NORTH CTATE We luisteren naar... FINANCIEN Vischotters in gevaar l WÏ2$> 'fi&nfiavin' Voorkotrve^> Dagfilm W ater standen Restaurant DORRIUS ZATERDAG 7 JANUARI 1939 Een der merkwaardigste inland- sche zoogdieren door vol komen ondergang bedreigd Vraaggesprek met een góed ottervriend GEEN NOODWEER De mishandeling op de Zuidlaarder markt Postzegelactie „Voor het kind" Zeer bevredigende indruk aan het einde der actie TOL OP DEN GRINTWEG NUNSPEET—APELDOORN In beginsel tot opheffing besloten De korting op spoor wegpensioenen Nieuwe actie van de vakbonden DRIE JAAR GEËISCHT Rectificatie Baron van Voorst tot Voorst voor de N.C.R.V. Dr. A. F. Philips naar Amerika Katholieke smeden te Den Bosch Inleidingen van Jhr. v. Rijckevorsel en architecten Kramer en Valk Wedstrijden afgelast Steunvergoeding erwten en veld- boonen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Schetsing van kalveren LAWNTENNIS Om den Koning Gustaafbeker MARKTEN 1 AMERICAN CIGARETTES ?s Zondag 8 Januari Maandag 9 Januari a s B 7 Maar weinigen onder onze lezers zullen ooit jen vischotter in levenden lijve hebben gezien. Wel lazen zij allicht tijdens de laatste vorst periode berichten, die van gevangen en gedoode otters melding maakten. Want als de winter hun jachtterreinen met een dikke ijslaag bedekt, en de sneeuw hun voetsporen overal zichtbaar maakt, zijn de gevaren die deze zeldzaam gewor den zoogdieren bedreigen wel bijzonder groot. Onze vischotter staat namelijk, jammer ge noeg, bij onze zoetwatervisschers in een uiterst kwaden reuk. Deze zien in hem een concurrent, die zonder de vereischte papieren het water afstroopt waarop zij him brood moeten winnen. Ert dat de otters soms belangrijke schade aan richten bleek door een Oudejaarsbericht uit Monnikendam, waar er een listig de palingen uit een vischkaar trok en de afgebeten koppen voor den eigenaar achterliet. Zoo iets is echter een uitzonderingsgeval Men kan zelfs de vraag stellen of vischotters, gezien het geringe aantal daarvan in ons land, eigen lijk nog wel schadelijk mogen heeten. Zeker is ook dat in een natuurlijke levensgemeenschap deze dieren een eigen taak vervullen, omdat zij wel vooral zwakke en zieke visch zuilen wegvangen. Zoo blijft de vischstand op peil door een natuur lijke, selectieve .,raspolitiek!" Wanneer men dan ook thans verneemt, hoe tijdens de jongste 'vorstperiode een paar dozijn otters werd neer geschoten of doodgeknuppeld, terwijl het totale aantal daarvan voor ons geheele land op een honderd wordt geschat, is zeker het oogenblik gekomen om een krachtig pleidooi voor het be houd dezer fraaie en belangwekkende dieren te doen vernemen. Dit is van des te meer belang, omdat de vischotter staat op de zoogenaamde .zwarte lijst", wat zeggen wil dat ieder te allen tijde en met alle middelen deze dieren mag uit moorden. Een bevoegdheid, waarvan helaas maar al te druk gebruik wordt gemaakt Het was ons daarom een bijzonder genoegen dat wij dezer dagen een onderhoud mochten heb ben met een goed ottervriend, die waakt over een gebied dat aan onze bruingrijze vischjagers ongeëvenaarde levenskansen biedt. De heer D. de Bruijn uit Naarden, die ah jarenlang als op zichter van het beroemde natuurreservaat „Naardermeer" fungeert, was zoo welwillend ons dezer dagen Iets uit zijn otter-ervaringen mee te deelen. Wij vonden in hem een echt natuur vriend, die geestdriftig vertelde over het rijke leven in de plassen en moerassen, die door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten tijdig genoeg werden aangekocht om dezen rijkdom te doen voortbestaan. „In ons mooie Naardermeer aldus vertelde de heer De Bruijn worden de otters beschermd, en daarom leven er nog verschillende. Het juiste aantal is moeilijk op te geven, maar in elk ge val zijn er bij sneeuwval des morgens heel wat sporen te vinden. Zoo vond ik bij de Bovenste Blik nog dezer dagen op één morgen drie spo ren, van één jong en twee oude dieren. De meeste sporen zie je evenwel in Jan Hagenbosch, waar maar enkele personen in mogen doordringen, omdat het voor studiedoeleinden werd gereser veerd. Want daar zijn veel „wellen", die nooit dichtvriezen, en daar kunnen onze otters dus blijven doorvisschen. Maar ook bü de open wak ken in andere deelen van het meer houden ze zich op." „En wat is uw oordeel over de schade, die deze dieren aan den vischstand toebrengen?" „Die is vaak sterk overdreven. Het is een feit dat in het Naardermeer heel wat otters leven, terwijl er toch een behoorlijk vischwater te vin den is dat geregeld wordt verpacht. Daarom wil het er bij mij niet in dat de dieren zoo schade lijk kunnen zijn." „Heeft u wel eens otters gezien?" „Verschillende malen heb ik ze in het vizier gehad, overigens zonder dat ik er op uitging om ze te bestudeeren. Soms zag ik er twee op één dag, zwervende of ook loopende op een der ka den. Ze loopen met een gebogen rug en niet erg vlug Maar zwemmen kunnen ze des te be ter! Ze duiken wel eens onder het zoogenaamde drijfland door, dat bestaat uit planten en plan tenwortels die op het water liggen. En je ziet ze dan soms opduiken aan den anderen kant, in een vaart die wel vijftig meter verder ligt. Ja, die otters, daar valt heel wat merkwaar digs over te vertellen. Zoo hoe ze bij het adem halen vaak alleen hun neus boven water steken, om niet te worden opgemerkt. Ze zijn ongeloof lijk schuw, en de scherpe reuk en het fijne ge hoor helpen hen om gevaren des te sneller te kunnen ontvluchten. Over hun merkwaardige gewoonten gesproken: een otter, die bij vorst toch het water bereiken wil, slaat door een ijs laag van wel drie centimeters dikte heen. Hij gaat dan op den rug liggen en slaat met kracht den kop door het ijs!" Verder vertelt de trouwe opzichter ons nog over „speelplaatsen": kale plekken tusschen het riet waar de otters samenkomen. En ook hoe Hoetmer, zijn voorganger, eens een otter verrast- te op een nest met jongen. „Die heeft toen het dier met de handen gepakt en gevangen; zeker een knap staaltje van kracht en behendigheid. Dat dier is toen naar Artis gebracht." Aan het slot van ons gesprek verklaart de heer De Bruijn nog met nadruk, dat deze mooie die ren zeker wel mogen worden beschermd. Een oordeel, waarmee alle natuurvrienden van harte zullen instemmen! Voor de rechtbank te Assen is voortgezet de ■aak tegen Auke F. te Groningen, thans ge detineerd, die F. Landkroon uit Sappemeer in den avond van 18 October, den dag, waarop de bekende Zuidlaarder markt wordt gehouden, zwaar lichamelijk letsel had toegebracht door hem met een ijzer een slag op het gezicht te geven, waardoor het slachtoffer een fractuur aan het voorhoofdbeen bekwam, terwijl zijn rechteroog zoodanig was beschadigd, dat hij het moest missen. Bij de eerste behandeling had verd. zich op noodweer beroepen en in verband daarmede was de zaak op verzoek van den verdediger aangehouden, om alsnog een tweetal getuigen te hooren. Uit de verklaringen van deze ge tuigen, H. Meyer en Th. G. J. Peters, beiden uit Groningen, bleek, dat Landkroon in ge bogen houding en met zijn hand in den zak op deze getuigen was afgekomen. Zjj waren achteruit geloopen, doch verd. was toen te voorschijn gekomen en had de mishandeling gepleegd. De Officier van Justitie handhaafde zijn eisch, t.w. twee Jaar gevangenisstraf, hierbij het beroep op noodweer verwerpende» Uitspraak over veertien dagen. JvCv f PASTILLES >^ijn een afdoende bescherming tegen besmetting met griep, keelontsteking en verkoudheid. De Centrale Propaganda-Commissie schrijft ons: Aan het einde van den verkoop der ze gels en kaarten „Voor het Kind" is de algemeene indruk, dat de verkoop zeer goed is gegaan. Hoewel het geven van cijfers nog voor barig zou zijn, kan toch wel voorspeld wor den, dat de gevraagde twee ton binnen zullen zijn en dat de opbrengst van verleden jaar zal zijn geëvenaard, misschien zelfs overschreden. De postzegels werden zeer geslaagd gevonden, de prentbriefkaarten eveneens. Voor de serie van Anton Pleck was zelfs zóó groote belang stelling, dat velen teleurgesteld moesten wor den, omdat ter plaatse geen enkele serie meer te krijgen was. 5 Januari werd te 's-Gravenhage de loterij gehouden van de prijsvraag „De Ronde door Nederland", die in December in alle dagbladen is verschenen. Getrokken werden 400 prijzen; ingekomen waren 98984 geldige oplossingen. De hoofdprijs, geschonken door H. K. H. Prin ses Juliana, viel ten deel aan J. Veenendaal, Amsterdam (O.), de tweede prijs aan A. v. d. Voet te Sassenheim. De gelukkige winnaars zullen binnen 14 da gen na heden in het bezit zijn van hun prijs. Trekkingslijsten kunnen niet worden uitge geven. De Commissie dankt allen, die aan propa ganda en verkoop op eenlgerlei wijze hebben deelgenomen voor de vele moeite en de krach tige samenwerking, waardoor het gewenschte succes kon worden bereikt. Aan de vereeniglngen, die aanspraak kunnen maken op een aandeel In de opbrengst, worden dezer dagen de daarvoor bestemde aanvraag formulieren toegezonden. Ingevolge beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken komt de opbrengst ten goede aan instellingen, die zich belasten met de algemeene verzorging of uitzending van be scherming en hulp behoevende kinderen. Aanmelding vóór 1 Februari a.s. bij het se cretariaat der Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels, 's-Gravenhage, Nicolaïstraat 17. Vrijdagmiddag heeft de raad der gemeente Ermelo besloten den tol op den grintweg Nun- speet—Apeldoorn in principe op te heffen, mits het rijk en de provincie elk een bedrag van 25.000 in eens uitbetalen. De tol dateert uit het jaar 1863, toen een verordening werd aangenomen om op den weg NunspeetApeldoorn tolgeld te heffen. De tol werd In dien tijd aan particulieren verpacht. In 1926 besloot de raad dit niet meer te doen De tol Is steeds een goede bron van inkomsten voor de gemeente geweest, in 1932 bracht hij o.a. 10.584,66 bp. In 1934 trad een sterke daling in. De opbrengst N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN LA CARTE was in 1936 6950,45 en in 1937 ongeveer een gelijke som. Van deze tolgelden moest de grintweg onder houden worden. Herhaalde malen zijn pogingen aangewend om den tol op te heffen. Steeds stuitte dit op financieele bezwaren van de ge meente af. Naar wij vernemen is bij het spoorweg-perso neel en de gepensionneerden de actie voor de intrekking der pensioenkorting allerminst ten einde. Een oogenblik is er verademing geweest na het met groote meerderheid in de Kamer aangenomen amendement Braambeek/Hermans. Nu evenwel geruime tijd na deze gebeur tenis is verloopen en nog steeds niets van Re- geeringszijde werd vernomen, is de actie der bonden met groote kracht herleefd. JOe Perso- l-eelraad heeft besloten 23 Januari as., te 11 uur, te Utrecht, in het N. V, Huis, een groot demonstratief congres te houden, waartoe niet alleen de afgevaardigden van de afdeelingsbe- sturen der vakbonden, maar ook alle gepen sionneerden in het geheele land worden op geroepen. Op 21 September was de Duitscher F. W. H., een zwerver, thans gedetineerd te Arnhem, naar Assen gekomen met het doel geld te stelen, hetgeen zijn beroep bleek te zijn. Niet minder dan vijftien veroordeelingen had hij reeds ach ter den rug, waarvan elf in Duitschland. In een kamer van het voormalige hotel Somer had hij kans gezien een enveloppe met 420. weg te nemen. 'Volgens verdachte was het maar 320.geweest. Hij bekende het feit. De officier zeide van plan te zijn geweest vier jaar gevangenisstraf te eischen, doch nu hem bleek, dat verd. kort geleden in Alkmaar en in Zwolle telkens tot drie jaar was veroor deeld voor een zelfde soort feit, elschte hij nu ook drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. In het in ons Donderdagavond geplaatst ver slag betreffende de zaak, die Woensdag door den Utrechtschen Kantonrechter is behandeld, is abusievelijk vermeld, dat de directeur der A. T. O. is gedagvaard. Men gelieve inplaats van A.T.O. de onderne ming G. A. D. O. te lezen. - „i:( Maandag 9 Januari om 19.50 uur zal de commandant van het veldleger, Z. Exc. J. J. G. baron vah Voorst tot Voorst, voor de N.C.R.V.- microfoon een toespraak houden in verband met het 125-jarig jubileum van verschillende cnderdeelen van de koninklijke weermacht. Naar wij vernemen, zullen dr. A. F. Philips en mevrouw PhilipsDe Jongh zich 10 Januari te Le Havre op de „He de France" inschepen naar New York, om drie weken te Palm- fceach in Florida door te brengen. dr. Philips heeft het voornemen ook Cuba te bezoeken, vanwaar hij eind Februari via New- York de terugreis zal aanvaarden. Vrijdagmiddag brachten Katholieke Sme den van Nederland, leden van St. Eloy, een bezoek aan de tentoonstelling van smeed werk te Den Bosch. Mr. dr. L. van Gorkom, secretaris van het Provinciaal Genootschap, verwelkomde in plaats van den voorzitter, die door ongesteldheid was verhinderd, de aanwezige smeden en ook in het bijzonder de architecten Kropholler en Kramer uit Amsterdam. Vervolgens was het woord aan jhr. van Rij ckevorsel, die allereerst interessante bijzonder heden uit het leven van hun patroonheilige en over hun gilde vertelde. Als een der voorwaar den voor hst lidmaatschap van het Simdsgilde, gold het vervaardigen van een proefstuk. Van deze proefstukken zijn er verschillende op deze tentoonstelling te bewonderen. Spr. vermeldde dan de voor- en nadeelen van de geslotenheid van het ambacht. Het ijzeren gietwerk wordt genoemd als de ondergang van het smeedwerk en ook de machinale productie vormt een be dreiging voor de vakbekwaamheid en het zelf standig bestaan van den smid. bok in den huidigen tijd is echter voor den smid zeker een behoorlijke plaats te vinden, door het vervaardigen van voorwerpen, die tot nog toe niet door hem werden vervaardigd, maar die toch speciaal tot zijn terrein behoo- ren. Zoo werd b.v. bij de Amsterdamsche brug genbouw, onder leiding van Architect Kramer aan de Smeedkunst eenvoorname rol toebe deeld. Ten slotte wijst spr. op het belang van het zich bezinnen op het materiaal. De smeedkunst is momenteel ver ten achter, maar het is de moeite waard haar weer in eere te hersteilen. Arch. Kramer sprak vervolgens de smeden toe. Hij hekelde de ontaarding van het smids vak. In de plaats van den smid is de monteur gekomen. Langzaam aan moet het terrein her overd worden. Goed smeedwerk paart bruik baarheid aan kunstwaarde Een smid is een soort toovenaar, die in staat is een brug, een staalframe, maar ook de mooiste kunstvoorwerpen te ver vaardigen. Voor hem ligt een prachtig ter rein braak, mits hij maar echte liefde voor zijn vak heeft. Daarna werd onder leiding van architect Valk, den bekenden promotor van deze nieu were beweging in het smidsvak, de tentoon stelling met veel belangstelling bezichtigd. Ar chitect Valk toonde aan de hand van de ten toongestelde voorwerpen, hoe het wel en hoe het niet moest. Eenvoudige, waarachtige doel matigheid is het eerste vereischte. De verschillende vakmenschen volgden deze uiteenzettingen met deskundige belangstelling. De wedstrijden van den Noord-Hollandschen Voetbal Bond, van den Amsterdamschen Voet bal Bond en van den Limburgschen Voetbal Bond, vastgesteld op Zondag 8 Januari, zijn alle uitgesteld. Alle wedstrijden van den Koninklijken Neder- iandschen Korfbal Bond zijn afgelast. De handbalwedstrijden voor district West af- deeling Amsterdam van het K.N.G.V. kunnen Zondag a.s. evenmin doorgang vinden. üigste en in ieder geval voor 1 Februari 19J„ ter schetsing op te geven, willen zij zich niet aan een vervolging blootstellen. Zulks klemt te meer, omdat tevens bepaald is, dat kalveren, welke in genoemd tijdvak ter schetsing wor den aangeboden en tijdens de aangifte zwaar der zijn dan 125 kg, slechts geschetst kunnen worden indien hiervoor een bedrag van 30 per kalf wordt gestort. Het spreekt van zelf, dat schetsing van deze kalveren slechts kan geschieden in mindering van de toewijzing van kalveren voor het jaai 1939 of de mond- en klauwzeertoewijzing. 's-Gravenhage, 6 Januari 1939. De Nederlandscne Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd in het tijd vak van 2 tot en met 7 Januari 1939, zal bedra gen 1.45 per 100 kg voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en voldoen aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.95 per 100 kg voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den ocgst 1938, welke In genoemd tijdvak door te lers of handelaren zijn gedenatureerd en vol doen aan de kwaliteitseischen zal 2.60 pei 100 kg bedragen. 's-Gravenhage, 6 Januari 1939. De aandacht der veehouders wordt nogmaals er op gevestigd, dat van 1 Februari tot 1 April 1939 op de kalvertoe wij zing geen reservekalve- ren (dus dieren boven 100 kg zonder identi teitsbewijs) zullen mogen worden aangehouden. Het is dus het belang der veehouders, alle kalveren, welke in deze periode een gewicht van 100 kg of meer bereiken zullen, ten spoe- De uitslagen van de partijen, gespeeld op den eersten dag der halve finale tusschen Zweden en Duitschland in het kader van het tournooi om den Koning Gustaafbeker, luiden: Henkei (Duitschland) sloeg Rohlsson (Zwe den) 6—4, 3—6, 6—4, 7—5. Mystroem (Zweden) sloeg Redl (Duitschland) 6—4, 6—4, 6—0. Stand na den eersten dag 11. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Jan. 67.000 kg. Roode kool 2.70—5.50. 7.900 kg. Gele kool 3.20— 5.20. 87.000 kg. Deensche witte kool 2.603.60 1700 kg. Uien 6.40—7.00, grove uien 6.30—7.00, drieling uien 3.004.00, stek uien 2.50—3.50. 3.500 kg. Peen 4.60—4.90, kleine peen 1.40—1.80. 1200 Bieten 1.40—2,70. SCHAGEN, 5 Jan. Eierveiling. Aangevoerd 30.000 kipeieren 4.105.05 per 100 stuks. SCHAGEN, 5 Jan 5 geldekoeien magere 120.00 160, 12 vette geldekoeien 180.00235, 3 vaar zen 100.00125, 6 graskalveren 35.0060, 35 nuchtere kalveren 6.0015, 40 vette schapen 16.0022, 56 overhouders 10.0015, 2 bokken en geiten 2.50—5, 3 vette varkens 4647 cent per kg. 25 biggen 9.0014, 8 konijnen 0.701.30. LEIDEN, 6 Jan. Veemarkt. Aanvoer: 437 run deren, 216 kalveren. 684 schapen, 496 varkens. 9 stieren 230.00270 per stuk. 5660 cent per kg. schoon gewicht, handel matig. 123 kalf- en melkkoeien 190.00300, tamelijk. 164 varekoeien 120.00195. matig. 141 vette ossen en koeien 180.00290 per stuk. 4870 cent per kg. sch. gewicht, matig. Graskalveren 24.0060 per stuk, vette kalveren 60.00100 per stuk, 70100 cent 4450 cent per kg. schoon gewicht, matig. 14 per kg. schoon gewicht, matig, 203 nuchtere kalveren 5.009, stroef. 100 vette schapen 18.00 26 per stuk, 4046 cent per kg. schoon gew.. tamelijk fliuw. 584 vette lammeren 12.0018 per stuk, 448 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk flauw. 255 mestvarkens 18.0035, zeer matig. 225 biggen 5.0016, zeer matig. 16 zeu gen 40.0060, zeer matig. LEIDEN, 6 Jan. Kaasmarkt. 17 partijen Goud- sche kaas: le soort 26.0027, 2e soort 25.00. 3 partijen Leidsche kaas: le soort 25.00. Per 50 kg. Handel matis. ALKMAAR, 7 Jan. Boter- en Eierenmarkt. Boter groothandel 0.77J4—0.80. Boter kleinhan del 082y,0.85. Eieren groothandel 4.204.95. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Jan. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Engel- sche Bellefleur 1325, Eysdener Klumpkes 13 24. Zoete Bellefleur 1216, Reinette Royal 17, Keu- lemans 1115. Spruiten geschoond 30, idem on- geschoond 1215. Schorseneeren 710, Waschpeen 12 cent per kg. Witlof 63201, Savoye kool 3449, Boerenkool 36. Roode kool 2443, Witte kool 38 40. Juin 60—64, Prei 66—100, Breekpeen 32—48. Bieten 35, Koolraap 1827 cent per kg. Knolselde- rie 1366 cent per 10 stuks. AMSTERDAM, 7 Jan. Aardappelprijzen. Aan voer 247000 kg. Prijzen onveranderd. NOORDSCHARWOUDE, 7 Jan. 200.500 kg. Roode kool 3.206, 71400 kg. Gele kool 2.70- 5.10, 164000 kg. Deensche Witte kool 23.50, 11750 kg. Uien 6.50—7, grove 6.40—6.90, drie lingen 3.20—3.80, nep 4.10—4.60, 1200 kg. Peen 4.804.90, kleine Peen 2.50, 350 kg. Bieten 2.10 —2.50. S2S2S2SSSSS2SSSSS2SSSSSSSSSSS2SSSSS£8Sg3?SgSSü8SSSSSSSS2SSSSS2SS8SSS8SSSSSSS?SSSSSSsSSSS828S88SS?SSSSSSSSSS2S2SSSSSS8SSSS282S£82?2S£SSSSgSgSS2SSSSSSSSS5 HILVERSUM I, 18*3 en 301.5 M. 9.00 .VARA. 12.00—5.00 AVRO. 5.30—6.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO 9.00 Sportnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Bach-cantate. 10.30 Declamatie. 11.00 Mignon" en VARA-Kinderkoor. 12.00 Causerie „Levenswaarden, die terza ke doen". 12.20 Berichten, gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Jetty Cantor. 1.30 Causerie: „Een Indische Jeugdge vangenis". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Concertgebouw-orkest en soliste. In de pauze: Schilderijbespreking. 4.30 AVRO-Dansorkest en Sportnieuws ANP. 6.00 Sportuitzendng. 6.15 Sportnieuws ANP. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.00 Hersengymnasitek. 9.30 AVRO-Amusementsorkest, „Die Mo- ser Buebe" en soliste. 10.10 Radlotooneel. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Orgel, klarinet en saxofoon. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IL 415-5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.4511.00 KRO 8.30 Morgenwijding. 9.30 Orgelspel. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.20 Nederl. Herv. Kerkdienst. 12.15 Missiepraatje. 12.35 Rotterd. Kath. Mannenkoor. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-Melodlsten en solist. 2.00 vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 2.50 KRO-Kamerorkest, zang met piano. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Ger. Kerkdienst. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest, KRO-Melodisten en solist. 9.15 Radiotooneel 9.45 Matrozenkoor „Hofstad's Koorkna pen". 10.05 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. jo m -Epilco- DROIT WICH, 1500 M. 12.40 Trio. 1.10 BBC-Harmonie-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2,40 BBC-orkcst. 3.40 Willie Walker Octet. 4.40 Orgelspel. 5.40 Walford Hyden Magyar Orkest en soliste. 6.50 Midland Revue-Orkest. 9.55 BBC-Theater-Orkest en solisten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Derveaux-órkest. 10.25 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Zang. 1.35 Laurent-orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 en 5.20 Zang. 5.35 Russisch vocaal ensemble. 6.05 Gramofoonmuziek. T.20 L. Goldy's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 J. Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Rheinische Landesorkest en Bolisten. 12.35 Kleinorkest. 1.20 Populair concert. 3.20 Orkest en soliste. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Hermann Hagestedt's orkest en so listen. i 9.35 Gramofoqnmuzlek. 9.50 Kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Jan Steur's Musette-ensemble, so list. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Hoomcrs-orkest. 1.30 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Borgerhouts Mannenkoor. 4.20 Dansorkest 5.50 Orgelconcert. 6.55 Pianovoordracht. 7.20 Cello en piano. 8.20 Bont programma. 10.30 Dansorkest. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M- 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Gevarieerdconcert. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Kon. Harmonie uit Dour. 11.50 7—~ 12.05 Jan Steurs' accordeonorkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.35, 12.55 en 1.30 Orkest. 2.20, 2.50 en 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Brusselsch Cellokwartet. 3.30 Planovoordracht. 3.50 Vervolg van 3.20. 4.05 Radiotooneel. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 en 6.10 Luclen Hirsch' orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.20 Orkest, solist. 9.30 Jean Omer's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Gevarieerd concert. 9.50 Kwartetconcert. 10.20 Kleinorkest, solist en draai-orgel- spel. HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. 12.15 Berichten, gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Spezialetti. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Ensemble Spezialetti. 2.30 Omroeporkest en soliste. 3.35 Causerie over Oudercommissies en Ouderraden bij het L. O. 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.15 AVRO-Amusementsorkest. 6.25 Berichten. 7.00 Banjo, vlooi en piano. 7.30 Causerie over Boerhaave. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Radiotooneel met muziek. 9.20 AVRO-Vaudevllle-orkest en solisten. 10.00 Gramofoonmuziek met inleiding. 10.30 Orgelspel. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. N CR V-Uitzendlng 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.30 Stichtsch Salonorkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, vragenuurtje. 700 Berichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 O. S. O. ra. m v. soliste. 9.00 Clthervoordracht. 9.30 Causerie „Iets over dialecten". Berichten ANP, actueel halfuur. Gramofoonmuziek. Gymnastiekles. Gramofoonmuziek. Schriftlezing. DROIT WICH, 1500 M. Gramofoonmuziek. H. Engleman's kwintet. Orgelconcert. Zang. Callender's Orkest. Gramofoonplaten. Gramofoonmuziek. Arthur Salisbury's orkest. Zang. Orgelspel. Gramofoonplaten. Flultvoordracht. Wynford Reynolds' Octet. Gramofoonmuziek. Variété-programma. Orgel en alt. Orgel en BBC-Orkest. Sidney Crooke's licht kwartet. Johny Rosen's Band. Jazzmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. en 10.00 Gramofoonmuziek. Glardino-orkest. Zang. Blareau-orkest. Zang. Gramofoonmuziek. en 5.05 Zang. Piano voordracht. Gramofoonmuziek. Pianovoordracht. Locatelli-orkest. Pianovoordracht. Nationaal orkest en Raugelkoor. Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. Düsseldorfer Concertorkest. Otto Fricke's orkest en solisten. Populair concert. Weensch kleinorkest. Zang, Viool en harp. Gramofoonmuziek. Koor m. m. v. solisten. Orkest en solisten. Gramofoonmuziek. Leo Eysoldt's orkest, instrumentaal kwintet en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuz. 8.20 Cabaretprogramma. '10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Dansorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg dansmuziek. 1.50, 5.20, 5.30 en 5.45 Gramofoonmuziek. 5.50 Viool en piano. 6.35 Zang. 7.05 Planovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest. 9.10 Radiotooneel. 10.30 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 5171 M. 7.30 Berlijn's Philh. orkest en solisten. 10.20 Kielsche Orkestvereenlglng. 10.00 10.30 10.45 11.00 11.50 11.20 11.50 12.20 12.50 1.20 2.20 2.50 3.20 3.50 4.20 4.50 5.20 .540 7.00 7.20 8.40 10.00 10.55 11.20 11.50 9.05 i 11.20 12.30 1.10 2.35 2.50 3.35 5.25 5.40 6.35 7.25 8.35 8.50 10.57 11.20 12.35 1.30 3.20 5.45 6.20 7.30 8.20 9.35 9.50 I i-I In de Londensche Citykringen worden de maatregelen der officieele instanties, tot onderdrukking van de baisse-speculaties in fonden, toegejuicht, te meer omdat de Ame- rikaansche instanties, alsook die van Parijs (monetair accoord) met de Engelsche in stanties zullen samenwerken. De maatre gelen zijn noodig, aangezien de Britsche verliezen aan goud door den toenemenden druk op het Pond toenemen. Na de Kerst dagen hebben de Britsche instanties onge veer £10 millioen aan goud verloren en de totale goudverliezen sedert einde Septem ber, op welken datum de goudreserve van het Engelsche Egalisatiefonds 152 mill, bedroeg, worden op 60 millioen geraamd- In verband met de Britsche maatregelen lot onderdrukking van de speculatie tegen het Pond Sterling, is de handel in goud. te Londen afnemende. De goudprijs daalde met niet minder dan 7 d. tot 149/6 en slechts 397.000 werd aan goud omgezet. De beurs te Parijs vindt in de waarschu wing in de boodschap van Roosevelt aan de autoritair geregeerde landen, reden tot een kalmer opvatting van den internatio nalen politieken toestand. Het bericht, dat Tsjecho-Slowaaksche troepen-af deelingen in Hongaarsch gebied zijn binnengevallen en schermutselingen plaats vinden, heeft echter de stemming iveder ten nadeele be- invloed. Volgens opgave van de Kamer van Koop handel te Manchester is de Engelsche kunstzijde-productie in 1938 verminderd. Zij bedroeg in de eerste tien maanden 117.5 millioen lb. tegen 129.3 millioen lb. in de zelfde periode van 1937. De uitvoer is even eens sterk gedaald. De Amerikaansche Spoorwegmijen en de staalproducenten voeren besprekingen om de standaardlengte voor Spoorwegrails te vergrooten van 39 tot 45 voetDoor deze vergrooting zouden de onderhoudskosten van de Spoorwegmijen worden verminderd- Voorts onderhandelen de Spoorwegmijen onderling over de mogelijkheid tot verla ging der passagierstarieven, met het doel het vervoerdat zij door de autobus-con- currentie hebben verloren, weder te her winnen. Woolworth boekte in December j.l. aan verkoopen 50.37 millioei» of 6.7 pCt. meer dan in December 1937. In het geheele jaar 1938 304.29 millioen of 0.1 pCt. minder dan het vorig jaar. Sears Roebuck boekte in de periode 4 tot einde December aan omzetten 60.63 mill. of 3.7 pCt. meer dan in dezelfde periode van 't vorig jaar. In de eerste 48 weken 503.24 millioen of 7.4 pCt. minder dan het vorig jaar. De staalproductie in het Young stown- district bedraagt momenteel 55 pCt. der capaciteit tegen 50 pCt. de vorige week en 51 pCt. in de Kerstweek V - De koperverkoopen in Amerika bedroegen Donderdag j.l. 1.28 millioen lb. De Westinghouse Electric heeft voor 500Ó van de 15.000 arbeiders de loonen met 10 pCt. verhoogd. Binnenkort zal het Hoog Gerechtshof te Washington uitspraak doen in het Tennes see Valley Authority-proces. Valt de beslis sing ongunstig voor de openbaar nutsbe drijven 'uit, dan zal het Congres zich uit spreken, dat minder geneigd is, hervormiri- gen aan te bevelen, dan vroeger het geval is geweest. De Amerikaansche wagon-verladingen zijn in de week per einde December ten op zichte van de voorafgaande week met 499.900 wagons gedaald en ten opzichte van dezelfde week in 1937 met 42.500 wagons gestegen. ZATERDAG 7 Jan. Waar- nemingspunten H OJ 3 5 CO C/3 o %rs co O tS9 <M S 2 b£> Sedert Gisteren o O a Keulen 6 u. 39-64 3 7.83 0.00 0.17 Lobith 10.25 10.8 2 0.00 0.00 Nijmegen 8.65 847 0 09 0.00 Kampen 3.62 3.20 0.10 0.00 Westervoort 8.60 8.45 0-03 0 00 Deventer 1-76 0,81 0 00 0 17 St. Aijdr. W 9.18 9 03 0.03 O.OÜ Arnhem 3.08 -3.48 0.00 0.10 Vreesw. 1. w. 0-12 3 59 0.56 0 00 Maastr. Hjs. 41.65 000 0.00 I) Borgh 41.30 42 54 0.01 0.00 Beheld 12 40 0.00 0.05 Venlo 9.75 11.99 0.02 0 00 frTflVP -y "5^ 2) Sluis 5.70 5.45 0.00 0,13 Lith 1.90 0 00 0.53 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdslufs wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Amstelwater 8 a 0.17- AP 12 u 0.24- AP 2 u 0 29— AP Kanaalwater 8 u 0.17— AP 12 u 0.24— AP 2 u 0.29— AP Stadswater 8 u 0 17— AP 12 u 0 24— AP 2 u 0 29— AP IJselm. water 3 u 0.05— AP 12 u 0,03— AP 2 u 0.04— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 7 Jan. 8 Jan. 7 Jan. 6 Jan. RheinI 1.58 1.61 Ems Breisach 1.36 1.39 Caub 1.43 1 50 Kehl 1.54 158 Coblenz 1.64 2.12 Maxau 3 16 3.16 Trier 1z3 1.54 Mannh 2 08 2.13 Keulen 1 89 2X6 Diedesh Dusseld 1.36 1 44 Lohr Ruhrort 0'55 0 66 Malnz 2.04 207 Wesel 058 0.67 Bingen 1.30 1.34 Emmerik 2.00 2.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6