godsdienst en De audiëntie van Chamberlain en Halifax bij den Paus ■Bi Parijs wil niets weten van M ussolini's spel Daladier's reis een moreel succes y y y DEMOCRATIE ZOETE MOST Knoeierijen bij een distilleerderij 1 Chamberlain te Rome CEREMONIEEL VAN HET BEZOEK Op e//re vso na ..MIJNHARDTJES' Ook Uw steun! Lucht Verdedigings Fonds WOENSDAG 11 JANUARI 1939 PRINS BERNHARD OP „DE WITTE" REISBUREAUX Overleg in landbouw zaken Besluiten der drie centrale organisaties URK LEEFT WEER OP Passagiers, post en levens middelen aangevoerd Directeur geeft eigen ver duisteringen aan Brand in „Koningslust" te Helden Hoofdgebouwen en kapel ernstig bedreigd 1 GEHEIME ZENDER TE TILBURG 's Pausen geestelijke souvereiniteit li van allerlei aard J. B. VESTERS 1 October van dit j&ar SO jaar journalist GASBESCHERMING IN INDIË Industrieele maatregelen HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage 'a In zijn groote en krachtige nieuw jaarsrede tot het Congres heeft de president der Vereenigde Staten franklin D. Roosevelt o.a. het volgende ?ezegd: „De stormen, die van buiten ko llen, bedreigen drie instellingen, die van °Udsher voor de Amerikanen onontbeer lijk zijn geweest: het eerste is de gods dienst, die weer de bron is van de twee ahdere democratie en internationalen goeden wil. Waar de vrijheid van gods dienst is aangevallen, kwam die aanval fan kanten, die tegen de democratie gijn. Waar de democratie verdrongen is, verdween de geest van de geloofsvrij heid en waar de godsdienst en democra tie verdwenen, hebben de goede wil en de rede in internationale aangelegenhe den plaats gemaakt voor hebzucht en bruut geweld. In een samenleving, die den godsdienst, de democratie en den goeden wil tusschen de naties op den Achtergrond dringt, kan geen plaats zijn voor de idealen van den Vredëvorst. De Verdediging van den godsdienst, de de mocratie en de goede trouw tusschen de volken is alles eenzelfde strijd. Om de één te redden, moeten wij thans bereid zijn alles te redden". Deze woor den hebben evenveel instemming in de democratische landen als ontstemming m de autoritaire staten gewekt, en dat 's te begrijpen. Hoezeer wij ook rekening Venschen te houden met de omstan digheid, dat Roosevelt zich als Ameri kaan tot Amerikanen richtte, toch die den wij er op te wijzen, dat er een al lerminst denkbeeldig gevaar bestaat, dat ?ijn woorden aanleiding zullen geven bit een gevaarlijk en principieel misver stand en daaraan evenredige totaal on juiste conclusies. Uit de onwederleg- bare constateering van het feit, dat de Vrijheid van geloof en godsdienst op het °ogenblik het meest bedreigd worden in de landen, waar men met de democratie gebroken heeft, volgt nog niet, dat dit Altijd en overal zoo moet zijn. In vroe gere tijden, toen er van democratie nog geen sprake was, hebben er verschillen de absolute monarchen min of meer dic tatoriaal geregeerd op een wijze, die van groot voordeel is geweest voor de ver breiding en verdieping van geloof en godsdienst. Indien de dictatoren van Vandaag dit voorbeeld niet volgen, too ien zij slechts in wijsheid, beschaving eh inzicht achter te staan bij die mo narchen uit lang vervlogen eeuwen. Godsdienst en democratie mogen niet met elkander vereenzelvigd worden, zij staan niet op één en dezelfde lijn en zijn niet onverbrekelijk biet elkander verbonden als Siamee- sche tweelingen, die buiten elkaar niet leven kunnen en moeten sterven, wan- deer men ze van elkander poogt te scheiden. De godsdienst bepaalt de ver houding van den mensch tot God en de daaruit voortvloeiende plichten en Vechten in de levenspractijk. De demo cratie bepaalt de onderlinge verhouding Van de menschen in staatkundig ver band. Wie de democratie tot een wereld en levensbeschouwing, tot een gods dienst wil forceeren, is bereid eenzelf de heillooze fout te begaan als zij, die het nationaal-socialisme of het fascisme lot een wereld- en levensbeschouwing hroclameeren. Het democratische stelsel kan voor onze samenleving het bieest geschikte middel zijn om de vrij,- heid van geloof en geweten in godsdien stig gemengde volkeren te waarborgen, blaar er is ook een zgn. democratie, die dien waarborg evenmin geeft als som- biige autoritaire stelsels van vandaag. 2ie maar naar het roode Spanje en het democratische Mexico en zet daar te genover het Spanje van Franco, waar godsdienst, geloof en Kerk officiëel ge steund en geëerbiedigd worden door het Autoritaire régime. Hoezeer wij ook op grond van practische ervaringen geneigd Sijn te gelooven, dat de democratie in het algemeen minder risico's voor ge loof en godsdienst met zich medebrengt dan de autoritaire stelsels, waarin heel het leven ondergeschikt wordt gemaakt Aan den wil en de willekeur van één onkelen, feilbaren mensch, toch dienen Vrij te waken tegen dwalingen, die de democratie willen maken tot een abso lute dictatuur van de helft plus één en de doctrine van de absolute volkssouve- Veiniteit. De democratie, die wij voor staan, kan slechts die zijn, welke boven dc-n volkswil de wetten Gods erkent, eerbiedigt en toepast. Overigens moet óók de verklaring van Roosevelt, dat de democratie in de in ternationale verhoudingen steeds het Voorbeeld heeft gegeven van goede trouw, onbaatzuchtigheid en afkeerig- heid van geweld met de noodige korrel tjes historisch zout worden aanvaard, ïhimers de Ieren en de Boeren, om van dezen slechts te spreken, hebben op duidelijke wijze het tegendeel onder- Vonden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Dinsdagnamid dag een bezoek gebracht aan de sociëteit „De tVitte" op het Plein te Den Haag, van welke Aociëteit de Prins eerelid is. Na ontvangst door het bestuur werden de Verschillende lokaliteiten in oogenschouw ge- bomen, waarna de Prins nog eenigen tijd met Commissarissen in de bestuurskamer heeft ver toefd. OENOEGEN EN GEZELSCHAP op ome GEZELSCHAPSREIZEN naar de WINTERSPORTGEBIEDEN! KHzbfihel van 21 Jan. 5 Febr. Arosa van 21 Jan. 5 Febr. en 4 Febr. 1 9 Febr. St. Morilz-Campter van 28 Jan. 12 Febr. Davos-Glarls van 4 Febr. 19 Febr. Morzine van 25 Febr.—12 Maart. 140.- 145.- - 145.- 152.50 - 120.- - 120— In de een dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van de dagelijksche bestu ren der drie centrale landbouworganisaties zijn de volgende besluiten genomen. Aan de respectievelijke provinciale landbouw organisaties zal worden verzocht zich beschik baar te willen stellen voor het verzamelen van gegevens betreffende aspirant-emigranten ten plattelande. In verband met de moeilijke positie der scha penfokkerij werd besloten om verschillende middelen, welke ter verbetering zouden kun nen worden aangewend met het) college van re- geeringscommissarissen te bespreken. 4 Verschillende bezwaren tegen den invoer van Lithausche varkens zullen ter kennis van het college van regeeringscommissarissen worden gebracht. Daar de laatste jaren de invoer van slacht- paarden en gezouten paardenvleesch sterk is toegenomen, zal te zijner tijd worden aange drongen op verscherping der contingenteering. Gezien de gerezen moeilijkheden met be trekking tot de oprichting van een pachtbureau voor de provincie Friesland, zal een bespreking worden gehouden met de vereeniging Friesch- grondbezit en de landbouworganisaties in Fries land. Besloten werd bij het college van regeerings commissarissen bezwaren te opperen tegen de inperking van het fabrieksaardappelen-areaal. Verschillende factoren pleiten voor een minder sterke inkrimping dan thans is vastgesteld. Besloten werd, te zamen met den Alg. Ned. Zuivelbond, sterk aan te dringen op spoedige uitgifte van extra kalverschetsen in verband met het mond- en klauwzeer. Eveneens te zamen met den Alg. Ned. Zuivelbond zal aan het college van regeerings commissarissen de vraag worden gesteld, of, in verband met de daling van de prijzen van de vetten op de internationale markt, de heffing op margarine momenteel niet te laag is. Vanochtend om zeven uur vertrok, niettegen staande den dikken mist, de „Von Geusau" met dertien passagiers, vijf zakken post en levens middelen van Kampen naar Urk. Om 10.15 uur is de „Von Geusau" de haven van Urk binnengeloopen. De „Idonia" is vanochtend om zeven uur van Urk naar Kampen vertroken met post en passagiers. ZUIVER ONVERHIT VRUCHTENSAP Bij de politie te Den Haag heeft zich gemeld de 38-jarige directeur van een distilleerderij en stokerij aldaar. Hij deelde mede, gedurende de laatste tien jaren zich te hebben schuldig ge maakt aan verduisteringen tot een totaal be drag van ruim 10.000 ten nadeele van de dis tilleerderij, een naamlooze vennootschap. Een betrekkelijk klein salaris en huiselijke omstandigheden hadden hem hiertoe genoopt. Het systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig: hij droeg minder af dan hij van debiteuren ontving en stopte het eene gaatje met het andere. Het merkwaardige is, dat zelfs een regelmatig accountantsonderzoek de knoeie rijen niet aan het licht gebracht had. Het verduisterde bedrag is van dien aard, dat de man, hoewel hij groot berouw toont en volledige medewerking verleent, waarschijnlijk in het huis van bewaring zal worden ingeslo ten. Vanochtend omstreeks negen uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het R.K. gesticht voor reclasseering „Konings lust" te Helden. De brand is ontstaan in de bij het klooster behoorende met graan gevulde stallingen en schuren, terwijl ook de hoofdgebouwen met de kapel ernstig worden bedreigd. De brandweer uit Venlo is ter plaatse en be strijdt het vuur met alle kracht. Nader vernemen wfi. dat de brand in „Ko ningslust", welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, dank zij het krachtig optreden van de brandweer uit Venlo beperkt is gebleven tot de opslagplaats van het gebouw. Het oude gedeelte van het gesticht heeft veel waterschade gekregen. De schade wordt door verzekering gedekt. Dinsdag is aan den Bredascheweg te Tilburg een geheime radiozender in beslag genomen, die werkte in den 40-m.-band onder de roepletters P.A.O.J.S. De gemeentepolitie heeft tegen den eigenaar proces-verbaai opgemaakt. Te Colmschate brandde Dinsdagnacht de boerderij van de familie Roozeboom tot den grond toe af. De Zuid-Wester storm wakkerde het vuur hevig aan, zoodat in korten tijd van het mooie huis niets meer over was_ Toen de brandweer arriveerde was het vernielend werk reeds verricht (Van onzen correspondent te Londen) Bijzonderheden worden thans bekend ge maakt omtrent het ceremonieel, waardoor de audiëntie van Mr. Chamberlain en Lord Hali fax bij Zijne Heiligheid, den Paus, op a.s. Vrij dag gekenmerkt zal worden. Het bezoek aan het Vaticaan vormt niet een onderdeel van het officieele bezoek aan Rome; het wordt immers gebracht aan den Paus als souverein van een volkomen onafhankelijken staat, en de ministers verlaten evenals trou wens ieder ander bezoek Italiaansch grond gebied van het oogenblik af waarop zij de Va- ticaansche stad betreden. De opvatting te Londen en hiermede heeft zich het Vaticaan vereenigd, is deze dat for meel het bezoek der beide ministers het hoofd van het souvereine Vaticaansche grondgebied geldt, terwijl daarentegen de beteekenis van het bezoek niet gelegen is in 's Pausen souve- In het gebouw der school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Keizersstraat te Den Bosch woedde Dinsdagmiddag een hevige brand. De brandweer in actie tijdens het blusschingswerk reiniteit over het kleine, ofschoon belangrijke gebied, doch in zijn geestelijke souvereiniteit, die trouwens internationaal erkend werd vóór het Lateraansch verdrag. Aangezien de ministers noch katholiek zijn, noch een overwegend katholieke natie verte genwoordigen, bezoeken zij den Paus formeel als staatshoofd, en niet als kerkelijk hoofd: bijgevolg worden zij ontvangen met een cere monieel, dat in overeenstemming is met de aloude tradities van den Kerkdijken staat ge lijk deze bestaan heeft vóór 1870, en zij het min of meer symbolisch in 1926 hersteld werd. Auto's van den Paus, met de Pauselijke vlag en de Union Jack, zullen de ministers afhalen van de Villa Madama, waar zij te Ro me verblijf zullen houden: twee Pauselijke kamerheeren met kap en degen en Commen- datore Pio Marzia, de major domus der Apos tolische Paleizen, zullen de bezoekers begeleiden Om kwart voor 12 zullen de ministers den Hof van Damascus binnenrijden. Een kamerheer met kap en degen, zal de portiers van den auto openen: vervolgens zal een stoet gevormd wor den. Het ceremonieel zal dus veel omvangrijker zijn dan men aanvankelijk verwacht had; Zijne Heiligheid heeft er prijs op gesteld de Britsche ministers te ontvangen met alle eerbewijzen, die weggelegd zijn voor de aanzienlijkste bezoekers van niet souvereinen rang. De stoet zal voorafgegaan worden door een sergeant van de Zwitsersche garde, vier pages, den Proost van de Hal en twee kamerheeren met kap en degen; achter dezen aan zullen de beide ministers schrijden, met een derden kamerheer, gevolgd door de personen die hen op de reis vergezellen; hierachter komen Mr. Francis d'Arcy Osborne, Britsch gevolmachtigd Minister bij den Heiligen Stoel en de leden der legatie. De stoet zal geflankeerd worden door een kor poraal der Zwitsersche Garde met vijf Zwitsers Bij den ingang der Clemeniijnsche Zaal wor den de bezoekers opgewacht door Mgr. Arborio Mella di Sant-Elia, Kamermeester van Zijne Heiligheid die, rechts van de ministers schrij dend, den stoet verder begeleiden zal. Deze blijft toeven in de zoogenaamde Geheime Antichem- bre, terwijl de ministers, uitsluitend vergezeld van Mgr. Arborio Mella, hun weg vervolgen naar de Antechambre van St. Jan. 's Pausen Geheime Kamerheer verwittigt ondertusschen den Heili-> gen Vader van de nadering der bezoekers, opdat eenerzijds dezen geen oogenblik in de Anti chambre behoeven te wachten, terwijl anderzijds verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2stuks lOct (Van onzen Parijschen correspondent) De Fransche minister-president is Zondag voormiddag te kwart over negen aan het Gare de Lyon teruggekeerd van zijn reis naar Cor sica, Tunis en Algiers, de „imperieele reis van Daladier", zooals zij genoemd wordt. De ontvangst, welke hem ten deel viel, was zeer hartelijk, ook van de zijde van het Parijsche pu bliek, doch men kan niet zeggen, dat hij „in gehaald" werd, zooals het geval was, toen hij ruim twee maanden geleden terugkeerde uit München. Er waren buiten het station wel en kele honderden menschen op de been, maa^r dat was dan ook alles. Toch was Daladier bij zijn thuiskomst uit Noord-Afrika de drager van een groot moreel succes voor Frankrijk, terwijl bij zijn terugkeer uit München, hoe men de zaak ook keere of wende, het tegendeel in veler oogen het geval was. Niettemin blijft het feit bestaan, dat het Fransche publiek de impérieele reis van zijn po- pulairen minister-president en de verschillende betoogingen, waartoe deze aanleiding heeft ge geven, met intense belangstelling en levendige voldoening heeft gevolgd en dat het zich reken schap ervan geeft, dat Frankrijks prestige hier uit nu eens vergroot te voorschijn is gekomen. Het gevoel echter, dat het er in de nabije toe komst nog wel eens op aan zal kunne» komen dit prestige met andere middelen te verdedigen, en het prozaïsche feit, dat op een Zondagmor gen nog niet zoo heel veel Parij zenaars bij de hand zijn om op de been te zijn voor politieke manifestaties, zijn afdoende verklaringen voor het vrij onbewogen verloop van dezen terugkeer van Daladier, in tegenstelling met zijn vroegeren uit München. Welke onbewogenheid misschien maar goed is ook. De Italianen zouden in een enthousiaste huldiging van den uit Noord-Afrika terugkeerenden Daladier wel weer een nieuwe provocatie aan hun adres hebben gezien en een symptoom van agressieve gezindheid! Daladier's reis is een succes geweest, veel grooter dan men eigenlijk had durven denken. Zij was natuurlijk op de eerste plaats bedoeld als een pakkende onderstreping van de her haalde malen afgelegde officieele verklaringen, dat Frankrijk er nooit aan zou denken ook maar een duimbreeds grond aan Italië af te staan. En als zoodanig was zij bedoeld zoowel aan het adres van Italië als van Engeland. Ook aan het adres van de bezochte gebieden, wier bevolking op deze wijze, te harer geruststelling, werd dui delijk gemaakt, dat het continentale Frankrijk haar nooit aan eigen vrede en veiligheid ten of fer zou brengen. Dit aspect van de reis heeft zijn volle beteekenis gekregen door het militaii vertoon, dat haar begeleidde, in den vorm van parades en door het bezoek aan de defensie werken aan de Zuidgrens van Tunis, de Tunisi- sche Maginot-linie, en de militaire conferentie van Algiers. Hetgeen echter, min of meer achteraf en in di» mate niet verwacht, volgens de opinie in alle politieke kringen te Parijs de zeer groote waarde van deze reis uitmaakt, zijn de groot- sche en, naar men zegt, geheel spontane, betui gingen van trouw en aanhankelijkheid geweest waarvan Frankrijk in de persoon van den chef zijner regeering het voorwerp is geweest, zonder dat daarbij eenige beduidende wanklank werd gehoord. Noch op Corsica, noch in Tunis leeft een gedeelte van de inheemsche bevolking in ver wachting op de komst van den bevrijder, die haar van de Fransche heerschappij zal verlos sen. Voor zoover Italië betreft, en een andere mogendheid dingt hier niet mee, heeft deze reis het bewijs van het tegendeel geleverd. Zij heeft het karakter aangenomen van een overweldi gend pro-Fransch plebisciet. Hoewel men eenige reden had hiervoor beducht te zijn, heeft de agitatie van de Destour en van de Neo-Destour, en de energieke onderdrukking daarvan, waartoe den laatsten tijd het Fransche gezag in Tunis is overgegaan, hieraan zoo goed als geen afbreuk gedaan. De „Imperieele reis" heeft verder ook tot ge volg gehad, dat de bewoners van het moederland zich weer eens levendig bewust zijn kunnen wor den van het feit, dat de droom van een uit gestrekt rijk op de kusten van de oude were,| - zee, door het moderne Italië gekoesterd reeas lang vóór de opkomst van het fascisme, en die in het dorre en onvruchtbare Lybië ten koste van veel inspanning en offers slechts zeer ge brekkig kan worden verwerkelijkt, voor Frank rijk reeds sedert tientallen jaren werkelijkheid is, in goed bevolkte, goed uitgeruste, ten deele zeer vruchtbare en rijke gebieden. In zooverre heeft deze reis een belangrijke bijdrage geleverd in de propagandacampagne, welke sinds Mün chen wordt gevoerd om in Frankrijk, dat zijn Europeesche hegemoniepolitiek heeft moeten begraven, een nieuwe, stuwkrachtige „rijksge zindheid" aan te kweeken. Men vraagt zich hier, niet zonder leedvermaak en ironie, af, of Mussolini er wel zeker van is, dat hij nu alle reacties heeft gehad, welke hij van zijn anti-Fransche campagne Vrwachtte. Het verloop van Daladier's imperieele reis heeft aldus de verdienste gehad de Fransche positie in het middellandschezee-probleem, zooals Italië dat wil stellen, volkomen duidelijk te maken. Opgelost is het probleem daarmede nog aller minst. Hoe het probleem zal worden opgelost, kan eerst voorzien worden, wanneer de Italiaan- sche regeering officieel haar posities zal hebben ingenomen. Welk deze posities zullen zün® Men Verwacht, dat men hiervoor het noodige licht zal krijgen, zoodra Chamberlain en Halifax van hun bezoek aan de Italiaansehe hoofdstad te Londen terug zullen zijn gekeerd. De hoofdschotel der Romeinsche besprekingen zou gevormd worden door het Spaansche pro bleem. De ruzie, welke Rome in Parijs zoekt, zou slechts terloops worden behandeld en men is het erover eens, dat Chamberlain zal weigeren daar in een bemiddelaarschap te aanvaarden, zooals dat heet. In weerwil daarvan moet men het toch voor zeer onwaarschijnlijk houden, dat Cham berlain en Mussolini zich niet ernstig over de Fransch-Italiaansche betrekkingen zouden on derhouden. Hoe kan het anders, wanneer het waar is, dat de Fransche belangen, welke Italië betwist, zich vereenzelvigen met de Engelsche? Wanneer Chamberlain te Rome aankomt, zal hy bovendien wel in het bezit zijn van de min of meer nauwkeurige wetenschap dier punten, waar op Frankrijk het redelijk vindt aan Italiaansehe wenschen tegemoet te komen. Dat hij deze wetenschap zal gaan deelen met Mussolini, is geenszins onwaarschijnlijk. Ook is niet onwaar schijnlijk, dat hij Mussolini van zijn uit Parijs meegebrachten indruk zal in kennis stellen, dat men daar in geen enkele onderhandeling zal treden, zoolang nog een naklank leeft van de fascistische campagne, welke Frankrijk zocht te intimideeren en den Franschen naam door het slijk te halen De Fransche regeering zou in de oogen van het eigen volk haar prestige schaden, en in di» van de gansche wereld. Maar bovendien vraagt men zich hier ook af, of Mussolini niet vooral daarom zijn pers de matelooze anti-Fransche campagne heeft laten voeren, wijl hij een suc ces, hoe betrekkelijk klein ook, dat daarop volg de, zou kunnen uitleggen in het bijzonder als een bewijs dat zelfs het „eens zoo machtige" Frank rijk voor de macht van den lictorenbundel heeft moeten buigen, en in het algemeen als een be wijs, dat zijn verkondigde idee, als zou de fascis tische revolutie nog geroepen zijn de geheele we reld op de democratie te veroveren, juist is. Een zelfde succes, behaald door het voeren van een campagne in alle kalmte en langs de gebruikelijke wegen, zou zich voor dit spelletje veel minder leenen. Frankrijk wil van dit spelletje niets weten. En als Mussolini, met het oog op de inwendige si tuatie van het regiem, dit spelletje dringend noodig heeft, wel, des te erger voor het regiem. voorkomen wordt, dat de Paus zelf, hoe kort ook. bij den drempel der bibliotheek wachten moét tot de ministers genaderd zijn. Aangezien laatstgenoemden niet katholiek zijn, knielen zij niet voor den Hei igen Vader, doch maken een diepe buiging voor den Pauselijken Souverein. Deze drukt hun dan de hand, en noodigt hen uit plaats te nemen in twee leun stoelen, tegenover zijn schrijliafel. Hiermede is het ceremonieel afgeloopen; de Paus b ijft met zijn bezoekers alleen. Er wordt niets medegedeeld omtrent de aanwezigheid van een Vatikaansch dignitaris, die als tolk dienst zal doen; men neemt dus aan dat Fransch gesproken zal wor den een taal, die de Paus volkomen, Lord Halifax goed. en Mr. Chamberlain dragelijk meester is. Nog niet bekend is, hoe lang de audiëntie duren zal; men gelooft evenwel dat zij geruimen tijd in beslag zal nomen, en dat Zijne Heüigheid deze aangelegenheid gebruiken zal om de persoonlijke meening der Britsche ministers te hooren omtrent oogenb'-ikkelijke internatio nale problemen. Na afloop der privé-audiëntie zu'len de personen, die de ministers begeleiden, binnengelaten, en door Mr. Chamberlain aan Zijne Heiligheid voorgesteld worden. Men ver wacht dat laatstgenoemde hen in het kort zal toespreken, en dat deze toespraak openbaar ge maakt zal mogen worden Onmiddellijk na afloop der audiëntie brengen de ministers een bezoek aan den Pauselijken Staatssecretaris, Kardinaal Pacelli. Dit bezoek zal niet het karakter van een „audiëntie" heb ben, aangezien Z. Em. de ministers niet ontvangt als Kardinaal en Prins der Kerk, doch als minis ter van, den Paus, in welke hoedanigheid hij geen hoogeren rang bekleedt dan de beide be zoekers, doch denzelfden rang. Het bezoek zal natuurlijk streng „privé" zijn; het kan het ka rakter, hebben van een zuiver beleefdheidsbe zoek, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat zekere katholiek-politieke punten ter sprake gebracht zullen worden. Alvorens de ministers en hun gevolg het Paleis verlaten, zal een groep-photo genomen worden in de Mantua loggia. Naar wij vernemen, hoopt de heer J. B. Vesters, thans hoofdredacteur van „De Volkskrant" te Utrecht en oud-hoofdredac teur van „Het Huisgezin" te 's Hertogen bosch dit jaar een drietal bijzondere ge denkdagen te beleven. Vooreerst zal hij 30 Juli den 70-jar igen leeftijd bereiken; voorts zal het 1 October 50 jaar geleden zijn, dat hij in de journa listiek trad en is het in de derde plaats 20 jaar geleden, dat hij aan de redactie van „De Volkskrant" verbonden werd. BANDOENG, 11 Jan. (Aneta). Naar Aneta verneemt, heeft de hoofdcommissie voor in dustrieele oorlogsvoorbereiding een werkcom- missie ingesteld inzake de gasbescherming. De taak van deze commissie zal zijn het verstrekken van gegevens en adviezen betreffende de in dustrieele maatregelen op het gebied van de gasbescherming. Tot lid, tevens voorzitter, is benoemd het hoofd van den Indischen eentralen aanschaffings- dienst, terwijl voorts als leden zijn aangewezen de hoofden van den gouvernementsaccountants dienst, van den dienst der luchtbescherming te Bandoeng, het kantoor van den gasdienst van het departement van Oorlog, het kantoor van den gasdienst van het departement der Marine en het lid van den staatsmobilisatieraad van wege het departement van Economische Zaken. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van Vereeniging root Nationale Veiligheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9