PRIESTER- EN KLOOSTERJUBILEA IN 1939 r 11 »j - De Kerk in Afrika KATHOLIEKEN VOLTOOIT UW EIGEN UNIVERSITEIT 4 AUGUSTIJNEN CARMELIETEN CISTERCIENSERS DOMINICANEN JEZUÏETEN PASSI0NISTEN TRAPPISTEN PRIESTERS VAN HET H. HART MISSIONARISSEN VAN MILL HILL NORBERTIJNEN WITTE PATERS MISSIONARISSEN VAN HET H. HART PATERS VAN HET ALLER- HEILIGSTE SACRAMENT MISSIONARISSEN VAN SCHEUT ONGESCHOEIDE CARMELIETEN M0NTF0RTANEN MISSIESCHOOL ST. PAUL OBLATEN CONVENTUEELEN TOENEMENDE GROEI BIJZONDERE JUBILEA Z. ff. Exc. Mgr. I. Verriet O. P., Apost. Vicaris van Curasao Na een Priesterwijding in Afrika (Kameroun). In 't midden Z. ff. Exc. Mgr. René Graf fin, Coadjutor van Mgr. Vogt (tweede van links). Rechts Mgr. Chappoulie, President van de Voortplanting des Geloofs is Erankrijk 40 jaar priester: 27 Mei: R.P. Bacc. Lr. Anto ninus van Lieshout, geb. te Uden, thans te Venio; 24 Juli: A. R. P. Bacc. Bonaventura Vermeulen, Ex-Assistens Generalis, geboren te Waspik, thans te Eindhoven (gymnasium). 25 jaar priester: 10 Aug.: A. R. P. Petrus WesseÜnk, geboren te Amsterdam, thans prior te Nijmegen (klooster). R. P. Lr. Wilfridus Ris- wick, geboren te Groningen, thans kapelaan te Nieuwendam (Gem. Amsterdam). 1254 jaar priester: 25 Jan.: R. P. Jacobus Nollen, geboren te Zevenbergen, thans te Cu- lemborg (klooster); R. P. Cyrillus Lindeman, geboren te 's-Gravenhage, thans te Utrecht (H. Augustinus). 40 jaar geprofest: 18 Oct.: De Eerw. Broeder Vincentius (Gielen), geboren te Woensel (Eind hoven), thans te Utrecht (H. Monica). 50 jaar priester. 8 Septemberp. Adrianus Peters geb. te Boxmeer, prior te Boxmeer en 21 December: p. Bernardinus Jansen geb. te Puiflijk, te Zenderen. 40 jaar priester. 1 April: p. dr. Athanasius v. Rijswijk, geb. te Well, definitor en pastoor te Boxmeer. 27 Mei: p. Arnoldus Wijtenburg, geb. te Amsterdam, subprior te Boxmeer en p. Vitalis Felix, geb. te Almelo, rector der Carmelitessen te Heerlen. 1254 jaar priester. 11 December: p. Tareisius Hooyschuur, geb. te Baam, te Hoogeveen; p. dr. Joseph Bouman, geb. te Haarlem, leeraar a. d. H.B.S. te Oss. 50 jaar kloosterling. 7 October: p. Antonius Wessing, geb. te Winterswijk, prior en novicen- meester te Hogy das Cruses (Brazilië). 40 jaar kloosterling. 3 October: p. Plechelmus Croonen, geb. te Oldenzaal, te Zenderen; p. Dy- onisius Heggelman, geb. te Schiedam, pastoor te Aalsmeer; p. Aloysius v. d. Staay, geb. te Harmeien, rector v. h. lyceum te Oldenzaal; p. dr. Tïtus Brandsma, geb. te Ugoklooster, prof. v. d. R. K. Universiteit te Nijmegen; p. Polycarpus Lokkers, geb. te leiden, leeraar a. h. Gymnasium te Zenderen. 25 jaar kloosterling. 5 October: p. drs. Con- stantinus Speet, geb. te Oss, leeraar a. d. H.B.S. te Oss; p. Stanislaus Hofstee, geb. te Deventer, subprior te Hoogeveen; p. dr. Ludovicus Wil- lems, geb. te Mill, leeraar a. h. lyceum te Oldenzaal; br. Servatius Vogels, geb. te Erp, te Aalsmeer. 40 jaar kloosterling. 4 Juni: br. Columbanus Seuntjes, geb. te Bladel, Abdü O. L. Vr. van Sion te Diepenveen. 40 jaar priester. 4 April: pater Bertinus Vrak- king, geb. te Bussum, „Achelsche Kluis". 27 Mei: pater Leo Klüttermann, geb. te M. Gladbach, .Achelsche Kluis"; pater Bemardus ter Beek. geb. te Arnhem, .Achelsche Kluis". 50 jaar kloosterling. 20 Mei: pater Bertinus Vrakking te Bussum .Achelsche Kluis". 20 Mei: pater Lucius Luijten, geb. te Willemstad, .Achel sche Kluis". 25 jaar priester. Abdij St. Joseph te Fey-Echt. 19 Juli: p. Placidus van Wegberg, directeur col lege. 40 jaar kloosterling. 16 Juli: br. Jacobus Ha- gelstein, portier. 12 y, jaar priester. Abdij Ulingsheide te Tecke- len. 18 Januari: p. Hieronymus Rongen, prior. 40 jaar kloosterling. 26 Januari: br. Gabriel Krebber. 40 jaar professiefeest. 15 Mei: p. Hubertus de Swart, subprior. 50 jaar Priester: 15 Augustus Raymundus Orie, geb. te Leeuwarden, Emer.-Pastoor, Hel; Ber- trandus Baetsen, geb. te Broekhuyzen, Emer. Pastoor, Alkmaar. 40 jaar priester (15 Augustus) Michael Geve ling, geb. te Huissen, Alkmaar (Singel)Cos- mas Scholbroek, geb. te Utrecht, assistent. Sint Dominicuskerk, Nijmegen; Clemens Kühne, geb. te Alkmaar, leeraar St. Dominicus, College, Nij megen; Leo Kramer, geb. te Beuningen, subprior en Socius van den Provinciaal, Albertinum Nij megen; Franciscus Hendriks, geb. te Grave, mis sionaris op Curacao. 25 jaar priester: 10 Augustus Gabriel Murk, geboren te Utrecht, missionaris op Curacao; Mag. Dr. Petrus Kreling, geboren te Nijmegen, Hoogleeraar Kathol. Universiteit, wonend Al bertinum, Nijmegen; Guillelmus van Kalm.th.out, Praed. General., geboren te Nijmegen, Prior Dominicanenklooster, Zwolle; Antonius Zoetmul der, geboren te Schiedam, missionaris op Bom- holm (Denemarken). 1254 jaar Priester (25 Januari) Laurentius Teeuwen, geboren te Tegelen, Prior Dominica nenklooster Huissen; Albertus de Valk, geb. te Bergen op Zoom, missionaris op Curacao; Lu- dovicus Pfeil, geb. te Nijmegen, assistent, Schie dam (Singel). 50 jaar geprofest: 23 September Gundisal- vus Verhey, geboren te Rotterdam, kapelaan, Schiedam Singel; Rosarius Koek, geboren te Rotterdam, Dominicanenklooster, Langenboom Dominicus van der Waart geb. te Rotterdam, pastorie Oldenbameveldstraat, Rotterdam. 40 jaar geprofest: 23 Sept. Athanasius Oonk, geb. te Enter, pastorie, Kerkegasse, Nijmegen, Damianus de Wit, geb. te Zijpe, assistent Neer bosch; Dionysius van Zoelen, geb. te Rotter dam, Dominicanenklooster, Langenboom; Lam- bertus Verwilst, geb. te Maastricht, subprior, Dominicanenklooster, Huissen; Norbertus de Groen, geb. te Rotterdam, missionaris op Cu racao; Alanus Kramer, geb. te Beuningen, leeraar St. Dominicuscollege, Nijmegen; Se- bastianus Kothmann, geb. te Amsterdam, Do minicanenklooster, Zwolle; Jowanus Raemakers, geb. te Nijmegen, missionaris op Puerto-Rieo; Martinus van den Elzen, geb. te Gemert, mis sionaris op Curagao; Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Innocentius Verriet, geb. te Venraay, Vicarius Apostolicus van Curacao. 25 jaar geprofest: 23 Sept. Andreas Grul, geb. te Nijmegen, missionaris op Puerto-Rico; Bonifatius Teppema, geb. te Tegal (Java), ka pelaan Rotterdam (Steiger). 60 jaar priester. 30 September: P. Ant. Da- niëls, geb. te Maastricht, kapelaan te Den Haag. (H. Ther.). 50 jaar priester. 26 September: P. H. Beijers- bergen, geb. te Rotterdam, professor te Maas tricht; P. Ant. Mulder, geb. te Amsterdam, professor te Nijmegen (Berchm.); P. H. van Ruth, geb. te Harlingen, gezellenvader te Nij megen (H. Jos.); P. H. Verhoeven, geb. te Den Dungen, kapelaan te Nijmegen (H. P. Can.). 40 jaar priester. 26 Augustus: P. I. van Beek hoven, geb. te Zundert, missionaris te Sema- rang (Java); P. F. Beijsens, geb. te Rotterdam, kapelaan te Rotterdam (H. Ign.); P. Am. Huls man, geb. te Nederasselt, rustend te Venlo (Manresa); P. L. Sondaal, geb. te Amsterdam, pastoor te Magelang (Java); P. W. Voeten, geb. te Rucphen, rustend te Venlo (Manresa); P. J. van Well, geb. te Oss, retraiteleider te Venlo (Manresa) 25 jaar yriester. 2 Augustus: P. Arn. Borret, geb. te 's-Gravenhage, professor te Nijmegen Berchm.; P. P. van Boxtel, geb. te Veghel, leeraar, Den Haag Coll.; P. P. Hoehen, geb. te Maastricht, professor, Rome Pont. Univ. Greg.; P. E. Hoogeveen, geb. te Scheveningen, leeraar, Nijmegen Can. Coll.; P. H. v. d. Hulst, geb. te Amsterdam, procurator te Den Haag Huize Katwijk; P. H. A. Jansen, geb. te Haarlem, pas toor te Rotterdam (H. Ign.)P. Adr. van Kal ken, geb. te Amersfoort, Visitator te Eng. Vóór- Indië; P. H. Kooyman, geb. te Wilnis, leeraar te Den Haag Coll.; P. L. Levelt, geb. te Rotter dam, kapelaan te Amsterdam (H. Franc. Xav.); P. Th. Roques, geb. te Waalwijk, retraiteleider te Venlo (Manresa); P. L. Waters, geb. te Win terswijk, bibliothecaris te Antwerpen H.H.S. 1254 jaar priester. 25 Januari: P. Th. Paimans, geb. te Oss, professor te Djokjakarta (Java); 26 Januari: P. J. Hellings, geb. te Schijndel, professor te Oengaran (Java); 15 Februari: P. J. ten Berge, geb. te Leens (Gron.), missionaris te Ambarawa (Java); P. F. Huijgen, geb. te Schiedam, procurator te Amsterdam Coll.; P. A. de Kuijper, geb. te Oisterwijk, leeraar te Den Haag Coll.; P. C. Ligthart, geb. te Amster dam, congregatie-directeur re Maastricht; P. F. X. Satiman, geb. te Djokjakarta, missionaris te Djokjakarta; P. J. Scheerboom, geb. te Amster dam, leeraar te Nijmegen Can. Coll.; P. Jos. Thewissen, geb. te Maastricht, leeraar te Nij megen Can. Coll. 40 jaar priester. 23 Sept. 1939: Z. H. Exc. Mgr. D. J. Theelen, bisschop van Nicopolis in Bulgarije, resideerend te Roustjonck (Bulgarije). 25 jaar priester. 19 December 1939: pater Lambertus (J. J. Aerts, geboortig uit Sevenum), verblijvend in het klooster „Maria Hoop" te Echt. 40 jaar geprofest. 23 Mei 1939: Z. H. Exc. Mgr. L. P. Kierckels, tit. aartsbisschop van Salamina, Pauselijk Delegaat in Britsch-Indië, resideerend te Bangelore (Br.-Indië)pater Evarist (A. Kuypers) geboren te Swalmen, Mis sionaris te Varna (Bulgarije). 14 November 1939: Eerw. Broeder Lambertus (H. Budde), geboor tig uit Wijchen, kloosterling te Mook. 25 jaar geprofest. 21 December 1939: eerw. Broeder Alexis (J. H. van Duynhoven, Mook) kloosterling te Haastrecht. i 25 jaar geprofest 2 Februari: pater Alberi- cus Hoogedoom, geb. te Sloten, Abdij O. L. Vr. van Toevlucht te Zundert. 25 jaar priester. 29 November: pater Willi- brord Th. J. Tijburg, Trappist te Bircquebec in Frankrijk. 25 jaar priester: 25 Juli: Z.E. Pater H. J. Telgmann, geb. te Velp, Missionaris te Stan leyville (Belgisch Congo)Z.E. Pater P. J. Ver heul, geb. te Schiedam, Missionaris te Stanley ville (Belgisch Congo); Z.E. Pater A. C. Bus- scher, geb. te Steenwijk, Rector te Elsendorp- Gemert. 40 jaar kloosterling: 6 Aug.: Broeder Frede- ricus van Winden, geboren te Schipluiden, Ber gen op Zoom. 24 Sept.: Z.E. Pater M. Boesten, geboren te Spaubeek, Missionaris in Noord-Bra- zilië; Z.E. Pater H. E. Wijsen, geboren te Maas tricht, Assistent te Maastricht. 25 jaar kloosterling: 6 Jan.: Z.E. Pater S. van Asseldonk. geboren te Gemert, Assistent te Helmond-Brouwhuis; Z.E. Pater C. A. Went, geboren te Schiedam, Rector „Drakenburg", te Baarn. 23 Sept.: Broeder Aloysius Indrisie. ge boren te Amsterdam, Liesbosch-Princenhage; Broeder Michaël Smith, geboren te Poeldijk, Heer Lb.; Broeder Pancratius Koek, geboren te Roelof arendsveen, Hees-Nijmegen. 50 jaar priester. 25 Februari: father Dom. Wagenaar, Huize Vrijland te Arnhem, oud- Apost. Prefect van Kafiristan en Kashmir en Stichter van Huize Vrijland te Arnhem. 40 jaar priester. 23 September: father F. v. Agt, miss. in het Apost.-Vic. v. d. Boven Nijl; father A. v. d. Burg, oud-missionaris van Ma dras, thans leeraar aan het St. Joseph Studie huis te Tilburg; father H. Jansen, miss. in het Apost. Pref. v. Serawak; father W. v. Mens, oud-miss. v. de Apost. Pref. Serawak, thans rector te Moerzeke in België; father J. Minderop, miss. in de Apost. Vic. v. d. Boven Nijl; father G. Mulder, miss. in het Apost. Vic. v. d. Boven Nijl. 25 jaar priester. 26 Juli: father G. v. Beek, missionaris op N.Zeeland; father G, Brunger, oud-miss. v. h. Apost. Vic. v. d. Boven Nijl,. thans rector te Slagharen; father P. Coenen, miss. in het Apost. Vie. v. Kisumu; father P. Groot, missionaris op de Philippijnen; father H. Hartman, miss. in het Apost. Vic. v. Kisumu; father H. Janssen, miss. in het Apost. Vic. v. d. Boven Nijl; father J. Renckens, miss. in het Apost. Vie. v. d. Boven Nijl; father J. Spierings, oud-miss. van N.-Zeeland, thans in het St. Jo seph's Missiehuis te Roosendaal en 19 December: father dr. J. Thoonen, oud-miss. v. d. Boven Nijl, thans professor in het St. Joseph's College te Mill Hill. 1254 jaar priester. 18 Januari: father. W. Bruyns, leeraar aan het St. Bon. Missiehuis te Hoorn; father J. Dames, miss. in den Boven Nijl; father P. Doeswijk, miss. in Br. Kameroen; father J. Feldbrugge, miss. in Serawak; father C. Hoevenaars, miss. in Br. Kameroen; father J. Jansen, miss. in den Boven Nijl; father C. Keet, miss. op de Philippijnen; father H. Over- water, miss. in den Boven Nijl; father G. v. Roozendaal, miss. in Br. Kameroen; father D. Simons, miss. in Belg. Congo; father J. Swil- dens, missionaris in Belg. Congo; father P. Swinkels, missionaris in Nellore; father B. Vlas veld, oud-miss. v. Nellore, thans rector van het St. Joseph Studiehuis te Tilburg. Mgr. J. Th. Lagerwey, pastoor van de posthoorn" te Amsterdam 40 jaar priester: 15 Aug.: G- Scheepers, pas toor te Heeswijk. 25 jaar priester: 11 April: Dr. J. Ondersteijn. pastoor, Berlicum (N. B.); 10 Aug.: J. Winters, provisor der abdij, Windberg (Beieren); J. Wer- neri, pastoor te Vlijmen. 25 jaar geprofest: 8 October: Dr. Th. Heij- man, archivaris-bibliothecaris, museum-beheer der en lector der abdij Beme (Heeswijk); P. Tibosch, supprior der abdij Windberg (Beieren). 25 jaar gekleed: 8 October: Mgr. C. Dubbel man, apostolisch prefect van Jubbulpore (Britsch Indië C. P.); L. Verlinden, kapelaan Heeswijk. 40 jaar gekleed: 8 October: H. van der Bie zen, leeraar en redacteur van „Het Offer". 40 jaar geprofest: 15 October: M. van Veghel, leeraar aan het Gymnasium te Heeswijk. 40 jaar priester. 15 Augustus: G. H. Schee pers, geboren te 's-Hertogenbosch, pastoor ce Heeswijk. 25 jaar priester. 10 Augustus: J. L. Winters, geb. te Veghel, provisor Abdij Windberg bij Straubing (Neder-Beieren) Duitschland. 11 April: dr. J. M. Ondersteijn, geboren te Den Dungen, pastoor te Berlicum (N.-Br.). 10 Augus tus: J. B. Wemeri, geb. te Amsterdam, pastoor te Vlijmen. 40 jaar kloosterling. 10 October: M. P. van Veghel, geprofest, geb. te 't Wijbosch, leeraar te Heeswijk. 8 October: H. A. van der Biezen, ingekleed, geboren te Dinther, leeraar te Hees wijk. 25 jaar kloosterling. 8 October: dr. Th. H. Heijman, geprofest, geboren te Schalkwijk, ar chivaris, bibliothecaris en lector te Heeswijk; P. S. Tibosch, geprofest, geboren te Berlicum (N.-Br.), subprior abdijk Windberg bij Strau bing (Neder-Beieren) Duitschland; 8 October: mgr. C. I. Dubbelman, ingekleed, geb. te Rot terdam, Apostolisch Prefect te Jubbulpore Britsch-Indië C.P.; 8 October L. P. Verlinden, geb. te Terheijden, kapelaan te Heeswijk. 40 jaar priester. 18 Maart: P. Schregel uit Den Haag en P. C. Smoor uit Oud-Gastel; de eerste missionaris in Vic. Tabora, de tweede in Vie. Ruanda. 1254 jaar priester. 18 Juni: P. Dirks uit 's-Bosch, leeraar Sterksel. 28 December: P. Arts uit Volkel, Vic. Bukoba; P. Hoffscholte uit Almelo, Vie. Ruanda; P. J. van Riel uit Tilburg, Vic. Mwanza; P. J. Daggers uit Stadskanaal, Vic. Tabora; P. Moerel uit Anna-Paulowna, Vic. Nyassa. 40 jaar broeder. 2 April: br. Willibald Bies- broeck uit Hulst, Vic. Bukoba. 1 November: br. Wiro Kuppens uit Rumpt, te 's-Heerenberg; br. Willibrordus Goedemans uit Weesp, Vic. Nyassa. 25 jaar broeder. 12 April: br. Nicasius Bouw- mans uit Berlicum N.-B., Vic. Opper-Congo; br. Louis Joseph Kolsteren uit Loon-op-Zand, Vic. Uagadugu (Ivoorkust). Mgr. A. J. M. H. v. d. Venne, directeur van Rolduc 40 jaar priester: 1 April W.E. Pater Dr. Wil lem Muysers, geb. te Merselo-Venray, provin ciaal econoom, Missiehuis Tilburg en 4 April: W.E. Pater Jan van Dim, geb. te Tilbulrg, oud-missionaris van Belgisch Congo, Missie huis Antwerpen, en 23 September: W.E. Pa ter Henri Sluteyr, geb. te Hilversum, oud-MiS- sionaris van Belgisch Congo, Missiehuis Ant werpen. 25 jaar priester: 7 October WH. Pater An- toon Bröcker, geb. te 's-Hage, Hoofd der Af- deeling Algem. Zaken, Centraal Missiebureau, Batavia; W.E. Pater Christiaan Pilzecker, geb. te Arnhem, Missionaris in Brazilië; W.E. Pa ter Jac. Grent, geb. te Wervershoof, Mis sionaris in het Vie. van Ned. N. Guinea; Z.E. Pater Hendrik Comelissen, geb. te Wanroij, Overste der Missie van Ned. N. Guinea. 50 jaar Kloosterling: 4 October W.E. Pater Jozef Wemmers, geb. te Oisterwijk, Missiehuis, Tilburg; WH. Pater Jan Niesten, geb. te Ber gen (L.), Missiehuis Antwerpen. 40 jaar Kloosterling: 11 September W.E. Pater Theodoor van der Meer, geb. te imsum (Fr.), Missionaris in de Philippijnen; W.E. Pa ter Jozef mtven, geb. te Borkel en Schaft (N.-Br.) Missionaris in de Philippijnen; W.E. Pater Corn, van Berkel, geb. te Aarle-Rixtel, Missionaris in de Philippijnen; W.E. Pater Willem Kamerbeek, geb. te Amersfoort, Mis sionaris in het Vie. van Ned. N. Guinea; W.E. Pater Jozef Klerks, geb. te Oisterwijk, Mis sionaris in het Vie. van Ned. N. Guinea, en 19 September W.E. Pater Jozef Menken, geb. te Amsterdam, Missionaris op de Philippijnen; WH. Pater Jan van der Kooy, geb. te Rijs wijk, Missionaris in het Vie. van Ned. N. Gui nea; WH. Pater Theodoor Rateland, geb. te Schoonhoven, Missiehuis Driehuis-Veisen. 25 jaar kloosterling: 4 October WH. Pater Emericus Goossens, geb. te Deurne, Missiona ris in het Vie. van Ned. N. Guinea; WH. Pa ter Christiaan Willekens, geb. te Tilburg, Rec tor Huize Nazareth, Missiehuis, Tilburg; W.E. Pater Frans van de Vranöe, geb. te Den Hout (N.-Br.), leeraar Apostolische School, Missiehuis Driehuis-Velsen. 40 jaar Broeder: 2 Februari Eerw. Broeder Petrus van Loon, geb. te Oirschot, oud-Mis sionaris van de Philippijnen, Missiehuis Stein en 1 Mei Eerw. Broeder Gerard Jeanson, geb. te Duisburg (D.), Missionaris in het Vic. van Ned. N. Guinea; Eerw. Broeder Adriaan van Hest, geb. te Tilburg, oud-Missionaris van Ned. N. Guinea, Missiehuis Tilburg; 24 Sep tember Eerw. Broeder Jan Koeweide, geb. te Gorssel, Missionaris in het Vic. van Papoeazië. 25 jaar Broeder: 2 Februari Eerw. Broeder Frans Raaymakers, geb. te Oudenbosch, Mis sionaris in het Vie. van Ned. N. Guinea, op vacantie Missiehuis Tilburg; 25 Maart: Eerw. Broeder Antoon van der Linden, geb. te Veld hoven, Missionaris in het Vic. van Menado (Celebes); 8 September: Eerw. Broeder Cor nells van der Heyden, geb. te Oirschot, Mis siehuis Arnhem; Eerw. Broeder Frans van den Wildenberg, geb. te Budel, Missionaris in Brazilië; Eerw. Broeder Hubert Pennings, geb. te Den Dungen, Missionaris in Brazilië; Eerw. Broeder Adriaan van Dam, geb. te Ouderkerk, Missionaris in de Philippijnen. 25 jaar priester. 19 September: Gerardus Kaarsgaren, geb. te Bussum, rector te Stevens beek bij Sambeek. 1 November: Martinus van der Velden, geb. te Eindhoven, kapelaan te Bitsingen (België). 25 jaar kloosterling. 14 September: H. E. P. Lucas Herman Warmerdam, geb. te Haarlem, provinciaal te Stevensbeek bij Sambeek; Z.E. P. Arthur Schelstraete, geb. te Sluiskil, kape laan te Brakkensteijn; Z.E. P. Petrus Kockx, geb. te Oudenbosch, te Baarlo (L.). 19 Maart: br. Servatius v. d. Heuvel, geb. te Schijndel, te Baarlo (L.); br. Tharsicius Franken, geb. te Beek (Breda), te Bothey (België). 60 jaar priester. 29 Maart: Z. H. Exc. mgr. Conrard Ockels geb. te Weert L., Apostolisch Vi caris te Jehol (China). 40 jaar priester. 9 Juli: Z. H. Exc. mgr. Frans Joosten geb. te Grubbenvorst L„ Apostolisch Vicaris te Tatung (China). 25 jaar priester. 25 October: pater L. van Uden uit Boxtel; pater Ant. Colen uit Sittard. 8 November: pater Ant. Schellens uit Nuenen. 25 jaar kloostergeloften. 19 Maart: broeder Joseph Verhoeven uit Leende. 40 jaar kloosterling. 19 Augustus: hoogeerw. p. Timotheus a S. Theresia, provinciaal der Ongeschoeide Carmelieten, Carmel Groenen dijk b. Leiden; p. Gabriël Vulneribus Christi, Carmel, Waspik (N.-Br.). 25 jaar priester. 6 Juni: pater H. Claes, geb. te Houthaelen (B.), werkzaam te La Houppe (Henegouwen); pater H. Rooden, geb. te Hout- hem, werkzaam te La Houppe (Henegouwen). 28 Juni: P. H. Cortenraad, geb. te Meerssen, missionaris te Ringsted (Denemarken); pater L. Moors, geb. te Opglabbeek (B.), pastoor te Leu ven; pater J. Moonen, geb. te Paunesheide, rector te Hoensbroek-Station. 25 jaar geprofest. 15 Augustus: pater J. Er kens, geb. te Spaubeek, te Meerssen; pater H. Systemans, geb. te Nieuwenhagen, pastoor te Egmond a. Zee; pater J. Ackermans, geb. te Schin-op-Geul, te KontichKazernen; pater P. Lauckohr, geb. te Gulpen, missionaris in den Belg. Congo. 25 jaar priester. 20 December: zeer eerw. pa ter Herman Arndt (M.N.). 40 jaar priester. Weleerw- pater Ockhuizen ,.m.i. (Houthem St. Gerlach), provisor. 25 jaar priester. Weleerw. pater Pierre Teu- r.issen o.m.i (Weert). 40 jaar kloosterling. Hoogeerw. pater Em. Teunissen o.m.i. (Weert( provinciaal; weleerw. pater P. Schonhof om.i. (Amsterdam)weleerw. pater H. v. Hommerich o.m.i. (Heerlen). 40 jaar priester. 20 Augustus: pater Damia nus Kostmann, geb. te Sassenheim, Gardiaan Studiehuis te Leuven; pater Athanasius Papöt, geb. te Warmond, te Halle België; pater Ser vatius Moors, geb. te Tilburg, te Urmond (L.). 25 jaar priester. 28 Juni: pater Stephanus Langelaan, geb. te Vlaardingen, rector te Hoens broek. 40 jaar kloosterling. 5 November: pater Euse- bius ten Bosch, geb. te Lichtenvoorde, standpl. Urmond (L.). Terwijl in het oude Europa de nationale en internationale spanningen voortdurend de aan dacht absorbeeren en de gemoederen schokken, spelen zich in het jonge Afrika telkens weer gebeurtenissen af, die teekenend zijn voor den opbloei van godsdienst en beschaving in dat verre werelddeel. In het rumoerige en donkere Europa klinken die frissche Afrikaansche gelui den nauwelijks door en toch zou de weerklank ervan wel eens kunnen uitgroeien tot zulk een machtige sympathie, dat de aandacht der oude christenvolken onweerstaanbaar zou worden af gedwongen Een vijftigtal jaren geleden drongen de eerste missionarissen door in het binnenland van Afri ka, waarvan toen nog gezegd werd, dat het „gezeten" was „in de schaduwen des doods". Een man als Mgr. Augouard trof er langs den majestueuzen Congo-stroom hutten aan met voorraden menschenvleesch of lange rijen doodshoofden, overblijfselen van lugubere maal tijden; bij wijze van hooge onderscheiding kreeg hij soms een „geslacht" kindje als ontbijt voor gezet.... Daar heerschte het diepste zedelijk verval op ieder gebied.. Maar wanneer men tegen dien zwarten ach tergrond de huidige hoopvolle feiten ziet lich- tén, dan begrijpt men dat Afrika's rijzende Christus-zon in de toekomst wel eens de toch machtige vuurtorenbundels van het avondland zou kunnen gaan verduisteren.... Kathedralen, die blakeren in den witten zonneschijn.... Er zijn er reeds omstreeks 125 in Afrika! 65000 leeken, inlanders, die met de missionarissen meewerken aan de beschaving en kerstening van hun rasgenootenDochters van po- lygamen, die in ootmoed en reinheid den witten kloostersluier aannemenbijna 2000 inland- sche Zusters! Negerjongens, die in steeds grooter aantal de treden van het Altaar be klimmen en wier aantal reeds de 500 nadert.... En dat alles in betrekkelijk korten tijd! Weinige weken geledenIn Brazzaville, het centrum van Equatoriaal Afrika, luiden sonoor de kathedraal-klokken. Eenige duizen den kroeskoppen verdringen zich in de omge ving. Een deining in de donkere menigte kon digt iets bijzonders aan; een lange stoet ver kenners en leden van andere jeugd-organisa- ties nadert, een Suisse, een draagkruis, acoly- then. Zwarte zangertjes in witte superplie, twee jonge negers in Diaken-kleeding, het kazuifel over den linker-arm; achter hen, in vol ornaat, twee Bisschoppen der H. Kerk: Mgr. Biéchy, der P.P. v. d. H. Geest, Apostolisch Vicaris van Brazzaville, Mgr. Verwimp, Jezuïet, Vicaris van Kisantu. De triomfstoet beweegt zich in de richting van een uitgestrekt afgesloten terrein: de groo- te kathedraal was veel te klein gebleken. En daar, in de schaduw van de reuzen-bamboes en onder het dichte en breede loover van de ijzerboomen, voltrekt zich het diepste mysterie der missioneering: een opvolger der apostelen geeft aan een nieuwe christenheid haar eigen Offeraars, haar eigen Bedienaren. Eten inland- sche Kerk neemt bezit van wat Christus ook voor haar bestemde. Op de bovenste trede van het altaar gezeten, welks kruis naar den Stanley-Pool gericht is, roept de Bisschop Eugenius Nkakoe en August Nkounkou op. En als ze daar in hun witte Albe plat ter aarde liggen, gaat een siddering van ontroering door de zwijgende menigte; een ne ger huilt niet gemakkelijk, maar nu schokt het in die harde gemoederen en vloeien de tra nen.... Nooit greep iets zóó diep in bij die zwarten: jongens van hun ras te zien opnemen in de Hiërarchie der aloude Moederkerk.... Eten kroon van blanke Priesters uit Fransch en Belgisch Congo leggen dien twee diakens de handen op, een Bisschop spreekt voor de van ontroering hijgende massa: over de waardig heid en de zending van den priester. Tot in de verste hoeken van het terrein wordt zijn woord door luidsprekers gedragen. Met den Bisschop brengen de Neomisten hun eerste Golgotha-Offer, als vertegenwoordigers van hun volk. En toen de plechtigheden ten einde waren, zagen de verbaasde toeschouwers, hoe twee blanke Bisschoppen der Katholieke Kerk, een Spiritijn en een Jezuiet, een Fransch- man en een Belg, neerknielden aan de voeten van die twee Negers, nagevolgd door tientallen Missionarissen, om op hun beurt van hen den zegen te ontvangen, aan wie ze hem 't eerst gebracht hadden Toen brak het enthousiasme der zwarten los; onbedwingbaar stormden ze naar voren, om hun priesters van nabij te zien, om zich tel kens weer in groote groepen te laten zegenen. Omstuwd door de menschen, konden de Neo misten nauwelijks meer de Bisschoppen volgen; men heeft ze bijna moeten ontrukken aan het zwarte volkje. Het waren immers hun bloed eigen Priesters! Ziedaar een der echo's van Kus' woorden: aan het inlandsche volk zijn inlandsche pries ters. Steeds welluidender en sterker stijgen zo op, die echo's, uit alle streken van het eens zoo verlaten Afrika; eenige weken na de plech tigheid in Brazzaville wijdde ook de Spiritijn- sche Bisschop van Oubangui zijn eersten Ne ger-Priester en op 3 October werd in Kameroun hun reeds tamelijk groot aantal weer met twee vermeerderd. Zoo kan daar de Kerk Gods gaan groeien uit eigen kracht en vitaliteit. En rond om die zwarte ETiesters groeit ieder jaar op nieuw het aantal jonge christenen met tiendui zenden, om weldra tot tien millioen te komen, die door hun frisch geloof en christelijk gedrag niet alleen de voorgaande generatie beschamen, maar zelfs ook veelal de van ouds katholieke volken van Europa Maar toch, veel schaduwen vallen er nog over het zwarte werelddeel; sinds eenige maan den worden sommige helaas geworpen vanuit EuropaDe uitslag echter van den grooten strijd tusschen duisternis en Licht is niet meer twijfelachtig; vele zwarte Seminaristen volgen de voetsporen der inlandsche priesters. Zeer recente algemeene statistieken der Propaganda zijn nog niet voorhanden; wel weten we, dat alleen de Afrikaansche missiegebieden der Pa ters van den H. Geest het vorig jaar 885 inland sche Seminaristen telden. Neen, de uitslag is niet twijfelachtig: op voor waarde, dat wij het onze doen om Afrika's zonen te helpen bij hun langen en moeizamen opgang tot het Altaar Gods en bij hun daarop volgend afdalen in een milieu, waar wel veel geloofsbloei heerscht, maar ook nog veel be derf.... Kasteel-Gemert P. ED. LOFEELD C.S.Sp. ..Z. H. Exc. Mgr. C. Ockels, Apost. Vicaris te Jehol in China is 29 Maart 60 jaar priester. Z. H. Exc. Mgr. F. Joosten, Apost. Vic. te Tatung in China is 7 Juli 40 jaar priester. De hoogeerw. pater Timotheus a. S. Theresia, provinciaal der Ongeschoeide Carmelieten, viert 19 Augustus zijn 40 j. kloosterfeest. De hoogeerw. pater Em. Teunissen, provin ciaal der Missionarissen Oblaten, is in den loop mn 1939 40 jaar kloosterling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10