TROUW KERK STMT VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 R.K. Voorbereidend onderwijs *,Er is nog veel te doen," zegt pater H. Helmer C.s.s.R. DIEFSTALLEN BIJ RIJNLAND TE ALPHEN AAN DEN RIJN Schippers en dekknechten staan terecht Reiger" naar het nest terug Zaterdagmiddag op Schiphol verwacht SCHIERMONNIKOOG NOG GEÏSOLEERD Reeds vijf etmalen van post en goederen verstoken DE VLIEGVELD-AANLEG TE BERGEN Geen geschil tusschen Defensie en de aanneemster R.K. LEERGANGEN Vierde lustrum van het Muziek conservatorium FRITZ KREISLER Strubbelingen bij de N.S.B. Mutaties bij het Nationale Dagblad Straatzangers in goeden doen Per auto gingen zij naar de studio KLACHT TEGEN S.D.A.P.- VOORZITTER Ir. Mussert acht zich beleedigd POSTBOOT OP EEN ZANDBANK Boter naar België Invoercontingent voor Januari vastgesteld EXPORT VAN SPEK NAAR DUITSCHLAND Vergoeding vervalt MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING Instemming uit Indië met den oproep van H. M. de Koningin NIEUWE ITALIAANSCHE GEZANT Geloofsbrieven aangeboden aan H. M. de Koningin RADIO WEERBERICHTEN- DIENST Regeling per 1 Januari 1939 Suriname leeft op Nieuwe industrieele bedrijvigheid ISOLATIEBUIS-INDUSTRIE Minister Steenberghe vraagt advies DIRECTIE „ALGEMEEN HANDELSBLAD" Exploitatie der N.O.L.S.-lijnen Octrooistrijd in de kunstzijde industrie Biggenmerken Ernstige brand te Rotterdam Houtzagerij vernield Auto geslipt door de gladheid Inzittende dame ernstig gewond Buitenlandsche onderscheiding UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Onderwijs Posteryen Bevordering Pachtkamers V olkshuisvesting Tijdens de Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van den Haarlemschen R. K. Diocesanen Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs „St. Theresia van Avila" heeft pater H. Helmer C.S.S.R. een inlei ding gehouden over het onderwerp: „Er is nog veel te doen." Pater Helmer betoogde in zyn inleiding dat de verdieping van de katholieke mentaliteit een eerste eisch is. Er zijn ontzettend veel middelen om het groote doel te bereiken, maar het ge vaar dreigt, dat door de veelheid der middelen het doel zal worden voorbij gezien. Daarom moet er meer bezield en meer gefundeerd gearbeid worden in een zuiver katholieken geest. De on derwijzeres bij het voorbereidend onderwijs moet de kinderen vormen. Zij heeft tot taak den geest te ontwikkelen en wat sluimert in het kind te doen ontwaken. Zij mag daarbij dus nooit voor bij zien wat reeds in het kind is. Nooit ook mag zij zich laten neerslaan door de gedachte, dat van het kind later niets zal terecht komen. In tegendeel, moet zij deze gedachte verwerpen en met meer ijver arbeiden aan zijn heil. En daarvoor is die zuiver katholieke geest noodig. Zij moet het kind kunnen zien zooals God het ziet. Het is onfeilbaar zeker, dat de doopdag de gewichtigste dag is in het leven van den mensch. Immers dan wordt het kind, dat zonder doopsel, voor God een onding is, een Godskind. Niet door de H. Communie dus, doch door het doopsel komt God voor de eerste maal in het kind. De H. Communie is er om het gevoel te versterken en te verinnigen. Het is nu de hoogste roeping te bevorderen dat de kinderen zichzelf bewust worden van het Goddelijk leven in zich en tevens dit Goddelijk leven in hen te versterken. Uitvoerig besprak pater Helmer de te volgen methode en met nadruk wees hij er op hoe ver keerd het is om kinderen, die nog niet tot de jaren des verstands gekomen zijn, dus de kleu ters beneden zeven jaren, die nog geen begrip kunnen hebben van God, steeds over God te spreken. Wanneer een kind iets doet, dat het niet mag doen, dreige men niet steeds met de boosheid van God. Beneden verstand en wil kan een kind noch klein noch groot kwaad doen. Door het misbruiken van God om indruk te maken doet men zeer verkeerd. Men dringe ook het onbegrepen gebed niet op bij den kleuter. Het is een verkeerde voorstel ling en in strijd met de theologie, wanneer men beweert dat het gebed van zulke kleinen God aangenamer is dan het gebed van hen, die be grepen kunnen. Slechts wanneer men begrijpt, wat men God vraagt, krëgt het gebed waarde. De taak van de onderwyzeres bij het voorbe reidend onderwijs is moeiiyk en kan slechts ver vuld worden, wanneer men de biyheid bezit. Nooit zal die taak goed vervuld worden, wanneer men de roeping mist en slechts werkt om gelde- ïyk loon. Natuurlijk is een streven naar maat- schappelijken vooruitgang noodzakelijk, maar zelfs al zou men bijna niets verdienen, dan nog moet de katholieke mentaliteit zoo zijn, dat men met plezier arbeidt en op de eerste plaats denkt aan de zielenredding. In dit verband wees pater Helmer op de onderwijzers en onderwijze ressen uit den tijd dat het katholieke onderwys niet gesubsidieerd werd en die om hun offerleven als voorbeeld mogen worden gesteld Op deze zeer interessante inleiding volgde een even interessante gedachtenwlsseling. Aan het einde van de bijeenkomst werd mede gedeeld dat de volgende jaarvergadering in Rot terdam zal worden gehouden. Tot slot zong het Hollandsche Jeugdkoor on der leiding van Louis Schwirtz op uitstekende wyze een achttal liederen, waarvan het lied van den verkeersagent een daverend succes oogstte en spontaan werd medegezongen. Gedurende een reeks van jaren zyn te Alphen aan den Rijn granen en andere goederen ver duisterd, welke vervoerd werden op schepen van de Motordienst-onderneming „Rynland" aldaar. De daders namen telkens kleine par tyen weg, zoodat de benadeelden niets van de diefstallen merkten. Toen de zaak aan het licht kwam, bleek dat enkele schippers en dekknech ten van de onderneming er bij betrokken waren. Donderdag stonden zy allen terecht voor de Haagsche rechtbank. De voornaamste verdachte was de 47-jarige schipper A. B. te Alphen aan den Rün, die geruimen tijd in dienst is geweest van de onderneming .Rijnland" en van zyn functie misbruik maakte door het ontvreemden van granen en dranken. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, eischte tegen hem een ge vangenisstraf van 10 maanden. Een tweede schipper, de 39-jarig'e M. H., had zich bovendien nog schuldig gemaakt aan dief stal van een hoeveelheid erwten, van een vat petroleum, dat in de Maas te Rotterdam dreef, en van steenkoolbriketten. Het O. M. achtte ook hier het ten laste gelegde bewezen en eischte, in verband met de genoemde andere diefstallen, een gevangenisstraf van 1 jaar. Voor dezelfde feiten stonden terecht de44- jarige schippersknecht J. R. O., de 40-jarige dekknecht J. van L., de 32-jarige chauffeur H. H. v. d. S., de 63-jarige schipper D. v. d. S., en de 51-jarige landarbeider A. van V. Allen hoorden een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eischen, slechts tegen den 63-jarigen S. eischte het O. M. een gevangenisstraf van 8 maanden met een proeftyd van 3 jaar. Vervolgens stonden vijf helers terecht, die allen de gestolen granen hadden opgekocht, hoewel zij konden weten, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Tegen den 50-jarigen schipper A. S. eischte de officier een gevange nisstraf van 8 maanden voorwaardelijk met een proeftyd van jaar, evenals tegen den 46-jarigen tuinder H. K. Tegen de overigen, den 38-jarigen fabrieksarbeider A. H., den 52-jarigen fabrieks- onderbaas W. van W., en den 45-jarigen fa brieksarbeider H. W. eischte het O. M. gevan genisstraffen van 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak in al deze zaken op>12 Januari 1939. Donderdagmiddag te ongeveer half vier is de Reiger te Cairo geland. De reis had van Khar toum, waarvandaan dien ochtend werd ver trokken, wederom een vlot verloop. In Luxor werd een tusschenlanding gemaakt en van den rusttijd van twee uur maakte het gezelschap gebruik om een bezoek aan de Egyptische ko ningsgraven te brengen-: In Cairo zal gezagvoerder Scholte een beslis sing nemen over de verder naar Nederland te volgen route. Aanvankeiyk was wel overwogen de terugreis van Cairo via Benghasi en Catania naar Na pels te doen geschieden. Eenige vliegvelden langs deze route bevonden zich echter de vorige week in minder goeden staat. Op grond van de rapporten, die voor Scholte in Cairo klaar lig gen, zal hij het reisschema vaststellen. Waar- schynlijk is het, dat hij verder de gewone win- terroute der Indië-vliegtuigen kiest: via Athene, "Napels en Marseille naar Amsterdam. Hierdoor verandert de tijd van aankomst te Amsterdam natuurlijk niet. Het traject, dat Zaterdag wordt gevlogen, n.l. Marseille-Amsterdam, blijft onge wijzigd. Zaterdagmiddag om ongeveer half drie wordt de Reiger te Schiphol verwacht. De isolatie van Schiermonnikoog is wederom met een dag verlengd. Vijf etmalen is Schier monnikoog nu weer van post en goederen ver stoken gebleven. De postboot heeft reeds elf dagen lang geen dienst gedaan. Omstreeks twaalf uur Donderdagmiddag is de boot van Oostmahorn vertrokken, doch de zuideiyke wind had zooveel dryfys in de richting van het eiland verzameld, dat de postboot gedwongen was terug te keeren. Er bevonden zich tien passagiers aan boord. Naar aanleiding van berichten, welke zouden wijzen op een geschil tusschen het ministerie van Defensie en de N.V. Aanneming Maat schappij v.h. Hillen en Roosen en Betonbouw Trio te Amsterdam nopens het inrichten van een militair luchtvaartterrein te Bergen, N.H., deelt men ons desgevraagd van officieele zijde mede, dat begin November door de directie gedeeltelijk een nader onderzoek van den bo dem werd noodig geacht en dat over verdere uitvoering van het werk overleg met genoemde aanneemster wordt gepleegd. Van een geschil als vorenbedoeld is derhalve geen sprake. 25 Januari zal het twintigjarig bestaan van 't Muziekconservatorium der R.K. Leergangen directeur de heer Willem van Kalmthout fees- teiyk worden gevierd. Een comité is gevormd om de plannen voor de feestviering nader uit te werken en te or- ganiseeren. Fritz Kreisler is dezer dagen van zijn Ameri- kaansche tournée naar Europa teruggekeerd. De kunstenaar zal op Donderdag 5 Januari in een recital (het eenige in dit seizoen in ons land) in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam optreden. f Het A.-R. dagblad „De Standaard", waaraan we onlangs een en ander ontleenden over strub belingen in dg N. S. B., meldt thans, dat het met „H#t Nationale Dagblad" al evenmin naar wensch gaat, althans niet naar den wensch van den leider. De heer Roskam, aanvankeiyk directeur hoofdredacteur, daarna cultureel redacteur, is thans geheel van het N. S. B.-dagblad losge maakt. Hij is nu benoemd tot „Boerenleider". De heer Hollander, de bekende „parlementaire" redacteur, is ook als verslaggever ontslagen. Mr. Reydon van „Volk en Vaderland" is thans parlementair redacteur van „Het Nationale Dagblad" geworden. De Hagenaar Meyer heeft eveneens zyn ontslag als redacteur gekregen en van het administratieve personeel zijn verschil lende personen ontslagen. De omvang van het N. S. B.-blad is reeds eenigen tijd ingekrompen en van 12 tot 10 pa gina's teruggebracht. Het behoeft wel geen betoog, dat het over gebleven personeel aan „Het Nationale Dag blad" thans in angst en vrees verkeert, dat het eerstdaags eveneens, aanzegging van ontslag zal ontvangen. De Engelsche B.B.C. heeft dezer dagen twee jonge lieden van de straat gehaald, een guitaar- speler en een straatzangeres, om hen tot stars van de populaire middaguitzendingen te maken. Dat komt misschien ook bij andere omroep- maatschappijen wel eens voor, maar belangrijk in dit geval is een andere omstandigheid: de ambtenaren van de B.B.C. waren niet weinig verwonderd, toen het paar voor het eerste op treden in een eigen auto kwam aanrijden, die wel is waar geen Rolls-Royce was, maar ook geenszins behoorde tot die categorie van voer tuigen, die men in Engeland „auto van den armen man" noemt.- Men vroeg den straatzangers hoffelijk, of zij dan genoeg verdienden om een wagen te kun nen houden en kreeg een antwoord, dat den ambtenaren duidelijk maakte, dat deze beide zangers die hun contract reeds met de B.B.C. geteekend hadden meer verdienden dande afdeelingschef, die hen van de straat „gered" had! De beide jonge menschen zijn sinds eenigen tiid gehuwd en beginnen, nadat zy de „vrij gevige" wijken van Londen op hun groote kaart aangeteekend hebben, hun werk om 11 uur in den morgen. Is een stadsdeel „afgewerkt", dan begeeft men zich in zijn wagen snel naar het volgende. Precies acht uren wordt met onder brekingen gezongen en het geld geïncasseerd. Men moet toegeven, dat beiden uitstekende, zii het ook ongeschoolde zangers zijn, die voordee- lig afsteken bij de jankers, die men in bef algemeen in de straten van Londen hooren kan. Per dag verdienen zy volgens een mededeeling van den man minstens 30 gulden, maar dikwijls, vooral op dagen van opera's en concerten, zijn de ontvangsten nog hooger. Zelfs de „ontdekking" door de ambtenaren van de B.B.C. was niet toevallig, maar door de beide zakelijke lieden uitgelokt. Zij posteerden zich een week lang in een bepaalde straat en op -een bepaald uur, wijl zy wisten, dat een ambtenaar van de B.B.C. hun dan passeeren moest. Inderdaad sprak deze man hen op een gegeven oogenblik aan en verzocht nun hem naar de studio te vergezellen. Zy deden zeer gelukkig en schuchter, zongen proef en hadden een uur later een contract in den zak. Het zingen op straat willen zy echter niet opgeven. Thans, als „stars", hopen zy hun dage- lijksche ontvangsten te kunnen verdubbelen. Misschien koopen cjeze merkwaardige „armen" dan nog eens een echte Rolls-Royce. Namens ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., heeft mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raads man der N.S.B., bij den Officier van Justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen ir. J. W. Albarda met verzoek tot vervolging wegens smaad subs, beleediging. Deze zou in zijn Kerstrede o.m. gezegd hebben: „Als de heer Mussert de macht in handen kreeg, zou er weinig anders gebeuren dan wanneer Hitier ons land veroverde, aan wien Mussert het wel spoedig zou uitleveren." De postboot „Ameland", is Donderdagmiddag op de terugreis van Holwerd naar Ameland halverwege Nes op een zandbank vastgeloopen. Er bevonden zich tien passagiers, benevens post voor Ameland van tien dagen aan boord. Men hoopte de boot hedennacht vlot te kunnen brengen. De passagiers waren genoodzaakt den nacht op het wad door te brengen. BMMSMHHHRnnM Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Bel gische regeering voor invoer van boter gedu rende de maand Januari 1939 een globaal con tingent van in totaal 550.000 k.g. heeft vast gesteld. Het aandeel van Nederland bedraagt hierin 27lA pet. De betreffende hoeveelheid moet uiterlyk 31 Januari 1939 in België worden ingevoerd. Minister Steenberghe heeft, naar het Han delsblad meldt, besloten, met ingang van 1 Ja nuari as. aan de exporteurs van spek naar Duitschland niet langer een vergoeding te ge ven, in welken vorm ook, voor exportrecht. Met irigang van dien datum komt te verval len de vergoeding van een halven cent per kilo (het z.g. „spekpotje"). De resteerende l'A cent per kilo voor verrichte werkzaamheden zal na der worden bezien, doch wordt voorloopig nog uitbetaald. Deze vergoeding, zoo wil de minister, mag echter in géén geval zóó worden beschouwd, dat daarin een zekere erkenning van export- recht ligt besloten. Het moderamen der Christelyke Staatkundige Party in Indië heeft aan H. M. de Koningin een adres gericht, waarin hartelijke instemming wordt betuigd met den oproep van H. M. tot moreele en geestelijke herbewapening. Uit Soekaboemi en omstreken zijn niet min der dan zeshonderd adhaesie-betuigingen met den oproep van de Koningin ontvangen. H. M. de Koningin heeft Donderdagnamiddag te kwart over zes uur ten paleize Noordeinde te Den Haag ontvangen den heer Pasquale markies Diana ter overhandiging van zijn ge loofsbrief als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Z. M. den koning van Italië bij H. M's. hof, alsmede van den terug- roepingsbrief van zijn ambtsvoorganger. Met verwyzing naar de betreffende bekendma king, van 29 December 1936, meldt de Ned Staatscourant, dat met ingang van 1 Januari 1939, in de „Regeling radio weerberichtendienst De Bilt" de volgende wijzigingen worden aan gebracht: lo. de weersverwachtingen van algemeenen aard zullen op werkdagen in plaats van te 10.50, 12.55 en 19.55 uur A.T. te 11.40, 12.55 en 21.00 uur worden uitgezonden. De uitzending van de weersverwachting van algemeenen aard op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen (de Goede Vrijdag in begrepen) en op den Nieuwjaarsdag, blijft be paald op 19.55 uur A.T. 2o. de nachtvorstberichten zullen elk jaar worden uitgezonden gedurende de tydvakken 1 April tot 1 Juli en 15 September tot 15 No vember, en wel: a. op werkdagen te 15.45 uur A.T. en onmid- dellyk na de uitzending van de weersverwach ting van algemeenen aard van 21.00 uur A.T. b. op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen (de Goede Vrijdag inbegrepen) on middellijk na de uitzending van de weersver wachting van algemeenen aard van 19.55 uur A.T. Gedurende de geldigheid van den zomertijd wordt het bericht van 21.00 uur A.T. gesteld op 22.00 uur A.Z.T. en dat van 19.55 uur A.T. op 21.00 uur A.Z.T De overige onder lo. en 2o. genoemde berichten blijven gedurende de gel digheid van den zomertijd op dezelfde uren A.Z.T. De voluit uitgesproken weersverwachtingen zullen niet meer worden gevolgd door een over eenkomstig codeweerbericht. PARAMARIBO, 29 Dec. (Aneta.) Als teeken van opleving in het économische leven van Su riname kan worden aangemerkt, dat de Alu minium Company met den bouw van een twee de bauxietfabriek zal beginnen. Voorts zal de Standard Oil in Februari een begin maken met haar aangekondigde olieboringen. Een Engelsch consortium heeft met succes proeven genomen met een watervliegtuig by het nagaan van de mogelijkheid om by goud-ont ginningen in het Lawa-gebied personen en ma chines door de lucht te vervoeren. De minister van Economische Zaken maakt, ingevolge het bepaalde by artikel 8, lid 4, van de wet op het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van ondememersovereenkem- sten 1935 bekend, dat hij aan de vaste commis sie van den Economischen Raad, ingesteld by K. B. van 28 Augustus 1935, heeft verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in artikel 2 van voormelde wet, ten aan zien van een by hem ingediende ondernemers- overeenkomst inzake een afzetquoteregeling en een regeling van prijzen en verkoop6voorwaar- den in de isolatiebuis-industrie. Naar we vernemen zal in de vacature, ont staan door het overlyden van den heer ir. A. Heldring, voor benoeming tot directeur van het Algemeen Handelsblad N.V. worden voorgedra gen mr. H. M. Planten te Wassenaar, oud advocaat te Soerabaja, thans directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereenigiug voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage De minister van Waterstaat heeft aan het Comité van' actie te Veendam, dat destyds is ingesteld om de exploitatie van de N.O.L.S.- lijnen voor het passagiersverwoer te handha ven, medegedeeld, dat dit vervoer kan worden gehandhaafd tot 15 Mei, in welke periode de streek nu werkelijk moet laten blijken, dat men een spoorwegverbinding waard is. Het betreft hier de lijnen ZuidbroekStads kanaal en StadskanaalAssen. Zooals bekend, voert het concern der A.K.U. en H.K.I. een octrooistrijd onder meer tegen de N.V. Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen. In dien strijd heeft thans de Arnhemsche recht bank de beide eischende partijen in haar vorde ringen, voor zooveel steunende op het bekende Singmaster-octrooi, niet ontvankelijk verklaard. Van 12 tot 17 December zijn 42.725 (v. j. 30.784) biggenmerken aangebracht. Van de toekenning 1938 zijn tot 17 December gebruikt 2.036.720 merken, tegenover 1.776.881 merken van de toekenning 1937 op het overeen komstige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn m totaal 2.299.449 (v.j. 1.927.020) biggen gemerkt. Wie <flt bori voor zich ziet moet x t r o voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Donderdagavond om zes uur is brand uitge broken in het gebouw van de N. V. Neder landsche kinderwagen- en houtwarenfabriek „Torek", gevestigd aan de Schiestraat 1 te Rot terdam. De brandweer verscheen spoedig met enkele slangenwagens ter plaatse. Dikke rookwolken stegen uit het complex omhoog. De brandmeester bemerkte, dat de brand een vry ernstig karakter droeg en gaf mede met het oog op de oude en de zeer dichte bebouwing het alarm „middelbrand", waarop twee motor spuiten, alsmede een reserve-wagen naar de plaats van den brand uitrukten. Met acht stralen op de waterleiding en twee op de motorspuit wist de brandweer, onder lei ding van hoofdman Kruis, het vuur na een uur van moeizamen arbeid te bedwingen. De brand woedde hoofdzakelijk op de bene denverdieping, waar een houtzagery en een op slagplaats van rubber gevestigd zijn. Deze brandden totaal uit. De nablussching nam nog enkele uren in be slag. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Door de gladheid is Donderdagmiddag op den ryksstraatweg NOnspeetHarderwyk, ter hoogde van Hulshorst, een personenauto, welke een boe renwagen wilde passeeren, by het remmen voor een tegemoetkomenden grooten vrachtauto ge slipt en tegen een boom gereden. Een inzittende dame, de zuster van den bestuurder E. Dekker uit Velsen, werd ernstig gewond. Zij moest naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo wor den overgebracht. De bestuurder liep een lichte verwonding aan het hoofd op, doch kon zijn reis vervolgen, De auto is aan de rechterzijde zwaar bescha digd. Dr. W. van der Wyk, directeur van de Hoo- gere Burgerschool aan de Raamstraat te 's-Gravenhage, is door den president der Fran- sche Republiek benoemd tot ridder in het Le gioen van Eer. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw ir. A. van Driel, te Voor burg, scheepsbouwkundig adviseur by de scheepvaartinspectie, voorzitter van de benzine commissie 1927. Aan mejuffrouw J. S. C. van Riemsdijk is op verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan de R. H. B. S. te Warffum. Tydelijk benoemd tot plaatsvervangend lid in de commissie, van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 te Utrecht belast met het afne men van de theoretische en praktische tand heelkundige examens: mevrouw E. Elema, as sistente aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Met 1 April 1939 is als beheerder van het bypost, telegraaf- en telefoonkantoor te 'sGra- venhage (Appelstraat) aangewezen de commies by den P., T.- en T.-dienst J. Krijger, thans te Zeist. Met 1 Januari 1939 is bevorderd tot as sistent bij het ryksproefstation en den voor lichtingsdienst ten bate van de leder- en schoenindustrie te Waalwyk J. N. Gerssen, thans analist le klasse. Aan A. J. de Jong is op verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervanger van het eer ste lid der pachtkamer van het kantongerecht te -Sneek. Op verzoek van den benoemde is ingetrok ken het K. B. van 20 October 1938, voor zoo veel het betreft de benoeming tot plaatsver vanger van het tweede lid van de pachtkamer van het kantongerecht te 's Hertogenbosch van jhr. mr. F. J. C. M. van Ryckevorsel te Den Dungen. Met 1 Januari 1939 is benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid, bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volks huisvesting, jhr. ir. J. de Ranitz te 's Graven- hage, thans als zoodanig werkzaam op arbeids overeenkomst. Als zyn ambtsgebied is aange wezen de provincie Zeeland en het Westeiyk deel van de provincie Noord-Brabant tot en met de gemeenten Hooge en Lage Zwaluwe, Zevenbergen, Hoeven, Rucphen en Zundert. Éen roman van Enrica von Handel-Mazzetti 44 Maar de moeder vroeg, zich wat oprichtend, met een smachtenden blik in haar gebroken oogen: „Lieve jongen, heb je den briefaan papagegeven?" Haar moede arm legt zij om zijn schouder, opdat hij niet koud wordt, zoo zonder blouse! Zuster Juliana denkt: net de heilige Genoveva met haar Smartenrijk. Willy's oogen sperren zich wyd open, zijn neusvleugels trillen, hij beweegt de lippen, maar brengt geen woord uit. De zuster vermoedt reeds, dat er iets is: „ja, ja," zegt zij, „hij heeft den brief afgegeven." „Weet u dan al iets?" vraagt de lijderes zwak. „Willy, Willy en haar stem breekt in doodsangst, en als twee sterren, die in zee ver zinken en verdrinken, lichten haar oogen: „wat heeft je lieve goede papa gezegd? Wat laat hij zeggen aan je arme je arme moeder?" In de zaal is het doodstil, gegn zieke kreunt en geen kuchje wordt gehoord. „Mammie o, 't is zoo verschrikkelijk om het te moeten zeggen, en liegen mag hy hiet, neen, tegen mama zeker niet. „Ik mocht nietik mochtde andere heer heeft den briefaan papagebracht „Willy, Willy, en mama heeft je gezegd, dat je den brief zelf moest geven aan papa, en je hebt niet gehoorzaamd, mijn kind?" het is een smartkreet, die den knaap door merg en been dringt! Jezus, Maria en Jozef! De zuster met de waskaars legt het boek weg, neemtden witten doelhoudt dezen voor de moeder vaster gutst een groote bloedvlek op uit haar lieve, lieve mond. „Mammie! Lieve mammie!" snikt Willy; bui ten zichzelf van smart. „Ik kan er niets aan doenAls u 't wilt, zal iknog eens gaan maar papa wilde mij niet „Niet?" haar hoofd viel terug in het kussen, haar handen krampten zich vast in de deken. Een blauwe lichtstraal flikkerde langs het venster en weer werd het donker als de nacht. „WiUy mijn kind en vergeeft hij mij niet? Zeg me alles je weet meer De knaap legde zijn hoofd op het kussen, naast het hare en sprak fluisterend, bevend als een espenblad, in haar oor: „Toe mammie, wees nu stilpapa was boosmaar hij zal weer goed worden." De moeder sprak geen woord, zij lag stil, wit als was. weenend als een Magdalena. „Mevrouw!" smeekte zuster Juliana dringend. ..Wind u niet zoo op. Het is verkeerd, heel ver keerd, dat mijnheer niet begrijpt dat hij u dank baar moet zijn, maar God weet alles en zal het u vergelden." Een oogenblik hielden de tranen yan bitter leed, die de levenskracht van de kleine marte lares uitputten, op te vloeien. „Zuster," zei ze met schier toonlooze stem. „Zeg toch niets van hem,die zoo nobel is! O zuster,als hij my uitscheldt en my niet vergeeftheeft hij er dan geen reden voor? Ik heb hem immers beloofd vandaag zou hy vrij zijn en niets heb ik gedaan. O. hij heeft gelijk als hij vertoornd is! Zuster, met mij is 't gedaan ik kan niet meer,mijn kracht is op. Maar de smartdie ik nu doorstaen mijn tranenzuster, u gelooft toch dat God barmhartig issmeekte zij over mand, haar handen samenvouwend en opheffend naar het beeld van den vfrlosser dat bij het bed stond op een voetstuk, „neem* alles alles wat ik nog bezitlijdentranen en mijn arm levenmaar redred het zijne!" „O. de liefde is toch verheven!" zei zuster Juliana zacht voor zich uit. In de zaal was het stil, slechts het kleine Loretteklokje, dat geluid werd, om het opnieuw met hevige woede drei gende onweer af te wenden, hoorde men. Zus ter Juliana overwoog in onschuldig gemijmer: „O die heilige liefde, en hij, dien zij bemint, is toch een verstokt zondaar! Hoe moeten wij u, lieve Jezus, dan niet minnen?" VI Nog rommelde het onweer, de regen plaste op de straten en kletterde als een snel geweer vuur tegen de ruiten. In het paleis van den her tog van Sachsen-Teschen op de Augustinuskade stonden lakeien in rijke uniform achter de drui pende ramen en sloegen het hevig onweer gade. Dat de bedienden naar de eerste verdieping gekomen waren, was het eenige teeken, dat bui ten den oerouden hertog Albert, die den linker vleugel bewoonde, heden nog een andere voor name persoonlijkheid in het paleis haar intrek had genomen. De voorbijgangers, die met opge slagen kragen en diep in de oogen getrokken hoeden in den gutsenden -regen langs de Augus tinuskade waadden, bepeinsden: Aartshertog Karl moet toch nog in Weenen zyn en is niet, zoóals gezegd wordt onmiddellijk na het feest naar Baden teruggekeerd Het was, op het nu en dan heen en weer dren telen der bedienden na, doodstil in het huis, als in een betooverd slot In de kleine eetzaal, waar de aartshertog gewend was en petit comité te tafelen, was gedekt: de soep dampte in de porceleinen terrine; de lakeien stonden achter de leege stoelen der hooge heeren. bewegingloos als de hofstoet in Doornroosje's paleis. Slechts Enoy, de chefkok, die zoo juist uit zijn heilig dom naar boven was gekomen, liep ongedurig om de met glas en zilver versierde tafel heen. Zijne keizerlyke hoogheid had tegen twee uur het diner besteld en het was reeds half vier; zijne keizerlijke hoogheid was in z'n werkkamer en liet zich niet zien. Nu en dan hoorde men hoesten of kuchen en het ritselend omslaan van foliobladen. Zijne hoogheid was dus aan den arbeid. Na een uur was de 'plaatsvervangende stadscommandant die door den opperhofmeester, Graaf Grünne, in allerijl ontboden was, bij zijne keizerlyke hoogheid geweest in gezelschap van zijn adjudant die een paar loodzware registers droeg. Daarna had de aartshertog zich in zijn werkkamer teruggetrokken met het strenge be vel, hem niet te storen. De prins van Nassau was naar Baden teruggereden en had een brief van zijne keizerlijke hoogheid voor diens gema lin meegenomen. Dat was alles. Enoy wist echter, want de lyfarts van zijne keizerlijke hoogheid, dokter Franz Wolff, had hem dat on langs nog gezegd, dat het niet goed was. als zijn meester omwille van veel geestelijken arbeid slaap en eten beschouwde als bijzaken. „Ik geloof, dat het correctieproeven zyn van zijn nieuwe boek, die hij zich heeft laten bren gen," dacht Enoy verstoord. Hij haatte die proe ven en dien beambte, die ze gebracht had. met al den gloed van zijn Fransch temperament. Zijn meester leefde overigens meer dan 'sober, bijvoorbeeld deze twee dagen nu in Weenen ver stierf hij zich weer als een kluizenaar. Als Char les Enoy hem nu en dan in samenwerking met zyn collega's Dellapes en Wenderoth een culi naire verrassing bereidde was het zeker dat de aartshertog te laat aan tafel kwam en de schotel dientengevolge niet meer a point was, dat hij zelfs 'geheel ongenietbaar was geworden zooals onlangs nog de Ragoüt la Berry; en ware Enoy niet een evengoed christen geweest ais hij een eer gierig kok was, dan zou hij zich toen doorsto ken hebben met een degen, op het voorbeeld van zijn wereldberoemden collega-landgenoot Vatel Een knetterende, zwavelgele bliksem flitste; de donder dreunde door alle vertrekken. De be dienden sloegen een kruis. Boutet, de eerste ta- feldienaar, wees met zyn duim over z'n schou der naar een schilderij van den zondvloed, dat met andere bijbelsche voorstellingen aan den wand der kamer hing: „Daar lijkt 't veel op." Charlier. de tweede tafeldienaar, stemde in: „Ja, daar lijkt 't miserabei veel op." De storm gierde om het kasteel als bezeten en als een horde furiën huilden spookstemmen in den met mooie bronzen versierden schoor steen. Enoy huiverde, streek zyn gebloemd zyden vest glad, wierp een waarschuwenden blik naar de bedienden en verliet zacht als een kat de kamer. Graaf Grünne was een klein uur ge leden reeds vertrokken, men wist niet waarheen; Enoy wilde het wagen, zijn voornamen gebieder persoonlijk in allen eerbied opmerkzaam te ma ken op het middagmaal, dat koud werd en op de heerlijke saus, die bedierf. yoEn doorschreed heel zacht verscheidene sa lons; de deur van het werkvertrek stond op een kier. Hy opende ze na herhaald bescheiden klop pen en trad na een vraag: „Wie is daar?" bin nen. De veldmaarschalk zat gebogen over een bundel acten aan zyn schryftafel, die, evenals het geheele ameublement, hoogst eenvoudig was, en las, met de veeren pen in de hand en nu en dan een woord neerschryvend, de groote fo liobladen het een na het ander door. Hy was nog gekleed in de maarschalksuniform, maar had het gulden vlies afgelegd. Het lag op het kleine tafeltje by het venster, naast zijn degen. „Ik verzoek onderdanigvoorzichtig kwam Enoy dichterby, doch op het parket zon der tapijt kraakten zyn schreden harder dan hü wilde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3