Zuivelpositie van ons land Neto-Yorksche Beurs 4 ONGUNSTIG VERLOOP DER PRIJZEN VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 Gevolgen van het mond- en klauw zeer dit jaar zeer ernstig Mededeelingen van de F.N.Z. Export-moeilijkheden Groote schade door mond en klauwzeer Proeffabriek voor melkwol De wreede radja Bataksche protesten tegen een tooneelstuk DE „REICHSBUND FÜR LEI- BESÜBUNGEN" Bijna alle sporten zullen er onder ressorteeren INBRAAK TE BEERTA Provinciale ziekenhuizen van Noordholland Utr. Kynologenclub „De Domstad" VOETBAL De programma's voor Zondag a.s. Vele terreinen zullen waarschijnlijk worden afgekeurd CRICKET Zuid-Afrika—Engeland eindigt onbeslist Paynter scoort ook in de 2de innings een century IJSHOCKEY TRAIL SMOKE EATERS WINNEN MET 8—0 Om den Spenglerbeker In het buitenland WIELRENNEN P. J. Adrian als secretaris der N.W.U. afgetreden Styging over de geheele linie voortgezet. Markt bleef vast, koerswinsten gehandhaafd. Examen boekhouden M. O. afd. Q. Examen metaal-arbeid Boternoteering Boterheffing FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN 2.63-rè AMERIK. GOEDERENMARKT 16 32-f 16 38Sept 1630- 16 40 16 44-— 16.53 Oct. 16 3216.40 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoesen van 29 December STOOMVAARTLIJNEN Clearingkoersen In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht hield de Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond 'F.N.Z.) Donderdag zijn algemeene ver gadering, onder leiding van den waamemen- den voorzitter, den heer H. K. Koster. Aan de door den secretaris, den heer J. A. Geluk, gedane mededeelingen is het volgende ontleend: De boterprüs heeft gedurende het laatste half Jaar een zeer teleurstellend verloop gehad. Niet alleen, dat deze van begin Augustus af lager is geweest dan het vorige jaar, in verhou ding tot andere botersoorten is onze boter met name op de Engelsche markt lager geprijsd ge weest dan overeenkomstig kwaliteit en eigen schappen verwacht mocht worden. Prijsverschil len, zooals deze den laatsten tijd met de Deen- sche boter zijn voorgekomen, worden ook niet verklaard uit de gewone marktverhoudingen, zoodat er andere oorzaken moeten zijn, welke hierop invloed uitoefenen. Gezien de belangrijkheid van dit vraagstuk, heeft het bestuur besloten in het begin van het nieuwe jaar een onderzoek te doen in stellen naar de wijze, waarop andere boter- exporteerende landen thans hun product op de Engelsche markt plaatsen. De boterproductie ligt van half October af ▼rij belangrijk beneden die van het vorige jaar, hetgeen waarschijnlijk verbandt houdt met de ernstige mate, waarin het mond- en klauwzeer In verschillende deelen des lands in de laatste maanden geheerscht heeft. Ook het verloop der kaasprijzen is geenszins gunstig geweest; over de geheele lijn liggen de kaasprijzen beneden die van het vorige jaar in de overeenkomstige periode. Hetzelfde is het geval met de melkpoederprij- zen, terwijl de prijzen van de gecondenseerde melk naar Engeland iri een overeenkomst met de Engelsche fabrikanten zijn vastgelegd, zoo dat daarin althans in korten termijn geen marktschommelingen tot uiting komen. Spr. wees vervolgens op de vele moeilijkheden, die den export der zuivelproducten belemmeren en eerder toe- dan afnemen. De Amerikaansche regeering heeft de z.g. countervailing duties op zuivelproducten uit ons land van toepassing verklaard in verband met de steunmaatregelen ten bate van onze veehou derij. Dit extra invoerrecht moet beschouwd worden als een strafmaatregel in verband met de maatregelen, getroffen tot het in stand houden der veehouderij en waarbij men aanneemt, dat daardoor uit een zoodanig land tegen lageren prijs geëxporteerd kan worden dan anders het geval zou zijn. Afgezien van de vraag of deze opvatting juist is, moet het verwondering wek ken, dat deze sanctiemaatregelen dan niet te vens worden toegepast op andere naar Amerika exporteerende landen, die een soortgelijk steun stelsel hebben als het onze. Tengevolge van de van Nederlandsche zijde geopperde bezwaren is de toepassing van het extra Invoerrecht voorioopig op geschort. Het is te hopen, dat men door overleg tusschen de beide regeeringen tot Intrekking van dezen voor ons land onbil- lijken maatregel kan komen. De gevolgen van het mond- en klauwzeer zijn teer ernstig en berokkenen de veehouderij dit Jaar groote schade, niet alleen door gestorven dieren, maar ook door achteruitgang in kwali teit en het onbruikbaar worden voor de pro ductie. In verband met de kalverteeltbeperking staat het bestuur op het standpunt, dat de boeren die deze verliezen lijden, zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid moeten worden gesteld, door toekenning van extra kalverschetsen hun veestapel weer op peil te brengen. Een bespre king met de dagelijksche besturen der C.L.O. heeft tot resultaat gehad, dat er bij de regee ring bij herhaling is aangedrongen op een zoo spoedig mogelijke verruiming der kalvertoewij- ting, waarbij vcor elk gestorven of voor de melkproductie ongeschikt geworden dier van een zekeren datum af een extra schets wordt toegewezen. In Mei van het af|eloopen jaar werd aan de ministers van Economische Zaken en van So ciale Zaken een door de C.L.O. en den F.N.Z. opgesteld rapport over de standaardisatie van consumptiemelk aangeboden met een begelei denden brief, waarin verzocht wordt, een zoo danige wijziging in het melkbesluit aan te bren gen, dat het op een bepaald vetgehalte brengen en afleveren van consumptiemelk niet langer verboden zou zijn. De CX..O. en de F.N.Z. heb ben er kort geleden opnieuw bij de genoemde ministers op aangedrongen, dat gevolg zal wor den gegeven aan hun eerder gedaan verzoek om tot opheffing van het standaardisatieverbod over te gaan. Overeenkomstig de destijds door het bestuur #«t de bondsbesturen gehouden bespreking •ver de deelneming aan de stichting eener proeffabriek voor melkwol is in de najaarsver gadering van de aangesloten bonden een be spreking over dit onderwerp gehouden, met het gevolg, dat vrijwel in alle bonden zich een groo te meerderheid voor dit voorstel heeft ver klaard. Er zal dan een bedrag van rond f 250.000 beschikbaar komen voor deelneming in het ka pitaal der te stichten proeffabriek, waardoor deze met de C.C.F. het gemeenschappelijk bezit der georganiseerde coöperatieve zuivelbereiding wordt Van het resultaat van deze proefneming kan nog niets met zekerheid worden vermeld, ter wijl ook omtrent de vooruitzichten der melk wol als zoodanig nog niets positiefs vaststaat. De geest, die bij deze besprekingen kon wor den waargenomen, was echter algemeen die van een gevoel van saamhoorigheid en de over tuiging, dat men gezamenlijk een zeker risico moet aanvaarden om de bestaanszekerheid der coöperatieve bedrijven in de toekomst te ver sterken. De heer H. K. Koster uit- Wieringerwaard. die per 1 Januari as. aftreedt als bestuurslid van den bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland en daardoor ook als bestuurslid van den F.N.Z., werd met ingang van dien datum benoemd tot bestuurslid uit de buitengewone leden. Het voorstel tot het weder instellen van het diploma van assistent-directeur eener zuivelfa briek werd aangenomen. 23 November is in Palembang door het be kende gezelschap van miss Riboet een stuk op gevoerd, getiteld: „Drama Dari Danau Toba" of „Maharadja Bersioeng". Het stuk heeft een gefantaseerd verhaal ten grondslag dat zich af speelt in de buurt van Baligé. In het verhaal komt een radja voor, die radja Samosir heet en erg wreed is, zoo wreed, dat hij zijn onderdanen opeet na eerst het men- schenbloed te hebben opgedronken. In een oorlog tusschen dezen radja Samosir en radja Baligé uit Baligé zou de laatste het onderspit hebben gedolven, zoodat diens zoon, de kroonprins van Baligé, een slaaf werd van den wreeden radja Samosir. Ook den radja van Haranggaol wist radja Samosir aan zich te on derwerpen en toen radja Haranggaol in gebreke was binnen drie jaren optie te betalen, was hij gedwongen zijn zoon aan den wreeden radja Samosir te betalen ter vervanging der optie. Ofschoon radja Samosir allesbehalve een zacht karakter had, werd hij door zijn echtge- noote, de „permaisoeri", toch trouw bijgestaan. Zij omringde haar echtgenoot met liefde, zeker als zij er van was, dat deze wreedheid te wijten was aan demonen en booze geesten uit het Tobameer. - Radja Samosir zou volgens het verhaal niets moeten hebben van den Islamietischen gods dienst, want toen een zoon uit het Batakvclk de Islamleer aanhing, werd deze door den wreeden radja gedood. De sultan van Tandjong Foera zou zich hier over zoo boos hebben gemaakt, dat hij met een legertje het Tobameer overstak en de veste van radja Samosir omsingelde, waarna de wreede radja werd gedood. De opvoering van dit stuk heeft onder de vele in Palembang wonende Bataks groote ont stemming gewekt, meldt de „Sum. Post". Ztf achten het krenkend voor het Bataksche volk. Eten radja, zoo wreed, dat hij zijn onderdanen opeet, is in de Bataksche geschiedenis niet voor gekomen, zoo voert men aan. Verder waren Ba taksche radja's nimmer betrokken in een oor log tegen Islamietische buren. Voorts betoogt men, dat aan uitingen van kannibalisme altijd wraakgevoelens ten grondslag lagen. Dat jaren geleden twee Amerikaansche zendelingen in de buurt van Adiankoting werden gedood, was te wijten aan het feit, dat de Bataks toen in die twee „witte" menschen „sjetans" duivels) zagen. In Palembang is een groote protestvergade- ring. gehouden tegen de vertooning. Een motie van afkeuring aan het slot van de vergadering aangenomen, werd gezonden aan den directeur van het tooneelgezelschap, het binnenlandsch bestuur en de pers. Ook in Bataksche kranten werd in sterk af keurenden zin over het stuk geschreven. Waar schijnlijk worden binnenkort ook in Pematang Siantar, Baligé en Taroetoeng protestvergade ringen gehouden. De Führer heeft gedecreteerd, dat de licha melijke opvoeding van het geheele Duitsche volk ressorteert onder den nationaal-socialistischen „Reichsbund für Leibesübungen", voor zoover de lichamelijke opvoeding niet valt onder den staat, de partij of de instellingen en aangesloten organisaties van deze laatste instanties. Ook het internationale sportverkeer ressor teert onder den „Reichsbund". Het decreet heeft geen betrekking op de militaire sport, de motor en automobielsport, de vliegsport en de paar densport. De N.S.D.AP. houdt toezicht op den NB. Reichsbund. Donderdagnacht is te Drieburg, bij Beerta, ingebroken bij de wed. O. Inerts. De dader, van wien elk spoor ontbreekt, heeft een bedrag van tweeduizend gulden buit gemaakt. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van de provincie Noordholland is het ingang van 1 Ja nuari a.s. benoemd tot secretaris van de com missie van bestuur van de provinciale zieken huizen van Noordholland mr. C. Blankevoort, advocaat en procureur te Haarlem. In de omstandigheid, dat de te Utrecht be staande Kynologische vereeniging niet meer door den Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied in Nederland werd erkend, had een aantal kynologen te Utrecht aanleiding gevonden, een vergadering te beleggen, die heeft plaats gehad op 11 November JA In deze vergadering is besloten tot oprich ting van de Utr. Kynologenclub „De Domstad". Alle aanwezigen gaven zich, staande de ver gadering, als lid op. Nadat de statuten en een huishoudelijk re glement waren vastgesteld, werd de erkenning door den Raad van Beheer aangevraagd. Die erkenning is thans verleend, waardoor te Utrecht weer gevestigd is een officieel erkende vereeniging op kynologisch gebied. Het voorioo pig bestuur bestaat uit de heeren: J. H. Water borg, voorzitter; J. O. W. F. Rens, secretaris en P. v. d. Jagt, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd ten huize van den voorzitter, Obrechtstraat 27 bis, waar ge legenheid bestaat, zich voor het lidmaatschap aan te melden. Als u tóch iets moet verliezen En u hebt 't voor 't kiezen 'O'. Ijl'jjOffert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur! In verband met de achter ons liggende, strenge vorstperiode en den zwaren sneeuw val is het zelfs bij aanhoudenden dooi te verwachten, dat de meeste terreinen zullen worden afgekeurd. Daarom onthouden we ons ditmaal van de gebruikelijke voorbeschouwingen en zul len we volstaan met de publicatie van de programma's. Woensdagmorgen op den laatsten dag was het wicket op Wanderers Ground te Johannes burg nog even goed als de voorafgaande dagen en gemakkelijk te bespelen. Gibb en Paynter vervolgden de 2de innings van Engeland bij een stand van 103—1 op Davies en Gordon. De batsmen toonden zich in dezen wedstrijd de sterkeren en evenmin als de Engelsche ver mocht de Zuid-Afrikaansche den indruk van kracht te wekken. Gibb en Paynter, die reeds in de eerste innings voor het 2de wicket 184 runs gescoord hadden, deden het in de 2de al even goed. Langton, Mitchell en Dalton slaag den evenmin om een scheiding te bewerken, vóór de 200 op het scoringbord verschenen wa ren, Gibb slaagde er nu wel in zijn verdiende century te halen, een buitengewoon fraai de buut in testcricket, dat slechts door 4 Engel- schen in Zuid-Afrika, o.a. door J. W. H. Dou glas, Sir Pelham Warner en Spooner geleverd werd. De kwaliteiten van Paynter als test cricketer zijn reeds overbekend. Nadat Gibb voor een fraaie 106 door Dalton gebowld was en de lunchpauze met Hammond aan bat bij een stand van 2322 was inge gaan, was het Paynter die voor de 2de maal in dezen wedstrijd zijn honderd vol maakte en hij is thans de derde Engel schman die in Zuid- Afrika in een testmatch 2 centuries bij een- sloeg gedurende de 50 jaren dat wedstrijden tusschen béide landen gespeeld worden. Hammond nam alle veiligheid in acht en vond een voorsprong van 260 runs niet genoeg om de innings te sluiten. Paynter werd onmiddellijk na zijn 100ste run door Langton gevangen. Hammond scoor de een goede 58, waarna Dalton de Engelsche captain 1. bw. kreeg. Op dat moment toen er 291 runs voor 4 wickets neer waren, sloot Hammond met nog 3 uur speeltijd ter beschik king, de innings. Zuid-Afrika moest 324 runs maken om te winnen. De uitslag van den wed strijd was allang niet twijfelachtig meer. Mit chell en v. d. Bijl met Gibb wederom voor Ames achter het wicket, speelden een verde digend spel. De runs kwamen in een tempo van 30 per uur. v. d. E5j 1 bleek na zijn falen in de eerste innings de kunst van batten wel te verstaan. Zijn 38 waren van een goed ge halte. Mitchell en Nourse gaven den Engel- schen aanval geen kans meer en op 1061 was de speeltijd verstreken. Zuid-Afrika heeft zijn kracht getoond. Het krachtsverschil tusschen beide elftallen was uiterst gering en de wijze waarop de Spring- bokken den moeilijkheden waarin zij zich op den 2den dag bevonden, te boven kwamen is be wonderenswaardig geweest. Zaterdag begint te Kaapstad de 2de testmatch. In het Zuid-Afri kaansche elftal wordt Bond door Balaskas vervangen en Dalton, die verhinderd is, door Rowan, een uitstekend batsman. De ijshockeyploeg, welke Canada bij de we reldkampioenschappen zal vertegenwoordigen, de Trail Smoke Eaters, speelde voor 11.000 toe schouwers te Hamburg tegen een Duitsche keur- ploeg. De verdedigers van den wereldtitel waren on genaakbaar en wonnen met 80 (50, 10, 2—0). Cecilia Colledge oogstte met haar kunst rijden zeer veel succes. In het kader van het IJshockey-tomooi om den Spenglerbeker zijn Donderdag twee wedstrij den gespeeld. Gotha (Stockholm) won met 32 (11, 10, 01, 10) na verlenging van de Ziiricher S. C., terwijl de E.H.C. Davos de Oxford Studenten met 200 (40, 100, 60) versloeg. Een vriendschappelijke wedstrijd tusschen een Milaneesché ploeg en Cambridge Studenten ein digde in een 80 (20, 30, 30) overwinning voor de Italianen. L. T. C. Praag—Zuericher S. C. 21 (1—0, 0—0, 1—1). E. H. C. DavosGoeta (Stockholm) 40 20, 00, 20) Berlijn: Rot WeissA.TA. Stockholm 15 (0—2, 0—1, 1—2). Augsburg: ZwabenB.K.E. Boedapest 36 0—2, 0—2, 2—2). De heer P. J. Adrian, algeméén secretaris dei Nederlandsche Wielren Unie, heeft op medisch advies en mede in verband met zijn leeftijd zijn functies in de N.W.U. neergelegd. De heer Adrian moest eerst in 1941 statutair als secreta ris aftreden. De tegen veler verwachting in gisteren plaats gehad hebbende krachtige stijging en de daar mee gelijktijdig sterk toegenomen omzetten hebben de beurs zeer aangenaam verrast en een verhoogde belangstelling in het leven ge roepen. Vooral het feit, dat de beurs in deze laatste dagen van het jaar tot zulk een kracht toer in staat was, daarmede uiting gevende aan het latente optimisme, dat allerwege blijkt te bestaan, heeft hieraan een groote beteekenis verleend. De gunstige prognoses voor het nieu we jaar blijven dan ook van alle kanten aan houden. De uitlatingen van Eccles inzake de noodzakelijkheid van de voortzetting der uit- gavenpolitiek op groote schaal, schijnen toch meer indruk te hebben gemaakt dan aanvanke lijk het geval scheen te zijn. Weliswaar is het nog in het geheel niet zeker, dat het nieuwe Congres met dezelfde gelatenheid als het vorig jaar groote uitgaven zal blijven voteeren, maar men behoeft ook niet te denken, dat het nu maar plotseling met de uitgavenpolitiek uit zal zijn. De mogelijkheid van een voortzetting dezer politiek roept echter automatisch weer inflatie sentimenten wakker en deze missen hun uit werking op de beurs en trouwens ook op de goe derenmarkten, die de laatste dagen iets leven diger en meerendeels vaster waren, niet. De Staatsschuld is bereids tot weinig minder dan $40 milliard gestegen en in 1939 zal die vrijwel zeker verder toenemen. Daarbij voegt zich de bewapeningspolitiek, die mede tot een grootere bedrijvigheid van het bedrijfsleven zal kunnen leiden, en de voortdurende politieke spanning in Europa is in dit verband eerder een stimu- leerende dan een ongunstige factor. Heden werd ae stijging dan ook over de geheele linie voort gezet en daarbij was de affaire aanvankelijk weer vrij levendig. Bij de makelaars bleken se dert gisterenavond belangrijke kooporders te zijn binnengekomen, die bij opening tot koers stijgingen voor vrijwel alle fondsen leidden. De verbeteringen bedroegen tot 1 dollar toe en breidden zich in het verdere verloop nog uit, ondanks „cash-verkoopen" voor belastingdoel- einden, die gemakkelijk werden geabsorbeerd. In vele fondsen vonderf transacties van enkele duizenden shares tegelijk plaats. Ook nu weer hadden bewapeningsfondsen, zooals vliegtuig waarden, chemische fondsen en staalaandeelen de leiding, maar ook de overige markt was vast en in het bijzonder sporen waren weer gevraagd, terwijl voorts aandeelen van bouwondernemin gen en „canningh"-shares aanzienlijke winsten boekten. Een uitzondering vormden aanvanke lijk de warenhuisfondsen, die zelfs wat lager openden als gevolg van de door Sears Roebuck en Montgomery Ward verlaagde prijzen der winter-catalogi, maar later trad een herstel in. In het eerste uur bedroeg de omzet 440.000 sha res. In het tweede uur werd de markt kalmer en kromp de handel iets in, maar hoewel frac- tioneele reacties intraden, bleef de markt vast en bleven de koerswinsten in hoofdzaak ge handhaafd. De koersverbetering kon zich in het verdere verloop voortzetten en hoewel voor eenige fond sensoorten het slot niet op het hoogste punt van den dag tot stand kwam (laatbeurs viel hier en daar een lichte reactie op te teekenen), gaf het slot winsten te zien van 1 a 2 dollar, ter wijl er meerdere fondsen waren, die een grootere winst konden boeken. Het aanhouden van het gunstige nieuws droeg er toe bij de koopers in de markt te halen en de belangstelling ging nu mede uit naar de laaggeprijsde soorten. Van de staal waarden traden Youngstown Sh. op den voorgrond, onder invloed van de toeneming van de bedrijvigheid in het betreffende district. Dit fonds verbeterde 2'A dollar, terwijl U. 3. Steels en National Steels resp. IA en 13/8 dollar kon den monteeren. Bethlehem Steels, die gisteren laatbeurs krachtig in herstel waren, bleven nu achter en verlieten niet op het hoogste punt ae noteering. Ook luchtvaartwaarden stonden in de publieke belangstelling, onder leiding van Douglas Aircraft, die 214 punt avanceerden, ter wijl North Am. Aviation eveneens gefavoriseerd waren, evenals Glenn L. Martin en United Air craft. Hoewel men een lichten teruggang van de wagonverladingen verwacht, was men hoopvol gestemd inzake de bemoeiing van de regeering en de betreffende waarden behoorden eveneens tot de meest verhandelde papieren. Atch. To- peka en Pennsylvania liepen resp. 1 3/8 en 1A punt op, terwijl Union Pacific de zwakke stem ming van de laatste dagen verwisselden met een vaste; dit fonds liep 2y, punt op. Koper - 's-GRAVENHAGE. Geslaagd zijn: J. L. Klein, Apeldoorn; C, J. de Kup, Hilversum; T. Nieboer, Amsterdam; A. Onverwagt, Schiedam; E. J. Kloosterhuis Veendam; J. G. A. Lubber- dink, Almeloo; B. Oosterhoff, Sneek en A. Richter te Hilversum. AMSTERDAM Voor het examen metaalar beid afgenomen door de beide vereenigingen voor handenarbeid zijn geslaagd de heeren G. Bunt te Dordrecht, W. F Dirks te 's-Graven- hage, J. H. M. Fassaert te 's-Gravenhage, F. W. Kloppenburg te Utrecht, J. N. Miljoen te Utrecht, Th. J. W. v. d. Rijt te 's-Gravenhage, J. J. Verlinde te Ermelo, C, v. d. Wijngaard te Utrecht, C. Taconis te Apeldoorn en mej. M. A. Stoltink te Utrecht. De officieele Dednsche boternoteering be draagt 260 Kronen is 1.— De commissienoteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op 84 ct. p. Kg. Het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 29 December 1938 tot 5 Januari 1939 vastgesteld op 70 cent per K.G. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: 28 Dec.: Johannes Wilhelmus Peters, landbou wer, Oploo (N. Br). R.c. mr. W. H. Ariëns, cur. rar. Jos. van Besouw, Den Bosch. Johannes Baptist van de Ven, brandstoffen- handelaar, Eindhoven, Schootschestraat 60. R.c. mr. W. H. Ariëns, curator mr. F. A. van Keme- nade, Eindhoven. j. verhoeven, koopman in schrijfmachines, Dordrecht, Geldelooeepad 2 rood. R.c. jhr. mr. D. J. G. Hoenfft, curator mr. J. J. Vriesend'orp, Dordrecht. A. Kemp, veehouder, Maarsseveen, Diepen- daalschedijk 46. R.c. mr. H. P. J. M. Loeff, cur mr. H. G. V. Henmans. Utrecht. N.V. Handel in Ijzerwaren v.h. J. M. Dirk Stroink Co., Zwolle, Diezcrstraat. R.c. mr. W. A. Vos, curator mr. J. A. Willinge Gratama, Zwolle. A Smilde, agent in oliën en vetten, Hattcm Apeldoornscheweg C. 316. R.c. mr. A. J. M. van Heyst, curatrice mej. mr. M. A Boöm, Zwolle, Praubetraat. waarderf ontleenden een stimulans aan de vas tere stemming voor het product en de verhoo ging van den prijs voor koperschroot. Kennecott Copper en Phelp Dodge konden resp. 1 7/8 en 15/8 dollar aantrekken. Chemische waarden waren eveneens zeer vast, hoewel de handel in deze waarden niet zoo groot was. Allied Chemi cal en Du Pont stelden zich 2'/, dollar hooger. Petroleumwaarden, canningshares, tabakken, van de warenhuisfondsen Montgomery Ward, public-utilities, aandeelen in fabrieken van electrische apparaten en equipmentshares ont moetten eveneens goede vraag, hetgeen resul teerde in koersverbeteringen van lal y2 dollar, terwijl van de aandeelen in telegraafmaat- schappijen Amer. Tel. Tel. 2 punten opliepen. Automobielwaarden lagen eenigszins buiten de belangstelling, met uitzondering van eenige laaggeprijsde fondsen, w.o. Hudson Motors, die bijna 1 punt monteerden. Mijnen, rubbers, kunstzijde-aandeelen, amusementsfondsen en aandeelen in levensmiddelenbedrijven verlieten de markt in prijshoudende stemming. De totaal omzetten bedroegen 1.880.000 shares. Laatst gedane koersen Dec. 29 28 27 \llied Chemical 187% 185 185 American Can Co. 100 Vi 99 99 Am. Car. F.dry 34% 33 31% Am. Roll. Mills 21% 20% 20 Am. Smelt. Ref. 52 51% 48% Am. Tel. Tel. 143 146 147 Am. Tobacco B. 88 86% 87% Am. Waterworks 13% 123/4 12% Anaconda Copper 35% 34% 34 Atchison Topeka 41% 393/4. 39% Baltimore Ohio 7% 7 7 Bethlehem Steel 78% 78 75% Canadian Pacific 6% 5% 53/8 Case Treshing 90% 88 86% Chase National B. 30% 26 29 Ches. Ohio 36% 35% 35% Chicago Rock IsL 3/8 3/8 Chrysler Motor 83% 82% 81% Cities Service 7% 6% 6% Consol Gas N.Y. 30% 293/s 29% Continental Oil 30% 29% 30 7 Dawesl. 26% 26 26 5K Young 20% 19% 19% Dele ware Huds. 23% 23% 22% Douglas Aircraft 80% 77% 76 Dupont de Nem. 152% 150 150% Eastman Kodak 181% 180% 160% El. Bond Sh. 11 93/4 9% General Electric 44% 43% 4/% General Motors 50% 50 493/8 Good Year 38% 37% 363/4 Hudson Motor 8 7% 7 Illinois Central 20% 20% 19% Intern. Harvester 58% 57 56 Intern. Nickel 56% 55% 55 Intern. Tel. Tel. 93/4 9 9 Kennecott Copper 43% 41% 41% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 5'% 51% 50% Nat. City bank 24% 23% 22% Nat. Dairy Prod. 13% 12% 12% New York Central 20% 20% 19% North Am. Av. 19% 18% 17% North. Amer. Co. 223/6 21% 21 Norfolk Western 182 179 172 Pennsylvania 23% 22% 22% Phillips Oil 4 3 3/8 41% 41% Proctor Gamble 55% 55% 551/4 Publ. Serv. N. J. 31% 30% 301/s Radio Corporation 73/4 7 7% Rep. Steel 24% 23% 23% Sears Roebuck 74 73% 72% Shell Union Oil 14% 143/s 143/8 Socony Vacuum 13% 12% 12% Southern Pacific 20% 19% 193/8 Southern Railway 231/s 223/8 21% Standard Brands 7% 6-% 6% Stand. Oil of N.-J. 52% 51% 51% Tidewater Ass. Oil 13% 13% 123/4 Union Pacific 95% 923/4 93 United Aircraft 43 41% 413/, United Corp A. 3V8 2% 2% U. S. Leather 5 U. S. Rubber 52% 52% 49% U. S. Steel 69 67% 663/g Western Union 23% 22% 21% Westingh. Electr. 120 118% 117% Woolworth Building 493/8 49% 48% NEW YORK, 29 Dec. Slotkoersen Dec. 29 28 27 Brussel. 16 86 16.86 16 85% Rome. 5.2b 5 26% 5.261% Bern. 22.58 22.57 22.58% Madrid. Oslo. 23.41 23 45 23.45 A'dam. 54 37% 54.37 54-35% Londen. 4 65 {J 4 66& 4.66% Parijs. 2.63% 263% Berlijn. 40.09 40 10 40 10 NEW YORK, 29 Dec, 29 Dec. 28 Dec. Suiker Dec. Jan. 1 841 84-85 Mrt. 1.92-03 1.92-93 Mel 1.97-98 1.97-98 Katoen Jan. 8.36- Mrt. .8.40 Mel 8 20- Koffie (Rio - Nieuw Dec. - - Mrt. 4.22 Me' 4.26 Juli 4.30 Sept. 4,30 Dee. Rubber Standaard 29 Dec. 28 Dec. Juli Sept. Nov 2.01-02 2.00-01 2 06-07 2 03-04 2 09 2 08— 8 40-43 Juli 7 95- 8.00- 8 46-47 Oct. 7 60-61 7 68- 8 27 28 Dec. 7 62-— 7.71- contract) 4.14 4.20 4,24- 4.<6 (Santos) Dec. Mrt Mel Juli Sept. Dec. 6.47 6 57 6-64- 6.67 6 74 6 39- 6 48- b.54- 6.57- 6 62- Jan Mrt Mei Juli Tin Loco 16.3016,4iDec 16.28-f 16.40 f 46 65 46 40 Termijn 46 70 46 45 CHICAGO, 29 Dec. 28 Dec. 29 Dec. 28 Dec. Haver Mel 29% 29% Juli 28 Vs 28% Sept. 28%-— 28% Rogge 53 Mei 46%-— 45% 53%Juli 46%45 - 54%-— Sept. 46% 46%- 29 Dec. Tarwe Mel 69 Juli 69%-69 Sept. 69%- Maïs Mel 53 Jull 54% Sept. 55%- Reuzel Jan Dec 6.52% 29 Dec. Tarwe Dec. 61 Mel 631/4 Juli 63%- Rogge Dec 41 Mel 42%- Juli 43%- Haver Dec. 29%- Mel 29% 68%-; 68% 69 -- Mrt 7 12% 7 22% Mel 7.30 7.40 WINNIPEG, 29 Dec. 28 Dec. 29 Dec. 28 Dec. Gerst Dec 3s%39%- Mei 39V439 V4 Jull 38%-— 38 Lijnzaad Dec 150147 Mei 146%— 145% 6 65 61%- 63 - 63%- 42 42% - 43%-- 29%Jull 29 V4— 29%- 29% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Shell Union Am. Car F, Pref. Wabash North Am. Aviat. Illinois Central Mackeesport 316K—3163/16 26 3/8—26 3/16 513/8—515/16 18 1/818A 11 1/8 25 3/8 2 3/16 14^—14 3/16 15 1/815 J4 12 9/16 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Anaconda H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel 5 Adj. Chic. M. Gen. Motors Am. Car F. North Am. Aviat. Illinois Central Mackeesport 316 26J4 474 51 3/8 18 1/8—18 A 2 5/16 38 3/16 25^ 14K—143/8 15 12 7/8 BINN ENLA N S CHE HAVENS UMUIDEN, aangekomen. 29 Dec., Gaasterkerk, s„ Rotterdam; Elin, s., idem; Madare, s., Hern°- sand (voor Zaandam!); Ferrum, s„ Stockholm (voor Zaandam); Narvik, s., Narvik (voor Vel- S0Vertrokken 28 Dec., Pravda, s., Hamburg; Diana, m.s., Exmouth; Munkfors, s., Bremen; Aura, s„ Newcastle. 29 Dec., Hebe, m.s., Antwerpen; Amstel 16, m.s., Antwerpen; Thames, s., Gent. Aangekomen 29 Deo., Lies, m.s., Rotterdam. Vertrokken 29 Dec., Brandaris, m.s., Holding, Gaasterkerk, s., Hamburg; Euterpe^ s., Bordeaux, Atlas, s., Aalborg; Amstelland, s„ B.-Alres, Ousel, s., Liverpool. AMSTERDAM, aangekomen 29 Dec., Europe, Port Arthur, petroleum, benaine, gasolie, Fetro- eumhaven, Texas; Lies, Rotterdam, ledig, Wes- berdok, Abeca. Aangekomen 29 Dec., Gaasterkerk, Japan laatst Rotterdam, Javakade, Mij. Nederland'; Elm, Rot terdam, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es en Van Ommeren. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 29 Dec. te Southampton. TJIKANDI, uitreis. 29 Dec. te Port Said. POELAU BRAS, uitreis, pass. 27 Dec. Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 29 Dec. van Piraeus naar Volos. TRITON, 29 Dec. van Susak te Dubrovnik. SATURNUS, 29 Dec. van Famagusta naar Izmir. BOSKOOP, 29 Dec. van Cristobal naar Curasao. EUTERPE, 29 Dec. van Amsterdam naar Bor deaux. ARIADNE, 28 Dec. n.m. 8 uur van Hamburg n Amsterdam. CERES, 27 Dec. van Corral te Talcahuano. COLOMBIA, 28 Dec. van Madeira naar Barbados CRYNSSEN, 28 Dec. van Amsterdam te Bar bados. DOURO, 25 Dec. van Cristobal naar Belize. HERCULES, 28 Dec. Van Cavalla naar Nea- playa. NEREUS, 28 Dee. van Bilbao te Oporto. PERICLES, 28 Dec. n.m. 8 uur van Amsterdam te Hamburg. POSEIDON, 28 Dec. van Trlëst naar Flume. RHEA, 28 Dec. van Catania naar Messina. VESTA, naar Amsterdam, passeerde 28 Dec. Finisterre. TELAMON, 27 Dec. van West-Indie te New- York. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, 29 Dec. van Amsterdam naar 13 "Air66 WATERLAND, 29 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. HALCYON LLIN STAD SCHIEDAM, Vlaardlngen naar Pepel, 29 Dec. uit den N. Waterweg. STAD MAASSLUIS, 29 Dec. van Narvik te Vlaara'ingen. MAASBURG, 28 Dec. van Narvik naar Rotter- dam-Vlaardingen. STAD MAASSLUIS, 29 Dec. van Narvik bij Hoek van Holland geankerd, wegens mist. STAD HAARLEM, 27 Dec. van Vaar dingen te Genua. ROTT. LLOYD KOTA BAROE, thuisreis, 26 Dec. van Colombo. KOTA AGOENG, 29 Dec. van Rotterdam naaï Hamburg. KOTA GEDE, uitreis, pass. 28 Dee. Ouessant. TAPANOELI, uitreis, pass, 28 Dec. Finisterre. VER. NED. SCHEEPVAART MM. HOLLAND—O.-AZIE LIJN GAASTERKERK, 29 Dee. van Amsterdam naar Hamburg. GAASTERKERK, 29 Dec. van Rotterdam te Amsterdam. SEROOSKERK, thuisreis, 27 Dee, te Osaka. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN GROOTEKERK, uitreis, pass. 28 Dec. Dover. HOLLAND—AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, 28 Dec. n.m. van Beira naar Mozambique. BOSCHFONTEIN, uitreis, 28 Dec. n.m. te Dur ban. ALGENIB, naar Duinkerken, passeerde 28 Dec. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. ETREMA, 24 Dec. van Genua te Istanboul. APOLLONÏA, 24 Dec. van Piraeus te Istanboul. GENOTA, 28 Dec. van Shellhaven te Purfleet. GADILA, naar Stockholm, passeerde 27 Dec. Brunsbuttel. CYMBULA, 22 Pec. van Port Said naar .Ab udlan ONOBA, 27 Dec. van Singapore naar Ack- land. SELENE, 24 Dec. van Hongkong naar Tara- kan. F'ERNA, naar St. Kitts v.o., was 28 Dec. 8 uur 55 v.m. 60 mijlen Z.W. van Niton. ENA, naar Abo, was 28 Dec. 2 uur v.m. 1200 mijlen Z.W. van Lands End. HOLLAND—AMERIKA LIJN DAMSTERDIJK thuisreis, 28 Dec. te Liverpool. BREEDIJK, thuisreis, 28 Dec. van Boston. BURGERDIJK, uitreis, 29 Dec. te Antwerpen. BINNENDIJK, 28 Dec. van New-Orleans te Houston. SPAARNDAM, thuisreis, was 28 Dec. 1 uur 55 V.m. 1000 mijlen W. van Scilly. ZAANDAM, 28 Dec. van Rotterdam naar de Noordzee, ter proefvaart. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN JAARSTROOM, 29 Dec. v.m. van West-Afrika te Rotterdam. MAASKERK, 29 Dec. van Hamburg naar Amst ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALWAKI, thuisreis, 28 Dec. van Rio Janeiro. JAVA—NEW YORK LIJN BRASTACI, 28 Dec. van Belawan naar New York. MAPIA, 25 Dec. van New Orleans naar NeW York! MIJ. OCEAAN PHRONTIS, 28 Dec. van Padang naar Batavia. POLYPHEMUS, 28 Dec. van Belawan naar Amsterdam. KON. PAKETVAART MIJ. BOISSEVAIN, 27 Dec. van Sjanghai naar Hongkong. LEMATANG, 27 Dec. Van Durban te Singapore. NIEUW HOLLAND, pass. 27 Dec. Thursday Island. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJINEGARA, 27 Dec. van Hongkong naar Manila. TJISAROEA, 2T Dec. van Hongkong naar Batavia. TJTBADAK, 26 Dec. van Sjanghai naar Hong kong. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN DJAMBI, 27 Dec. van Batavia naar Pacifl° Kust. SINGKEIP, 28 Dec. van Kaapstad naar Pon> Elisabeth. Koersen voor stortingen op 30 December te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarlsen 73,78, lires 9,66. 44

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2