13714 11643 12193 Bij de zeer versterkte grenscontrole van den laatsten tijd moesten deze methoden natuurlijk wel aan het licht komen. Doch, zooals gezegd, zekerheid omtrent al deze plaatselijke geruchten waren niet te verkrijgen. Het soreekt wel vanzelf, dat deze zaak, welke de gemoederen danig bezig houdt, heel wat opschudding in het rustige dorp heeft gebracht De Ronde-tafel-conferentie te Londen zal vermoedelijk in Januari aanvangen. Geruchten rond de ontslagaanvrage van den burgemeester der grensgemeente Dinxperlo. Drama te Buren in de Betuwe opge helderd. Auto te Valkenburg door trein gegrepen, inzittenden ongedeerd. Toen deze vrouw werd ondervraagd, beweerde zij niets van deze zaak af te weten en volkomen onschuldig te zijn. De politie hechtte weinig waarde aan haar beweringen en speurde onaf gebroken voort. Langzamerhand nam het bewijs materiaal tegen haar zulk een omvang aan, dat de justitie hierin aanleiding vond, haar te arresteeren. H VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR DE KUSTSTROOK: 1 H natte sneeuw of regen, meest krachtige EE Zuidelijke tot Westelijken of Noordweste- ljjke wind, aanvankelijk stijging van temperatuur, later weer kouder. VOOR HET BINNENLAND: natte sneeuw of regen, matige tot krach- H tigen, Zuidelijke tot Westelijken of Noord- EE westelijke wind, aanvankelijk stijging van 5 temperatuur, later weer kouder. Zon op v.m. 8.12 onder n.m. 3.52 uur. EE EE Licht op n.m. 4.22. Maan op v.m. 11.12 onder v.m. 0.0(1. Eerste kwartier 11.13 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nenden aard te verdedigen. Irak en. Egypte zou- aen hem daarbij steunen, terwijl ook de Groot- Moefti de voorstellen zou goedkeuren in het be lang van de goede verstandhouding tusschen de Mohammedaansche volken. Volgens welingelichte kringen zou de formule, welke de instemming der meerderheid van de gedelegeerden zou kunnen-Verwerven, berusten op de gedachte van nauwer samenwerking der Fransche en Engelsche politiek in alle man- daatsgebieden in den Levant. PARIJS, 29 Dec. (Havas). De Fransche Senaat heeft ook de begrootingen van Arbeid en Binnenlandsche Zaken, Oorlog en Marine aangenomen. In antwoord op verschillende redevoeringen heeft Daladier een verklaring afgelegd, waarin hij, na er aan te hebben herinnerd, dat ten aanzien van troepensterkte men niet kon wed ijveren met landen, die een kinderrijke bevol king hebben, maar een getal moet aanvaarden, dat in overeenstemming is met de mogelijkhe den, verklaarde: „Zoolang de toestand zal zijn als nu, kan er geen sprake zijn van afstand van den tweejarigen dienst, zelfs niet na de periode der schaarsche lichtingen. Ik verklaar dat duidelijk." Voorts wees Daladier er op, dat het aantal niet alles is en dat de Fransche superioriteit bepaald wordt door de kwaliteit van het kader. De premier verduidelijkte overigens, dat hij voornemens was het aantal toegelaten leerlin gen op de groote militaire scholen te verhoo- gen. Hij besloot zijn verklaring met te zeggen: „Ik zou wenschen, dat men niet de legende ver spreidde, dat Frankrijk een land is, dat niet de noodzakelijke inspanning heeft kunnen onder nemen om te beantwoorden aan zijn historische zending. Men zal misschien de krachtsinspan ningen moeten verdubbelen, maar in den tegen- woordigen toestand is Frankrijk in staat het hoofd te bieden aan zijn lot." Na langdurig en hardnekkig voortgezet on derzoek zijn de politie en de Rijksveldwacht er in geslaagd een gruwelijk drama op te helderen, dat zich in Augustus van dit jaar te Buren in de Betuwe heeft voltrokken. Op Woensdag 24 Augustus zagen des mid dags enkele wandelaars in een zijarm van de Linge, de Korne genaamd, een gonjezak drijven, waaruit een armpje stak van een pasgeboren kind. De politie haalde den zak uit het water. Het onderzoek, waarbij Dr. Ouwehand tegenwoordig was, wees uit, dat zich in den zak een pasgeboren tweeling be vond, beiden meisjes. Daar men een misdrijf vermoedde, stelde de politie een onderzoek in, dat werd geleid door den burgemeester van Buren, den heer P. H. Knobbout en den majoor der Rijksveldwacht, den heer H. Slik. Dit onderzoek strekte zich uit over verschillende plaatsen des lands en was zeer ingewikkeld. De geringste aanwijzing werd na gegaan en gecontroleerd, zoodat uiteindelijk tot aanhouding van verdachte kon worden overge gaan. Het eerste spoor liep dood. Het leidde naar een bewoonster van een woonwagen, die wel onge veer op hetzelfde tijdstip moeder was geworden van een tweeling maar, naar later bleek, niets met dit geval te maken had. Vervolgens werden de gangen gevolgd van de 23-jarige gehuwde vrouw C. H. geboren K. Deze was eerst op 19 Augustus in het huwelijk getre den met J. H., steenfabrieksarbeider, wonende te Rijswijk (Geld.). Het Haagsche Gerechtshof heeft heden bij vervroeging arrest gewezen in vier appèl zaken van korte gedingen in autobus- zaken. Het ging hier om de actie van de Ned. Spoorwegen tegen de N.V. van Zetten's Tour' Tax Centrale, tegen de N.V. Reis bureau Stoop en tegen de Coöp. Vereenl- ging Rotterdamsche Reisoentrale en van de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen het reisbureau Stoop. De eischen tot onmiddellijke stopzetting van de autobusdiensten van deze onder nemingen, werden alle hetzij door den pre sident der Haagsche rechtbank, hetzij door dien van de rechtbank te Rotterdam, afge wezen. Het gerechtshof heeft thans deze uit spraken bevestigd. Zij werd naar de gevangenis te Arnhem overgebracht, waar zij vorige week een be kentenis heeft afgelegd. Aangezien mogelijk medeplichtigen bij deze zaak betrokken zijn, zet de politie het onderzoek krachtig voort, ten einde het ge heel volledig tot klaarheid te brengen. Stand op Donderdag 1 uur nun. 758.8 Vorige stand 761.8 LONDEN, 29 Dec. (Havas) In welin gelichte kringen te Londen verwacht men, dat de Palestijnsche conferentie in de voor laatste week van Januari bijeengeroepen zal worden. De voor de Kerstvacantie aangevangen» be sprekingen tusschen de Britsche autoriteiten en den Arabischen Hoogen Raad te Jeruzalem be treffende de Arabische vertegenwoordigingen uit Palestina, zjjn praktisch geëindigd en, be halve een nog niet bérêiktè* "óvèreénstêihming, ten aanzien van een of twee namen, die nog dc.initief vastgesteld moeten worden, zal de lijst begin Januari kunnen worden gepubliceerd. De delegatie zal uit_ zes leden bestaan, die allen Palestijnsche Arabische partijen vertegenwoor digen (er zijn vijf partijen). Waarschijnlijk is, dat de zesde gedelegeerde een niet officieele vertegenwoordiger zal zijn van de partij van den oud-Moefti, die echter nauw contact zal houden met den te Beiroet in ballingschap zijn- den leider. Palestijnsche Arabische kringen te Londen verwachten de aankomst der delegatie tegen 10 of 12 Januari. P vertraging in de vaststelling van den datum der conferentie, die men alge meen in de tweede week van Januari ver wachtte, zou haar oorzaak vinden in de ge- d achten Wisselingen, die de Engelsche regeering heeft willen voeren met de verschillende Ara bische staten, die aan de conferentie deel zullen nemen, ten einde van tevoren een algemeene lijn voor de werkzaamheden der conferentie op te stellen. Men meent te weten, dat de ontWerp-rege- ling voor het Palestijnsche vraagstuk, die te Londen thans begunstigd wordt en die bij de conferentie zou kunnen worden ingediend, zoo niet door de Engelsche regeering zelf, dan toch door een Arabischen staat, ie aan de conferen tie zou deelnemen, een soort middenweg zou vormen tusschen de extremistische Arabische en Joodsche eischen. Het ontwerp zou uitgaan van het volgende algemeene beginsel: Den Arabieren de zekerheid geven, dat zij Inderdaad definitief thuis zijn in Palestina, zonder dat Groot-Brittannië verplicht zou zijn terug te komen op de Balfour-verkla- ring. De Joodsche immigratie zou noch opgeschort, noch verboden worden, maar slechts worden gekanaliseerd. In plaats van een immigratie over een onbe paald tijdperk, zou men een periodieke immi gratie stellen over 'n vrij korte oeriode van eenige Jaren en met een omvang, die op vastgestelde tusschenpoozen herzien zqu kunnen worden. Tevens zou een —etgevende raad worden inge steld op een paritaire basis. De hierboven gegeven aanwijzingen, afkomstig uit welingelichte kringen, kunnen beschouwd Worden als een grondslag voor de besprekingen, die eerst oilateraal gevoerd zullen worden tus schen de Britsche regeering en de Arabische en Joodsche delegaties en vervolgens in den boezem der conferentie, wanneer een overeen stemming verkregen zal zijn tijdens de bilate rale ber^rekingen. Verwacht moet dus worden, dat de conferentie vrij lang zal duren om rede nen, die afhankelijk zijn van de procedure, en niet van eigenlöke hinderpalen. Volgens Derichten uit Jeruzalem Is het waar schijnlijk, dat Noeri Pasja Said (Irak), Toefic Fasja Aboelhoa (Transjordanië) en Emir Feisal (Saoedië-Arabiël aan de Ronde-tafelconferen- t;e, welke binnenkort te Londen zal worden ge houden, zullen deelnemen. De gematigde Arabieren hebben zich bereid verklaard aan den wensch der Britsche regee ring tegemoet te komen. Alleen de Joodsche en zionistische organisaties nebben tot nu toe eenige neiging getoond, niet aan de besprekin gen deel te nemen. (In verband met de be zwaren, door de Britsche regeering ingebracht tegen de toelating van 10.000 Joodsche kinderen uit Duitschland in Palestina) Toch schijnt het, dat de Joden nog geen definitief besluit hebben genomen. Belanghebbende groepen in Palestina hopen, dat alle partijen aan de ronde tafel zullen plaats nemen. Aan Feisal wordt net voornemen toegeschre ven voorstellen van bemiddelenden en verzoe- ROME, 29 Dec. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat de extremistische pers van West-Europa de laatste weken een onrust- verwekkende campagne voert met het doel, den internationalen toestand in zeer delicaten tfjo te vertroebelen. Zoo heeft men nu gesproken over verplaatsing van Italiaansche troepen naar de grens van Fransch Somaliland. Ook dit be richt is onjuist: den laatsten tijd is van troepen bewegingen geen sprake. Men houdt nu nog staande, aldus de redacteur, dat de garnizoenen van Koefra en Awenat versterkt zouden zijn: men doet dat blijkbaar met de bedoeling, indruk op het Egyptische publiek te maken. Volgens een ander onjuist gerucht zouden in Spanje voorbereidingen worden getroffen voor een inval in Fransch-Marokko. Van officieele zijde te Burgos is dit duidelijk tegengesproken. Ignatius Phayre, een priester die zoo juist uit Rome is teruggekeerd, publiceert in de „Catholic Herald" een uitvoerige en inte ressante reportage over den H. Vader en zijn lijfarts dr. Milani, die den Paus dik wijls van zijn werk wil terughouden, maar hier niet in slaagt, omdat de H. Vader blijkbaar een niet al te gewillige zieke is. De persoonlijke betrekkingen tusschen den H. Vader en zijn lijfarts dr. Milani zijn zeer vriendschappelijk. Dr. Milani heeft zijn slaap vertrek, in de nabijheid van den H. Vader. Dr. Milani is lang en donker: hij heeft een ernstig gelaat en. grijze haren. De H. Vader en dr. Mi lani begroeten elkander als vrienden. De H. Vader reikt hem de hand en de dokter kust den Visschersring. Hierna tracht hij den pols van den patiënt te voelen, maar de H. Vader trekt zijn hand terug en zegt glimlachend: „Ik voel mij zeer goed, Milani, je weet, dat ik geen tijd heb voor dokters". Dikwijls probeert de dokter, den H. Vader te gen te houden, als hij te veel bezoekers wil ont vangen, en soms wil hij ernstig beletten, dat de H. Vader naar zijn geliefde bibliotheek ge dragen wordt. lederen morgen zit dr. Milani naast den H Vader in de particuliere kapel, als het H. Mis offer wordt opgedragen door den geheim kamerheer mgr. Gonfalonieri. Hierna wordt de H. Vader naar de kamer gedragen, waar hij vrienden en goede bekenden ontvangt. Als de klok tien uur geslagen heeft, gaat dr. Milani terug naar de appartementen van den H. Vader en geeft dan het bevel, dat er een einde moet worden gemaakt aan de gebruike lijke audiënties. Over dit bevel is de H. Vader soms zeer verstoord, vooral op Zateirdagen wanneer hij honderden jonggehuwden ontvangt. Kardinaal Eugenio Pacelli de pauselijke staatssecretaris en zijn twee #aaste medewer kers Montini en Tardini raadplegen den H. Va der iederen dag in de bibliotheek, het grootste vertrek van de pauselijke appartementen. De H. Vader voelt zich hier bijzonder op zijn ge mak, zooals de meeste asthma-lijders, die in kleine vertrekken spoedig een benauwd gevoel krijgen. Het ontbijt van den H. Vader bestaat uit een kop koffie met beschuit, waarna een lunch met visch volgt en des avonds een maal met soep, eieren en fruit. Vele malen heeft dr. Milani moeten onder vinden, dat de H. Vader geen gemakkelijke patiënt is en deze meening zijn ook de verple gers toegedaan. Dikwijls zegt de H. Vader: „Als mijn tijd gekomen is, hoop ik in mijn werkstoel te sterven." Dr. Milani staat #r versteld over, dat het gestel van den H. Vader over zooveel reserves beschikt. Dit is te verklaren uit zijn van na ture sterk gestel en den eenvoud en soberheid van zijn maaltijden. Precies vier en twintig uur na den laatsten heftigen hartaanval stond de H. Vader erop, Kardinaal Seredi, den Primaat van Honga rije, met zeven Bisschoppen en 400 Hongaar- sche pelgrims te ontvangen. Hij werd inderdaad naar de audiëntiezaal gedragen, en het Vati- Voortdurend wordt het Vaticaan opgebeld over den gezondheidstoestand van den H. Va der. In het telefoonboek van den Vaticaanschen Staat heeft de H. Vader een eigen aangegeven nummer „101". Vanzelfsprekend is de telefoon centrale in het Vaticaan zoo ingesteld, dat de telefoonbel in de kamer van den H. Vader niet gaat, als het nummer wordt gedraaid. Eerst krijgt men een van de pauselijke ka- merheeren aan de telefoon. De H. Vader heeft zich altijd wantrouwend gevoeld tegenover de uitlatingen met betrek king tot zijn zwakke gezondheid en toespelin gen van dr. Milani, om toch veel meer aan zijn staatssecretaris Pacelli over te laten. Hjj wil zelf werken. De Amerikaansche journalist Thomas B. Morgan verklaart, dat de H. Vader hem des tijds in een interview gezegd heeft: „Een Paus moest niet ziek kunnen zijn." Enkele jaren geleden vroeg een vriend aan den H. Vader, zich toch te matigen in zijn werk en zijn krachten te sparen. De H. Vader was toen nog niet ziek en hij verklaarde: „Sinds het oogenblik van mijn uitverkiezing tot Opperpriester heb ik mijn leven als geëin digd beschouwd en heb ik besloten zonder eenige beperking alles te geven aan den nieu- ven staat, waartoe God mij geroepen heeft, ris de Voorzienigheid mij nog meer levensjaren vil schenken, dan zal ik ook dezen tijd opoffe ren aan mijn plichten van staat." De depressie, welke Woensdagmorgen bij IJsland lag, trok in oost-zuidoostelijke rich ting naar de Noorsche zee. Zij wordt nog snel dieper en breidt zich zuidwaarts uit. Over de Britsche eilanden worden thans warme lucht- massa's in oostelijke richting naar het vaste land van Europa aangevoerd. In Ierland steeg de temperatuur tot tien gratfen Celsius Ten noordwesten van Schotland nadert echter een koudere luchtstrooming, welke morgen in den loop van den dag ons land zal bereiken en ook over de Britsche eilanden de temperatuur weer zal doen dalen. Daar deze luchtmassas welke afkomstig zijn uit Groenland, echter een langen weg over zee afgelegd hebben, zijn zij bij aan komst in onze omgeving zoozeer aangewarmd, dat geen vorst van beteekenis kan voorkomen Tijdelijk kwam in ons land en West-Duitsch- land lichte vorst voor onder invloed van den aanvoer van wat koudere lucht uit het Oost zeegebied, aan de Noordzijde van de depressie over Midden-Duitschland. Dit gebied van lagen luchtdruk vult echter zeer snel op en is spoedig geheel verdwenen. Het maximum ten Zuidwesten van de Britóche eilanden neemt steeds meer in beteekenis af, zoodat aanvankelijk de depressies de overhand krijgen en het weer een ongunstig karakter krijgt. Allen dooiberichten ten spijt, heeft het in Zwolle de laatste nachten gevroren, terwijl overdag de temperatuur zich om het vries punt bewoog. Hierdoor was het mogelijk, dat heden de banen van de IJsclub Zwolle opnieuw kon den worden opengesteld!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1