De weg Lerida-Tarragona in tweeën gesneden Een beschuldiging tegen wethouder De Miranda Onregelmatigheden in de hoofdstad? Ernstig incident bij Munkacs Roosevelt vraagt nog 875 millioen Het nieuws van heden BARCELONA ERKENT ERNSTIGE VERLIEZEN DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 JANUARI 1939 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21571 Linkschen trekken op sterke linies terug Kerstmis in Burgos De arrestatie van Golding Tsjecho-Slowaaksche aanval op de Hongaarsche grensstad De wethouder en het raadslid Gulden gecompromit teerd door erfpachts handelingen? Het Weer Het motorvrachtschip „Flevo", voor de K.N.S.M. in aanbouw bij de N.V. Scheeps- bouwwerf Gebr. Pot, is Donderdag te Bolnes te water gelaten. Na den stapelloop kwam het schip in. een. ijsveld terecht De Miranda klaagt Gulden aan Verschafte Lindbergh aan Washington inlichtingen over Duitsche lucht macht? Beperkte immigratie voorgesteld Twee dooden bij brand DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Lek weer los Het betere merk z. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen reae' SO et '"oei. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor 4» kleine annonces «Omroepers* rle de rubriek Het ijs op de IJsel bij Deventer is door d en sterken dooi gebroken, dreigend pas- seeren de groote ijs-scliollen Deventer, terwijl het zich aan den walkant vervaarlijk opschuift. Een foto van den verscholen toren der Deventer Sint Lebuinus-kerk BARCELONA, 5 Jan. (Havas). Het minis terie van Defensie te Barcelona deelt mede: «Aan het Oostelijk front heeft de zeer zware ötuk door den vijand uitgeoefend, ons genoopt Artesa de Segre en Borjas Blancas te ontrui men. Vandaag hebben wij energiek weer stand geboden aan de hevige aanvallen dei Italiaansche divisies. In Estremadura heoben wij het vijandelijke front doorbroken in den sector Valsequillo. Uit Burgos wordt gemeld, dat de troepen van Franco aan het front in Zuid-Catalonië, na Borjas Blancas overmeesterd te hebben, de dor pen Sudancl, Torres de Segre, Sune, Alfes, AIbi, Gervia, Carramunabre en Vieg benevens ver schillende bergkammen bezet hebben. Daardoor ■s de weg LeridaTarragona in tweeën ge sneden. De correspondent van Reuter te Barcelona meldt, dat de val der steden Artesa de Segre en Borjas Blancas het voor de regeeringstroe- Pen raadzaam heeft gemaakt, zich uit het plat te land terug te trekken langs de rivier Segre, ten einde hun linies te versterken. De troepen zouden teruggaan op gunstiger stellingen, wei- ke reeds gereed zijn, daar de mogelijkheid van oen dergelijken terugtocht reeds sedert April °nder oogen was gezien. Men was dan ook al overgegaan tot den aanleg van geweldige ver dedigingslinies. Een stroom vluchtelingen trekt uit het door de rechtsche troepsn bedreigde dorpen. Ouden van dagen en heel kleine kinderen zit ten bovenop door muilezels getrokken karretjes, tvelke tjokvol huisraad en voorwerpen voor Persoonlijk gebruik zijn. Een Nederlander te Burgos doet ons de vol gende bijzonderheden toekomen over het Kerst- teest in de nieuwe Spaansche hoofdstad: Het Kerstfeest van dit jaar heeft in menig Spaansch gezin een teleurstelling gebracht. Duizenden ouders en jonge vrouwen hadden gehoopt, dat hun zoon of echtgenoot met ver lof zou komen om den Kerstnacht in den hui- sclijken kring te vieren. Maar hun verwachting werd niet vervuld. Wel werd er regelmatig bekend, dat op vele plaatsen aan het front een Nachtmis was op gedragen, waarbij de soldaten met de wapenen in de hand tegenwoordig waren geweest. Maar nauwelijks was deze Nachtmis geëindigd, of de Veldslag werd voortgezet. In Burgos waren de kérken tijdens de Nacht mis tjokvol. In de studio van Radio Nacional Werd een Nachtmis opgedragen voor de geloo- Vigen in het roode Spanje. Generaal Franco Woonde de Nachtmis bij in de kapel van zijn Paleis. Bij deze H. Mis waren naast zijn vrouw en dochter ook enkele ministers tegenwoordig, die den geheelen nacht met den generaal in het paleis hadden geconfereerd. Ikzelf had toegang weten te krijgen tot de H. Mis in het San-José-hospitaal, waar liturgi sche gezangen werden uitgevoerd door een koor Van ziekenverplegers en gewonde soldaten. De eerste Kerstdag is voor de gewonde sol daten en de oorlogsweezen een groot feest ge weest. De oorlogsinvaliden werden ontvangen in Ce groote hotels, en zulks niet alleen in Burgos, maar hetzelfde vernam ik uit Bilbao, Santan der en Toledo, en zij werden vergast op een kostelijk menu. Alle organisaties hadden geld bijeengebracht en gewerkt om aan de soldaten Pakjes te sturen met lekkernijen en kleeding- stukken. Maar dit alles nan toch niet opwegen tegen het geluk, dat in vele huisgezinnen zou hebben geheerscht, wanneer een familielid was teruggekeerd van het front. Er zijn weinig ker ken geweest in Spanje, waar met Kerstmis niet gebeden werd voor het einde van den oorlog. LONDEN, 5 Jan. (Reuter). De waarnemende Britsche agent te Burgos, Jerran, heeft opnieuw Instructie gekregen, er bij de rechtsche autori teiten op aan te dringen, dat dezen mededeeling doen van hetgeen Golding ten laste wordt ge legd en van het bewijsmateriaal tegen hem en zijn echtgenoote, en toestemming te vragen om zich met Golding in verbinding te stellen. Jer ran heeft reeds verslag uitgebracht over zijn eerste contact met de rechtsche autoriteiten, dat verre van bevredigend zou zijn geweest. Men aveent te weten, dat Golding en zijn vrouw thans in de militaire gevangenis te San Sebastian zijn opgesloten De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Halifax, heeft de Britsche ambassade te St. Jean de Luz opgedragen een onderzoek in te stellen naar alle omstandigheden, verband houdende met de beschuldigingen welke door de rechtsche Spaansche autoriteiten zijn geuit inzake onjuiste gedragingen door Britsche ambtenaren, employé's en anderen te St. Jean de Luz, San Sebastian of Burgos. BOEDAPEST, 6 Jan. (D.N.B.) Het Hongaarsche Telegraaf-agentschap bericht, dat Vrijdagochtend van Tsjecho-Slowaak sche zijde een aanval is gedaan op de Hon gaarsche grensstad Munkacs. Naar verluidt zou de aanval zijn geopend door een pantserwagen, welke evenwel bui ten gevecht zou zijn gesteld en waarvan de bemanning gevangen zou ztfn genomen. Het Hongaarsche bureau bericht verder, dat de Tsjecho-Slowaaksche artillerie van de heuvels rond Munkaos de stad onder vuur heeft genomen. De Hongaarsche regeering heeft onmiddellijk geprotesteerd bij de gezanten van Duitschland en Italië te Boedapest tegen dezen aanval van Tsjecho-Slowaaksche troepen en Oekrainische vrijscharen op Munkacs. Ook te Praag is ernstig geprotesteerd. De Hongaarsche regeering wijst iedere verantwoordelijkheid voor mogelijke ge volgen van de hand. Van officieuse Hongaarsche zijde wordt ten aanzien van het incident bij Munkacs nader gemeld, dat vanochtend te 3.40 uur Tsjecho- Slowaaksche troepen en Oekrainsche vrijscha ren Munkacs hebben aangevallen en het dorp Orosveg hebben bezet. De pantserwagen, waar van de aanvallers gebruik maakten, kon dooi de Hongaarsche grenswachten en gendarmen worden veroverd. De Hongaarsche artillerie heeft tot nu toe nog niet geschoten; de Tsjechische artillerie heeft acht granaten doen neerkomen op Mun kacs. De Tsjecho-SIowaken bevinden zich nog op Hongaarsch gebied. Zij poogden de rivier La- toreza over te steken, doch werden teruggesla gen. Hongaarsche officieren van de commissie tot afbakening van de grens hebben aan den strijd deelgenomen. Tenslotte wordt nog van officieuse Hongaar sche zijde gemeld, dat bij het incident negen Hongaren werden gedood, waarvan vier officie ren en vijf manschappen. De Tsjechen lieten vijf dooden achter. Het Algemeen Nederl. Persbureau meldt: De rijks-recherche is op last van de justitie te Amsterdam reeds geruimen tijd bezig met het instellen van een onderzoek naar de omstan digheden, waaronder in de hoofdstad erfpachtsgronden worden uitgegeven. Dii! onderzoek wordt ingesteld op grond van geruchten als zouden bij de uitgifte van deze erfpachtsgron den onregelmatigheden hebben plaats gehad. Het onderzoek is nog in vol len gang en in dit stadium kon de justitie geen nadere inlichtingen ver strekken. In den Amsterdamschen gemeen teraad zijn in het afgeloopen jaar meermalen ernstige klachten geuit over handel in erfpachtsgronden en in raadsoverzichten is meer dan eens bijzondere aandacht gewijd aan deze klachten. Nog in de jongste zitting van den raad had wethouder De Mi randa grieven te behandelen ten aanzien van „Bosch en Lommer Reeds zeer geruimen tijd geleden werden andere grieven ten aanzien van een onbillijke behandeling ten stadhuize bij de uitgifte van bouw gronden in erfpacht in deze kolom men gereleveerd. De naam van het soc. dem. raadslid Gulden als archi tect en lid der commissie van bij stand werd daarbij genoemd. Thans uit „De Telegraaf" hoogst ernstige be schuldigingen jegens wethouder De Miranda en raadslid Gulden, met de mededeeling, dat de Justitie een onderzoek heeft ingesteld. Het blad sehrjjft: „Het ligt voor de hand, dat noch de heer De Miranda als wethouder, noch de heer Gulden als raadslid en als lid van de Commis sie van Bijstand der Publieke Werken langer te handhaven is. Ten minste zullen zij zich VOOR DE KUSTSTROOK telijk bewolkt, mogelijk nog lichte Ej sneeuwbuitjes, lichte dooi overdag. Des Er nachts temperatuur om het vriespunt. Er H VOOR HET BINNENLAND, HET H OOSTEN EN HET ZUIDEN: meest zwakke, Noordwestelijke tot Wes- Er tclijken wind, helder tot licht of half bewolkt, weinig of geen sneeuw overdag; E: temperatuur om het vriespunt, des EE EE nachts lichte vorst. WAARSCHUWING VOOR HET =j VERKEER: Gladde wegen in het geheele land in E= den namiddag, avond en nacht. Zon op 8.09 - onder 16.- lacht op 16.30 EE Maan op 17.25 onder 8.04 12 Januari L. K. hebben terug te trekken zoolang het justitieels onderzoek duurt." De verhouding tusschen de hoofdambtenaren van Publieke Werken en wethouder De Miranda moet reeds eenigen tijd zeer gespannen zijn, zoodat alle overleg slechte schriftelijk en niet mondeling geschiedt. Buiten den wethouder om zou de Dienst van Publieke Werken zich tot Burgemeester en Wethouders hebben gewend met grieven ten aanzien van wethouder De Mi randa en raadslid Gulden. De beschuldigingen, welke thans „De Tele graaf" uit, komen op het volgende neer: „Tegen wethouder De Miranda bestaat o m. een goed gedocumenteerde beschuldi ging, dat hij een stuk grond, dat vergeven was aan de Joodsche Woningbouwvereeni- ging en gelegen is aan de Waverstraat, bui ten den Dienst van Publieke Werken om, heeft toegewezen aan den auto-handelaar F. Fuldauer, die deze terreinen weer met 'n winst van 10.000 heeft verkocht aan de bona fide bouwers Venemans, Kop en Vetter te Amsterdam. Deze transactie kwam tot stand door be middeling van mr. A. Rodrigues de Miran da, den zoon van den wethouder, die, evenals de heer Fuldauer, een winst van ƒ5000 maakte. Men neemt aan, dat mr. De Miranda zijn vader heeft overgehaald op onregelmatige wijze in te grijpen om aan hem dit voordeel te verschaffen." Om goedkoope woningen te verkrijgen had de Regeering als voorwaarde voor een voor schot, verlaging van den canon gevraagd, maar door de transactie werd de grond weer met 10.000 belast. Intusschen is wethouder De Miranda zelf bij zijn soc.-democratische raadsfractie tegen zijn partijgenoot Gulden opgetreden, in den vol genden brief, welken genoemd blad publiceert: Amsterdam, 16 November 1938 Volgens in de fractie-vergadering van 14 dezer gemaakte afspraak laat ik hieronder een sa menvatting volgen van de door mij genoemde bezwaren tegen het optreden van Gulden. I. Handel in erfpacht. Een dergenen, wien een deel van den gron<ï op Bosch en Lommer tegen verlaagden prijs is toegewezen, is Elderenbosch, met wien Gul den als architect regelmatig samenwerkt. Voor mij staat vast, dat Elderenbosch zijn terreinen heeft overgedragen aan Versteijne en Wijers, waarvoor mij een bedrag van 300.per per ceel genoemd is. Zooals bekend is werd op den canon een re ductie gegeven om de huren de eerstvolgende 5 jaren zoo laag mogelijk te houden. Ik ben van oordeel, dat deze zeer afkeurens waardige transactie niet zonder medeweten van Gulden is tot stand gekomen; of daarbij de bekende manipulaties hebben plaats gevonden, ten einde de zaak formeel te dekken, heeft geen beteekenis. In elk geval had Gulden, die zoo vaak voor andere zaken mij weet te vinden, zijn Wethouder daarvan op de hoogte moeten stellen, zoodat deze dit niet uit den mond van anderen behoefde te vernemen. Deze handel in erfpacht, waarvan het gevolg is, dat Gulden in feite thans als architect van den kooper op treedt, vindt in den Raad scherpe afkeuring. Wanneer direct of indirect de naam van een sociaal-democraat daaraan verbonden is, zal bij openbaarmaking van een dergelijk geval de po sitie van de sociaal-democratie in onze stad belangrijke schade worden toegebracht. II. Bouwen van groote complexen in Bosch en Lommer. Geruimen tijd geleden heeft de bouwer Borst, met wien Gulden als architect eveneens regel matig samenwerkt, grond gevraagd voor 1000 woningen. In vergaderingen, waar de voorbereiding tot den bouw plaats had, had deze aanvraag zeer de aandacht, omdat daaraan de naam Gulden weer verbonden was, die aldus een tiende deel van het architectenwerk van Bosch en Lommei tot zich trok. Een andere beteekenis werd aan deze aan vraag niet toegekend, terwijl de propaganda voor het uitgeven van groote complexen, door Gulden gemaakt, in dat zelfde licht werd be zien. Van een bespreking met Borst over een ander groot werk maakte ik gebruik om hem de vraag te stellen, wat hem bewogen had grond voor 1000 woningen' aan te vragen, terwijl tegen het toe gewezen geringere aantal door hem bezwaren worden gemaakt van zoodanigen aard, dat het nog twijfelachtig is, of door hem aan dezen bouw zou worden begonnen. Hij antwoordde hierop, dit te hebben gedaan op advies van Gulden, voor wien het slechts om het te.ekenloon ging. Door het antwoord van Borst is het duidelijk, dat in de sterke propaganda voor het uitgeven van groote blokken heelemaal niet de meening weergevende van den bouwer, een zuiver per soonlijk belangen-element zit, dat een raadslid sterk in opspraak brengt en als dat raadslid een sociaal-democraat is, ook zijn partij. III. Zaak Egeman. Van alle grondspeculanten is Egeman wel de hardnekkigste, die door zijn verzet vele jaren de goedkeuring van het uitbreidingsplan van de Watergraafsmeer in den weg heeft gestaan. In mijn nota als antwoord op den brief, welken door Matthijsen is rondgezonden, heb ik het standpunt van P. W. ontvouwd, waaruit blijkt, dat de ambtenaren sterk het belang van de ge meente tegenover dat van den grondspeculant verdedigden. ,Voor Egeman treedt wel is waar de architect Van os op, doch achter dezen teekenaar van het. bureau Gulden en Geldmaker staat, zoo moest ik vernemen, in werkelijkheid het raadslid Gulden. Met p. gr. (w.g.) S. R. DE MIRANDA Aan den heer B. C. Francke, Seer. v. d. S.-D. Raadsfractie. Aldus de brief van wethouder De Miranda aan zijn Soc. Dem. raadsfractie. Wij verwijzen voorts naar het verweer van Wethouder De Miranda, elders in dit nummer opgenomen. De Engelsche kruiser „Repulse", waarmede het Britsche Koningspaar voor het be zoek aan Amerika den Oceaan zal oversteken, wordt te Portsmouth in gereed heid gebracht WASHINGTON, 6 Jan. (Reuter) Roosevelt heeft het Congres Donderdagavond een ver rassing bereid door het een speciale boodschap te doen toekomen, waarin hij er op aandringt, dat het zal toestemmen in een post van 875 millioen dollar voor de bestrijding der steun- uitgaven voor 2.700.000 menschen tot 30 Juni. Het tekort op de begrooting zal met dit bedrag stijgen. Men verwacht in het Congres strijd over dezen post, daar de conservatieve leden een bedrag van 500 millioen voldoende achten. Het departement van marine heeft het Con gres aanbevolen een wetsontwerp te aanvaarden, waardoor de maritieme commissie gemachtigd wordt koopvaardijschepen te vorderen „in drin gende gevallen om redenen van nationaal be lang". Hiervan zou sprake kunnen zijn vóór een oorlogsverklaring. Gezaghebbende kringen verklaren, dat Lindbergh na zijn jongste reis door Duitsch land aan de regeering een vertrouwelijk verslag heeft uitgebracht over de Duitsche luchtmacht. Legerautoriteiten verwachten, dat het nieuwe bewapeningsprogram aanbevelingen zal inhou den voor de aanschaffing van een groot aantal nieuwe vliegtuigen. Senator Reynolds heeft bij het presidium van den Senaat verscheidene wetsontwerpen inge diend inzake de immigratie van vreemdelingen in de Vereenigde Staten. Een dezer ontwerpen beoogt met name de voortdurende immigratie voor den duur van tien jaren op te schorten, althans totdat de werkloosheid in het binnenland verdwenen zal zijn. Generaal Hugh Johnson, de vroegere leider van de N. R. A„ heeft gisteren de uitgaven- politiek van president Roosevelt, zooals uiteen gezet in diens jongste boodschap aan het Con gres, aangevallen. In het bijzonder bestreed hij de noodzakelijkheid om zulke enorme bedragen uit te trekken voor de bewapening. PARIJS, 6 Jan. (Havas) Casanova, restau rant en nachtgelegenheid op Montmartre, is vannacht uitgebrand. Er zijn twee dooden en twee ernstig gewonden. Een Kerstboom was in brand geraakt. De vlammen deelden zich mede aan het behang en de met zijde bespannen muren. Toen de brandweer om half twee ter plaatse aankwam was er van de gelegenheid al niet veel meer over. De opwinding op Montmartre was zeer groot. Vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Van Tsjecho-Slowaaksche zijde werd een aanval gedaan op de Hongaarsche grensstad Munkacs. Daladier te Algiers aangekomen. Burgos meldt weer belangrijke successen. Te Rotterdam zijn vier arbeiders onder vallende glasplaten bedolven en ge wond. Mededeelingen over het onderzoek naar het zedenschandaal in Ned.-lndië. Hoofdstationschefs zijn benoemd bij de Ned. Spoorwegen. Het ijs in de Lek is Donderdag losgeraakt er. drijft snel af. Van boven af heeft een sleep boot het ijs hier en daar gebroken, wat het los komen sterk bevorderde. Het water is wassende. De overtocht gaat nog via de spoorbrug, maar zal spoedig weer normaal zijn. Avang Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 7634 Vorige stand: 772.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1