Een triomf voor Engeland De beteekenis van Roosevelt's rede |jj i AUTOMATISCH! WALGELIJK OPTREDEN PRO ARTE CHRISTIANA De Amerikaansche neutraliteit ZORGEN??... HOOFDPIJN?? ZATERDAG 7 JANUARI 1939 Ü1 De Romeinsche adel bij den H. Vader Kroonprins Jan van Luxemburg mm Meisje bedwelmd door sigaretten- asch in haar jenever te mengen Getuige verdacht van meineed Het Egalisatiefonds van Engeland Uitbreiding der bankbiljetten- circulatie en versterking van het fonds De politiek van het Japansche kabinet Continuïteit daarin is gewaarborgd Belangwekkende tentoonstelling van kerkelijke kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam DE „REIGER" NAAR INDIË REGIMENTSFEEST TE LEIDEN De burgerij bood 'n huldeblijk aan DETECTIVE-HOORSPEL Opvoering voor K.R.O.-microfoon Nieuwe mailboot wordt Beatrix" gedoopt De moord te Utrecht Nog geen enkel spoor van den dader Miranda—Gulden H. Elte beweert Gulden niet te kennen De Gouwzee is goed berijdbaar HET TRANSATLANTISCH LUCHTVERKEER Duitsche plannen voor Bahama- eilanden? VLUCHTELINGEN TE TEUGE Ret is onze taak niet, uit te weiden over het buitengewone belang van de boodschap, waar mede president Roosevelt Dinsdag het 76ste Congres der Vereenigde Staten geopend heeft. Heel de Engelsche pers behandelde de rede als internationale gebeurtenis van den aller- eersten rang. De conservatieve „Daily Tele graph" aan den eenen, de socialistische „Daily Herald" aan den anderen kant, zwaaien den President in min of meer geestdriftige hoofd artikelen lof toe. Merkwaardig evenwel is het dat, voor zoover hebben kunnen nagaan, niet één blad den v°llen nadruk gelegd heeft op de bijna over weldigende beteekenis, welke Roosevelts toespe ling op wijziging der neutraliteitswet voor En geland heeft. Alleen voor Engeland? Neen, voor heel de gereld, en in het bijzonder voor die landen, die bet meest in aanmerking komen, in een Euro peeschen oorlog gewikkeld te worden. Maar voor Engeland heeft die toespeling nog ^n geheel aparte beteekenis. Zij is een succes, ^h zeer groot succes voor de Britsche diplo matie. Waarom rept geen der bladen hiervan? Waar- Pm laat men dit voor Engeland belangrijkste tspect van Roosevelts boodschap onbesproken? Waarschijnlijk om taktische redenen. Het is mogelijk, het is zelfs zeer waarschijn lijk, dat president Roosevelt precies zóó gespro- ben zou hebben indien de Britsche diplomatie P'et maanden en maanden lang te Washington Pnofficieele stappen gedaan had in verband met be Amerikaansche neutraliteitswet. Toen de pre sident Dinsdag zeide, dat deze wet unfair zou bunnen werken, en dat stappen gedaan moes ten worden om te voorkomen dat een aanvaller boor deze wet beschermd zou worden terwijl het s'achtoffer van den aanval van hulp verstoken ®°U blijven, bleef het Congres, dat op tal van ®ndere punten den president daverend toege juicht had, doodstil. De rede werd, zooals gij Weet, per radio verspreid, en in geen Europeesch 'and is men beter dan in Engeland in staat ge feest haar te volgen, want de Engelschen, of schoon niet bepaald beroemd om hun kennis ?an vreemde talen, verstaan Amerikaansch *°ch beter dan eenig continentaal volk. Fleet- street verstond ook de stilte, waarmee Roose velts opmerking betreffende de neutraliteitswet bntvangen werd. Zij leidde er uit af, dat het Congres nog niet geestdriftig gestemd is voor een wijziging, maar tevens dat, aangezien zich Seen enkel protest deed hooren, het geneigd is Julb een herziening als een noodzakelijk kwaad m beschouwen. Onder deze omstandigheden zou het zeker minder taktisch geweest zijn, indien de Brit sche pers aan deze verklaring den commentaar Vastgeknoopt had: „Precies wat wij hebben Vdllen!" Maar een goed verstaander of een goed lezer leest dezen commentaar tusschen de 'egels door. Een ieder, die eenigszins bekend is met de Voornaamste feiten betreffende den Wereldoor log, weet hoe groot de voordeelen waren, welke Engeland en zijn bondgenooten tot 1917 toe ontleenden aan de neutrale positie van de Ver enigde Staten. Dit was niet, gelijk velen mee- Pon, het gevolg van partijdigheid van Washing- "Pn. Amerika was van 1914 tot 1917 vrij sterk Pro-Fransch, maar slechts in geringe mate pro- Engelsch. Vooral de machtige Iersche gemeen schap en, uit den aard der zaak, de meerder heid der Duitsch-Amerikanen, waren fel anti- Eritsch. Maar Engeland had de heerschappij er zee, terwijl Duitschland commercieel van b® Vereenigde Staten afgesloten was. Bijgevolg bonden Engeland en zijn bondgenooten oorlogs materiaal en levensmiddelen uit Amerika be dekken, en Duitschland niet. Verder stond van Pet eerste begin af de Entente-groep financieel oneindig veel sterker dan de Middel-Europee- Sche groep. Zij was dus een begeerlijker, want s°Üder afnemer voor de Vereenigde Staten. De groote financieele moeilijkheden kwamen eerst Voor de Entente toen Amerika aan den oorlog V'as gaan deelnemen en na lange en moeilijke onderhandelingen reusachtige credieten toe stond aan zijn bondgenooten, maar zelfs indien ■Amerika neutraal gebleven was, zou het, onder Overigens gelijke omstandigheden, veeleer geld beleend hebben aan Engeland, met zijn gewel dige hulpbronnen en zijn nog steeds ongeschokt orediet, dan aan Duitschland, dat een „beleger- be vesting" was, en een staatsbankroet tege moet scheen te gaan. Men neemt aan dat indien opnieuw een oor- *°g uitbrak, waarbij Engeland en Frankrijk te genover Duitschland zouden staan, en waaraan be Vereenigde Staten niet deelnamen, de ver houdingen in hoofdlijnen dezelfde zouden zijn Ms in 1914 en waarschijnlijk zelfs in vele opzichten gunstiger voor Engeland. Dit land z°u waarschijnlijk opnieuw de heerschappij ter en dus vrij verkeer met Amerika hebben; Min financieel overwicht op Duitschland zou nog Veel grooter zijn dan een kwart eeuw geleden. Eet zou opnieuw onnoemelijke voordeelen trek ken uit de Amerikaansche neutraliteit; voor- beelen, waarop in theorie ook Duitschland 'echt zou hebben, maar die buiten zijn bereik *°Pden staan. De Amerikaansche neutraliteitswet, die eerst Van de laatste jaren dagteekent, wischte deze Voordeelen grootendeels uit. Zij verbiedt de le vering van wapenen, munitie en ander direct pp indirect oorlogsmateriaal aan oorlogvoeren den. Zij verbiedt het uitgeven van credieten en meningen aan oorlogvoerenden. Het zou Engeland dus weinig baten dat het j'nancieel betrouwbaarder was dan Duitsch- mpd, en zonder veel moeite geregelde verbin dingen met Amerika zou kunnen handhaven. De Amerikaansche neutraliteitswet zou bij gevolg ten goede komen aan het land dat fi nancieel het minst solide was, en bovendien P'et in staat zou zijn gedurende een oorlog noe- menswaardigen handel met de Vereenigde Sta ten te drijven. De neutraliteitswet dankte haar ontstaan klaarblijkelijk aan de volgende overweging. Dat Amerika in 1917. ondanks Wilsons bijna on- ?ve "vinnelijken afkeer van oorlog, ten slotte toch p den strijd gewikkeld werd, was het gevolg ai een lange reeks incidenten en conflicten, Mie voortspruitend uit de omstandigheid dat Pgeland en zijn bondgenooten wèl, doch de entrale mogendheden niet voordeel konden ^rekken van Amerika's neutraliteit. Dit was Iet Amerika's schuld; het was uitsluitend toe e schrijven hieraan dat Engeland een geheel andere positie innam dan Duitschland. Wan neer de Amerikaansche industrie geld had kun- en verdienen aan beide oorlogvoerende par- Pen. dan was haar dit zeker veel liever ge feest. .Het was onwaarschijnlijk dat Amerika inden vJTeldoorlog gewikkeld zou zijn, indien ~mtschland in dezelfde mate als Engeland, of b maar in eenigszins belangrijke mate, lad kunnen profiteeren van Amerika's neutraliteit. De bedoeling der neutraliteitswet was in hoofdzaak te voorkomen dat zich in den loop van den volgenden Europeeschen oorlog op nieuw een reeks incidenten met één der par tijen, i.e. Duitschland, zou voordoen, waardoor inmenging van Amerika in den strijd ten slotte onvermijdelijk zou worden. De wet beroofde Engeland dus veel van de voordeelen, waarover het anders als grootste zeemogendheid en financieel sterkste natie de1 beschikking gehad zou hebben. Naarmate de verhoudingen in Europa meer gespannen werden, en Engeland meer en meer beheerscht werd door de uitvoering van een voortdurend in omvang toenemend herbewape ningsprogram, werd men zich in toonaange vende kringen te Londen ook duidelijker be wust van de geweldige „handicap", welke de Amerikaansche neutraliteitswet in geval van oorlog voor Engeland zijn zou Meer dan eens zijn langs diplomatieken weg, doch on-officieel, in dit verband stappen te Washington gedaan. De pro-Amerikaansche politiek der Britsche regeering in den loop der laatste 2% jaar heeft hiermede zeer veel uit te staan gehad. Engeland wenschte Amerika niet als bondge noot in een eventueelen Europeeschen oorlog; het wist trouwens zeer goed dat Amerika geen oorlog voeren zou, zelfs uit „liefde tot de de mocratie", zoolang zijn levensbelangen dit niet strikt noodzakelijk maakten. Maar wat Engeland wèl wenschte was dat géén neutraliteitswet het land, dat in staat zou zijn vliegmachines, oorlogsmateriaal en levens middelen uit Amerika te betrekken, belette van deze macht gebruik te maken. Tijdens de Septembercrisis werden op dit punt opnieuw stappen te Washington gedaan. Beweerd wordt dat president Roosevelt, indien toen oorlog uitgebroken was, onmiddellijk aan het Congres voorgesteld zou hebben de neutra liteitswet te wijzigen, zoodat Engeland en zijn bondgenooten tegenover Duitschland in dezelf de bevoorrechte positie geplaatst zouden wor den als in 1914. Men herinnert zich dat op 28 September, toen de crisis haar hoogtepunt bereikt had, de Brit sche vloot gemobiliseerd werd, en dat van Ber lijn uit aan alle Duitsche schepen bevel gezon den werd onmiddellijk naar een Duitsche haven terug te keeren. De mobilisatie der Britsche vloot was niet al leen een noodzakelijke voorzorgsmaatregel. De Britsche regeering beoogde er ook iets anders mede. Zij wilde Washington op de overtuigend ste wijze aan het verstand brengen dat Enge land tet zee dezelfde positie innam als in be gin Augustus 1914, en dat dus handhaving der neutraliteitswet een groot nadeel zou zijn voor de „democratische landen", waarmee de lei ders van het Amerikaansche volk zich zoo her haaldelijk solidair verklaard hadden. Sinds de Septembercrisis werd de toenade ring tusschen Engeland en Amerika voortdu rend nauwer. Zij werd als het ware bekroond door de aankondiging in de Troonrede van het bezoek dat de Britsche Souvereinen, ter gelegenheid van hun reis door Canada, aan president Roosevelt zullen brengen. Deze heeft thans in zijn rede onderscheid gemaakt tusschen den „aanvaller" en diens slachtoffer een onderscheid, dat het neutra- liteitsrecht nooit erkend heeft, maar dat sinds 1919 door het Volkenbondsrecht ingevoerd is. Hij heeft ook ideologische argumenten aange voerd. De Britsche regeering is tegen ideologi sche scheidslijnen; Chamberlain heeft dit on telbare malen verklaard. Maar zij neemt de ideologie in de internationale politiek graag op den koop toe, indien Amerika zijn neutraliteits wet wijzigt. Zulk een wijziging heeft voor Groot-Brittan- nië de waarde van een volledig toegerust leger. Het heeft er een jaar lang op aangestuurd. De wijziging zal grootere waarde hebben dan een bondgenootschap. En men verwacht dat zij goed en wel doorgevoerd zal zijn, vóór de Brit sche Souvereinen te Washington ingehaald worden. Een hoekje op de groote tentoonstelling van religieuze kunst „Pro Arte Christiana" die hedenmiddag is geopend in het Stedelijk Museum te Amsterdam Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 5 Januari: De Heilige Vader heeft heden de gebruikelij ke jaarlijksche audiëntie verleend, waarin Hem door den Romeinschen adel de gelukwenschen voor het nieuwe jaar worden aangeboden. De adel, bij monde van Principe Orsini, bracht dank aan God voor het behoud van den Heili gen Vader en sprak den wensch uit, dat Z.H. de Paus nog lang in deze donkere tijden het licht van Zijn wijsheid mocht doen stralen. Het mocht den Heiligen Vader een troost zijn, dat Zijn boodschappen ook onder de volkeren van een ander geloof met hoogachting en in stemming werden aangehoord. Tegenover de naties en de leiders, die zich verwijderden van Christus' leer, schaart de Ro meinsche adel zich dichter rondom den Ponti fex. Hij smeekte God om het behoud van orde, rechtvaardigheid en vrijheid en wenschte niets vuriger, dan dat de leer der menschelijke broe derschap, gebracht door Christus, Die alle ras sen tot de weldaad van de beschaving en de verlossing had uitverkoren, in steeds breeder kring verwezenlijkt 'mocht worden. De Heilige Vader noemde de woorden van Principe Orsini zeer juist en na den aanwezi gen Zijn dank te hebben gebracht, gaf Zijne Heiligheid aan allen, speciaal echter aan de kinderen, Zijn Apostolischen Zegen. LUXEMBURG, 6 Jan. (A.N.P.) In ver band met de meerderjarigheid van den Kroon prins, bevat het Memoriaal groothertogelijke besluiten, waarbij Prins Jan tot vermoedelijke troonopvolger verklaard wordt met den titel Erfgroothertog van Luxemburg, Erfprins van Nasau, Prins van Bburbon Parma. Tegelijkertijd is den achttienjarigen erfprins den honorairen rang van Luitenant der Lu- xemburgsche gewapende macht verleend. De Belgische gezant heeft Zijne Koninklijke Hoogheid gisteren uit naam van Koning Leo- pbld III het grootkruis der Belgische Leopolds orde overhandigd. De Koningin Emma, het snelste schip der Nederlandsche Handelsvloot, waarvan 14 Januari de stapelloop plaats heeftDeze plechtigheid zal, zooals wij reeds uit voerig meldden, waarschijnlijk door H. M. de Koningin worden verricht De arbeiders Geert L. en Comelis W. uit Hijken, gemeente Beilen, moesten zich heden voor de rechtbank te Assen verantwoorden, om dat zij op 12 Maart het 18-jarige meisje Jansje K. uit Lievinge, bij Beilen, zouden hebben ge dwongen bedwelmenden drank te gebruiken. Het meisje vertelde als getuige, dat haar ouders uit waren, toen beide verdachten en L. W. uitHolthe bij haar op visite kwamen. De gasten hadden haar 16-jarigen broer een halven liter jenever laten halen. De drie jonge mannee en het meisje hadden deze hoeveelheid samen opgedronken, waarna verdachte W. en getuige L. W. wederom een halven liter waren gaan halen. Onderweg hadden deze twee sigaretten- asch in de flesch gedaan met de bedoeling het nieisje dronken te voeren en volgens het meisje hadden beide verdachten haar gedwongen dezen jenever te drinken. Terwijl verdachte L. haai vasthield bij haar handen had verdachte W het glas jenever in haar keel gegoten. Wat er verder precies gebeurd was, wist zij niet, omdat zij na het tweede glas dronken was. Wel her innerde zij zich nog, dat zij zelf naar bed was geloopen en er op neer gevallen was en dat W een deken over haar heen had gegooid. Haar broertje verklaarde eveneens, dat ver dachten haar gedwongen hadden te drinken on danks haar verzet. Se derde getuige L. W. legde echter een heel andere verklaring af. Hij zei n.l„ dat Jansje zelf de glaasjes op tafel had gezet, de glazen ihad gevuld en ook geheel vrijwillig haar glas telkens had geledigd. Toen de eerste flesch waarvan zij drie of vier glazen had opgedronken, leeg was, wilde volgens hem het meisje meer hebben. Hij gaf toe, dat verdachte W. en hij sigarettenasch in den tweeden halven liter had den gedaan. Ook verklaarde hij gezien te heb ben, dat verdachte W. het meisje een glas je never naar den mond bracht en haar daarbij met de andere hand in den nek vastgreep. Oi zij den inhoud van 't glas binnen had gekregen, wist hij niet. Deze verklaring werd op verzoek van den of ficier van justitie nauwkeurig schriftelijk vast gelegd en door getuige W. onderteekend, nadat hem nog eens uitdrukkelijk was gewezen op de gevolgen van een meineed. Verdachten verklaarden eveneens, dat Jansje zelf de glaasjes had klaargezet en ingeschonken en dat er geen sprake van eenigen dwang was geweest. Van den jenever met asch had het meisje vrijwillig twee glaasjes gedronken. Ver dachte W. gaf toe, dat hij eenmaal een glaasje bi; haar mond had gebracht, terwijl hij haai in den nek vasthield. De inhoud van het glas wes toen echter over haar kleeren gegaan. De officier van justitie verklaarde overtuigd te zijn, dat getuige W. onwaarheid had gesproken, zoodat een vervolging wegens meineed zal worden ingesteld Hij achtte het echter niet noodig deze zaak daar voor aan te houden, omdat door de verklaxin gen van Jansje en haar broertje het bewijs war geleverd. Als verdachten dit geval als aardig heid opvatten, dan noemde spr. dit een aardig heid van een walgelijk soort, waarvoor verdach ten een gevangenisstraf verdienden. Hij eischl dan ook tegen elk hunner drie maanden ge van genisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Waaraan je den vooruitgang ziet, Dat zijn de automaten Die worden steeds volmaakter, en Je kunt er zelfs mee vraten! Je hoeft, wanneer je honger hebt, Ook 's avonds niet te sneven, Een broodje, slaatje, appelbol, De automaat zal 't geven. En had je daar graag koffie bij, Dan hoef je niet te klagen, De automaat staat gaarne klaar, Je hoeft het maar te vragen. Een spiegeleitje, een croquet, Of mosterd soms een likje? De automaat geeft alles door En 't kost je maar een prikje! Of mocht je midden in den nacht Naar pannekoeken smachten, De automaat helpt je correct, Slechts even moet je wachten. Geen dubbeltje, geen kwartje meer? Dan hoef je niet te treuren, De automaat heeft er genoeg, Ook wisselen kan gebeuren Is zóóiets nog een automaat? Ik heb wél eens gelezen: De verkoop door eeit automaat Moet automatisch wezen Nu staat zoo'n automaat-meneer Gewoonweg te verkoopen Maar waarom houdt men dan toch niet Gewoon de winkels open HERMAN KRAMER. Officieel wordt bekend gemaakt, dat, in ver band de storting, die Donderdag en Vrijdag heeft plaats gehad van de uitgifte-afdeeling der Engelsche Bank naar de rekening van het Egalisatiefonds, groot 200 millioen pond ster ling goud, d.w.z. 350 millioen tegen den loo penden prijs, de schatkist op een aanbeveling van de Bank en in overeenstemming met de wet van 1928 op de circulatie en de bankbiljet ten, een plan heeft opgemaakt om nieuwe tankbiljetten tot 400 millioen zal stijgen. In overeenstemming met de wet zal dit plan aan het parlement worden voorgelegd. Reuter verneemt, dat het doel der transfer is versterking van de rekening van het Egali satiefonds, dat thans voldoende middelen moet hebben om aan alle gevallen het hoofd te bie den. De gelijktijdige vergrooting der bankbil jetten-circulatie van 230 millioen tot 400 mil lioen pond sterling kan in hoofdzaak beschouwd worden als een boekhoud-transactie. Door de circulatie slechts te vermeerderen met 170 mil lioen tegenover een goudverkoop van 200 mil lioen, keert de Bank van Engeland terug tot den toestand van voor 6 December 1938, toen in verband met de Kerstbehoeften de circulatie tijdelijk met 30 millioen werd Uitgebreid. TOKIO, 6 Jan. (Domei) Het nieuwe kabi net heeft zijn tweede vergadering gehouden. Alle ministers waren aanwezig o.a. de afgetre den minister-president, prins Konoye, die thans minister zonder portefeuille is. De minister van Buitienlandsche Zaken, Arita, gaf een uiteen zetting van de politiek der regeering tot rege ling der verhoudingen tusschen Japan en China. In een onderhoud met de pers heeft baron Hiranoema verklaard, dat hij ten aanzien van het incident in China de politiek van zijn voorganger zal voortzetten met eerbiediging van de grondwet en de parlementaire grondslagen. Evenwel zal hij een nieuwe politiek inslaan, indien de omstandigheden dit zouden vereischen. Gevraagd naar zijn houding jegens de politieke partijen, zeide Hiranoema, dat hij niet slechts de grondwet maar ook het parlement zal eer biedigen; het ligt niet in zijn bedoeling de po litieke partijen voorbij te gaan. Evenmin wil hij een soort totalitaire partij oprichten of een nationale reorganisatie doorvoeren. De financieele politiek wordt op denzelfden voet voortgezet. Wijzigingen in het kabinet moe ten worden voorkomen wegens den moeilijken toestand waarvoor Japan in China staat, doch nu het kabinet gewijzigd is, moet de continu ïteit der Japansche politiek, vooral ten aanzien van China, overtuigend worden aangetoond, hetgeen geschied is door de opneming van prins Konoye als minister zonder portefeuille in de nieuwe regeering. Hedenmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam in tegenwoor digheid van minister Slotemaker de Bruine de tentoonstelling „Pro Arte Christiana" geopend door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huijbers, bisschop van Haarlem. Tijdens een voorbezoek hebben wij ons reeds een denkbeeld kunnen vormen van deze interes sante expositie van uitsluitend binnenlandsche, katholieke kunst, welke zich ongetwijfeld in een druk bezoek zal mogen verheugen, met name van hen, die in rechtstreeksch of zijdelingsch verband staan met de kerkelijke kunst De tentoonstelling beslaat de aan den tuin kant grenzende zalen van den linkervleugel van het Stedelijk Museum. Deze zalen hebben een algeheele metamorphose ondergaan en werden onder leiding van architect C. van Moorsel Pzn., die met de inrichting der tentoonstelling belast was, smaakvol ingericht, zoodat men een goed overzicht van het geëxposeerde krijgt. De tentoonstelling is de eerste uiting van de stichting „Pro Arte Christiana", welke tot stand kwam door de samenwerking van de Algemeene Katholieke Kunstenaarsver- eeniging en den Katholieken Kunstkring „De Violier", welke beide zich de medewer king verzekerden van het Sint Bemulphus- gilde. Deze eerste tentoonstelling van Pro Arte Christiana welke men tweejaarlijks hoopt te kunnen herhalen omvat uitsluitend het werk van Nederlandsche katholieke kunstenaars doch men verwacht, dat de tentoonstelling in de toekomst ook tot de buitenlanasche en tot de niet-katholieke kerkelijke kunstenaars zal kunnen worden uitgebreid, waardoor zij tot een bijzonder evenement in de West-Europeesche kunstwereld zou worden. De tentoonstelling, welke met de welwillende medewerking van het gemeentebestuur en van de directie der gemeentemusea tot stand kon komen, omvat architectuur, glasschilderkunst muurschilderingen en mozaiek, plastiek, metaal bewerking, weef- en borduurwerk, schilderijen, gebruiksgrafiek enz. en telt ruim tweehonderd inzendingen. In de afdeeling architectuur zijn maquettes en foto's van bouwwerken der meest bekende katholieke architecten ondergebracht, om. van de architecten Kropholler, van Moorsel, Tho- lens, Stuyt enz. Joep Nicolas neemt een voorname plaats in in de afdeeling glasschilderkunst, muurschilderin gen en mozaiek en van hem is o.m. te zien een serie glasramen, welke bestemd is voor de kerk te Wassenaar en een ver-murail uit het Mu seum voor Nieuwe Religieuze Kunst te Utrecht. Verder vallen werken te bewonderen van Joan Collette, Charles Eyck, Lou Manche, Ninaber van Eyben, Lode Sengers. enz. Ook de afdeeling plastiek is rijk gevarieerd. Kruisbeelden, heiligenbeelden, een kruisweg statie, een kerstkribbe enz. van Wïm Harzing, Cephas Stauthamer, A. Termote en andere kunstenaars zijn hier geëxposeerd. Voorts zijn er talrijke inzendingen van cibo ries, kelken, monstranzen en ander kerkelijk vaatwerk, alsmede kandelaars, hekken, krui zen enz, van ijzer enz. Het best vertegenwoor digd zijn hier de edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom en Joanna Brom. Fraai geweven en geborduurde kazuifels en andere kerkelijke gewaden en een opmerkelijk baarkleed vormen de afdeeling weef- en bor duurwerk, waar het werk van Hildegard Brom- Fischer, W. Kraemer, Hildegard Michaelis en Joanne Bierther-Wichmann vertegenwoordigd is. Schilderijen werden ingezonden door Joan Collette, Henri Jonas, prof. J. H. Jurres, Joep Nicolas, Otto van Rees en talrijke andere schil ders en tenslotte omvat de afdeeling gebruiks grafiek geboorte-aankondigingen, kerkboek jes, bidprentjes enz. van verschillende kerke lijke kunstenaars. Uiteraard zullen wij nog gelegenheid hebben op deze belangwekkende tentoonstelling van kerkelijke en religieuze kunst terug te komen, zoodat wij thans met deze enkele opsomming, welke nog verre van volledig is, volstaan. De tentoonstelling is dagelijks geopend tot en met 12 Februari a.s. Dr. J. B. MEENK'S Zenun-Hoofdpijnpoeders Over!!!! 5 ct. per poeder U blfjft slank, fit, flink Dr. J. B MEENK'S Bloedzuiverende ontlasting-pillen 40 ct. per doosje AMSTERDAM, 7 Jan. Hedenmorgen om 6.59 uur is het K.L.M.-toestel PH-ALR „Reiger met gezagvoerder Hulsebos van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich vier passagiers, en wel: één voor Calcutta, één voor Bangkok, twee voor Batavia. Voor de tusschentrajecten hebben geboekt: één passagier MarseilleKarachi, één passagier Napels—Bagdad, één passagier Napels—Singa pore en twee passagiers Basrah—Djask. Medegenomen werd 381.634 K.G. vracht, 445.257 K.G. briefpost en 16.280 K.G. pakket- post. Hoewel het eigenlijke feest ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het 4de regiment infanterie te Leiden eerst Maandag zal wor den gevierd, geschiedde hedenmorgen op het Schuttersveld reeds de aanbieding van een hul deblijk door de burgerij. Namens een commissie uit de burgerij hield de heer W. van der Laan een toespraak, waar na hij het geschenk, bestaande uit vier diepe trommels, aanbood. De regimentscommandant, overste H. D. Buurman, aanvaardde het geschenk «met woor den van dank. Te beginnen met morgen (Zondag 8 Januari), 's avonds om kwart over negen, en de vier vol gende Zondagen, wordt voor de K. R. O.-micro- foon opgevoerd een detective-höorspelenreeks, onder den titel van „De zaak-Bannema." De auteur Tom Dee heeft den opzet zoo ge kozen, dat de luisteraars, mede met behulp van documenten, berichten, brieven enz. welke ge durende deze weken worden afgedrukt in den K.R.O.-gids, als amateur-detective kunnen uit maken, wie de dader is en waarom. Voor de beste oplossingen van dezen luister wedstrijd zijn prijzen ter beschikking gesteld. De opvoering geschiedt, onder leiding van Henri Eerens, door leden van het Nederlandsen Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert. Prinses Juliana en Prins Bernhard bij doopplechtigheid Nadat aanvankelijk bericht was, dat de te water lating van de tweede mailboot voor de maatschappij „Zeeland", op de werf der Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" in aan bouw. zou geschieden 11 Maart, vernemen wij thans van den Commissaris der Koningin in Zeeland, dat er gegronde hoop bestaat, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard Zaterdag 25 Maart naar Vlissingen zullen komen in ver band met de doopplechtigheid van genoemd schip. Hunne Koninklijke Hoogheden hebben goedgevonden, dat de naam van dit schip „Beatrix" zal zijn. Omtrent den moord te Utrecht op de 81-jarige weduwe E. S. kunnen wij nog meedeelen, dat de politie nog volkomen in het duister tast. Er is nog geen enkele aanwijzing gevonden, die in een bepaalde richting leidt. De commissaris van politie, mr. D. Hamoen, deelde ons mede, dat het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt wordt, omdat men niet weet, of er iets gemist wordt. Zooals wij meldden, zijn wel alle hoeken en gaten doorzocht, zelfs een lade van een koffie molen was niet vergeten om na te zien, of de weduwe er geld in geborgen had. Hedenmorgen zijn enkele buren en een broer van het slachtoffer, die een café te Tuil en 't Waal heeft, verhoord. De heer H. Elte te Alkmaar heeft den heer Z. Gulden te Amsterdam den volgenden brief geschreven: „Tot mijn zeer groote verwondering las ik in het communiqué dat door u heden aan de pers is verstrekt, de navolgende zinsnede: „Ik heb geen enkel zakelijk belang met van Os gemeen, evenmin als met eenig ander vroeger teekenaar van mijn bureau, die zich zelfstandig heeft ge vestigd: Jans te Almeloo, Roodenburg, Speijer, Beffie, van Dongen, allen te Amsterdam, Elte te Alkmaar en van Os." „Ik moge beleefd onder uw aandacht brengen, dat ik nimmer op uw bureau ben werkzaam ge weest en u persoonlijk zelfs niet ken. U zoudt mij dan ook zeer verplichten, indien u mij zoudt willen mededeelen, hoe het mogelijk is, dat mijn naam door u in het desbetreffend communiqué is genoemd." Het ijs in de Gouwzee tusschen Monniken dam en Marken is nog voldoende sterk. De eilandbewoners komen regelmatig te voet en te fiets naar Monnikendam, om aldaar inkoo- pen te doen of verder te reizen. De kwaliteit van het ijs is door den dooi en de lichte vorst daarna iets beter geworden, waardoor op de zee vrij veel gereden wordt. Ook tusschen Volendam en Marken is de ver binding over het ijs nog mogelijk. De regeering der Vereenigde Staten neemt tegenover de Duitsche Luchtvaart een weinig toeschietelijke houding aan. De weigering ton helium te leveren voor het nieuwe luchtschip LZ-130 ligt nog versch in het geheugen en ook de Duitsche plannen voor het totstand- brengen van een luchtverbinding over den Noordelijken Atlantischen Oceaan hebben in Amerika geen gunstig onthaal gevonden. Wèl kreeg de Deutsche Lufthansa in den af- geloopen zomer toestemming voor het maken van 14 proefvluchten, welke ook uitgevoerd zijn, doch de vliegtuigen moesten zonder commer- cieele lading heen en terug vliegen, zelfs post mocht niet meegevoerd worden. De houding van de Civil Aeronautics Autho rity. het hoogste gezagslichaam op het gebied der civiele luchtvaart in Amerika, is beslist af wijzend tegenover het Duitsche verzoek om een geregelde luchtverbinding te mogen openen. Roosevelte jongste rede voor het Congres doet vermoeden, dat hierin voorloopig geen wijzi ging zal komen. Vandaar, dat Duitschland naar een uitweg zoekt en daartoe het oog heeft geslagen op de Bahama Eilanden, een Britsche kolonie vlak bij de kust van Florida, ten Oosten van Miami en Palm Beach. Zoowel Noord als Zuid-Amerika zijn van hieruit gemakkelijk bereikbaar. Wellicht dat een der Midden of Zuid Ameri kaansche staten bereid gevonden wordt om Duitschland toestemming voor een dienst te verleenen. Wat een aansluitende verbinding van de Ba hama Eilanden met Noord-Amerika betreft, heeft men, naar I.A.P. verneemt, reeds een constructie gevonden, welke niet door het veto der C.A.A. getroffen zou bunnen worden. Om trent den aard hiervan kan echter nog niets worden medegedeeld. In het gebouw der vliegschool van de vlieg club „Teuge" te Teuge, welwillend daartoe af gestaan door den heer Bauling, is een aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland onder gebracht. Deze uitgewekenen zijn jongens van 1820 jaar en leerlingen van het landbouwleerbedrijf uit Ellguth. In de komende week worden nog meer vluch telingen verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9