WANTROUWEN TEGEN DE WET VRIJDAG 30 DECEMBER 1938 DE TIEN POPULAIRSTE NEDERLANDERS Dr. Colijn en prof. Mengelberg zijn de eersten De voortvluchtige kassier Door de Fransche regeering uitgeleverd Gasmeterfabriek breidt zich uit Waren treinstoringen wel zoo erg? HET ZUUR IN UW MAAG ZOU EEN GAT IN HET VLOERKLEED KUNNEN BRANDEN De toestand in Duitschland FRUIT UIT ONZE OOST Proefzending sawos en ananassen AUSTRALIË-VLUCHTEN Vergunning voor de K.N.I.L.M. verlengd NIEUW VLIEGVELD TE SOERABAJA BURGEMEESTERS IN INDIË Nieuwe brug over den IJssel Kosten worden geraamd op f 550.000 VOORLOOPIG VERANDER LIJK DOOIWEER De toestand van den Soesoehoenan Vooruitzichten voor het week einde onzeker Principiëel is de sociaal-democra tische arbeiderspers het eens met de gedachte van een kinderbij slagregeling en dat is al veel voor een richting, die geen principieel bezwaar heeft tegen zekere methoden van ge- geboorteregeling. Maar deze princi- piëele instemming neemt niet weg, dat het „Volk" ernstige bezwaren heeft te gen het wetsontwerp tot regeling van den kinderbijslag, dat, zooals het schrijft, nadat het in den Hoogen Raad van Arbeid is besproken, de fouten, die aan het oorspronkelijke plan kleefden, heeft behouden. Die fouten acht het zelfs van niet geringen aard. Minister Romme heeft verklaard, en terecht, dat een kinderbijslagregeling een algemeen belang, een gemeenschapsbelang is. Het „Volk" is het daarmee gloeiend eens, maar concludeert daaruit, dat deze bij slagregeling dan ook een zaak van ge- meenschapszorg dient te zijn en niet, althans naar den schijn, tot een werk- geverszorg mag worden gemaakt. Lie ver dan den bijslag door de werkgevers te laten betalen door van alle betaalde loo- nen ongeveer ééh procent af te dragen in het bijslagfonds, wil het van alle in komens een bedrag heffen ten bate van den kinderbijslag. Dat zou eerst recht gemeenschapszorg, naar den smaak van het „Volk" zijn. Het zou wezenlijk ont roerend zijn dat het sociaal-democrati sche arbeidersorgaan het zoo hoog op neemt vóór die vroeger zoo zwaar ver guisde werkgevers, indien deze schoon schijnende redeneering niet ingegeven werd door een ingekankerd wantrou wen, dat de sociaal-democratische klas- senstrijders, ondanks alle cameleonti- sche kleurveranderingen nog altijd tegen de werkgevers als hun natuur^ lijke vijanden bezielt. Want, hoewel de wet uitdrukkelijk verbiedt de premie op de loonen te verhalen, acht het „Volk" het toch van zelfsprekend, dat de werkgever de premie in zijn kosten berekening opneemt en op grond van die kostenberekening over de arbeids- loonen onderhandelt, zoodat op den duur na enkele contract-onderhande lingen de kinderbijslag in zijn geheel op de arbeidsloonen zal zijn afgewen teld. En dan zitten wij, aldus conclu deert het „Volk", met een regeling, die uiterlijk het fraaie kleed van een ver plichting voor de werkgevers draagt, doch in werkelijkheid een loonsverla ging over de geheele linie is. Wij kunnen dit aprioristische wantrouwen tegen den werk gever en tegen het naleven der wet niet deelen. Indien zoo'n groot wantrouwen tegen de naleving der wet gerechtvaardigd zou zijn, zou men beter heelemaal geen wet kunnen maken. Het heeft immers niet den minsten zin wette- ■ii lijke bepalingen uit te vaardigen, waar van men van te voren reeds overtuigd is, dat zij uitsluitend zullen genegeerd of ontdoken worden. Van oprechte de mocraten met eerbied voor gezag en recht hadden wij meer vertrouwen in de wet mogen verwachten. Trouwens, indien de werkgevers wezenlijk in strijd met de wet zouden trachten den kinder bijslag op de loonen te verhalen, zijn daar altijd nog de arbeiders zelf, met wie de werkgevers over de loonen heb ben te onderhandelen. Heeft het „Volk" zóó weinig fiducie hi de arbeiders, dat het meent, dat zij zich langs een om wegje de kaas van het brood hunner kinderen zullen laten eten? Overigens zop het heelemaal niet zoo'n verwerpe lijke gedachte zijn, indien ook de ar beiders zelf aan de premie voor kinder bijslagverzekering iets zouden meebeta len, indien tenminste het loon, dat zij ontvangen, een dergelijk offertje voor de solidariteit en hun eigen toekomst kan dragen,. Het „Volk", dat de kinderbijslag verzekering op alle inkomens wil laten drukken, pleit eigenlijk voor deze ge dachte, want bij een verhalen van de premie op alle inkomens, moeten ook de arbeiders met een inkomen daaraan meebetalen. De door het „Volk" gewan trouwde werkgevers vinden eigenlijk in het socialistische orgaan hun warmste pleitbezorger, wanneer men tenminste de merkwaardige tegenspraken in zijn redeneering over het hoofd wil zien. Dat een gemeenschapsbelang ook per se gemeenschapszorg dient te zijn, is ove rigens een aanvechtbaar axioma, dat het „Volk", dat steeds gepleit heeft voor halen, waar het zit, niet zal kunnen volhouden. Tuberculosebestrijding en liefdadigheid zijn b.v. ook gemeen schapsbelangen, maar alleen in het door het „Volk" nu juist niet bepaald ver heerlijkte Derde Rijk van Hitier wordt de zorg daarvoor van staatswege aan alle individuen der gemeenschap dwin gend opgelegd, zoodat het nominale arbeidersloon er een niet onaanzien lijke verlaging ondergaat.. Met één opmerking van het „Volk" n.l. betreffende de voorgestelde verdeelingsmethode kunnen wij tot op zekere hoogte instemmen. De bijslag zal berekend worden naar de hoogte van het loon, zoodat zij, die het minst verdienen, ook den laagsten bijslag zullen krijgen. Inderdaad, schijnt het logischer en socialer den bijslag te ver- hoogen naarmate het loon lager is. Maar van den anderen kant dient men niet uit het oog te verliezen, dat deze kinderbijslagregeling geen armenzorg is, maar een sociale verzekering en dat arbeiders met een hooger inkomen ook een hooger schoolgeld en hoogere be lasting moeten betalen en gewoonlijk duurder moeten wonen. De feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan van het Ward-instituut te Haarlem. Demonstratie van het vierde leerjaar der methode (Gregoriaansch). In cirkels: rector Henri Vullinghs, oprichter en oud-directeur van het Ward-instituut; deken J. v. d. Wiel, voorzitter der Nederl St. Gregoriusvereeniging; Jos_ Lennards, directeur en rechts boven mevr. Justine Ward, schrijfster der methode Interessant is de uitslag van Maggi's Popula- riteits-wedstryd, waaraan iedere Nederlander zonder voorbehoud kon deelnemen. Uit alle dee len van ons land zijn inzendingen binnen ge komen, zoowel van de kleinste dorpen als de gruote steden. Önder toezicht van het Amsterdamsche No tariskantoor Voskuil en Warmelink is de stem ming vastgesteld. Dat als eersten Zijne Excellentie dr. H. Co- lijn en prof. dr. Willem Mengelberg uitverkoren zijn, pleit niet alleen voor deze prominente figu ren, maar ook voor de goede opvatting van de vele tienduizenden inzenders en inzendsters. Daarnaast hebben ook enkelen op het gebied van kunst en sport, die voor korteren of lan- geren tijd de aandacht op zich gevestigd weten te houden, zich een plaats in de Nederlandsche harten kunnen veroveren. De radio-verslaggever Han Hollander zag zich eveneens onder de eersten geclassificeerd. Ver der is Neerlands grootste schaakmeester; dr. Max Euwe, een dergenen, die een plaats onder de tien uitverkorenen inneemt. Buziau, Clinge Doorenbos en Louis Davids zijn degenen, die ons vaak op aangename wijze bezig houden en tot het publiek niet het minst via de radio spreken met een verve, welke hun een plaats onder de 10 populairste Nederlanders beeft bezorgd. Op het gebied van sport hebben verder Osen- darp, Arie van Vliet en Iet van Feggelen een dusdanige populariteit verworven, dat ook zij in de herinnering van het publiek voortleven en wel in de voorste gelederen, waardoor zij, dank zij hun stemmenaantal, zich mede onder de beroemdheden hebben geschaard. Ettelijke tientallen bekende naihen op velerlei gebied zijn verder naar voren gekomen, doch konden zich niet tot de bovenste tien in stem menaantal opwerken. Opmerkelijk is, dat bijv. de wetenschap het veld moest ruimen voor hen, die dank zij de radio en pers midden in het da^elijksche leven staan. De oud-kassier P. J. L. N. van de Mid- denstandsbank te Maastricht, verdacht van ernstige malversaties aan de bank, waar hij werkzaam was en die naar Amerika trachtte uit te wijken, is thans door de Fransche regeering aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd en in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. De man was per boot naar Amerika over gestoken. Hij werd daar na waarschuwing van uit Nederland niet aan land gelaten en moest per zelfde bootgelegenheid naar Europa terug- keeren. In Le Havre is hij door de Fransche politie aangehouden. v. De bestaande IJselbrug te Kampen, welke ongeveer 65 jaar in gebruik is, kan het vele verkeer niet meer verwerken. B. en W. hébben een voorstel ingediend voor den bouw van een nieuwe brug, waarvan de kosten op f 450.000 a f 550.000 worden geraamd „Meneer, het druppelt!" „Waar?" „Precies op uw schrijfbureau 1" Boven ziet meneer een klein grijs plekje in 't plafond. Daar hangen glinsterende droppeltjes aan, staag neervallend op de blauwe enveloppe van de Inkomstenbelas ting. Ze vallen tikkelend en tokkelend, vroolijk'spattend, in keurige regelmaat, zoo als de klok den tijd verdeelt. Zeker en over tuigend. Lien!" „Ja meneer." „Breng 's gauw 'n teilgauw....f" Nu tikketokken de vroolijke droppeltjes op den teilbodem musiceerend met een me taalachtig bij klankje, even zeker en vol strekt als cp de inkomstenbelasting. De spatjes dansen rond, 'n beetje bruin achtig nu, niet meer zoo prettig-helder, trager wordend, ietwat dikker, je zou zeggen vettig, olieachtig. Aardig, dat reageeren van die kleine droppeltjes op de stof waar langs ze neerdalen. 't Grijze plekje wordt 'n zig-zaglijntje, grillig, niet onsierlijk. 't Springt ragfijn naar een opkomend tweede plekje, een derde, een vierde.... wel tien, twintig plek jes duiken cp, reien zich gezellig aaneen, 'n dunne lange ketting tegen 't plafond. Tikke-tokke-tikke-tokkein 't teiltje, in vijf teiltjes, in vier emmers. in drie waschbakken, op acht dekens.... Tikke- tokke. De inkomstenbelasting is doorweekt. Leuk. „Lien!" „Ja meneer." „Bel dèn loodgieter 's op." Wie is „dèn" loodgieter? Als er geen droppeltjes vallen is ie „één" loodgieter, nou is ie „dèn". „Welke loodgieter, meneer?" „Gauw.... kan me niet schelen.... bel cjp." Tikke tokke. 't Is nog vroeg, pas 10 uur in den morgen. „Komt er een Lien?" „Daar is 'r geen een thuis, maar die eene zal komme as-ie d'r iszei-die." „Geef nog maar wat teiltjes." De droppeiyes vallen zóó watervlug, dat je 't heusch niet kunt bijhouden. En ze worden steeds bruiner, niet zoo frisch- bruin meer als eerst. Ze rieken naar grond water, niet prettig. Nou ja. Kijk 's hoe al leraardigst, 't zijn geen droppeltjes meer, 't zijn straaltjes, net heel lange breipennen van 't plafond tot in de teiltjes en zoo. Wat is de natuur toch mooi. Als je 't er op aanlegt, krijg je 't zóó niet. Tikka-tokke. Drie uur, geen loodgieter, ook die eene niet. Op vacantie? Wel nee. Ergens met teiltjes aan 't werken, maar ja. Versche dekens, nieuwe emmers. Teiltjes van buurman. De bel. Daar is-ie. Wie 't is weet niemand. Geeft ook niks. Hij beklimt de trap. Wat is-ie groot en breed. Zie je die voe ten? Een heele traptrede neemt-ie tel kens. Wat 'n man! „Hij „heb" grijze oogen" zegt Lien en ze vindt hem aardig. Nou, ronduit gezegd, 't is een aangename man. Hy riekt naar twintig dingen tege lijk, maar hij is meegaande, vlot, soepel. Hij brengt een bijzondere sfeer in huis, dat is niet te ontkennen. Hij is nog jong, ten minste, hy ziet er jong uitiets vreemds is er aan hemIs-ie een jonge lood gieter, die er oud uitziet, of 'n oude. die er jong uit ziet? Op de grens leeft-ie. „Kijk!" zegt-iehier is 't water al... „Waar?" Hij trekt 'n natte veeg over den muur. Al zóó ver, dat wist ik niet eens. ,,'t Is dus al door de plafonds heen, lood gieter?" Wat dacht u dan? Tikke-tokke. In de schemering is een vallend straaltje nóg mooier dan by daglicht. En 's avonds, bij 't dansend vlammetje van 'n kaars!! „Electra uitdraaie" heeft de loodgieter be volen. Nu zit hij, geknield by 'n suizende steekvlam en kykt met zyn grijze oogen in de diepe spelonken onder de planken. Overal, nu 't avond is, heerscht duister nis, behalve by hèm, by 't brandend kaars je. „'s Effe kijke nou." Het huis dreunt prettig als hij de trap óp en af loopt. „Kijk!" roept-ie vriendelijk van t bor des, „kijk meneer, nu druipt 't in deze ka mer ook." ,',Ach ja, kijk nu toch eensdaar ko men ze weer aanzetten. de diamanten droppeltjes.... en zoo frisch nu, net als heelemaal in 't begin." „Hier beneden lekt 't ook, meneer" roept Lien. En nü begint het. „Hier op den muur is het óók nat, lood gieter", zegt Lien, terwijl ze in de grijze oogen kykt. ,,'t Lekt nu zoowat overal." „Niks hoor. da's „kondenswater" Lien staart den loodgieter aan. Geleerd is-ie ook al. „Wat voor water zegt-ie, meneer?" „Ik weet 't niet kindgeef maar teil tjes, later kom ik er wel 's op terug." Tikke-tokke. Het water springt, danst en spartelt door plafonds, langs muren, plan ken en tengels. Het spreidt zich in wijde plekken op tapijten en matten. Het zuigt zich in 't behangsel der kamers en loopt langs 't relief van schilderijlijsten, heel precies tusschen de groefjes van 'n Louis XV-motiefje, totdat 't neerspettert in een versch plasje op 't tapijt. Dat is iets nieuws voor den loodgieter, die daar boven dreunt en nieuwe planken openrukt,,'t Schijnt toch niet te zitte waar ik docht." Nu staan op iedere kamer brandende kaarsen en ontelbaar zijn de teiltjes. „De meter is toch dicht ik snap 't niet." Hoera! weer een dun fijn straaltje, even helder als voorheen op de inkomstenbelas ting. 't Bruin is weg. 't Is weer nieuwe, versche aanvoer van parelende druppeltjes en piekerige straaltjes. Aardig toch, dat zoeken en tasten, 't Zou lang zoo leuk niet zyn als je 't onmiddellijk kon vinden. De ingewanden van 't huis zijn druipend nat. In de spelonken staan plassen. Overal hangt de veelzijdige loodgietersgeur. En Lien zit op 'n stoel met een stapel boeken, die sinds de groote schoonmaak niet uit de kast geweest zijn. Ze heeft „das Büch der Lieder" van Heinrich Heine op 'r schoot. Daarin staat het aar.dige liedje, dat onze grootvaders zongen „Dü hast Diamanten und Perlen", u kent dat wel. 't Is heel een voudig maar zoo lief en romantisch. En Lien heeft dat nu op 'r schoot. Tikke-tokke. HERMAN MOERKERK De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons: Te Zwolle is een belangryke fabrieksuitbrei- ding voltooid bij de N.V. Kromos Nederland sche Meetapparatenfabriek. Dit bedrijf, dat in 1879 begon als een reparatie-werkplaats voor gasmeters, nam later de vervaardiging daarvan ter hand. Thans werd een eigen blikstampery aan het bedrijf toegevoegd, waardoor men in staat is de benoodigde onderdeelen zelf te stampen. De stampery werd voorzien van blik scharen en van persen voor 100, 60 en 20 ton druk. De heer S. A. Reitsma schryft ons: In de afgeloopen weken is door de plot seling ingevalle vorst en den sneeuwval, de treinenloop in ernstige mate gestoord geweest. Deze toestand heeft aanleiding gegeven tot heel wat teleurstelling by het reizend- en ver voerend publiek, dat die onregelmatigheid al leen weet of bijna alleen weet aan de spoor wegen. Zooals bij alle zaken, geldt ook hier het tout sa voir e'est tout pardonner! Vandaar een be knopte poging om te doen zien op welke moei lijkheden men bij de spoorwegen stiet en hoe gunstig de toestand nog was vergeleken by dien in het buitenland. Behalve met de ervaringen over den invloed van poedersneeuw op de motoren van het nieuw aangeschafte materieel, waarmede voor den vervolge rekening gehouden zal woiden, dient men niet te vergeten, dat het zeer by- zondere weersomstandigheden waren, welke zich in velerlei vorm storend op liet binnenlandsche verkeer deden gelden. Erger riog was de totale ontwrichting in het verkeer in het buitenland, waardoor bijv de Engeland-booten met groote vertraging aan kwamen en de vertraagde onregelmatig aan komende internationale treinen de binnenland sche dienstregeling in de war brachten. In wel ke mate dit geschiedde moge uit het volgende staatje blijken, waarin de vertragingen bij bin nenkomst aan de grens opgenomen zijn (de ver tragingen zyn in minuten opgegeven) OLDENZAAL Datum D174 D138 D172 D255/D290 Dec. 1938 Origineele foto van een oioerkleed, verbrand door maagzuur. Wanneer Uw spijsverte ring U pyn bezorgt, ligt de oorzaak liervan meestal :n een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat bet een gat zou kunnen bran den in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zy druppel den wat zoutzuur (wat de zelfde samenstelling neett als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van plm. 15 cit Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed zult U zich kunnen voorstellen, weike uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt O zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pyn voelt Digestif Rennie pastilles te ne men. Rennie is een pastille, die gemakkehjk in den mond oplost, zich dan met het speeksei ver mengt en daardoor een onmiddellyke uitwerking heeft Het bevat bestanddeelen. die het zuur absorbeeren en neutraliseeren de andere be standdeelen, die de spijsvertering krachtig be vorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook by- zonder prettig in te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Ren nie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0.40 per pakje en 1.25 per groot ^ak. ZEVENAAR vanaf 1912/ D173 D286 D281/ D284 249 D67/ D280 D263/ D272 17 7 7 27 8 6 2 98 107 18 25 26 94 31 56 60 550 3110 19 86 79 158 30 57 21 83 399 238 20 130 146 194 28 110 66 198 508 130 21 205 207 118 0 97 102 215 554 150 22 130 14(1 211 27 87 70 245 632 192 23 155 265 268 62 174 109 2|18 528 243 24 176 211 154 47 165 78 151 346 133 NIJMEGEN VENLO MAASTRICHT V ALKEN SWAA Dec. 1938 D107 D163/D274 291 D77 193 331 333 17 5 5 9 19 36 18 62 25 24 15 28 6 9 19 80 71 48 15 114 12 52 20 194 74 89 67 86 53 138 21 261 100 39 2 110 19 32 22 «109 138 109 10 i 86 3 67 23 257 262 94 18 41 15 34 24 217 133 53 28 48 11 21 ROOSENDAAL Dec. "38 8/D8 12/D12 24/D24 4*14 P 199 F7/D17 P 57 28/D28 P 189 17 2 3 1 2 7 6 18 10 «10 9 1 3 12 19 24 34 27 54 21 1 f.2 76 43 20 93 53 75 91 22 15 10 51 73 21 156 48 71 69 64 5 26 8 61 22 75 33 47 4 15 25 28 22 17 23 60 53 38 42 64 38 142 64 96 24 81 43 80 8 19 5 77 68 26 Van 20 tot en met 23 December reisde ik in Duitschland. Geen trein reed daar op tyd. In tegendeel, vertragingen van 4 tot 7 uur waren regel. Op 21 December vertrok ik ruim 3 uur te laat uit Hamburg naar Keulen. De vertraging groeide onderweg aan. De aansluiting in Duis burg werd natuurlijk gemist, waardoor ik ruim 7 uur over den tijd in Keulen aankwam. In den trein reed geen restauratierijtuig, op de perrons was eten noch drinken te krijgen. Een groot deel van de reis zaten wij in de barre kou en 's avonds zonder licht. Merkwaardig was, dat niemand klaagde of mopperde. Ieder apprecieerde, dat. terwijl het wegverkeer nagenoeg stil lag, het spoorwegpersoneel zich tot het uiterste insDan- de om den dienst toch te laten loopen en ieder veilig thuis te brengen. Precies zoo was het op de andere reisdagen. Waar in het overgeorganiseerde Duitschland de zeer bijzondere weersomstandigheden zóó hun invloed op den regelmatigen treinenloop deden gelden, daar mogen wij van geluk spreken, dat in Nederland behalve in de internationale trei nen, vertragingen boven de drie kwartier uit zondering waren. Dat dit het geval was, was mede in hooge mate te danken aan de toewij ding van het personeel, dat voor geen moeite terugdeinsde. BATAVIA, 30 December (Aneta). Met het schip, dat kortgeleden Westlandsche druiven naar Indië bracht en dezer dagen naar Holland zal vertrekken, zal het departement van Econo mische Zaken een proefzending sawos en ana nassen medegeven, geadresseerd aan een firma te Rotterdam. Voor dit transport zal de tempe- tuur van de koel-inrichting welke diende voor het vervoer van de druiven en die hiervoor spe ciaal aan boord is geïnstalleerd, eenigszins wor den gewijzigd. BUITENZORG, 30 Dec. (Aneta). De ver gunning aan de K. N. I. L. M. voor de lucht lijn naar Australië, welke ultimo December '38 afloopt, is nader voor drie maanden verlengd SOERABAJA, 30 Dec. (Aneta). Het pro ject voor een nieuw vliegveld, ontworpen door de directie van de haven van Soerabaja, is door het departement goedgekeurd. Dit nieuwe vlieg veld zal 450.000 gulden kosten, waarbij de bouw van een electrische centrale is inbegrepen. BUITENZORG, 30 Dec. (Aneta) Tot bur gemeester van Palembang is benoemd mr. S. van Dijk thans burgemeester van Madioen. Tot burgemeester van Cheribon is benoemd H. Scheffer, thans tijdelyk belast met de waar neming van die functie. B. en W. van Kampen hebben by den ge meenteraad een voorstel ingediend tot een bouw van een nieuwe brug over den IJssel. De bestaande brug voldoet al sinds jaren niet meer aan de eischen van het verkeer. In de nabije toekomst zal door de totstandkoming van den Noord-Oostpolder het verkeer nog toe nemen. Volgens de ontworpen planlïen zal d£ brug drie verkeersstrooken krijgen en een rybreedte van ongeveer negen meter. _Wat betreft de bouwkosten, die geraamc zyn met inbegrip van een hulpbrug op 550.000. wordt voorgesteld daartoe uit de gemeentekas een bedrag beschikbaar te stellen van 250.000, het Rijk en de provincie te verzoeken bijdra gen voor dezen bouw te verleenen ter dekking van het ontbrekende bedrag ad 300.000.— en de medewerking van het Werkfonds in te roe pen door het beschikbaar stellen van een 40- jarige annuïteitsleening ten laste van de ge meente tot een bedrag van 250.000geba seerd op een rentevoet van 2% pet. DJOKJA, 30 Dec. (Aneta) Officieel wordt medegedeeld^ dat de Soesoehoenan een goeden nacht heeft gehad. Zyn toestand is iets gunsti ger, doch baart nog zorg. Onze weerkundige medewerker schrijft: Na den plotselingen inval van den dooi is bij velen nog de verwachting levendig gebleven, dat het wel weer zou opvriezen. De daling van den thermometer na Dinsdag scheen die ver wachting te zullen bevestigen. Deze daling stond echter in verband met de omstandigheid, dat het overblijfsel van het vorstgebied, waar in Donderdag nog zeer lage temperaturen voor kwamen, o.a. in het gebied van de Oostelijke Oostzee, heel dicht bij de Oostgrens van ons land lag en dat de naar 't Z. Z. O. terugge draaide wind koude lucht uit dit vorstgebied aanvoerde. Voorloopig valt echter niet te rekenen op doorgaand vriezend weer, want de algemeene luchtdrukverdeeling is daartoe niet gunstig. Dat later, in den loop van Januari, het vorst gebied zich weer over West-Europa zou kun nen uitbreiden, is volstrekt niet uitgesloten, maar daaromtrent valt nu nog niets met eenlge zekerheid te voorspellen. De algemeene weerstoestand is ook sedert *t afbreken van de vorst eenigszins verward ge worden, zoodat het moeilijk is uit te maken, hoe het verdere verloop zal zijn. Vanuit de omgeving van IJsland dringt een depressie in Zuidoostelijke richting door naar de Oostzee. Dientengevolge zal de wind in West-Europa voorloopig uit een Westelyke tot Noordwestelijke richting -waaien en dus welis waar geen warme, doch ook geen ijskoude lucht aanvoeren. Daarom zullen wy voorloopig geen vorst kunnen verwachten. Indien deze de pressie verder naar N.-Duitschland trekt, het geen nog onzeker is, zou over eenige dagen de wind naar het Noordoosten kunnen omloopen en zou de vorst, misschien, kunnen terugkee- ren. Met zekerheid is daarvan nog niets te voorspellen. De vooruitzichten voor het week-end zijn onzeker. Vriezen zal het niet. De tempera tuur zal hoogstwaarschynlyk nogal veran- derlyk zyn, evenals het algemeen karakter van het weer. Op mooi winterweer valt niet te rekenen, (Nadruk verboden)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9