UIT DEN OMTREK hEbï U Noq; R.K. STAATSPARTIJ CjEEN AchTERLidiT? MAANDAG 9 JANUARI 1939 R. K. Provinciale Kieskring Velsen J aar ver gadering Statenverkiezingen Bestuur sad vies HET JUBILEUM DER ARTILLERIE Défilé voor de autoriteiten BENNEBROEK BEVERWIJK CLANDESTIEN LUISTEREN STILLE OMGANG SCHOOLVOEDING BEGONNEN BURGERLIJKE STAND Het urgentie-program van den R.K. Middenstand R.K. Groentenhandelaren BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM Stads- of Spatbordlampjes noodig VELSEN HEILIGE BANDEN" Een succes der K.S.A, Bond van IJsclubs in Noordholland Matige belangstelling voor de vergadering BURGERLIJKE STAND IJMUIDEN GEMEENTE-ARBEIDSDIENST Naar Grimsby De vischvloot in 1938 IJmuidens Mannenkoor ZANDVOORT Lijnvliegtuïg Zurich- Par ijs neergestort Skiërs door lawine overvallen ZAANDAM Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Zaterdagmiddag vergaderden de afgevaardig den in den Statenkring Velsen in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer P. J van Groeningen, herdacht in zijn openingswoord de benoeming van het bestuurslid, den heer Ed. Steger, tot burgemeester van Oorschot. Medegedeeld werd, dat de Provinciale Cen trale in Noord-Holland is gereorganiseerd. Voor den Rijkskieskring Haarlem zijn aan gewezen als bestuursleden de heeren J. J. Brinkman te Haarlem, de heer Hom te Weesp en P. J. van Groeningen te Nes a/d Amsteï. De secretaris Van Zuilen en de penning meester Post brachten jaarverslagen uit. De contributie werd bepaald voor 1939 op 3 cent per lid. In de vacature Ed. Steger werd de heer Tel te Heemstede gekozen in het bestuur en als candidaat voor het bestuur in de Kamer- Centrale gesteld de heer Poncin te Santpoort. De candidaatstelling had een vlot verloop in alle afdeelingen, behalve Bennebroek en Lisser- broek, die geen candidaten hadden ingediend. Het aftredend Statenlid Dr Droog stelde zich niet meer herkiesbaar. De heer P. Heilker (aftr. Statenlid) was in 23 afdeelingen gesteld, de heer P. G. van Wees te Nieuwer-Amstel in 19, de heer J. P. Nijssen te Velsen in 11 en vervolgens enkele candida ten in 4 of minder afdeelingen. Het bestuur had de candidatenlijst als volg» samengesteld: 1. P. Heilker te Hoofddorp. 2. P. G. van Wees te Nieuwer-Amstel. 3. Mr. Tonino te Santpoort. 4. Mr. F. J. Boelens te Aalsmeer. 5. Mr. Roeffen te Aalsmeer. 6. J. N. Stolp te Santpoort. 7. J. J Kamerbeek te Heemstede. 8. P. J. Beemster te IJmuiden. De heeren J P. Nijssen en Dr. Koot hadden zich teruggetrokken. Na bespreking vereenigde de vergadering zich met dit advies met 53 voor en 10 tegen. Voor iiet eerst sedert IJmuiden weer gami- zoenstad ge Worde'-, is, is men hier getuige ge weest van een officieel militair vertoon, dat hedenmorgen plaats had ter gelegenheid van de herdenking van het 125-jarig jubileum van het Regiment Kust-Artillerie. De herdenking begon met het «ceremonieel van het hijschen van de vlag op het pantser fort, waarbij de bezetting in carré stond opge steld. Terwijl de manschappen het geweer pre senteerden, ging de vlag omhoog, waarna de garnizoenscommandant, kapitein Drukker, zijn mannen toesprak en daarbij de historie van het regiment in herinnering bracht. Na afloop van deze plechtigheid werd een marsch door de gemeente gemaakt. Om half elf arriveerde de troep voor het raadhuis, waar voor de autoriteiten werd gedefileerd. Voor den ingang van het raadhuis stonden opgesteld de burgemeester, mr. M. M. Kwint, en de wethou ders J. O. Dunnebier, J. P. Nijssen en W.» Vis ser, benevens de garnizoenscommandant. Op het Raadhuisplein werd de troep wederom in carré opgesteld. Nadat de wapenen waren gepresenteerd, werd de troep doo: burgemeester Kwint geïnspecteerd, Waarn- een défilé volgde, dat door -ele ingezetenen met groote belang stelling werd gade geslagen. Vanmiddag zullen op het fort wedstrijden worden gehouden, na afloop waarvan in de cantïne de legerfilm zal worden vertoond. De dag zal worden besloten met een film voorstelling in het Thalia Theater. R. K. Volksbond. Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond afd. Bennebroek in het Ver- eenigingsgebouw zijn jaarvergadering. Na een welkomstwoord tot de leden, gezellen en den spreker, den heer B. Loerakker, wenschte de voorzitter allen een oprecht en zalig nieuwjaar. Spr. sprak den wensch uit, dat dit jaar voor allen iets gunstiger moge zijn dan 1938, in het bijzonder voor de werkloozen. Onmiddellijk na de opening werd het woord verleend aan den heer Loerakker, die in een gemoedelijk praatje verschillende actueele za ken besprak, zooals de door den minister ge nomen maatregelen betreffende de verdiensten van kinderen in gesteunde gezinnen, de kinder toeslagregeling en de consequenties van het plan-Westhoff. Vervolgens ontwikkelde spr. verschillende ge dachten over de Nieuwe Gemeenschap, waar- 'SVsX mMorgen ga lk ervoor zorgen I"* JO, Ja. da'* waar ook...." Jk heb nog geen tijd gehad"*. Al die „argumententezamen helpen tegen bekeuringen (en„i botsingen I) veel minder goed dan 'n fietsachtd? kcfat qp s'n eentje! van het initiatief is uitgegaan van het R. K. Werkliedenverbond. Tenslotte deed spr. een beroep op de jongeren, om zich toch op de hoogte te stellen van het dagelijksch gebeuren en een zelfstandige opinie te vormen door het bestudeeren van de ency clieken, hierbij voorgelicht door de praktijk der ouderen. Hierna begroette de voorzitter den nieuw- benoemden geestelijken adviseur, den weleerw. heer kapelaan Emmelkamp. In verband met het vergevorderde uur werden de jaarverslagen verschoven, zoodat men on middellijk overging tot de bestuursverkiezing. Alle aftredenden, t. w. de heeren R. Lommerse, M. Otte, F. Vermeus en P. van Bakel, werden h erkozen. Besloten werd vervolgens om gezamenlijk met den Chr. Landarbeidersbond pootaardappelen in te koopen. Na een gratis verloting, die nog gehouden werd, sloot de voorzitter onder dank deze ver gadering. Door de Radio-centrale is bij de politie een klacht ingediend tegen iemand, die zichzelf in het genot had gesteld van radio-ontvangst mid dels de radio-distributie, waarvan hij geen abonné was. De aansluiting had hij zelf ver zorgd, zij het op een weinig deskundige manier. Doch ook zoo iets wordt tegenwoordig vlug ge noeg opgespoord. Het Gezelsch5p van den Stillen Omgang naar Amsterdam houdt zijn jaarvergadering op Don derdag 12 Jan. a.s., des avonds 8 uur in het K. ,S. A. gebouw. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer F. J. de Wilde, secretaris. Candidaten kunnen worden opgegeven tot 11 Januari, Jan Vermeijenstraat 7. De jaarlijksche tooneelavond wordt gehouden op 26 Jan. as. eveneens in het K. S. A.- gebouw. Opgevoerd zal worden ,,'t Wespen nest", een blijspel van J. W. v. d. Heijden en H. Bakker. Vandaag is de verstrekking van schoolvoeding wederom hervat. Het aantal schoolkinderen, dat hiervan profiteert kon met een honderdtal wor den uitgebreid dank zij de mooie gift van de Harddraverij-vereeniging, die, zooals bekend, f 528.— voor dit doel beschikbaar heeft ge steld. Thans wordt in totaal aan ongeveer 350 kin deren een warme maaltijd verstrekt en daarmede kan tot aan de Faaschvacantie worden doorge gaan. Zoo goed als alle kinderen, die daarvcor in aanmerking komen nemen thans aan de schoolvoeding deel. Geboren: L. Cappelle-Tromp, d. E. van Dijk- Wagner, d. E. Sanberg-Wolter, z. Z. Huhl- Schöduer, d. G. Bouwknegt-de Bie, d. F. C. J. v. d. Heide-Zweeris, d. M. Mulder-Zwaakhuizen, d. A. Beumer-Waterman, z. H. van Rookhuizen -Oosterwal, d. C. A. Scheiriinck-Admiraal, z. OverledenJ. J. Bisschop, 76 jaar, geh. met W. G. Mascini, Peperstraat 10. A. M. de Jong, 76 jaar ongeh., Peperstraat 36. M. J. E. Boeke, oud 25 jaar ongeh., Breestraat. Morgen, Dinsdagavond wordt in het K. S. A.- gebouw een groote propaganda-vergadering ge houden door de R.K. Mïddenstanosvereenigmg „De Hanze". Als spreker treedt op de heer Jan Bakker, die als onderwerp zal behandelen: „Ons Urgentie- program 1938." Ook de dames worden uitgenoodigd deze ver gadering bij te wonen. Woensdagavond houdt de afdeeling Beverwijk van den R. K. Bond van Kleinhandelaren, een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw, ter be spreking o.a. van het rapport van den keur meester over 1938, terwijl verder candidaten moeten worden gesteld voor het hoofdbestuur Kapelaan v. Niekerk gaat heen Door de vele vrienden, die kapelaan W. van Niekerk in den korten tijd, dat hij in Bloemendaal was, mocht verwerven, zal het betreurd worden, dat Z. H. Exc. de Bisschop den kapelaan in Vlissingen be noemd heeft. In zijn plaats heeft Mgr. benoemd de weleerw. heer J. A. I. Adank, neomist. Een waschdief geknipt Als verdacht van diefstal van waschgoed te Aerdenhout, is dooi de recherche alhier aangehouden J. H. van E. oud 61 jaar, wonende te Haarlem. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 2 t.m. 7 Januari 455 douchebaden en 24 kuipbaden genomen. Aan 32 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt. Van de gelegenheid tot kosteloos ba den op Woensdagavond werd door 85 volwasse nen gebruik gemaakt. Tooneeluitvoering „D. E. S." Voor een heel goed bezette zaal gaf de R.K. Tooneelvereeni- ging „Door Eendracht Sterk" Zondagavond in het RK. Vereenigingsgebouw haar 2e seizoen- uitvoering, waarvoor gekozen was het tooneel- spel in 4 bedrijven „de Vreemdeling" van An- toon Coolen. In dit stuk beschrijft Coolen het lot van een jongen man, waarvan de ouders door echt scheiding uiteen gegaan zijn. Hij komt tenslotte, na zelfs doodslag ge pleegd te hebben en daarvoor 8 jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht, in het ge zin van een smid en hij hier leert hij kennen het ware geluk van een goedgezinsleven. Annie Bierman als de dochter Agnes,heeft weer een groot aandeel gehad in het slagen van dezen avond, Wat wist zij de aanwezigen te boeien, als zij daar staat te luisteren sis „de vreemdeling" zijn misdaad aan haar vader bekent. C. Pijlman was een goede vertolker van den vader, den smid Hamers. Als een goede huis vader toonde hij belang in alles wat zijn kin deren deden, in dat van zijn twee jonge zoons maar ook in dat van zijn dochter. Mej. Corry Meijbcom als de moeder van Ag nes begon wat zwakjes, maar was daarna de voortreffelijke moeder, die meevoelde fhet haar dochter, maar ook met het lot van den vreem deling. Bij zijn opkomen als „de Vreemdeling" was J. Swinkels o. i. wat te veel oude man, ook al had hij dan veel leed gekend, door zijn misdaad en de 8 jaren gevangenisstraf. Eenmaal in het huisgezin opgenomen, her stelde hij zich en wist de aanwezigen weer te boeien. Vooral zijn bekentenis van zijn vroeger leven zonder tehuis en zijn misdaad en het afscheid als hij weer de wereld als zwerver in zal gaan, waren doorvoelde cogenblikken. F. Zijm als meester Johan Bosch kon ons niet bijzonder bekoren, vooral in het begin niet, als de verloofde van Agnes. Hoe weinig reageerde hij b.v. op de bekentenis van Agnes, dat zij hem niet lief had. Later, als hij zich ziet geplaatst tegen Peter Berg is hij wel iets beters. De twee jongens van smid Hamers gaven aardig spel te zien, vooral de kleine Martijn (Andries Schelvis) debuteerde niet slecht. Alles bijeen was het een goede propagandas voor de a.s. jubileerende vereeniging. (men gaat straks het 40e seizoen in). Rest ons nog te melden, dat naast het spel ook tooneel- en kapwerk goed verzorgd was, en dat Nibbering's Muziekensemble als altijd weer voor een goede muzikale afwisseling zorg de, ook tijdens het gezellig samenzijn na. af loop. Automaten voor gaspennïngen Sinds ge- ruimen tijd staat aan het kantoor van de gas fabriek een gaspenning-automaat, die in een dringende behoefte voorziet. Thans wordt een proef genomen met een ge heel ander systeem, dat vrijwel geheel overeen komt met de bekende Postzegelautomaten. De nieuwe automadt is opgesteld in de Haem- stedelaan, vlak bij de Binnenweg en bevestigd aan het hek van het transformatorenhuisje al daar. Wanneer deze proef slaagt, zullen ten gerieve van de muntgasverbruikers nog meerdere auto maten van dit type op verschillende punten in de gemeente worden opgesteld. Be St. JosepsgezeUen. Donderdagavond houden de St. Josephsgezellen een vergadering waarop de Praeses zal spreken. Gaarne sporen wij de gezellen aan om vooral dien avond allen present te zijn. De tooneelclub „De Treffers" zal op 22 Jan. een uitvoering geven van „De Gestrafte met den koorde" van Henri Ghén. Houdt daarom 22 Januari vrij! De damesclub O.D.I. speelt Dinsdagavond tegen St. Bavo 3 te Heemstede. Vertrek om 7.30 vanaf het ge bouw. In den Volksbond hedenavond een wedstrijd tusschen de kaartclubs O.N.A. en O.G. Deze vangt om 8.30 uur aan. R. K. Harmonie „Crescendo". Een stamp- fa de afstcmd' lussched deif uiterste; zijkant van uw auto en cis buitenzijde van het koplampglas soms ook groote» dan 40 centimeter? Dat moogt u wei eens nameten, waat to dat geval bebt u volle zaal. De heer Seijsener opende den avond op gebruikelijke wijze en sprak zijn vreugde er over uit, dat ailen wederom present waren. Daarna werkte de Harmonie haar program ma zonder onderbreking af. Dit keurig corps met zijn goede instrumenten- verdeeling en uitstekenden leider, den directeur Ger. Dik, heeft den aanwezigen een avond van fijne kunst gegeven. De onderafdeeiing van onze levenslustige af deeling van den Ned. RE. Volksbond is niet de minste onder haar zustervereenigingen. Na de pauze trad het duo Jeannette en Ge rard Arnoldy op. Wat hebben de aanwezigen ge noten van de aardige en zeer beschaafde lied jes, voordrachten en éénacters van dit amu sante paar! Als intermezzo kregen we nog populaire mu ziek van de „The Blue Rhythme Boys" onder lei-: ding van den heer Nic. Dreef te hooren zoodat er voor elk wat wils te beluisteren was. Het was werkelijk een genotvolle avond. Tot weerziens „Crescendo". Een volgende maal zijn we weer graag van de partij. R. K. Kring. Nogmaals zij men herinnerd aan de belangrijke vergadering van de R. K. Kiesvereeniging op Donderdag a.s. in Hotel Sistermans. Aanvang 8 uur precies. Tooneelwedstrijd. De tooneelwedstrijd ge houden ter gelegenheid van het jubileum van de R.K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoe gen", alhier, vond Zondagavond doorgang. De tooneelvereeniging uit Krommenie was ditmaal aan de beurt en voerde op het tooneelstuk ,,'t Lammeke", een gemengd spel in 3 bedrij ven, van Ballings. Regie: A. Koning. De heer Veldhoven opende dezen drukbe- zochten avond, welke in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond werd gehouden met een woord van welkom, waarin hij bijzonder wel kom heette de spelers van dezen avond. Spre ker wenschte allen een genotvollen avond. De tooneelvereeniging „St Bonifacius" uit Krommenie voerde hierna bovengenoemd too neelstuk op. Met veel succes werd het stuk, dat In smeuig Vlaamsch werd gesproken, uitgevoerd en op een zeer goede wijze vertolkt. Er werd prachtig ge speeld en het publiek had een prachtigen avond. De volgende wedstrijd is bepaald op Zondag 15 Januari a.s. Loop der bevolking. Het verloop van de bevolking dezer gemeente gedurende het jaar 1938 is als volgt geweest: Op 1 Januari 1938 bedroeg het aantal inwo ners 4783 mannen, 4637 vrouwen, totaal 19.420. Dit getal werd vermeerderd door vestiging met 182 mannen, 232 vrouwen, totaal 414 en door geboorten met 128 mannen en 116 vrouwen, to taal 244. Door vertrek werd het inwonerstal in den loop van 1938 verminderd met 175 .man nen en 227 vrouwen, totaal 402 en door over lijden met 22 mannen en 30 vrouwen, totaal 52. Op 31 December 1938 bedroeg het aantal in woners derhalve uit 4896 mannen en 4728 vrou wen, totaal 9624. De vooruitgang bedraagt der- Onder vrij groote belangstelling werd Zater dag in het fraaie Rex-theater aan den Groene- weg het prachtige filmwerk „Heilige Banden" vertoond, welke uitgaat van de Katholieke So ciale Actie. Deze documentaire film, een schepping van den bekenden Franschen cineast Robert Alexandre werd met speciale toestemming der Kerkelijke autoriteiten vervaardigd. Op voortreffelijke wijze is Alexandre e/ in ge slaagd met zijn camera een film samen te stel len, waarin het leven eener religieuze communi teit tot in de finesses in beeld wordt gebracht, niet als een nabootsing maar als zuivere reali teit. Tot nog toe voor alle bescheiden en onbe scheiden blikken gesloten gehouden, worden hierin getoond de aanneming en intrede van postulanten ,de cermonie van inkleeding, pro fessie en eeuwige geloften. Prachtige in- en exterieur-camera-opnamen belichten het leven van gebed en actief klooster leven. Op loffelijke wijze heeft men ter accentueering van stemmingen bij deze unieke film gebruik ge maakt van muziek en liturgische gezangen. Mede door een beknopte verklarende toelich ting bij de film gesproken is het ook voor den niet-katholieken bezoeker mogelijk de portée van het vertoonde in zich op te nemen. Dank zij het feit, dat vele katholieken, (on danks het zeer ongunstige tijdstip van vertoo- Te Alkmaar werd in Paviljoen Kinheim de vergadering gehouden door den Bond van IJs clubs in Noord-Holland, ter bespreking van de reglementeering van wedstrijden om geldprij zen, in het belang van de vereenisingen en de rijders. Ondanks de velé uitnoodigingen welke waren verzonden, was de belangstelling matig. Vereenigingen uit Amsterdam en omgeving wa ren aanwezig. De vergadering werd met een woord van welkom geopend door den heer H. G. Rijs, die zijn teleurstelling uitte over het feit, dat van de 60 aangeschreven vereenigingen maar zoo weinige ter vergadering waren gekomen. De oorzaak moest wellicht gezocht worden in de gebrekkige financiën van vele vereenigingen, die daardoor geen wedstrijden kunnen uitschrij ven en daarom meenden deze vergadering niet te behoeven bij te wonen. Een regeling voor het rijden om geldprijzen is toch zeer gewenscht, vooral in het belang der vereenigingen zelf. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer W. van Riesen uit Heerenveen, die uiteen zette, dat vroeger bij het hardrijden om geld vaak wantoestanden voorkwamen. Een regeling werd noodzakelijk en daarom werd de Friesche Ijsbond opgericht (thans 185 vereenigingen groot). Later kwamen ook in andere Noorde lijke provincies bonden en ook in Noord-Hol land. Gezamenlijk tellen deze bonden 350 ver eenigingen. Het hoofddoel dezer bonden is goe de regelingen voor wedstrijden te treffen en verkeerde toestanden tegen te gaan. De samen werking is goed en de resultaten zijn 't even eens. a Het invoeren van reglementen veroorzaakte wel veel moeilijkheden met de rijdsters en rij ders, maar die werden overwonnen, mede om dat allereerst het belang der vereenigingen in het oog werd gehouden. Met toerisme bemoeien deze bonden zich in het algemeen niet, in te genstelling b.v. met de Ijsbond Hollands Noor derkwartier. In Friesland geldt o.a. de bepaling, dat rij ders en rijdsters die in de provincie rijden op banen van niet bij den bond aangesloten ver eenigingen, uitgesloten worden. Voor Noord- Holland, waar nog veel vereenigingen geen lid van den Bond zijn, zal in dit opzicht eenige soepelheid betracht moeten worden. Toch kan met niet-lid-zijnde vereenigingen samenwerking worden gezocht, want het is ook in het belang van die vereenigingen, dat de wedstrijden goed en fair verloopen. Een afgevaardigde van de vereeniging te Schagen zei, dat zijn vereeniging wel veel voor den bond gevoelde maar dit bezwaar had, dat de bond maar een twaalftal vereenigingen om vat, terwijl nog ongeveer vijftig vereenigingen geen lid zijn. De rijders zouden, wanneer de bond uitsluiting zou toepassen, naar die vele andere vereenigingen gaan, zoodat men ten slotte zonder rijders zit. Veel knoeierij komt in N. H. trouwens niet voor, omdat het amateu risme hier nog zeer overheerscht, in tegen stelling met Friesland. Naar aanleiding van een opmerking, ge maakt door den afgevaardigde van Enkhuizen, betoogde de heer Rijs, dat ook op het gebied van prijzen samenwerking gewenscht is in het belang van de financieel zwakkede vereenigin gen. De heer van Riesen zei, dat ongelimiteerd hooge geldprijzen alleen maar in het voordeel van de rijders zijn, die er vaak dan nog een on derling potje van maken. De vereenigingen leggen er het loodje bij. In Friesland gaat thans haast geen vereeniging boven de loo,Zelfs vereenigingen, die dispensatie kregen om hooger te gaan*mochten van die dispensatie geen gebruik maken. Meer publiek lokken die zeer hooge prijzen toch niet. Ook in Noord-Holland is thans heel wat minder re den om hooge prijzen te geven. Spr. betoogde ook nog, dat een groei van den bond in het belang der vereenigingen zelf is. De heer Rijs opperde het denkbeeld het eens 3 jaar te probeeren. De vereeniging te Schagen zei voor drie kwart toe zich bij den bond aan te sluiten, vooral nu haar was gebleken, dat men aan het eind van ieder jaar vrij staat. (Men dacht aanvankelijk in Schagen, dat men voor 29 jaar lid van den bond moest worden!) Uit hetgeen verder besproken werd, bleek ook, dat Friesche rijders meestal ook in Noord- Holland niet willen rijden bij niet aangesloten vereenigingen, uit vrees in Friesland uitgeslo ten te worden. Ook maken ze zich hier niet schuldig aan knoeierijen, om dezelfde reden. De oud-voorzitter, Mr. Eecen, betoogde, dat de bond weliswaar slechts twaalf a dertien vereenigingen omvat, maar die vereenigingen zijn ook de belangrijkste. Wanneer samen werking wordt gezocht met den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier, welke zich op tourisme toelegt, zal dat den bloei van den Bond van IJsclubs ten goede komen. Spr. zag nog veel perspectief in den Bond van IJsclubs. Na bespreking van nog eenige zaken volgde sluiting. ning) van hun sympathie voor dit prachtige en tegelijk vruchtbare werk der Kath. Sociale Actie hebben blijk gegeven, mag de verwachting ge koesterd worden dat meerdere malen goede films vertoond zullen worden die een geheel andere sfeer zullen weten te scheppen dan vele mon daine z.g. „moderne" films. Daarom kan ongewijfeld dit vruchtbaar werk der Kath. Sociale Actie ons aller sympathie hebben. Indrukwekkend is de sfeer die uitstraalt van 'cze religieuze communiteit, welke thans zoo'n scherp contract vormt met die geestesstroomin- gen van dezen tijd. Met recht mogen wij katholieken trotsch zijn p onze on'-"bare k'oosfergemeenschappen, ver spreid over de vier windstreken der aarde, waar in de naastenliefde zoo wordt beoefend als in ..Heilige Banden" is vastgelegd en wat voor een ideale samenleving een allereerste vereischte is. Geboren: G. H. Schoutenvan Schinkel, z.; A. M. SchoorlHeeremans, z.; G. OnrustVeld- huijs, d.; S. KramerBos, d.; A. M. v. d. Bos Abel, d.; A. van AckerKalkman, z.; T. Snij derMinnes, z.; G. C. PostKalkman, z.; D, G. RedekerHoogervorst, z.;. M. de Graaff—van Andel, z. Ondertrouwd: W. Smit en G. N. J. Heiligen berg; W. A. Swarte en W. C. van Schaik; C. Koster en H. v. d. Doel; L. Beusenberg en M. de Vries; P. Blokker en L. H. Lengton; G. W. Gold- schmidt. Gehuwd: A. M. v. d. Brink en M. C. Wester man; V. Schuytvlot en M. C. Lettenmeijer; P. Bosman en M. W. Soirljé. Uit het overzicht der Gem. Arbeidsbeurs blijkt dat het aantal ingeschreven werkzoekenden op einde December 2566 bedroeg tegen 2268 op einde November 1938. Het aantal inschrijvingen van werkzoekenden bedroeg' 1211 m. en 27 vr„ het aantal plaatsin gen van werkzoekenden bedroeg 518 m. en 8 vr. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg 520 m. en 24 vr„ waardoor geplaatst wer den 518 m. en 8 vr. Van de Centrale Werkplaats werden twee leerlingen geplaatst. Slechts 19 man waren op het einde van December bfj de rioleringswer ken tewerk gesteld. Alle andere objecten werden Tijdelijk stopgezet wegens de weersgesteldheid. Naar wij vernemen is ook de stoomtrawler Gerberdina Johanna IJm. 38, van de reederij De Vem, naar Grimsby gedirigeerd, teneinde aldaar zijn visch te verkoopen. Niettegenstaan de Engeland van de opbrengst 10 pet. invoer rechten heft, blijken de prijzen gunstiger te zijn dan te IJmuiden. De stoomtrawler Haarlem en Gloria besomde vorige week te Grimsby resp. ruim f 7000 en f 5000. Op 1 Januari j.l. bleek de IJmuider Visch vloot te bestaan uit 99 schepen n.l. 93 stoom- en motortrawlers, 4 motorloggers en 2 motor- kotters, tegen 113 schepen in 1937, Aan de vloot werden toegevoegd een drietal in Engeland aangekochte stoomtrawlers en l motorlogger. Niet minder dan 18 trawlers moes ten van dit toch al zoo sterk gedunde aantal nog worden afgeschreven. De „Sperwer" ging door stranding verloren, terwijl een andere trawler naar Ierland verkocht werd. Niet. min der dan 16 oud-gedienden kwamen onder den moker. Morgenavond geeft het jubileerend IJmui dens Mannenkoor, bij gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan, een concert in den Thalia- Schouwburg, toegankelijk voor leden en dona teurs. De Vereeniging zal zal een zestal koorwerken ten gehoore brengen, terwijl ook H. Viskil (tenor) en B. Lensky (viool) aan dit jubileum concert zullen medewerken. Het dienstbodenvraagstuk Voor Zandvoort kan zeer spoedig de tijd aanbreken, dat men hier van een dienstbodenvraagstuk zal moeten spre ken. Juist door het vertrekkèn van een groot aantal vrouwelijke werkkrachten naar haar ge boorteland kon het wel eens gebeuren, dat hier in de zomermaanden van een dienstbodennood gesproken kan worden. De hotels, die wel zoo veel mogelijk Nederlandsch personeel in dienst hadden, doch ook en vooral terwille van de bui- tenlandsche gasten ook personeel had van bui ten de grenzen, zouden dezen zomer wel eens voor een tekort kunnen komen te staan. Het is reeds eenigen tijd geleden, dat van overheids wege alhier getracht is een cursus op te richten voor hulp in de huishouding, doch wegens ge brek aan belangstelling kon deze geen doorgang vinden. Wanneer de hotels en pensions het de zen zomer met ongeschoolde krachten zouden moeten doen, al Is het slechts gedeeltelijk, dan kon het leed wel eens niet te overzien zijn. Daarom is het noodig, dat men reeds nu zijn maatregelen neemt. De plaatselijke commissie tot behartiging der belangen van jeugdige werk loozen geeft den hotel- en pensionhouders dan ook ernstig den raad zich in verbinding te stel len met gemeentebesturen en met menschen, die op het terrein van hun branche werkzaam zijn om de handen ineen te slaan en een campagne te beginnen tot het wakker schudden van in aanmerking komende werkkrachten, waarbij een van de noodzakelijke dingen zou kunnen zijn 't overzien van de te vervullen plaatsen. De vo renbedoelde commissie stelt zich gaarne bereid in deze straks brandende kwestie de behulp zame hand te bieden. Wanneer de hotel- en pensionhouders hun wenschen dienaangaande aan de commissie kenbaar maken, dan kan ze in samenwerking met B. en W. en den dienst van maatschappelijk hulpbetoon ongetwijfeld wegen kunnen vinden ter oplossing. Gaarne zal de commissie des Zaterdags tusschen 3 en 4 uur in het gebouw Groote Krocht 10 onder voorzit terschap van den wethouder van sociale zaken ieder in de gelegenheid stellen zijn belangen te bespreken. Er zal snel gehandeld moeten worden, wil de commissie eenig resultaat bereiken. Kerstconcert De R. K. Zangvereeniging Arti et Religioni heeft met medewerking van een viertal solisten Zondagavond in het patro naatsgebouw een voortreffelijk Kerstconcert ge geven onder leiding van den heer Paul Broersen, directeur. Slechts het eerste nummer lag wat zwaar voor dit koor, terwijl de acoustiek waarschijnlijk door een ongelukkige wijze van tooneeldécor niet te roemen viel. Dit eerste stuk, de Lauda Sion van Felix Mendelsohn, kwam eerst bij SENLIS, 7 Jan. tHavas). Het ZwitserscW, verkeersvliegtuig, dat uit Ziirich om 15 uur t? Parijs moest aankomen, is om half vijf neerge' stort op 200 M. van de spoorwegsplitsing bi) La Chapelle in Serval. In het toestel zaten d? piloot, een stewardes en 14 oassagiers. Gemel? wordt dat vijf der inzittenden gedood en 1" gewond zijn, waarvan één ernstig. GRENOBLE, 7 Jan. (Havas). De Petit DaU- phinois meldt, dat een lawine vanmorgen ee" groep skiërs, die uit Valloire in Savoie vertrek' ken waren voor een tocht naar den Col PoO" sonnière, op de hellingen van Galibier bedol' ven heeft. Er zouden acht dooden te betreure" zijn. het derde gedeelte, de Sit laus Plena, normal tot zijn recht. Voor dit koor, dat heel goed no8 enkele heerenkrachten zou kunnen gebruiken' was dit stuk wel wat hoog gegrepen. Des meer lof voor de groote toewijding om het aa" te durven en In dit licht bezien, was deze eerst? uitvoering lang niet slecht. De heer P. de Vos uit Haarlem zong enkel? bassoli en deed dit met zijn warm stemgeluid zeer goed. Vooral het Panis Angelicus van Césa' Frank werd zuiver en gevoelvol vertolkt. Na de pauze volgde een Stille Nacht van GrU' ber, dat door het koor met ontroering werd g?' zongen. In Die Ehre Gottes van L. von Beet' hoven kon de solist zijn basstem op volle sterkt? doen hooren. Het beste werd door het koor voorgedrag?" de eveneens zware opgave Halleluja van Handel' De andere solisten, de dames Burrij en Kuiper?' resp. als sopraan en alt en de heer Zandvoof® als tenor hebben het hunne er toe bijgedrage"' dat we dit Kerstconcert voortreffelijk kunne" noemen. Vooral de vele jonge krachten, die d>® koor bezit geven ons hoop dat de heer Broer' sen met dit ensemble het nog een heel eind ka" brengen. Burgerlijke Stand Geboren: Neeltje, d. va" J. Brand en A. Terol, Oosterparkstraat 60; WU' helmina Aafje, d. van J. Koning en M, A. Kar?' Jan Steenstraat 9a; Willem Antoon Maarte»' z. van W. Paap en A. V. Prahl, van Lennep' straat 45; Hendrik, z. van A. Becker en A. Sla®' Brederodestraat 98; Dirk, z. van A. Molenaar J. Koper, Buureweg 3. Ondertrouwd: J. L. van Maastrigt en C. Jansen, Hoogeweg 24; G. Drommel en E. B. va" der Veen, Burg. Beeckmanplein 6. Getrouwd: J. van den Bos en H. A. Krame» Hoogeweg 65 rood. Overleden: levenl. aang. kind van H. v. d' Splinter en T. van Duyn; A. J. Kuhn, oud 7' jr.; levenl. aang. kind van P. J. F. van der Mij? en A. Bol; P. Koning, oud 72 jaar; P. Koper, oud 64 jr. Bakcursus Uitgaande van het gemeentelij1® gasbedrijf zal te beginnen op Donderdag 19 Ja' nuari a.s. des namiddags te 2 uur een bakcursU? worden aangevangen, welke tegen zeer gering? inschrijfkosten kan worden gevolgd. Opgaven aan de toonzaal van het bedrijf' Oranjestraat tot en met Dinsdag 17 Januari. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Frederic zoon van J. F. Bakker en J. L. Breibag Ad? Pia, dochter van P. S, Zwikker en J. de RooÜ Jan, zoon van G. Rietvink en Tr. Bakke? Elizabeth, dochter van J. Postma en T* Weistra Cornells, zoon van H. Gruijs en Drenth Pieter, zoon van C. J. Slagmolen C. Fos Adrianus Jacobus Gerardus, zoo" van P. W. J. Bakkum en C. A. Hohenstein Tini, dochter van C. Onrust en N. Zaaijer Beatrix, dochter van G. Verweij en G. Lal»' mertse. Ondertrouwd: A. H. M. Koghee en A. d? Vries G. J. Vreijling en A. Ulle. Getrouwd: J. Achterberg en K. Stanthard® D. Metselaar en E. J. van den Berg Bosboom en D. Hartog. Overleden: Pieter van Bezooijen, 74 jaa". wedn. A. Schilperoord Pieter Bakker, 7* jaar, wedn. G. Jongejans Guurtje Bes, 6® jaar, echtgen. C. van Vlierden Frederik va» Erkel, 61 jaar, echtgen. J. H. M, Batenburg Marretje Lotze, 84 jaar, wed. E. Binsbergen Gerrit Snijder, 83 jaar, wedn. M. de Jong Petronella Vrijbloed, oud 75 jaar, wed. van I" Kooij. Hedenmorgen waren geen vangstberichten ui® het Kanaal, daar door het ruwe weer niet Se' vischt is. De volgende Kanaalvisschers zijn nog in ze?' Gdy. 112, 113, 268 en Sch. 95 en 73. IJMUIDEN, 9 Jan. Versche visch. Tarbot l-3° —1.45, Tong 0.66—0.91, Heilbot 1.08—1.22 ct. P' kg. Groote schol 11.5014.00. Middel schol 12.5" 15.50, Zetschol 17.00—19.00, Kleinschol 9.50-- 19, Schar 6.50—11.50, Tongschar 13.00—36.54' Poontjes 4.508.00, groote Schelvisch 22.00-7 27.50, middel schelvisch 19.0021.50, kleinmidd®* Schelvisch 11.0018.00, kleine Schelvisch 6.60 12.50, groote Gul 7.5012, kleine Gul 2.307.50' Wijting 2.50—5.20, Makreel 2.40—7.50, verse»! Haring 4.006.60 per 50 kg. Kabeljauw 30—»° per 125 kg., Vleet 0.78—4.60, Leng 1.07—2.6"' Koolvisch 20.0075.00 per stuk, Rog 16,00 per koop. Prijzen van visch uit de Witte Zee: groot Schelvisch 1.603.10, middel Schelvisch 2.80-' 4.40, kleinmiddel Schelvisch 3.00—4, klei»® Schelvisch 3.90—5, groote Gul 1.00—2.10, klei»® Gul 1.35—2.10. kleine Wolf 2.70—3.10, Roodbaar» 3.204.10 alles per 50 kg. Kabeljauw 7.10—8.1" per 125 kg. van de heden aangekomen S T O OMTRA WLERS Prinses Beatrix IJm. 117 410 manden 2340.-—' Eveline IJm. 115 1000 manden 3450.Neptuüff IJm. 87 150 mannen 2780.Bergen IJm. 16 5» manden 4210.Cath. Duyvis IJm. 40 600 ma» den 3390Amsterdam IJm. 58 1075 mande' 3920.—, Dolfijn IJm. 103 175 manden 3050.--' Zeeleeuw IJm. 29 195 manden 2610.Cond» IJm 72 180 manden 248Ó.Raaf IJm. 432 1» manden 2180.Erin IJm. 12 3200 manden (Se deeltelijk gelost) 4660. SCHEPEN MET VERSCHE HARING VI.: 199 580.197 550.Bruinvisch IJm. 470.VI.: 114 240.195 150.—. 207 650.2" 710.217 140.204 420.172 500.K.W- 42 790.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN: a 11 Januari 12 Januari 13 Januari 7.01 7.51 8.45 2.38 3.26 4.17 7.26 8.17 9.15 3.01 3.51 4 A5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12