THERMO KIIRR We luisteren naar... FINANCIEN Bescherm U tegen Hoest Waterstanden MAANDAG 9 JANUARI 1939 Gevangenis overvol ernstige malversaties Noodweer in onze oost ÖEN dood in den oorlog Geen tweede Vak centrale Dinsdag 10 Januari MARKTEN Dagfilm voor ff 0.15 per dag 1" fabrikaat „thermogene Nog steeds arrestaties wegens zedenmisdrijven in Indië TE MEDAN Chinees in arrest gesteld ®verstroomingen tengevolge van zwaren regenval e toestand van den soesoehoenan ONTLOOPEN In het vaderland gedood bij onbewaakten overweg ONGEWONE VORM VAN CONCURRENTIE Besprekingen tusschen R.K.W.V. en Werknemenden Middenstand EEN PRACTISCHE GIDS Nieuwe uitgifte van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming VERDWENEN GELDKISTJE Huiseigenaar moest zich wegens diefstal verantwoorden VOOR ONZE NATIONALE VEILIGHEID Vaderlandslievende daad ter navolging PRO ECCLESIA BOEK EN BLAD KUNST VAN HEDEN Henriette Davids in „Tropen-adel" MISSIEHUIS STEYL Conversie 650.000 4 hyp. Obligatieleening Wintersportverzekering REISBUREAUX - S §7 es s VERKOUDHEID, BRONCHITIS me» het Pijnverdrijvende borst- en ragbedekking, een bron van warmte. Veitrijgfcaa, 6!} alle Apothekers eg Ürégïsien f 1.10 Batavia, 9 Januari. (Aneta). In verband et de zedenmisdrijven is in de hoofdstad Za- róag nog een Europeaan in preventieve hech ts gesteld. De officier van justitie, de heer De la Parra, uit Bandoeng teruggekeerd, waar op zijn last ^ht Europeanen in preventieve hechtenis zijn Besteld. Hiermede is de zuivering van het dis- lct Bandoeng voorloopig voltooid MEdan, 9 Januari. (Aneta). Zaterdag zijn p last van den officier van Justitie drie inlan- efs en een Chinees gearresteerd. De verhoo- h Werden tot diep in den nacht voortgezet, tóteren en heden zijn verscheidene huiszoe- j3n8en gedaan, als gevolg waarvan vermoedelijk 2j^nenkort wederom arrestaties te verwachten Bet huis van bewaring voor Europeanen is lans geheel gevuld, waarom de inheemsehe tttafgevangenis te Bindjei voor eventueel vol- Beftde arrestanten is ingericht. Deze gevangenis ^Vens onder Europeesch beheer gesteld. ^BEMARANG, 9 Januari. (Aneta). Heden is u Europeaan zonder beroep alhier in preven- Ve hechtenis gesteld in verband met de ««di ehmisdrijven. U® tegenspraak met een eerder bericht zullen officieren van justitie mr. Jonkman en mr. ^ytnans, niet naar Solo vertrekken. t IVfEDAN, 9 Jan. (Aneta) De Chineesche di recteur van een auto-firma is in preventieve ^«htenis gesteld wegens groote malversaties, .Erdoor Europeanen, Chineezen en inlanders j^arnen voor ruim f 100.000.zijn benadeeld. verdachte heeft bekend valschheid in. ge- f°orifte te hebben gepleegd tot een bedragi van "0.000.—. Bospang, 9 Jan. (Aneta). Tengevolge |C! regen, welke twee dagen aanhield, is het st(j Van de Koepang-rivier sterk gestegen. De tij ^tweg is op verschillende plaatsen bescha- jj 8<1. Het water is de lager gelegen huizen bin- Ar opdrongen. Een sloep van de K.P.M. en een Va! sche prauw zijn gezonken, drie prauwen de K.P.M. liggen geheel onder water. BEdir,i> 9 Jan. (Aneta). Sinds Zaterdag- ^°rgen staat door den hoogen waterstand in Brantas in verschillende desa's nabij Kediri lri de stadswijken van Kediri zelf, het water 11 balven tot anderhalven meter in de huizen. 1 Verkeer met deze desa's wordt onderhouden ^°°r middel van vlotten. De nieuwe dijk nabij diampir is lek; er wordt gewaakt. Djokjakarta, 9 Januari. (Aneta.) De pdgkoenegara en de pang'erans van D jok je u "ben Zaterdag een bezoek aan den soesoe- °phan gebracht. communiqué van Zaterdag meldt, dat 'ch tot dusver in den toestand van den vorst Bpph verwikkelingen hebben voorgedaan. De eP°ruitgang is bevredigend. Sinds Vrijdag mag soesoehoenan een half uur per dag buiten «8en. j5°P den onbewaakten overweg bij Ptfrmerland j v&hhacht te omstreeks twaalf uur de 21-jarige j, uit Den Iilp, die op de fiets uit de richting tierend huiswaarts keerde, door den laatsten 'll gegrepen en gedood, jjj Was onlangs uit Spanje teruggekeerd, waai kruimen tijd met de regeeringstroepen had ^Bevochten. öe befe PoBtie heeft den kapper E. te Winterswijk 'h wegens oneerlijke concurrentie. E. liet v>a ~e plaatselijke pers een bericht plaatsen, hij mededeeling deed van een gewonnen oö !jclen prijs, met toekenning van een medaille, pe ®en dezer dagen in Rotterdam gehouden kap- ir, ^-oncours. Dit bericht verwekte verwondering Cor aPperskringen, daar van het betreffende "ours niets bekend was. Ver?' 0llderzoek bleek, dat de kapper het bericht *°nnen had en dat hij de medaille met in- Ptie voor eigen rekening had besteld. Zaterdag is ten kantore van het R.K. Werk liedenverbond te Utrecht een bespreking ge houden tusschen vertegenwoordigers van het R.K. Werkliedenverbond en de R.K. Werkne- mende Middenstandsorganisatie over de moge lijkheid van nauwe samenwerking tusschen beide bewegingen om de belangen van de leden der wederzijdsche organisaties, zoowel op gods dienstig als op cultureel en sociaal-economisch gebied zoo goed mogelijk te behartigen. Na ampele besprekingen waren beide verte genwoordigingen het er over eens, dat in het belang van den katholieken invloed op de ver schillende terreinen: moet worden afgezien van het denkbeeld om een tweede vakcentrale van katholieke werk nemers te stichten. Ter behartiging van de vele belangen moet worden gestreefd naar een vorm van samen werking, waardoor alle belangen hun beharti ging vinden zonder verspilling van geld en energie. Aan de beide besturen het voorstel zal wor den gedaan om een gemeenschappelijke com missie te benoemen, welke op korten termijn zal rapporteeren over bedoelden vorm van samen werking. De luchtbescherming mag zich hier te lande in de laatste maanden steeds meer in de be langstelling van het publiek verheugenons volk wenscht met de maatregelen voor zelf bescherming op de hoogte te komen, hetgeen o.m. tot uiting komt in den zeer bijzonderen groei van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Telde deze landelijke vereeniging 1 Januari 1938 nog slechts 20.000 leden, 1 dezer bedroeg het ledenaantal bijna 80.000. Onderscheidene goed-verzorgde geschriften en brochures deed de N. V. L. naast de uit gifte van het maandblad „Luchtgevaar" reeds in korten tijd het licht zien. Het aantal uitgaven is thans weer met één vermeerderd, n.l. een „Gids voor de Luchtbescherming - 1939." Uit den titel mag geconstateerd worden, dat de vereeniging van plan is, elk jaar tot een dergelijke uitgifte over te gaan. In dezen Gids, in zakformaat uitgevoerd, voorzien van een stevig schutblad, waarop in rustige kleuren en letters de titel vermeld staat wordt in het kort aangegeven, hetgeen iedere Nederlander van de noodzakelijkste maatrege len in zake luchtbescherming moet weten. Zoo is aandacht gevestigd aan de schuilplaats, de bescherming tegen brand- en gasgevaar, wen ken voor den kooper van een gasmasker, voor koming van lichtuitstraling en de bedrijfsbe- scherming. Wat de „wenken voor het platteland" betreft hier zijn beknopt samengevat en wel voor de eerste maal in ons land, tal van de zoo drin gend noodige maatregelen vermeld, welke de boer vóór en na een luchtaanval heeft te ne men. Duidelijk treedt hierbij de practische een voud op den voorgrond. Ook de „Medische Wenken", op deskundige wijze besproken, worden thans voor de eerste maal onder de aandacht van het geheele volk gebracht. Deze uitgave valt door een geringen prijs on eer ieders bereik. Het ligt o. m. ook in de be doeling, dat hij binnen enkele dagen verkrijg baar zal zijn aan alle stations-boekhandels en kiosken. In den beginne was alles koek en ei tusschen den 64-jarigen havenarbeider W. F. B., thans gedetineerd en wonende te Rotterdam, en de familie Janson, die het pand aan de Jaersvelt- straat 53a bewoonde, waarvan B. eigenaar was. B. kwam er wel thuis en had dan genoeg lijke gesprekken met zijn huurders. Zoo werd hem op zekeren dag duidelijk, dat de familie Janson op een richel in het gootsteenkastje een veüige bergplaats voor waardevolle goederen had gevonden. Vrijdagmiddag stond B. terecht, beschuldigd van diefstal. Op 3 October van het vorige jaar was de vrouw van Janson tot de ontstellende ontdekking gekomen, dat op het geheime plek je onder den gootsteen een kistje, dat een aan zienlijke som gelds, n.l. 4300 bevatte, niet meer te vinden was. Er werd aangifte gedaan en op wie anders dan op B. febn de verdenking van dezen dief stal rusten? B. ontkende ten stelligste, ondanks de feiten, die niet in zijn voordeel spraken. Reeds twee jaar bewoont de familie Janson de benedenverdieping' van het pand van B„ die om de veertien dagen zijn huur, een be drag van ƒ6.25 kwam innen. Gezien de ver trouwelijke betrekkingen werd aldra een af spraakje gemaakt tusschen hem en de vrouw des huizes, dat, wanneer zij niet thuis was, hij de huurpenningen kon vinden in een vlie- genkastje achter het huis op een plaatsje. B. behoefde dan het huis niet door, maar kon via een gang tusschen twee panden in den tuin van zijn huurders komen. Verzwarend was voor B. het feit, dat er van het pand drie sleutels waren, waarvan er twee in het bezit van de familie J. waren en de derdedaarover is de Rotterdamsche recht bank volle twee uren bezig geweest, maar wel ke moeite de president, mr. Huyser, zich gaf, de gewraakte sleutel was en bleef onvindbaar B. beweerde, dat hij hem allapg was verloren, terwijl eemge getuigen beweerden dat zij, toen B. zelf het pand nog bewoonde, diens thans zestienjarige dochter meermalen met behulp van een sleutel het huis hadden zien binnentreden. Daarentegen verklaarden twee getuigen a décharge, de echtgenoote en de dochter van B„ dat nooit van een derden sleu tel gebruik was gemaakt. Get. mej. D. van der Schee, die recht te genover de familie J. woont, verklaarde B. op den bewusten morgen het benedenhuis te heb ben zien binnengaan. Een volgende getuige, de heer A. Jonker, be woont in een andere straat een huis, waarvan de tuin ongeveer tegenover dien van de familie J. ligt. Op den morgen van 3 October had hij gezien, hoe B. uit de richting van den tuin van zijn overburen kwam. Onmiddellijk na de vermissing was door de politie een onderzoek ingesteld ten huize van B. maar men had van het geld noch van het kistje-iets kunnen vinden. Het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte het ten laste gelegde volko men bewezen. B. wist precies waar het geld lag, hij had een sleutel in zijn bezit, terwyi hij de eenige man is, die op 3 October door de getuigen pertinent herkend is. Een horloge van den heer des huizes, eenige ringen en een bedrag, dat ergens anders verstopt was, zijn niet aangeroerd. Spr. vond dit een daad, die niet Van veel menschelijkheid getuigde en eischte tegen B een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, mr. H. W. A. van Toen, be toogde o.m., dat de familie J. een valsche aan gifte heeft gedaan en wees op onjuiste verkla ringen van mej. J. Spr. concludeerde tot vrij spraak en verzocht onmiddellijke invrijheid stelling. Nadat het O. M. had geprotesteerd tegen de uitlating van den verdediger, wat betreft de Valsche aanklacht, wees de rechtbank het ver zoek om invrijheidstelling af en bepaalde de uitspraak op 20 Januari. Men schrijft ons: De Vereeniging voor Nationale Veiligheid, welke er sinds eenige jaren naar streeft om de ontwikkeling der nationale krachten dienstbaar te maken aan de verhooging der nationale vei ligheid, heeft vanaf haar oprichting te kam pen gehad met financieele lasten, doordat deze vereeniging geen contribueerende leden bezit en zulks om hier niet nader uiteen te zetten redenen ongewenscht achtte. Wel heeft zij in den loop der jaren belangrijke bedragen sa mengebracht o.a. voor het luchtverdedigings fonds, het verspreiden van brochures en ande re werkzaamheden, in totaal meer dan f 130.000.het overgroote deel is echter ten dienste van het luchtverdedigingsfonds aange wend. Zoodoende wordt de vereeniging in haar actie wel vaak door gebrek aan gelden min of meer geremd. Een goed vaderlander heeft zich thans be reid verklaard om de vereeniging te helpen met een bijdrage van f 250.mits nog tien andere personen (geen instellingen) voor 1 Februari 1939 zijn voorbeeld volgen. Bovendien heeft deze zelfde persoon nog eens een bedrag van f 250.gegeven, indien even eens tien instellingen bereid zouden worden gevonden vóór 1 Februari 1939 een bedrag van f 250.beschikbaar te stellen. Het bestuur van de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid spreekt daarom thans de hoop uit, dat tien Nederlanders en eveneens tien Nederlandsche instellingen bereid worden ge vonden het initiatief van dezen goeden vader lander te helpen verwezenlijken. Aldus zullen zij aan de Vereeniging voor Na tionale Veiligheid de middelen verschaffen zoo noodig om haar activiteit te kunnen ont plooien. Mededeelingen over zulke bijdragen worden gaarne tegemoet gezien aan het adres van den penningmeester der Vereeniging voor Nationale Veiligheid, J. de Wittlaan 8, 's-Gra- venhage. (Giro no. 287177). Naar aanleiding van zijn gouden dienstju- bilé als souschef van de zetterij der Nieuwe Delftsche Courant is de heer M. A. J. Nadorp begiftigd met de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice." MIJNENNUMMER 1938. Officieele uitgave der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor Heer len. Uitgave N.V. Mij. tot Expl. van het Limb. Dagblad te Heerlen. Voor de achtste maal verscheen dezer dagen het Mijnennummer, dat interessante artikelen biedt over o.a. den groei van Heerlens bevol king; over mijnschade, over verschillende tech nische nieuwigheden bij de mijnen en vanzelf sprekend ook over de schoone Zuid-Limburgsche natuur. De typografische verzorging is keurig. In de maand Februari zal Henriette Davids een tournee door Nederland maken met „Tro pen-adel", de bekende Indische klucht van Henry van Wermeskerken. Zij zal daarin de rol vertolken ^an juffrouw v. d. Kooy, de Amster- damsche tante in Indië. Speciale inlagen zijn voor haar gecomponeerd door John Broock- house Mac Carty, die tevens de muzikale lei ding heeft. Als algeheele leider zal optreden Jan Nooij, wiens gezelschap tevens de andere in „Tropen-adel" voorkomende rollen zal ver vullen. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. en de heeren Lentjes Drossaerts te 's Hertogen bosch berichten, dat zij de inschrijving op 650.000 4 pet. Ie hypothecaire Obligatiën (zijnde de eerste serie eener leening in totaal groot ƒ1.200.000) in stukken van 1000, 500 en 100 aan toonder ten laste van de Vereeni ging Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl tegen den koers van 100 pet. openstellen vanaf Maandag 16 Januari 1939, bij hunne kantoren en voorts bij firma Schretlen Co. te Amster dam en bij de Trichtsche Bank N.V. te Maas tricht. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Woensdag 15 Februari 1939 ten kantore van inschrijving, tegen in ontvangst neming van de definitieve stukken. Houders van de per 15 Februari 1939 aflos- bare obligatiën der 5 pct.^ leening anno 1925 ten laste van het Missiehuis voor Vreemde Mis siën, Steyl, oorspronkelijk groot 1.000.000, heb ben recht van voorkeur in dier voege, dat de aanmelding der 5 pet. obligatiën bij de inschrij ving recht geeft op toewijzing van hoogstens een gelijk nominaal bedrag 4 pet. 20-jarige obli gatiën 1939. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. Onder voorbehoud van het recht om vrije inschrijvin gen, zonder opgave van redenen, geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te nemen, zal de toewijzing bij overteekening van het voor vrije inschrijving beschikbaar bedrag systematisch geschieden. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Woensdag 15 Februari 1939 ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 4 pet. obligatiën worden uitgereikt, onder vergoe ding van de rente aan de inschrijvers. Aan de toelichting wordt het volgende ont leend: Oorspronkelijk was het Missiehuis in sterke mate op het buitenland georiënteerd, een om standigheid, welke eenige jaren geleden de fi nancieele uitkomsten ongunstig' beïnvloedde. Sindsdien heeft het Missiehuis zijn werkzaam heden gereorganiseerd, zoodat het geheel zelf standig aan alle verplichtingen kan voldoen. De financieele positie is thans van dien aard, dat met een looptijd der onderhavige leening van 20 jaar wordt volstaan, zooals nader in het aflossingsplan omschreven. De opbrengst der leening zal worden aange wend ter aflossing van leeningen het een hoo- ger rentetype tot een bedrag van 1.245.750. De thans uit te geven eerste tranche zal dienen ter aflossing van het restant der 5 pet. eerste hypothecaire obligatieleening anno 1925, oor- spr. groot 1.000.000, pro resto groot 524.000 en van een hypothecaire schuld pro resto groot 88.750. De loopende schulden van het Missiehuis zijn ruimschoots gedekt door de aanwezige liquidi teiten, bestaande uit vorderingen, voorraden en kasmiddelen. Ten behoeve van obligatiehouders verstrekt het Missiehuis de volgende zekerheden: 1. een eerste hypothecaire inschrijving op het geheele bezit te Steyl, bestaande uit kloostergebouwen, drukkerij met rotatiepersen, museum, ziekenhuis en 13 woonhuizen. De waarde van dit bezit kan thans zeker worden cfcickcfcicbckctKlïckcbckcfDcfccfeckekckcfecfcckckckcbcfsckckcf-ictxfo&cbckcb&tfccfccfacfecbcbckck'fccfcï'fcck rkcJ3C$3C£,cfclc$3ct3Ct>cJ3cbcfc>ci3Cfc>(j3CÏ5C$; a- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. AVRO-Ultzending 6.307.00 RVU 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Causerie: „Wij en onze lectuur". 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.17 Omroeporkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Lyra-Trio. 2.45 Knipcursus. 3.45 AVRO-Amusementsorkest. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.25 Berichten. 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofq|>nmuztek. HILVERSUM II, 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Kniples. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 5.00 Ceilovoordracht met piano. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 KRO-orkest. 6.30 Berichten. 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus: "Naar de nieuwe gemeen schap" 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Symphonie-orkest, soMste. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 Sigmund Gaspari's Hongaarsch or- 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten en solist. 11.20 Gramofoonmuziek DROrnVICH, 1500 M- 11.20 BBC-Midland-Orkest. BBC- Sym- 12.20 Gramofoonmuziek. 1.05 Northern Ireland-Zangers. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Frank Rea's orkest. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Jack Wilson's kwintet. 4.20 Alan Holmes Swing sextet. 4.40 Pianovoordracht. 5.20 Frank Walker's kleinorkest. 6.45 Orgelspel. 7.20 Fred Hartley's sextet. 8.20 BBC-Revue-koor, versterkt Variété-orkest en solisten. 10.40 BBC-koor, sectie Londensch phonie-Orkest en solisten. 11.15 Grosvenor House Dansorkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05. 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Gramofoonmuziek. 1.25 Ellis-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.35 Cellovoordracht. 2.50 Zang. 3.05 en 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 5.25 Gramofoonmuziek. 5.50 Vioolvoordracht. 6.35 Pianovoordracht. 7.25 Bailly-orkest. 10.35 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest en solisten. 11.30 Populair concert. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Weensche Kamermuziekvereeniging. 7.30 Hermann Hagestedt's dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Mannenkoor en harmonicasoli. 9.20 en 10.30 Symphonie-orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.30 en 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.35 Literair-muzikaal program ma. 8.20 „Le Portrait de Manon", opera. 9.35 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest. 8.35 Vervolg concert. 9.50 Cello en piano. 10.20 Dansmuziek. aangenomen op f 1.300.000.—; 2. een eerste hypotheek op de gronden en boerderijen te Belfeld ter grootte van 276 H.A. en geschat op f 276.000 3. een depot, bestaande uit eerste iiquida- teiten, ter waarde van f 100.00. Totaal dus f 1.676.000.—. Bovendien verbindt het Missiehuis zich te genover den trustee dezer leening de bezittin gen te Uden, Helvoirt, Soesterberg en Teterin- gen, ter waarde van f 541.000.niet te belas ten of te vervreemden, zoolang deze leening loopt, tenzij met goedkeuring van den trustee, zulks overeenkomstig de bepalingen der trust- acte. De hypotheek wordt ingeschreven ten name van de Maatschappij voor Trust- en Admini- stratiezaken N.V. te Amsterdam, welke als ver tegenwoordigster van de obligatiehouders op treedt en als zoodanig door beide partijen is erkend. De halfjaarlijksche coupons vervallen per 1 Februari en 1 Augustus. De looptijd dezer le serie, groot f 650.000. zal ten hoogste 20 jaren bedragen. De Vereeniging heeft het recht te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflos sing der leening over te gaan, mits hiervan één maand van te voren kennis wordt gegeven aan den Trustee. De Vereeniging verbindt zich van dit -recht geen gebruik te zullen maken vóór 1 Februari 1941. De uitlotingen zullen worden gehouden door en ten overstaan van den Trustee dezer leening, en wel in de maand Januari van ieder jaar te beginnen in 1940; de aflossingen geschieden per 1 Februari d.a.v. AMSTERDAM, 9 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 515 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 6878, 2e kw. 6066, 3e kw. 5056 ct. p. Kg. slachtgewicht; 90 melk en kalf koeien f 180260 per stuk; 49 vette kal veren: 2e kw. 6066, 3e kw. 5058 ct. per Kg. levend gewicht; 71 nuchtere kalveren f 710 per stuk; 38 schapen f 1622 per stuk; 544 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 5758 ct., zware varkens 5556 ct„ vette var kens 5455 ct. per Kg. slachtgewicht. Aange voerd 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Overzicht: runderen ruime aanvoer, handel kalm, prijzen iets lager; vette kalveren weinig aanvoer met veel lagere prijzen; nuchtere kal veren gewone aanvoer, handel slepend en prij zen lager; schapen weinig aanvoer en handel, lagere prijzen; varkens ruime aanvoer, handel kalm en dalende prijzen. AMSTERDAM. 9 Jan. Aardappelmarkt. Zeeuw- sche Bintjes 2.75, idem Bevelanders 2.75, idem Blauwen 3.353.60, idem bonten 3.303.50. idem Eigenheimers 2.50—2.80. idem Poters 2.102.40, Friesche Bintjes 2,602.80. idem Borgers 2.25 2.80, idem blauwen 3.403.60, N.H. Bevelanders 22.25, Andjjker blauwe en bonte 2.803.20, Duinzandaardappelen 44.25,' Anna Paulowna zand 3.754, Drentsche zand 2.753. Alles per H.L. Aanvoer 549000 kg. ALKMAAR, 6 Jan. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 170.000 kipeieren 4.405.20, kleine 4.254.45. ALKMAAR, 9 Jan. Veemarkt. Aangevoerd: 3 paarden; 62 vette koeien f 160260, handel redelijk; 16 graskalveren f 30—55; 55 nuchtere kalveren slacht f 6—13 per stuk; 32 vette scha pen f 1620; 376 vette varkens zw. p. f 0.43 0.47 per Kg. Handel stug. APELDOORN, 9 Jan. Eierenveiling. Aan voer 310.000 eieren. Groothandelprijs: wit groot 4.20—4.30, wit klein 4—4.20, zwaar gemengd 4.304.40, bruin groot 4.404.60, bruin klein 4.25.435, kleinhandelsprijs pl.m. 50 cent hoo- ger. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Jan. Aanvoer: 18000 Kg. roode kool f 2.905.10; 13000 Kg. gele kool f 2.404.80 38000 Kg. Deensche witte kool f 2.40—3.30; 6400 Kg. uien f 6.10—6.30, grove uien f 5.70—6, drielingen f 3.103.50, stek f 2.90—3.20 500 Kg. peen f 3.30. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Jan. N.V. Botermijn. Aanvoer 11850 kg. Hoogste prijs 1-60, laagste prijs I.54, middelprijs 1.58 per kg. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Jan. Aanvoer: 18300 Kg. roode kool f 3—4.70; 3700 Kg. Gele kool i 3—4.50; 63.600 Kg. Deensche witte kool f 2—3.20; 4200 Kg. uien f 6.20—6.40, grove uien f 5.90—6, drielingen f 3.40; 1000 Kg. peen 6 LEIDEN. 7 Jan. Botermarkt. Prima fabrieks boter (contr.) 1.63, prima boerenboter 1.50— 1.57)4 per kg. Aanvoer 235 kg. Handel matig. LÉÏDEN. Turfmarkt van 27 Jan. Geen aan voer. Prijzen 8.009 per 1000 stuks. HOORN. 7 Jan. Veemarkt. Geen aanvoer, LEEUWARDEN, 6 Jan. Graannoteeringen. Gerst winter puike 77.90, Zomer puike 7.508.65 Haver witte puike 66.60. Lijnzaad goedgek 12.00-14. Boonen Platte 8.5010.25, Groene kleine kook 910.15. Buiten! granen. Gele laplatamais disp. 184.00 spoorvrij Leeuwarden en 174.00 boordvrij Rotter dam. Gele Amerikaansche 183.00 boordvrij Leeu warden en 173.00 boordvrij" Rotterdam. Ameri kaansche Gerst 174.00 boordvrij Leeuwarden en 164.00 boordvrij Rotterdam. Donau Galfoxmais disp. 181.00 boerdvrij Leeuwarden en 171.00 boordvrij Rotterdam. Russische Gerst 178.00 boordvrij Leeuwarden en 168.00 boordvrij Rot terdam. Noord-Am. Lijnkoeken disp. 9.00 boordvrij Leeuwarden en 8.40 boordvrij Botterdam. Noord- Am Lijnkoeken merk S.K. disp. 8.45 boordvrij Rotterdam. Stemming prijshoudend HEINO, 9 Jan. Markt. Aanvoer 75.000 eieren f 3.75—4.40 per 100 stuks; 73 biggen f 12—15. OUDEWATER, 9 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer 13 partijen, 585 stuks, 2925 Kg. Prijzen van 23 tot 25 cent per pond. Handel matig. UTRECHT, 9 Jan. Paardenmarkt. Aanvoer 425 stuks paarden en veulens. Handel matig. Prijzen: luxe-paarden f 350 tot f 400; werkpaar den f 175 tot f 300; oude paarden f 80150; 1-jarige paarden f 120 tot f 160; 2-jarige paar den f 175 tot f 225' hitten f 80175 per stuk. ROTTERDAM, 9 Jan. Veemarkt. Aangevoerd werd in totaal 2579 stuks, t.w.: 612 vette run deren, 178 vette kalveren, 10 nuchtere kalveren, 1113 schapen en lammeren, 666 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 4050; vette ossen le kw. 66. 2e kw. 58. 3e kw. 40—50; vette kalveren le kw. 120, 2e kw. 110, 3e kw. 7080; varkens (levend ge wicht) le kw. 49, 2e kw. 48, 3e kw. 46; schapen le kw. 45, 2e kw. 39, 3e kw. 30; lammeren le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 21, 2e kw. 18, 3e kw. 16; lam meren le kw. 16, 2e kw. 14, 3e kw. 11. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koeien tot 74 ct„ prima ossen tot 68 ct. Vette kalveren: aanvoer korter, han del stug, prijzen van vorige week met moeite te handhaven, prima tot f 1.30. Schapen en lammeren: aanvoer grooter, handel traag, prijzen van vorige week Dinsdag met moeite te handhaven. Varkens: aanvoer gelijk vorige week, handel lui, prijzen lager. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. ROTTERDAM. 9 Jan. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 2.10—2.40, Zeeuwsche Eigen heimers 1.90—2.20, Eigenheimers blauwe 1.90— 2.20, kleine idem 1.40—1.60. bonte en blauwe 2.70—3, kleine idem 1.70—1.90, Bevelanders 2— 2.25, Zeeuwsche bintjes 1.701.90 per H.L. West- landsche ronde zand 4.idem kleine 3.per 100 kg. Aanvoer redelijk. Handel kalm. ROTTERDAM, 9 Jan. Vlasmarkt. Aange voerd werd: 7500 kg. blauw, schoon 70—80 ct„ 2500 kg. Groningsch 6575 Ct., 8650 kg. Hol- landsch geel 70—80 ct., 2100 kg. Dauwroot 60 65 ct. per kg. Er was verleden week op het land vluggen handel, zoodat de aanvoer heden niet groot was; er bestond goede kooplust. Alles werd aan bestaande prijzen verkocht. AMERICAN «✓CIGARETTES De Serajoedal Stoomtram zal op 16 Januari a.s. de achterstallige coupon van 1 December 1937 uitbetalen. De Java-suikerverkoopen uit oogst 1938 en 1939 bedroegen sedert 1 Januari jl. 23006 ton. Als gevolg van de jongste maatregelen der Britsche instanties tot verdediging van het Pond Sterling vonden goudverkoopen te Londen plaats tot een bedrag van 414.000. Hierdoor daalde de goudprijs met 8% d. tot 148/9/2. De invoer van Frankrijk over het jaar 1938 bedroeg fr45.98 milliard, hetgeen jr. 3.6 milliard meer is dan in 1937. De uit voer beliep jr. 30.58 milliard, of fr. 6.68 mil liard meer. Het invoer-over schot daalde derhalve van ongeveer fr. 18 tot fr. 15 mil liard. De Amerikaansche zinkproductie bedroeg in December jl. 44.800 ton tegen 40.300 ton in November; de afleveringen bedroegen 39000 ton, tegen 43.700 tonDe voorraden bedroegen per einde December 1.266.000 ion. De automobiel-productie in de Vereen. Staten gedurende de afgeloopcn week wordt op 76.685 auto's geraamd, tegen 72.215 auto's in de voorafgaande week en 54.084 stuks in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Van de General Motors 32.230 wagens, respect. 32.913 en 22.415 wagens; van Chrys ler 21.610, 19.760 en 2750 wagens en van Ford 17.740, 17.140 en 22.765 wagens. De Chevrolet, dochtermij. van de General Motors, verkocht in December 66.832 auto's tegen 53.603 auto's in December 1937. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg in 1938 gemiddeld 37.8 pet. van de capaciteit, tegen 73.4 pet. in 1937. Zij be droeg 27.839.000 ton, tegen 45.503.000 ton. In de maand December jl. 3.143.000 ton, tegen 3.572.000 ton in November 1938. De staalproductie in het Youngstown- district wordt in het begin dezer week op 55 pet. der capaciteit geraamd en in het Pittsburgh-district op 44 pet De uitvoer van Amerika naar Duitschland bedroeg in November jl. 8.62 miUioen, tegen 10.16 mill, in October 1938. De in voer beliep 6.92 mill., tegen 7.28 mill. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.598.60/2 ér. slot 8.59/2), de Dollar op 1.83^—1.84 (1.83%), de Frajik op 4.844.85/z (4.85)de Belga op 31.02/231.07/2 (31.06) en de Zwitsersche Frank op 41.50—41.55 (41.51). De Nivas verkocht suiker voor export 8128 tons bruine De „Javabode" deelt mede, dat de „Billi- ton Maatschappij" binnenkort zal overgaan tot de oprichting van een aluminium- fabriek in het Djocjasche. 500.— dokterskosten tO.OOO.- bij blijvende invaliditeit 10.0O0.— bq overlijden Uitsluitend voor onze diénten Vraagt nadere inlichtingen aan de bekende MAANDAG 9 Jan. QJ V. Sedert Gisteren Waar- a i-t nemingspunten ÖJ 3 CS V 60 O O) 09 60 O Keulen 6 u. 39.64 3745 0 00 0.19 Lobith 10.25 1 039 0.00 0.24 Nymegen 8.65 808 000 0 24 Kampen 3.62 2.92 0.00 0.26 Westervoort 8.60 8.18 0-00 C 17 Deventer 1.76 J.96 0 42 0 00 St. Andr W 9.18 S 71 0 00 -.20 Arnhem 3.08 3.12 0.00 0 06 Vreesw. 1. w. 0.12 0 15 0.00 0 09 Maastr. Hjs. 41.65 0 00 OCO 1) Borgh 41.30 42 58 0 24 0 00 Belfeld 12 32 0.00 0.06 Venlo 9.75 11.88 0.00 0 01 Grave 5.35 2) Sluis 5.70 5.25 0 00 0 17 Lith 1.64 000 012 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn by geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zyn by geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 27— AP 12 u 2 u 0 44— AP AP Stadswater 8 u 0 27— AP 12 u 0 44— AP 2 u AP Amstelwater 8 u 0.27— AP 12 u 0 44— AP 2 u AP IJselm water 5 u 0.07— AP 12 u 0.05— AP 2 u AP WATERSTAND OP DEN RIJN 9 Jan. 7 Jan. 9 Jan. 7 Jan. Rheinf 1.54 1.58 Ems Breisach 1.22 1.36 Gaub 126 1 43 ECehl 148 1.54 Coblenz 1.70 1 64 Maxau 3.01 316 Trier 0.96 1..-3 Mannh 1.97 2 08 Keulen 1.51 1 89 Diedesh Dusseld 0 93 .36 Lohr Ruhrort 017 055 Matnz L92 2.04 Wesel 0.13 058 Bingen 1.16 1.30 Emmerik 1.54 2.00

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11