Politie-speurzin in goede banen geleid We luisteren naar... NORTH CTATE FINANCIEN E, De gouddiefstal te Utrecht 25 JAAR GELEDEN EEN CHAOS Met IVOROL poetsen Dagfilm W ater standen I> DINSDAG 10 JANUARI 1939 Twee jaar met aftrek van voor- arrest tegen heler geëischt Uit vriendschap gehandeld? Requisitoir TEN ONRECHTE STEUN ONTVANGEN Koninklijk bezoek aan Zeeland H. M. gaat Zaterdag ook naar Middelburg Door een knal in den nacht gewekt Woning te Rijsoord afgebrand TREILER HEEFT MACHINE- SCHADE Sleepboot ter assistentie uitgevaren VALSCHE GERUCHTEN De uitgaven van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" DE „VALK" MAAKT EXTRA VLUCHT „PELIKAAN" HEEFT VERTRAGING Gunning Zuiderzeewerken De bekende deskundige Van Ledden Hulsebosch gaf den eersten stoot tot ver andering Belangstelling van de rechterlijke macht Beruchte smokkelaar gepakt AUTOMOBILISME Mislukte kolonisatie Madoereezen niet tegen ont beringen opgewassen NIEUWE TOEVOEGINGEN AAN TRIESTE LIJST Arrestaties wegens zeden misdrijven in Indië RALLYE DE MONTE CARLO Bakker Schut naar Tallinn vertrokken IJSHOCKEY Smoke Eaters winnen ook te Weenen DAMMEN Om het clubkampioenschap van Nederland Woensdag 11 Januari PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE Tegen het „noodwetje" MARKTEN 1 1 [AMERICAN CIGARETTES m a S e; o!oo -. In den nacht van 20 op 21 October 1937 drongen inbrekers het Tandheelkundig Instituut te Utrecht binnen. Zij maakten voor ruim i 8.000 goud buit. De Utrechtsehe recherche zat de daders echter spoedig op de hielen. Inbrekers en helers zaten spoedig achter slot en grendel, een deel van het gestolen goud kon worden opgespoord. In Mei 1933 stonden alle verdachten in deze zaak terecht voor de Utrechtsehe rechtbank. Doch ten aanzien van de helers was de officier van oordeel, dat de rechtbank te Utrecht niet bevoegd was hun zaken te behandelen, daar de heling het verhandelen van het goud in Amsterdam was gepleegd. De bevoegdheidsquaestie werd voor het hof te Amsterdam behandeld en dit college was de meerling toegedaan, dat de helers wel degelijk berecht moesten worden te Utrecht. De inbrekers waren ieder tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. De student, die de in lichtingen. had verschaft, kreeg een voorwaar delijke straf. De drie mannen, die in Utrecht wegens heling terechtstonden op 28 September van het vorige jaar, werden tot zware straffen veroordeeld. Een van deze mannen, de 48-jarige Amster- damsche koopman Mees G., die indertijd een rol van beteekenis in de Nijenrode-zaak heeft ge speeld, hoorde zich veroordeelen tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij kwam van dit vonnis in hooger beroep en van daag stond hij voor het gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, terecht wegens heling. Hem was ten laste gelegd, dat hij goud van een zekeren B. zou hebben ontvangen, onder de belofte het voor „de jon gens" te verkoopen. Verdachte kwam met een verward en lang dradig verhaal. Zuiver uit vriendschappelijke overwegingen had hij aan een van de aanstich ters van den diefstal, zekeren B., aangeboden als bemiddelaar op te treden bij den verkoop. Hij had er echter niet aan gedacht ook maar een cent voor zijn diensten aan te nemen. „Dus," zoo besloot verdachte, die door zijn vele botsin gen met de justitie goed op de hoogte is van juridische zaken, „van winstbejag is geen sprake geweest." President: 't Is wel heel vreemd, dat iemand als Mees G. zich met gestolen goed bezig houdt zonder er een cent voor te krijgen. „En toch is het zoo „edele", al gelooft u het niet, het is de waarheid. B. is mijn eenige vriend op de wereld, ik kan zijn vriendschap niet mis sen en ik deed graag wat voor hem." Pres.: Maar u wist toch, dat het goud gestolen was, dat helpen op zichzelf is al strafbaar. Een hevig debat ontspint zich tusschen ver dachte Mees G. en zijn vriend Willem B„ die ais getuige wordt gehoord. Willem is ietwat wankel in zijn verklaringen. Hij wil liever niet pertinent zeggen, dat Mees voordeel bij het zaakje heeft gehad, ofschoon hij dat vroeger wel heeft beweerd. Ook nu herhaalt hij zijn verklaring voor de rechtbank, dat verd. het goud tegen een bepaald bedrag kreeg, alles wat hij er meer voor maakte was voor hem. Herhaaldelijk moet de president den ver dachte aanmanen kalm te blijven en zijn inter rupties voor zich te houden „anders gaat u de zaal uit." „U bent de baas, edele" berust verdachte. Pres.: U wilt B. verklaringen in den mond leggen. Verd. (opgewonden)Ik wil hem de waarheid laten zeggen. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zeide ln zijn requisitoir, dat verdachte de feiten toe geeft, doch h« beroept er zich op, dat er zijner zijds van winstbejag geen sprake was. Verd. heeft alle moeite gedaan om getuige Willem B. tot een andere verklaring te brengen. Hij plaatste hem tusschen twee vuren, doch B. bleef tenslotte bij zijn Utrechtsehe verklaring, dat verdachte het goud kreeg om te verkoopen. Alles wat hij boven een bepaald bedrag kreeg mocht hy houden. Na de Nijenrode-zaak lag verdachte er bij de onderwereld uit. Bij deze zaak kreeg hij de kans om er weer in te komen en deze heeft hij mede door armoede gedreven aangegrepen. Spr. vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de geheele preventieve hech tenis. Voorts requireerde spr. teruggave van den in beslag genomen goudklomp aan den Staat der Nederlanden i.c. aan den Lands advocaat. De verdediger, mr. Th. Eskens, was van oor deel, dat niet was bewezen, dat verdachte voor deel uit de zaak had getrokken, of er voordeel mee had beoogd. Verd. houdt vol net goud noch gesmolten, noch bewaard te hebben. „We mogen verdachte niet als een normaal iemand beschouwen...." zegt pleiter. .Jawel", roept verd. er tusschen door. Verdachte, aldus vervolgt mr. Eskens, is hy- persentimenteel. Hij Is geen braaf man.... Procureur-generaal: Dat hoeft u ons niet te vertellen. In zijn moeilijke jaren na zijn invrijheidstel ling, heeft verdachte een onderkomen gevon den bij B. In deze zaak wilde verdachte iets voor B. doen, hij wilde hem een genoegen doen en dat is niet strafbaar, zelfs niet, wanneer men meent, dat hij dit deed om zich weer in de onderwereld in te dringen. Uitvoerig bespreekt pl. de verklaringen van getuige B. Het staat wel vast, dat verd. bij de eerste verdeeling geen „portie" heeft gehad, ofschoon zelfs de man, die het kleinste rolletje ln deze zaak heeft gespeeld, nog een tientje heeft gekregen. Naar pl.'s meening bestaat er stellig twijfel of verd. voordeel heeft beoogd, zoodat hij tot vrijspraak concludeert. De verdachte vertelt nog eens van zijn vriendschap voor Willem B„ wien hij zoo graag een dienst bewijst. Pres.: Voelde je dan niet, dat je iets straf baars deed, dat je verkeerd deed? „Ja, dat voelde ik wel" Pres.' Bovendien hebben we je twee jaar ge leden tot een voorwaardelijke straf van twee maanden veroordeeld. Bij een veroordeeling zal ook die straf moeten worden omgezet, want de proeftijd is nog niet om. Het Hof zal 24 Januari arrest wijzen. De vorige week werd te Geleen gearresteerd de 63-jarige J. P. B., geboren te Nieuwenhagen, destijds wonende te Kerkrade, verdacht van oplichting van het Burgeriyk Armbestuur te Kerkrade voor een som van f 861.50. De com missaris van politie te Kerkrade had in het Algemeen Politieblad de opsporing, aanhouding en voorgeleiding van B. gevraagd. Gedurende ongeveer vijf jaren, tot September 1938, had B. van het Burgeriyk Armbestuur te Kerkrade minstens drie gulden per week ondersteuning ontvangen, op grond van de mededeelingen die B. deed, dat hy maar een gemiddeld inkomen had van drie gulden per week. B. verkocht manufacturen en loten en werkte later voor een firma te Maastricht. Toen het B. A. hier informeerde, kreeg het bestuur ten antwoord, dat B. wel 1000 gulden provisie per jaar genoot. Toen hy hoorde, dat zulks was medegedeeld, verliet hij zonder achterlating van adres de gemeente Kerkrade. Thans werd hij in Geleen gearresteerd ten huize van een gehuw den zoon. Voor den commissaris van politie te Kerkrade heeft hij een bekentenis afgelegd. Maandag is B. naar Heijthuizen overgebracht. De burgemeester dezer gemeente had eveneens de aanhouding van B. in het Algemeen Politie blad verzocht, daar hij verdacht wordt in ge noemde gemeente oplichtingen te hebben ge pleegd Niet alleen Vlissingen, doch ook Middelburg zal Zaterdag a.s. met een kort bezoek van H. M. de Koningin vereerd worden. Na de te waterlating van de motormailboot „Koningin Emma" van de werf der Koninklijke maatschappij „De Schelde", zal de Koningin een bezoek brengen aan den Commissaris der Koningin in Zeeland in diens ambtswoning te Middelburg, ten einde met hem een onder houd te hebben over verschillende provinciale aangelegenheden. In den afgeloopen nacht is, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan in de woning, bewoond door de familie Rijsdijk te Rijsoord, gemeente Ridderkerk,. De bewoners werden om twee uur opgeschrikt door een knal en ontdekten, dat er brand was uitgebroken. De man had nog gelegenheid zijn tweejarig kind uit een aangrenzende kamer te redden en zich met zijn vrouw in nachtgewaad naar buiten te begeven. De brandspuiten uit Rijsoord en Oostendam konden niets uitrichten. De woning brandde ge heel af. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Op de Noordzee drijft een Katwijker treiler, de K. W. 18, met machineschade rond. De op gegeven, positie van het schip is 53 gr. N.B. en 4 gr. O.L. De sleepboot „Holland" va nde reederij Doek- sen is onderweg naar de K. W. 18, teneinde assistentie te verleenen. Het Katholieke Comité van actie „Voor God" schrijft ons: Herhaaldelijk wordt het onware gerucht ge publiceerd, dat de uitgevery „Het Spectrum" te Utrecht door ons comité financieel zou worden gesubsidieerd door de uitgave van den Zonne- wijze-almanak en van de serie „De Katholieke Kerk." Ons Comité zou op deze wijze één be paalde uitgeverij bevoordeelen met het geld, dat Nederlandsche katholieken liefdadig ge schonken hebben. Het Katholiek Comité van actie „Voor God" stelt er prijs op, nogmaals uitdrukkelijk te ver klaren, dat de uitgevery „Het Spectrum" deze werken welke in overleg met het secretariaat zyn tot stand gebracht geheel voor eigen financieel risico heeft uitgegeven. BATAVIA, 10 Januari. (Aneta). Het K.L.M.- vliegtuig „Valk" maakt 16 Januari volgens nor male dienstregeling, een extra-vlucht Batavia Amsterdam, in verband met het feit, dat sedert enkele weken een K. L. M.-toestel te veel voor reserve in Nederlandsch-Indië is. Het toestel zal post, passagiers en vracht vervoeren. BATAVIA,, 10 Jan. (Aneta) Alhier werd bericht ontvangen, dat de „Pelikaan" 24 uur vertraging heeft. De ooizaak wordt niet mede gedeeld. In verband hiermede is ook het ver trek van het vliegtuig naar Australië van de K.N.I.L.M. uitgesteld van 11 tot 12 Januari. De Rijkswaterstaat, dienst van de Zuiderzee werken, heeft thans bestek no. 301 Z.W., waar van 28 December te 's-Gravenhage de aanbe steding is geschied en waarvan de gunning toen is aangehouden, gegund aan den laagsten in schrijver N.V. Zanen en Verstoep te "s-Graven- hage, die had ingeschreven voor f 207.000. Dit bestek bevat het onderhoud gedurende het jaar 1939 van den afsluitdijk van de Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust nabij Zurich, met bybehoorend hoofd, aansluitende terreinen, haven en havendammen te Kornwer- derzand, Breezand en den Oever, en van de aanwezige rijksgebouwen met bijkomende wer ken; de kunstwerken in den Afsluitdijk te den Oever en Komwerderzand, met bijkomende werken; het op den Afsluitdijk gelegen gedeelte van ryksweg no. 9. De heer K. H. Broekhoff, commissaris van rijks- en gemeentepolitie, chef van de Ne derlandsche centrale inzake falsificaten en internationale misdadigers, schrijft ons het volgende Medio Januari 1939 Is het 25 jaar geleden, dat de eerste lessen in wetenschappelijke speurkunst hier te lande aan de politie werden gegeven Tot dien tijd was het een chaos en werden de .stille getuigen" van Hans Gross vertrapt en vernield doorde politie. Het was een onderhoud tusschen den huidi- gen president der arrondissementsrechtbank te Groningen, mr. F. J. Lisman, toen nog rechter commissaris, belast met de instructie van straf zaken te Assen en den bekenden politie-deskun- dige C. J. van Ledden Hulsebosch te Amster dam, dat den stoot gaf tot de verandering ten goede. Het gevolg van dit onderhoud is toch ge weest, dat de heer Van Ledden Hulsebosch begon met het voorbereiden van een politiecursus hier te lande. Boven in het pand Nieuwendijk 17 te Amsterdam werd een ruim vertrek getransfor meerd in leslokaal. Uit de verzameling foto's werd een keuze gedaan voor het maken van wandprenten, lichtbeelden enz., terwijl met goedvinden van den minister van Justitie voorwerpen, vertoevende aan de griffie, die als leerzame demonstratieobjecten konden dienen ten dienste van dit onderwijs ter beschikking werden gesteld. 'Op 13, 14 en 15 Januari 1914 werd de eerste cursus gehouden. Uit Amsterdam namen deel de inspecteurs van politie E. J. Pateer en K. H Broekhoff, uit Den Haag de inspecteur N. D Pool, uit Bloemendaal de inspecteur A. Hiem- stra, uit Hoofddorp de burgemeester mr. A. fciob, en nog een tiental andere politiemannen. De cursussen volgden elkander regelmatig op en werden ook van langeren duur. De te be handelen stof werd uitgebreid en uit alle deelen ces lands kwamen leergierige politiemannen naar Amsterdamtot het verbod kwam, dat deze politie-ambtenaren niet meer op „reisor- der" mochten reizen. Het bijwonen der cursus sen werd nu te duur en de deelneming vermin derde. Of hier de zuinigheid niet de wijsheid bedroog, mag men zich stellig wel afvragen; in elk geval is zulks niet in het belang geweest van het onderzoek naar ernstige misdrijven ten plattelande. De lessen aan de hoogere en lagere politie ambtenaren te Amsterdam hadden echter voort gang, tot ook hier bezuiniging een einde maakte en het onderricht aan de jongere politie-amb tenaren werd opgedragen aan een tweetal in specteurs, die zelve een cursus bij den heer Van Ledden Hulsebosch hadden gevolgd. De opleiding aan de surnumerairs en de rechercheurs in de wetenschappelijke speurkunst bleef echter bij den heer Van Ledden Hulsebosch. Sedert Mei 1922 is de heer Van Ledden Hul sebosch privaat docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de leer van. de op sporing van het strafbare feit. Verder is hij sedert de oprichting verbonden aan de opleiding- school voor de rijksveldwacht te Amsterdam waar de leerling-riiksveldwachters wekeiyks hun lessen ontvangen. Het aantal dergenen, dat in den loop der 25 jaar van den heer Van Ledden Hulsebosch on derwijs in wetenschappelijke speurkunst heeft genoten, beloopt ongeveer 3600. Daaronder zyn niet alleen politiemannen uit Nederland (ge meente- en rijkspolitie, marechaussee) en stu denten der universiteit, doch ook politiemannen uit Nederlandsch-Indië, die van hun verloftijd gebruik maakten, om een cursus te volgen. Zelfs heeft voor twaalf jaar terug een groep leden van de rechterlijke macht (substituut officieren, rechters en griffiers) een serie Za- terdagnamiddagvoordrachten in het leslokaal aan dén Nieuwendijk gevolgd. Zij wenschten den completen politiecursus in speurkunst ook eens te volgen. geeft een frissche mond met witte tanden. Ivorol (Nieuw1 recept). Tube 6040 en 25 cent. In den trein van Amsterdam naar Den Haag hebben ambtenaren van de accijnzen aange houden den 32-jarigen C. J. S., zonder beroep, woonachtig te 's Gravenhage. Deze beruchte smokkelaar had by zijn aanhouding een groote partij gesmokkeld sigarettenpapier by zich. Hij had nog twee straffen te ondergaan wegens rijksbelasting-overtredingen, n.l. 7 maanden en 6 weken gevangenisstraf en 55 dagen hechtenis. In het huis van bewaring te 's Gravenhage is hij ingesloten. Jozef Blankenaar, kampioen van Amsterdam en D.C.IJ. te IJmuiden. Na een zeer spannenden strijd moesten de D.C.IJ-ers in de hoofdstedelingen met 119 hun meerderen erkennen. PAMEKASAN, 10 Jan. (Aneta). Van de 185 Madoereesche gezinnen, die destijds voor kolo nisatie naar Moena zyn vertrokken, zijn giste ren bijna allen hier teruggekeerd. Slechts een dertigtal personen bleven op Moena achter. Deze terugkeer houdt verband met de mis lukking van genoemde kolonisatie-proef, daar de meeste kolonisten niet tegen de ontberingen waren opgewassen en verder enkele opvolgende oogstmislukkingen er toe bijdroegen, dat de ko lonisten moedeloos werden en heimwee kregen. Daarom zijn zij door de kolonisatiecommissie in staat gesteld naar Madoera terug te keeren. Zij die achterbleven krijgen nu de beschikking over de reeds ontgonnen gronden en over het vee dat bestemd was voor hen die terugkeerden. BANDOENG, 10 Januari (Aneta). De offi cier van justitie deed te Bandoeng nog twee Europeanen in preventieve hechtenis stellen, waarmede het aantal van tien voor deze plaats is bereikt. SEMARANG, 10 Jan. (Aneta). In verband met- de zedenmisdrijven is hier een gepension- neerd ambtenaar in preventieve hechtenis ge steld. De winnaar van de Rallye de Monte Carlo van het vorige jaar, de heer G. Bakker Schut, is met zijn medepassagier de heer P. J. Nortier Maandagmorgen om half elf van het secreta riaat van de K. N. A. C. vertrokken om zich naar 2ijn startplaats Tallinn te begeven Evenals het vorig jaar rijdt Bakker Schut ook thans weer met Ford. Verschillende K. N. A. C-offi- cials, vrienden en belangstellenden deden den Rallye-rijders uitgeleide. De start te Tallinn zal den 17en Januari in de avonduren plaats vinden. De Canadeesche yshockeyploeg de Trail Smoke Eaters speelden hedenavond tc-gen een Weensche ploeg. Canada won met 6—0 (10, 2—0, 3—0). Cronie maakte twee goals, Dame, Kowcinak en Mac Creedy ieder 1 doelpunt. Gisterenavond werd in hotel Kennemerhof te IJmuiden de eerste wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland gespeeld tusschen cbcbüctiiiicfecfccbcfccfccfccbcbcfccbcfDcb^cbcbAAcbiiicbcfccbcbctKfctfccfjcbcfccbttjJj^cfccbtfciÜcb.-bclicfccfcclDcticijcbcbcbcbcbcibcbcf-jcfc -S 9.05 11.20 12.30 1.10 2.35 3.50 4.05 5.05 5.25 6.35 6.50 7.50 8.35 8.50 9.20 10.50 11.20 g- Cf.) Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf, Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf Cf <f CfCf Cf Cf Cf Cf Cf HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.—, 10.20—7.30 cn 8.00—12.00) 8.00 Orgelspel. 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Programma voor Arbeiders. 11.40 Causerie „De regeeringsplannen met de werklooze Jeugd". 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 Orgelspel. 1.00 VARA-Orkest. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.28 Berichten. 7.10 Vocaal concert. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-Orkest. 9.00 Cabaret-programma. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Viool en plano. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Causerie. „Het Hastings schaak- tournooi." 11.15 Zang en plano. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 415.5 M. NCRV-ultzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Solistenconcert. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 AU Round Sextet. 2.30 Voor jeugdige postzegelverza melaars. 3.00 Vervolg concert. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwuitzending. 6.20 Gramofoonmuziek. ber. 6.30 Taalles" en causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Causerie over leerbewerking. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Ptropaganda-Kettlng-Avond. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Leden van het NCRV-Orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 NCRV-Orkest. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Vioolvoordracht. 11.50 Arthur Dulay kwintet. 12.20 Zang en plano. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Whinyates strijkkwartet en soliste. 3.25 Uit Parijs: Derveaux-orkest. 4.05 Doedelzakvoordracht. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Jack Payne's Band. 7.20 Ystalyfera Town Prize Orkest en Ystalyfera Public Prize Orkest. 8.35 BBC-Symphonis-orkest, m. m. v. solisten en BBC-Koor. 10.40 Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 11.20 Oscar Rabin's Dance Band. 11.50 Jazzmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. en 10.00 Gramofoonmuziek. Derveaux-orkest. Zang. Andolfi-orkest. en 3.30 Gramofoonmuziek. Zang. Cello voordracht. Pianovoordracht. Cantrelle-orkest. Viool en piano. Gramofoonmuziek. Koorconcert. Pianovoordracht. Orgelspel. Variété-programma. Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Sted. Orkest van Bunzlau. 1.30 Populair concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest, schrammelen- semble en solisten. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Bernhard Etté's orkest. 8.30 Volksmuziek. 9.35 Orkest en solist. 10.20 Amusementsorkest, mandoline-or kest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Dansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Borovsky-trio. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Dansorkest. 8.20 en 9.20 Belgisch Nationaal Orkest en solisten. 10.30 Folkloristisch programma. 10.50 Jazzmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 "José Schnyders-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Paul Godwin's orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Sarba-orkest en solist. 9.(4) en 9.45 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Weensch Symphonie-orkest, m. m. van solist. 9.50 Viool en viola. 10.20 Zie Keulen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden de ver gadering van den Raad van State bijgewoond. De N.V. Sommeiing's Automobielbedrijf heeft een met tal van redenen omkleed adres gericht aan de leden der Eerste Kamer inzake het in de Tweede Kamer aanvaarde „noodwetje" voor het autobusbedrijf. Adressante dringt er met klem op aan het wetsontwerp niet aan te nemen. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. Aanvoer: 90.000 Kg. roode kool f 2.205; 110.000 Kg. gele kool f 1,703,20; 31000 Kg. uien f 5,406, grove kool f 1,504,90; 130.000 Kg. Dsensche witte uien f/3-,-90^—5,40; dri^Ungefl, f 3t-3,80, nep f 4,9(|, stek f 1,40—2,70; 3400 Kg. peen f 4.10—4,90 kleine peen f 1.802; 3000 Kg. bieten f 2—3. BODEGRAVEN, io Jan. Kaasmarkt. Aange voerd 114 partyen Goudsche kaas, totaal 5130 stuks. Prijs met R.M. Ie soort f 26 tot f 27; 2e soort f 24 tot f 25. Handel matig. LEIDEN, 10 Jan. Veemarkt. Aanvoer 294 vette varkens. Prijzen 4547:48 cent per Kg. Handel sleepend. PURMEREND, 10 Jan. Boter 157 kg. melk- boter 1.62—1.63 per Kilo; Runderen, totaal 416 stuks. Vette Koeien 200 stuks, 62—70 per Kilo, matig; 200 Gelde Koeien en Melk Koeien, 115 260 per stuk, matig; 16 Stieren 4652 per kilo, matig; 10 Paarden 70160 per stuk, stug; 47 Vette kalveren 3048 per kilo, stug; 349 Nuch tere kalveren voor de slacht en Nuchtere kal veren voor de fok, voor de slacht 712 per stuk, matig; voor de fok 1118 per stuk, matig; 215 Vette varkens 4547 per kilo, vlug. Magere Varkens 32 1626 per stuk, matig; Biggen 320 816 per stuk, matig; Schapen 961 1825 per stuk, matig; Bokken 28 311 per stuk, matig; Kipeieren 44.50, Eendeieren 3.25, alles per 100 st. VENLO 9 Jan. Coöp. Veilingsvereen. Aangevoerd 2450.000 eieren, kippeneieren 4.405.10, kleine eieren 3.804.Eendeneieren 2.903.20. VINKEVEEN, 9 Jan. Coöp. Groenten- en Fruit veiling „Vinkeveen". Witlof I 14.0017, II 7.00 10, III 3.00—5 per 100 kg. ZWOLLE, 9 Jan. Groentenveiling. Knolselderle 2.104.80 per 100 stuks. Selderie 7.108 per 100 bos. Andijvie 13.0028, Boerenkool 25.20. Bie ten 2.10—4.50, Prei 2—5.20, Spruiten 20.00, Lof 22.00—26 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 10 Jan. Aanvoer: 129.000 Kg. roode kool f 2.605.40; 430.900 Kg. gele kool f 3,30—5,30; 142.200 Kg. Deensche witte kool f 1,90—3,20; 7000 Kg. uien f 5,40—6,10. grove uien f 5,506, drielingen f 3,40; 600 Kg. peen f 3,40—4,70; 175 Kg. bleten f 2,60. GRONINGEN, 10 Jan. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 280—295, 2e kw. 230—280, 3e kw. 160.kalfvaarzen le kw. 250260, 2e kw. 160190, vare koeien le kw. 170190, 2e kw 130160, vaarzen le kw. 160185, 2e kw. 110 130 per stuk, stieren le kw. 5152, 2e kw. 44 48 ct. per kg., kalveren en pinken 90130 per stuk, slachtvee le kw. 6465, 2e kw. 5557, 3e kw. 4245 ct., vette kalveren le kw. 7680, 2e kw. 6874 ct. per kg., weideschapen 1418, vette lammeren 1317, vette schapen le kw. 24 —27, 2e kw. 19—22, biggen 7—13 per stuk, idem 1.10—1.60 de week, vette varkens le kw. 4344, 2e kw. 3840 ct., zouters 4041 ct. Aanvoer: 484 runderen, 703 kalveren, 321 schapen, 580 varkens, 127 biggen, 15 paarden. Overzicht: Voor het kalf- en melkvee was al leen voor de beste soorten kooplust; handel vrij goed, overigens had de handel, evenals in het slachtvee, hetwelk in ruime mate werd aange voerd, een traag, doch prijshoudend verloop; stieren weinig op de markt, prijshoudend; vet te kalveren bij tragen handel nauwelijks prijs houdend; nuchtere waren eveneens minder goed te plaatsen, met iets teruggaande prijzen, wel ke varieerden van 57 gulden, zware soorten hooger; alleen voor enkele vette lammeren van prima kwaliteit, welke bijna niet meer worden aangevoerd, waren de prijzen ruim zoo hoog, overigens onveranderd. De prijzen der vette varkens en die der zouters liepen by grooten aanvoer en slechten handel wederom terug. Voor de biggen waren de prijzen by kleinen aanvoer ruim zoo hoog. ROTTERDAM, 10 Jan. Veemarkt. Totaal aanvoer 3737 stuks, t.w.: 159 paarden, 3 veu lens, 865 magere runderen, 815 vette runderen, 51 vette kalveren, 161 graskalveren, 1152 nuch tere kalveren, 438 schapen en lammeren, 4 var kens, 59 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vet te koeien le kw. 68, 2e kw. 58, 3e kw. 48; vette ossen le kw. 66, 2e kw. 58, 3e kw. 3848; stie ren le kw. 60, 2e kw. 54, 3e kw. 48; vette kal veren le kw. 120, 2e kw. 11Ó, 3e kw. 7080; graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 40; nuchtere kalveren le kw. 38, 2e kw. 33, 3e kw. 28; slacht- paarden le kw. 50, 2e kw. 40, 3e kw. 30. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 18, 3e kw. 16. Lammeren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 11. Nuchtere slachtkalveren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 5. Nuchtere fokkalveren le kw. Bij de omwisseling van aandeelen C.V Wm H. MüUer en Co. in aandeélen C.V. Na-i tionaal Bezit van aandeden VPm. H. Muller en Co. werd voor ruim 90 pet. van het be drag gebruik gemaakt. Voor omwisseling van het restant blijft de gelegenheid open gesteld. De Japansche kunstzijde-productie is in 1938 sterk gedaald. Zij bedroeg n.l1.998.763 kisten of 1.248.733 kisten minder dan in 1937. De voorraden waren per einde Decem ber 57.000 kisten minder dan per einde 1937- In verband met de vastere houding van het Pond Sterling daalde de goudprijs te Londen met 2 d. tot 148/7. 478.000 werd aan goud omgezet. De General Motors Corpboekte in De cember aan verkoopen aan handelaren in Amerika 150.000 auto's, tegen 159.570 auto's in November. De verkoopen van de hande laren aan het publiek in de Vereen. Staten bedroegen 118.890 wagens tegen 131.39C in November en 89.860 stuks in December 1937 De wederverkoopen in Amerika en het bui tenland bedroegen respect. 187.910, 200.260 en 160.440 wagens. In het geheele jaar 1938 bedroeg het totaal in Amerika en in het buitenland 1.307.754, tegen 2.116.900 wagens in het geheele jaar 1937. De staalproductie in Amerika bedroeg in het begin der week 51.7 pet. der capaciteit, tegen 50.7 pet. de vorige week. De Chrysler Corp. boekte in 1938 naar raming een winst van 17.5 mill., of ruim 4 per aandeel. In de eerste negen maan den van 1938 bedroegen de netto-inkomsten slechts 6.67 millof 1.53 per aandeel cn in het geheele jaar 1937 50.72 mill, of 11.66 per aandeel. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen 1.926.OOP lb. De electriciteitsproductie in Engeland be droeg in 1938 24.37 milliard eenheden tegen 22.90 milliard eenheden het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.57VZ—8.58% tv. sl- 8.59%), de Dollar op 1.83%—1.84 (1.83%), de Frank op 4.844.85 (4.85), de Belga op 31 02%31.05 en de Zwitsersche Frank op 41.52-^41.57 (41.52). De American Can behaalde in 1938 naar raming een netto winst van ruim 4 per aandeel, tegen S 6.08 in 1937. - 25, 2e kw. 22, 3e kw. 18. Slachtpaarden le kw- 210, 2e kw. 160, 3e kw. 90. Werkpaarden le kW- 310, 2e kw. 250, 3e kw. 100. Hitten le kw. 225, 2e kw. 180, 3e kw. 100. Stieren le kw. 240, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Kalfkoeien le kw. 300, 2e kw. 240, 3e kw. 170, Melkkoeien le kw. 295, 2e kw. 230, 3e kw. 170. Varekoeien le ,kw. 200, 2e kw. 160, 3e kw. 140. Vaarzen le kw. 180, 2e kW- 160, 3e kw. 120. Pinken le kw. 150, 2e kw. 120,^ 3e kw. 100. Graskalveren le kw. 50, 2e kw. 3e kw. 25. Bokken en geiten le kw. 9, 2e kw. 6 3e kw. 5. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel lui, prijzen iets lager, prima os 68, prima koe 72 ct. Stieren: aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen iets lager. Vette kalveren: aanvoer iets kleiner, handel matig', pryzen onveranderd, prima tot 1.30. Schapen en lammeren: aanvoer als vorige week, handel ta melijk, le kw. slachtlammeren iets duurder, verder onveranderd. Nuchtere slacht- en fok kalveren: aanvoer iets ruimer, handel traag- pryzen lager. Paarden: aanvoer iets kleiner, handel traag, pryzen vooral niet hooger. Kalf- en melkkoeien: aanvoer korter, handel kalm, pryzen onveranderd. Varekoeien: aanvoer iets korter, handel stil, prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel stroef, pryzen als vorige week. Graskalveren: aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijshoudend. Bokken en geiten: aanvoer als vorige week, handel re delijk, pryzen iets hooger. DINSDAG 10 Jan. Waar- nemingspunten N C aj 60 Sedert Gisteren o o .s Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr W. Arnhem Vreesw 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.64 10.25 8.65 3.62 8.60 1.76 9.18 3.08 0.12 41.65 41.30 9.75 5.35 5.70 37.59 1035 7 95 2.80 8.07 0.87 8 63 3.10 0 16 42.48 12 35 11.96 S.46 1.67 0.14 0.00 0 00 0.00 0-00 0C0 0.00 0,00 0.02 0 00 0.00 0.13 0.08 0.21 0.21 0.00 0.04 0.12 0.12 OU 0.09 0.08 0.02 0 00 0.00 010 0.00 0 00 0.00 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi1 geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 28— AP 12 u 2 u 0.18— 024- AP AP Stadswater 8 u 0 28— AP 12 u 0.18— AP 2 u 0 24— AP Amstelwater 8 u 0.28— AP 12 u 0.18— AP 2 u 0 24- AP IJselm. water 8 u 0.09— AP 12 u 0,17— AP 2 u 0.18— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 10 Jan. 9 Jan. 10 Jan. 9 Jan, Rheinf 1.5S 1.54 Ems Breisach 1.17 1.22 Caub 1.32 126 Kehl 1.53 1 48 Coblenz 1.75 1.70 Maxau 2 96 3.01 rrier 1.13 0.96 Mannh. 1 95 1.97 Keulen 1 65 1 51 Diedesh. Dusseld 1.03 0 93 Lohr Ruhrort 0'4 017 Mainz 1.96 1.94 Wesel 0,16 0.13 Bingen 1.25 1.16 Emmerik 1.51 1.54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6