Rechtschen trekken bij Lerida over de Segre Drie schepen bekneld in kruiend ijs Nieuwe schietpartijen aan de Hongaarsche grens Koolhoven-jagers voor Frankrijk Vijf inlanders gestikt Film vatte vlam RYNBENDE HEIT DE KLOK SUCCESSEN VOOR BEIDE PARTIJEN GRENZEN VAN SYRIË EN LIBANON GESLOTEN TOESTAND KRITIEK P TEGENSTRIJDIGE LEZINGEN Het nieuws van heden FISK safti flight Kou bij Uw kind VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Per Liierkruik f 3.75 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM MAANDAG 9 JANUARI 1939 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 21575 Advertentieprijzen: Per tossen regel 50 et.. Inget mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 55 :ent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Aan het Estremadurafront worden de rechtsche verbindingen tusschen Noord en Zuid- Span je bedreigd Luchtaanval op Valencia De opmarsch der regeeringstroepen Het Weer Een belangrijk succes voor de Nederlandsche vliegtuig industrie HET MIJNGAS Betoogingen tegen het opgeven van Fransch-Syrisch verdrag VOORLOOPIG GEEN VORST Bemanning te voet over het ijs naar Hindeloopen teruggekeerd Stuurhut van dek geschoven De burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen (rechts), bood Zaterdag aan ir. J. P. Leeuwenburg, een bekende figuur in de paardensportwereld, ter gelegenheid van diens zestigsten verjaardag namens vrienden en clubgenooten een dressuurzadel aan. De overhandiging HET MEMELDIRECTORIUM mmm Minister-president dr. H. Colijn tijdens een wandeling te Klosters nabij Davos in Zwitserland, waar hij thans vertoeft Volgens Boedapest begonnen Oekraïnsche benden den aan val, volgens Praag Hongaar sche terroristen Praag stelt neutrale zone voor Boedapest eischt schade loosstelling ln een put hadden zich gifgassen ontwikkeld Een honderdjarige Dr. P. v. Be^t um benoemd als opvolger van prof. dr. A. B- A- van Ketel aan de Katholieke Economische hoogeschool te Tilburg- DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN GROOTERE VEILIGHEID MEER KILOMETERS AANGENAMER RIJDEN Bioscoopzaal te Musselkanaal uitgebrand ISO kinderen tijdig gered Dat is het signaal, waarmede om vij uur het diner feestelijk wordt ingeluid en neemt U het middagmaal tusschen 12. en 2 uur, ook dan is een oude Rynbende vooraf 'n dagelijks terugkeerende tractatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De beide partijen in Spanje zetten met succes hun offensieven voort. De rechtsche troepen zyn in Catalonië bü Lerida over de rivier de Segre getrokken, de linksche legers onder generaal Miaja maakten belangrijke vorderingen aan het Estremadura-front in de richting van Badajoz, waar zü de recht sche verbindingen met de Penarroya-my- nen zouden verbroken hebben. Zondagmiddag werd te Burgos mededeeling gedaan, dat de rechtschen by het aanbreken van den dag in den sector van Lerida de linie van de Segre waren gepasseerd, zy vestigden een bruggenhoofd op den tegenoverliggenden oever der rivier Twee nieuwe bruggen werden aan weerskanten der stad geslagen. De Navar- reesche troepen van hun kant bevonden zich midden op den dag te Albarca en Villanova de Prades, op de zuidelijke helling van de Sierra de La LI ana. Hierdoor is de verbinding tot stand gebracht tusschen de Moren onder generaal Yague en het Navarreesche legercorps. De rechtschen verklaren sedert het begin van het Catalaansche offensief minstens 3.100 vierk. kilometer terrein te hebben veroverd, en 30.000 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Het ver ste punt van den opmarsch in het zuiden is thans 8 K.M. van M'ontblanch op den weg van Lerida naar Tarragona en hemelsbreed gemeten, 88 K.M. van Barcelona. Het meerendeel van de 300.000 man rechtsche troepen is thans over de Segre getrokken. De enkele overgebleven linksche bolwerken vallen snel in handen van Franco's strydmacht. De infanterie heeft de steaen Villanueva en Alcolette bestormd. De regeeringstroepen trek ken zich terug langs den weg van Lerida naar Tarragona. Een vliegende colonne der strijdkrachten van Franco heeft bezit genomen van Villanova de Prades, dat ongeveer 30 K.M. van de Middel- landsche Zee en ongeveer 38 K.M. van Tarra gona ligt. Naar volgens Beuter te Barcelona ver klaard wordt, zijn door den opmarsch der regeeringstroepen aan het front van Estre- madura de verbindingen der rechtschen met de bekende Pennaroya-mijnen, die thans half omsingeld zouden zijn, verbroken. Als de op marsch voortduurt, zullen de vitale recht sche verbindingen tusschen noord- en zuid- Spanje er door bedreigd worden. Het offensief van de regeeringstroepen wordt voortgezet na de doorbraak tusschen Valse- quillo en Granjuela. Het front heeft thans een lengte van dertig kilometer. Niettegenstaande de troepen van Franco versterking hebben ont vangen en hun luchtmacht voortdurend actief is, hebben zij het offensief niet tot staan kun nen brengen. Zondagmorgen hebben de regeeringstroepen den spoorweg van Belemez in de zone van Fu- ente Ovejuna afgesneden. Een verder offensief ten Westen van Villanueva de la Serena heeft het mogelyk gemaakt het dorp La Coro- nado, op 12 K.M. ten Oosten van Villanueva, te bezetten. De linksche troepen hebben bezit genomen van de steden Oranje en Torre Hermos en La Coronado. Intusschen hebben rechtsche versterkingstroe pen een tegenaanval op de regeeringsstrijd- krachten ondernomen tijdens den opmarsch in de richting van Monterubio de la Serena. De rechtschen heroverden de Sierra de Tejonera. Zondagmiddag om 4 uur duurde de strijd nog voort. De Sierra de Tejonera ligt in de pro vincie Badajoz, op 25 K.M ten zuiden van Castuera. Zondag hebben vijf Savoiavliegtuigen Va lencia gebombardeerd. Er zouden 34 doo- den en 48 gewonden zijn gevallen. Havas meldt uit Barcelona, dat vijf driemo- torige vliegtuigen der nationalisten gisteren de havenwijk hebben gebombardeerd. Een persoon werd gedood, zeven werden gewond. Geduren de het bombardement bevonden verscheiden le den der delegatie van Fransche parlementsle den zich in het gebied van de haven. De ambassadeur van Spanje te Washington heeft, volgens een bericht van Havas, medege deeld, dat hy verscheiden vooraanstaande Amerikaansche Katholieken had uitgenoodigd een bezoek aan het Spanje der regeering te brengen om zelf te oordeelen over den tegen- woordigen toestand op kerkelijk gebied. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: aanvankciyk krachtige, later tot matig afnemende, Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, aanvankelijk toenemende bewolking, met kans op regen, later weer gedeeltelijk |1 bewolkt met wellicht enkele lichte regen- jË buitjes, iets minder zacht. Zon op v.m. 8.08 onder n.m. 4.04 uur. EE Licht op n.m. 4.34. Maan op n.m. 9.34 EE mder v.m. 9.41. Laatste Kwartier 12 Jan. PARIJS, 9 Jan. Het Fransche luchtvaart ministerie heeft besloten tot aankoop van een serie van twintig Nederlandsche vlieg tuigen, en wel van de nieuwste Koolhoven- jagers, type F.K. 58. Deze jagers zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type worden uitgerust met motoren van 1100 P.K., type Hispano 14 a.a., met welke motoren de F.K. 58 tijdens proefvluchten op het Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten horizontale snelheid van 483 K.M. per uur haalde. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Fransche regeering na bevredigende resultaten met deze machines later tot aankoop van een grootere serie zaï overgaan. In ieder geval is echter ook deze aankoop een succes voor de Nederlandsche vliegtuigindustrie, want tot nogtoe is de Fransche regeering slechts één maal tot bestelling van andere buitenlandsche vliegtui gen overgegaan, toen zy verleden jaar na am pele overweging een serie van honderd Cur- tissjagers in de Vereenigde Staten heeft be steld. CHARLEROI, 9 Jan. (Havas). Tengevolge van het ontsnappen van mijngas zijn in een steenkolenmijn bij Charleroi één persoon ge dood en tien gewond. JERUZALEM, 9 Jan. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat de grenzen van Syrië en den Libanon gesloten zyn en dat tot nader order geen verkeerspassen zullen worden uitgereikt. Geen verkeer zal toege staan zyn naar en van Syrië en Transjor- danië. Duizenden personen hebben te Damascus be toogd tegen het opgeven van het Fransch- Syrische verdrag. In een toespraak tot de be- toogers heeft Djemil Mardan Bey het Syrische volk uitgenoodigd zich aaneen te sluiten ter verzekering van de Syrische onafhankelijkheid. In Aleppo is het weer rustig geworden. Drie duizend betoogers hebben er een optocht door de voornaamste straten gehouden. Te Homs hadden de betoogingen niet den verwachten omvang. Er waren slechts 400 betoogers en aan het eind van den morgen werden talryfce win kels weer geopend. Volgens het buitenlandsch weeroverzicht ging het indringen der warme luchtmassa's overal gepaard met veel neerslag. Na den inval van den dooi klaarde het weer veelal tijdelijk op en nam de regeninval weer af. De dooi is thans voor enkele dagen verzekerd en een terugkeer der vorst is thans niet in zicht. Drie tankbooten, t.w. de Leonide 7, de Leonide 1 en de Shell 6, gesleept door de sleepboot Tina van de Gebrs. Wagemakers uit Groningen, hebben op ongeveer 6 kilometer W.N.W. van Hindeloopen op het IJsselmeer, de reis moeten staken tengevolge van het kruiende ijs. Het convooi was Zaterdagmorgen om onge veer negen uur uit Stavoren vertrokken met bestemming Kornwerderzand. Het zou de reis maken via een vaargeul, welke tydens de vorst periode door een ysbreker was opengehouden. Tevoren had men uit Stavoren Kornwerderzand opgebeld om te informeeren of de geul nog be vaarbaar was, waarop een bevestigend antwoord was ontvangen. Veiligheidshalve echter moesten de booten op ongeveer 6 kilometer W.N.W. van Hindeloopen de reis staken. Kort nadat de schepen gestopt waren, werd de stuurhut van de Leonide 1 door het kruiende ys van het dek afgeschoven. Ook onder de twee andere tankbooten begon het ys op te schuiven en het gevaar was niet denkbeel dig, dat de booten in elkaar gedrukt zouden worden. De bemanning verliet hierop de sche pen, sprong op het ys en begaf zich aan boord van de sleepboot. Een kwartier nadien, om on geveer elf uur, achtte men den toestand op de sleepboot ook niet meer veilig, zoodat men ook deze verliet. Alleen de bemanning van de „Tina" zelve bleef aan boord. De uit acht leden bestaande bemanning van de drie tankbooten, waaronder de vrouw van den kapitein van één der booten, aanvaardde loopend over het ys den tocht naar Hindeloopen, waar zy anderhalf uur later aankwam. Een der opvarenden, die invalide was, heeft men door middel van een geïmproviseerde slee over het ys vervoerd. Eenige bewoners van Hindeloopen zyn de opvarenden tegemoet geloopen, om hun een plaats aan te wijzen, waar zy goed aan land konden gaan. De Tina zal trachten alleer. naar Stavoren terug te keeren. De drie tankers blijven in het ys liggen. Hun toestand is zeer critiek, vooral van de Leonide 1, die reeds vry diep ligt en haast niet meer is te zien Er bestaat groot gevaar dat de booten in elkaar gedrukt zullen worden. Indien het kruien van het ys tydig op houdt, zal de Tina zich weer naar de tan kers begeven om ze vlot te sleepen. De Leonide 1, metende 99 ton, was geladen met 80.000 liter benzine, gasolie en petroleum. De Leonide 7, metende 181 ton, was geladen met 20.000 liter petroleum en 40.000 liter water- ballast en de Shell 6, metende 175 ton, had 30.000 liter waterballast in. De Leonidebooten zijn eigendom van de firma J. Vroege te Alblasserdam en de Shellboot be hoort toe aan de Kon. Petroleummaatschappij- MEMEL, 7 Jan. (D.N.B.) Het onder leiding van Baldschus staande Memeldirectorium heeft hedenmorgen den gouverneur van het Memel- gebied zijn ontslag aangeboden. Naar verluidt, blijft het directorium-Baldschus in functie tot dat een nieuw directorium gevormd is. PRAAG, 9 Jan. In den nacht van Zater dag op Zondag hebben zich aan de grens van de Karpatho-Oekraine en Hongarije opnieuw ernstige incidenten voorgedaan. Reeds Zaterdagavond om 9 uur zouden vol gens Hongaarsche berichten Hongaarsche grenswachten by Nagygejoec in de nabijheid van Ungvar door manschappen van het Tsjecho-Slowaaksche leger en Oekrainsche benden zyn aangevallen. Ter versterking van de grenswacht zyn daarop militairen uit Ung var vertrokken. Van officieele Tsjechische zijde wordt, vol gens het D. N. B., over het incident medege deeld, dat Hongaarsche terroristen tegen 21 uur de op Karpatho-Oekrainsch gebied lig gende gemeente Bouhe hebben overvallen Deze overval is Zondagmorgen tegen 7 uur herhaald. De schietpartijen, die met dezen overval gepaard gingen hebben geduurd tot tegen 11 uur, waarbij de Hongaren de ge meente Bouhe eénigen tijd lang bezet hielden. By de schietpartij is een politievaandrig, Ha- cha genaamd, met drie schoten in de borst zwaar gewond. Van semi-officieele Karpatho-Oekraïnsche zijde verluidt, dat, een Tsjecho-Slowaaksche eerste luitenant en de vaandrig Hacha gepoogd hebben als onderhandelaars in contact te ko men met de Hongaren, doch werden bescho ten. De vaandrig werd daarbij zwaar gewond. Voorts wordt van Karpatho-Oekraïnsche zijde beweerd, dat ook op andere plaatsen Tsjecho-Slowaaksche grenswachten door Hon garen zijn aangevallen. Er zou de Karpatho- Oekraïnsche regeering een ultimatum gesteld zijn, waarin geëischt wordt het op Karpatho- Oekraïnsch gebied liggende klooster Baliiej aan Hongarije uit te leveren. De Hongaarsche lezing van het gebeurde luidt als volgt: Een Oekraïnsche bende terroristen van on geveer tweehonderd man heeft de Hongaar sche grenswacht aangevallen. Deze sloeg de aanvallers af, waarop dezen terugtrokken. Aan de grens bevond zich slechts de Hongaarsche grenswacht. Ook de uit Munkacz opgerukte militaire ver sterking heeft bevel gekregen terug te gaan. Bevoegde grenswachtofficieren hebben onder handelingen geopend. Ondanks de onderhandelingen wordt van Tsjechische zyde nu en dan geweervuur gege ven. Aan Hongaarsche zijde werd niemand ge wond. Intusschen worden de onderhandelingen tus schen de beide partijen gewoon voortgezet. By de Zondag gevoerde Tsjechisch-Hon- gaarsche onderhandelingen over het inci dent van Munkacz heeft de Tsjecho-Slo waaksche delegatie, naar men te Praag meent te weten, de instelling van een neu trale zone aan weerszijden van de demar catielijn voorgesteld. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap ver neemt nog over het incident bij Munkacz, dat in een buit gemaakten pantserwagen de por tefeuille gevonden is van den commandant van den pantserwagen, een Tsjechischen Feld- webel. In die portefeuille zou zich een nauw keurig opmarschplan voor den aanval op Mun kacz hebben bevonden. Voorts meldt het genoemde agentschap, dat de Hongaarsche gezanten in Parijs en Londen opdracht hebben gekregen den Franschen en Engelsche regeering de bijzonderheden omtrent het incident van Munkacz mede te deelen. Uit Rome wordt gemeld, dat de Hongaarsche gezant aldaar, Villani, door Ciano is ontvan gen in verband met het incident en de protes ten in Praag. Uit Praag wordt gemeld, dat de gemengde Tsjecho-Slowaaksch-Hongaarsche commissie vandaag de onderhandelingen zal voortzetten. Na het laatste incident aan de Tsjecho- SlowaakschHongaarsche grens neemt Hongarije verdere defensieve maatregelen langs de Noordelijke grens. Zondag is te Munkacz de ter aardebestelling geschied der slachtoffers van het grensincident van 6 Januari. De Hongaarsche regeering werd vertegen woordigd door minister Jaross. Het Hongaar sche telegraafagentschap meldt, dat de afge vaardigde van Munkacz, Vozary, in zijn grafrede heeft gezegd, dat de aanval werd uitgevoerd door Tsjechische geregelde troepen, die hem stelselmatig hadden voorbereid. De Hongaarsche regeering heeft haar vertegenwoordiger te Praag opdracht ge gevenvolledige schadevergoeding te eischen voor. alle door Hongaren by de jongste ge vechten geleden verliezen. Politieke kringen te Boedapest hopen, dat de regeering te Praag zal begrijpen, dat „de, uitlokking van verdere incidenten on voorziene gevolgen kan hebben". BANDOENG, 9 Jan. (Aneta). In een desa nabij Cheribon is een inlander, die in een put was gevallen, terwijl hy een pajong (re genscherm) wilde ophalen, door gifgassen, welke zich in den pirt hadden ontwikkeld, overleden. Vier andere inlanders, die achter eenvolgens in den put afdaalden om hulp te bieden, zyn eveneens gestikt. Te Beuningen, by Nijmegen, is een honderd jarige, nl. de wed. Maria Berendsen, gehuldigd op haar verjaardag door de gemeentelijke over heid, de geestelijkheid en een comité uit de bur gerij. De honderdjarige, die reeds geruimen tyd bij haar dochter inwoont, geniet nog steeds een uitstekende gezondheid en hoopt nog vele jaren te midden van de Beuningsche inwoners te kunnen blijven. Namens de burgerij werd de jubilaresse een fraaie ruststoel aangeboden. De troepen van Franco trokken bij Lerida over de Segre; linksche successen in Estramadura. Nieuwe botsingen aan d<» grens van Hongarije en de Karpatho-Oekraine. Daladier Zondag te Parijs teruggekeerd. De Fransche regeering bestelt verschei dene Koolhoven-jagers in Nederland. Nog steeds arrestaties wegens zeden misdrijven in Indië. Overstroomingen in onze Oost ten ge volge van zwaren regenval. Vijf inlanders omgekomen in een put, waarin zich gifgassen hadden ontwikkeld. Werkcomité gevormd voor de actie van Het RKWVNaar de Nieuwe Gemeen schap. Besprekingen tusschen het R.K. Werk liedenverbond en den R.K. Werknemen- den Middenstand. Bioscoopzaal te Musselkanaal in asch ge legd- Geen persoonlijke ongelukken. Drie tankbooten in het IJsselmeer be kneld tusschen kruiend ijs. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Zondagavond tegen half zes heeft een felle brand gewoed in het bekende hotel van den heer G. de Boer, gelegen aan de Marktstraat te Musselkanaal (gemeente Onstwedde). De brand is ontstaan door het vlamvat ten van een film, tydens een bioscoop- voorstelling voor kinderen. De brand woed de in de cabine, doch sloeg na korten tyd naar de zaal over. Het vuur verspreidde zich zeer snel en het duurde slechts korten tyd of 't geheele ge bouw, dat twee verdiepingen hoog is, stond in lichter laaie. De ongeveer honderdvyftig kinderen, die zich in de by het hotel behoorende bioscoopzaal be vonden, konden veilig het gebouw verlaten. Ook de andere, zich in het gebouw bevindende perso nen, bekwamen geen letsel. De motorspuiten van Musselkanaal en Stads kanaal trachtten 't vuur te blusschen, doch van het redden van het hotel kon geen sprake meer zyn: Integendeel, het vuur sloeg ook nog over naar het aangrenzende perceel, waarin geves tigd was de kapperszaak van den heer J. Koops. Ook dit perceel werd een prooi der vlammen. Slechts korten tyd geleden was de bioscoop zaal van het hotel De Boer verbouwd en gemo derniseerd. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, omdat ze de verkoudheid recht streeks bestrijdt. Stand op Maandag 1 uur n.m. 756.1 Vorige stand 756.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1