VitiationsV/aies Haarlem, 9 Jan. t GEESTELIJKE WAARDEN Eén kit „DE SPAARNESTAD" Wekelijksch Spreekwoord: MAANDAG 9 JANUARI 1939 Een vuurwerk van milddadigheid Geven is leven, leven is geven MUZIEK-AVOND Werk aan den winkel Wat voor 1939 op het programma staat JUBILEA BIJ DE REINIGING DE HAARLEMSCHE SCHILDERS Tweede groepstentoonstelling geopend Gemeentelijke Radio-Centrale Een snapshot tijdens de wedstrijden van Haarlem werd georganiseerd door de het eerste het tafeltennistournooi, dat gisteren te R.K.S.V. Winfried, ter gelegenheid van lustrum De R.K.S.V. Winfried jubileert Werken van G. H. G. von BrückenF ock Uitmuntend geslaagd lafel- tennis-tournooi Hoofdklasse heeren De dames Het gouden jubileum der metaalbewerkersDe heer Kuiper (links), lid der Tweede Kamer, eere-lid der af deeling, spreekt het bestuur toe „De Vrijdenker" in de leeszaal en de propaganda voor den N.M.B. De taak van de overheid Neutraal antwoord ZONDAGNAMIDDAG CONCERT H.O.V. Solisten: Dorcas en Hugh McClean, viool Ned. Nat. Hist. Vereeniging AGENDA Bioscopen 10 Januari Bioscopen Glas-in-lood bij „De Eikel" Een feest van kleuren en gedachten Personalia V erkeersevolutie Hij geeft VVdjdu} geeft evenveel warmte als U kil andere afm. 22/35 en 30/50 f 2.75 afm. 15/20. 2.30 1 H.L. is 76 K.C. KOLENHANDEL STAD Vier dagen lang heersen te er in de Klever park-parochie een feestroes; op buitenge woon grootsche wijze is het Winterfeest ge vierd en zeker zal het feestcomité zich ver heugen in het ongekend succes, dat zij hier mee bereikt heeft. In dichte rijen stroomden zoowel parochianen als belangstellenden de fröbelschool in de Velserstraat binnen om ge tuige te zijn van het verrassende werk der organisatoren en op zeer aangename wijze de bouw van het parohiehuis te steunen. Wie eenmaal binnen was, bleef ongetwijfeld in de toko of raadskelder steken. En anders ge beurde dat toch zeker in de tearoom, waar hem een verscheidenheid van amusement te wachten staat. Maar buiten de „wandelende" loterijtjes eh diverse versnaperingen was er nog een an dere gelegenheid om een verborgen stukje zilver Productief te maken, vele kloppende hartje pas seerden de poort van de Poolsch-Brabantsche Waarzegster, maar lang niet ieder kreeg wat zijn hartje bekeerde. De knokkige vinger van de al- Wetende schoof bevend over de kaarten en dan Bromde een verborgen stem of het een blondje °f een zwartje zou zijn, of voor de andere partij een lange sproetige of een pokdalige dikzak. Zoo werd iedere bezoeker ruimschoots in de Belegenheid gesteld om in drie verschillende lo kaliteiten zijn financieele bijdrage te verleenen voor het nieuwe parochiehuis, dat opgebouwd Wordt door of met alle parochianen, die hebben 'ngezien en dat zij door deze geste meewerken aan den bouw van een home, waarin de cultuur fan de parochie een nieuw en sterker leven zal ferkrijgen. Het spel is immers de oorsprong fan iedere cultuur en zoo zal ook hier de Kle- ferparksche jeugd volop in de gelegenheid wor den gesteld zich met de vele aspecten van een Katholieke cultuur te verrijken. Stormachtig was gisteravond de drukte, die er beerschte tegen het sluitingsuur van het groote Winterfeest. Een ieder wilde nog een laatste kans waarnemen en de Amerikaansche verloting deed dan ook werkelijk de deur „dicht". Het op- heden van de „Cocktail Girls" onder leiding van ben heer Th .Stevens is wel de uniekste at tractie geweest, die de bezoekers heeft ge ïmponeerd en die dan ook iederen avond een stampvolle tearoom verzekerde. In deze heerlijke cocktail van kleuren, zang en muziek verzorgden enkele „girls" speciale smaken door hun solis tische medewerking. Bij de sluiting sprak de heer Chr. de Bilt, fice-voorzitter van het comité, een hartelijk Woord van dank tot alle aanwezigen, organisa toren en medewerkers, die ieder op zijn manier en zoo goed mogelijk hebben samen gewerkt om hét feest van de parochie op zoo'n uitnemende Wijze te doen slagen. Er is veel vreugde ge weest en dat is een goed teeken, want zonder oen levendige stemming zou het een kleurlooze gebeurtenis geworden zijn. Het is overbodig te zeggen dat het succes enorm is geworden en later zal vernomen wor den hoe groot de opbrengst is. Een warm dank woord speciaal aan het adres van de eerw. Zus ters voor het bereidwillig afstaan van het ge bouw, als ook voor de hulp van de mannen fan het R .K. Verbond en het persorgaan voor de actieve propaganda. Van de medewerkers en organisatoren die ben heel bijzonder vermeld de dames Eygen- faam, van Schuylenburgh en W. Kampmeyer, de heeren A. Knötschke en C. Schoeide, die op ?oo'n krachtdadige wijze tot het welslagen van bet feest hebben bijgelragen. Maar vóór allen staat de organisator bij uitstek en de man met bet idee, Eerw. pater Louwe, die zelf al zoo rijk aan ondervinding op dit gebied, met voldoening Bal neerzien op het succes van zijn grootscheep- ache opzet. Het Winterfeest is voorbij, maar in de har- ten der parochianen leeft het nog voort en het beeft tusschhen hen 'n band gevormd van saam- boorigheid, die niet alleen de hechtheid van het Parochie-leven bevestigt, maar in dit geval zeker de vervulling van hetzelfde verlangen mogelijk blaakt. Iedere parochiaan is in de gelegenheid ge- Weest om ook zijn steentje te komen leggen voor bet huis, dat zal worden een tempel van vreugd. Zijn er echter nog, cïe niet van deze gelegen heid hebben gebruik gemaakt, dan is dat nog altijd mogelijk. Nog steeds zijn er loten te verkrijgen voor de groote loterij, waarvan eerst op 9 Februari de trekking geschiedt. Hoe grooter de steun van de belangheb bende parochianen en daar is er niet één Uitgezonderd des te spoediger verrijst het nieuwe cultuurcentrum, dat voor ieder een reden tot vreugde en blijdschap is. Want er moet een geest heerschen van: „Alles voor allen" en dat weet enkel hij, die waar maakt dat geven leven is en leven geven. óerlinge kleurschakeering viel door de sterk werkende acoustiek tevens voor een groot deel weg en dit was zeker bij deze auditie een nadeel. Van de drie gespeelde piano-soli achtten we Prélude no. 13 en het „Lied van de (woedende?) Zee" het best. Von Brücken-Fock zag alles groot en heroïsch, en dit bleek ook weer uit deze pianopartituren Er was veel applaus en groote waardeepng voor beide kunstenaars, die zich voor deze audi tie groote moeite moeten hebben gegeven, wijl deze muziek niet bepaald tot het licht uitvoer bare genre behoort en beiden kregen bloemen, welverdiend. J. S. De volgende openbare werken zullen worden uitgevoerd Rioleerings- en bestratingswerken voor een bedrag van f 58.000. Asfalteering van straten; kosten f 118.550. Bouw van een brug over de Jan Gijzenvaart en een brugwachtershuisje over de Langebrug; kosten f 27.000. Bouw van havens en waterwerken; kosten f 67.600. Alsmede de volgende werken, waarvoor reeds credieten zijn toegestaan: Bouw school G. L, O. aan het Florapark, idem aan de Gillis Schoolmeesterlaan, verbou wing M.U.L.O. school Nassaulaan, bouw zand en zoutsilo's Reiniging (in uitvoering), ver bouw perceel Jacobijnestraat 2426. In werkverruiming (met behulp van het Werkfonds)uitbreiding Stadhuis (in uitvoe ring), verkeersverbetering VerspronckwegKe naupark, gedeelten van het nieuwe rioleerings- plan, gedeelte havenplan. In werkverschaffing: omlegging Oostersin- gelgracht (in uitvoering), sportterrein achter den Kleverparkweg, idem Schalkwijkerweg, sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne, verplaatsing van het woonwagenkamp, gedeelte havenplan, gedeelte van het nieuwe rioleerings- plan. Gisteren herdachten de heeren P. Martens en C. Balk den dag, waarop zij voor 25 jaar bij de gemeentereiniging in dienst traden. Vanmorgen werden zij door den directeur persoonlijk ten hunnen huize gecomplimen teerd en om half twaalf werden beide jubilaris sen door den burgemeester toegesproken. Deze overhandigde hun de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De verdere feestviering geschiedde in intie- men kring. De jubilarissen kregen beiden 2 weken extra-verlof. Als tweede van de reeks van zes exposities, welke ten bate van de gezamenlijke Haarlem- sche schilders in den loop van deze jaren zullen worden gehouden, werd Zaterdagmiddag de tentoonstelling geopend in de tentoonstellings zaal van het Frans Halsmuseum. De organisator van deze exposities, de heer F. Boot, voorzitter van het teekencollegé „Kunst zij ons doel", sprak het openingswoord, waarin hij het betreurde te moeten meedeelen, dat de commissaris der Koningin en de burgemeester van Haarlem bericht van verhindering hadden gezonden. Des te aangenamer was het hem dan ook verschillende, andere leden van het gemeen tebestuur te kunnen begroeten. Spr. twijfelde er niet aan, of oc^ deze tentoonstelling zou we derom een succes worden, gezien het groote en goede aantal inzendingen dat, voornamelijk van de zijde der jongere schilders, is ontvangen. Onder de vele aanwezigen waren de heeren G. H. Weustink en Joh. Visser. Onze recensent komt op deze tentoonstelling nog nader terug. Dinsdag 10 Januari Progr. I: Jaarsveld Progr. II: Hilversum 1 en 2. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.30 Brus sel Ned., 2.20 Danmarks Radio of Diversen, 2.45 Droitwich, 3.20 Keulen, 4.20 Diversen, 4.40 Lon den Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.50 Keulen, 7.30 Brussel Ned., 7.50 Straatsburg, 8.20 Bussel Fr„ 9.20 Brussel Ned., 11.20 Parijs Poste Par. Progr. 4: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 1.05 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 8.00 Keulen of Diversen, 8.20 Droitwich, 9.20 Londen Reg., 10.40 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Operafragmenten. 1. Morgenstimmung uit Peer Gynt, 2. Tanz der Sylphiden, 3. Don Juan, 4. Rigoletto, 5. Ma dame Butterfly Selection, 6. La Fille du regi ment, 7. In diesen heil'gen Hallen, 8. Ases Tod uit Peer Gynt, 9. Hongaarsche mars, 10. Die Zauberflöte, 11. La Trftviata, 12. La Bohème se lection, 13. Lucia di Lammermoor, 14. Der Waf- fenschmied, 15. Ouverture Dichter und Bauer, 16. Figaro's Hochzeit, 17. II barbiera di Siviglia. 8.0012.00 Diversen. In het stemmige zaaltje van „De Kerkuil" Saven Zaterdag-avond Sophie West Brown, Pianiste en Jan Hoeben, violist, een auditie van berken voor deze beide instrumenten geschre ven door wijlen den toondichter von Brücken— Bock. Een select gehoor vulde de kleine ruimte en zelfs in het aangrenzende vertrek hadden enkele toehoorders een plaats gevonden. Het afwisselend geniale en prolifique karak ter van dezen zeer bijzonderen Nederlandschen componist kwam bij de uitvoering van deze wer ken wel zeer sterk tot zijn recht. Geniale mo menten wisselen af in deze composities met uit leidingen en herhalingen, waarvan de zin u ontsnapt, al verraden ze een muzikale geladen heid van bijzonder nerveuzen aard, welke zich evenwel niet weet te „bandigen", en daarom t'iterst vermoeiend werkt. Een jeugdcompositie, een sonate in E-dur, waarmee de beide concer nerende musici dezen avond openden, kwam ons voor, waarlijk niet tot de minst geslaagde Verken te behooren. Het Andante was hiervan een der fraaiste deelen. Het samenspel klopte over het algemeen ook in de andere sonate, U'tstekend, maar de kleine ruimte waarin ge concerteerd wordt, maakt alles hard en stug, Zoodat de vleugel de viool spoedig overstemt, ook al blijft deze dicht. Een enkele maal leidden de snelle tempi tot onzuiverheden van intonatie bi, den zich overigens verdienstelijk werenden violist en niet altijd was de toon van even groo- noblesse, vaak wat spichtig en dun. De on- „Winfried" heeft zijn lustrumjaar grootsch ingezet met het organiseeren van een tafeltennistournooi, hetwelk gehouden werd in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Om kwart over 12 uur opende de voorzitter der tafeltennisafdeeling, de heer Jos. de Ridder, het tournooi. Hij sprak zijn voldoening uit over het record aantal inschrijvingen (201) en spoor de allen aan, om mede te werken om dit zoo massale tournooi zoo goed mogelijk te doen slagen. De vereeniging v. Nispen feliciteerde de or- ganiseerende vereeniging en bood een bloemen hulde aan. Hierna vingen op 10 tafels de wedstrijden aan. Er werd gespeeld in het 4 poule-systeem en wel in dames le klas, heeren hoofdklas, le 2e en junioren. Verder dames-dubbelspel le klas, heeren-dubbelspel le en 2e klas. Al de klassen waren sterk bezet en 23 vereeni- gingen uit het geheele land hadden hun afge vaardigden gezonden, om de eer van „hun" ver eeniging hoog te houden. De hoofdklasse heeren-enkelspel was bezet met 36 deelnemers. Bekende als onbekende, wat dus vc<:r de tafeltennissport van bijzondere waarde was. Alles te vermelden gaat niet en wij zullen ons beperken tot hen, die na dikwijls zwaren strijd waren opgeklommen tot de demi- finale. Dit waren de heeren Poort, S.S.B. Hil versum, Pelzer, Gez. Ver. Amsterdam, Lorsheyd, D.S.B. Den Haag en Handgraaf van Winfried. De demi-finales tusschen Poort—Pelzer en LorsheydHandgraaf waren beide mooie par tijen en Poort en Handgraaf wisten zich te plaatsen voor de finale. Deze partij was niet zoo mooi, alhoewel er wel goede momenten in voor kwamen. Poort wist tenslotte, nadat do stand 22 was geworden, het winnende punt te bemachtigen en zoodoende de eerste plaats te bereiken. Lorsheyd werd 3 terwijl Pelzer de vierde plaats bezette. De eerste klas had ook een sterke bezetting en de jubileerende vereeniging mag niet klagen over haar vertegenwoordigers: v. d. Pas, Hoon- hout en W. Prick, allen leden van Winfried, plaatsten zich resp. no. 1, 2 en 3. Vooral v. d. Pas was goed op dreef en wist zich overtuigd als eerste te plaatsen, overigens voor de beide andere heeren jvas de prestatie zeer goed te noemen. Ook de tweede klas werd een Winfriedzege. Belle wist zich op de hoogste plaats te werken, terwijl zijn clubgenoot Konins de tweede plaats bezette. Derde werd Castelein, Roelofarendsveen, en vierde Fielmich D. T. S. Voor de juniorenafdeeling was goed gezorgd en reeds om 6 uur 30 was deze uitgespeeld. C. Nyssen Monnikendam behaalde den eersten prijs, gevolgd door Th. Herwaarden, Winfried, en derde L. Zandstra, S.S.S. Haarlem. Ook de dames kunnen nu eens met eere ver meld worden. Er begint nu ook bij hen strijd te ontstaan. Mej. Poort, S.S.B. Hilversum be haalde na een fraaie overwinning den eersten prijs. Mej. C. Selteryk, Jong-Leven Amsterdam den tweeden, en mej. M. Comelissen, Winfried, den derden prijs. Ook het dubbelspel der dames was goed. Na een zeer feilen strijd wisten de dames Selteryk— Poort de overwinning te behalen voor de dames T. en M. Comelissen. De eerste klas dubbelspel heeren had, zooals te verwachten was, een zeer goede inschrijving. Werkelijk, er is hier gevochten voor de titels. Putman en v. Galen, beiden van Jong-Leven, Amsterdam, en het dubbel-HandgraafSchu macher, beiden van Winfried, waren tot de finale doorgedrongen. De strijd tusschen deze oude rivalen gaf wel eens goede momenten te zien, doch verder was de strijd wat zenuw achtig. De stand kwam zoodoende op 22 te staan en nu was het Winfried-dubbel er uit. Putman en v. Galen wonnen zienderoog en tenslotte mochten zij de hoogste eer voor zich cpeischen, voorwaar een goede prestatie van dit Jong-Leven-dubbel. Handgraaf en Schu macher mogen zeker ook op dit tourncoi terug zien en wij mogen Handgraaf gerust „den man" van den dag noemen om zich in zoo'n geweldig tc-urnooi in allebei zijn klassen, dubbel en enkel, tot de finale op te werken. En ten slotte nog de tweede klas dubbelspel. Hier sprak Winfried weer een flink woordje mee. Het dubbel W. Prik—P. Hoonhout (Win fried (nam bezit van de eerste plaats, die het volkomen verdiende. Het volgende Winfried- dubbel, t. w. B. SteenmanZandstra, bemach tigde de tweede plaats, wat zeer zeker ook een goede prestatie genoemd mag worden. Hierna sprak de hoofdleider een woord van dank aan allen, die dit tournooi zoo goed heb ben doen slagen, en reikte vervolgens de prijzen aan de winnaars uit. Winfried mag trotsch zijn op dit zoo goed begin van zijn eerste lustrum-jaar. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting in de commissie stelden eenige leden de vraag, in hoeverre B. en W. kunnen medewer ken aan geestelijke en moreele herbewapening. Wellicht zijn B. en W. door inkrimping van allerlei bemoeiingen ook meer dan vroeger in de gelegenheid aan het geestelijke en cultureele leven in de gemeente aandacht te schenken. Andere leden merkten op, dat er in de hui dige tijdsomstandigheden niet alleen voor orde en rust moet worden gezorgd, maar dat het thans meer dan ooit de plicht van de overheid is, er voor te waken, dat gezonde en normale volksopvattingen niet worden ondergraven. Dit kan h.i. op twee manieren. In de eerste plaats door het bevorderen van kunst, wetenschappen en muziek. Het inschakelen van kunstenaars bij bouwwerken heeft b.v. ook zijn goeden in vloed op de burgerij. Naast deze positieve taak is er ook een negatieve en wel het weren van nadeelige invloeden, waarbij deze leden denken aan de verschillende vormen van propaganda voor den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Laat het gemeentebestuur zich nog eens beraden, welke maatregelen hiertegen zijn te treffen in verband ook met de artt. 217 e.v. der Gemeen tewet. Voorts vestigden zij de aandacht op verschil lende soorten lectuur in de Openbare Leeszaal, welke op de burgerij een funesten invloed moet uitoefenen. Hebban B. en W. kennis genomen van het verschenen rapport over de enquête, gehouden in de gemeentelijke openbare lees zalen, inzonderheid voor wat betreft de gemeen te Haarlem? Zij vonden het volstrekt verwerpelijk, dat in een Openbare Leeszaal, die gesubsidi eerd wordt door Rijk, Provincie en Ge meente, een blad als „De Vrijdenker" ter lezing ligt. Dit is lijnrecht in strijd met de Rijkssubsidieregeling. Laten B. en W. eens goed kennis nemen van dit artikel en dit toetsen aan den inhoud van verschillende in de Openbare Leeszaal ter lezing lig gende bladen. Van andere zijden echter, maakte men er bedoelde leden attent op, dat er met betrek king tot de propaganda van den Nieuw Mal thusiaanschen Bond een groote groep van de bevolking is, die er geheel anders over denkt. Zoolang de Rijkswetgever van oordeel is, dat verdere bepalingen in deze niet noodig zijn, is er voor B. en W. en de Raad geen taak. Even eens zou het volgens hen volkomen onjuist zijn, in deze gemeente, met rond 135.000 inwoners, waarvan een derde gedeelte zonder godsdienst, geen rekening te houden met dit gedeelte, waar het de lectuur in de Openbare Leeszaal be treft. Laten de protesteerenden trachten hun ideeën zoover uit te dragen, dat het aantal ongodsdienstige menschen vermindert inplaats van „De Vrijdenker" e.d. uit de Openbare Lees zaal te verwijderen. Verdraagzaamheid, die noo dig is in de samenleving van personen met ver schillende levensopvatting, brengt mede, dat al le groepen gelegenheid krijgen, haar inzichten te verbreiden. Enkele leden vestigden hierbij de aandacht op een artikel in de Nieuwe Haarlemsche Courant verschenen omtrent het niet doorgaan van een vergadering van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. De Raad heeft h.i. het recht precies te weten, wat hier heeft plaats "»had. Is bedoelde vergadering verboden of niet? Ook is er gevraagd, of er ten aanzien van de benoeming van R. K. in gemeentelijke func ties verbetering is ingetreden, zoodat de gewel dige achterstand, verleden jaar geïllustreerd, eenigszins verdwijnt. Het antwoord van B. en W. luidt: Het komt ons weinig vruchtbaar voor, om ons standpunt t. a. v. de propaganda voor den Nieuw Malthusiaanschen Bond thans wederom uiteen te zetten, nadat kortgeleden na een uitvoerige gedachtenwisseling een besluit in den Raad gevallen was. Wij kunnen ons niet bera den over het treffen van maatregelen in ver band met de artikelen 217 e.v. der gemeente wet, omdat toepassing van de bij die artikelen genoemde maatregelen tot de competentie van den burgemeester behoort. De aangekondigde vergadering van den N. M. B. is door den bur gemeester noch verboden, noch toegestaan, daar het hier een besloten bijeenkomst betrof, waar voor geen vergunning noodig was. Wel is den bestuurders er op gewezen, dat het besloten ka- „VROEG VUUR, VROEG ASCH". beteekent hetzelfde als „vroeg rijp, vroeg rot." Maar „vroeg vuur, vroeg asch", kan niet ge zegd worden van KOLEN VAN KRUL, integendeeldaar is het „VLUG VUUR, MAAR LANG BRANDEND!" Stationsterrein Overveen, Telef. 23517 - Huis Telef. 28724 rakter verloren zou gaan door te ruime intro ductie, waarop dezen van het houden der ver gadering hebben afgezien. Naar het oordeel van B. en W. kan het ver wijderen van de „Vrijdenker" uit de Openbare Leeszaal niet op grond van plaatselijke om standigheden geboden zijn en zij meenen daar om, de beoordeeling, of het ter lezing leggen al dan niet in overeenstemming is met de subsi dieregeling, te moeten overlaten aan het be voegd orgaan, dat de voorschriften heeft gege ven en het toezicht op de naleving daarvan heeft. Ons standpunt ten opzichte van benoemingen van tot een bepaalde groep behoorende perso nen is laatstelijk uiteengezet bij de behandeling van de ontwerp-begrooting 1937. In dat stand punt, aldus B. en W„ is geen wijziging geko men. Robert de Roos dirigeerde dit eerste Zondag namiddagconcert in het pas begonnen jaar, waarvoor op een tweetal werken na, hetzelfde programma als j.l. Woensdag op het ledencon cert werd uitgevoerd. Het bezoek was vrij tal rijk, ofschoon we nog niet zooals verleden jaar kunnen schrijven over een uitstekend bezette zaal. Maar nu we in Januari vier Zondagnamid dagconcerten achtereen zullen meemaken, mo gen we toch wel verwachten, dat de oude tra ditie van een eiken Zondag beter bezette Con certzaal zich ook dit jaar zal handhaven. In de Symphonie van Mozart wist de jeug dige dirigent wat sterkere contrasten en wat meer leven te brengen, dan bij de eerste auditie. Ook het Menuetto nam hij in een veel rustiger tempo dan de vorige maal, al merkten we toch nog enkele malen een vrij hinderlijke wrijving in de verschillende orkestgroepen, voor al ook in het trio, dat de Roos in tegenstelling met de vorige maal, in éénen sloeg, in plaats van in de korte drie-kwartsmaat-beweging. Het werd een bron van onvast rhythme en daardoor van ongelijkheid. Toch vond dit mooie Mozart- werk een dankbaar gehoor. Het eerste veranderde programma-nummer was het Dubbelconcert voor twee violen van J. S. lach. Een prachtig concert, met een hemeisch middendeel en twee kernachtige hoekdeelen. Maar deze kernachtigheid, te bereiken door het strak houden van tempo en maat, zoodat het stemmenweefsel klaar en helder te voorschijn komt, werd niet verkregen, en we kregen zoo doende een slap aftreksel te hooren van wat Bach kan zijn. In het zoo prachtig zangerige middendeel met de beide alterneerende solo vioolstemmen dreigde zelfs een oogenblik in de begeleiding een vrij ernstig déraillement, dat gelukkig door de geroutineerde orkestspelers werd opgevangen. Twee jeugdige Engelsche violisten, broeder en zuster Dorcas en Hugh McClean, vervul den in dit werk de anders zeker dankbare solo vioolpartijen. Het wil ons voorkomen dat zij er onder rustige, zelfverzekerde directie meer van gemaakt zouden hebben, dan wat we nu te hooren kregen. Nu ontbrak er spanning aan in de beide hoekdeelen en in het middendeel viel de verheven melodie aan brokken uiteen. De jeugdige instrumentalisten kregen nochtans een hartelijk en zeker verdiend applaus en bloemen voor hun technisch waarlijk niet te onderschat ten prestatie. Het tweede veranderde programmanummer was een werk van Robert de Roos zelf, in de tweede concerthelft gespeeld, en wel een werk getiteld: Ouverture voor een tragi-comedie. De orkestratie op zichzelf was niet onverdienste lijk, en op sommige momenten zelfs uitstekend te noemen, maar de simpele naam ouverture lijkt ons voor deze wat zwaar van effecten ge laden, doch overigens weinig inhoudrijke mu ziek beter dan de nu gegeven titel. De jeug dige dirigent kwam bij de leiding van zijn eigen werk wat meer uit de plooi, al spreekt uit zijn dirigeerend gebaar over het algemeen toch geen groote geladenheid of sterke innerlijke muzika liteit. Het succes was dan ook meer een succes d'estime. Met de reprise van Wagner's Ouverture „Tris tan und Isolde" werd dit Middagconcert beslo ten. Hier werd de poging om meer stuwing naar het hoogtepunt te verkrijgen, met grooter succes bekroond. Er werd wat meer warmte van voordracht verkregen en met het onmid dellijk daarvoor gespeelde werk van Milhaud, met de belde wel zeer contrastrijke en eigen lijk onevenwichtige deelen, leek ons deze inter pretatie tot de beste van dezen middag te be hooren. Opnieuw bleek echter uit deze beide eerste audities, hoe zwaar het verkrijgen van de noo- dige orkestroutine door jeugdige musici-adspi- rant-dirigenten moet worden betaald. Het is jammer, maar er schijnt in ons kleine landje nu eenmaal geen andere weg mogelijk te zijn. J. S. Op Vrijdag 13 Januari, des avonds om kwart over 8, belegt de afdeeling Haarlem der Ned. Nat. Hist. Vereeniging een jaarvergadering in de bovenzaal van Brinkmann, Gr. Markt. De agenda bevat o. a. bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden is de secretaresse mej. W. J. v. d. Velden, die zich herkiesbaar heeft ge steld. Na afhandeling der agenda zal de heer C. Sipkes een lezing houden over de flora van het Westen van ons land. Op Vrijdag 27 Januari, des avonds om kwart over 8, zal dr. Th. C. Oudemans uit Putten in de kroonzaal van Brinkmann een lezing houden over „Schovenhorst en zijn voor het Neder- landsch klimaat in aanmerking komende naald- boomen." Gebouw St. Bavo R.K. Metaalbewerkers- feest, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg „De Thompson Brothars" 8.15 uur. Kunsteaal De Bois Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Leffelaar Expositie van 10 tot 5 uur. Frans Halsmuseum Expositie van 10 tot 5 uur. ,,De Eikel", Leidschevaart 142 Expositie van 9 tot 4 uur. Rembrandt „Wapenzusters". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Ruzie drie hoog achter", 2 en 8.15 uur. Luxor „Drie Kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac „Het geheim van de zermatt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur Best. Trampers., 8 uur Rechtsk. Advies. 78 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Haarl. Bach- vereeniging, 8.15 uur. ,.De Leeuwerik'', Kruisstraat: Nieuwe Haarl. Kunstkring, 8.15 uur. >,De Eikel", Leidschevaart: Expositie, 94 u. Frans Halsmuseum: Expositie, 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Kunsteaal Leffelaar: Expositie. 105 uur. TeylermuseumExpositie, 114 uur. Rembrandt„Wapenzusters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Ruzie drie hoog achter". 2 en 8.15 uur. Luxor „Drie Kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac „Het geheim van de Zermatt 2.30, 7.15 en 9.15 uur. In het atelier voor artistiek handwerk „De Eikel", aan de Leidschevaart, worden momenteel een tweetal ramen geëxposeerd van een serie van elf, die de kapel van den H. Gerardus te Wittem in Zuid-Limburg zullen sieren. De jonge Limburgsche kunstenaar Frans Ba- lendong heeft in deze twee eerste ramen de verheerlijking van den H. Gerardus Majella uit gebeeld. Door zijn engelbewaarder wordt de een voudige heilige den hemel binnengeleid, waar Hij, nu even hoog geplaatst als de ordestichter, in wiens tijd Hij leefde, begroet wordt door een stralende Maria. Van deze verheerlijking heeft Frans Balendong een hemeisch feest gemaakt in warme, diepe kleuren, die wonderwel met elkaar harmonieeren en groote innigheid geven. De compositie der ramen is prachtig afgewogen, het geheel van een devote vreugde. Gerardus is zulk een eenvoudig man, een kloosterbroeder, en toch zoo heilig in deze voorstelling. Schoon is ook de diepblauwe Mariafiguur. In tegenstelling met den hemel waar alles mogelijk is en roodgevleugelde engelenkopjes en kunstige bloemmotieven, in het glas gegraveerd, dooreenzweven, is de verheerlijking op aarde, die aan de onderzijde der ramen werd uitge beeld, zeer natuurlijk gehouden. Het bedevaartsoord van den H. Gerardus te Wittem, het klooster der Redemptoristen, vormt het middelpunt. En van alle kanten trekken menschen op ter processie. Die voorstelling is een aardsch feest geworden. In de andere ramen zullen de uitverkiezing en de figuur van den heilige worden uitgebeeld. Van Mies van Oppenraav zijn enkele fijne miniaturen te bewonderen, die met klaarblijke lijke liefde geschilderd werden en van groote kunstzinnigheid getuigen. Met ingang van 15 Jan. is benoemd tot leera- res Kinderverzorging aan de Gooische Huis houdschool te Hilversum, alsmede voor enkele lesuren aan de Huishoudschool te Amersfoort, mej. W. Oosterveld alhier. Voor de Nederlandcche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal mr. W. J. van Balen, president der Algemeene Nederlandsche Ver- keersfederatie te Den Haag, des avonds om kwart over 8 in een der bovenzalen van Brink mann, Groote Markt, een lezing houden over „V erkeersevolutie". FR.VARKENMARKT 6-IO TEL.I3904 14164

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5