I VALDA PASTILLES <<Kdmfml da$ De avonturen van een verkeersagent je h Het raadsel MAANDAG 9 JANUARI 1939 van Kronstein LAWNTENNIS Om den Koning Gustaaf-beker Duitschland slaat Zweden met 32 DIT JAAR GEEN N.L.T.B.- KAMPIOENSCH APPEN Voorstel inzake wijziging van den strijd om de Davis-Cup SK1SPORT DE GROOTE PRIJS DER SKI CLUB VAN PARIJS Lantschner opnieuw eerste De voorbereidingen voor de wereld kampioenschappen ski-springen in Zakopane (Polen), welke van 12—19 Februari zullen worden gehouden, zijn ten einde. Hierboven de groote Krokwia- skischans en het skistadion CRICKET IN ENGELAND Cricket in Zuid-Afrika Henkei BILJARTEN KÖHLER KAMPIOEN VAN NEDERLAND Eerste klasse klein biljart IJSHOCKEY AmsterdamBrussel te Tilburg gaat niet door Een fraaie century van Hutton Zuid-Afrikaansch test-team gekozen rGEVAAR van KOUVATTE NT ECHTE VALDA SCHAKEN HET TORNOOI TE MOSKOU Reshevsky en Smyslov leiden Sterke bezetting van het tornooi te Margate WERVEL EN KIES VAN EEN MAMMOET GEVONDEN Oudheidkundige vondsten bij Lunteren LOCKHEED STRATOSFEER- VLIEGTUIG Ontzagwekkend stijgvermogen; 800 K.M. per uur I Ongemakkelijke schuilplaats I Geen periode van strenge vorst? Temperatuur langen tijd aan den te lagen kant? ROMAN VAN A. HRUSCHKA Neen. Een kennis van de gravin als ik mij STOCKHOLM, 7 Jan. (A.N.P.) Het resul taat van het dubbelspel der halve finale tus- schen Zweden en Duitschland in het kader van het tornooi om den Koning Gustaafbeker, luidt: Men zei en Henkei (Duitschland) sloegen Rohls- son en Wallen (Zweden) 911, 63, 63, 63. De uitslagen van de enkels pielen op den laat- sten dag luiden: Rohlsson (Zweden) sloeg Redl (Duitschland) 26, 64, 62, 60; Henkei (Duitschland) sloeg Nystroem (Zweden) 64, 6—3, 6—2. Eindstand 32 voor Duitschland. Duitsch land komt in de finale tegen Denemarken uit. Zaterdag en Zondag kwam te Keulen onder voorzitterschap van Pierre Gillou (Frankrijk) de Daviscupcommissie der F.I.L.T. bijeen om en kele vraagstukken nader onder het oog te zien. In Juli zal te Wimbledon de gebruikelijke bij eenkomst plaats vinden der F.Ii.T. Hierop zou als resultaat van de dit weekeinde gehouden besprekingen een voor stel ter sprake komen met het doel, dat in den vervolge in de Europeesche zone in beginsel niet meer dan vier ronden (tot dusverre vijf) zullen worden gespeeld. De winnaar der Europeesche zone zou dus maximaal vier wedstrijden behoeven te spe len. Voorts wil men voorstellen de landen, die zich in het vorig toumooi bijzonder verdienstelijk hebben geweerd, te plaatsen, terwijl de landen, die reeds in de eerste ronden werden uitgescha keld, in het volgend jaar niet meer zullen wor den toegelaten, tenzij er geen voldoend aantal landen heeft ingeschreven. Op de bijeenkomst te Keulen werden voorts nog enkele aangelegen heden inzake de aanstaande internationale kam pioenschappen besproken. Zwitserland en Duitschland waren niet van zins hun data der kampioenschappen te ver anderen. Deze data vallen gelijk of gedeeltelijk gelijk met de Nederlandsche kampioenschappen te Noordwijk. De mogelijkheid bestaat, dat de N.L.T.B. dit jaar afziet van de organisatie der kampioenschappen om deze uit te stellen tot 1940. MEGEVE, 8 Jan. (A.N.P.). Zondag werden de wedstrijden te Megeve voortgezet. Bij het springen werd de winnaar van de combinatie, de Duitscher Lantschner, opnieuw eerste met 41,5 meter. Met een puntenaantal van 231 be zette hij de eerste plaats. Tweede werd de Zwit ser von Allmen met 211 punten en Maurer ein digde als derde met 207,16 punten. Bij de juniores werd de Franschman James Couttet winnaar. Kohier won het tournooi te Haarlem en daar mede het kampioenschap door zijn beter alge- meen gemiddelde. De uitslagen van Zaterdag luiden: Heemskerk Van der Jagt 300 220 24 24 68 45 12.50 9.16 Briejer Groeneveld 300 247 29 29 49 34 10.34 8.51 Metz Kohier 133 300 10 10 39 177 1330 30.— Bomkamp Steffers 232 300 16 16 45 58 14.50 18.75 Briejer Bomkamp 300 118 16 16 67 25 18.75 737 Steffers Groeneveld 175 300 22 22 28 50 795 1395 Heemskerk Metz 135 .300 26 26 20 57 5.19 1134 Kohier Van der Jagt 300 227 18 18 82 64 16.67 13.61 Metz Groeneveld 300 167 22 22 36 24 13.63 7.59 Bomkamp Van der Jagt 300 130 19 19 62 43 15.78 6.84 De uitslagen van Zondag luiden: Kohier Briejer 300 187 18 18 71 49 16.66 10.38 Steffers Heemskerk 300 204 25 25 71 30 12 8.16 Bomkamp Groeneveld 300 240 23 23 57 45 13.04 10.43 Metz V. d. Jagt 300 277 27 27 72 53 11.11 10.25 Steffers Briejer 103 300 20 30 28 65 5.01 15.— Kohier Heemskerk 300 213 17 17 65 49 17.64 12.52 Groeneveld Van der Jagt 300 300 17 17 47 51 17.64 17.64 Metz Bomkamp 300 282 16 16 71 61 18.75 18.18 Kohier Sceffers 300 166 18 18 50 25 16.66 922 Heemskerk Briejer 291 300 31 31 45 76 9.38 9.68 1. Kohier 12 2006 111 177 18.07 2. Metz 12 1933 152 72 12.71 3. Briejer 10 1925 163 76 11.80 4. Bomkamp 6 1799 137 62 13.13 5. Steffers 6 1565 150 71 10.43 6. Heemskerk 6 1743 190 68 9.17 7. Groeneveld 3 1629 162 55 10.05 8. V. d. Jagt 1 1667 153 64 10.89 Köhler en Bermkamp promove eren naar de hcofdklasse, omdat hun algemeen gemiddelde boven 13 ligt. De jjshockey-wedstrijd AmsterdamBrussel welke Dinsdag a.s. op de kunstijsbaan te Til burg gespeeld zou worden, gaat niet door. Daar voor in de plaats zal een wedstrijd Den Haag Brussel worden gespeeld. De driedaagsche wedstrijd Eastern Province BorderMOC te Port Elizabeth, welke Zaterdag een aanvang nam, kunnen de Engelschen nog als een nuttige oefening voor de 3de testmatch, welke 14 Januari begint, beschouwen. De Zuid- Afrikanen batten eerst, doch deden weinig op Fames en Wright, die resp. 558 en 445 na men. De eerste 3 wicketsvielen voor slechts 6 runs. H. Dimbleby (33), Lynch (47) en Coy met 54 not out brachten het totaal nog op 172. Hutton en Gibb openden de innings voor de M.C.C. en vooral eerstgenoemde viel onmiddellijk het bowlen met succes aan. Stopforth Lynch en Coy werden met het grootste gemak bespeeld. Binnen de 90 minuten maakte Hutton zijn 100 vol. Op 168 werd Gibb voor 51 door Proctor ge bowld. Hutton en Paynter bleven op den eersten dag ongescheiden niet het totaal op 2371 waar van Hutton 152 en Paynter 27. De 12 spelers waaruft het Zuid-Afrikaansche XI dat de derde testmatch tegen Engeland zal spelen, gekozen wordt, zijn thans reeds bekend. Dalton en Viljoen zijn weer beschikbaar en ne men, gelijk na hun uitstekende spel in de eerste testmatch te verwachten was, de plaatsen van Balaskas en Briscoe in. Rowan, de invaller te Kaapstad, speelde zich feitelijk in het elftal. Voor het eerst heeft Melville met v. d. Bijl, Mitchell, Rowan, Nourse, Dalton, Viljoen, Langton, Wade (wicketkeeper), Davles, Gordon en Sparks, Vrijdag de keuze uit 12 spelers. Sparks is de fastbowler van Oranje Vrijstaat en mogelijk krijgt hij een kans nu Davies het vrij wel bij zijn succesvol bowlen voor Transvaal tegen de M.C.C. gelaten heeft. Een zeer sterk battingteam met een matigen aanval, dat in 4 dagen moeilijk te slaan zal zijn. Wopen U tegen het Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie. Maar vraag naar de Hollandsche doozen 50 cenf. Zondag werden verschillende van de partijen, welke in de eerste vier ronden waren afgebroken, voortgezet. De uitslagen luiden: Eerste ronde: BelavenetzFlohr RagozinLilienthal Goglidze—Romanovsky PanovLoewenfisch 1—0 0—1 1—0 Vz—'h Tweede ronde: RomanovskyReshevsky 01 Keres—Belavenetz y2y2 FlohrRagozin y2y2 KhanTolouch y2y2 SmyslovKonstantinopolsky 10 RabinowitchMakagonov 10 BondarevskyAlatortsev y2 Derde ronde: RagozinKeres 10 Makaganov—Bondarevsky y2 TolouchRomanovsky opnieuw afgebroken in betere stelling voor Romanovsky. Vierde ronde: LilienthalReshevsky KonstantinopolskyAlatortsev V2>/2 SmyslovMakagonov y2y2 RabinowitchRagozin opnieuw afgebroken in betere stelling voor Rabinowitch. Reshevsky en Smyslow hebben de leiding, bei den met 3 punten. Zij worden gevolgd door Belavenetz met 2\'2 punt. Keres heeft 1 uit vier, Flohr 1 uit drie en Lilienthal 2 punten en 1 afgebroken partij. De andere Russische deel nemers hebben resultaten, welkè varieeren tus- schen 1 punt en 2 punten. Naar wij vernemen zal het jaarlijksche tour nooi te Margate, in April as., zeer sterk bezet zijn. Capablanca neemt definitief deel, terwij1 verder Keres, Botwinnik, Flohr en Simonsen (V.S.), een uitnoodiging zullen ontvangen. Dit vijftal wordt aangevuld met Engelsche spelers. L-andau wordt als eerste reserve voor dit tour nooi genoemd. Bij het z.g. Hondslog aan den Harskamperweg heeft een grindgraver eenige beenderen bloot gelegd, die dr. Raven van de rijks-universiteit te Utrecht met behulp van andere deskundigen heeft onderzocht. De beenderen bleken afkomstig te zijn van een mammoet, hetgeen zeer opmerkelijk is, daar tot dusverre op de Veluwe van deze dieren nim mer iets gevonden werd. Een wervel en een kies bevonden zich nog in gaven toestand, de andere beenderen vielen na aanraking uiteen. Voorts werd op dezelfde plek een bliksembuis (fulguriet) blootgelegd, welke in den zandbodem kan ontstaan door blikseminslag. De buis was eenige meters lang. In de buurtschap De Valk werden bij graaf werk een groot aantal urnen en een klokbeker gevonden. Voorts trof men daar aardewerk aan, waarvan de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. De belangrijke archaeologüsche vondsten zul len binnenkort in den „koepel", waar reeds tal van oud-Veluwsche voorwerpen aanwezig zijn, worden ondergebracht. In April j.l. bracht International Aero Press de eerste bijzonderheden over het Lockheed-22 stratosfeer-vliegtuig, dat Ont wikkeld werd voor de Amerikaansche lucht macht. Ondanks de groote geheimzinnigheid, welke bij den bouw van deze Lockheed be tracht is, is de Amerikaansche correspondent van I.A.P. erin geslaagd eenige bijzonderhe den te vernemen omtrent de resultaten der eerste proefvluchten. Niemand zal ontkennen dat in elk huwelijk, ook in de huwelijken die de spraakmakende ge meente „gelukkig" noemt, wel eens oogenblik- ken voorkomen, dat de meeningen der echte lieden fel tegen elkaar botsen en op korter of langer oneenigheid uitdraaien. Dat was ook het geval met Bernard en Lea, al waren ze nog geen drie volle maanden getrouwd. Het was er nog al heftig toe gegaan, zóó zelfs, dat op den cli max van het meeningsverschil Bernard zijn „Leaatje" bij de schouders had gepakt en flink door elkaar had geschud. „Kan je dan geen greintje gezond verstand en inzicht in je hersens brengen?" had hij haar daarbij woedend toegevoegd. En Lea, ontzet over z'n handtastelijkheid, had zich losgerukt en met een vertrokken gezicht- alleen maar „neen" geantwoord. Maar in dat „neen" lag een wereld van trots, vastberaden heid en verachting. Direct daarna was Bernard weggegaan. Met een daverenden slag, zóó, dat het porcelein en 't glaswerk in de kasten rinkelden, had hij de huisdeur achter zich dichtgeslagen „Dat is nu z'n ware aard," zuchtte Lea in vertwijfeling. D'r moeder had dus geen ongelijk gehad, toen ze haar dat huwelijk met Bernard afraadde. Waarom had ze ook niet naar haar moeder ge luisterd? Vandaag had hij haar bij de schouders genomen en door elkaar geschud, zooals hun terrier met een rat deed, morgen zou hij haar slaan enlater misschien wel trappen. Maar zoover zou 't niet komen. Ze zou hem verlaten. Met zoo'n brutaal mensch kon ze onmogelijk samen blijven. Ze zou naar d'r moeder gaan, die haar begreep en verwende en die eiken steen waaraan ze zich zou kunnen stooten, uit den weg ruimde. Ze stond vastberaden op, pakte wat kleinig heden in d'r handkoffer, poederde haar be traand gezicht, dacht even na. nam een velletje papier en schreef: „Bernard, ons huwelijk was een vergissing. Ik ga naar moeder terug. M'n zaken haal ik wel weg, wanneer ik niet behoef te vreezen, je thuis te treffen Lea." Ze legde dit briefje op z'n schrijftafel. Daarna ging ze, na een weemoedigen blik in haar gezel lige driekamerwoning, waarin ze zoo gelukkig geweest was, met loome schreden weg. Toen ze in de taxi zat op weg naar d'r moeder, begreep ze, dat de eerste woorden van deze zouden zijn: „Ik heb 't je wel gezegdEn daarin zou een verborgen zegepraal opgesloten liggen, ook, om dat ze nu over haar schoonzoon zou triom feeren. Eensklaps kwam Lea tot de zekerheid, dat ze nu niet in een stemming verkeerde, om haar moeder te ontmoeten. Alvorens de taxi stopte, riep zij tot den chauffeur: „Rij door! 't Komt er niet op aan, waarnaar toe!" Over een half uur zou Bernard van 't kantoor komen en haar brief vinden. Hoe zou hij 't op vatten? Zou hij radeloos, wanhopig zijn? Wat zou ze hem graag op dit critieke moment wil- len gadeslaan. Daar flitste een. idee in haar op. Ze gaf den chauffeur een adres. Haar hart klop te' onstuimig, toen ze na eenigen tijd voor de deur van d'r eigen woning stond en deze voor zichtig opende. Neen, Bernard was nog niet thuis Ze "verborg d'r koffertje in de eetkamer en kroop vlug onder het bed, van waar ze, door de open kamerdeur, alles goed zou kunnen zien. Ze lag nog geen minuut in haar ongemakkelijke schuilplaats, of ze hoorde de buitendeur open gaan. „Lea!" riep hij en zij meende een bezorgden klank in z'n stem te hooren. „Lea!" Uit z'n stem sprak nü m bepaald angst. Daarop zag ze zijn voeten naar de schrijftafel rennen. Ze zag, hoe hij haar brief las, waarop hij zich zwaar in z'n bureaustoel liet vallen. Dit deed haar pijn. Ze zag ook, dat hij, zoo zittend, een prachtigen ruiker in z'n hand hield. Eensklaps stond Bernard op, een vergenoegd lachje speelde om z'n lippen, hij floot een vroo- lijk wijsje en ging naar de andere kamer. Lea hoorde, dat hij den haak van de telefoon nam en een nummer koos „Hallo! Met Bernard! Hoe gaat 't er mee? Nieuws, vraag je? O, een hoop. Om te begin nen: Lea is er van door! Ja, ze heeft me ver latenja, vandaagDat kan ik je per soonlijk beter zeggen. Heb je van avond tijd? Prachtig! Dan gaan we samen dineepn. Ik ver heug me er al op bij voorbaat. Ik ga me nu verkleeden en kom je dan afhalen. Tot straks!" Lea wist niet wat ze hoorde. Was dat Bernard, die zooeven gesproken had? Was dat nu Ber nard's liefde? Een poosje daarna kwam hij in de slaap kamer terug en begon zich op z'n gemak om te kleeden, onder 't neuriën van een paar opera wijsjes, terwijl Leaal dien tijd in haar en ge, ongemakkelijke schuilplaats lag. Tot over maat van ramp ging Bernard op den rand van 't bed zitten, waardoor de springveeren matras uitzakte en haar van alle kanten pijnigde. Ze zou heel graag gaan huilen, maar dan zou Ber nard triomfeeren en zij gedeemoedigd worden en d&t wilde ze niet, nooit. 't Scheen wel een eeuw te duren, vóór Ber nard klaar was met z'n toilet en de woning verliet Stijfj met pijnlijke knieën en een gevoel van moeheid in al d'r leden, kroop Lea onder het bed uit. Haar blik viel op haar afscheidsbrief aan Bernard. Hij had er een paar regels aan toegevoegd en ze las: „Ik zag je onder 't bed liggen, lieveling. Maak je vlug klaar. Beneden wacht ik op je, om sa men gezellig in de „drie Musketiers" te gaan dineeren." (Nadruk verboden) kelen en met vloeistof gekoeld zijn, en de bij zonder geconstrueerde vleugel geven het toestel een start van slechts vier seconden, terwijl het toestel in staat is te stijgen onder een hoek van 82 graden; het hangt dus als het ware aan zijn schroeven. Dit beteekent, dat de Lockheed-22 in zeer korten tijd een enorme hoogte kan be reiken, terwijl bovendien een fantastische snel heid wordt ontwikkeld. In verband met de ver dedigende kracht van het vliegtuig is dit van buitengewoon belang, daar den eventueelen tegenstander practisch de gelegenheid ontnomen wordt om over een verdedigingszone heen te vliegen, zelfs indien het aanvallende vliegtuig op het laatste oogenblik wordt gesignaleerd. Dit hangt tevens samen met de maximum-hoogte, welke de Lockheed kan behalen, deze bedraagt liefst 14.000 meter. De maximum-snelheid, op 11.000 M. in recht lijnige vlucht bereikt, ligt tusschen 720 en 800 K.M. per uur. De bewapening van het vlieg tuig is nog onbekend, doch de actieradius is 6400 K.M., zoodat met het volste recht gezegd kan De enorme kracht de beide Allison-motoren worden, dat dit vliegtuig tot de machtigste lucht- van een nieuw type, welke elk 2200 pk. ontwik- J wapens ter wereld behoort. Intusschen snelden onze vrienden met het bevrijde prinsesje door het luchtruim. Ze trokken over vele landen, over de zee en het matroosje wees de prinses op een zeilschip, dat statig voorbijtrok. Keesde voelde zich erg gewichtig. Met zijn zwaard in de hand vloog hij door de lucht, alsof hij ook hier het ver keer moest regelen. Ze kwamen in kabouterland, waar zij reeds lang werden verwacht. Toen de kabouters hen boven de boomen zagen aangekomen, steeg er een groot gejuich op. Men zwaaide met de mutsen en riep: „Hoera." „Hier, prinses,'' zei het matroosje, „zijn we in het land der langhaarden. Maar dat is een goed en lief volk." Onze weerkundige medewerker schrijft: Hoewel het in het Oosten en in het centrale deel van Europa harder was gaan vriezen, schij nen voor ons land de kansen op zachter weer grooter te zijn geworden. Alles hangt er daarbij van af welke windrichting te verwachten is. Bij de thans heerschende temperatuurverdeeling in Europa voeren Zuidoostelijke en Oostelijke winden koude lucht aan uit het vorstgebied in het Oosten, vandaar dan ook, dat bij het te rugdraaien van den wind naar Z.O., zooals in het midden der week, de temperatuur daalt en de neerslag valt in den vorm van sneeuw. Daarentegen zullen Zuidwestelijke tot Noord westelijke winden altijd in den winter relatief warme lucht aanvoeren. Deze winden zullen in het algemeen waaien, wanneer de luchtdruk laag is in het Westen of over de Noordzee. Noordwestelijke winden hebben wij nu pas gehad onder den invloed van een depressie over de Noordzee, maar het is te verwachten, dat de wind (zoo dit niet reeds gebeurd is) naar het Zuiden terug zal draaien onder den invloed van een depressie, die in het Westen nadert. Vooraf zal dan de barome ter moeten gaan dalen. In dit geval is dus de eerste barometerdaling een waardevolle aan wijzing voor de nadering van de depressie, die ons voorloopig zachter weer zal brengen. De algemeene weerstoestand in Europa is echter thans zoodanig, dat het moeilijk lang vooruit te voorzien is wat ons verder te wach ten staat. Op grond van bepaalde berekeningen zou voor de geheele maand Januari mogen worden verwacht, dat deze een tekort aan warmte in vergelijking met het normale ver loop zal opleveren. Dat zou dus beteekenen, dat de temperatuur langen tijd aan den te lagen kant zou blijven of. ook wel, dat wij nog een vorstperiode van eenige beteekenis te wachten hebben. Een weersverwachting, op dezelfde grondslagen opgemaakt, gaf voor December een groot tekort aan warmte en is geheel door het verloop der weersgesteldheid bevestigd gewor den. Meer kan hierover voorloopig niet gezegd worden. De verwachting zou echter geen pe riode van strenge vorst in Januari insluiten. (Nadruk verboden). «h 10 Ik? antwoordde zij. O, ik heb geen ver stand van die dingen en ze gaan mij ook niet aan. Maar vader zal t wel goed voor hebben. Holder kijkt teleurgesteld voor zich uit. Dus zijn aangelegenheden „gaan Ilse niet aan?" Maar hij is niet gewoon bij den eersten te genslag de wapens neer te leggen. Ilse, hoopt hij, zal er later anders over denken. En hij zal geduld weten te oefenen Oom Heinrich, herneemt hij weer, weet u al, dat wij meneer Trebitsch en de heele fami lie dezer dagen verwachten? Heeft hij u niet geschreven? Mij? Neen geen woord. Wat je zegt! Tre bitsch komt naar Krannebitten en nog wel met heel zijn gezin! Dit laatste is, voor zoover ik weet, in geen jaren gebeurd. De dames zijn tot nu toe, altijd naar de Rivièra, of naar een an dere groote badplaats gegaan. Ditmaal komen zij naar Krannebitten en willen zelfs tot het najaar hier blijven. De heer Trebitsch schreef me gisteren, dat z'n dochters aan bloedarmoede lijden en dat 't winterseizoen in Weeoen de zenuwen ziiner vrouw cm een har de proef heeft gesteld. De dokter heeft voor alle drie een verblijf te plattelande voorgeschre ven. Ik moet nu de kamer in de huizinge gauw in orde laten brengen, want sinds jaren zijn ze niet meer gebruikt. Hij zelf zal de dames hier heen brengen, maar hij kan slechts een paar dagen blijven. In Augustus komt hij voor gerui- men tijd en dan blijft de heele familie tot diep in den herfst op Kranebltten. De heer Tre- britsch rekent erop, dat ik mij gedurende zijn afwezigheid zooveel mogelijk met de dames zal bezighouden.-.Prettig vooruitzicht, voor een in specteur, die in het voorjaar en den oogsttijd nauwelijks over een vrij uurtje beschikt! De opperhoutvester lacht. Och, zegt hij, het zal beter gaan dan je denkt, Kurt. Je kunt die jonge dames meene men op je inspectieritten: dan genieten ze vol op zuivere buitenlucht. Ook dat vooruitzicht heeft niets streelends voor mij Maar kerel, men zegt, dat de twee dochters van Trebitsch heel mooie meisjes zijn. Dat kan mij niets schelen Zeg dat niet, als er vreemden bij zijn, en zorg maar, dat je hart je geen parten speelt. Wat mij betreft kunt u gerust zijn, oom Heinrich, maar ik geloof dat meneer Turba zijn voordeel met die kleine waarschuwing zal kun nen doen. Marianne schijnt deze zinspeling niet aange naam te vinden en Turba protesteert met kracht. Als eerste argument voert hij aan, dat hij bitter weinig ondervinding heeft van wart den nmgttnp met iooae dames tvtrefl Wat er van zij, meneer, zegt Kurt, u zult me in ieder geval moeten helpen. Ik reken stel lig op u, 't ontbreekt hier in den omtrek aan beschaafde, ontwikkelde jongelui en alléén kunnen we de dames Trebitsch toch niet laten rondloopen! En u weet.hoe weinig tijd ik zelf heb Ik heb ook geen tijd! Och, 't komt er niet op aan, of uw cata logus een half jaar vroeger of later gereed is. Trouwens als men wil, is er steeds tijd te vin den.... En als men niet wil? Wordt men geplaagd, totdat men wil. U zult mij leeren kennen, waarde heer. Aan den jongen arts dr. Wenk schijnt u heelemaal niet te denken. En mijnheer de opperhoutvester, zou ook wel een paar van zijn adjudanten kunnen requireeren. Ik meen, dezer dagen twee jonge, elegante heeren te hebben opgemerkt. O, u bedoelt Müller en Mallnitz. Ja, dat zijn aardige jongens. Wel, die kunnen bij gele genheid gebruikt worden. Maar u zult mij in geen geval ontsnappen.... Turba glimlacht. Heel onnoozel zegt hij: En uw collega op Kronstein, von Heiden? Dien kent u toch zeker? NatuurlijkCollega's kennen elkaar meestal, al is het maar van hooren zeggen, ant woordt Holder een beetje gerekt. Nu, von Hei den is een briljant causeur, ik zou er ook geen gewetensbezwaar tegen hebben, hem nu en dan van zijn ambtsbezigheden af te houden, want ldaar bekreunt hh zich toch niet veel om.w U kent hem zeker nog van Kronstein? Ja, toen de gravin nog leefde, kwam hij dikwijls op 't kasteel. Dat heb ik gehoord. Men zegt dat hij de schoone gravin op in het oog loopende wijze 't hof maakte. Daarover doen allerlei praatjes de ronde Zoo, dat is voor de eerste maal dat ik zoo iets hoor. 't Gaat ons ook niet aaif, zegt de opper houtvester, die liever niet van Kronstein hoort reppen. En hij geeft een andere richting aan het ge sprek. Vrij laat nemen de heeren afscheid van de Hartliebs. Een poosje bewaren zij het stilzwijgen. Aangename, gezellige uurtjes! denkt Turba. En Marianne's beeld zweeft hem nog altijd voor de oogen Kurt Holder blijft plotseling staan: Wat ik u wilde vragen, meneer, kent u von Heiden particulier? Is u bevriend met hem? Heelemaal niet. Ik ontmoette hem vroeger wel eens. Toen de gravin nog leefde, wemelde het op Kronstein altijd van gasten. Von Heiden ontbrak bijna nooit op het appèl. Dat is alles. Buiten de gewone salonpraatjes wisselde ik nooit een woord met hem. Weet u niets bijzonders aangaande zijn persoon? Is 't u misschien bekend, hoe hij op Kronstein was gekomen? niet vergis, een vriendin of nicht, had hem graaf Klemens aanbevolen. Dat heb ik ten minste hooren zeggen. Nooit bemerkt, dat hij de gravin het hof maakte? Neen, niet meer dan de andere dames. Hij was buitengewoon galant. Trouwens, ik heb daar niet bijzonder op gelet, en had er ook geen gelegenheid voor. Want mijn vriend Mare en ik woonden zelden de avondpartijtjes der gravin bij. Dat begrijp ik.... De jonge graaf Kron stein mocht zijn stiefmoeder piet goed lijden? Zlij haatten elkaar, en van den kant van Marc was dat begrijpelijk. Men vertelt, dat de gravin kort vóór haar dood echtscheiding wildé vragen en dat von Heiden de oorzaak daarvan was. Turba kjjkt inspecteur Holder ontsteld aan. Zegt men dat werkelijk? Ik heb het van verschillende zijden ge hoord. Maar dat kan toch niet waar zijn! Ik weet niet, of de gravin werkelijk van plan was, zich van haar man te laten scheiden, want Mare heeft me nooit een woord daarvan ge zegd. Maar de rest! Neen, dat moeten eenvou dig praatjes- zijn. MogelijkDe nare historie interesseert mij ook niet't Is maar de kwestie, of ik wel zou doen, von Heiden in kennis te brengen met de dames Trebitsch. Ik moet weten of hij een fatsoenlijk, betrouwbaar man is. En op dit punt zou ik gaarne uw meening kennen. 't Spijt me zeer, maar ik ken von Heiden slechts oppervlakkig, en kan dus geen oordeel over hem vellen. Hij maakt over het algemeen geen slechten indruk en is zeker een man van de wereld. Méér kan ik u niet zeggen. Dank u. Maar zooals de zaken nu eenmaal gelegen zijn, acht ik het beter, iemand, van wiens afkomst en verleden men zoo weinig weet, maar over wien zonderlinge praatjes loopen, verwijderd te houden van Krannebitten. Een besluit, dat ik moet goedkeuren, zegt Turba, die nog steeds over 't gehoorde nadenkt en een weinig verstrooid of nerveus is.... Reeds den volgenden dag, toen Richard na het diner de bibliotheek binnentrad, om weer aan het werk te gaan, zag hij op zijn bureau een briefje met zijn adres liggen. 't Was van Ilse Hartlieb. Zij verzocht hem haar om vier uur te wachten bij den uitgang van den „Nitschgraben". Uit mijn verzoek om een rendez-vous moogt u niet afleiden, meneer, dat ik lichtzinnig of indiscreet ben. Ik heb wel is waar eerst gisteren kennis met u gemaakt, maar ik moet u zoodra mogelijk spreken, en ik zag er geen ander mid del toe. Met deze woorden begroette Ilse den jongen geleerde, toen zij hem een paar uren later op te aangeduide plaats aantrof. Waarom uw stap te rechtvaardigen, juf frouw Ilse? Ik weet zeer goed, wat er u toe brengt en ik zelf verlang vurig, eenig licht te zien in de zaak, die men „het raadsel van Kron stein" noemt. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10