Ontnuchtering en liquidatie De „nieuwe geest overwon We luisteren FINANCIEN Een oud tijdperk afgesloten DE BREUK VAN IRAN MET FRANKRIJK ZORGEN??... HOOFDPIJN?? Buitenlandsch overzicht Kerkelijk leven Dagfilm VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 Woordspeling in humoristisch blad de aanleiding? De Jeugdluchtvaart in Nederland Groeiende belangstelling voor de organisatie VOOR HET MISDEELDE KIND De „Ronde door Nederland" een groot succes Uit het bewakingsgebied verwijderd Weer thuis OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Merken van biggen NIEUWJAARS-RECEPTIE MGR. HUIBERS Audiëntie Aartsbisschop Naar de missie Zaterdag 31 December Wanneer geldt een weg als openbaar? Principieele beslissing van de Kroon GOUVERNEUR KIELSTRA BIJ DE KONINGIN BURGEMEESTER STRAMAN OVERLEDEN UIT HET MIJNBEDRIJF De productie van November DE VLUCHT VAN DE REIGER AUDIËNTIE TEN HOVE Oud-Hageveld Wanneer men de politieke gebeurtenissen in het jaar 1938, welks laatste uren wij beleven, aou willen samenvatten, zou men ze kunnen kenmerken met de woorden: ontnuchtering qp liquidatie. Bij alle verscheidenheid vertoonden de belangrijkste feiten, die in dit jaar voorvielen, achteraf gezien eenzelfde tendenz: die van het definitief afsluiten van een periode, die na den wereldoorlog met zoovéél geestdrift begonnen was, en die twintig jaren later op een hopelooze mislukking zou uitloopen. Niet dat ministers heengingen en dat grenzen wegvielen, is belang rijk, doch de nieuwe ideeën, die de komende ministers brachten en die ten grondslag lagen aan die wijziging van grenzen, kenmerken het jaar. Die ideeën waren niet van het jaar 1938 zelf; hun ontstaan dateert van veel vroeger, men sou zelfs kunnen zeggen van het oogenblik, waarop de nieuwe orde van den na-oorlogschen tijd geschapen werd. Want ondanks den fraaien vorm en de deugdelijkheid dier beginselen wier den zij aangevoerd met een macht, die een noodlottige verhouding van overwinnaars en overwonnenen schiep; het verzet bleef in de harten leven. En het heeft succes gehad: dit jaar heeft de overwinning beleefd van hen, die overwonnen schenen. De erkenning van Cham berlain, dat Duitschland in de afgeloopen twin tig jaar niet behandeld is zooals het tegenover een groote natie betaamde, kwam laat; en zij was het resultaat van eerr verbeten verzet tegen de vernedering van een volk, die zooveel ram pen over de wereld gebracht heeft. Het succes van de nieuwe ideeën is belichaamd in het succes van de beide mogendheden, die gemeenlijk worden aangeduid met de „as". Aan vankelijk is over die politieke formatie geglim lacht; men heeft de kracht ervan betwijfeld, doch later gevoelig moeten ondervinden. Ook binnen die politieke formatie werkten krach ten, die tegengesteld waren, doch het totale resultaat ervan was voordeelig voor de beide bondgenooten, al werkte de „as" met schokken. Anderzijds heeft de Voikenbonds-idee en de nauw daarmee verbonden democratische ge dachte gevoelig geleden, niet omdat de begin selen ondeugdelijk waren, doch omdat dege nen, die haar krachtigste steunpilaren waren, die gedachten dienstbaar maakten aan een zelf zuchtige politiek, die er slechts op uit was voordeelen voor zichzelf te behalen, ten koste van de zwakkeren. De tragische val van Oos tenrijk demonstreerde duidelijk, hoezeer deze politiek schipbreuk moest lijden. Deze kleine staat, poover restant van de eens zoo machtige Donau-monarchie, was op den duur een troe telkind geworden van de Volkenbondsstaten, die Oostenrijk innerlijk verzwakt wilden houden, doch uiterlijk wenschten te gebruiken als een middel, om Duitschland in toom te houden. De innerlijke zwakte van dien staat, waartegen staatslieden van buitengewoon formaat zich teweer stelden, is fataal geworden; Oostenrijk is voor een groot deel ten gronde gegaan aan zijn innerlijke verscheurdheid. Daardoor alleen kon het Duitschland van Hitier een doorbraak forceeren aan een rront, waar de soldaten niet meer eensgezind achter hun vaandel stonden. Die doorbraak was gewaagd zelfs in Duitsch land Waren er velen, die nog de oude ideeën niet verlaten hadden, en die het waagstuk niet aandurfden: vandaar de geruchtmakende mu taties in de hoogste leidende kringen, die in Februari plaats vonden. De partij, die waagde, won. Schuschnigg stond alleen, verlaten door hen, die hem hadden moeten helpen, doch die zelf met eigen moeilijkheden te kampen had den. Het „Rood-wit-rood tot in den dood" werd enkele dagen later weggevaagd door een nieuwe Jeu ze, die het lot van den laatsten bondskan selier en dat van zijn land tot een tragedie maakte. Hoezeer de situatie gewijzigd was in de Mid- dellandsche Zee kwam kort daarop tot uiting In de nieuwe relaties, die tusschen Londen en Borne ontstonden. Nog in het vroege voorjaar had het krachtig optreden van den toenmaligen Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. Anthony Eden, een eind gemaakt aan de pira terij van duikbooten in de Oude Wereldzee. Zag de Britsche premier echter toen reeds, hoezeer de verhoudingen waren gewijzigd? Chamber lain stuurde aan op een verbeterde betrekking met Rome, die gebaseerd was op het inzicht, dat Engeland niet meer de eenige macht was. die over dit deel van den zeeweg naar Indië heerschte; Eden ts op 20 Februari daaraan ten offer gebracht. Het Paasch-accoord, fel om streden in het Britsche parlement, kwam tot stand; het was de erkenning van het feit, dat Italië een groote mogendheid geworden was, die met de anderen kon concurreeren. Weliswaar is de inwerkingtreding ervan opgeschort door andere oorzaken, doch de erkenning was er; een oude suprematie was opnieuw geliquideerd. Den diepsten val evenwel maakte Frankrijk mee; Frankrijk, dat door innerlijke verdeeldheid en partij-ideologie zoozeer geleden had, dat het zijn systeem, moeizaam in Oost-Europa opge bouwd, als een kaartenhuis zag ineenstorten. Reeds in Mei namen de geruchten, die prelu deerden op het toekomstig lot van Tsjecho- Slowakfje, vasten vorm aan: op meldingen over een geheime mobilisatie In Duitschland nam Praag de noodig geachte tegenmaatregelen. Zij waren het begin van een ontwikkeling, die naar een instorting van den Tsjecho-Slowaakschen staat leidde, zooals die geschapen was door de mogendheden van Versailles. De Iilmiddels tot stand gekomen Fransch-Britsche Entente kon die ontwikkeling niet meer tegenhouden. De fei ten liggen nog versch in het geheugen: de eischen van de Sudeten-Duitschers, die telkens verder gingen in de richting van een aansluiting bij het Derde Rijk; de zending van Lord Run- ciman als bemiddelaar, die het hopelooze van zijn taak dagelijks duidelijker inzag; de feite lijke toestemming tot afscheiding van de Sude- ten-Duitsche gebieden door Praag ondet Fransch-Britschen druk. Een oogenblik scheen het, dat de vérgaande eischen van den Duit- schen rijkskanselier toch nog de wereld zouden storten in den chaos van een al-vernielenden oorlog een op het laatste oogenblik tot stand gekomen conferentie te München redde de wereld voor deze ellende. Te München werd dan definitief met den geest van Versailles gebroken; het systeem van de collectieve veiligheid stortte ineen, nadat te Geneve de kleine staten, beducht geworden, zich reeds uit de wankele bouwsels hadden te ruggetrokken. De „nieuwe orde" was begonnen ten koste van Tsjecho-Slowakije, dat het laat ste slachtoffer zou zijn van een falend systeem. München zou een nieuw tijdperk inluiden, dat de vreedzame samenwerking te zien zou geven van allen. De laatste maanden van het jaar hebben evenwel een ontwikkeling getoond, die wel den nieuwen geest demonstreerde, doch die weinig hoopgevend is voor de verwachtingen, die gesteld Waren. Die nieuwe gebeurtenissen en de verwachtingen, die zij voor de toekomst wek ten, mogen wij overdenken op den laatsten dag van het heengaande jaar. PARIJS, 30 Dec. '(Havas) Gezaghebbende kringen bevestigen, dat de regeering van Iran het initiatief heeft genomen tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk. Gisteren heeft de Fransche regeering door tusschenkomst van haar gezant te Teheran ken nis gekregen \an dit besluit der regeering van Iran. Sepah Bodi, de gezant van Iran te Parijs, zou zich vanochtend naar het ministerie van Bui tenlandsche Zaken begeven om mededeeling te doen van de redenen, welke zijn regeering tot haar besluit hebben gebracht. Zooals men weet, aldus Havas, heeft de ge zant van Iran een jaar geleden bij den Quai d'Orsay geprotesteerd naar aanleiding van een op den Sjah van Iran betrekking hebbende woordspeling, welke in een tijdschrift was ge publiceerd. Deze woordspeling was ten paleize te Teheran verkeerd opgevat. Men meent te weten, dat de redenen, welke worden aangevoerd ter rechtvaardiging van de nieuwe breuk van denzelfden aard zijn. Er is, naar het schijnt, thans weer sprake van een humoristisch blad, dat een gemakkelijk te be grijpen woordspeling had gemaakt, welke even zeer vrij van iedere kwade bedoeling is. De heer H. Walaardt Sacré, voorzitter van de Centrale Jeugdcommissie der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, schrijft ons: Iedere nieuwe beweging heeft haar bestaans recht te bewijzen, alvorens zij de belangstelling van anderen kan trekken. Helaas wordt te on zent het gezegde „Eerst de kat uit den boom kijken" in vele gevallen gebruikt om anderen het werk te laten doen, ten einde dan, als alles goed gaat, in het „opgemaakte bedje" te stap pen, de vruchten van dat werk te plukken en eventueel zelf met de eer te gaan strijken. Soms kan het ook wel eens nuttig zijn eerst de kat uit den boom te kijken, omdat maar al te dik wijls bewegingen in het leven worden geroepen, welke inderdaad geen bestaansrecht hebben. Niet alzoo echter is het gesteld met de Neder- landsche Jeugdluchtvaartbeweging. Deze heeft inderdaad getoond in een behoefte te voorzien en zij heeft in de vier jaren, dat zij bestaat, het bewijs geleverd, dat zij van groote beteekenis is voor de verdere ontwikkeling van onze lucht vaart. Het menschdom is voortdurend aan verande ringen onderhevig en op het stramien van der menschen natuur, aanleg en karakter worden telkens nieuwe figuren geborduurd en andere kleuren aangebracht. Nieuwe inzichten winnen veld, nieuwe vindingen brengen wijziging in de verhoudingen en deze ontwikkeling plegen wij dan vooruitgang te noemen. Steeds moet het de jeugd zijn, die deze evolu tie doorvoert; de jonge generaties nemen de fakkel van den vooruitgang over van de ouderen en dragen deze op hun beurt weder over aan een volgend geslacht. Een der ontwikkelingen der techniek, die be stemd is een zeer ingrijpende rol te spelen in de maatschappelijke verhoudingen en haar nu reeds speelt is de luchtvaart. Zij doet de af standen op onze aarde ineenschrompelen en brengt de volkeren dichter tot elkaar. Om haar tot haar recht te brengen, vooral om haar te doen uitgroeien tot een middel van beter onder ling begrijpen, waardoor weder een verminde ring van belangentegenstellingen ontstaat, is de jeugd noodig. De oudere generatie is zoo licht geneigd tot conservatisme; eerst de jonge generatie, opge groeid met de luchtvaart en vol vertrouwen in haar mogelijkheden, zal deze tot volle ontwik keling kunnen brengen. Zooals wij hiervoren schreven heeft de Jeugd- luchtvaartorganisatie reeds het bewijs geleverd, dat zij van groote beteekenis is voor de ontwik keling van de luchtvaart. Nu reeds blijkt, dat die jongeren, die hun tijd nuttig in de Jeugd- luchtvaartorganisatie hebben besteed, over ca paciteiten beschikken, welke hen geschikt ma ken het zweefvliegen spoedig onder de knie te krijgen. Wanneer men nu ook nog aanneemt, dat een goed zweefvlieger het motorvliegen spoe diger leert dan hij, die zich direct op laatstge noemden vorm van de luchtvaart toelegt, dan schuilt hierin reeds een aanwijzing, dat in de Jeugdluchtvaartorganisatie de grondslagen voor verdere ontwikkeling van de luchtvaart worden gelegd. En niet alleen de practische beoefening van de luchtvaart zelve is het doel van de Jeugdorganisatie, maar zij is ook een introductie tot alle andere beroepen, die met de luchtvaart in verband staan; en dat zijn er vele, want er is bijna geen tak van wetenschap of practijk, of de luchtvaart houdt er op een of andere wijze con tact mede. H. M. de Koningin heeft Zich in Haar rede, welke Zij op 31 Augustus 1938 voor het Neder- landsche volk gehouden heeft, ook nog speciaal tot de jeugd gewend. Zij heeft de jongeren op de groote verantwoordelijkheid gewezen, die op hen rust, want, zoo sprak Hare Majesteit; „Van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aan passingsvermogen en helder Inzicht zal de terug keer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn." De terugkeer tot die betere tijden kan mede bevorderd worden door de luchtvaart. De terug keer tot die betere tijden toch zal mede afhan kelijk zijn van beter onderling begrijpen en van vermindering van belangen-tegenstellingen. Wij toonden reeds aan, dat de luchtvaart een middel is om deze belangrijke factoren tot hun volle recht te brengen. De Nederlandsche Jeugdluchtvaartorganisatie staat klaar om de taak te vervullen, die H. M. de Koningin van de jongeren gevraagd heeft. Zij kan dat des te beter, omdat zij wortel ge schoten heeft in alle groepen van de Nederland sche bevolking. De Katholieke Jeugdbeweging heeft zich reeds federatief aangesloten bij de Jeugdluchtvaartorganisatie der K.N.V.v.L.; de leiding in de Padvindersbeweging staat klaar om spoedig in een of anderen vorm hetzelfde te doen, terwijl het hoofdbestuur van den Ar beiders Sportbond principieel zijn instemming met ons streven heeft betuigd en samenwerking in uitzicht heeft gesteld. Dat is dus een nieuwe fase in de Nederland sche Jeugdluchtvaartorganisatie. Zij heeft de belangstelling van groote groepen in ons land weten op te wekken, met wie zij straks in één organisatieverband zal optrekken, om de Neder landsche Luchtvaart tot volle ontplooiing en ontwikkeling te brengen. Het is daarom een na tionaal belang om die Jeugdluchtvaart te steu nen en op te voeren. Sluit u dan, in plaatsen waar reeds Jeugdluchtvaartclubs zijn, daarbij aan; en zorgt er voor dat in plaatsen, waar nog geen clubs zijn, deze worden gevormd. De door de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart in het leven geroepen Centrale Jeugd Commissie der K.N.V.V.L. is gaarne bereid daarbij van voor lichting te dienen. Het adres van haar secretariaat is Leeuwen- daallaan 19, Rijswijk Z.H., waar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. De centrale propaganda-commissie schrijft: Het aantal oplossingen, ingekomen op de prijs vraag „De ronde door Nederland", bedraagt thans bijna 100.000, dat is ruim 20.000 meer dan verleden jaar. Bijna alle oplossingen waren volledig en goed. Dit heeft de commissie aanleiding gegeven om een groot aantal inzenders met een extra troostprijs te verrassen, door aan de reeds uit geloofde prijzen nog 200 Deventer koeken toe te voegen. De trekking der prijzen moest, ten gevolge van het overgroote aantal inzendingen, worden uitgesteld en is thans bepaald op Donderdag 5 Januari as. te 2 uur n.m. De laatste week is thans aangebroken, de week van de Nieuwjaarscorrespondentie. Moge iedereen het jaar besluiten met een goede daao ten bate van het arme, misdeelde kind, door voor al zijn Nieuwjaarswenschen te gebruiken zegels en kaarten „voor het kind". Dan zal de twee-ton-actie van verleden jaar overtroffen kunnen worden. Op last van den inspecteur der Kon. Mare chaussee is aan den Duitscher M. te Bleifer- heide-Kerkrade het verblijf in het bewakings gebied ontzegd wegens voortdurende smokke larij. Huisvrouw O. te Tegelen, die voor een maand door de Duitsche douane werd gearresteerd, ver dacht van deviezensmokkelarij, is wederom in den huiselijken kring teruggekeerd. uW UmÜie. vrienden V, alle binnenlandsche De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord holland maakt bekend, dat aangiften voor mer- king van biggen met biggenmerken 1938 uiterlijk 3 Januari 1939 des middags 12 uur door de Afd. Kantoorhouders moeten zijn ontvangen. Tevens wordt er op gewezen, dat verzoeken om overdracht van biggenmerken 1938 vóór 10 Januari 1939 ingediend moeten worden. Aanvra gen welke na dien datum worden ontvangen zullen afgewezen worden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Nieuwjaarsdag receptie verleenen voor leeken, broeders en zusters van 12 tot 1 uur en voor de Priesters van 1 tot 2 uur. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Per s.s. Maaskerk zullen op 1 Januari uit Amsterdam vertrekken naar de Goudkust (West Afrika) de Paters: C. Hulsen, uit Nijmegen; J. v. d. Kooy, uit Den Haag en Th. Veldboer u.„ Rotterdam. Naar de Beneden-Volta (West Afrika) de Pa ters: J. van Doeswijk uit Lisse en W. Bond, uit Amsterdam. Naar Kumasi (West-Afrika)Pater Th. Cup, uit Arcen. djcbcbcbcbcfccbcbefccfociK&cLcbeLcfceLcbcbcbcfccfecbcbcbcLcLcLciïefccLJjctcbcbcfccbcÏDcLcfccbcbcbcLeÏDcbcbefc ^jekdscLcbcfccLcfccLcfccbcbcfc HILVERSUM I, 187? en 4155 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten. KRO-orkest. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Oud-Jaar". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Met de KRO-MÏcrofoon door 1938. 10.40 „Wat denkt gij van het oude Jaar?" causerie. 11.15 KRO-Melodisten en solist. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 De KRO-klok slaat twaalf. 12.00 Causerie „Zalig Nieuwjaar". 12.10 Gramofoonmuziek. 12.15 Gelukwensch van zeevarenden en gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20—7.00 VARA. 9.00 VARA. 12.30—2.00 AVRO 8.00 8.16 10.20 12.00 12.15 12.50 2.00 2.15 2.30 4.50 5.30 5.35 6.00 6.28 6.30 9.00 10.00 11.10 11.15 11.35 11.50 12.00 12.01 12.30 1.00 Gramofoonmuziek. Berichten. Voor Arbeiders. Esmeralda. Berichten. Groninger Orkestvereeniginte, solis ten en Toonkunstkoor Rekker". Filmkwartiertje. Gramofoonmuziek. Reportage. U S. O., soliste en Toonkunstkoor. Weldadigheidspostzegels. Filmland. Orgelspel. Berichten. Voor schakers. VARA-orkest en solist. „En nu.... Oké". Berichten ANP. VARA-orkest en solist. Oudejaarsavondtoespraak. Zang en orgel. Uitluiden van het Oude Jaar te Am sterdam. Causerie: „Bij den aanvang van het Nieuwe Jaar". Hierna: Gelukwen- schen namens opvarenden van sche pen en gramofoonmuziek. Toespraak: Gelukwenschen aan sche ndingen. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 BBC-Midland-orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Aston Hippodrome-orkest. 2.05 Orgelspel. 2.35 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.25 Enfield Central-Orkest. 4.00 Uit Kaapstad: Sportreportage. 4.50 3e acte opera „Hansel und Gretel" 5.30 Hugo Rignold's orkest. 7.05 BBC-Theater-orkest. 8.20 Variété-programma. 11.00 BBC-orkest. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Pascal-orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Zang. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Oudejaarsavond-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 J. Bouillon's orkest. 12.50 Vlsciano-orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Weensch Symphonie-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Amusementsorkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.50 „Der Vogelhandier", operette. 8.50 Oudejaarsavondprogramma. 12.50 Bernard Etté's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Gramofoonmuziek. 3.25 Gramofoonmuziek. 4.35 Symphonie-orkest en soliste. 6.20 Salonorkest, solist. 8.20 Oudejaarsavondrevue. 10.30 José Schnyders-orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Vervolg concert. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Sarba-orkest. 1.50 en 2.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.25 Gramofoonmuziek. 5.35 en 6.00 Paul Godwin's orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Oudejaarsavondprogramma. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevarieerd concert. 10.05 Gramofoonmuziek. 11.25 Vroolijk programma. Herhaaldelijk hebben zich, na de inwer kingtreding van de Wegenwet, vraagpunten voorgedaan ten aanzien van de rechtsgel digheid van het eigendomsrecht, dat parti culieren óp bepaalde wegen of weggedeelten lieten gelden. In één dier geschillen heeft thans de Kroon een principieele uitspraak gedaan, zij het dan ook in tegenspraak met de adviezen, verstrekt door den Raad van State. Het ging om het Noordzijdsche pad in de gemeente Noordeloos (Z.H.), dat, volgens mevr. M. J. V.v. H. te Rotterdam, ten onrechte öp den legger der wegen was geplaatst. Gedeputeerden waren van een andere meening en daarom ging degene, die meende het volle recht op dien weg te hebben, in beroep bij de Kroon. Appellante voerde o.a. aan, dat nimmer eenig openbaar lichaam aan den weg eenig onderhoud besteed de, noch ooit een uitdrukkelijke bestemming tot openbaren weg van de zijde der rechthebbenden geschiedde. Voorts werd in het beroepschrift er op gewezen, dat lang vóór het inwerking treden van de Wegenwet ter plaatse een bord „verboden toegang" heeft gestaan. Het andere einde van het aan appellante toebehoorend weg gedeelte was ook voorzien geweest van een der gelijk bord. dat echter van tijd tot tijd door de straatjeugd werd verwijderd. Maar in elk geval had gedurende méér dan een jaar onafgebroken vóór het inwerkingtreden van de Wegenwet en na het tijdstip van 30 jaren vóór het inwerking treden daarvan, Op een der eindpunten van het aangegeven weggedeelte een bord gestaan niet „verboden toegang". Meermalen waren lieden, die zonder toestemming van den eigenaar van dezen weg gebruik maakten, door den kanton rechter veroordeeld. Een erkenning van appel- lante's recht van de zijde van het gemeente bestuur van Noordeloos, kon aldus appel lante worden gezien in de omstandigheid, dat bij het aanleggen van de waterleiding al daar is afgebogen naar den berm waarbij men dus haar verharden weg heeft bntzien. Appel lante verzocht, het haar toebehoorend gedeelte van den weg alsnog van den legger af te voeren. De afdeeling Geschillen van Bestuur van den Raad van state schaarde zich, in haar advies aan de Koningin, aan de zijde van de eigenares van den weg. Zij merkte o.a. op, dat de rechthebbende wel iswaar reeds tientallen van jaren (met uitzon dering echter van een tijdvak, vallende om streeks 1929 of 1930) het publiek op het weg gedeelte heeft toegelaten, terwijl voorts reeds sedert 1853 de weg als openbare weg op den legger voorkwam, doch dat uit een en ander in het licht van de overige omstandigheden géén genoegzame aanwijzing kan worden ge put, om de bestemming van het weggedeelte door den rechthebbende tot openbaren weg te mbgen aannemen. Bovendien is nimmer eenig protest van de zijde der overheid vernomen tegen de plaatsing van het bord „verboden toegang", terwijl aldus de Raad van State tevens in aanmer king dient te worden genomen, dat niets er op wijst, dat van het voeren van schouw of eeniger- lei andere feitelijke bemoeiing met dit weg gedeelte door de overheid ooit sprake is ge weest. Als inderdaad de rechthebbende het weg gedeelte tot openbaren weg had bestemd, zou het vorenvermelde toch in de rede hebben gelegen. De Raad van State kwam tot de con clusie, dat het onderhavige weggedeelte niet openbaar is en dat de legger behoorde te worden gewijzigd, zooals door de appellante werd ge- wenscht. De minister van Waterstaat kon zich met dit advies niet vereenigen en was van oor deel, dat het Noordzij dschepad een openbare weg was. Door plaatsing van een bord „verboden toe gang" kan aan een openbaren weg het karakter van openbaarheid niet ontnomen worden. Ver der merkte de minister in zijn briefwisseling met den Raad van state op, dat voor de vraag, of in een bepaald geval de rechthebbende aan zijn weg de bestemming van openbaarheid heeft gegeven, beslissend is de rechtsopvatting, welke hieromtrent vóór de inwerkingtreding van de Wegenwet heerschte, n.l. de opvatting, dat niet een uitdrukkelijke bestemmingsdaad bewezen behoefde te worden, maar dat de bestemming kon worden afgeleid uit allerlei andere feiten. Nog liet de minister uitkomen, dat het betrok ken pad meer dan 80 jaren op de opeenvolgende leggers werd vermeld, zonder dat door de recht hebbenden daartegen bezwaren waren inge bracht. Dat het voetpad van weinig belang is, kan geen Overweging van beteekenis zijn met betrekking tot de vraag van de openbaarheid van dat pad. Wat betreft het uitblijven van reacties op het plaatsen van een bord met „verboden toe gang", zegt de minister, dat dit verklaard kan worden door de omstandigheid, dat het pad van weinig belang was. Daar tenslotte het pad niet bij den polder, maar bij particulieren in onderhoud was, ligt het voor de hand, dat het polderbestuur nimmer eenige daad van onder houd daaraan had verricht. De Raad van State heeft opnieuw zijn mee ning nader uiteengezet, doch de minister van Waterstaat handhaafde zijn eenmaal ingeno men standpunt en adviseerde aan de Koningin het beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten ongegrond te verklaren. Blijkens het in Stsbl. 2591 opgenomen Kon. Besl. heeft de Koningin zich met het oordeel van minister van Buuren kunnen vereenigen. Van officieele zijde bericht men ons, dat H. M. de Koningin Donderdagnamiddag ten paleize Noordeinde te Den Haag den gouver neur van Suriname, Z. Exc. prof. mr. J. C. Kielstra, in audiëntie heeft ontvangen. Na afloop hiervan heeft prof. Kielstra met mevrouw Kielstra als gast aan den disch van H. M. de Koningin aangezeten. Mede waren als gasten aanwezig de secreta ris-generaal van het departement van Kolo niën, jhr. mr. O. E. W. Six, raadadviseur van het Huis van H. M. de Koningin en mevrouw Six. Donderdagnacht om half vier is in een zie kenhuis te Den Haag overleden de heer J. A. A. Straman, burgemeester van Ouderkerk aan den Amstel. De overledene, die den leeftijd van 48 jaar be reikte, was sedert November 1920 burgemeester van genoemde gemeente. De heer Straman was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dr. J. B. Wltno tloiMnitli MEENK'S Zenuw-Hoofdpijnpoeders Over!!!! 5 ct. per poeder U blijft slank, fit, flink Dr. J. B. MEENK'S Bloedzuiverende ontlasting-pillen 40 ct. per doosje De beurs te Parijs nam met voldoening kennis van het optreden van den minister van Financiën, Paul Reynaud, bij de behan deling van de begrooting, welke, evenals zijn radio-rede, een goeden indruk maakte. De minister sprak zijn vertrouwen uit in het herstel van den economischen toestand, zonder dat hiertoe de liberale politiek be hoeft verlaten te worden. Inzake de hou ding van Italië tegenover Frankrijk ziet de beurs hierin 'n verbetering en toont zij geen vrees voor een militair optreden van het land. Volgens officieel besluit zal de beurs te Parijs in 1939 tot nader order des Zaterdags gesloten blijven. In de periode 1 Mei tot 31 October is de sluiting definitief. De Londensche beurs sympathiseert met de hoopvolle conjunctuur-vooruitzichten in de Vereen. Staten en stelt, in verband hier mede, meer belangstelling in Amerikaan- sche fondsen. In verband met de lichte reactie in het Pond Sterling is de goudprijs te Londen met Vz d. gestegen. 512.000 werd aan goud omgezet. De Republic Steel boekte in het tweede half jaar een stijging der productie van 21 pet. tot 67 pet. der capaciteit. Na de eerste reactie in de laatste weken, verwacht men na de jaarwisseling een verdere stij ging. Het aantal arbeiders steeg van 11.000 tot 48.000 man. De staalproductie in Amerika bedroeg in het midden der week iets meer dan 40 pet. der capaciteit, tegen 31 pet. aan het begin der week. Een verdere stijging wordt in de volgende week verwacht. De koperschroot-prijs in Amerika steeg met Va dollarcent tot S% d.c. per lb. De exportkoperprijs steeg van 10.30 tot 10.55 d.c. De Amerikaansche eerste klasse spoorwe gen boekten in November aan netto-ont vangsten 49.66 mill., tegen 32.51 mill, in November 1937. In de eerste elf maanden 323.35 mill., tegen 564.20 mill, in de over eenkomstige periode van het vorig jaar De New YorkNew Haven and Hartford Rrd boekte sedert September j.l. vrij be langrijke inkomsten als gevolg van de con junctuur-verbetering. In December waren de inkomsten uit het vrachtvervoer 19 pet. orooter dan in December 1937. De automobielproductie in de Vereen. Staten is in November sterk gestegen. Zij bedroeg 320:340 personen- en 52.010 vracht auto's tegen respect. 187.490 en 22.030 wa gens in October j.l. Goed geïnformeerde kringen beweren, dat in 1939 15 pet. meer autobanden zullen wor den verkocht dan in 1938, n.l. 50 millioen, tegen 43 millioen banden. De bandenvoor- raden bij de fabrikanten zijn thans tot een minimum gedaald. De American trowc, una Light boekte in het jaar per einde November een netto winst van 9.76 mill, of 0.04 per aandeel tegen S 11.27 mill, of 0.54 p.a. in het vorig jaar. In de laatste drie maanden per einde November 2.59 mill, of 0.06 per aandeel, tegen 2.54 mill, of 0.04 p.a. in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 780.000 lb. De invoer van goud in Amerika is in de laatste maanden sterk gestegen en bedroeg in November 178 mill., waarvan 99 miü. uit Engeland en 27 millioen uit Nederland kwam. De buitenlandsche gouddepóts ste gen van 295 mill, begin 1937, tot 530 mill, tegen December 1938. Het electrische stroomverbruik in A.me- rika is in de afgeloopen week ten opzichte van het verbruik in dezelfde week van het vorig jaar met 13 pet. gestegen. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te A'dam op 8.558.56/2 (v. sl. 8.57), de Dollar op 1.83%—1.84 (1.83 13/16), de 'Frank op 4.83—4.84 (4.84), de Belga op 30.99 —31.03 (30.99) en de Zwitsersche Frank op 41.47/241.55 (41.51). De Nivas verkocht 1928 tons superieure suiker en 268 tons bruine suiker voor con sumptie. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 De cember 1938 ondergronds 20.565, bovengronds 11.678. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg geduren de de maand November 1938 1.142.860.561 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf ge durende de maand November 1938 regelmatig werd uitgeoefend, bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Domaniale Mijn Mij. 25, mijnen Laura en Ver eeniging 25, Oranje Nassau-mijnen 25, mijnen Willem-Sophia 24, Staatsmijnen in Limburg 25 De „Reiger" is vanmorgen om 5.10 uur uit Caïro vertrokken en om 10.30 uur te Bengasi ge land. Vandaar wordt de reis voortgezet naar Napels. Van officieele zijde bericht men ons, dat H. M. de Koningin heden ten paleize Noord- einde te Den Haag de gebruikelijke jaarlijkscn audiëntie heeft verleend aan de voorzitters va n de Eerste en Tweede Kamer van de Staten- Generaal. Het bosch van „Oud Hageveld" te Voorhout is door de gemeente aangekocht als natuu - monument en om er de ambtswoning van de burgemeester te bouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6