Ti en jaar Ward-Instituut Laatste Nieuws ec I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen HOOGE BELANGSTELLING WILD en GEVOGELTE HET TORNOOI TE HASTINGS |inniini!iiii!]iiiiiiii!iiiiiiiiitiiniiiinii!imiiiiiiiiiiii!i!i!inniiiniiii!niminiii!iniiiiniiiii!tiniiniiiii!iiii!iinii^ VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 pmiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiilliinmitiimiuiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiilliiimiiiiiiiiiiiiiiiimimtiiiiiiiililllilliniitliiiimg Een uitvoering van zeldzaam karakter Ontroerende zang en spel Prachtige zang demonstraties van kinderen Een aangrijpend mysterie-spel UITSPRAKEN RECHTBANK Donderdag 29 December Dr. Sterck Gevonden dieren en voorwerpen Wiener Sangerknaben Artistieke en glorieuze avond J. A. ELDERING, Poelier District Haarlem De uitslagendienst „DE VERMOORDING DER ONNOOZELE KINDEREN" Wellicht een herhaling van de voorstelling Brand aan boord van Noorsch stoomschip De „Kern", die te Amsterdam had geladen, was juist buiten de pieren Smeulende lading UIT DE HOOFDSTAD NIEUWE KALENDERS Aanbestedingen ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK Arbeider aan het hoofd gewond 25ste VOORSTELLING VAN „SOUBRETTE" Haarlemsche Postduivenbond Nederlander in Spanje verdwenen' Schadevergoeding aan de nabestaanden DE KOLENDAMPVERGIFTI GING TE VLISSINGEN SCHAKEN Euwe en Landau winnen Damen—Coman 1—0 Dikke rookwolken in smalle straatjes Fabrieksbrand te Rotterdam was eerst moeilijk te bereiken Iran verbreekt zijn rela ties met Frankrijk Franco behaalt nieuwe winsten in Catalonië Universiteit te Sjanghai ontruimd WANT ÉÉN IS CÉÉN i= 3 HiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniifê STAD De Pontificale Hoogmis, die gistermorgen ter herdenking van het tien-jarig bestaan van het Ward-Instituut door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem werd opgedragen, werd 's middags om half drie gevolgd door een receptie in den foyer van den Haarlemschen Stadsschouwburg. Veie geestelijke en wereldlijke autoriteiten kwamen mevrouw Justine Ward, de ontwerpster der Ward-methode. alsmede den zeereerwaarden heer J. C. W. van de Wiel, deken van Hoorn en algemeen voorzitter der Nederlandsche Sint Gregorius-Vereeniging tot bevordering der Kerkmuziek (die tien jaar lang het Ward-In stituut bestuurde, doch nu autonomie verleen de) en den heer Jos. Lennards, den huidigen directeur, complimenteeren met de herdenking van het tweede lustrum. Wij merkten onder anderen op den heer Th. Verbeeten, hoofd inspecteur van de eerste hoofdinspectie, na mens den minister van Onderwijs. Deken v. d. Wiel bracht dank voor dit bewijs van belang stelling door den minister getoond en deed een beroep op den persoon van den hoofdinspec teur. opdat een zelfde ruime medewerking zou worden ondervonden als in de afgeloopen tien jaar. De heer van de Weyer, hoofdinspecteur det tweede hoofdinspectie, hield een korte toe spraak, waaruit zijn groote bewondering bleek voor de resultaten, die met de Ward-methode op de scholen was bereikt; zoowel mevrouw Ward als de heer Lennards bracht in een dankwoord de groote erkentelijkheid tot uiting voor de ondervonden medewerking van de onderwijs-autoriteiten. Verder merkten wij onder de aanwezigen op dr. Huijgens, prof. Smijers en ds. Hasper, strijder voor de vernieu wing van het geestelijk lied in Protéstantsche kringen. Toen tien Jaar geleden de Gregorius-Vereeni ging haar gouden feest vierde, hield mevrouw Ward op het naar aanleiding van deze viering te Utrecht gehouden congres een propaganda- rede en bracht zij alle deelnemers diep ondet den indruk door haar demonstraties met een koortje van meisjes uit New-York. In het bij zonder trokken de improvisatie-oefeningen, on der meer in de verschillende kerktonen, sterk de aandacht. Bij die zelfde gelegenheid werd er voor het eerst gedemonstreerd met enkele Nederlandsche koortjes en de prestaties van deze kinderen beteekenden zoo'n open Saring, dat het hoofdbestuur der Gregorius-Vereeni- gmg besloot de propaganda voor de Ward-me thode te steunen. Sindsdien zijn tien jaar verstreken en aJ slaakt men in vakkringen nog tallooze klachten ever den stand van het zangonderricht in Ne derland, tóch worden reeds duizenden kinderen in alle deelen van ons land volgens de methode van mevrouw Ward onderwezen. Hoe groot de belangstelling is, die leeft onder hen, die met de jeugdleiding zijn belast, bleek wel uit de velen, die na afloop der receptie den Stads schouwburg te Haarlem bijna geheel vulden, om de zangdemonstraties bij te wonen. De eerste demonstratie werd gegeven dooi leerlingen van het eerste leerjaar der R. K. Bijz. Meisjesschool te Kloosterzande. De jour nalistieke arbeid brengt mede, dat men als dag bladschrijver tallooze problemen te „verwerken" krijgt, die echter zelden, hoe verdienstelijk ze ook mogen zijn, een openbaring beteekenen. Wij hooren onze kinderen zingen, wij luisteren naar de kerkkoren, wij vangen de klanken op uit onzen luidspreker en het doet ons dikwijt niets. Doch nu zagen wij, daar op het ruime tooneel van den Stadsschouwburg, kinderen staan uit de eerste klas van een lagere school uit Zeeland, voorgegaan door een schooljuf frouw, die alsof geen zaal met menschen haar werk aanschouwde, dirigeerde en cijfemoten op het bord schreef. Doodgewone kinderen geen jonge genieën legden getuigenis af van de muzikaliteit, die de mensch van nature be zit en die het fundamenteele principe vormt, waarop mevrouw Ward haar methode heeft ge baseerd. De door hun eenvoud Treffende oefe ningen omvatten onder meer vingerdictée (voor velen een openbaring in verband met den zang), improvisatie, geheugenproef, a vue zingen op tekst en melodisch dictee. Helaas kwamen de te-ere kinderstemmen niet geheel tot haar recht binnen de geluiddempende ruimte van de schouwburgzaal, m3ar desondanks was de in druk overweldigend en viel vooral op het prach tig gevoel van rhythme, dat deze zes-jarige meisjes reeds beheerscht. Ongeveer dezelfde demonstraties, doch op een hoogere trap van ontwikkeling, werden ge geven door de leerlingen van het tweede jaar der St. Franciscusschool te IJmuiden-Oost. Ai was bij deze groep de leiding van den onder wijzer niet zoo sterk, toch bleek bij de jongens overduidelijk de muzikale ontwikkeling van stem en gevoel. Nog meer uitgesproken hoewel de leerstof der methode nog niet geheel was behandeld merkten we dit bij een groepje leerlingen van het derde jaar der St. Stanislaus- en St. Martinusschool te Endhoven. Deze kinderen demonstreerden zelfs met een transpositie in groote en kleine tertstoonladders. Door de leerlingen van het vierde leerjaar der St. Jozefschool te Helmond werd Gregoriaanse if gezongen. De improvisaties door deze kinderen gegeven waren verbluffend, terwijl de zuivere zang van een tekst, dien de jongens nog niet hadden gezien, opnieuw tot diep nadenken stem de over de mogelijkheden, die de Ward-methode voor het zangonderwijs biedt. Als bewijs, dat deze methode niet alleen op Katholieke scholen wordt toegepast, diende de voortreffelijke zang door het koor der Christe lijke Willem de Zwijgerschool te Rotterdam. Juist bij de Advents- en Kerstliederen door dit koor gezongen, bleek hoe ongeschikt de schouw burgzaak eigeuüjk was voor kinderstemmen; niettegenstaande dit bezwaar kwamen de eigen schappen, aangekweekt door het volgen van de Ward-methode, volledig tot hun recht. Niets is feilloos wij begrijpen, dat niet iedere jeugdleider en jeugdleidster, zelfs al heb ben zij enthousiast een cursus gevolgd, op on volprezen wijze hun opvoedende zang-theorie aan de kinderen kunnen mededeelen. Ook de zen middag stelden wij enkele tekortkomingen vast zou er bijvoorbeeld bij dezen vorm van zangonderricht niet meer aandacht aan de ademhaling kunnen worden besteed? doch dit zijn slechts onderdeelén. De totale indruk, door deze demonstraties gewekt, was ontroe rend en schoon en getuigde van de prachtige resultaten, die met de Ward-methode kunnen worden bereikt Na de pauze werd door leerlingen der St. Luciaschool te Haarlem, onder leiding van den bekenden regisseur Anton Sweers, opgevoerd „De Vermoording der Onnoozele Kinderen", een mysterie-zangspel uit de twaalfde eeuw, naar een handschrift uit de abdij van St. Bénoit sur Loire. Men meent te kunnen aannemen, dat dit spel zeven eeuwen geleden in de sobere kloostergangen van de abdij werd opgevoerd, volkomen in overeenstemming dus met den geest, welken het tooneel uit dien tijd ademde, namelijk als een onvervreemdbaar onderdeel der liturgie. De melodieën heeft men deels te ruggevonden, deels gereconstrueerd; het dra matisch hoogtepunt in dit korte spel wordt ge vormd door Rachel, de moeder, die weeklaagt over den wreeden dood der „teere telgen", doch in haar hart wordt gesteund door de „Troos tende Vrouwen". Het was uit den aard der zaak voor den regisseur niet mogelijk de gewijde sfeer der kloostergangen op het tooneel ook maar te benaderen en vandaar, dat hij de op lossing heeft gezocht in de kinderen zelf, door de beheerschte dramatiek, door het eenvoudige gebaar en door de dictie. Wij beleefden Donder dagmiddag het groote gebeuren, dat kinderen een moeilijken Latijnschen tekst zongen, die wellicht niet geheel door hen werd begrepen, maar desondanks volledig werd aangevoeld en daardoor tevens ondersteund door een spel, dal wij nog nimmer hadden aanschouwd. Indien er één middel bestaat om onze Katholieke jeugd in bescherming te nemen tegen de dikwerf ba nale kinderoperettes, waaraan zij haar mede werking moet verleenen, dan is dit: het instu- deeren en het aanschouwen van een mysterie spel, zooals onder de auspiciën van het Ward- instituut ten tooneele werd gevoerd. Hoezeer ook den kinderen der St. Lucia school alle lof en eer moet worden gebracht voor de manier, waarop zij den tekst zongen en speelden, de totale overweldigende in druk kon slechts worden bereikt met behulp van de meesterlijke regie van Anton Sweers. Meerdere jaren geleden heeft deze kunstenaar zijn talenten in dienst gesteld van de Katho lieke jeugd meer en meer kreeg zijn werk een geestelijken inslag en groeide zijn be kwaamheid om met lichteffecten en uiterst sober décor en aankleeding een sfeer te verwekken, die zuiver religieus is, zonder dat daarbij het dramatische element wordt verwaarloosd. Het is ons immer opgevallen, dat hij zijn beste re sultaten bereikte met teksten, die, hoezeer ook verheven van inhoud, simpel waren van bouw en ook dikwijls van taal. Nü moest hij „wer ken" met een tekst uit de twaalfde eeuw, waar van wij, modernen, weliswaar den eenvoud roe men, doch dikwijls met de onuitgesproken ge dachte, dat de moderne spelen toch veel meer mogelijkheden bevatten. En thans heeft deze re gisseur bewezen, wat er met een eenvoudigen, schier simpelen tekst en met eenvoudige kinde ren kan worden bereikt! Nimmer zullen wij de vlucht vergeten van Maria en Jozef, na door den Engel te zijn gewaarschuwdook zal steeds in onze herinnering blijven het tafereel van den dood der Onnoozele Kinderen, gevolgd door de sterk dramatische droefheid van Rachel en de opbeurende woorden der Troostende Vrouwen. Zcodra na de vreugde der Onnoozele Kinderen de Heilige Familie op de roepstem van den Engel was teruggekeerd, werden alle toeschou wers in het spel betrokken, doordat deken v. d. Wiel, gevolgd door tallooze koorzangertjes, naai het tooneel liep, onder het zingen der openings strofe van het Te Deum Laudamus, hetwelk door allen in de zaal werd vervolgd. Schooner dan met dit prachtig vertolkte mys terie-spel had het tienjarig feest van het Ward- Instituut niet kunnen worden besloten. Zoowel voor den schoolzang als voor den kerkzang in de toekomst is het te hopen, dat de bezielende woorden, door deken v. d. Wiel na afloop der uitvoering in het bijzonder tot mevrouw Whrd gesproken, in vervulling mogen gaan. F. G. B., colporteur, wonende te Amsterdam, thans ged. Diefstal. Acht maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. E. v. d. V., rijwielhersteller, wonende te Haar- lemmerliede en Spaamwoude. Verduistering, f 25 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. G. P. G., slager, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Arbeidswet, f 15 boete subs. 9 dagen hecht. o.v. J. F., schilder, zonder vaste woonplaats, thans ged. Diefstal. Zes maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. Dr. J. F. M. Sterck verzoekt ons mede te deelen, dat hy tot zijn spijt verhinderd is op Dinsdag 3 Januari bezoeken te ontvangen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Bont, van het Nederent, Korte Lakkenstr. 8; postduif, Malgaarts, Brouwerskade 25 zw.; étui, inh. schaakbord, Zwetsloot, Oranjeboomstraat 179 rd.; een paar handschoenen, bureau van po litie, Smedestraat; hond, v. d. Aar, Harmen- jansstraat 90; hond, Meijer, Sophiastraat 2a zw.; een paar handschoenen, Traksel, van 't Hoffstraat 318; dameshandschoen, Kramer, Lourens Costerstraat 14; houd. Noord, Schre- veliusstraat 45; spaarkaart, Oerlemans, Raam- steeg 19 d; twee blouses met onderrokjes, Pruis, Duvenvoordestraat 85 rd; microfoon van telefoon, Coene, Pijls'aan 103; parapluie, Spaas Rijksstraatweg 21; twee penningen, Stoetser, Rijksstraatweg 52: uniformpet, Ko ning, Scheepersstraat 45; hondenpenning, van Zutphen, Staten Bolwerk 44; kinderpantoffel, Schemmekes, Heerensingel 41 rd., pakje inh. toiletartikelen, Broes, Anegang 42; rozenkrans in étui, Vaars, Pladellastraat 56; Rijwielbe- lastingplaatje ter Smitten, Slachthuisstraat 84 rd.; Rozenkrans, Honschoten, Dunklerstraat 62; rijwielbelastingplaatje, Prins, Emostraat 3; shawl, Plus, Joh. van Vlietstraat 92; dames- tasch met inhoud, Loogman, Thorbeckestraat 4.1; vulpenhouder, v. Schaick, Berckheijde- straat 21 zw. By elk optreden der beroemde Sangerknaben hebben we geschreven, dat de Palestrijnsche gezangen qua uitvoering niet boven de Oosten- rijksche muziek uitkwamen, het genre kerkmu ziek niet zoo goed, minder natuurlijk werd aan gevoeld. Van de Oostenrijksche muziek blonk steeds de opera-zang uit, het geleek wel, dat de knapen door het acteeren zich vrijer en mu zikaler kunnen uiten. Thans werden wel slechts twee Palestrijnsche gezangen uitgevoerd, doch deze werden tech nisch zoo gaaf, stylistisch zoo zuiver, „stimm- iich" zoo verrukkelijk en sereen van klank ver tolkt (om over stabiliteit van toonpeil, enz., enz., enz., nog maar niet eens te spreken), dat het niet alleen „wunderbar", maar ook diep ontroerend was. Het waren de hier reeds meer gehoorde ge zangen: „Repleti sunt" van Gallus achtstem mig en dat met 19 zangertjes! en het „Hodie Christus natus est" van Naninus, een meer omvangrijk, indrukwekkend gezang, waarin men alleen het timbre-verschil van hooge en lage (mannen-) stemmen miste, zooals de componist zich dat nu eenmaal heeft gedacht. Maar men is nu eenmaal op arrangementen aangewezen. Deze zijn daarentegen zoo kunst zinnig mogelijk gemaakt en volkomen berekend op den omvang der knapenstemmen. Na de Palestrijnsche gezangen zong het en semble Mozart's Laudate Dominum vpor so praansolo en koor. Een mooi stuk muziek, min der kerkelijk getint, hetwelk toch zeer ingeto gen en stemmingsvol werd ten gehoore ge bracht. De solist droeg zijn oorspronkelijk voor eene vrouwenstem geschreven partij met groote beheersching en teer van klank voor. De afdeeling Kerstliederen kenmerkte zich eveneens door ingetogenheid, al sprak er te vens een charme uit, dat geenszins hier mis plaatst was. De bewerking der Kerstliederen van den di rigent zelf is zeer vrij; veelal voor solo-stemmen met bromstemmen. Van overheersching der eenvoudige melodie is geen sprake, ook niet daar, waar een gefigureerde bovenmelodie werd aangewend. Nevens Stille Nacht viel ook „Ma ria auf dem Berge" zeer in den smaak van het publiek. Als opera ging Lortzing's „Die Opemprobe". zooals gewoonlijk zonder décor en orkest. De zang en costuums en bovenal het spel waren van zulk een kunstzinnig gehalte, dat men on verdeeld genoot. En dat gaat geheel zonder di rigent, terwijl het kamermeisje-dirigente vol strekt niet gehandicapt werd door haar (eigen lijk zijn) gebroken rechterpols, tengevolge van een ski-ongeluk. Zij (hij) deed het nu maar al leen links en evengoed vrij enkomisch. Ernst en luim in velerlei schakeering, alles gaat hun goed af, niets is hun vreemd. Ten slotte kon men genieten van Löwe's „Heinrich der Vogler", Schubert's „Wiegen lied", Hugo Wolf's „Elfenlied" de soli immer warm-gevoelvol van klank en eenige volks liederen. En bovendien als toegift een Strauss- wals, zooals alleen Oostenrijkers die kunnen zingen. Het talrijke publiek betoonde zich voortdu rend verrukt. Dirigent Haymo Tauber, tevens voortreffelijk pianist en accompagnateur, laat gewoonlijk de knapen de hulde in ontvangst nemen. Doch hem komt de meeste eer toe. Knapenzang op een dergelijk niveau brengen, stempelt hem tot een allereerste-rangsartist. In de tweede helft van Januari komt deze afdeeling knapen wederom in Holland met geheel nieuw programma, o.a. een opera in oud-Weensch costuum, destijds door Joh. Strauss speciaal voor de Wiener Sanger knaben geschreven. Hun reis is Holland, Duitschland, Holland, België en Scandinavië. Een andere afdeeling bevindt zich nu in Amerika. De derde „zum hause". O. K. Trompstraat 24 - Haarlem-West - Telef. 14880 In verband met verschillende ingekomen verzoeken zal het tijdstip van den uitslagen- dienst in het Haarlemsche District met in gang van het nieuwe jaar worden vervroegd. Reeds met ingang van 1 Januari, kan men de uitslagen op Zondagavond telefoneeren tusschen hall' zeven en half acht. Het telefoonnummer blijft 15 6 5 8. Voor belangstellenden blijft de gelegenheid om naar de resultaten te informeeren ook na half acht nog bestaan, maar we doen een dringend beroep op de vereenigingen de resultaten aan ons zoo vroeg mogelijk op te geven. In elk geval voor half acht. Naar wij van den heer Jos. Lennards, direc teur van het Ward-Instituut, vernamen, be staat er groote kans, dat er nogmaals een op voering te Haarlem zal plaats vinden van het wonderschoone mysteriespel „De vermoording der Onnoozele Kinderen" door leerlingen van de St.' Luciaschool onder leiding van Anton Sweers. Ter aanvulling zal dan waarschijnlijk door den heer Sweers met een groep Volen- dammers een kerstspel worden opgevoerd, dat eenige weken geleden eveneens sterk de aan dacht heeft getrokken. Indien de plannen definitief zijn vastgesteld, zullen nadere mededeelingen volgen. Donderdagmiddag te ruim drie uur ver trok het eenige duizenden ton metende Noorsche stoomschip „Kern", uit Bergen, dat van Amsterdam, waar het aan de Super- fosfaatfabriek lading had ingenomen, op weg was naar Stavanger, uit de sluizen van IJmuiden. Toen het schip even buiten de pier was, werd plotseling brand aan boord ontdekt. De rook sloeg zoodanig uit de luiken omhoog, dat het zelfs van den wal af was waar te nemen Men wendde onmiddellijk den steven en meerde in de buitenhaven bij de zoogenaamde bij- liggerhaven, achter het fort. De sleepbooten Hector" en „Stentor" van Wijsmuller hebben zich naar het Noorsche schip begeven om as sistentie te verïeênen, terwijl oogenblikkelijk met het blusschingswerk een aanvang werd gemaakt. De brand bleek, door onbekende oorzaak, ont staan te zijn in ruim drie, in het achterschip, waar tapiocameel, cókes en fosfor lag opge slagen. Vanaf de sleepbooten begon men het ruim, waar het vuur woedde, onder water te zetten. Voor de bemanning bestaat geen gevaar. Donderdagavond laat was men nog steeds bezig met het blusschingswerk. Voor de bestrij ding van het vuur werd gebruik gemaakt van vier brandslangen en een groote slang. De blussching bepaalde zich voornamelijk tot het dooven van de smeulende lading, die be staat uit duizend zakken fosfaat, duizend zak ken tapiocameel, vijfhonderd zakken en dui zend kisten suiker en 320-ton cokes. De „Kern" meet 1706 ton. Vannacht om één uur liet het zich aanzien, dat het blusschingswerk nog geruimen tijd zou vorderen. De rookontwikkeling was op genoemd tijdstip nog hevig. De nieuwe kalenders zijn er weer: het nieu we jaar mag komen!" Van de Amsterdamsche Chinine-fabriek ont vingen wij een kalender, die naast het rillerige koude griepweer het middel „Aflukin" demon streert. Het woningbureau Henk Th. Fibbe, Nassau- straat 14, zond ons evenals vorige jaren een duidelijke kalender, waarop ruimte voor noti ties is overgelaten. De Koffie- en Theehandel van de fa. Elias geeft dit jaar voor haar vaste klanten een kalender uit in Chineeschen stijl met een toe passelijk sympathiek kleurtje. „Buitenleven", onder redactie van A. J. Her wig is een pracht-kalender waarin per week a'.lergenoegelijkst en allerleerzaamst verteld wordt: „Van bloem en plant, voor stad en land"; ieder weekkalenderblad bevat een fraaie foto van bloemen, boomen of planten, en als men den bij behoorenden tekst regel matig leest, is men als tuinier steeds uitste kend geïnstrueerd. De vereeniging van Raden van Arbeid tracht de veiligheid in het bedrijf te bevorderen dooi de uitgave van een veiligheidskalender onder motto: „Goedkoope fouten, dur« ongevallen". Op de foto's die op ieder maandblad staan wordt wel zeer duidelijk getond, hoe kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Bo vendien prijken op ieder maandblad leuzen, zooals: „Plakt regelmatig by de betaling van het loon de rentezegels" en .Brengt Uzelf niet in moeilijkheden door premie-achterstand". De foto's zijn buitengewoon mooi en getuigen van den artistieken smaak van den fotograaf. Wij ontvingen verder nog den aan velen wei- komen kalender van de N. V. Chemische Was- scherij, ververij, machinale tapytreiniging Ha- verschmidt en Klaje. De volgende werken zijn door het Provinci aal Bestuur aanbesteed: Het driejarig onderhoud van de voormalige zeewering te Muiderberg, van den voormaligen Zeedijk tusschen Muiderberg en Naarden en van de voormalige zeewering beoosten Naarden, gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, loopende van 1 Januari 1939 tot en met 31 December 1941. Laagste inschrijver G. de Gooyer, te Naarden voor; in 1939 550, in 1940 570, in 1941 610. Het onderhoud van de provinciale wegen: Diemen Weasp's Graveland Hilversum, HilversumBaarn en Hilversum.Vreeland, in de gemeenten Diemen, Weesp, Weesperkarspel, Bussum, Hilversum, 's-Graveland, en Korten- hoef, gedurende het jaar 1939. Laagste inschrijvers Gebr. Hogenbirlt ite Laren voor 27.793. Het onderhoud van de provinciale wegen: Schagende Stolpen, SchagenKolhorn, Nie- dorper-VerlaatSchagen, Niedorper-Verlaat Aartswoud, Niedorper-VerlaatWognum, Koe dijkNoordscharwoudeNiedorper-Verlaat, Hui- gendijkUrsem met zijtak naar Boterhuizen, OmvalSchermerhorn en OmvalWestgraft- dijk, gedurende het jaar 1939, in drie perceelen. Laagste inschrijvers: perceel I: A. K. Pik te Barsingerhorn vooe 16.284; perceel II: N.V. Bitumenweg Jte Utrecht voor 15.470; perceel IIIA. K. P® te Barsingerhorn voor 12.964. Het onderhoud van de wegen en vaarten tus schen de zes Noordhollandsche steden, gedu rende het jaar 1939, in 4 perceelen. Laagste inschrijvers: perceel I: Valentijn en Mol te Monnikendam voor 15.666; perceel II: A. K. Pik te Barsingerhorn voor 3316; perceel HI: J. Ooms Pzn. te Avenhorn voor 4974; perceel IV: J. Ooms Pzn. te Avenhorn voor 25.334. Op het terrein van een chemische fabriek aan den ,Ooster Ringdijk heeft zich Donderdag middag een kleine explosie voorgedaan, waar bij een arbeider werd gewond. De man was bezig met het schoonmaken van een reageer- kolf, welke door onbekende oorzaak eensklaps tot ontploffing kwam. Hij liep verwondingen aan het oog en aan het hoofd op en is in be- wusteloozen toestand door den G. G. en G. D. naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis overge bracht. Tooneelkunst leeft nog in Amsterdam en wordt gewaardeerd. Het beste bewijs daarvoor was wel het volle Centraal Theater Donder dagavond ondanks het slechte weder van regen en sneeuwbuien die anders iedereen binnens huis houden. Maar Cees Laseur's Centraal Too neel heeft het vertrouwen en de waardeering gewonnen van het publiek en de roep over Soubrette", waarin Mary Dresselhuys zoo kos- telük het Fransche kamermeisie. dat geen ka mermeisje is, vertolkt, heeft reeds honderden naar deze allercharmantste vertooning gelokt. Want behalve het spel van Mary Dressel huys wordt ook zoo uitstekend samenspel ge geven door Jan Teulings, Rie Gilhuys, Peronne Hosang, Cor Hermus, Cees Laseur e.a. Ik heb bij de première gewaagd honderd voorstellingen te voorspellen. Donderdagavond ging reeds de 25ste en met een ware ovatie en een overvloed van bloemen is deze zilveren mijlpaal gevierd. Men beleeft aan „Soubrette" een allerprettig- sten uitgaansavond en geniet van voortreffelijke blijspelkunst onder regie van Joan Remmelts. L. v. d. B. De heer Joh. v. d. Pol behaalde in hex af- geloopen seizoen 1938 de volgende kampioen schappen; Johge duiven 10e met 596 punten; Generaal 9e met 1759 punten. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) De Nederlander Alphons Visscher, af komstig uit Schiedam, die in het Spaan- sche roode leger had dienst genomen, is in November 1936, nadat hy door de roode troepen zelf in Madrid gevangen was geno men, beschuldigd van heuling met den vij and, „verdwenen". Thans blijkt, aldus be richt de Telegraaf, dat hij met 600 andere gevangenen op weg naar Alcale de Henares is geëxecuteerd. Dat hier van een misdadige „vergissing" ge sproken moet worden, blijkt uit het feit, dat de Spaansche regeering dezen moord op den Schiedamschen jongen tracht goed te maken door een schadevergoeding van tachtigduizend Fransche franken aan zijn nabestaanden toe te kennen. Van dit besluit wordt melding gemaakt in de Staatscourant van de Spaansche republiek, de „Gaceta de la Republica". Het decreet is onderteekend door den minister van Financiën, Mendez Aspe. De namen van de slachtoffers van de kolen dampvergiftiging te Vlissingen zijn de matroos kok J. van Elswijk uit Lemmer en de machinist Houthuis, een Duitscher. De slachtoffers hebben vermoedelijk de kachel niet goed afgesloten, waardoor kolendamp is ontstaan. In de tweede ronde van het internationaal schaaktornooi te Hastings wisten Euwe en Landau in de hoofdgroep beiden hun partij te winnen. Euwe won met wit van Golombek in 40 zetten, terwijl Landau met zwart van Ser geant won. Deze partij duurde 32 zetten. Szabo boekte een winstpunt tegen Klein in een Gruenfeldverdediging na 33 zetten. Sir G. A. Thomas won in een Engelsche opening van Tylor na 36 zetten, terwijl Pirc in een Weener- partij na 30 zetten van Millner Barry won. De uitslagen luiden: Hoofdgroep: Tweede ronde: Sir G. A. ThomasTylor 10. Millner BarryPirc 01. Klein—Szabo 01. EuweGolombek 10. SergeantLandau 01. De stand luidt: 1. Szabo 2 punten, 2., 3., 4. en 5. Euwe, Landau, Pirc en Sir G. A. Thomas, ieder VA punt. 6. en 7. Tylor en Sergeant beiden punt. 8. en 9. Klein en Golombek, ieder 0 punten plus 1 afgebroken partij. 10. Millner Barry 0 punten. De afgebroken partij tusschen Tylor en Lan dau uit de eerste ronde eindigde in remise. De verdere resultaten luiden: Premier reserves A: KoenigVan Scheltinga 10 MiesesPrins afgebroken in gewonnen stel ling voor Mieses. Premier reserves B: PerlmutterMorrison 10 Van Seters—Jackson V2 WinserVan Doesburgh 01 Major A: M'evr. RoodzantMrs. Shannon 01 TaylorMej. Heemskerk 10 Eerste klasse A: (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Omtrent den brand in de fabriek van de N.V. Nederlandsche kinderwagen- en houtwarenfa- briek „Torek", in de Schiestraat te Rotterdam, wordt nog gemeld, dat toen de brandweer met enkele slangenwagens onder leiding van onder brandmeester A. v. d. Lucht ter plaatse kwam, bleek, dat het terrein afgesloten was met een hoog ijzeren hek, zoodat men het brandende gebouw niet kon naderen. Onmiddellijk is toen van vrij grooten afstand met een slang op de waterleiding water gegeven, hoewel men door de dikke rookwolken, welke de smalle straatjes weldra doordrongen hadden, vrijwel niets kon onderscheiden. De fabrieksgebouwen zijn rechthoekig inge sloten door den spoordijk, welke leidt naar het stationsemplacement D. P. en het huizencomplex van de Delftsclie-, Schie- en Poortstraat. Het hek bevindt zich voor een smal pad, dat via de Schiestraat toegang verleent tot. den hoofdingang van de fabriek. Brandmeester H. v. d. Ende gaf, gezien het gevaar, dat de dichte bebouwing opleverde, on middellijk het sein voor middelalarm, waarop in zeer korten tijd twee motorspuiten, alsmede de motor-reservewagen onder leiding van den beer Way verschenen. Eerst toen iemand met den sleutel van het hek arriveerde, kon de brandweer het vuur van i,aderbij gaan bestrijden. Inmiddels had men de woningen aan de Schiestraat voor een groot deel ontruimd, om dat het vuur zich een weg naar bui ten gebaand had en een vonkenregen de naaste omgeving onveilig maakte. Na een half uur was de brand, die zich ern stig liet aanzien, van alle kanten ingesloten, waardoor gevaar voor uitbreiding werd voor komen. Een der blusschers liep een snywond aan de linkerhand op, welke ter plaatse verbonden werd. Steeds weer laaide het vuur, dat hoofdzake lijk woedde in een kleinen uitbouw, waarin de houtzagerij van de firma Torek gevestigd was, hoog op, zoodat hierop de aandacht geconcen treerd werd. Ook de benedenverdieping van het hoofdgebouw brandde uit. De voorraad rub ber, in een by gebouw opgeslagen, werd mede een prooi der vlammen. Uiteraard was er voor dezen brand, die vlak bij het centrum der stad woedde, zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat echter door een doeltreffende politie-afzetting op veiligen afstand gehouden kon worden. TEHERAN, 29 Dec, (Reuter) Volgens hier gepubliceerde berichten heeft Iran de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. Tot dusverre is de reden daarvan niet bekend. LONDEN, 29 Dec. (Reuter) In een bericht uit Burgos van het rechtsche Spaansche Pers bureau wordt gemeld, dat de troepen van Franco in het gebied van Balaguer vier kilometer zijn opgerukt. In den Noordelijken sector wer den vier rijen heuvels bezet, alsmede de plaats La Grandella. In de omgeving van Balaguer en Seros werden in totaal 1500 krijgsgevangenen gemaakt. De rechtschen melden, dat al hun gevangenen beginnen met om voedsel te vragen, en dat in den Noordelijken sector vele linkschen in de vele centimeters hoog liggende sneeuw vechten met aan hun voeten slechts linnen schoenen. Uit Burgos wordt medegedeeld, dat de troepen van Franco Benavente de Tremp en de geheele Sierra Mosquera hebben bezet. Te Camarassa, dat eveneens veroverd is, hebben de rechtsche troepen meer dan 1000 gevangenen gemaakt, in den sector-Seros is het aantal gevangenen tot 500 gestegen. De luchtmacht heeft vier republi" keinsche toestellen neergeschoten. Uit Barcelona bericht Havas, dat Donderdag" avond vliegtuigen van Franco verscheidene aanvallen gedaan hebben op. kleine steden en dorpen in Catalonië, Zuidelijk van Barcelona. 10 het geheel zijn 15 menschen om het leven ge" komen en 30 gewond. Een vijftigtal huizen is beschadigd. WASHINGTON, 29 Dec. (Reuter) Sumner Welles heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen de Amerjftaansche universiteit te Sjang hai hebben ontruimd. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering tot dusver noch er in toegestemd, noch geweigerd had om het Amerikaansche eigendom terug te geven. Daarom eischt de wet, dat uw fiets een rood achterlicht; moet voeren, dat tevens als f*" flector dienst doet. Ziet toe, dat er ee" officieel goedgekeurd achterlicht op witte spatbord wordt gemonteerd (ni*t hooger don 60 cm boven den grondt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4