DE OCEAAN POST Pijn Ut n Instantine We luisteren naar... FINANCIEN AdLtyt! 'I is van foay&i ZWEEDSCHE RIJKSDAG GEOPEND W ater standen Dagfilm RADIO-HOLLAND" ■g. s WOENSDAG 11 JANUARI 1939 Onjuiste handelingen van deurwaarder Een ernstige aangelegenheid De mammoethrestanten op de Veluwe MET HAND TUSSCHEN EEN KABEL BEKNELD Arbeidsongeval op een sleep- convooi EEN ZONDERLING SINJEUR Biscuit-fabrikanten en crisis- zuivelwet EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" N.V. „ROTTERD. LLOYD' Tal van praehistorische vondsten in de laatste jaren Heineken's Bier brouwerij Introductie ter beurze van f 2 millioen a 155 pCt. Dividend 15 pCt. Automobielkaart van Nederland der K.N.A.C. De tegenwoordige toestand eischt een voortdurende waak zaamheid Scandinavische samen werking De voormalige constructie werkplaatsen te Delft Britsche constabels voor den krijgsraad Donderdag, 12 Januari IJSHOCKEY H.H.IJ.C.ETOILE DU NORD 5—3 Vier zuiver Nederlandsche doelpunten Smoke Eaters behalen weer dubbele cijfers MARKTEN as VOETBAL IN ENGELAND Cupreprises VOETBAL BELGIË—NEDERLAND IN ANTWERPEN Wagemakers en Tooten blijven bij N.O.A.D. Naar wjj vernemen, zou de te Maarssen ge vestigde deurwaarder v. d. W., deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Utrecht, zich hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden: zulks waarschijnlijk door knoeierijen en te hooge noteeringen wegens kosten van uit reiken van exploiten, enz. Volgens den officier van Justitie, mr. Fabius, ligt een deel van 's mans handelwijze op een terrein, waarop hij slechts disciplinair gestraft zal kunnen worden. Nochtans zal die straf hem sterker kunnen treffen dan een vervolging. Het betreft hier inderdaad een ernstige zaak. Of het tot een strafzaak zal komen, kon de officier nog niet mededeelen. Rijks- en gemeen tepolitie van Maarssen wilden in deze aange legenheid geen enkele mededeeling doen, daar zy zich hiertoe niet gerechtigd achten. De deurwaarder zou in verband met ziekte niet in verzekerde bewaring zijn gesteld, zulks na overlegging van een doktersattest. De zaak is bij de Rijksrecherche in onderzoek. Reeds zijn zaken, die van veel vroeger da teeren, nagegaan, waarbij onderscheidene ge tuigen zijn behoord. De man moet reeds herhaaldelijk waarschu wingen hebben ontvangen in verband met zijn wijze van optreden. Adressanten achten dit wetsontwerp èn uit staatsrechtelijk beginsel, èn wegens de onjuist heid van zijn grondslag, èn wegens de onrecht vaardigheid jegens een groote groep onaan vaardbaar. Dinsdagmiddag is op een sleepboot op de Waal bij Tiel een ernstig arbeidsongeluk gebeurd. De sleepboot Johanna 11, kapitein H. Dekker wonende te Rotterdam, had een sleep bestemd voor het Ruhrgebied. Juist toen men Tiel pas seerde. wilde de zoon van den kapitein een nieuwe streng bevestigen. Hierbij raakte hij met zijn rechterhand bekneld tusschen den kabel. De boot werd onmiddellijk gestopt om den ongelukkige uit zijn benarde positie te bevrij den. Het bloedverlies was zoo groot dat men het raadzaam vond de sleepboot lo6 te gooien en naar den wal te varen om medische hulp in te roepen. Op het kantoor van de firma N.V. Reederij van der Schuyt verleende dokter J. de Haan de eerste hulp en legde een noodverband. De medicus achtte overbrenging naar het zieken huis „Bethesda"' noodzakelijk. De schipper zal eenige vingers moeten missen. Door dit ongeval kon het sleep-convooi zijn reis niet vervolgen, zooals bekend, eischen de Dultsche bepalingen drie opvarenden aan boord. De aanvulling van personeel, vooral in deze periode na den ijsgang, nu de vaart vrij druk is, was zéér moeilijk. Met veel moeite slaagde men hierin evenwel, waama de sleepboot haar reis kon vervolgen. Maandag j.1. vervoegde zich bij een handelaar te Almeloo een soldaat, die een heerenfiets ver beneden de waarde te koop aanbood. De han delaar. die een en ander niet vertrouwde, stelde voor gezamenlijk naar de politie te gaan, het geen de soldaat goed vond. Bij onderzoek bleek evenwel, dat de fiets bij een Almelooschen fietsenhandelaar was gehuurd. De soldaat werd wegens poging tot verduiste ring aangehouden en de fiets in beslag genomen. Dinsdagmorgen vond een postbode aan de Slachthuiskade te Almeloo een militaire over jas, liggend bij den wal van de Hollander Gra ven met daarop een briefje. Hierop stond ge schreven. dat de drager van de jas zich van het leven had beroofd. Ook was verzocht zijn met name genoemde familie voorzichtig van dezen zelfmoord op de hoogte te stellen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in. Bij vergelijking van de nummers, voorkomende in de militaire jas, bleek, dat deze overeen kwamen met de nummers van de kleeding van den zich op het politiebureau in arrest bevin denden soldaat. Deze jongeman, over een en ander verhoord, verklaarde, dat hij, nadat hij de jas met het briefje daar had neergelegd, was teruggeko men op zijn besluit. Dinsdagmorgen bleek bo vendien. dat de soldaat zich in de gemeente Wierden aan een strafbaar feit had schuldig ge maakt. Hij te ter beschikking van de politie te Wierden gesteld. De soldaat was bovendien nog deserteur, daar hij, nadat Zaterdag zijn verlof was inge trokken, de kazerne en de garnizoensplaats Arnhem had verlaten en tot het oogenblik van aanhouding reeds zeven appèls had gemist. Een aantal biscuitfabrikanten heeft aan de leden der Eerste Kamer een tweede adres doen toekomen over het wetsontwerp, houdende voor ziening ten aanzien van de terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met de crisis-zuivelwet. I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 502 Amsterdam-C. Men schrijft ons: Het dezer dagen gepubliceerde bericht be treffende het vinden van beenderen en andere overblijfselen van een mammoeth bij het z.g. Hondslog aan den Harskamperweg te Lunte- ren mag als een nieuwe aanduiding worden beschouwd van de veelvuldigheid, waarin in praehistorische tijden op onzen bodem derge lijke reuzendieren hebben geleefd. Het is opmerkelijk hoe talrijk de mammoeth- vondsten vooral in de laatste jaren zijn ge weest. Ook vroeger werden meer dan eens kie zen en andere restanten van den mammoeth gevonden, o.m. bij baggerwerken in de vader - landsche middenrivieren (Waal, Maas, enz.). Maar de laatste 10-20 jaren is, met betrekkelijk korte tusschenpoozen, steeds weer opnieuw melding gemaakt van dergelijke vondsten, die bijna zonder uitzondering op bloot toevallige wijze worden gedaan. Ook het recente geval te Lunteren is slechts aan het toevallige werk van een grindwerker te danken, die bij zijn arbeid de ingrediënten van het vóórhistorische beest te voorschijn bracht. Op een soortgelijke manier geschiedde even eens de opgraving van mammoethkiezen ten tijde van het graven van het Wilhelminakanaal in de streek van Tilburg. Daar kwamen bij het verrichten van grondwerk twee kiezen en een stuk van een slagtand van een mammoeth voor den dag. De vondst werd het bezit van den heer Louwers, hoofd der school te Esbeek. die de voorwerpen in bruikleen heeft afgestaan aan het Natuur-historisch Museum te Tilburg. Hoe kort de pauzes tusschen de diverse jong ste vondsten op dit gebied wel zijn wordt dui delijk geïllustreerd door het feit, dat nog geen half jaar geleden werd melding gemaakt van het opbaggeren van mammoethresten bij de droogleggingswerken der Zuiderzee. In de Zeeuwsche stroomen werden in de laat ste jaren tot tweemaal toe, namelijk in 1934 en 1937, voorwerpen door visschers naar boven ge bracht, die van den mammoeth afkomstig ble ken. Intusschen biedt ten opzichte van de hiervo- ren gereleveerde gevallen de opgraving te Lun teren toch een bijzonder aspect. Het persbe richt inzake het onderzoek der Luntersche vondst door dr. Raven van de Rijksuniversiteit te Utrecht wijst er op, dat deze vondst zeer opmerkelijk is, aangezien tot dusverre op de Veluwe nimmer iets van deze praehistorische dieren gevonden werd. Het geval te Lunteren draagt derhalve een bijzonder karakter en lijkt wel geëigend tot het opwekken van een stij gende belangstelling voor mammoethrestan ten in onzen bodem, omdat hier immers de aanwezigheid van deze ingrediënten wordt vastgesteld in een gedeelte van onzen vader- landschen grond, waar men ze klaarblijkelijk nauwelijks had verwacht, althans, waar tot heden geen spoor daarvan was ontdekt. Wij mogen er hier aan herinneren, dat de mammoeth in praehistorische tijden Azië, Amerika en Europa bevolkte, n.l. de zeer koude gebieden. Zijn dikke huid met lang haar be groeid, waaronder een zware yetlaag school, maakte hem tot een levenden kolos, uitermate tegen de koude opgewassen. De ijstijd nood zaakte den mammoeth echter naar warmer landen af te zakken. Hij vond in zijn oorspron kelijk land geen voedsel meer. Aldus kwam het dier ook in onze streken. Naarmate nu in den loop der laatste jaren de overblijfselen van het beest in steeds grooter getale gevonden worden, naar diezelfde verhouding is men ge neigd te veronderstellen, dat de mammoeth hier voorheen verre van zeldzaam is geweest. De aanwezigheid zelfs in 'n gebied als de Ve luwe, dat als zoodanig tot heden niet bekend stond, verdient onder dit opzicht meer dan ge wone aandacht. De Nederl. Handel-Mij N.V., de Twentsche Bank N.V., R. Mees en Zn. en de Rotterdam- sche Bankvereeniging N.V. berichten, dat zij op Maandag 16 Januari 1939 ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zullen introduceeren 2000 aandeelen aan toonder, elk groot nomin. f 1000.ten volle deelende in de winst van 't boekjaar 19381939 in Heineken's Bierbrouwe rij Maatschappij N.V., gevestigd te Amsterdam, tot den koers van 155 pet. Aan schriftelijke aanvragen, welke op Maan dag 16 Januari 1939 bij hun kantoren zullen zijn ingediend, zal tegen genoemden koers wor den voldaan, met dien verstande, dat, indien de aanvragen het beschikbare aantal aandeelen mochten overtreffen, de toewijzing systematisch zal geschieden. De storting op de toegewezen aandeelen zal moeten geschieden op Maandag 23 Januari '39 tegen afgifte van de definitieve aandeelbewij- zen. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal voor het geheele geplaatste aan deelenkapitaal worden aangevraagd. Van dit kapitaal zijn de aandeelen nos. 12400 (waar toe behooren de thans te introduceeren 2000) gerechtigd tot het volle dividend over het boek jaar 19381939, de aandeelen nos. 240112.000 gerechtigd tot 3/4 van het dividend over dat boekjaar. Daarna zullen alle aandeelen gelijke lijk in de winst deelen. Voor bijzonderheden aangaande de vennoot schap ontleenen wij aan de toelichting het volgende: De vennootschap werd in 1873 opgericht met een kapitaal van f 1,200.000,ter voortzetting der zaken tot dien tijd gedreven door den heer G. A. Heineken te Amsterdam onder de firma Heineken Co. De nieuwe vennootschap had volgens haar statuten mede ten doel de exploitatie van een bierbrouwerij te Rotterdam. De zaken ontwik kelden zich zoodanig, dat reeds in 1874 kon worden overgegaan tot het in bedrijf nemen van de brouwerij te Rotterdam. De beide brouwerijen, waarvan die te Rot terdam meer in het bijzonder diende en thans nog dient voor de verzorging van het Zuiden des lands en voor den export, hebben zich sindsdien, mede door het overrnemen van en kele kleinere brouwerij-bedrijven, zeer krachtig ontwikkeld, zoodat de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij een zeer vooraanstaande plaats is gaan innemen in het Nederlandsche Brouwerij- bedrijf. De exportafdeeling, welke als gezegd bij het Rotterdamsche bedrijf is geconcentreerd, heeft ook haar deel bijgedragen tot de ontwikkeling der vennootschap; naast den export naar Europeesche landen is die naar de overzeesche en tropische gewesten niet onbelangrijk. In den loop der Jaren is de behoefte gevoeld om, naast den export, meer rechtstreeksch /I /I 14 f Het moderne pijnstillende middel belang te krijgen bij de productie In eenige be langrijke bier-consumeerende landen. De in de na-oorlogsche jaren ten deze gevoerde politiek heeft voor de vennootschap een aantal waar devolle deelnemingen in in het buitenland wer kende maatschappijen opgeleverd. De rusultaten van het bedrijf hebben in de periode sinds einde 1930, naar zich laat ver staan, den ongunstigen invloed ondergaan van de crisisomstandigheden; met name de zware lasten, welke op het café- en restaurantbedrijf rusten, hebben de vennootschap indirect ge troffen en de exploitatie-uitkomsten sterk ge drukt. Niettemin zijn ook in die jaren, mede dank zij de inkomsten uit de deelnemingen der vennootschap, de winsten nog zoodanig geweest, dat deze, na ruime afschrijvingen in het kader der hierboven geschetste conservatieve politiek, een jaarlijksch dividend ad 8 pet. over het te genwoordige kapitaal ad f 12,000.000.zouden hebben toegelaten. Voor de verdere toelichtingen zij overigens verwezen naar het hierboven gepubliceerde jaarverslag over 19371938. Tenslotte volge hier een excerpt uit de sta tutaire bepalingen omtrent de winstverdeeling en de benoeming van directie en commissaris sen: Van de zuivere winst, voor zoover niet op nieuwe rekening overgebracht, wordt in de eer ste plaats zoo mogelijk 4 pet. dividend over het geplaatst maatschappelijk kapitaal aan de aan deelhouders uitgekeerd. Van hetgeen daarna overblijft komt ter beschikking van de aan deelhouders 65 pet., de directie 20 pet., den raad van commissarissen 5 pet., het reserve fonds 10 pet. Zoodra en zoolang het reservefonds gelijk is aan de helft van het bedrag van het geplaatst maatschappelijk kapitaal, vervalt de hierboven vermelde bijdrage van 10 pet. uit de winst tot dit fonds en staat voormelde bijdrage ter be schikking van de algemeene vergadering van aandeelhouders, welke telkens omtrent de daar aan te geven bestemming beslist,. De benoeming van directeuren en commissa rissen geschiedt door de algemeene vergadering van aandeelhouders uit een bindende voor dracht van twee personen voor elke benoeming op te maken door de directie en den Raad van Commissarissen gezamenlijk. Uit het jaarverslag van de N.V. Heineken's Brouwerij Mij blijkt, dat over het boekjaar, loo- pende van 1 Oct. 1937—30 Sept. 1938, 'n winst is gemaakt van 1.535.968,43. Voorgesteld wordt op de aandeelen van 1 2400 een dividend van 15 pet. uit te keeren. Konden wij nog geen maand geleden de ver schijning aankondigen naar de nieuwe KNAC- autokaart van Noord-Nederland, thans is ook het Zuidelijke gedeelte van deze kaart ver nieuwd, zoodat de uit drie bladen bestaande kaart van Nederland nu geheel aan het nieuwe wegennet is aangepast. En niet alleen staan hier-da nieuwe wegen op aangegeven, maar ook de wegen in aanleg en die, welke zijn gepro jecteerd. Ook in de jaren, die voor ons liggen, zal de K.N.A.C-autokaart van Nederland dus steeds een betrouwbaar wegwijzer zijn. STOCKHOLM, 11 Jan, Hedenochtend om elf uur heeft de Zweedsche Koning met het gebruikelijke ceremonieel de zitting van den Rijksdag geopend. In de troonrede dankte de Koning op de eer ste plaats voor de ontelbare bewijzen van lief de en vertrouwen, welke het Zweedsche volk hem ter gelegenheid van zijn tachtigsten ver jaardag heeft geschonken en hij sprak de over tuiging uit, dat het geschenk, dat hem bij deze gelegenheid is overhandigd, ten goede zal ko men aan de openbare gezondheid. Ten aanzien van de betrekkingen van Zwe den met het buitenland constateerde de Koning, dat deze goed zijn. Toch vereischt de toestand der wereld een voortdurende waakzaamheid. Het streven van den Koning Is gericht op het be houd van den vrede. Een reden van vreugde Is de versterking van de samenwerking tusschen de Scandinavische landen. Een overeenkomst inzake de bewapening ter zee, gesloten tusschen Groot-Brittannië en de Scandinavische landen zal ter ratificatie aan den Rijksdag worden voorgelegd. Ook zal een voorstel worden ingediend tot ratificatie van de amendementen op het hand vest van den Volkenbond, waardoor dit zal wor den losgemaakt van de vredesverdragen, welke na den grooten oorlog zijn gesloten. Inzake de veiligheid van de Aalands-eilanden als neutraal gebied worden onderhandelingen gevoerd en met reden mag worden aangenomen, dat het resultaat van deze onderhandelingen nog in den loop van de huidige zitting aan den Rijks dag wordt voorgelegd. Wat betreft de binnenlandsche aangelegen heden stelt de Koning in de troonrede vast, dat de vooruitzichten voor het economisch le ven van Zweden in vele opzichten minder ver ontrustend zijn dan een jaar geleden. Tenslotte wordt in de Troonrede verklaard, dat niettegenstaande de vermeerderde uitgaven, voorzien in de begrooting, het mogelijk is ge bleken de buitengewone verhooging van de be lastingen te vermijden. Naar men ons mededeelt, zou het in de be doeling liggen, om, in verband met de voorgeno men decentralisatie van bepaalde defensie-onder, deelen, de voormalige constructiewerkplaatsen te Delft, in het begin van 1940, weer gedeeltelijk te bestemmen voor Rijksdienst. JERUZALEM, 11 Jan. (Reuter) Er is uitspraak gedaan in de zaak tegen vier Britsche constabels, die beschuldigd werden van moord op een Ara bier. William Wood werd schuldig bevonden aan poging tot doodslag en is deswege veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. P. Crossley en J. Crossley (dit zijn geen fa milieleden) werden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ieder veroordeld tot een boete van vijftig pond sterling, welke binnen het jaar moet worden betaald, ciïcbctlckckckcbcfcctlcfecgcfeclïctjcgckckcbl&ckcfeelïctïcfccbckclDcfeclxkctacfeckckctx&cb&.kcfïcfccfeckcfcck ^cgckckcfccLcfccLcLcfccLcbcLcbcLcfc! tt- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. AVRO-Uitzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Cello en piano. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Zang en piano. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.25 Berichten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Orgel en zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist. In de pauze: Radiotooneel. 10.30 Cabaretprogramma. 11.00 Berichten ANP- 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 5 M. 8.00—9.15 .KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.30 KRO-orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Vedelaars. 6.30 Berichten. 6.45 CN.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Leger des Heils. 9.15 Orgelspel. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 GramofoonmuzieE". 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Viool voordracht met plano. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. ÜROITWICH, 1500 M. 11.20 Harp-kwlntet. 11.50 Blech strijkkwartet. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Klarinet, saxofoon en piano. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 BBC-Wels-Orkest en soliste. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth en solist. 5.20 Saxofoonvoordracht. 5.35 Leslie Jeffries' orkest. 7.00 BBC-koor en -orkest. 7.50 „AU hands ashore", operette. 9.45 Victor Silvesters Dansorkest. 10.55 Cabaretprogramma. 11.30 Billy Bissetts Canadians. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05; 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Pascal-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 4.50 Zang. 5.25 Kamermuziek. 7.25 Giardino-orkest. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Uitzending uit Théitre National de l'Opéra-Comlque. KEULEN, 456 M. 9.20 Koorconcert. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang, lult en vlooi. 7.30 Orkest, een koor en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.55 Dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.20 Orkest en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20, 1.30 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianovoordracht. 6.55 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 „La belle Hélène", opera. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 Gramofoonmuziek. Op de Tilburgsche kunstijsbaan heeft de H.H.IJ.C. gisteravond het Brusselsche Etoilo du Nord 'n 53 nederlaag toegebracht. Aan vankelijk zag het er niet naar uit, dat de strijd aldus zou afloopen, want in den eersten speel tijd hadden de Belgen een 02 voorsprong ge nomen. In de tweede periode ging het aan Ne derlandsche zijde iets beter en kon Dupon den stand op 12 brengen. Het laatste kwartier was geheel voor de Ha genaars. Van Swaay scoorde den gelijkmaker in samenwerking met Begin, die in dezelfde minuut ook nummer drie voor zijn rekening r.am (32)Weliswaar maakte. Barbancon kort daarop gelijk, maar Dupon en Everwijn brach ten hun ploeg door twee doelpunten in veilige haven. Einde 53. AMERICAN «/CIGARETTES De tweede wedstrijd te Weenen van de Trail Smoke Eaters leverde een nog grootere over winning op dan hun eerste ontmoeting. De Ca- nadeezen sloegen n.l. een stedelijk team van Weenen met 101 (20, 11, 70). Topscorer was ditmaal Benoit met vier doel punten. AMSTERDAM, 11 Jan, Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 170 vette kalveren: le kw. 76—86 ct., enkele hooger, 2e kw. 6072 ct., 3e kw. 5058 ct. per Kg. levend gewicht; 74 nuch tere kalverln f 7—10 per stuk; 67 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 57—58 cl, zware varkens 5657 ct., vette varken 55 56 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, slepende handel, prijzen minder vast. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel goed en vaste prijzen. Varkens weinig aanvoer, zeer kalme handel, zelfde prijzen. AMSTERDAM. 11 Jan. Aardappelmarkt. Aan voer 81000 kg. Prijzen onveranderd. AMSTERDAM, 11 Jan. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vlschhal De Ruyterkade, Amsterdam. Handschol 12.00, Wijting 1.10, Makreel 1.90—2.10 per kist van ongeveer 35 kg. Kabeljauw 0.861.70 per st. Kleine Schelvisch 2.404.90 per kist van onge veer 35 kg. Schelvisch 1.402.50 per 10 stuks. Middel Tongen 7290 cent per kg. Koolvisch 0.701.25 per 5 stuks. Versche Bokking 11.50 per 100 stuks. Uit de hand verkocht op het bui tenterrein: Spiering 1416 cent per pond. Ver sche Bokking 1.50—1.75, Harder Bokking 1.50— 1.90 per 100 stuks. Garnalen 4.50 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 10 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Jan. 31000 kg. Roode kool 2.905.10, 46000 kg. Gele kool 1.80 4.60, 53000 kg. Deensche Witte kool 1.702.90, 35 kg. Savoye kool 3.30, 15000 kg. Uien 5.60— 6.30, grove 5—5.20, drielingen 3.203.30, nep 5.00, stek 1.90—2.70, 850 kg. Peen 4.80—4.90, kleine Peen 2.50, 425 kg. Bieten 1.60. CULEMBORG, 10 Jan. Eiermarkt. Aanvoer 20.000 eieren 4.504.75 per 100 st. Handel vlot. UTRECHT, 10 Jan. Vereen. Eierveiling Utrecht. Eieren 3.104.50 per 100 stuks. UTRECHT, 10 Jan. Vereen. Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken". Fruit veiling. Appels: Bellefleur 11—29, Campagnezoet 16-20, Courtpendu 1020, Culemans 1316, Goudreinctten 1444, Groninger Kroon 16—18. Gert Roelof 617, Hooilaars 1317, Jasajrpel 14 —20, Klumpjes 7—23, Kaneelzuur 920, Ko- ningsrood 623, Kroonreinet 926, Luntersche Pippeling 1420. Peter v. d. Eisen 1017, Pre sent van Engeland 3034, Rabouwen 1124, Sterappel 1228, Paternoster 1824, Tante Dora 13, Zuccalmaglio Reinet 1217, Zoete Reinet 820, Holgaten 816, Wijker Pippeling 1015. Peren: Brederode 27, Double de la Guerre 16, Gieser Wildeman 21, St. Remle 2021, IJzendij- kers 21, Winterjannen 1230. Alles in guldens per 100 kg. 's-HERTOGENBOSCH. 10 Jan. N V. Botermijn Aanvoer 10125 kg. Hoogste prijs 1.60, laagste prijs 1.53, middelprijs 1.58 per kg. GRONINGEN, 10 Jan. Graanbeurs. Inlandsche rogge 7.70—7.75, Haver (wit) 6.20—6.60, Zwarte Haver 6.206.30, Groene Erwten 9.459.95, Paar- denboonen 9.409.50, Wierdenboonen 9.40 9.50, Koolzaad 9.259.60, Karwijzaad 19.2520 Geel Mosterdzaad 14.5016, Blauwmaanzaad 29.0030, ronde Mals 9.109.30, platte Mals 8.25 8.95, Lijnzaad witbloei 9.259.75, idem blauw- bloei 9.259.75 Aanvoer klein. Stemming kalm. ROTTERDAM. 10 Jan. Eierveiling. Kipeieren 4.10—5,10 per 100. Aanvoer 110.000 stuks eieren. WOERDEN, 11 Jan. Aanvoer 92 partijen kaas: le kwal. 2627.50, 2e kwal. met R.M. 24.0025 Handel matig. WOENSDAG 11 Jan. o> w 0 i- m 2 Sedert Gisteren Waar- M S O nemingspunten Wate 8 u N ri CT <D 8 S> TO 0 bfl 0 a -1 Keulen 6 u. 39.64 37 92 0.33 0.00 Lobith 10.25 1 062 0.27 0.00 Nijmegen 8.65 818 0.22 0.00 Kampen 3.62 2.80 000 0.00 Westervoort 8.60 8.25 0-18 0 00 Deventer 1.76 0.87 0 00 0.09 St. Andr W. 9.18 8.82 0.19 0.0J Arnhem 3.08 3.02 0.00 0.08 Vreesw. 1. w. 0.12 0 11 0.00 0 05 Maastr. Hs. 41.65 0 00 0.00 1) Borgh 41.30 42.60 012 0.00 Belfeld 12 54 0.19 0.00 Venlo 9.75 12.04 0.08 0 00 Grave 5.35 2) Sluis 5.70 5.41 0.00 0.05 Lith 1.63 0.00 0.04 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.15— AP 12 u 2 u 0.10— 0.12— AP AP Stadswater 8 u 0 15— AP 12 2 u 0.21- AP 0 21— AP Amstelwater 8 u 0.15— AP 12 u 2 u 0.10— 0 07— AP AP IJselm. water 8 u 0.09— AP 12 u 0,06— AP 2 u 0 05— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 11 Jan. 10 Jan. 11 Jan. 10 Jan. Rheinf 1.53 1,55 Ems Breisach 1.21 1.17 Caub 148 1.32 Kehl 143 1.53 Coblenz 1.98 1.75 Maxau 2.98 2 96 Trier 1.42 1.18 Mannh 2.00 2.05 Keulen 1.98 1 65 Diedesh Dusseld 1 35 1.05 Lohr Ruhrort 0 76 042 Mainz 2 12 1.96 Wesel 0.5 3 016 Blngen 1.37 1.95 Emmerik 1.S7; 115 De uitvoer van radio-artikelen door ons land in December j.l. bedroeg f 4.465.000, tegen f 4.969.000 in November en in het geheele jaar 1938 f 44.832.000, tegen f 52.638.000 in het geheele jaar 1937. De uit voer van gloeilampen bedroeg in December f 495.000, tegen f 715.000 in November j.l. In het geheele jaar f 6.333.000 tegen f 7.376.000 in 1937. De uitvoer van kunstzijde door ons land bedroeg in December j.l. 719.000, tegen f 648.000 in November; de gemiddelde prijs per K.G. netto 1.95 tegen 1.90. De uit voer over het geheele jaar 1938 bedroeg t 6.578.000, tegen 8.145.000 in 1937. De ge middelde prijs per K.G. over het jaar 1938 bedroeg f 2.06 tegen f 2.08 in 1937. Op de valutamarkt blijft de laatste dagen de handel in Ponden beperkt. Vóorloopig worden blijkbaar geen speculatieve enga gementen aangegaan bij het vooruitzicht, dat de ontwikkeling van het Engelsche be taalmiddel onzeker blijftUit hoofde van het feit, dat het Engelsche Egalisatiefonds voortdurend ingrijpt, zijn de koersbewegin- gen zeer klein. Men houdt bij de wisselval lige beweging van het Pond Sterling reke ning met de kapitaal-patrieering naar Frankrijk, waardoor Ponden voortdurend worden aangeboden. De vaste stemming ter Londensche beurze voor Britsche staatsfondsen en van de 3Vs pet. oorlogsleening levert het bewijs, dat men in de City voor de verdere ontwikkeling van het Pond Sterling niet pessimistisch gestemd is. Nu de Kamers te Parijs voor de rest van het zittingsjaar 1938/39 bijeenkomen en de positie der Fransche regeering krachtiger is geworden, vindt de beurs te Parijs toch reden schermutselingen in de Kamer te verwachten van de zijde der oppositie, die zich nog maar steeds niet bekeert en niet voldoende ter harte neemt, dat orde in eigen huis van overwegenden invloed is op de bemoeiingen der regeering, om den in ternationalen toestand te normaliseer en. De US. Steel Corporation boekte in De cember j.l. aan afleveringen 694.000 ton, tegen 680.000 ton in November en 489.000 ton in December 1937. In het geheele jaar 1938 6.626.000 tontegen 12.825.000 ton in het geheele jaar 1937. De export-koperprijs in Amerika daalde van 10.52% tot 10.25 a 10.30 d.c. per lb. De binnenlandsche koperprijs blijft echter nog steeds op HU d.c. gehandhaafd. Eenige groote verbruikers zouden van outsiders koper kunnen opnemen tegen 10% d.c., naar verondersteld wordt voor speculatieve doeleinden. De koperschroot-prijs in Amerika daalde met Va tot 8% d.cper lb. Goed geïnfor meerde koperkringen meenen, dat de bin nenlandsche koperprijs zal moeten worden verlaagd, indien de buitenlandsche koper prijs niet stijgt óf de binnenlandsche pro ductie niet afneemt. i. f-fi De American Smelting and Refining keert een onveranderd dividend uit van 0.50 per aandeel. Het totaal-dividend over het jaar 1938 bedroeg 2.25, tegen 4.05 p.a. over 1937. Montgomery Ward boekte in December j.l. aan verkoopen 57.08 mill., tegen 42.3 mill, in November en 51.36 mill, in De cember 1937 In de eerste elf maanden van 1938 408.04 mill., tegen 410.70 mill, in dc overeenkomstige periode van het vorig jaar De General Motors boekte in het vierde kwartaal 1938 naar raming een winst van 1.37 per aandeel, tegen 0.07 per aandeel in het derde kwartaal en 0.92 p.a. in het vierde kwartaal 1937. De winst over het geheele jaar 1938 zou 1.64 p.a. bedragen, tegen 4.30 over 1937. Hoewel de petroleumvoorraden in de Ver een. Staten in de vorige week met 1.1 mil lioen vaten zijn gestegen en het verbruik in verbond met den tijd klein is, acht Wal- street de voorraadpositie niet onbevredigend en verwacht zij in het voorjaar een krach tiger ontwikkeling De American Tel and Tel boekte in No vember a.an netto-bedrijf sontvangsten S 415.000, togen 331.000 in November 1937. In de eerste elf maanden 9.82 mill, tegen 17,26 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De netto-ontvangsten inclusief dividenden dochtermijen bedroe gen 112.57 mill tegen 133.32 mill. Volgens opgave van de Automobile Ma nufacturers Association werden in Amerika m het jaar 1938 2.659.881 auto's verkocht, hetgeen 47 pet. minder is dan in 1937. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Stalen bedroeg tn de afgeloopen week 3.215.000 vaten, tegen 3.204.000 vaten in de voorafgaande week. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.58\28.59Va (v. sl- 8.58%), de Dollar op 1.83%—1.84 (1.83%), de Frank op 4.84M4.85% (4.85%), de Bélgd op 31.02%31.07'A (31.06) en de Zwitsersche Frank op 41.5541.60 (41.57). SouthportDonoaster Rovers 11 Grimsby Town—Tranmere Rovers 60 Naar de Sportkroniek meldt, heeft het be stuur van den K.N.V.B. van den Belgischen Voetbalbond de mededeeling ontvangen, dat de voor 19 Maart vastgestelde wedstrijd België— Nederland definitief te Antwerpen zal worden gehouden. Van officieele zijde verneemt de Tel., dat de N.O.A.D.-spelers Wagemakers en Tooten hun aanvrage tot overschrijving resp. naar Willem II en S.E.T. hebben ingetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6