THABUB Reorganisatie-commissie werkt in alle stilte Helsinki in het teeken der vijf ringen IF EEN „OPERATIE" MET GESLOTEN DEUREN WAAR DE SPELEN WORDEN GEHOUDEN ARCHITECTONISCHE I VERLICHTING m« in V£ W E: C ti h: te a: h h ti w VAN HET KATHOLIEKE KAMP In de eerste zittingen zijn reeds verschillende voorstellen ter tafel gebracht Wat wordt er van de diocesane bonden? Strikte geheimh^r j'xng V er schillende voorstellen Sportprestaties als spiegel van den Finschen volksaard ÏOO.OOO vreemdelingen verwacht De macht van den wil Helsinki, de Olympische stad ZWEMMEN WERELDRECORDS NEDERL. ZWEMSTERS ERKEND CRICKET IN AUSTRALIË Bradman scoort zijn 4e century. Een wereldrecord van Talton NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 7 JANUARI 1939 IHEDERLATIDSE STOFZUIGER FABRIEK DEN Ret buiter »nede Cong! Her een i eerste- papi* Heral Dresic" artikr Me* »ti h Voller' Geldig- bng Belan AllC: Werel het r-- Peesc Ma een g een g matiej Wa Otn 1 aspec Wa He- Ujk, e- hen t Wet onoff he a* siden. kunn ten v door siach s»u i ande- iuich, Weet, 'and Wees' schoc van toch stree Velts ontvi Cong een Seen *ulk te b< Or mine sche Vasti Wille M: lezer 'egel Ee Voor: log, Enge onth eenii den, ton. Pro- Engi scha heid Brit ter de i kom mat trek het °nei Sche solie Sroc Vooi Was ond stor Am ove: gele dige ore< de moi Ik log gen de hoi ais opz ?OU Zee Wijr Vee Re ket dee fee *01 1 Va: Voe Vei en de: lee fir lai dii ge na hi te kl A] 0\ t o In de gelederen van de katholieke voetbalbeweging heerscht, na vrij veel rumoer in de laatste maanden van het vorig jaar, plotseling een bij na volkomen stilte. Niet alleen op de velden, waar vorst en dooi tegen een vlot verloop van de competitie sa menspanden, maar ook binnenska mers. De reorganisatiekwestie, waar omtrent reeds bij voorbaat zooveel te doen is geweest, schijnt zich nu ver der te gaan ontwikkelen zonder de uiterlijke bedrijvigheid, welke eeni- gen tijd de baan, welke zij volgde, heeft afgeteekend. En al is deze verminderde belangstelling, of althans de meer bescheiden uiting daarvan, dan ook slechts uiterlijk, wij kunnen niet Ein ders doen dan zulks van harte toejuichen. Het voornaamste immers is dat men de zaken ob jectief en met een helder hoofd kan beschou wen. zonder dat men zich heeft te bemoeien met stemmen, die zich van buitenaf in het reorgamsatiekoor zouden trachten te mengen Dit gebeurt dan ook niet, kan trouwens ook moeilijk gebeuren nu de commissie zorgvuldig alles uit hEiar midden weert, wat een objec tieven kijk op de zaken zou kunnen belemme ren. Ingezonden stukken, artikeltjes in streek- ot clubbladen werden voor kennisgeving aan genomen en terzijde gelegd. Zulks is natuurlijk juist. Het preludium is voorbij en het woord is nu aan de solisten! fan den anderen kant lekt er ook weci niets uit omtrent de punten, die in de beide tot op heden gehouden zittingen der commissie ter tafel werden gebracht. Voor den journalist die het nieuws op den voet tracht te volgen, om het zijn lezers zoo mogelijk heet van de naald te serveeren, is zulks misschien minder prettig, maar wanneer men de zaak van alle kanten beziet, kan een strikte geheimhouding niet an ders dan ten volle worden toegejuicht. Zoodra er immers iets zou uitlekken van wat er in de commissie ter tafel was ge bracht, zouden de voor- en tegenstanders van een gepubliceerde meening of even tueel een voorloopig besluit aanstonds weer de strijdbijl opgraven en zich andermaal gaan mengen in de „conversatie". En waar belangrijke besprekingen als deze in een absoluut rustige en nuchtere sfeer die nen te worden gevoerd, moet óók de sportscri- fcent berusten in de volkomen gerechtvaardig de stilzwijgendheid, waarmede de commissie leden hun werkzaam heen omhullen. Zonder dat wij dus in staat zijn, onze lezers in te lichten over de kern van de zaak, kun nen wij toch uit goede bron mededeelen, dat de besprekingen tot op heden een alleszins be vredigend verloop hebben. In de eerste zittin gen zijn de zaken terstond stevig aangepakt en met voldoening kan worden geconstateerd, dat reeds verschillende positieve resultaten geboekt konden worden. Diverse voorstellen kwamen ter tafel en worden thans door de commissie leden bestudeerd. Wat hiervan ten slotte het resultaat zal zijn, dient natuurlijk te worden afgewacht. We merkten in den aanvang van dit arti kel reeds op, dat momenteel de gemoederen rond de reorganisatie-kwestie vrijwel tot rust zijn gekomen. Toch klinkt er nog 'n eenzame stem en wel uit het Zuiden, waar het Katho- ïek Limburgsch Sportblad zijn tweede artikel publiceert onder het opschrift: „Moet de RKF verdwijnen?" Uit de eerste bijdrage namen wjj reeds een en ander over; wij laten hiei nog citaten vol gen uit de tweede publicatie, waarin wij enkele passages aantroffen, die ongetwijfeld de aan- dacht verdienen. „Naast de in mijn vorige bijdrage reeds genoemde bezwaren, aldus schrijft Speur der. welke een verdwijnen van de RKF met zich zou brengen wil ik ter'oops nog opmerken, dat meerdere clubs nog verder willen dan nu het IVCB-bestuur, en een nationalen bond willen hebben, met ver dwijning óók der diocesane bonden." „Destijds schreef een der IVCB-bestuurs- leden reeds in de S. I„ dat in ieder be hoorlijk dorp best een IVCB'er kon zitten en is er ook anderszins over geklaagd, dat de diocesane bonden nog te weinig elftal len afstonden. Er werd trouwens in het verleden door de IVCB-leiaers bij bespre kingen enz. gepoogd te halen wat er maar te halen viel. Nu heeft, als de RKF er niet meer is, de IVCB de macht geheel aan zich en zal daar natuurlijk een dankbaar gebruik van maken. De belangen van de (in aantal veel grootere) kleine clubs, worden dan allicht zonder meer ondergeschikt gemaakt aan die van enkele groote. Daarnaast krijgen we dus uitgemergelde diocesane bonden" „Nu kan men wel zeggen, aldus vervolgt de schrijver verder, zoo'n vaart zal het bi.i ons niet loop>en, maar dan zeg ik op mijn beurt; „Wie geeft die garantie? De RKF waakt, dit in tegenstelling met den IVCB, over de belangen van de groote en de kleine clubs, evenals dit ook de diocesane bonden doen. Nu hebben we een waarborg, dat met a-Uer belangen rekening wordt ge houden en dat hebben we bij de bedoelde reorganisatie niet meer. Ik wil hier nog eens nadrukkelijk wijzen op een misvatting bij de drijvers ten deze in den IVCP: „dat de diocesane bondsleiders alléén oog hebben voor het lagere voetballen". Het zou te bespottelijk zijn! Overigens, deze heeren zelf weten toch ook wel, dat ver schillende diocesane leiders lid waren of nog zijn van zgn. groote vereenigingen Ook wees ik reeds op liet dan ontbre ken van het noodige contact tusschen de verschillende bonden. Het is wel typieerend, in dit verband echter niet verwonderlijk, dat deze heeren zelf niet met voorstellen komen. Ik wil tenslotte nog opmerken, dat men bij de neutralen in het verleden nogal eens klaagde over dwangpolitiek uit Den HEiag, waartegen men practisch machte loos staat. Bpj ons klaagde men in het ver leden ook wel eens, dat men teveel „uit Utrecht" geregeerd werd Een goed ver staander heeft maar een half woord noo- dig. Om nóg meerdere redenen zou m.i. een algeheel verdwijnen van de RKF zonder dat daarvoor in de plaats komt zeggenschap der diocesane bonden in den IVCB onze beweging wel eens noodlot tig kunnen worden. Wat enkelen ten onrechte vreesden, n.l. dat dan sommige diocesane bonden ook de hoogere elfta len onder hunne competitie leiding enz., zouden gaan nemen, kon dan wel eens het uiteindelijk resultaat worden In het uiterste geval zou men de RKF dan minstens nog moeten behouden, als een soort commissie var. beroep, bij ge schillen tusschen bonden, bijv. met den IVCB. Zooals ik reeds zoo vaak betoogde, dat men den IVCB nog wat meer armslag geve. inzake het aannemen van elftallen, enz Een nieuwe organisatievorm is echter hiervoor niet noodig." Finland is zooiets als de stille Olympi sche liefde van alle volken. Dit land heeft zich door zijn sportieve prestaties een roep verschaft, die niet zoo vergankelijk is als de nog zoa uitstekende verrichting van 'n enkele ster aan den sportieven hemel, welke toeval lig, nu eens hier, dan eens daar schittert. Finlands sportprestaties zijn een spiegel beeld van den volksaard. Zoo is de Fin, zoo moet hij zijn: hard, gesloten, onbuigzaam, taai en betrouwbaar. Zoo is ook de natuur van het land: eenvoudig, karig, bestendig. Wij zien ze voor ons, de steenige vlakten, met moerassen, laag struikgewas, hooge, slanke dennen en de vele meren, diep, koud, verfrisschend. Zoo staan ook de athleten vcor ons geestelijk oog met de magere, maar krachtige lichamen, de scherpgesneden, hoe kige gezichten en de strenge plooien der energie in de gelaatsuitdrukking. Finland vestigde zijn sportroem in het jaar 1912 op de Olympische Spelen met den onver- geteljjken Hannes Kolehmainen. Diens indruk wekkende overwinning op de 5000 M. tegen den Franschman Bouin, tegenover wien de Fin nog een kind scheen, was het begin van een onver gelijkelijke loopbaan. Kolehmainen won in Stockholm bovendien nog de 10.000 M. met grooten voorsprong op nr. 2 en den 8000 M.-veld- loop. Acht jaren later zette hij op deze prestatie de kroon door tt Antwerpen den Marathon-loop te winnen. Wanneer dit loopwonder nog te overtreffen was, dan geschiedde het door Nur- mi. Deze won bij zijn eerste Olympische optre den te Antwerpen de 10.000 M., werd op de 5000 M. tweede en overwon weer op den 10.000 M. veldloop. Vier jaren later bij de Olympische Spelen te Parijs was hij sneller geworden; hij behaalde drie nieuwe Olympische overwinnin gen, die op de 1500 M., op de 5000 M. en op den 10.000 M veldloop Bij zijn derde Olympiade, in het jaar 1928 in Amsterdam, vierde hij zijn zesde Olympische overwinning op de 10.000 M. en bovendien werd hij op de 5000 M. en de 3C00 M. met hindernissen tweede. Dat maakte hem tot den meest succesvollen athleet van alle tijden. Voor het jaar 1932 had hjj zich, het voor beeld van Kolehmainen opvolgend, den Mara thon-loop uitverkoren. Helaas is het daartoe wegens een beweerde overtreding van de ama- teursregels niet gekomen. De overwinning zou hij waarschijnlijk wel behaald hebben. Nog vele andere lange afstandloopers van we reldnaam, speerwerpen, springers, tienkampers sierden Finlands Olympische teams. Maar de genoemde twee zijn ons toch eigen lijk tot het zinnebeeld van Finlands sportkracht geworden; zorgvuldig voorbereid, niet van de wijs te brengend, volgens het horloge loopend, d.w.z. de wet van het handelen in zich zelf zoekend. Zij zijn ons voorbeelden voor de macht van den wil, die den mensch als het ware boven zich zelve uit doet groeien. Oerkracht is het kenmerk van den Finschen aard: zoo hebben zij 500 jaren vreemde heer schappij, eerst van de Zweden, later van de Russen, van zich afgeschud, zoo ontrukken zij aan den karigen bodem in den korten tijd van den zomer een oogst, die hen voedt, zoo ver schaffen zij zich brood in het zware bestaan van den houthakker en den visscher, zoo schrijven hun dichters als Sillanpaa, Kivi, Aho robuuste werken, zoo componeeren hun musici als Sibe lius, Kilpunen, zoo schilderen hun schilders als Gallen-Kallela, Edelfelt en zoo werken hun beeldhouwers als Aaltonen. Dit eenvoudige volk heeft een hoogontwikkel- den zin voor schoonheid, schoone volksdrachten, schoone volksliederen en -dansen. Het breidt thans zijn steden uit en het 130 jaren geleden afgebrande Helsinki op de granietrotsen van het schiereiland in de Finsche Golf wordt een bijna dagelijks grooter en fraaier zich aandie nende hoofdstad. Helsinki is in het jaar 1940 de gastvrouw der Olympische Spelen. Met haar 250.000 inwoners is de stad in vergelijking met Amsterdam, Parijs en Berlijn klein en haar achterland telt slechts 3.775.000 menschen. Maar dat beteekent geen beperking. De Spelen der Xlle Olympiade zullen hun eigen aantrekkelijkheid hebben: dat alles hier. zooals nog nimmer te voren, bij elkaar ligt. Het stadion zal het middelpunt en hart vormen en daaromheen groepeeren zich dan hef zwem- stadion. het ruiterstadion. voetbalvelden hallen voor de worstel- en bokswedstrijden alsmede het park voor den Marathonloop. In den volgenden ring liggen het stadion voor de wielrenners, de baan voor de roeiers, het Olympische Dorp met alle oefenvelden en niet veel verder, in 'n derden ring, de schietbanen, de schermzalen. het zeil- district en het terrein voor de jachtritten. Tusschen 't stadion en 't hoofdstation ligt het gebouw van den Rijksdag, waarin de kun stenaars uit alle landen van de wereld hun op de sport betrekking hebbende werken zullen ten toonstellen. Deze plaatsen worden cirkelvormig omslo ten door de straten en huizen, die zich op een Niet alleen Europa, doch ook Amerika heeft reeds rijkelijk zijn deel van den winter gehad. Sneeuwjacht te Rochester in den staat New York De eerste tentoonstelling «Pro Arte Christiana is in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend door den Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in tegenwoordigheid van minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. De laatste hand wordt aan de expositie gelegd De Utrechtsche jeugd kan dezen winter voor het laatst het Lucas Bolwerk als wintersport-plaats gebruiken, daar zij hel veld zal moeten ruimen voor den nieuwen schouwburg, waarvan de bouw spoedig begonnen wordt bezoek van 100.000 vreemdelingen moeten voor bereiden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat in een zoo betrekkelijk kleine stad een deel van deze bezoekers in woonschepen zal moeten wor den ondergebracht. De stad zal in zekeren zin door een krans van met vlaggen versierde stoomschepen, die den buitensten Olympischen ring, den vijfden, vormen, omgeven zijn. Zoo mag men hopen op een geslaagd feest, dat de Finnen met de van hen bekende onopval lende activiteit voorbereiden. De Nederlanders zullen, zooals dezer dagen gemeld, ter plaatse zijn en naar wij hopen met een sterke ploeg. Naar wij vernemen zijn de volgende prestaties door de FI.N.A. als wereldrecord erkend: 100 meter rugslag, 1 min. 13,5 sec., gevestigd aoor Cor Kint op 1 November 1938 te Kopen-* hagen. 150 yards rugslag, 1 min. 43,3 sec., gevestigd door Irene van Feggelen op 10 November 1938 te Amsterdam. 200 meter rugslag, 2 min. 40,6 sec., gevestigd door Irene van Feggelen op 26 October 1938 te Düsseldorf. De zoon van den Franschen premier Daladier vertoeft in de omgeving van Chamonix, waar hij de wintersport beoefent De toestand strijdgebied, in het verre Oosten. De Chineesche bevolking uit het die have en goed heeft moeten verlaten, om zich in veiligheid te stellen, bedelt om wat voedsel De terugkeer der delegatie van den Soe- soehoenanvan Soerakarta naar de Jubi leumfeesten. De aankomst te Solo Bradman scoorde voor Zuid-Australië te Mel bourne tegen Victoria zijn 4de achtereenvol gende century. Hij heeft in 4 innings alweer een 600 runs bijeen. Hassett, de jongste Austra lische testcricketer, sloeg voor Victoria 211 not out uit 499 bijeen. De beide teams zijn nóg on geslagen en de club van Bradman heeft 2521—4 bijeen 'Bradman 105, Whittington 100). Talion, de wicketkeeper van Queensland, bracht te Sydney een wereldrecord op zijn naam door in den wedstrijd tegen Nieuw Zuid-Wales, dien Queensland wel zal winnen, 9 batsmen achter het wicket te vangen en 3 te stumpen. N. Z. Wales zonder O'Reilly, Mc. Cabe, Chip- perfuld en Fingleton 214 en 264 tegen Queens land 200 en 112—0. FOTOREPORTAGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 8