java—china—japan lijn New-Yorksche Beurs Eden over de rede van president Roosevelt ,^en wegwijzer voor alle vrijheids lievende landen ter wereld" Federale benoemingen stuiten op verzet Een zweefbaan over het Meer van Zürich Somber beeld van den toestand in Europa Al Capone naar zijn nieuwe gevangenis Zijn geestvermogens zwaar geschokt Ranpoer een verlaten stad Burgers gevlucht na moord op Britschen Majoor Mandsjoekwo door Hongarije erkend Vonnis tegen oom en tante van Grynszpan Vertraging „Johan van Oldenbarnevelt" Contingenteering van buizen ONZE BOTER OP DE ENGELSCHE MARKT Waarom brengt zij minder op dan de Deensche? SCHOOLBRAND TE 'S-BOSCH Leerlingen waren in weinig tijds in veiligheid PSEUDO-RECHERCHEUR WEER ACHTER SLOT SCHAKEN HET TORNOOI TE LENINGRAD Een partij van den jeugdigen Smyslov AUTOMOBILISME STERRIT NAAR MONTE CARLO Ook Cornelius-Buyze hadden vele moeilijkheden Onregelmatige stemming. 11% 14% 14% 49% 1 AMER1K. GOEDERENMARKT Clearingkoersen VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Januari so y STOOMVAARTLIJNEN MARKTN1EUWS De FAILLISSEMENTEN LONDEN, 10 Jan. (Reuter). Oud-ministei Eden heeft heden als gast van de Amerikaan- sche Kamer van Koophandel een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de uiteenzetting van den president der Vereenigde Staten over de Amerikaansche houding ten aanzien van de vraagstukken der moderne wereld zeker histo risch zal worden. De rede van Roosevelt is een meesterstuk van duidelijkheid, zeide Eden, doch zfj is meer. Het is een wegwijzer, welke aan duidt langs welken weg alle vrijheidslievende landen ter wereld zouden willen gaan. „Ik ben er zeker van. dat al mijn Britsche vrienden het met mij eens zullen zijn, wanneer ik zeg, dat het moeilijk is het effect van die rede op het Britsche volk te overdrijven." Ten aanzien van de Britsch-Amerikaansche vraagstukken zeide Eden: „Wij hebben beiden onze eigen vraagstukken en hebben beiden onze eigen nationale belangen, welke invloed hebben op onze opvatting, doch er is iets belangrijkere dan gelijkheid van inzicht en dat is de gelijk heid van beginsel. Het is duidelijk voor ons al len in dit land, dat de president in hetgeen hij zeide niet alleen het inzicht weer gaf van een groote meerderheid van het Amerikaansche volk, doch ook de meest innerlijke gevoelens van de bevolking van deze eilanden." Na te hebben vastgesteld, dat er noch inGr.- Brittannië noch in de Vereenigde Staten het geringste gevaar is dat de leer der staatsver- goding steun van het volk zou krijgen, zeide Eden. dat de absolute macht in handen van sommige staten zeer groot is. Het zou dwaas heid zijn voor de democratieën in Europa aan een dergelijke kracht het hoofd te willen bie den door te vertrouwen op versleten methoden. De rechten van het individu moeten in verband worden gebracht met de nooden van de gemeen schap, waarin dit leeft en de eerste van deze nooden is op het oogenblik de landsverdediging. Indien de nooden van den staat ondergeschikt worden gemaakt of verwaarloosd, dan kan alles worden weggevaagd en dan zullen de rechten van het individu ver}oren gaan, tezamen met al het overige. ,Jk geloof," zoo besloot Eden zijn rede, „dat er In dit land op het oogenblik een groeiend begrip is voor dit fundamenteel probleem dat opgelost moet worden, en een steeds groeiende vastbe radenheid om het vraagstuk op te lossen gevon den wordt." WASHINGTON, 10 Jan. Drie der jongste benoemingen van president Roosevelt, incl. die van Harry L. Hopkins tot staatssecre taris van Handel, zijn gisteren op krachtig verzet gestuit in het Congres, waarmede eenige twijfel ontstaan is over de waar schijnlijkheid dat de Senaat deze benoe mingen zal bevestigen. De handelscommissie uit den Senaat, onder leiding van den democraat Josiah W. Bailey uit North Carolina, heeft besloten de benoeming van Hopkins in een openbare zitting te behan delen en heeft daartoe Hopkins, die vroeger leider was van de „Relief Administration", uit- genoodigd te verschijnen. Bailey is een bekend tegenstander zoowel van Hopkins als van de New Deal. Inmiddels heeft de republikeinsche senator H. Styles Bridges uit New Hampshire een aanval gedaan op de benoeming van den vroegeren democralaschen senator James P. Pope uit Idaho in 't bestuur van de Tennessee Valley Authority, terwijl de beide anti-regeerings- gezinde senatoren uit Virginia, Carter Glass en Harry P. Byrd, scherpe critiek hebben ge leverd op Rcosevelts benoeming van Floyd Ro berts tot federalen districtsrechter. Daarentegen is de oppositie tegen de aanstelling van den vroegeren gouverneur Frank Murphy uit Michi gan tot Attorney General en van professor Felix Frankfurter tot rechter bij het Hooggerechts hof niet tot eenigen omvang van be teekenis uitgegroeid. ZURICH, 10 Jan. De nationale tentoon stelling welke van Mei tot October in Zürich wordt gehouden, zal aan de beide oevers van het Meer van Zürich gelegen zijn. Een bijzondere bezienswaardigheid zal op de tentoonstelling te zien zijn. Voor de eerste maal bouwen de Zwitsersche ingenieurs een zweef baan over een der vele Zwitsersche meren. Deze zweefbaan zal de beide-oevers van het meer verbinden. Zij zal 900 meter lang zijn en han gen aan 75 meter hooge torens. De cabines zul len twintig passagiers en een conducteur kun nen bevatten. In een der torens zal als bijzon dere sensatie een restaurant gebouwd worden. NEW-YORK, 10 Jan. (Reuter.) De Ame rikaansche ambassadeurs in Engeland en Frankrijk hebben heden verslag uitgebracht over den Europeeschen toestand in een ge zamenlijke, besloten vergadering van de commissies voor militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden en van den Se naat. Een Congreslid, dat de vergadering had bij gewoond, verklaarde: „Het was zeker een som ber beeld voor den vrede." De beide diplomaten waren bijna twee uur in de commissie aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat zij zich bepaalden tot het afschilderen van een beeld van wat beschreven wordt als de volkomen chaotische toestanden in Europa. Senator Reynolds, die onder de aanwezigen was, wekte beroering door aan te kondigen, dat hij binnenkort een rede voering in den Senaat zou houden, daarin hij alles zou onthullen, wat gezegd is in de besloten zitting van beden. Leden der commissie hebben onthuld, dat er eenige gedachten wisseling is gevoerd over het rapport, dat, naar beweerd wordt, door Lind bergh zou zijn uitgebracht over de Duitsche luchtsterkte. Verklaard wordt, dat de ambas sadeurs het voorgesteld hebben, alsof Duitsch- land verheugd is over het uitbrengen van het lapport. Uiteengezet werd echter, dat de in lichtingen voor een groot deel bevestigen, wat reeds door de militaire waarnemers vernomen was. Alle leden verlieten de vergadering met be trokken gezichten. Verscheidene verheelden niet den emst van den door de ambassadeurs in het licht gestelden toestand. Wanneer de bedoeling van de vergadering was, om, zooals velen hier veronderstelden, het geweldige bewapeningsprogram van Roosevelt te vergemakkelijken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof zij bijzonder succesvol geweest is. SAN PEDRO, 10 Jan. Zwaar aan de pol sen geboeid, zes gewichten aan de beenen ge bonden en omgeven door een legertje politie beambten zoo is Al Capone, de beruchte gangster, van de gevangenis op het Alcatraz- eiland naar zijn nieuw verblijf te San Pedro overgebracht. Het had er echter allen schijn van, aldus een United Press-bericht aan haar bladen, dat al die voorzorgsmaatregelen over bodig waren. Al Capone maakte den indruk, niet in het volle bezit zijner geestvermogens te zijn; tijdens het transport staarde hij met glazige oogen voor zich uit en sprak wartaal. Dit was althans het oordeel van een van zijn bewakers en de gevangenisdokter bleek dit eenigermate te bevestigen. „Al Capone lijdt aan gedeeltelijke spierverlamming", zoo ver klaarde deze, „en angstgevoelens hebben het geval nog gecompliceerder gemaakt". De correctioneele gevangenis te San Pedro is overigens een ware vesting. Zij wordt geheel omringd door een diepe gracht en heeft een ophaalbrug als eenigen toegang. Naar verluidt beschikt men er over een aantal waakhonden die er speciaal op getraind zijn ontvluchte ge vangenen op te sporen. Al Capone's vrouw, die haar man in de ge vangenis op Alcatraz-eiland eenmaal per maand mocht bezoeken, zal hiertoe thans waarschijn lijk geen toestemming meer krijgen. zy zal moeten wachten tot hij vrij komt, hetgeen, zoo als gemeld, in November van dit jaar het geval zal zijn. LONDEN, 10 Jan. De „Daily Telegraph" verneemt, dat Ranpoer, de hoofdstad van den kleinen feodaal bestuurden staat van dien naam, nog alleen door politie, militairen en Britsche autoriteiten wordt bewoond. De ge- heele bevolking zou naar de in de buurt gele gen dorpen zün gevlucht of zich in de bos- schen ophouden, uit vrees voor de gevolgen van den moord op majoor Bazalgette, den Britschen politieken agent in de Orissa-staten. Evenals in andere kleine staten was er on langs nogal, eenige onrust in Ranpoer. Uit vrees voor ongeregeldheden was een pas Op gerichte politieke organisatie verboden en wa ren haar leiders gearresteerd. Dit heeft echter de boeren verbitterd, die dreigden naar het paleis van den radja te zullen trekken. Deze telefoneerde majoor Bazalgette, die probeerde de menigte tot kalmte te brengen. Twee man nen beklaagden zich bij hem er over, dat de politie hen zou hebben mishandeld, doch de majoor constateerde, dat zij vrijwel ongedeerd waren. Hun geschreeuw bracht de menigte echter in opwinding. Majoor Bazalgette wei gerde de politie toe te staan van de vuurwa penen gebruik te maken; hy en de hem verge zellende Indische officier werden aangevallen en gedood. Verwacht wordt, dat luitenant-kolo nel Robson, de resident voor de Oosteiyke sta ten, die uit Calcutta te Ranpoer is aangekomen, met den radja besprekingen zal hebben over de invoering van een volksvertegenwoordiging in Ranpoer. HSINKING, 10 Jan. (Domei). Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering den minister-president van Mandsjoekwo in kennis heeft gesteld van Hongarye's formeele erken ning van Mondsjoekwo. Te Boedapest wordt de erkenning van Mands joekwo door de regeering van Hongarije 'als een symbolisch gebaar beschouwd. Men is van oor deel, dat dit de reis van Csaky naar Berlijn, welke is vastgesteld op 20 Januari, moet voor bereiden en tevens een voorspel Is voor het toe treden van Hongarye tot het anti-Komintern verdrag. PARIJS, 10 Jan. (Havas). Het Hof van Appèl heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Abra ham Grynspan en zijn vrouw Chava, die ver volgd zijn wegens het verleenen van onderdak aan hun neef Herschel Grynspan, den moorde naar van den secretaris der Duitsche legatie, van Rath. Abraham Grynspan, die in eerste instantie was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, zag zijn straf verhoogd tot zes maanden. De vrouw, die in eerste instantie was veroordeeld tot vier maanden, kreeg thans drie maanden. Ieder der beklaagden moet een boete van 100 franc betalen. Het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt" zal in verband met schade aan de bakboord- schroefaskokers met verminderde vaart de reis van Port Said naar Batavia vervolgen. Aankomst te Colombo vijf dagen, te Batavia zeven dagen te laat. Het schip zal te Soerabaja dokken. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging van het K. B., waarbij de beperking, van den invoer van gela^chte en naadlooze buizen met ingang van 1 November 1938 voor het tijdvak van 6 maanden is verlengd, Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd of deze kennis genomen heeft, van de mededeeling van den voorzitter van de Friesche Kamer van Koophandel, dat in 1938 de gemiddelde Leeuwarder commissie-notee ring voor de boter 80.3 cent per kg. bedroeg, terwyi de Deensche noteering, in Hollandsch geld omgerekend, 91.3 cent bedroeg en of de minister bereid is, zyn meening te geven om trent het oordeel van vorengenoemden boter- expert, dat de Nederlandsche boter haar goe den naam in Engeland alleen terug kan krij gen, wanneer voldaan wordt aan de volgende drie eischen: datumstempeling, wederom in voering van restitutie van de heffing van den dag van productie en uitvoerverbod voor boter ouder dan drie weken. Als de minister de meening van den voor zitter van de Friesche Kamer van Koophan del niet deelt, aldus vrager, kan hij dan mede- deelen, hoe het betreurenswaardige feit, dat de Nederlandsche boter op de Engelsche markt zooveel minder opbrengt dan de Deensche, moet worden verklaard. Dinsdagmiddag is het gebouw van de R. K. bijzondere school voor buitengewoon lager on derwijs „St. Franciscus", gelegen aan de Kei zerstraat, door brand voor een gedeelte ver nield. Om kwart voor vier hoorde het hoofd van de school geknetter van vuur en "toen hij op onderzoek uit ging, vond hij de gangen reeds met rook gevuld. Onmiddellijk waarschuwde hij de overige onderwijzers, waarna in weinig tijds de leerlingen naar buiten waren gebracht Intusschen had de brand, welke op de zol derverdieping was ontstaan, zich snel uitge breid en een verstikkende rook ontwikkelde zich. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen op de waterleiding en drie op de Bin- nen-Dieze. Binnen een uur had zij den brand onder de knie. De zolders en het dak zyn een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk is kortsluiting oorzaak van den brand. Het schoolgebouw, dat eigendom van de gemeente is, was verzekerd. Men zal zich herinneren, dat in den nacht van 26 op 27 Juli van het vorige jaar uit het zie kenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage ontsnapte de 30-jarige Amsterdammer L. de B., die in Juni terzake van oplichting was aan gehouden. Daar de man klaagde over inwendige pijnen, was hy op 14 Juli van het huis van be waring overgebracht naar de chirurgische af- deeling van het ziekenhuis. Daaruit wist hij, waarschijnlijk met hulp van buiten, te ont vluchten. Hij heeft langen tijd kans gezien uit handen der politie te blijven, doch thans is hij te Tilburg gesnapt en wederom in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. De oplichting, terzake waarvoor hij was aan gehouden, had een zeer romantisch karakter. Op een zanguitvoering te 's-Gravenhage had hij kennis gemaakt met een meisje, aan wie hij zich uitgaf voor rechercheur bij de zedenpoli tie met mooie promotie-kansen. Steeds wist hij, onder den naam „Van Leeu wen" weer nieuwe trucjes om van de familie van het meisje geld los te krijgen: een verwon de hand, een consult by professor Terpstra te Groningen, een voordeelige wagonlading an- thraciet, een ambtreis naar Antwerpen en ach terstallige belasting. De familie kreeg, nadat de aanstaande schoonzoon haar f 1500.gekost had, tenslot te argwaan en ervoer bij informatie dat geen rechercheur Van Leeuwen bij de politie bekend was. De man, die L. de B. bleek te heeten, werd in arrest gesteld, doch in. het Huis van Bewa ring wist hij zelfs de doktoren te misleiden door ernstige inwendige pijnen te simuleeren. Hij werd, hetgeen ook zijn bedoeling was, naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht met het be kende gevolg. De party tusschen V. Alatortzev en S. Smys lov, gespeeld in de derde ronde van het tornooi te Leningrad, had het volgende verloop: Wit: V. Alatortzev Zwart: S. Smyslov Nimzo-Indisch. 1. d2d4, P g8f6; 2. c2c4, e7e6; 3. P bl—c3, L f8—b4; 4. e2—e3, 0—0; 5. Lfld3, d7d6; 6. Pgl—e2, e6—e5; 7. 0—0, Lb4xc38. Pe2xc3, Pb8c6; 9. d4d5, Pc6—b8; 10. e3e4, Pb8—d7; 11. Lel—e3, Pd7-c5; 12. Ld3c2, a7—a5; 13. h2—h3, Dd8—e7; 14. a2— a3, Pf6e8; 15. b2—b4, a5xb4; 16. a3xb4, Ta8xal 17. Ddlxal, Fc5a6; 18. Dala3, g7—g6; 19. c4co, f7—f5; 20. e4xf5, g6xf5; 21 f2—f3, Tf8—f7; 22. Lc2d3, Tf7—g7; 23. Ld3xa6, f5— f4; 24. te3cl, Lc8xh3; 25. Tfl—f2, b7xa6; 26. Pc3e4, Tg7g6; 27. Kgl—fl, Lh3—f5; 28. Da3xa6, De7—h4; 29. Da6—a4, Kg8—f8; 30. Da4—dl, Lf5xe4; 31. f3xe4, Pe8—f6; 32. c5xd6, Pf6xe4; 33. Ddl—c2, Dh4—hit; 34. Kfl—e2, Tg6xg2; 35. Tf2xg2, Dhlxg2t; 36. Ke2—d3, Dg2 xc2; 37. Kd3xc2, Pe4xd6; 38. Kc2—d3, Kf8—f7; 39. Lel—b2, Kn—f6; 40. Kd3—e2, Kf6—f5. Wit geeft het op. De equipe CorneliusBuyze met D. K W. is Dinsdagavond in de Bulgaarsche hoofdstad aangekomen. Zondagavond arriveerden onze l&ndgenooten te Belgrado; Maandagmorgen zijn zy uit de Joego-Slavische hoofdstad vertrokken voor de 420 KM. lange reis naar Sofia. Over dit traject hebben zij ongeveer 36 uur gedaan, m. a. w. hun gemiddelde snelheid bedroeg niet meer dan ongeveer 12 K.M. per uur, opnieuw een bewys, met welke enorme moeilijkheden ook deze equipe, evenals Barendregt en Gatso- nides, te kampen heeft gehad, NEW YORK, 10 Jan. (Part.) De effectenbeurs gaf heden van een wat optimistischer stemming blijk dan de vorige dagen en hoewel de handel van zeer geringen omvang bleef, kwam de ge- heele markt op hooger niveau. Ten deele was het herstel van technischen aard, doch daar nevens was ook de overweging van invloed, dat de markt de laatste dagen eigenlijk zonder direct aanwijsbare oorzaak was gedaald, daar de conjunctuurindices, al blijft de vooruitgang dan iets ten achter bij de aanvankelijke verwachtingen, over het geheel genomen toch nog altijd gunstig luiden. Het feit, dat de druk op vliegtuigwaarden bleek te zijn geëindigd en deze waarden zich niet onbelangrijk konden her stellen, verleende de geheele markt steun, niet tegenstaande men nog in afwachting verkeert van de defensieboodschap van den president, waaromtrent wel vele geruchten de ronde doen, doch nog niets met zekerheid bekend is. Public utiüties daartegenover bleven weifelend in ver band met het uitstel van de uitspraak van het Hooggerechtshof inzake de kwestie der Tennes see Valley Authority, welke uitspraak voor deze industrie van het grootste belang is. De markt als geheel echter liet zich daardoor niet be- ihvloeden. Wel was de belangstelling nog niet groot en waren de omzetten dientengevolge klein, maar aanbod van beteekenis was er niet meer. Men treedt over het algemeen zeer voor zichtig op in verband met de vele nog bestaande onzekere factoren, waaronder de binnenlandsche politieke strijd, die op het punt staat in het Con gres uit te breken, wel een der voornaamste is. doch de kleine vraag was voldoende, nu de markt weer evenwichtiger was geworden, een koersstijging in het leven te roepen. Bij de ope ning overwogen reeds fraotioneele koersverbete- ringen, al was de markt toen nog onregelmatig en moesten ook fractioneele verliezen worden geregistreerd, doch reeds spoedig na de eerste transacties zette onder leiding van koperwaar den, die na eenigen tijd verwaarloosd te zijn geweest, thans weer meer op den voorgrond tre den, alsmede staal- en vliegtuigfondsen en ver schillende specialiteiten een koersstijging in. Aanvankelijk werd deze stijging geremd door Winstnelhingen doch deze waren niet van groo- ten omvang en werden vrij vlot geabsorbeerd. In het tweede uur had de stijging verderen voortgang en werd de markt bepaald vast, merk waardigerwijs evenwel zonder dat de omzetten ook maar iets toenamen. De koerswinsten breid den zich uit tot 1 a 2 dollar, waarbij de vlieg tuigfondsen, met name Douglas Aircraft, de grootste verbeteringen aantoonden. Sporen ble ven evenals public Utilities en petroleumwaar- den by de stijging ten achter, al waren de mees te dezer fondsen ook fractioneel hooger. In het eerste uur bedroeg de omzet 200.000 shares en in het tweede uur 190.000 shares. In het verdere verloop werd de handel luste loos en brokkelden de koersen langzaam af, doch laatbeurs volgde voor de meeste fondsen weer eenig herstel, waardoor de noteeringen voor na genoeg alle aandeelen by het slot een voordee- lig verschil te zien gaven. De handel was van weinig beteekenis; in het derde uur waren de cmzetten tot 90.000 stuks ingekrompen, om in het vierde uur nog verder te verminderen en wel tot 80.000 stuks. Hoewel de afleveringen van de U. S. Steel over de maand December een record te zien geven voor het achter ons lig gende jaar, bleven de waarden op deze afdee- ling zich in de middaguren in benedenwaart- sche richting bewegen, met voor de leidende fondsen bij het slot eenig herstel. De meeste fondsen handhaafden zich boven het vorig slot; Bethlehem Steels boekten nog een winst van bijna 1 dollar. National Steels, die gisteren met een vaste stemming een uitzondering vorm den, waren nu aan aanbod onderhevig en zakten een halven dollar in. Automobielwaarden wer den in de tweede beurshelft ongunstig be- invloed voor de minder gunstige verwachtingen ten opzichte van de productie en verkoopen voor de maand Januari, doch ook hier kon nog eenige, zij het dan ook meerendeels een frac tioneele, winst worden opgeteekend. Sporen la gen verdeeld, in de markt en ook hier week het slot niet veel af van dat van gisteren; Union Pacific konden echter het verlies van gisteren ruimschoots inhalen. De koers stelde zich 214 punt hooger. Luchtvaartwaarden konden zich evenmin op het verhoogde niveau handhaven, Laatst gedane koersen Jan. 1.0 9 7 Allied Chemical 184 185% 195 American Can Co. 98% 99% 93 Am. Car. F.dry 31% 31% 32% Am. Roll. Mills 20% 20% 20% Am. Smelt. Rel. 49% 49% 503/8 Am. Tel. Tel. 150% 151 1513/8 Am. Tobacco B. 88% 88% 89% Am. Waterworks 133/8 13% 13% Anaconda Copper 333/8 33% 333/4 Atchison Topeka 38% 39 39% Baltimore Ohio 7% 7% 73/4 Bethlehem Steel 76% 75% 76 Canadian Pacific 53/4 5% 6 Case Treshing 90% 90% 93 Chase National B. 32 31% 32 Ches. Ohio 36% 36% 36% Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 79% 79% 80 3/8 Cities Service 8 8 8% Consol Gas N.Y. 31% 31% 31% Continental Oil 29% 29% •<9% 7 Dawesl. 26 25% 5 V2 Young 21 203/4 Deleware Huds. 23 22% 23% Douglas Aircratt 71% 69% 72 Dupont de Nem. 150 149 151 Eastman Kodak 182% 182 133% El. Bond Sh. 1 1 3/8 113/4 General Electric 41% 41% 42% General Motors 48% 48% 48% Good Year 34% 34% 35% Hudson Motor 8% 8% 8 Illinois Central 18% 18% 18% Intern. Harvester 55% 56 56 Intern. Nickel 54 533/4 54% Intern. TeL Tel. 8% 8% 83/4 Kennecott Copper 40% 40% 41% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 49% 483/4 49% Nat. City bank 243/4 24% 243/4 Nat. Dairy Prod. 12% 12% 13 New York Centra) 203/s 203/s 20% North Am. Av. 17% 17% 173/s North. Amer. Co. 23 22% 23V» Norfolk Western 183 187 186 Pennsylvania 22% 22% 225/s Phillips Oil 41% 41% 41% Proctor Gamble 55% 553/4 56 Publ. Serv. N. J. 32 32% 323/8 Radio Corporation 7% 73/4 7% Rep. Steel 23% 23% 23% Sears Roebuck 72% 72% 73% Shell Union Oil 14 Socony Vacuum 13y8 13% 13% Southern Pacific 19% 19% 19% Southern Railway 20 3/8 20% 20% Standard Brands 7 6% 7 Stand. Oil ot N.-J. 51% 51 51% Tidewater Ass. Oil 13% 13% 13% Union Pacific 963/4 94% 96 United Aircraft 37% 37 38% United Corp A 3% 3% 3% U. S. Leather 5% U. S. Rubber 48% 43% 50 U. S. Steel 67 663/s 67 Western Union 23% 22% 23 Westingh. Electr. 114 113% 115 Woolworth Building 501/s 50 ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen doch Douglas Aircraft verlieten de markt toch nog byna 2 dollar hooger. Van de chemische waarden ging in het geheel niets om in Allied Chemical; Du Pont echter wisten een winst van 1 dollar te boeken. De noteering voor export koper vertoonde heden opnieuw een inzinking; koperwaarden sloten zich echter by de alge- meene beurstendenz aan en stelden zich even eens wat hooger. Warenhuisfondsen ontleenden een stimulans aan de recordverkoopen van Montgomery Ward in de maand December, die p].m. 15.000.000 grooter waren dan in Novem ber 1938, terwijl ten opzichte van December 1937 een verbetering van pl.m. 6.000.000 viel te constateeren. Mijnen, kunstzyde-aandeelen en amusementsfondsen betoonden zich prijshoudend doch public-utilities, rubbers, oliewaarden en aandeelen in telegraafmaatschappijen werden op onregelmatige wijze verhandeld en weken per saldo niet veel af van gisteren. Equipment- shares hadden van eenig aanbod te lijden en verloren een kleinigheid. De omzetten bedroegen in totaal 710.000 shares. 1.96-97 1 99-200 2 03 7 80-82 7 33- 7,36 NEW YORK, 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 10 Jan. 9 Jan. Suiker Jam 1 74-76 1.75-77 Juli 1.93-94 Mrt 1 85-86 1.89-40 Sept. 197-98 Mei 1 90-91 1.92-93 Nov. 201 Katoen Jan. 8 248.25Juli 7 78 Mrt. 8 28-29 8 30Oct 7 30 Mei 802 805Dec 7.33 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. - Mrt. 4.25 Me' 4.29- Juli 4.33 Sept. 4.34- Dee. Rubber Standaard Jan. 16 04- f 16 07-+ Sept 16.11-— 1611 Oct. 16,1116-11 - Dec 16.12 16.10- Dec. 4.26-— Mrt 6 47 6 58 4 31.— Mel 6.55-- 6 66 4.35Jull 6.59 6.68 436-— Sept. 6.61 6.72- Dec. 665-- 6 74-75 Mrt. Mei Juli Tin Loco 1612- 16.14 16.1 b16.11- 16 15-+ 16.14 46 75 46.75 Termijn 46.80 46 80 CHICAGO, 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 10 Jan. 9 Jan. Tarwe Haver Mei 69 - 68 69Vs-69 Mei 29% 30 69%-69 69i/4-% Juli 28%28% 70-69% 70%-70 Sept. 28%-— 28% Rogge 52%-— Mei 47 47 54 Juli 47%-— 47%- 55 Sept. 48%48% Juli Sept. Maïs Mei 52% Juli 53% Sept. 54%- Reuzel Jan 6.52 Va Mrt. 7 12 Va 6 52% 7.15 9 Jan. 10 Jan. Tarwe Mei 62 62 %-- Juli 62%- 62%-- Oct. 62%- 62%- Rogge Mei 42 42 - - Juli 423/442%-- Dec Haver Mei 29% 30 Juli 29% 29% Mei 7.27% 7.30 Juli 7 45 7.45 WINNIPEG, 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan Gerst Mei 38%38% Juli 37%38 Dec Lijnzaad Mei 144 Va 144% Juli Oct. 29%29% Koersen voor stortingen op 11 Januari '39 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 73,76, lires 9,66. Activa: Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Fortef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.j in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bybank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K/B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv Totaal Belegg. van Kap. Ses. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. 9 Jan. '39 2 Jan. 1939 7.680.514 267.193 444.335 7.687.422 304.550 409.911 8.392.043 3.600.000 8.401.884 3.600.000 3.600.000 3.600.000 280.654.556* 2.046.168 23.767.854 281.768.104* 1.982.729 25.489.608 306.468579 304.766.369* 309.240.442 307.494.017* 1.702.210 1.746.424 306.468.579* 309.240.442* 106.637555 1.354.609.180 106.637.555 1.354.609.180 1.461.246.735 27.424.717 1.461.246.735 27.088.374 1.488.671.453 1.488.335.110 43.646.27S 43.622.279 4.580.000 11.460.134 4.580.000 10.752.585 8.905.871 8.905.871 1.875.724.361 1.877.438.173 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.828.513 987.727545 199.670 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.874.747 1.019.807.000 601.243 169.839.240 669.549.268 839.388.509 154.436.260 655.223.507 3.532.447 1.875.724.361 63.247.800 1.877.438.173 63.247.800 757.931.378 756.494.121 Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo (KB. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto 2 pet. Promessen-disconto 2 y2 pet. Beleening van Effecten 2 pet. Beleeningi van Goederen en Ceelen 2 pet. Voorschotten in Rekening-Courant 2 pet. Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Am. Merc. Mar. Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Tidewater North Am. Aviat. 3—3 3/16 25%—25 X 50 5/16 17 9/1617)4 10^ 13 1/16 Van 4.305.00 uur Kom Olie Anaconda U. S. Steel Rep. Steel 318 X—318 25 3/8—25 5/8 17 9/16—17% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUEDEN, aangekomen 9 Jan., Bowling, s-> Leith; Rhein, s„ Hamburg. 10 Jan., Orpheus, s., Danzig; Ek, s., Oslo. Vertrokken 10 Jan., Elin, s., Bremen. Uitgaande vastgemaakt, wiegens slecht weer, Moscha L. Goulandris, s„ Springtide, s. Aangekomen 10 Jan., Oise, m.s., Parijs. Vertrokken 10 Jan., Charterhague, s., Rotter dam; Buccinum, tank, St. Kitts v. o.; Spring tide, s., Newcastle; Mo'scha L. Goulandris. s., Cat- dif. AMSTERDAM, aangekomen 9 Jan., Mudo, Gravelines, ledig, Hamerkanaal, Gruno; Bowling" Leith, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg Cargadoors- kantoor. 10 Jan., Waterland, Hamburg stukgoed, Han delskade, Kon. Holl. Lloyd; Rhein, Hamburg, stuk goed, De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren. Orpheus, Danzig, stukgoed, Sumatrakade, Verg- Cargadoorskantoor; Ek, Oslo, stukgoed, Handels" kade, idem. JAVANEW YORK LIJN TABIAN, Java1 naar New York, 10 Jan. va» Colombo. KOTA RADJA, 8 Jan. van New Orleans naar New York. SOEKABOEM3, Java naar New York, 9 Jan. va» St. Vincent. ,T„,„ TANIMBAR, 10 Jan. van Batavia naar New York. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VENUS, Lissabon naar Algiers, passeerde 1° Jan. Gibraltar. GANYMEDES. Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 10 Jan. GibraHtar. RHEA, Middl. Zee naar Amsterdam, was 10 Jan- 12 uur des middags 25 mijlen Z. van Niton. ORANJE NASSAU, 8 Jan. Van Curasao naar Puerto Cabello. MEROPE, 10 Jan. van Amsterdam te Gdynia. VAN RENSSELAER, thuisreis, was 9 Jan. 2 uur 10 n.m. 520 mijlen Z.W .van Lands End. ASTREA, 7 Jan. van West-Indië te New York AGAMEMNON, naar Gibraltar, pass. 8 Jan. Bevezier. BARNEVELD, 10 Jan. v.m. 7 uur van Antwer pen naar Amsterdam. IRENE, 9 Jan. van Lissabon naar Amsterdam. IRIS, naar Passages, pass. 8 Jan. Bevezier. MARS, naar Tanger, pass. 9 Jan. van Oues- sant. f. RHEA, naar Amst., pass. 9 Jan. n.m. 7 uw Oueseant. ORPHEUS, 10 Jan. van Danzig te Amsterdaro- VER. NED. SCHELPVAART MIJ. HOLLANDBRITSCHINDIE LIJN HOOGKERK,, thuisreis, 10 Jan. van Vizaga- patam. STREEFKERK, uitreis, 9 Jan. van Genua. HOLLANDAFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, 9 Jan. n.m. 11 uur 30 Van Rotterdam naar Bremen. HEEMEKERK. 9 Jan. n.m. 5 uur van Antwerpen te Hamburg. ROTI. LLOYD INDRAPOERA, 10 Jan. v. Batavia te Rotterdam- DEMPO, uitreis, 9 Jan. n.m. 1 uur van Lissabon. SIBAJAK, uitreis, 10 Jan. te Singapore. MIJ. NEDERLAND MOENA, uitreis, 7 Jan. van Sabang. BINTANG, uitreis, 10 Jan. te Antwerpen.. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, uitreis. 9 Jan. te Montevideo. SALLAND 7 Jan. van B.-Aires naar Amsterdam- MU. OCEAAN MARON, Amsterdam naar. Java, 8-Jan. te Swansea. PEISANDER, 8 Jan. van Batavia naar Amst. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN SINGKEP, 9 Jan. van Durban te Lorenzo Marques. MARKEN, 9 Jan. van Basrah te Beawan. BENGALEN, 8 Jan. van Batavia naar Calcutta- MANOERAN, 8 Jan. van Batavia naar Pacific Kust. KON. PAKETVAART MIJ. BOISSEVAIN, 8 Jan. van Manilla naar Saigon. NIEUW ZEELAND, 9 Jan. van Singapore to Melbourne. NIEUW HOLLAND, .9 Jan. van Adelaide te Singapore. RUYS, 8 Jan. van Hongkong te Lorenzo Marques. SIPORA, 9 Jan. van Belawan naar Rangoon. TASMAN, 8 Jan. van Sydney te Batavia. TJIBADAK, 7 Jan. van Hongkong naar Amoy. TJISADANE, 8 Jan. van Batavia te Sjanghai. TJISALAK, 9 Jan. van Batavia te Sjanghai. NED. 1ND. TANKBOOT MIJ. EL.USA, naar Gent. was 8 Jan. 10 uur 25 n.m- 700 mijlen Z.W. van Lands End. MIRZA, naar Fayal v.o., pass. 8 Jan. Beve zier. OCANA. 9 Jan. Van Brisbane te Townsville. PAULA, 7 Jan. van Darwin te Balik Pappan PETRONELLA, 7 Jan. van Balik Pappan te IloUcr. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALHENA, thuisreis, 8 Jan. van Santos. ALCYONE, uitreis, was 8 Jan. 5 uur 10 mm. 25 mijlen van Niton. HOLLA®—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, 9 Jan. van Philadelphia to Baltimore. BILDERPUK. uitreis, 9 Jan. te Vera Cruz. DAMBTERDIJK, thuisreis, 9 Jan. van South ampton. EDAM, uitreis, pass. 8 Jan. Wight. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, 8 Jan. van Vlaardingen te Bilbao. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Jan. NV. Boterm(jn. Aanvoer 10125 kg. Hoogste prijs 1.60, laagste prijs 1.53, middelprijs 1.58 per kg. GRONINGEN, 10 Jan. Graanbeurs. Inlandsoha rogge 7.707.75, Haver (wit) 6.206.60, Zwarte Haver 6.206.30, Groene Erwten 9.459.95, Paar- denboonen 9.409.50, Wierdenboonen 9.40 9.50, Koolzaad 9.259.60, Karwijzaad 19.2520, Geel Mosterdzaad 14.5016, Blauwmaanzaad 29.00—-30, ronde Mais 9.10—9.30, platte Mais 8.25 8.95, Lijnzaad witbloei 9.259.75, idem blauw- bloei 9.259.75. Aanvoer klein. Stemming kalm. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: 9 Jan.: 0. Koperberg, kapper, destijds wonende te Amstelveen, thans te Amsterdam, Philips van Almondestraat 20. R.c. ntr. J. Sprey, curator mr. S. B. de Leeuw, Keizersgracht 717, Amster dam. B. C. G. Geysen Jr., banketbakker. Amster dam. Pijnackerstraat 42 I, zaak drijvende al daar Pijnackerstraat 46. R.c. mr. J. Sprey, cur. mr. A. H. van Namen', Amsterdam, Vondelstraat no. 13. Schoenfabriek „Volendam" N.V., Volendam. R.c. mr. J. Sprey, cur. mr. J. C. P. Vrij, Keizers gracht 586, Amsberdam. 54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2