STAD BERNARD J. VAN LIEMT GR00TE OPRUIMING Een werk, dat door de vorst gestagneerd werd De Burgerwacht COMPLETE MEUBILEERING DIVERSE MEUBELEN Haarlem, 11 Jan. STOFZUIGERS 4-jarig bestaan ALS IK KONING WAS FIRMA De verbreeding van de Westerbrug ROLAND COLMAN WOENSDAG 11 JANUARI 1939 Eindelijk erkenning? Wy Paneel voor de Klever- parkkerk daarin zij .zich niet tegen.de SJ3-A,,g.. zal. CROOTE HOUTSTRAAT 62-67 - VERWULFT 9 Karpetten Tapijten Loopers Wollen, Donsen dekens en Spreien Coupons Vitrages Cretonnes waaronder zeer solide eetkamer-ameublementen met 20 °/o korting Programma Radio-Centrale Geen spreekuur St. Caecilia De R. K. Zangvereeniging gaf een uitvoering m** W INSTALLATIE VAN PERS- EN HUISVESTINGSCOMITÉ Voor hulp aan buitenlandsche kinderen DE TRAGIEK VAN RUSLAND Voordracht door Anton Verheyen AGENDA Bioscopen 12 Januari Voor 30.000 garnalen verduisterd AMATEUR-FOTOGRAFEN BURGERLIJKE STAND „ALBERDINGK THIJM" EN VASTENAVOND Jarenlang heeft de Haarlemsche Burgerwacht J'ch de ongenade van een problematische meer arbeid in den raad moeten laten welgevallen in dien zin, dat initiatiefvoorstellen uit ge- ''ocmd college tot toekenning van subsidie aan Burgerwacht om vrijwel uitsluitend politieke fedenen herhaaldelijk werden verworpen, zoo- öat de eerzame, maar tot oordeelen wellicht "tinder bevoegde goê-gemeente wel tot de ver keerstelling moest komen, dat die burger- *achterij een onnoodige, om niet te zeggen hoogst ongewenschte liefhebberij was. Jarenlang heeft de Haarlemsche Burgerwacht ^ardoor verkeerd in een positie, harer onwaar dig. Het heette, dat deze „hulpdienst" ter ver kering van de openbare veiligheid, b.v. ook verband met luchtbeschermingsdiensten, °Verbodig was en dat men toch geen subsidie kocht toekennen aan een organisatie, welke 'k zich ten doel stelt, in bepaalde omstandig- 'ken (we spreken hier met den sociasl-demo- Cratischen heer Westerveld in de begrootings- ötting van 23 Februari 1938) „medeburgers te ^strijden", alsof de S.D.A.P. b.v. de N.S.B.-sche Medeburgers niet bestreden zou willen zien in- ëeval van een revolutiepoging. Thans is van B. en W. een voorstel uitge- £aan om de voorheen herhaaldelijk geweigerde kbsidie van f 1000 aan de Burgerwacht toe te ^hnen, waardoor de verwachting gewekt wordt, ^at het voorstel ditmaal een gunstiger onthaal k vinden, waarschijnlijk doordat het vrij zin- ftiS-democratisch lid van het voorname college 2lr'h eenigszins anders georiënteerd heeft dan v°orheen. Omtrent de houding van onzen sociaal-demo- ktischen wethouder, den heer Reinalda, be- Wven wij niet in het onzekere te verkeeren: ^hdanks het feit, dat de burgemeester in een faadsbijlage heel nauwkeurig heeft omschreven, volkomen in het algemeen belang hij even wel gebruik zal maken van de diensten der burgerwacht blijft „de minderheid van ons College" mokken; bokken met veel plichtplegingen mokken ^eel modieus en heel vriendelijk, maar toch... Mokken. „De minderheid van ons College erkent biet instemming de belangrijkheid van de bovenomschreven verklaring van den bur gemeester; zij ontkent niet, dat daardoor bet karakter en de werkkring van Öe Burgerwacht eenigermate verandert. Nochtans kan de minderheid geen steun verleenen aan dit voorstel van het College van B. en W., omdat de samenstelling van de Burgerwacht geen wijziging onder- Baat en de grondslag ongewijzigd wordt ge handhaafd. Met ingenomenheid heeft de minderheid geconstateerd, dat, door de belangrijke en duidelijke uitspraak van de overgroote Meerderheid van ons volk voor een op de- Mocratischen grondslag gevestigde staats- °rde, de Burgerwacht zichzelf heeft over leefd en dat dit standpunt in steeds breeder hringen ingang vindt. Wil een „hulpdienst" ten behoeve van de Bemeenschap en met het oog op de dien en, in de verklaring van den burgemeester Mhschreven, waarde hebben, dan moeten a'len, die zich daartoe geroepen achten, daarin plaats kunnen nemen. Daartoe acht de minderheid noodzakelijk opheffing van de Burgerwacht en stichting van een nieuwe M'ganisatie met de doeleinden als om schreven in bovenstaande verklaring." vergissen ons zeker niet, als wij in deze kritieke symphonie de stem van den heer ^Mnalda meenen te beluisteren. Net is ongetwijfeld 's heeren Reinalda's goed recht, zich te verzetten tegen het nemen van Maatregelen, welke hij in strijd acht met het Mgemeen belang, maar in deze aangelegenheid ^hynt de wethouder zich méér door overwe- Mbgen van partij-politiek dan van algemeen belang te hebben laten leiden; met de welbe kende vrijmoedigheid der S.D.A.P. stelt hij ?'schen, waar hij geen eischen stellen mag. Wanneer het woord „Burgerwacht" in zijn °°ren geen aangenamen klank heeft, is dat niet °dze schuld, en waarschijnlijk ook niet zijn Schuld: Troelstra's abusievelijke revolutiedrei- eiUg heeft in 1918 de burgerwachten uit den ®r°nd gestampt, en de vele sociaal-democra tische vergissingen rondom de „Zeven Provin- hebben menigeen niet alleen doen twijfe- aan de regeeringsgetrouwheid der S.D.A.P., Maar ook opnieuw doen gelooven aan de even- heele noodzakelijkheid van regeeringshulptroe- ben. tijden zijn, vooral sinds 1933, toen het Nationaal-socialisme in Duitschland zegevierde, Veranderd.voor de S.D.A.P.; deze voelt 'hans zichzelf bedreigd en heeft zich daarom M®er nationaal georiënteerd; thans neemt zij Baarne middelen ter verdediging te baat, welke Mj voorheen beweerde te verfoeien; thans wil Mj den Staat mede voor het behoud der S.D.A.P. h de bres doen springen, htaar dat is dezelfde Staat, dien zij voorheen keeren, zoolang deze zich nationaal en niet- revolutionnair betoont. Hieronder volgt de letterlijke tekst van 's heeren Burgemeesters verklaring; „De Burgerwacht verleent haar diensten eerst na oproeping door den Burgemeester en onder diens bevelen. Op welke wijze zij dus de in haar statuten omschreven taak „het plaatselijk gezag en geen ander te steunen in het bestrijden van aanrandingen en bedreigingen van de openbare en maatschappelijke orde" zal uitvoeren, ligt in handen van den Burgemeester. In verband hiermede stel ik er prijs op te verklaren, dat ik naar gelang der omstandig heden de navolgende diensten van de Burger wacht zou verlangen; le. het verrichten van ordonnans-, wacht- en bewakingsdiensten, ten einde daardoor het politiecorps vrij te maken voor het eigenlijke handhaven der orde; 2e. hulpverleening aan openbare gemeente diensten en bij den aanvoer en distributie van eerste levensbehoeften (z.g. economische hulp dienst), ten einde al of niet opzettelijk bedoelde ontwrichting van het maatschappelijke leven te voorkomen; 3e. hulp bij de luchtbescherming. Deze opvatting van de taak der Burgerwacht verlegt het accent van den gewapenden op den ongewapenden dienst, zonder dezen eersten ge heel ter zijde te stellen. Zij vereischt een aanmerkelijken uitbouw van de ongewapende hulpdiensten en biedt ruimte voor de toetreding van velen, die zonder ge regelde oefening door hun werkkring terstond in staat zijn in benarde tijden aan de overheid daadwerkelijken steun te verschaffen." bel aagde; hoezeer het ons voor vele op Waalwegen gekomen sociaal-democraten ook ^Tijt, wij kunnen niet verhinderen, dat de S.D. Mf". de consequenties van haar verleden zal M°eten aanvaarden. ®ok in Haarlem. Ne Burgerwacht worde eindelijk officieel er- efd; zij verdient het ten volle, èn om haar Ve«eden, èn om haar heden èn om haar waar- «ch: linlijke toekomst. In opdracht van een schenker heeft de jeug dige Maryse van Hooff voor de sacristie van de Kleverparkkerk een paneelschildering naar Eotticelli vervaardigd, die de annunciatie voor stelt. Het werk van den grooten Italiaanschen meester uit het einde van de 15e eeuw, die na een korte poos tot de school van Fra Filippo behoord te hebben, al spoedig zelfstandig werd, kenmerkt zich o.m. door een eigen type van personen, die een langgetrokken ovaal gezicht hebben en een sterken neus, door een rustige sfeer, door trekken van stille melancholie voor al in de Mariafiguur. Deze eigenschappen heeft Maryse van Hooff dikwijls goed aangevoeld in haar vlotte schil dering, die treft door de devote stemming en de prachtig harmonieerende kleuren der figu ren waarvan die van Maria door de prachtige houding ons het meest geslaagd lijkt die des te duidelijker spreken, waar zij tegen een don keren achtergrond zijn geplaatst. De jeugdige schilderes werd bij deze schil dering terzijde gestaan door den jongen por tretschilder Piet Nieuwdorp. Uit andere doekjes, die wij van haar zagen, bloemen, stillevens, een uitvarende visschers- vloot, blijkt duidelijk haar groot en zuiver ge voel voor kleur. Hoewel, waarschijnlijk door haar jeugd, nu nog wat ruw en zorgeloos in de vormen, zal Maryse van Hooff in den loop der jaren zeker nog wel van zich doen spreken. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II. Progr. 3: Keulen 8.00, Pauze 9.50, Parijs Ra dio 10.00, Diversen 10.50, Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.30, Droitwich 2.20, Radio P. T. T. Nord 2.45, Keulen 3.20, London Regional 4.20, Ned. Brussel 5.20, Radio F. T. T. Nord 6.05, London Regional 620, Keulen 7.20, Fransch Brussel 8.20, Ned. Brussel 10.20, Boedapest (of diversen) 10.30, Parijs P. P. (of diversen) 11.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 12.50, Lon don Regional pl.m. 1.40, Droitwich pl.m. 3.35, Boedapest pl.m. 6.35, Droitwich 7.00, Pauze 10.40, London Regional 10.45, Droitwich 10.55. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dans muziek. 1. Harlem Hokum Blues. 2. I gotta see a man about a girl. 3. Life goes to a party. 4. My girl is a rythm fan. 5. Lambeth Walk. 6. Farewell Blues. 7. I Can 't dance. 8. Dill pickeles. 0. Moonlight. 10. Away in Hawaii. 11. Ride Red Ride. 12. Jump on the wagon. 13. If dreams come true. 14. Heart of gold. 15. Me and my girl. 16. Someday sweetheart. 17. Carolien. 18. Goombay Rumba Drums 19. Dear love my love. 2'0. A. Hill Billy round-up. 8.0012.00 Diversen. De burgemeester van Haarlem is a.s. Vrijdag door afwezigheid verhinderd zijn gewone spreek uur te houden. Voor donateurs en belangstellenden werd gis terenavond in het gebouw St. Bavo door de R. K. Zangvereeniging St. Caecilia een uit voering gegeven. De heer J. Gortzak, voorzitter der vereeniging, sprak bij de opening een har telijk woord van welkom tot de aanwezigen en hoopte dat allen ten volle zouden genieten var dezen f eestelij ken avond. Het verheugde spr. bijzonder, dat het aantal donateurs de laatste weken stijgende was, waardoor de hulp in groote mate versterkt werd. „Een zingend volk is een goed volk" Willen we dus een goed katholiek arbeidersvolk hebben, dan is het op de eerste plaats noodig, dat wij op den steun en belangstelling van onze katholieke arbei ders kunnen rekenen. Dat doen wij dan ook vast en vertrouwen er op, dat allen door dezen avond zullen vereenigd worden om in nauwere samenwerking tot het welslagen van ons doel te komen. Ook dezen keer was het mannenkoor, onder leiding van den heer A. Bak, goed op dreef. Al bemerkten we in de drie eerste liederen enkele onzuivere klanken, toch hebben we ge noten van de idyllische zangtafereeltjes en het wijdingsvolle „Benedictus" van M. Miilier, dat een enkele hapering daargelaten met goed succes ten gehoore werd gebracht. Zeer goed geslaagd mogen zeker wel genoemd wor den de twee laatste liederen, die ln alle op zichten af waren. In „Das Lied" van Jul. Wen- gert muntten vooral de tenoren uit floor hun bijzonder fijne voordracht, die aan dit mooie lied een apart cachet gaven. De strijdtoon, die speciaal 't Geuzenlied op den thuismarsch" van Fr. J. Roeske kenmerkte, werd goed vol gehouden en vond in het correcte overnemen van de tenoren en bassen een juiste uitbeelding van strijdgewoel en krijgersmarsch. Ook het kinderkoor vergastte de toshoorders op een rijke verscheidenheid van frissche zang nummers. Het was werkelijk het beluisteren van deze goed geschoolde kinderkelen over waard. De bekende liederen van C. van Ren- r.es en „Perrette en de melkkan" van H. van Tusschenbroek klonken bijzonder goed en vooral het laatste een humoristisch schetsje vond een spontanen bijval bij de aanwezigen. Tot slot van dit vocale zangfestijn werd het Largo van Handel voor gemengd koor en orkest uitgevoerd, dat door zijn voortreffelijke uitvoe ring geen beter succes verzekeren kon. Na de pauze trad het Klein Kunst Ensemble met, medewerking van een orkest, onder leiding van J. Nibbering, op, dat met leuke cabaret nummers de vroolijke noten van den avond verzorgde. Deze groote feestavond van de R. K. Zangvereeniging werd besloten met een bal, ge leid door den heer D. Vreeswijk. Op de begrooting van 1938 werd een be drag van 8000 uitgetrokken voor verbree- ding van de Westerbrug. Dat was zeker geen overbodige wteelde, daar door de asfal teering van den Leidschevaartweg, de open stelling van den Vlaamscheweg en het ontstaan van een nieuwe woonwijk aan den voet van de kathedraal het verkeer over de smalle brug niet onbeduidend toenam. Volgens het plan zou aan het rij dek een breedte worden gegeven van 8.15 M., terwijl de trottoirs 2 M. en 2.75 M. breed zouden worden. Bij nadere uitwerking van het plan bleek het nood zakelijk, het rijdek geheel te vernieuwen. En de raad besloot in Mei van het afgeloopen jaar in verband daarmede nog eens extra 1800 ter beschikking van B. en W. te stellen. Uit den aard der zaak stelden de bewoners aan beide zijden van de Westergracht deze verbe tering van de toegangswegen tot hun buurt zeer op prijs. Er zou zoodoende een einde komen aan het zeker niet denkbeeldige gevaar, dat de kinderen van de Westergraehtscholen liepen op de wel zeer smalle trottoirs, en de wielrijders bij te veel rechts houden in de als goot ge bruikte rails, die den rijweg van het trottoir scheidde. Tenslotte zouden ook de automobilis ten, die elkaar op de brug nauwelijks konden passeeren, w'at meer ruimte krijgen. Ongeveer een maand voor Kerstmis werd met het werk begonnen en de bewoners mopperen nu, dat het maar niet wil opschieten. Er kwam een directiekeet, er kwam een smal hulpbrug getje, er kwamen hekken, hoopen zand, palen, ijzeren balken en wat nog meer tot een werk in uitvoering behoort, er kwamen bordjes, dat de Westerbrug voor verkeer tijdelijk was afge sloten, maar het ziet er nog niet naar uit, dat aan dit ongerief spoedig een einde zal zijn. Doch dit is niet zoozeer, wat door sommigen wordt geacht, de schuld van den aannemer, er is iets anders, dat ook de uitvoering van andere werken in ernstige mate stagneerde. De vorst gooide roet in het eten, De aannemer doet wat mogelijk is nu in de aflevering van vele benoodigdheden groote vertraging is gekomen. Verschillende onderdee- len, die reeds voor Kerstmis besteld waren, zijn thans nog niet op de plaats van bestemming aangekomen. Een schip met een partij benoo- digd materiaal is b.v. in de Oostzee vastgevro ren. Bovendien heeft men de werkzaamheden gedurende de vorstperiode geruimen tijd moe ten staken. De bewoners zullen dus nog wat geduld moeten hebben. En een vergelijking met de verbreeding van de Wilsonsbrug, die met groote voortva rendheid geschiedde, gaat hier dan-pok niet op.. Gisterenmiddag werd door den heer mr. S. H Vening Meinesz in de kamer van het Kinder comité ten stadhuize het Pers-comité voor hulp aan buitenlandsche kinderen geïnstalleerd. Dit Pers-comité bestaat uit: mevr. M. Blom bergZeeman, voorzitster; mevr. M. E. Land de Vries, secretaresse, Wagenweg 40 en de heeren Ph. A. Mees, R. Peereboom, L. J. J. M. Speet, I. G. van der Veen, J. A. van den Eynde. Ieder die vragen wenscht te stellen over he.* Kmder-comité of iets wenscht mede te deelen in de pers, roepe hiertoe de bemiddeling in van de secretaresse. Het publiek zal op de hoogte werden gehouden van de werkzaamheden der verschillende commissies. Eveneens werd gisteren door den voorzitter het Huisvestings-comité geïnstalleerd. Mevrouw II. Vening Meinesz—van Hall was zoo welwillend het voorzitterschap op zich te nemen, mej. B. Harmens werd vice-voorzitster, terwijl de heer W. M. van Hengelaar, H. de Vriesplein 4. Heem stede het secretariaat zal waarnemen. De ver dere leden zijn mevr. E. J. BolkesteinJongens, mevr. A. Gunning-v. Eibergen Santhagens, mevr. E. KesslerStoop, mevr. I. van LeggerloMoor man, mevr. A. LevenbachGoudeket, mevr. A. van der Masch SpaklerCnoop Koopmans, mevr. H. Savry, mej. C. Spoor, mevr. A. Tietz mevr. G. VisseringKrayenhoff van de Leur, mevr. E. Dasbergde Vries en de heeren A Aukes. H. H. Groenendaal, H. H. Holthuis. In den loop van den middag kwam een af vaardiging van het departement van Binnen- landsche Zaken de in Haarlem beschikbare hui zen, waar zoo noodig onderdak voor de vluch- teiingetjes gevonden zal kunnen worden, inspec- teeren. Met spanning wordt nu de beslissing uit Den Haag afgewacht. Daar de regeering echter bezig is een andere tegeling te treffen dan de tot nu toe gevolgde zal het Huisvestings-comité nog geduld moeten oefenen voor met de inrichting van de huizen be gonnen kan worden. Het Kinder-comité zal het zeer op prijs stel len van daartoe bevoegden raadgevingen te ontvangen omtrent inrichting en exploitatie. Dagelijks zal er voor de Haarlemsche jeugd in den winkel in de Groote Houtstraat no. 47 een tombola aanwezig zijn, waar de aardigste verrassingen elk kinderhart sneller zullen doen kloppen. Te Den Haag is in de R.K. kerk op den Bezuidenhoutschen weg het huwelijk voltrokken tusschen den heer A. J. Prinsenberg (wethouder te Bloemen- daal) en mej. F. Schoonenoerg. Het bruidspaar verlaat de kerk Het veelzijdig talent van een acteur komt tot uiting door de wijze, waarop hij verschillende karakters door middel van zijn spel en dictie weet uit te beelden, waarbij voor den toeschou wer de volledige illusie moet worden gewekt van figuren met een sterk uiteenloopende geaard heid. Indien wij ons op dit principieele stand punt plaatsen, moeten wij waardeering hebben voor de voordracht, die de acteur Anton Ver heyen voor de leden van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring gisteravond in Hotel de Leeu werik hield. Hij had een onderwerp gekozen aat, juist door den mysterieuzen inslag en dooi de tragiek, die wij allen vermoeden, doch slechts ten deele begrijpen, in staat is een publiek te boeien. Anton Verheyen droeg fragmentarisch voor Peter Krasnow's werk „Van den dubbelen adelaar naar het roode vaandel". Meer dan twintig personen worden door hem vertolkt, zij het ook, dat zulks niet geschiedt door middel van transformaties, waardoor tevens een schijn baar nieuwe figuur ten tooneele komt. Verheyen kleedt zich, om sfeer te scheppen, in een Rus sisch costuum en speelt ons geheel alleen het drama voor in vijftien fragmenten, die een pe riode omspannen, welke loopt vanaf den Rus- sisch-Japanschen oorlog onder het Tsaristisch regiem tot aan de communistische heerschappij onder den dictator Lenin. De keuze van dit on derwerp kan reeds worden beschouwd als een goede greep, aangezien de spanningen en con flicten in staat en individu de aandacht van de toehoorders gevangen houden. In elk fragment wordt een hoofdpersoon als het ware in een steeds wisselende omgeving geplaatst en kunnen wij de reacties beluisteren .veroorzaakt door de botsingen tusschen de oude en nieuwe geestes- stroomingen, waaruit ten slotte het huidige Rus land is te voorschijn getreden. Door dezen strijd been zijn de draden van menschelijke wezens geweven, ineengestrengeld tot een schier onont warbare kluwen van politiek idealisme en po litieke intrigue, van haat en eerzucht, van liefde en lichtzinnigheid, kortom van al de eigen schappen, die den mensch kunnen opzweepen tot een wezen, dat niet meer past binnen nor male verhoudingen. Langs deze lijn worden ze gevoerd vanuit het rijk van den Tsaar, door den meedoogenloozen wereldoorlog naar de eerste grondvesting van de communistische republiek Anton Verheyen is in staat gebleken om de felle bewogenheid van deze Russische tragiek voor ons te laten spreken, zonder dat wij zou den willen beweren, dat iedere figuur, die hij vertolkte, ook inderdaad scherp voor onzen geest kwam te staan. Hij beeldde uit: gewone soldaten, officieren, hoofdofficieren, een com munistischen drukker-colporteur, den geheim- zinnigen monnik Raspoetjien en alle anderen en duidde in zijn verbindenden tekst overtuigend op de bewogenheid, waardoor de individuen in Rusland werden geteisterd. Anton Verheyen schonk door zijn kunstzinni ge, doch tevens actueele voordracht den toe hoorders een mooien avond en het is te betreu ren, dat slechts weinigen gehoor hadden gege ven aan de uitnoodiging van den Nieuwen Haar iemschen Kunstkring om dezen interessanten avond bij te wonen. P. v. d. V. Gebouw st. Bavo: Best. Graf. Bond, 8 uur; Bouwvakbond, 8 uur; Proza, 8 uur; Cursus Laschclub, 8 uur; Ledenvergadering Landar beiders, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Pater Malachius' mirakel" 8.15 uur. Gem. ConcertzaalGroot opera-concert H. O. V., 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt; Alliance Frangaise. half 9. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. „De Eikel", LeidschevaartExpositie 114 u. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandt; „Wapenzusters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Tusschen twee vrouwen", „Ruzie drie hoog achter", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Drie Kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De Bakvisch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Het geheim van de Zermatt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenverg. R. K. V. B., 8 uur; Best. Transport, 8 uur; Gr. en Fr.-Han del, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Dansavond Darja Collin, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alg. vergadering Wit- Gele Kruis, 3 uur. Kunstzaal De Boer: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. 45 bekende merken ook in huurkoop De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 Telef. 12762 ■j Haarlem Op Donderdag 12 Januari a.s. zal door de Haarlemsche Amateur-Fotografen-Vfcreeniglng, in het kader van haar kleinbeeld-cursus sei zoen 1938-1939, een Vraagavond worden gehouden, waarop niet alleen de deelnemers, maar ook iedere andere amateur-fotograaf te Haarlem en omgeving die de kleinbeeld-fo- tografie beoefent, in de gelegenheid zal zijn vragen te stellen over moeilijkheden welke bü de beoefening van dezen tak van fotografie door hen wordt ondervonden. Het medenemen van opname-materiaal etc. zal door de klein- beeldcommissie der H.A.F.V., welke de vragers van antwoord zal dienen, zeer op prijs worden gesteld. Na de pauze zal een projectie plaats vinden van de schitterende collectie kleurenplaatjes welke bekroond werden in den Focus-wedstrijd „Kleurenfotografie 1938". Aan de wanden zullen hangen de Focus Foto collectie „Bloemen in huis en tuin". Deze avond wordt gehouden in het clublo kaal der „Haarlemsche": Gedempte Gracht 104 aanvang 8.15 uur. Belangstellende amateur-fo tografen te Haarlem en omgeving worden tot; een bezoek uitgenoodigd. De politie van het bureau Nassaukade te Rotterdam heeft aangehouden en in bewa ring gesteld een 40-jarigen directeur van een expeditie- en opslagbsdrijf, A. R., ge vestigd aan de Noordblaak, die in den loop van 1938 ten nadeele van de Algemeene Veevoeder Maatschappij N. V. 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van onge veer 30.000 heeft verduisterd. De opslagplaats van het bedrijf bevindt zich in de Piekstraat en daar waren eenige belang rijke partijen gedroogde garnalen opgeslagen. De maatschappij verkocht van deze partijen telkens een gedeelte aan cliënten, die op een bewijsje van die maatschappij de hoeveelheid garnalen, welke zij hadden gekocht, in ontvangst konden nemen. Vorige week vervoegde zich wederom een klant van de Algemeene Veevoe der Maatschappij bij de opslagplaats aan de Piekstraat met een dergelijk bewijs. Er waren toen evenwel geen balen meer aanwezig. De klant deelde dit de maatschappij mede, doch deze kon aan de hand van haar boeken onmid dellijk nagaan, dat er nog ongeveer 12.000 balen opgeslagen moestenzijn. Toen deze bij onder zoek niet aanwezig bleken te zijn, is de politie in de zaak gemengd, die de boeken van het bedrijf van den heer R. in beslag nam. Daaruit bleek, dat de balen garnalen waren verkocht aan tal van personen, die niet door de maat schappij waren gezonden. Ds opbrengst, onge veer 30.000, zou ten eigen bate zijn aange wend. Na verhoor heeft R. de onregelmatig heden toegegeven. Hij is daarop overgebracht naar het huis van bewaring. Thans wordt het onderzoek voortgezet naar eventueele heling en of er bij deze zaak ook medeplichtigen betrok ken zijn. en A. A. v. Buchem D. Hilberding en J. v. Veen. Getrouwd; 11 Januari: C. H. Wolf en P. Ver hagen R. J. Zonneveld en E. J. Kroezen P. W. M. Veldt en G. de Vries I. Polak en A. M. F. v. Eerde T. J. Beenken en S. F. v. Eerde J. Rol en M. J. v. Laarhoven J. Ipema en M. A. IJsendijk. Overleden: 10 Januari: J. Beijer, 85 jaar, Zij huizen J. G. v. Zurkv. d. Putten, 84 jaar, K. v. Manderstr. G. BreeuwerHartog, 62 jaar, J. F. Helmerstr. Geboren: 6 Januari: A. HorsmanKnikker, d. 10 Januari: A. M. A. Lammev. Wer- meskerken, z. M. M. Loogv. Steenhoven, z. 9 Januari: H. de WitMooiman, d. 10 Januari: N. v. Amersfoortden Houdijker, z. 9 Januari; G. Teeuwenv. d. Meij, d. 10 Januari: L. M. BurgerBoelé, d. 9 Januari: W. H. Hoeke—Rijkes, z. 8 Januari: J. W. A. DijkstraMulder, d. Ondertrouwd; 11 Januari: J. P. Schotvanger en C. Mars N. Jansen en F. Hielkema F. H. W. Harmes en G. M. T. Sanberg A. v. Es en R. Mandernach J. H. Hogenes en M. A. Brandenburg B. Overzier en I. M. C. Ran- doe J. H. Brouwer en C. A. R. M. v. d. Wouw A. v. Tongeren en P. Pennink B. W. Metz en H. C. Schmidtke G. Karman en H. v. Looij W. Pannekeet en H. Serné F. B. A. v. Item en A. H. Peen J. G. A. Janssen en M A. Loogman W. v. Oosten en L Weber W, L. Verpoorten en A. Olof M. Kesseier De traditioneele Vastenavond-uitvoering van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thjjm" zal dit jaar gegeven worden op Zondag 19 Fe bruari, wederom in de feestzaal van Hotel „De Leeuwerik". Het programma zal bestaan uit hu moristische schetsen, komische zangnummers, een gecostumeerden dans, ingestudeerd door den heer Th. Vreeswijk, die tevens als caba retier zal optreden, en wordt besloten met een geheel nieuwe voordracht van „De dames Klein en Groot". De uitvoering zal gevolgd worden door een gezellig bal met diverse attracties. Een speciaal stemmingsorkest onder de beken de leiding van den heer Nibbering zorgt voor muzikale opluistering en dansmuziek. De dona teurs van A.T. ontvangen een dezer dagen een circulaire, waarin de voorwaarden tot bijwoning van dit Vastenavondfeest worden medegedeeld. De adressen voor kaartverkoop zullen nader worden bekend gemaakt. Voor voorloopige in lichtingen kan men zich wenden tot den heer Jan Leeflang, Nagtzaamstraat 36, of G. Nielen, Hasselaersplein 35, telef. 16704. Voor niet-donateurs wordt een beperkt aan tal plaatsen beschikbaar gehouden. frANS Hals Ter gelegenheid van ons een glansrol van als de roemruchte Francois Villon Vagebond-Dichter onder de rege ring van Louis XI Humor Spanning Actie Een kostelijke film

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5