De Nationalisten veroveren verschillende dorpen Wang is uit de Kwomintang gezet Het nieuws van heden Daladier komt te Ajaccio aan Luchtvloot der as het sterkst Het mes besliste Obstructie in de Fransche Kamer „SINT PETRUS" FISK BLOEDIG OUDEJAAR IN BARCELONA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 2 JANUARI 1939 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Stadieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering wenscht U een Voorspoedig 1939 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21563 China viert de jaarswisseling met optimisme en geestdrift Nieuwe minister van Justitie in Amerika Duitsche ballingen naar Amerika Geheel Corsica verkeerde in vreugdevolle verwachting Bloedige twist op Oudejaarsavond Jongeman door messteken doodelijk getroffen DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Nieuwjaarsongelukken in Amerika Nieuw handelsverdrag van Londen en Moskou Een nieuw vliegrecord t i r Amslerdamsche Trailer- M I fl r en Aanhangwagenfabr. Uit linksch Spanje zijn thans alle vreemde vrijwilligers teruggetrokken Spanje's toekomst Burgemeester E. van Nahuys overleden Bij de jaarwisseling bracht Mussolini te itomë een bezoek aan een sanatorium voor zieke arbeiders Generaal Franco over De vrijwilligerskwestie Een interview met Franco Het Weer Duitschland en Italië zesmaal sterker dan Engeland en Frankrijk? Bloedig Oudejaarsavond-drama te Helmond De reis van Daladier Daladier's vertrek verlaat door vertraagde aanvaarding der begrooting Urk nog steeds in het ijs Defecte vliegtuig wordt hersteld MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARUEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek jaar der zegevierende beslissing zal zijn. De oor log nadert met reuzenschreden zijn einde. Hij zal eindigen met een overwinning der rechtsche wapenen. De slag in Catalonië ontwikkelt zich volgens het program. Het zegevierende einde daarvan is beslissend voor de beëindiging van den oorlog. Verder verklaarde Franco, dat er drie redenen zijn, die hem aanleiding zouden geven om het Spaansche volk te mobilisee- ren, namelijk: le. Om de christelijke leer te verdedigen, ingeval de Kerk werd be dreigd; 2e. In geval van een buitenlandsche invasie; 3e. In geval van een poging om Spanje in de Middellandsche Zee de rol van een slaaf te laten spelen. Waar ook maar de Middellandsche Zee genoemd wordt, moet Spanje genoemd worden. Alle over eenkomsten betreffende de Middellandsche Zee die zonder ons land zijn gesloten, zijn voor Spanje niet bindend. Voortgaande legde Franco den nadruk op de verbondenheid van Spanje met Portugal. Beide landen hebben hetzelfde ideaal en dezelfde be schaving gemeen. Ten opzichte van Latijnsch Amerika kondigde hij aan, dat een principieel standpunt bepaald zal worden. Wat Spaansch Marokko betreft zeide hij o.m., dat de verbon denheid daarvan met het Spaansche moeder land onverwoestbaar is. In Cordoba zal een uni versiteit voor Oostersche studiën opgericht wor den. Aan het einde van zijn verklaringen zeide Franco te wenschen de leider te zijn van alle Spanjaarden. TSJOENKING, 1 Jan. (Havas.) Wang Tsjing Wei, onder-voorzitter der Kwomin tang en voorzitter van den politieken raad, Is uit de Kwomintang gezet. Uit Tokio meldt Reuter; De Japansche mi nister van Financiën, Ikeda, deelt in een Nieuw jaarsverklaring mede, dat de regeering voor nemens is een nieuwe nationale leening tot een bedrag van ongeveer 5 milliard uit te geven, ten behoeve van dé krijgsoperaties in China en andere buitengewone uitgaven. Verder zegt de minister: Japan wenscht van China geen gebiedsafstano en ook geen oorlogsvergoeding. Zelfs na het her- ctel der normale betrekkingen met China kan men geen snelle vermindering der nationale lasten verwachten, als men Oost-Azië wil ver nieuwen. De regeering overweegt toepassing van een coördinatie-plan ter vergrooting der pro ductie van grondstoffen als steenkolen en pe troleum. Onder zekere voorwaarden zouden dan voor de particuliere nijverheid subsidies be schikbaar gesteld worden. Japan zal, aldus de minister, vele moeilijkheden hebben te over winnen, doch de toekomst is vol beloften. Uit Tsjoengking wordt bericht, dat de Chl- neesche minister van buitenlandsche Zaken, Wang Tsjoeng Hoei in een artikel, waarin hij een overzicht geeft van de internationale ont wikkeling in het afgeloopen jaar, verklaart, dat vooraanstaande mogendheden zooals Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en de Sovjet- Unie, den tegenstand van China tegen den Ja- panschen aanval met sympathie gadeslaan. Wang herinnert aan de gezamenlijke stappen van Engeland, de Vereenigde Staten en Frank rijk ten aanzien van de vrije scheepvaart op o.en Jangtse, aan de financieele credieten van Engeland en Amerika en aan de krachtige hou ding door Rusland bij de onderhandelingen over de visscherij aangenomen. Terwijl de vier mogendheden afzonderlijk optreden, aldus Wang, werken zij in feite samen aan een ge meenschappelijk doel. Verder meldt het Chineesche Telegraaf-agent- schap: Het optimisme, dat thans in vele steden tot uitdrukking is gekomen, vormt een levendig contrast met de vorige jaarwisseling, toen de natie terneergeslagen was en de toekomst don ker inzag. In de oorlogshoofdstad van China, Tsjoeng king, heerschte vannacht een feestelijke stem ming. De geheele bevolking nam deel aan een betooging ten gunste van gewapenden weer stand en nationalen wederopbouw, waarna een optocht met lampions werd gevormd, die door de geheele stad trok en door muziekcorpsen vergezeld werd. Ook in andere Chineesche steden zijn feeste lijke betoogingen gehouden. WASHINGTON, 2 Jan. (Reuter) Homer Cummings is afgetreden als minister van Jus titie. Roosevelt deelde mede, dat Frank Mur phy, gewezen hooge commissaris voor de Phi- lippijnen, heden zijn ambt zal overnemen, of schoon de Senaat deze benoeming naderhanr nog moet bevestigen. WARSCHAU, 2 Jan. (P.A.T.) Het centrale vluchtelingencomité heeft weten te bereiken, dat 1000 Joden, die onder dak waren gebracht in een kamp aan de PoolschDuitsche grens, dit kamp hebben mogen verlaten. De meesten be geven zich naar de Vereenigde Staten. Een schilderachtige foto van een typisch plaatsje in Zuid-Tunis, den twistappel in 1939 tusschen Italië en Frankrijk, waarheen de Fransche minister-president voor een inspectie is vertrokken AJACCIO, 2 Jan. (Havas). Reeds zeer vroeg in den ochtend was een groote trek naar de hoofdstad van Corsica merkbaar. De vlootdivisie kwam, geëscorteerd door watervliegtuigen, bij het aanbreken van den dag ter reede aan. Overal werd ge vlagd. Een geweldige menigte is in gespan nen verwachting wegens de komst van den premier. Op het hoofdplein van de stad is tusschen twee zuilen, die gisteren werden opgericht, een zeer groote Fransche vlag gespannen, waarop de woorden: „Leve het Fransche Corsica". Om kwart voor acht verliet minister van Marine Campinchi de „Suffren". In zijn gezelschap bevonden zich de vertegenwoor digers van Corsica in het parlement. Om acht uur precies verliet het vaartuig, dat Daladier aan boord had genomen, de „Foch", begroet <}oor een salvo van kanon schoten. Vele booten omgaven die van den minister-president. Deze beantwoordde rechtstaande en glimlachende de toejui chingen der menigte. Op Oudejaarsavond heeft de achttienja rige landarbeider J. van der P. te Oostemij- kerk (Fr.) bij een twist zijn dorpsgenoot P. C. de Boer, die even oud was, met een zak mes een achttal steken in het bovenlichaam toegebracht. Het slachtoffer werd in hoogst zorgwekkenden toestand opgenomen en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden aan zijn verwondingen bezwe ken. Het drama speelde zich omstreeks kwart voor twaalf op straat af, terwijl verscheidene inwo ners van het plaatsje in afwachting van de jaarswisseling buiten een praatje stonden te maken. Tusschen de twee genoemde jongelie den ontstond een hoogloopende ruzie, waar schijnlijk uit minnenijd over een zestienjarig meisje. Het schijnt, dat Van der Pi. uit zelfver dediging gehandeld heeft, toen de ander hem bfj de keel zou hebben gegrepen. Des nachts is de dader van zijn bed gelicht en na verhoor door den veldwachter en burgemeester Sytsma van Oosfcdongeradeel, tot welke gemeente Ooster- nijkerk behoort, ingesloten in de marechaussee kazerne te Dokkum. Dokter Dekker verleende den getroffene de eerste hulp. Het lijk, dat in beslag genomen is, is overgebracht naar Metslawier. De boer was de zoon van een vrachtrijder. Door het gebeurde werd de vredige Oude jaarsavondstemming op wreede wijze verstoord. Sidi Ahmed, de bey van Tunis, die den Franschen minister-president bij zijn bezoek zal ontvangen Daladier is hedenochtend te Ajaccio aangekomen. De Spaansche nationalisten zetten hun opmarsch voort. Wang Tsjing Wei werd door de Chi neesche regeering uit de Kwomintang gezet. Vechtpartijen met doodelijken afloop te Helmond en Oosternijkerk (Fr.). Prof. R. N. Roland Holst overleden. Beschouwing over het weer in 1938. o NEW YORK, 2 Jan. (Reuter). De Nieuw jaarsviering heeft, voor zoover tot nu toe be kend, 160 personen bij ongelukken het leven gekost. In hoofdzaak waren het slachtoffers van auto-ongelukken. In elk der staten New York, New Yersey en Califomië zijn tenminste veer tien personen gedood. In de stad New York zijn Nieuwjaarsnacht 12 personen om het leven gekomen en 42 gewond. De toestand van de 142 personen, die in de zie kenhuizen wegens dronkenschap moesten wor den geholpen, zou ernstig zijn. LONDEN, 1 Jan. (Havas). De Sunday Dis patch bericht, dat de Britsche regeering voor nemens is om het handelsverdrag tusschen En geland en de Sovjet-Unie gesloten in 1934 op te zeggen. Onmiddellijk zullen besprekingen worden geopend om een nieuw verdrag te slui ten. BERLIJN, 2 Jan. (D. N. B.) Het Duitsche reiscabine-vliegtuig „Arado 79", dat twee zit plaatsen bevat, heeft een nieuw record voor lichte machines gevestigd. Het startte Donder dagmiddag te Bengasi in Noord-Afrika en land de Zaterdagavond te Gaja in Britsch Indië, na een non-stop-vlucht van 6400 K.M. te hebben volbracht. Men heeft erkenning van dit record aangevraagd. LINDENGRACHT 304, A'DAM-C. - TEL. 455K2 ZN. Minister-president Daladier is niet, zooals eerst werd bepaald, te kwart over tien naar Tculon vertrokken, doch eerst te twaalf uur. De kruiser „Foch" moet een paar knoopen per uur sneller loopen, ten einde niet te iaat in Ajaccio aan te komen. Minister-president Daladier is Zondagavond om 22.10 uur te Toulon aangekomen. Vijf en dertig minuten later vertrok hij aan boord van den kruiser „Foch". Campinchi en andere auto riteiten scheepten zich in op den kruiser „Suf fren". Te Schuddebeurs, gemeente Noordgouwe, is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer E. H. P. van Nahuys, burgemeester der gemeenten Noordgouwe en Dreischor. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 742.3 Vorige stand: 742.6 SALAMANCA, 2 Jan. (Havas). In het le- gerbericht van Nieuwjaarsdag uit het rechtsche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat de troe pen aan het front in Catalonië ver zijn opge rukt. Cubbels en Pobla de la Granadella wer den bezet. Meer dan 2200 krijgsgevangenen wer den gemaakt. De luchtmacht heeft Valencia gebombardeerd en een fabriek van chemische stoffen getroffen. Later werd medegedeeld, dat ook het dorp Palma de Ebro in rechtsche handen is gevallen alsmede Juncosa. Tegenaanvallen van de re- geeringstroepen werden met aanzienlijke ver liezen afgeslagen. Het algemeene offensief aan het Catalaan- sche front is nog in Noordelijke richting uit gebreid. Zondagochtend werd over een front van meer dan 110 kilometer gevochten. De was van Segre en Ebro verwekt, hoewel hij aan zienlijk is, geen ongerustheid. Men verwacht, dat de beide rivieren morgen zullen vallen. De correspondent van Havas meldt, dat de afdeelingen van het legercorps van Aragon, die in drie dagen 12 kilometer vorderden tusschen Gerp en Cubells, den vijand eerst na 54 aan vallen hebben kunnen verdrijven. De inneming van Cubells is de moeilijkste taak sedert het begin van het offensief geweest. Vijf versterk te loopgraafliniën moesten achtereenvolgens genomen worden. Eerst na het verlies der voor laatste prikkeldraadversperring namen de re publikeinen de wijk naar Artesa. Enkele groe pen echter gaven zich over na de laatste ko gels verschoten te hebben. Door den val van Cubells hebben de recht sche troepen intusschen een krachtig steun punt voor den aanval op Artesa gekregen. Dit is de sleutel der republikeinsche verdediging in den geheelen bovenloop van de Segre. Op Maandagmorgen werd in het commu niqué van het hoofdkwartier der rechtsche troepen er met name melding van gemaakt, dat Zondag de dorpen Argentera, Llusas, Montargull en Cabaces werden bezet, en dat voorts eenige stellingen in bezit werden genomen. Duizend man werden gevangen genomen. Aan het Oostelijk front werd de vijand met groote verliezen teruggeslagen. Zaterdag heeft de luchtmacht het station en de haven van Tarragona, de haven van Valen cia en van Barcelona gebombardeerd, waarbij een electrische centrale en een munitiefabriek werden getroffen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat bij het bombardement van 31 December 62 dooden zijn gevallen, terwijl ver over de hon derd gewonden worden geteld. De slachtoffers behooren allen tot de burgerbevolking. Het door de rechtschen veroverde dorp Granadella is ge heel verwoest, evenals Pobla de la Granadella. Te Alicante is een deel der internationale commissie van toezicht op de terugtrekking der vrijwilligers aangekomen. De leden had den de totale afwezigheid geconstateerd van buitenlandsche eenheden in het regeerings- leger en zijn naar Valencia doorgereisd. Uit Cartagena wordt gemeld, dat daar een delegatie is aangekomen van dezelfde commis sie, die een bezoek heeft gebracht aan garni zoenen, militaire hospitalen en aan de vloot- basis. Ook zij heeft geconstateerd, dat alle buitenlandsche vrijwilligers uit de eenheden van het regeeringsleger teruggetrokken zijn. In welingelichte kringen te Barcelona ver neemt men, dat de Mexicaansche regeering zich bereid verklaard heeft alle vrijwilligers uit de internationale brigade, die niet naar hun land kunnen terugkeeren, op te nemen. De menschen zijn in hoofdzaak Duitschers, Oostenrijkers, Italianen en Tsjechen. Generaal Franco heeft tegenover den direc teur van den „Diario Vasco" bij de wisseling des jaars een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. verklaart, dat het nieuwe jaar voor Spanje het In verband met de spanning rond Franse h Somali-land zijn Senegaleesche troepen uit Frankrijk naar Djïboeti vertrokken VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR DE KUSTSTROOK: WASHINGTON, 1 Jan. (Reuter) Vol gens het rapport van de luchtvaartdeskun digen van de Vereenigde Staten, dat is voorgelegd aan Roosevelt, hebben Duitsch land en Italië tezamen een luchtmacht, welke zes maal zoo sterk is als de Vereenig de luchtvloten van Engeland en Frankrijk. Men zegt, dat dit rapport op authentieke statistieken berust en geloof vindt in hooge regeeringskringen. Men verwacht, dat president Roosevelt zijn toeening over den wereldtoestand zal uiteen zetten in de jaarlijksche boodschap, die hij aan het Congres doet toekomen en de volgende Week in een speciale boodschap over de herbe wapening der Vereenigde Staten in de lucht. buien met regen, hagel of natte sneeuw, meest zwaar bewolkt, iets kouder, matige tot krachtigen, Westelijke tot Noordelij- ken wind. VOOR HET BINNENLAND: buien met regen of natte sneeuw, be- trokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke H opklaringen, iets kouder, meest matige, Zuidwestelijke tot Noordwestelijken wind. Zon op 8.11 onder 15.56 - Licht op 16.26 Maan op 13.04 onder 4.00 5 Januari V. M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii genomen. PARIJS, 2 Jan. (Havas-A. N. P.) De Se naat heeft Zondagmorgen de begrooting in derde lezing aangenomen met 279 tegen 14 stemmen. Van te voren had Daladier ver klaard, dat de regeering de kwestie van ver trouwen zou kunnen stellen in beide hui zen van het parlement vóór het vertrek naar Tunis. Hierna heeft de Kamer de begrooting in vierde lezing goedgekeurd met 377 tegen 228 stemmen. Bij een tusschenstemming had Rey- hand de kwestie van vertrouwen gesteld. Het ontwerp is aan den Senaat teruggezonden Vervolgens stelde de minister-president de kwestie van vertrouwen bij de stemming over den door den Senaat aangenomen tekst, welke Werd aangenomen met 369 stemmen. Aange zien de oppositie zich van stemming onthield, Werd geen stem tegen het voorstel uitgebracht. Zooals uit bovenstaande berichten blijkt, heb ben Senaat en Kamer nog tot op Nieuwjaars dag vergaderd om de begrooting te bespreken. Dit had tot gevolg, dat het vertrek van Daladier haar Corsica eenige uren vertraging ondervond. Toende financieele commissie der Kamer te half acht haar arbeid nog niet had' beëindigd, ontstond onder leiding van den voorzitter der radicaal-socialistische fractie in de commissie, Ciuhery, een ware betooging tegen deze ver traging. Later werd aan socialisten en commu nisten verweten den minister-president te hin- oeren in zijn werk. Te half acht Zondagochtend vroeg Daladier san de radicaal-socialistische fractie van de Kamer met discipline voor de regeering te stem men en de fractie besloot hiertoe eenstemmig. Nadat over half negen de Kamer haar zit ting had hervat, werd na een communistisch amendement de kwestie van vertrouwen gesteld en de begrooting, zooals boven is vermeld, aan- Zondagnacht ontstond een vechtpartij tus schen twee inwoners van Helmond, waarbij de 31-jarige A. V. door zijn tegenstander, den 45-jarigen G. S. met een mes in den buik werd gestoken, tengevolge waarvan de ongelukkige in het ziekenhuis is overleden. Zaterdag, in den vooravond, troffen de beide mannen elkaar in een café aan de Wolfstraat, waar zij al spoedig oneenigheid kregen. De vrouw van den kastelein wist den twist te sussen, waarop S. zich na eenigen tijd verwijderde. Kort na twaalf uur evenwel, nadat het café gesloten was, kwam S. aan de achterzijde van het café de keuken binnen, waar V. met den caféhouder en diens echtgenoote aan de koffie zat. Opnieuw laaide de ruzie op. V. verzocht den ander de zaak buiten af te wikkelen. Hier zou V. zijn tegenstander eenige kaakslagen heb ben gegeven, waarop C. zijn mes trok en in het wilde weg V. enkele steken to; bracht. V. zakte hevig bloedend in elkaar. Inmiddels was de ca féhouder komen toesnellen. Deze droeg den ge wonde het café binnen en waarschuwde een geneesheer en de politie. Het slachtoffer werd naar het Sint Antonius- gasthuis vervoerd, waar men operatief ingreep, hetgeen evenwel niet meer mocht baten. De man is in den loop van Zondagmiddag over leden. De dader kon kort na het gebeurde gear resteerd worden. Hij zal vandaag naar Roermond worden overgebracht. De verslagene was ongehuwd en werkzaam in Duitschland. Hedenmorgen vertrok de postvlet van Urk in de richting van het Keteldiep om het s.s. „Von Geusau" met de post tegemoet te gaan. Op zee zal de post overgenomen worden. De „Von Geusair" gaat terug naar Kampen en de ijsvlet keert met de post van de „Von Geusau" naar Urk terug. Vanochtend is Op Urk een sportvliegtuig aan gekomen om het Zaterdag defect geraakte toe stel te herstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1