Prinselijk paar dankt voor huwelijksgeschenk STAD BERNARD J. VAN LIEMT GROOTE OPRUIMING .4 MUZIEK-Opruiming W. Alphenaar ÏTÏrlem COMPLETE MEUBILEERING DIVERSE MEUBELEN WAAROM? Het raadsel Ontvangst van het comité ten paleize Soestdijk FIRMA KERKLIJSTEN Groote partij Muziekinstrumenten van Kronstein ZATERDAG 7 JANUARI 1939 Het kind Opening Propa.ganda~huis van het Comité voor hulp aan buiten- landsche kinderen GROOTE HOUTSTRAAT 62-67 - VERWULFT 9 Karpetten Tapijten Loopers Wollen, Donsen dekens en Spreien Coupons Vitrages Cretonnes waaronder zeer solide eefkamer-ameuble menten met 20 °/o korting Cursus Leekenapostolaat HAARL. VOETBALBOND Wedstrijden afgelast WIELRENNEN H.R.C. Excelsior H.S.V. De Kampioen Achilles KEGELEN Stedenwedstrijd Alkmaar Haarlem 1919 het jaar waarin duizenden voor het eerst genoten van de onbegrijpelijk superieure kwaliteit van CHIEF WHIP 1939 het jaar waarin het leger enthousiaste CHIEF WHIP rookers aangegroeid is tot HONDERD- DUIZENDEN. ék Onveranderlijke kwaliteit sinds 1919 W 100% aroma - - - - sinds 1919 100% zuiverheid - - - sinds 1919 en last but not least - - - sinds 1919 DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GEZONDHEID! HAARL. R.K. DAMBOND H.R.K.D.Gezellig Samenzijn T.E.P.Ontwikkeling Tweede klasse TAFELTENNIS R.K. nat. tafeltennistournooi der R.K.S.V. Winfried ZAANDAM Zaandam Van 9 tot 14 Januari SEIZOEN- tegen zeer lage prijzen ROMAN VAN A. HRUSCHKA mondt T Heden, tweeden verjaardag van het prinselijk huwelijk, hebben Hunne Koninklijke Hoogheden, Prin ses Juliana en Prins Bernhard, het uitvoerend comité en het werkcomité voor het nationaal huwelijksgeschenk ontvangen in den Baarnschen, door Hunne Koninklijke Hoogheden be woonden, vleugel van het paleis Soestdijk. Zooals bekend, vormden de moderniseering en de inrichting van dien vleugel het voor naamste deel van het nationaal huwe'yks- geschenk naast het prinselijk jacht, de „Piet Hein". Voorts waren tot die ontvangst uitge- noodigd vertegenwoordigers van Suriname en Curacao en van het comité uit de Nederland - sche schooljeugd, terwijl mede aanwezig wa ren de architecten ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, ir. A. J. van der Steur, en G. H. Kleinhout met den adviseur J. de Hruyn en den opzichter C. Dijk, die door het uitvoerend comité met de leiding en uitvoering van het omvangrijke werk belast werden. De beteeke- nis en de omvang der werkzaamheden zijn be knopt omschreven in het Overziaht, dat we met eenige photografische opnamen, dezer da gen hebben, gepubliceerd. Een 22-tal heeren verzamelden zich he denmiddag om vier uur ten paleize, waar zij door Hunne Koninklijke Hoogheden werden ontvangen, die verklaarden er prijs op te stellen langs dezen weg uiting te geven aan hun waardeering voor en ingenomen heid met dit belangrijk deel van het natio naal huwelijksgeschenk en bij herhaling verzochten hun dank te willen overbrengen aan allen, die door hun bijdragen en him werk het bereiken van het verkregen resul taat, dat aan alle verwachtingen van Prinses en Prins voldoet, hebben mogelijk gemaakt. Zich gaarne van deze opdracht kwijtend, richt zich het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk bij dezen tot alle Nederland- sche mannen, vrouwen en kinderen, die aan de vervulling van den in alle lagen der bevolking gerezen wensch om een nationaal huwelijks geschenk van blijvende waarde en beteekenis aan te bieden, hebben bijgedragen en mede gewerkt. Den dank van het prinselijk paar over brengend, voegt het comité daaraan toe de be tuiging van zijn groote waardeering voor den steun, dien het van alle gevers en van-tal. van zijden heeft mogen ontvangen en die het in staat gesteld heeft, zijn taak tot een goed einde te brengen. In het bijzonder wenscht het comité die waardeering te betuigen jegens de hier boven genoemde technici, die, onder de ener gieke en bekwame leiding van den heer De Bie Leuveling Tjeenk onvermoeid hebben gearbeid en voor inspanning noch bezwaren zijn terug gedeinsd. Het comité is overtuigd het gevoelen van allen tot uitdrukking te brengen, wanneer het den innigen wensch kenbaar maakt, dat ons prinselijk gezin in het paleis Soestdijk, waar Prinses Beatrix het levenslicht mocht aanschouwen, bij voortduring en in hooge mate moge vinden: gezondheid, geluk en voorspdoed. De voorzitter van het uitvoerend comité voornoemd. TRIP (Ongecorrigeerd.) Hedenmorgen om 10 uur is door den Bur gemeester van Haarlem, eere-voorzitter van het Comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen, het propagandahuis Groote Hout straat 47, officieel geopend. Met veel genoegen kweet de burgemeester zich van die taak. Hij had veel waardeering voor het werk dat het comité op zich genomen had en hij hoopte, dat velen met de sympathieke daad zouden instemmen. De zorg voor het kind, waar toe de eigenlijke ouders niet meer in staat zijn, gaat ons Nederlandsche volk het meest aan het hart. Dat heeft het reeds bewezen in de oorlogs jaren en het heeft een reusachtig monument van dankbaarheid opgericht in de harten van vele Oostenrijksche en Hongaarsche ouders. Veel is er reeds geofferd voor het mooie doel, maar spr. voorzag dat er in de toekomst nog wel eens geofferd zou moeten worden. Hoe meer wij bij dragen, aldus spr., hoe meer kinderen er toe gelaten kunnen worden. De Burgemeester bracht dank aan de Doopsgezinde Gemeente, die geheel belagenloos haar pand heeft afgestaan. Hij hoopte, dat het werk, door het propaganda-co- mité verricht, met succes beloond zou worden. Nadat een kinderfilmpje was gedraaid, dankte mevrouw NienhuysVersteegh den Burgemees ter voor zijn bereidwilligheid, dezen winkel te Het door Nel Bakema vervaardigde beeldje, dat in de étalage van Groote Houtstraat 47 uitgestald is openen, de vele firma's die belangeloos toezeg gingen hadden gedaan, en de artisten, die een va?: hun kunstproducten hadden geschonken. De bekende Haarlemsche beeldhouwster, Nel Bakema, had een beeldje van twee kindertjes vervaardigd, Aart van Dobbenburgh had twee litho's geschonken en de schilders Gerristen en Miolee hadden eveneens een kunstproduct ge geven. Tenslotte deelde de Burgemeester nog mede, dat hét Comité niet alleen Joodsche, maar ook ook hulpbehoevende Haarlemsche kindertjes helpt. Men schrijft ons: De nieuwe cursus „Leekenapostolaat", die na de Kerstvacantie weer aanvangt op Dinsdag avond 10 Januari om 8.30 uur in het gebouw der St. Elisabethvereeniging, Jansstraat 49, be looft een der mooiste cursussen te worden. De avonden Worden steeds door een groote groep trouwe cursisten bezocht en dat kan ook niet anders, want het vele wat er gedoceerd wordt is zeer leerzaam en interessant. Ook is het noodzakelijk dat vele katholieken dezen cursus volgen, want als het ooit noodig is geweest dan is het juist nu in dezen tijd, dat wij op de bres staan als katholieken, om ons geloof te ver dedigen en om mee te werken ieder voor zich om dat geloof te bewaren, niet alleen in onze eigen harten, maar ook in de harten van dege nen die ons zijn toevertrouwd, onze kinderen, onze broeders en zusters in Christus, die met ons samenleven en met ons werken voor deelneming in het hiërarchisch apostolaat tot de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde. Doordat wij lede maten zijn van de Kerk, zal het ook aan leeken mogelijk zijn om zielen gelukkig te maken hier op aarde en voor de heele eeuwigheid. Daarom zijn de cursussen van pater Strijbosch in kerkelijke en bijbelsche geschiedenis en in godsdienstleer van zoo groot belang. De sociale vraagstukken worden eminent ge doceerd door pater van de Vrande. Deze toont aan de tegenstelling van de valsche leer tegen over de ware leer, zoodat het mogelijk zal zijn een socialist en een communist van repliek te dienen en de medeburgers te wijzen op hetgeen Pausen als Leo XIII en Pius XI leerden. De onkosten aan dezen cursus verbonden zijn zeer gering en er is nog gelegenheid zich als lid te laten inschrijven. De H. V. B. heeft de wedstrijden voor Zon dag afgelast in verband met de onbespeelbaar heid van vele terreinen. Het programma dat voor Zondag 8 Jan. was vastgesteld, wordt nu verschoven naar Zondag 15 Jan. a.s. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zondag een clubtocht voor haar leden. By slecht weer hometrainerwedstry d vr; - Zondagmorgen maakt H.S.V. De Kampioen een aanvang met het Home-train-kampioen- schap, hetwelk zal bestaan uit 2x1 K.M. en 2x3 K.M. op beide rollen te verrijden. Tevens recordrijden om den Kuiperprijs. Hier voor staat het record op naam van P. v. d. Heyden met 1 min. 19 2/5 sec. Zondag a.s. vindt de revanche-wedstrijd op hometrainers plaats, tusschen „Victrix uit Alk maar en „Achilles", Haarlem. Elke vereeniging heeft hiervoor haar beste renners afgevaar digd. Zy rijden allen 2 maal 1 K.M. Daar Achil les in Alkmaar van Victrix verloor, wordt er een zeer spannende strijd verwacht. De wedstrijden worden gehouden in café Scheffer, Kleine Houtstraat. Morgen zal in het Kegelgebouw aan de Tem peliersstraat de eerste ontmoeting voor dezen, elk jaar terugkeerenden, wedstrijd plaats heb ben. De wedstrijd vangt aan des morgens elf uur en zal te ongeveer vyf uur afgeloopen zy'n. De Alkmaarsche Kegelbond wist het vorig jaar beslag te leggen op den prachtigen zilveren wisselbeker, die voor dezen wedstrijd beschik baar is gesteld door de Van Vollenhoven's Bier brouweryen en wij twijfelen niet of onderstaand 25-tal, dat de Haarlemsche kleuren zal verde digen zal niets onbeproefd laten dezen wedstrijd te winnen, zoodat een zeer spannende kamp verwacht kan worden. A. F. Bogaart, W. Brakel Jr., H. B. Denkers Sr., W. F. de Dood, L. Dost, H. Drupsteen, H. van Duijnen, H. Frantzen, G. F. Heidendaal, A, ter Horst, S. de Jong, H. van der Kaa, J. van Kessel, C. J. Landman, L. J. van Leeuwen, H. Loerakker, Chr. van Maris, J. G. Noe, J. C. W. de Paus, P. Prins, H. van Rigteren, G. Schouten, H. P. Spoor, N. P. Visser en J. B. Weyers. 20 CHIEF WHIP In dezen wedstrijd bewezen de Haarlemmers duidelijk tot groote dingen in staat te zyn; zelfs de ernstige kampioenscandidaat G. S. moest in HRKD met groote cijfers haar meer dere erkennen. De uitslagen waren als volgt: HRKD Gezellig Samenzijn G ZeeuweG. Meyssen C. HeesakkersC. Bakker Jac. BosseP. van Buuren M. HerbenL. Haver G. EisingJ. Speet G. BoxelaarP. Balm J. LucasS. Nanne Th. BandsmaB. Gjertsen T v. WortP. v. d. Klooster H. van GastelN. Zoontjes 1—1 1—1 1—1 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 Totaal 146 Deze wedstrijd was van groot belang voor de bezetting van-de onderste plaats. De strijd was dan ook zeer spannend. Vermoedelijk slagen de Haarlemmers er in een gelijk spel te bewerken. De gedetailleerde uitslag is als volgt: TEP Ontwikkeling H. RumpA. van Dyto 0—2 P. HollenbergJac. v. d. Poel 2—0 B. v. d. KroftA. Leuven 2—0 J. v. d. KroftW. van Velzen 1—1 J. SpijkersN. Dekker 0—2 J. Overtoom—J. Oetelaar 2-3 P. KlaverA. Mooyekind 1—1 J. DijtG. A. Hort 0—2 j. ValkJ. Elfering afgebr. Jac. v. d. KroftJ. van Hal 0—2 Vóorl. uitslag 8-10 Vetrmoedeiyke totaaluitslag 10-10 Voor de tweede klasse Noord werd te Haar lem gespeeld St. JosephSDO. Laatstgenoem de, die al zoo goed als kampioen was, moest nu van St. Joseph met 12—8 verliezen. Voor de afdeeling Zuid won St. Bavo II van Si. Bavo III met 146, waardoor zij thans in deze afdeeling de leiding hebben. begonnen op 10 of 11 tafels en wel voor alle klassen tegeiyk om 12 uur precies. Als regel is aangehouden het 4 poulsysteem, indien dit niet juist uit komt, worden er 1 of 2 in 3 poulsysteem omgezet. Dit geldt eveneens voor het Dubbelspel. Als eerste prijs voor de hoofdklasse heeft de Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, een beker beschikbaar gesteld. Zeer vele andere prijzen werden beschikbaar gesteld, zoodat er voor de winnaars een fraaie collectie tropeën te veroveren zyn. De loting is geschied onder toezicht van het bondsbestuur terwijl op den dag zeiven de heer Th. Hazenbroek als Bondsofficial zal fungee- ren. Hoofdleider is de heer Jos. de Ridder. Zooals uit het bovenstaande blykt, belooft het Zondag een groote dag te worden voor onze Tafeltennissport en wij zouden niets liever willen dan dat belangstellenden eens een kijkje komen nemen. Velen hebben wel eens van Ping pong gehoord, maar wat dit nu juist is daar kunnen zij zich geen goede voorstelling van vormen. Komt a.s. Zondag eens kijken dan kunt gij eens zien wat Tafeltennis dan wel is en wij zijn er van overtuigd dat men er zich zeker voor zal interesseeren. Om 12 uur wordt begonnen, en om plm.7,30 vangen de finales aan, einde ongeveer 9 uur. Haarlem heeft reeds lang een goede naam op het gebied van Tafeltenniswedstrijden orga- niseeren. Zondag 8 Januari a.s. zal Winfried een record aantal deelnemers ontvangen in de tuinzalen van het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Ongeveer 200 inschryvingen zijn ont vangen van meer dan 20 vereenigingen. Uit het geheele diocees Haarlem kwamen inschrijvingen binnen, doch ook van den Gooi- schen Tafeltennisbond, van Nijmegen en zelfs uit Maastricht; het toumooi mag zijn naam nationaal dus zeker dragen. Toch zal deze groote inschrijving geen be zwaar zijn om het tournooi op tijd te laten eindigen. Er wordt voor de Enkelspelklassen Conferenties voor niet-KathoIieken Even als voorgaande jaren belegt de R. K. propagan- daclub St." Petrus ook ditmaal weer een viertal conferenties voor niét-Katholieken. Deze con ferenties, welke Donderdagavond geopend zullen worden met als onderwerp „het christendom" zullen gehouden worden door den weleerw. zeer- gel. heer Prof. J. Slijkerman van het Seminarie Hageveld. Deze avonden (12, 19, 26 Jan. en 2 Febr.) zijn ook voor de parochianen toeganke lijk. Toegang vry. Naar de nieuwe Gemeenschap Voor de le den van den R. K. Volksbond en hun dames, alsmede de St. Jozefgezellen zal Dinsdagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw de Weleerw. Zeergel. heer Dr. A. A. «Olierook spreken over „naar de nieuwe gemeenschap". Ten bate van het blindeninstituut te Grave Woensdag a.s. zal de blinden-tooneelvereeniging van het St. Henricus-Instituut te Grave in het R. K. Vereenigingsgebouw een liefdadigheids uitvoering geven. Opgevoerd zal worden „de Mexicaansche Zilvermijn". K. J. M. V.-nieuws Dinsdagavond zal in ZONDAG, 2e Zondag van de maand. Feest van het H. Huisgezin. Alle gezinnen zullen zich aan het H. Huisgezin van Jezus, Maria en Jo zef toewijden. De stille H.H. Missen om 6 uur, 7 uur, half 9 de Hoogmis, 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laat ste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de Afrikaansche Missies. Om 12.15 uur catechismus voor de jongens. Om 3 uur zullen de kinderen bij de Kribbe eenige Kerstliederen zingen en zal de Kinderzegèn worden gegeven aan de kinderen die lid zijn van de Kindsheid. Om 4 uur oefening van de Derde Orde. Om 5 uur M. C. (meisjes) afd. I, om 6 uur voor de jongens, 's Avonds om 7 uur Lof met preek en toewijding van de huisgezin nen aan het H. Gezin van Nazareth. Van ieder- gezin zij minstens een lid, zoo mogelijk de va der aanwezig. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8; om 8.30 uur Maria-Congregatie, afd. II (jonge dames) DINSDAG-avond om 8.15 Maria-Congregatie afd. jongemannen. WOENSDAG 3 uur catechismus voor de meisjes. DONDERDAG-avond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerk- patroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons vaderland. VRIJDAG-middag om 11.30 en 4 uur biecht gelegenheid voor de kinderen van de hoogere klassen van de meisjeschool. Om 7.30 uur Re collectie voor oud-retraitanten. ZATERDAG-morgen onder de H. Mis van 8 uur alg. H. Communie voor de kinderen, 's Na middags van 4—8 uur gelegenheid om te biech ten; 's avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. ZONDAG a.s., 3e Zondag van de maand. Col lecte voor de Kath. Kinderuitzènding in onze parochie. Onder de H.H. Missen zal een pater Redemptorist preeken over het Apostolaat der Hereeniging. Hotel Reitsma de heer J, F. Kamphuys, lid van den gemeenteraad, spreken over „gemeentepoli tiek". Dien avond ligt de lijst dér trekking ter inzage van de loterij ten bate der actie „Redt Volendam". Vanaf heden wordt het secretariaat waargeno men door den heer A. W. Kremers, Westzyde 45a. Zij kan nauweiyks haar tranen weerhouden, maar wordt toch een beetje opgeruimder, nu Turba haar vertelt, welke broederiyke vriend schap tusschen hem en Mare bestaat, en welke afspraak zy gemaakt hebben. Ik zal dus niet heelemaal zonder tijding van hem biyven, sprak zij met een zucht. Zeker niet, juffrouw Ilse. U kimt er van op- aan, dat ik, als trouw vriend van u beiden, uzoo goed mogeiyk van alles op de hoogte zal hou den. Wees nu toch niet zoo bedrukt! En laten we hopen, dat alles een goeden keer zal nemen. Het voornaamste is, niet waar, dat we beiden overtuigd zyn van zyn onschuld. De warme sympathie, welke uit Turba's woorden opklinkt, werkt kalmeerend op Ilse. Voor de eerste maal sinds haar scheiding van Mare haalt zij ruimer adem. TJ hebt gelijk, mijnheer, en ik ben u zeer dankbaar. Ja, die onwrikbare overtuiging is en biyft hoofdzaak. Doch voor mijn vader en voor de wereld zyn bewijzen noodig, en die moeten wy kunnen aanvoeren. Alleen de ontdekking van den schuldige kan het bewijs voor Marc's onschuld zyn. Heel juist, maar ik vrees, dat het moei lijk, zoo niet onmogeiyk, zal zijn, den schuldige te ontdekken.... Toch moeten wü het probeeren. Dit punt moeten wy nader en breedvoerig bespreken, natuuriyk niet vandaag, en ook niet hier. Maar ik zal wel een gelegenheid zien te vinden. En dan moet u mij tot in de kleinste bijzonder heden alles vertellen, wat u aangaande „het raadsel van Kronstein" weet. Jammer genoeg, weet ik er niet veel méér van dan een ander, hoewel ik op het tydstip van het ongeluk op Kronstein verbleef Wat zegt u? Dien nacht was u op het kasteel? vroeg Ilse verrast. Ja, als gast van Mare, zooals dat tevoren reeds dikwyis het geval was geweest. By die gelegenheid heeft Marc my in kennis gebracht met den heer Trebitsch en hem gezegd, dat ik de geschikte man was om de bibliotheek van de heerlijkheid in orde te brengen. Acht dagen na den dood van Gravin Sabine, ben ik naar Krannebitten verhuisd. Dus hebt u ook de gravin persoonhjk ge kend? Natuurlijk. En van de toestanden op Kronstein was u op de hoogte, en u kende al de personen, die er op dat tydstip verbleven of woonden? O ja, sinds den dood van mijn moeder nu vyftien jaar geleden was Kronstein voor my om zoo te zeggen een tweede thuis, waar ik al myn vrijen tyd doorbracht. Toen graaf Klemens voor de tweede maal trouwde, kwam er geen verandering in dien stand van zaken. Integendeel, Mare voelde zich van toen af nog eenzamer en ongelukkiger dan tevoren en had méér dan ooit behoefte aan een vriend Dan moet u me alles breedvoerig vertellen, want het is mogelijk, ja, waarschijniyk, dat alleen een juiste kennis van de omstandigheid en van de kringen, waarin zich Gravin Sabine bewoog, ons op het spoor van den moordenaar kan brengen. Ik vrees Stilik hoor de stem van vader. In zijn tegenwoordigheid zullen we nooit over die din gen spreken, maar ik zal wel middelen en wegen vinden om Ilse zwijgt, want de deur gaat open, en de opperhoutvester treedt binnen met Kurt Holder. VII Richard Turba kent natuuriyk den inspecteur van Krannebitten sinds lang, al wonen zy tame lijk ver van elkaar: Holder op de eerste ver dieping van het personeelshuis, Turba in 't heerenhuis naast de bibliotheek. Maar de heeren ontmoeten elkaar dikwijls, hetzy tusschen de bedrijfsgebouwen, hetzij in het veld of bosch. wanneer Turba zich beweging in de open lucht gunt en Holder buiten aan zyn bezigheden is. Thans zitten beiden als gasten aan dezelfde tafel, en uit het gesprek verneemt Turba met belangstelling allerlei bijzonderheden aan gaande den jongen inspecteur. Kurt Holder is de oudste der drie zonen van den grondeigenaar Holder in Opper-Oostenryk, hij zal eenmaal het landgoed van zyn vader overnemen, want zijn broer Alfred heeft, hoewel hij een groot liefhebber van het buitenleven is, geen landbouwstudiën gemaakt, terwijl de jong ste Gabriël zich geheel aan de muziek heeft gewüd, en reeds als kapelmeester te Beriyn een goede betrekking heeft gevonden. Kurt heeft speciale studiën gemaakt, bezit het diploma van landbouwingenieur - en heeft twee jaar geleden den inspecteurspost op Kranne bitten aangenomen, teneinde in de groote ex ploitatie „Birkenried" is niet zeer uitgestrekt de noodige practische ondervinding op te doen. Voorts was hy tot dat besluit gekomen, omdat zijn weskzaamheden thuis dikwijls aan leiding hadden gegeven, tot wryving tusschen hem en zijn nog zeer flinken en niet minder eigenzinnigen vader. Kurt, die 't hart op de tong draagt, en zeer beschaafde en aangename manieren heeft, wint gemakkeiyk Turba's sympathie. Dat hy Ilse werkelijk bemint en op de eerste plaats tegen haar spreekt, hoewel Hartlieb hem zeker tot voorzichtigheid heeft aangespoord, daarvan is Turba spoedig overtuigd; maar even snel heeft hy bemerkt, dat Ilse niet veel om Kurt Holder geeft. Deze is voor haar eenvoudig een vriend, een kameraad, met wien zy wel gaarne gezellig praat. Turba vraagt Holder, of hy toch niet liever op het landgoed zyner eigen familie zou arbei den, en of zijn vader hem niet erg mist. Maar Kurt glimlacht en schudt het hoofd. Integendeel, luidt zün antwoord, voorloopig zyn wy beiden, mijn oude heer en ik, biy, dat we niet gemeenschappelijk behoeven te werken. Mü bevalt 't hier best. De heer Trebitsch laat me volkomen vry om partij te trekken van de vruchten van mijn studiën en Krannebitten te maken tot een zeer modem modelbedryf. Ik ben met hart en ziel boer en vindt het heeriyk dat hier niemand my in den weg staat by een royale toepassing van de nieuwe ideeën op agrarisch gebied. Thuis op Birkenried was het voor my heel anders gesteld. Daar kwam het iederen dag tot oneenigheid tusschen vader, die moeder en myn broer Alfred op zün kant had, en my. Want vader is iemand van de oude doos, hij voelt niets voor de moderne landbouw methoden, heeft een hekel aan machines, en verafschuwt de toch zoo vruchtbare samenwer king tusschen landbouw en nyverheid. Moeder en Alfred zyn 't jammer genoeg in al die pun ten met hem eens, zoodat ik thuis maar even den mond heb te openen om een miniatuur orkaan tegen my uit te lokken. Nu, zoo erg zal het wel niet zyn, brengt Hartlieb in 't midden. Alfred, die, zooals ik meen te weten, nooit lust heeft gehad in ernstige studie en op school niets goeds heeft uitgericht, zal wel niet zoo veel invloed hebben op je vader als jij, die steeds kranig hebt gewerkt en eens het landgoed zal moeten overnemen. Neen, oom Heinrich, 't is, zooals ik zeg. Alfred staat by vader veel beter aangeschreven dan ik; ten eerste is hy al tyd het troetelkind van onze ouders geweest, ten tweede spöt het vader en moeder dat het goed eenmaal aan mh. en niet aan hem moet komen, daar ik de oudste ben. Alfred is zeer aan Birkenried gehécht en 't boerenbedryf is eigeniyk nog het eenige dat hem interesseert. Alles goed en wel, maar smaak en belang stelling zyn niet voldoende om het succes van een onderneming te verzekeren. Misschien is Alfred in weerwil van zün mislukte studiën, toch wel in staat om een be- trekkeiyk kleine exploitatie als Birkenried te beheerschen. Hij heeft zich nu met het toezicht op de bosschen belast en ik moet ronduit zeggen, dat hy zich tot dusverre goed van die taak heeft gekweten. Vader wil dan ook, dat ik Alfred later ermee laat voortgaan. Doet 't niet, myn jongen! 't Zou je aldoor in moeilykheden brengen. Trouwens Alfred zou nooit zyn meester in je willen zien maar altyd zyn broer, valt Hartlieb den spreker driftig in de rede. Dat vrees ik ook, anders zou ik Alfred gaarne tot mijn medewerker houden ai was t maar om hem op Birkenried een tehuis te ver zekeren, maar als men een landgoed behoorlijk wil beheeren doet men 't best, dergeiyke be schouwingen achterwege te laten. Dat ben ik volkomen met je eens. Toon je te sentimenteel, en je zult er later berouw van hebben. Wat zeg jy ervan, Ilse? Met deze vraag wendde zich Kurt tot zyn vriendinnetje. Maar Ilse heeft nietgoed geluisterd; en is erg ver strooid geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2