Romeinsche pers blijft rumoeren Artillerieduel aan Gele Rivier Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21558 Fransche troepenzending naar Djiboeti wordt een nut- telooze provocatie" genoemd Chamber lain gelieve niet te bemiddelen" Drang nach Osten" Poolsch oordeel over kansen in een Duitsch-Russischen strijd Stefan Zweig vraagt naturalisatie Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Heïdensche Kerstdagen in Oostenrijk Verdere belemmering van het godsdienstonderwijs Luchtgevecht in Catalonië Britsch protest bij de regeering te Burgos GAAT PONCET BINNENKORT NAAR PARIJS? De financiering der Joodsche emigratie Pittman tegen afstand van koloniën Lebouvier moest los geld betalen Bekend Japansch generaal werd uit zijn functie geschorst Het mysterie rondom Wang Tsjing Wei De reis van Wang Tsjing Wei Eeti kijkje in een der straten van Djiboeti, waarheen de Italiaansche de hoofdstad van Fransch Somali-land, aspiraties blijken uit te gaan ipB In een boerenwoning in de omgeving van Sofia heeft de Bulgaarsche politie een geheime communistische drukkerij ontdekt, waar pamfletten tegen de huidige regeering werden vervaardigd Amerikaansche stap te Berlijn De Amerikaansche Joden en de anti-semietische maatregelen De Skodafabrieken Thans in handen van een Tsjecho- Slowaaksche groep De Rome-reis van Chamberlain Het program werd reeds in groote lijnen vastgesteld Franco antwoordt op Britsche eischen Vergoeding voor door bombarde ment getroffen schepen Csaky gaat spoedig naar Rome Slowaken en Hongaren Hoe Reynold Bray om het leven kwam Labonne naar Tunis teruggekeerd Rechtschen snijden weg naar Granadella af Indië wenscht selectie Trieste reputatie van sommige centra op zedelijk gebied NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT u Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inger. mededeetlngen 50 cent; idem op peg één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „OmroeDers" de de rubriek ROME, 30 Dec. (Stefani) De bladen wijzen op het besluit der Fransche regeering een bataljon Senegaleesche tirailleurs naar Djiboeti te zenden. Zij noemen dit een nieuwe nuttelooze provocatie, want, zoo zeggen zij, dit bataljon Senegaleezen zou, ook al werd het gesteund door nieuwe bataljons of in allerijl naar Djiboeti ge zonden schepen, zeker niet een eventueelen op- marsch van Italiaansche soldaten tot staan kun nen brengen. Te Londen heeft de Fransche zaakgelastigde Cambon, naar de diplomatieke redacteur van Reuter meldt, vandaag zijn gewone dagelijksche bezoek aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken gebracht. Cambon zou de Fransche stelling herhaald hebben, dat de thans door Italië gestelde eischen van dien aard zijn, dat Frankrijk hiervoor zelf een oplossing moet vinden. Ofschoon het herstel van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië voor Engeland als Middel- landsche Zee-mogendheid een belang van de eerste orde is, was er nooit eenige sprake van, dat Chamberlain bij zijn bezoek aan Rome tus schen de twee landen zal bemiddelen. Britsche kringen hebben begrip voor Frankrijks wil, zijn eigen belangen te behartigen, en keuren de hou ding van dit land goed. De Britsche en de Fran sche regeering staan met elkaar in nauw con tact. Het is echter niet uitgesloten, dat de FranschItaliaansche betrekkingen bij het be zoek van Chamberlain ter sprake zullen komen, daar het BritschItaliaansche pact nauw ver band houdt met iedere dreigende verstoring van den status quo in de Middellandsche Zee, terwijl de territoriale positie van Britsch Somaliland een vreedzame oplossing van de Italiaansche eischen wenschelijk maakt. Daarom mag ver wacht worden, dat Chamberlain zal aandringen op een herstel van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Frankrijk en Italië, terwijl hfj er op zal wijzen, dat Engeland niet als tus- schenpersoon kan optreden voor het overbrengen der Italiaansche eischen aan Frankrijk. WARSCHAU, 29 Dec. (Havas.) Onder het opschrift „Onuitvoerbare plannen" publi ceert generaal Sikorski, de oud-premier, in den „Kurjer Warsawski" belangrijke be schouwingen over de plannen tot gebieds- veroveringen, die Duitschland opnieuw zou beramen in Oost-Europa Volgens den generaal zou de practische uit voering van die ambities op onoverkomelijke moeilijkheden en weerstanden stuiten. Na o. m. er op gewezen te hebben, dat het roode leger weinig offensieve waarde heeft, schrijft Sikorski: „Maar die toestand kan radicaal veranderen, wanneer Rusland bedreigd wordt door een in val op zijn gebied door het Duitsche leger. Men kan dan aannemen, dat het roode leger dat het talrijkste ter wereld is en misschien ook een van de best uitgeruste, voorzien van oor logsmateriaal van den allereersten rang met discipline zou gehoorzamen aan een oproep der regeering en van het militaire bevel. Geholpen door de onmetelijke uitgestrektheden van Rus land, evenals door de afwezigheid van wegen, zou het een buitengewoon doeltreffenden tegen stand kunnen bieden aan den aanvaller, wiens gemotoriseerde divisies zich niet zouden kunnen bewegen in gebieden zonder wegen en zonder onderkomensOp den nationalen grond is het Russische leger, zelfs het bolsjewistische, een ernstige tegenstander." Sikorski denkt dan ook, dat de Duitsche mi litaire chefs een campagne op de Russische vlakte zullen vreezen. „Blijven, zoo schrijft hij verder, berekeningen omtrent opstand onder de burgerbevolking, opstand van het leger oi separatistische bewegingen in zekere streken. Alle waarnemers der Russische zaken zullen zeggen, dat dergelijke berekeningen niet kun nen berusten op een hechte basis in geval het Duitschland van Hitier een inval zou be proeven." LONDEN, 29 Dec. (Havas). De bekende Duit sche letterkundige Stefan Zweig, die reeds meer dan vier jaar in Engeland verblijf houdt, heeft bij het departement van Binnenlandsche Za ken een verzoek om naturalisatie ingediend. 1 VOOR DE KUSTSTROOK: |1 Krachtige tot matigen Westelijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt H met opklaringen, enkele regen- of natte sneeuwbuien, aanvankelijk zachter dan gisteren, tegen den avond geleidelijk weer wat kouder. VOOR HET BINNENLAND: 1 Matige tijdelijk krachtige, Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar be- wolkt met opklaringen, enkele regen- of §E natte sneeuwbuien, aanvankelijk zachter dan gisteren, tegen den avond geleidelijk EE weer wat kouder. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST: Donderdagmiddag te 15.10 uur werd ge- EE seind aan alle posten: „Weest op uw hoede." VATICAANSTAD, 29 Dec. (Havas). De „Os- servatore Romano" wijst er op, dat heidensche plechtigheden in Oostenrijk zijn gehouden on der auspiciën van de nationaal-socia'istische organisaties ter gelegenheid van het Kerstfeest. Het blad schrijft, dat druk is uitgeoefend op de bevolking om deel te nemen aan de heiden sche riten. Het blad meldt voorts, dat bij besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken verschei dene beperkingen zijn opgelegd aan het gods dienstonderwijs in Oostenrijk; in het bijzonder is verboden verlof te verlëenen om religieuze redenen, evenals besloten is geen emolumenten meer tóe te kennen aan priesters, die gods dienstonderwijs geven. De „Osservatore" voegt hieraan toe, dat de kerkelijke autoriteiten bij de bevoegde ministers geprotesteerd hebben en maatregelen hebben genomen om het gods dienstonderwijs in de parochie te intensifeeren. SARAGOSSA, 29 Dec. (Reuter) Het hoofd kwartier van Franco's luchtmacht deelde van avond mede, dat tijdens een gevecht in de na bijheid van Tarragona tusschen 24 rechtsche en 61 republikeinsche vliegtuigen minstens 19 link- sche toestellen zijn neergeschoten. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Britsche regeering een protest gezonden aan Burgos met betrekking tot de vasthouding van het Grieksche stoomschip Atlas op Palma Ma jorca. Het schip behoort wel is waar niet toe aan een Britsche reederij, doch een deel van de lading ter waarde van 10.000 pond is Britsch bezit, terwijl ook de verzekeringen voor een deel bij Engelsche maatschappijen zijn ondergebracht. Dit is het jongste geval van de in beslagne ming van een schip, waarbij Britsche belangen betrokken zijn. Er hebben zich den laatsten tijd 15 dergelijke gevallen voorgedaan, waarvan de belangrijkste zijn opgeklaard. ROME, 29 Dec. In doorgaans welingelichte kringen kan men thans vernemen, aldus bericht United Press aan haar bladen, dat Fran?ois- Poncet, de Fransche ambassadeur te Rome, binnenkort naar Parijs teruggeroepen zal wor den, om met Bonnet den toestand te bespreken en verdere instructies aangaande de houding, die aangenomen moet worden tijdens Chamber lain's bezoek, te ontvangen. Men wil hierin een teeken zien, dat t geschil tusschen beide mogendheden zich snel naar het hoogtepunt ontwikkelt. LONDEN, 29 Dec. (Havas). Men meent te weten, dat Rublee zich volgende week naar Berlijn zal begeven om er te spreken over de kwestie der financiering van den uittocht der Joden. Hij zal vergezeld worden door de heeren Robert Pell en Cotton, zoomede door een ver tegenwoordiger van het Britsche ministerie van Financiën. WASHINGTON, 29 Dec. (Reuter). Sena tor Pittman, de voorzitter van de commissie v|oor Buitenlandsche Zaken van den Senaat heeft zich in een brief tot den federalen raad van christelijke kerken in Amerika verzet tegen het afstaan van koloniën door Groot-Brittannië en Frankrijk. „Volgens mijn meening-,aldus schrijft Pittman, „zou een afstaan van de kolo niën door Groot-Brittannië en Frankrijk niet de onafhankelijkheid van deze gebieden verze keren, doch zij zouden onmiddellijk in bezit worden genomen en geregeerd worden door ze kere andere regeeringen en vermoedelijk hardvochtiger geregeerd worden." Dit schrijven was een antwoord op een voor stel van den raad, dat alle koloniën onafhan kelijk zouden worden gemaakt en dat vrijhandel zou worden verleend om ieder land te voorzien van de grondstoffen, welke het noodig heeft. JERUSALEM, 29 Dec. (Reuter.) De ontvoer de bankier Lebouvier, die hier vanochtend is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat hij losgeld heeft betaald, waarna de bandietenleider Su leiman hem een in het Arabisch geschreven pas .heeft gegeven, waarmede hjj veilig kon reizen. TSJOENKING, 29 Dec. (Reuter) In het Zuid-Westen van Sjansi is een fel artilleriege vecht gaande. Beide partijen betwisten elkaar den strategischen overgang van de Gele Rivier ten Noorden van de samenvloeiing van de Fen- rivier en de Gele Rivier. Chineesche militaire waarnemers zijn van meening, dat het slechte weer den Japanschen troepen zal beletten nog dezen winter te pogen in Sjansi door te dringen. Op een te Sjanghai gehouden persconferentie heeft de woordvoerder der Japansche marine verklaard, dat de Amerikaansche universiteit te Sjanghai niet aan haar eigenaars zou worden teruggegeven, zoolang de vijandelijkheden zullen duren. Hij voegde hier aan toe, dat met het oog op de strategische beteekenis van de ligging van het universiteitsgebouw het zelfs onmogelijk zou zijn dit na den oorlog terug te geven. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft generaal majoor Kazoemoto Matsjijiri, tot dusverre directeur van het militair administra tief bureau, benevens een kolonel en een majoor in hun functie geschorst. Zij worden verant woordelijk gesteld voor het verlies van belang rijke documenten tijdens hun dienst op een ze kere plaats in dezen herfst. Volgens een Japansch persbericht uit Hanoi heeft Wang Tsjing Wei zich tot 28 Dec. in deze plaats bevonden. De Fransche autoriteiten ver klaren niets uit te staan te hebben met zijn reis. Het bericht voegt hieraan toe, dat Wang Tsjing Wei met zijn vrouw heimelijk op 21 Dec. per vliegtuig in Hanoi is aangekomen en on middellijk naar de woning van zijn Chineesche vrienden daar is gegaan. Sindsdien heeft Wang er zorg voor gedragen ieder contact met de buitenwereld af te snijden, zoozeer zelfs, dat hij v,-T-..•...•WWOTgHW een uitnoodiging van de hand wees deel te nemen aan een te zijner eere op 24 Dec. aange boden diner. Het zelfde bericht meldt, dat Wang Tsjing Wei incognito reist en, naar verluidt, zijn vrien den zou hebben verteld, dat hij niet met een zending was belast. Een telegram uit Hongkong bericht, dat Tsjenkoengpo, een der vertrouwde luitenants van Wang Tsing Wei, en vroeger minister voor de Industrie in de Kwomintang-regeering, reeds te Hongkong is aangekomen. Intusschen meldt de correspondent van de Yomioeri Sjimboen te Hongkong, op gezag van inlichtingen uit Tsjoenking, dat centrale figuren in de Kwo- mintang als Tsjenlifoe, Tsjoetsjeng en Tsoeloe eveneens uit Tsjoenking zijn vertrokken en in overeenstemming met Wang Tsjing Wei uit drukking gaven aan hun afkeer tegen de com munisten. Uit Peiping meldt Reuter: Het geheele pas sagiers- en goederenvervoer over den spoorweg PeipingHankau is voor den tijd van zes dagen stopgezet, om Japansche troepenbewegingen te vergemakkelijken, naar een n-ededeeling van Chineesche kringen alhier. Het is niet duide lijk of de troepen China binnenrukken ofwel het land verlaten. Japansche militaire kringen zijn op dit punt zeer terughoudend. BERLIJN, 29 Dec. (Reuter.) Reuter verneemt, dat de Amerikaansche ambassade een nota aan de Wilhelmstrasse heeft overhandigd, waarin wordt uiteengezet, dat het decreet van 14 De cember, waarbij Joden worden uitgesloten van leidende functies in Duitsche zaken, niet de buitenlandsche joden vrijstelt. Het verluidt, dat de Amerikaansche ambassade de verzekering heeft geëiseht, dat de Ameri kaansche Joden niet onder dezen maatregel vallen. LONDEN, 29 Dec. De „Times" meldt uit Praag, dat daar officieel is medegedeeld, dat met het oog op den gewijzigden politieken toe stand in Midden Europa, de Fransche groep Schneider-Creusot, welke tot nu toe de Skoda fabrieken, de grootste wapenfabrieken in Mid den Europa heeft gecontroleerd, haar belangen heeft overgedaan aan een Tsjecho-Slowaaksche groep, welke de Tsjecho-Slowaaksche regeering vertegenwoordigt. Schneider-Creusot werd ver tegenwoordigd door de holding company „Union Européenne." Recente geruchten, dat Duitschland de Skodafabrieken zou overnemen, werden met stelligheid tegengesproken, evenals de berich ten, dat Duitsche ingenieurs reeds met de pro ductie waren belast. De mededeeling, aldus de correspondent, verklaart niet of de Tsjecho- Slowaaksche staat, welke reeds een groote min derheid der aandeelen bezat, de nieuw verwor ven aandeelen zal behouden en dus feitelijk eenig eigenaar zal worden of dat een deel van dat belang aan een buitenlandsche groep, mis schien Duitschland, zal worden overgedaan. Het kapitaal van Skoda bedraagt nominaal 220 millioen Tsjechische kronen. Deze transactie is volgens den correspondent een nieuwe aanwijzing voor de terugtrekking van Frankrijk uit Midden Europa en maakt een einde aan een hoofdstuk van Fransche politieke expansie. Volgens een later bericht deelen de Skoda fabrieken officieel mede, dat het pakket aan deelen, dat vroeger in het bezit was van de Fransche groep Schneider-Creusot, gekocht is door de Anglo-Tsjecho-Slowaaksche en Praag- sche Credietbank. ROME, 29 Dec. (Havas). Het program voor het bezoek van Chamberlain en Halifax is thans in groote lijnen vastgesteld. De Britsch^ ministers zullen op elf Januari in den namid dag aankomen. Dien avond zullen zij aanzitten aan een diner in Palazzo Venezia, waarop een groote receptie volgt. Op den twaalfden volgt een dejeuner op het Quirinaal en des avonds een galavoorstelling in de Opera. Op den der tienden volgt het bezoek aan den Paus, gevolgd door een dejeuner ten huize van den Biitscher zaakgelastigde bij den Heiligen Stoel en des avonds een groot diner op de Engelsche ambas sade. Op den veertienden Januari vindt des middags het vertrek plaats. LONDEN, 29 Dec. (Reuter). Het antwoord van Franco op het nieuwe plan inzake de ver goeding der schade, door de Britsche scheep vaart geleden als gevolg van bombardementen der rechtschen, is thans door de Britsche re geering ontvangen. Het zal ter kennis worder, gebracht van de commissie van reeders, die op Spanje varen. Reuter verneemt, dat het plan de uitwerking vormt van een vroeger plan, waarbij schade loosstelling moet worden betaald, wanneer de commissie het bombardement als welovèrwogen beschouwt. Dit plan mislukte, toen vernomen werd, dat Franco voornemens was de schadeloosstelling pas na den oorlog uit te keeren. Uit Gibraltar wordt bericht, dat het Britsche S.S. Marionga vandaag gebombardeerd werd tusschen Castellon en de Balearen. Gemeld wordt, dat de bemanning in de booten is ge gaan. Het is niet bekend of er dooden of ge wonden zijn gevallen. BOEDAPEST, 29 Dec. (Havas.) Volgens in diplomatieke kringen ontvangen inlichtingen zal graaf Csaky, de minister van Buitenland sche Zaken van Hongarije, zich binnenkort naai Rome begeven, aleer hij naar Berlijn zal gaan. Naar men zegt, zal de Bongaarsche ministei kort na de reis der Britsche staatslieden naar Rome gaan. BRATISLAVA,'29 De!. (Havas). Siöor, mi nister van Staat voor Slowakije en hoogste chef van de Hlinka-garde, heeft besloten, dat op 31 December een groote betooging door de garde zal worden gehouden. „Deze opmarsch det Hlinka-garde heeft ten doel, aldus het desbe treffende officieele communiqué, de Slowaak- sche broeders te eeren, die gevallen en gewond zijn in Hongarije en hun bloed hebben vergoten onder de kogels en bajonetten der Hongaarsche gendarmes. De leden der garde zullen naar de kerken gaan. Zij zullen God smeeken om steun in den strijd ter bevrijding van alle Slowaken van het Magyaarsche juk." TORONTO, 29 Dec. (Reuter). Nadere bijzon derheden omtrent den dood van Reynold Bray, den Britschen Poolreiziger, blijken uit mededee- lingen van zijn metgezel Patrick Baird. Bray blijkt in een open boot in zee te zijn afgedreven en daarna te zijn verdwenen. Baird, die vanaf den wal het ongeluk zag aankomen, trachtte Bray nog te hulp te komen met een walvischboot, doch het was reeds te laat. PARIJS, 29 Dec. (Havas). Labonne, de Fran sche resident van Tunis, is vanavond naar zijn post teruggekeerd. SARAGOSSA, 29 Dec. United Press meldt aan haar bladen: De nationalistische strijdkrachten hebben de hoogten van Fosca veroverd, in den Seros-sector op tien kilometer van Borjas Blancas gelegen alsmede de hoogten van Sabates, die het noor delijk gedeelte van Granadella omringen. Óp die wijze zijn zij erin geslaagd den weg jyn Flix naar Granadella af te sniiden. De Skoda-wapenfabrieken te Pilsen zijn overgegaan in handen van een Britsch- Tsjecho-Slowaaksche groep. De „Reiger" wordt tegen Zaterdagmid dag op Schiphol terugverwacht. Vergadering van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) te Utrecht. Invoercontingent voor den invoer van boter in België voor Januari vastgesteld. Opleving in Suriname. Klacht van ir. Mussert tegen ir. Albarda. New-Yorksche Beurs: stijging over de geheele linie voortgezet. Vaste markt, o T erugzien We zien in deze dagen meermalen achter ons! En missen velen! Wan neer straks de oudejaarsavond aan breekt is menige stoel onbezet die verleden jaar nog ingenomen werd door een „onmisbare"Onmisbaar! Schrijnend woord. We moeten ze dan toch missen en het leven gaat verder. In deze uren zijn ze ons nabij en gaan onze gedachten tot hen uit. Doch we zouden niet in hun geest handelen wanneer we ons bestaan lieten over- heerschen door de somberte van hur. gemis. Ze roepen ons over het graf nog toe het leven aan te durven en aan den familiekring alle vreugde en vroolijkheid te geven die zij eens schonken. Met het gebed der overle denen gedenken we hen en we voelen ons dan één met hen in diewondere gemeenschap waarvan de catechis mus ons leerde. Het leven is een ver der gaan met moed en blijhartigheid in God. De „Javabode" schrijft: Medio dezer maand hebben wij gemeld, dat in verband met de toenemende ontucht in abnormale vormen, zal worden overge gaan tot een uitbreiding van de zedenpolitie te Batavia, waarbij wij opmerkten, dat de noodzakelijkheid van dezen maatregel zelfs langs den openbaren weg in de hoofdstad kan worden geconstateerd. Thans zijn er de berichten over het nieuwe ingrijpen van de justitie in zedenmisdrijven, gepleegd met minderjarigen, en de arrestatie van daarbij betrokken Europeanen, een leeraar en een ambtenaar van „Economische Zaken." Het „A.I.D." onderschrijft de opmerkingen, welke wij maakten naar aanleiding van de ar restatie van dien leeraar, en spreekt van „een uiterst laakbare nalatigheid" van onderwijs- zijde. Den algemeenen kant dezer delicten beziend, merkt het „A.I.D." op, dat het een bekend feit is, dat Indië op de betrokkenen langen tijd een groote aantrekkingskracht heeft uitgeoefend, zoo sterk zelfs, dat bepaalde centra in dit land in dit opzicht een trieste reputatie hebben, zelfs ver buiten Indië. „Het zal zeker niet mogelijk zijn maat regelen te treffen, die het binnenkomen van de door oris bedoelden geheel beletten, maar wel kan en moet belet worden, dat zij, die het grootste gevaar opleveren, dat zijn degenen, die in Nederland reeds bewezen hunne neigingen niet te kunnen beheer- schen en die daarom reeds door de justitie werden veroordeeld, zich in Indië vesti gen. Mochten zich tegen het weren van deze in dividuen de bepalingen verzetten, dan veran- dere men zoo snel mogelijk de bepalingén. Zoo goed als men de macht heeft Indië te bescher men tegen andere ongewenschte elementen, zoo goed moet het mogelijk zijn, deze categorie van ongewenschten den toegang tot het land te ontzeggen. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.; 759.5 Vorige stand: 759.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1