De Amsterdamsche handel in erfpacht Linksch succes in Estremadura Boedapest dreigt New-Vorksche Beurs MIVA krachtig MISSIE machtig G DONDERDAG 12 JANUARI 1939 De soc.-dem. fractie Slot der discussies België en de niet-inmenging Incident te Bratislawa Flauwe stemming met vrij groote verliezen. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 11 Januari FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - - STOOMVAARTLIJNEN (Vervolg van bids, t) Dit voorstel is in de raadszitting van 7 De cember 1925 door Burgemeester en Wethouders overgenomen (Gemeenteblad 1925, afd. II, pag. 2619). Op 11 Mei 1927 stelde het Raadslid Wijnkoop voor een onderzoek in te stellen naar de mis bruiken, voorkomende bij het uitgeven van ge meentegronden in erfpacht aan personen oi rechtspersoonlijkheid bezittende instellingen, die het erfpachtsrecht met speculatieve bedoe lingen in handen nemen, en by de daaraan voorafgaande onderhandelingen, en daartoe uit zijn midden een Commissie te benoemen. (Ver worpen in de avondzitting op 12 Mei 1927). (Zie Gemeenteblad 1927, afd. I, pag. 909). Op denzelfden datum stelde dit Raadslid voor, dat de Raad zich zou uitspreken, dat het noodzakelijk is, dat degenen, die grond van de Gemeente in erfpacht ontvangen, ook verplicht worden daarop te bouwen en in verband daar mede Burgemeester en Wethouders uit te noo- digèn daartoe strekkende maatregelen aan den Raad voor te leggen. (Verworpen in de avond zitting op 12 Mei 1927). (Zie Gemeenteblad 1927, afd. I, pag. 910). Voordracht van Burgemeester en Wethouders met ontwerpbesluit, d.d. 6 Mei 1927, naar aan leiding van het onder I bedoelde voorstel Wou denberg c.s. (Strekking ontwerp-besluit is stor ting waarborgsom gelijk met tweemaal de ver moedelijke jaarlijksche pachtsom). (Gemeente blad 1927, afd. I, pag. 829—833). Naar aanleiding van bij de behandeling van de begrooting 1930 gevoerde debatten is een Commissie van onderzoek ingesteld naar de klachten over erfpachtsuitgifte van grond door het Grondbedrijf (zie Gemeenteblad 1931, afd. I, bijlage E). Deze commissie bestond na eenige mutatie uit de heeren Spier, lid-voorzitter, en Ossen- dorp, Romme, Rutgers en Thijssen, leden. Blijkens het door de Commissie op 8 Juni 1931 uitgebracht verslag heeft zij, in overeen stemming met de haar in algemeene bewoor dingen gegeven ruime opdracht en bevoegdheid, als haar taak geformuleerd; te onderzoeken: lo. of. en zoo ja, in welke mate bij het uit geven van erfpachtsgronden door het Gemeen telijk Grondbedrijf onregelmatigheden, even tueel corruptieve handelingen, plaats vonden; 2o. of er ook nu nog handel wordt gedreven in erfpachtsrechten. De Commissie is tot de volgende conclusie gekomen; Ad lo. De Commissie verklaart, dat zij na grondig onderzoek van alle te harer kennis gekomen klachten, in zake uitgifte van erf pachtsgronden. eenparig tot de slotsom is ge komen niet alleen, dat haar niet is gebleken van onbehoorlijke bevoordeeling of van andere handelingen van corruptieven aard, maar tevens dat, naar haar overtuiging, dergelijke hande lingen niet aanwezig zijn en dat van alle be schuldigingen van krasse bevoorrechting, fraude, omkooperij" en dergelijke geen schijn of schaduw is overgebleven. Ad 2o. Het tweede aan de Commissie ter on derzoek opgedragen onderwerp, n.l. de vraag of er nog handel wordt gedreven in erfpachts gronden, vergt vrij wat minder omvangrijke be spreking; het antwoord op deze vraag moet toe stemmend luiden, alhoewel vermoedelijk de omvang van den handel minder groot is ge worden. Op 8 Maart 1934 richtte de Directeur der Publieke Werken een schrijven aan den Wet houder voor de Publieke Werken, waarin hij uiting geeft aan de gevoelens, bij hem gewekt door de telkens geuite aantijgingen ten op zichte van de gestie van den Dienst der Pu blieke Werken met betrekking tot de uitgifte in erfpacht van gemeenteterreinen en waarin hij het alternatief stelt: öf instelling eener per manente commissie van onderzoek naar klach ten op dit punt, öf persoonlijke bemoeiing van den er bij betrokken Wethouder met die uit gifte. De toenmalige Wethouder voor de Publieke Werken heeft deze aangelegenheid op 9 en 16 Maart 1934 ter tafel van B. en W. gebracht. Na ampele bespreking besloten B. en W. in hun vergadering van 16 Maart 1934 den Wet houder uit te noodigen een schrijven van Bur gemeester en Wethouders aan den Directeur te doen ontwerpen, waarbij dezen wordt bericht, dat zjj volledig vertrouwen stellen in de integri teit van de ambtenaren, die bij den Dienst van Publieke Werken belast zijn met de voorberei ding van de voorstellen tot uitgifte in erf pacht van gemeentegronden en dat zij de her haaldelijk verspreide geruchten, dat bij die uit gifte de een voorgetrokken, de ander achter gesteld wordt, beschouwen als laster. zy achten dan ook noch voor het instellen van eeft Commissie, noch voor persoonlijke be moeiing van den wethouder grond aanwezig; het wil hun voorkomen, dat zoowel de eene als de andere maatregel juist voedsel zou kunnen geven aan de meening, dat de geruchten, welke zij laster noemden, eenigen grond van waar heid bevatten. Deze brief van B. en W. is op 21 Maart 1934 aan den Directeur der Publieke Werken ver zonden. Uit deze opsomming blijkt, dat èn B. en W. èn de raad zich herhaaldelijk met deze materie hebben bezig gehouden. Achten B. en W. het met steller dezer vragen niet noodzakelijk, het Reglement van Orde zoo danig te wijzigen, dat hierdoor de opgelegde geheimhouding voor de leden van de Commis sie van bijstand wordt opgeheven, zoodat ook raadsleden, die geen deel uitmaken van de Commissie van büstand, meer aan de weet kunnen komen dan thans het geval is? Artikel 37, lid 4, van het Reglement van Orde, bepaalt ten opzichte van de Commissiën van bijstand: de gedachtenwisseling is in alle Commissjën vertrouwelijk. Burgemeester en Wethouders stellen er prijs op deze bepaling te handhaven. De commissie van bijstand voor de Publieke Werken en Volkshuisvesting behandelt geen zaken, die niet te zijner tijd ter kennis van den Raad kunnen komen Voortydige publicaties van aangelegenheden, die in voorbereiding zyn, onteigeningszaken, uitbreidingsplannen, aankoop van gronden enz., waaromtrent de Wethouder advies inwint van de Commissie van bystand. kan zekerlijk in strijd komen met het Gemeentebelang. Derge lijke besprekingen dienen,een vertrouwelijk ka rakter te blyven behouden. In geen geval mag uit het slot van de vraag van den heer Kitsz de conclusie worden ge trokken, dat de Commissie van bijstand zich er toe zou Ieenen zaken, die het daglicht niet zouden mogen 2ien, in besloten kring te be handelen. Burgemeester en Wethouders hebben dus ernstig bezwaar de vertrouwelijkheid van de gedachtenwisseling in de Commissie van bij stand op te heffen. Mynheer de Voorzitter, hiermede heb ik de vragen van den interpellanl beantwoord. De vraag is gesteld, waarom de wethouder BÜn bezwaren tegen den heer Gulden niet in het college van B. en W. aan de orde heeft ge steld. Hieromtrent zij het volgende medegedeeld: Van de zijde van een mijner hoofdambtena ren zijn my enkele mededeelingen gedaan, niet gestaafd door bewijzen, welke mij allereerst aanleiding gaven niet tot een gesprek onder vier oogen met den heer Gulden, ook niet tot een bespreking met het bureau mijner fractie, doch wel tot het ronduit stellen van enkele vragen in de vergadering van mijn fractie. De voorziter verzocht mij toen de kernpun ten van mijn bezwaren te willen formuleeren, waaraan ik heb voldaan. Het door den heer Gulden gegeven antwoord was in mijn fractie nog niet behandeld, toen mijn brief in „de Telegraaf" werd gepubliceerd. Eerst wanneer zou zijn gebleken, dat het ant woord onbevredigend was, zou er aanleiding zijn geweest de zaak in het college van B. en W. aan de orde te stellen. Ten aanziet) van de handhaving van de re putatie van den Amsterdamschen raad, ken ik vriend, noch partijgenoot. Laat nu de straks te benoemen Commissie zich alle stukken en besluiten doen voorleggen, het gevoerde beleid voor de stad minutieus on derzoeken en dan haar oordeel uitspreken. Ik wacht dat oordeel in volle gerustheid af. De voorzitter, Mr. KROPMAN, wilde aan deze mededeelingen nog een verklaring toevoegen. Er is buiten den raad de meening geuit, dat B. en W. eerder moeten kennis hebben gehad van het onderzoek der recherche. Men heeft aan B. en W. verweten te komen met „halve waarheden". Welnu, zonder eenige reserve ver klaarde spr. dat B. en W. eerst kennis hebben gekregen van een recherche-onderzoek uit de bladen van 6 Januari en officieel is de voor zitter eerst gisterenmorgen daarmede in ken nis gesteld. Tweedens is opgemerkt, dat de verhouding tusschen den wethouder en den dienst van Pu blieke Werken niet altijd normaal was. Daar entegen verklaarde spr., zonder eenige reserve wederom, dat die verhouding steeds normaal is geweest. Er is een brief van den Dienst van Publieke Werken (van den directeur) bij den Wethouder ingekomen, die B. en W. daarvan in kennis stelde. Spr. achtte het gevaarlijk bepaalde ver halen te laten loopen en niet tegen te spreker- En daarom ontkende spr., dat een brief bui ten den wethouder om aan B. en W. door den directeur is gericht. Alle brieven van dienst en van den directeur zijn uitgegaan van den wethouder en niet aan B. en W. buiten hem om! De wethouder heeft aan het college van B. en W. mededeeling gedaan van den brief van den directeur met klachten. Aan den wet houder is gevraagd den brief te beantwoorden en de briefwisseling die daarop ongetwijfeld zou volgen als dossier ter beschikking der le den van het college van B. en W. laten te stel len. Later is door het college besloten dat mon deling door den burgemeester, den wethouder en den directeur de zaak nog zou worden be handeld. Daarop is de mededeeling van den burgemeester in 't college gekomen, dat de zaak was afgedaan. Tenslotte is een brief aan den directeur gezonden dat B. en W. kennis hadden ge nomen van den loop der besprekingen en geen reden aanwezig achtten tot een verder onderzoek. B. en W. verwezen naar hun brief van 1934. De voorzitter der soc.-dem. fractie de heer MATTHIJSEN laakte de onbewezen beschul digingen en lichtte uitvoerig zijn voorstel tot instellen van een commissie van onderzoek toe. Spr. vond 't vreemd dat de politie den burgemeester niets heeft meegedeeld over haar voorgenomen onderzoek. De heer MATTHIJSEN ontkende beslist, dat de soc.-democraten de zaak onder zich hebben willen houden. Als bewijs daarvoor deelde hij mede dat hij als fractie-voorzitter met de be schuldigingen naar den burgemeester is gegaan om diens oordeel te vernemen. Diens indruk (met de noodzakelijke restrictie welke we allen ons moeten opleggen bij het oordeel over een medemensch) heeft er mede toe geleid dat de fractie de verklaringen van den heer Gulden onvoorwaardelijk heeft aanvaard. Spr. stelde voor een commissie nu te benoe men uit het midden van den raad en haar een onderzoek te doen instellen zoo breed mogelijk. „De Tijd" heeft aangedrongen op een breeder onderzoek dan formeel de redactie zou toelaten. Welnu, spr. wil ook het onderzoek zoo breed mogelijk. De commissie moet spoed maken. We kunnen niet wachten op een justitieel onder zoek, dat maanden kan duren. De Miranda komt straks als candidaat voor de Prov. Sta ten op de lijst. Welnu dan moeten de kiezers weten wat ze aan hem hebben. Nog geruimen tyd heeft de raad na de in- terpellatie-Kitsz en de iange voorgelezen ver klaring van wethouder De Miranda en na de uiteenzettingen van Kitsz, Matthijsen e a. over de zaak beraadslaagd. De heer MATTHIJSEN bestreed in het ver dere van zijn betoog het amendement-Jansma om van de commissie een eereraad te maken met drie leden buiten den raad. Dit is een zaak des raads en de raad is competent om haar te onderzoeken. Spr. herinnerde aan de commissie- Spier, die in 1931 ook onderzoek deed en geen malversaties vond, doch wel een handel in erf pacht, waartegen ze waarschuwde: een verbete ring van het geldende stelsel meende deze com missie toen gelegen in een permanente samen werking met de organisaties uit het bedrijfs leven. De nieuwe commissie moet ook deze zaak behandelen, welke ver uitgaat boven de taak van een eereraad. Nog spraken de heer ROOBOL (Chr. Dem.), mej. mr. TENDERLOO (Vrijz. Dem.) en de heer SEEGERS (Comm.). De communist laakte het, dat een stortvloed van vuil over twee per sonen is uitgestort alleen om op deze wijze de democratie te treffen. Bladen, die het zwijgen toe doen over de ergste ongerechtigheden onder de bezittende klassen, roepen nu ach en wee over corrupties. Communisten en soc.-democra ten moesten zich opmaken tegen deze tenden- zen van het fascisme (met mannen als Göring en Mussert) om het voor te stellen dat alles zoo corrupt is bij het democratische regime. De voorzitter waarschuwde den spreker, oie soms zeer heftig werd, niet aldus door te gaan, maar zijn betoog waardig en onpersoonlijk te houden. Seegers verweet voorts aan de regeering, dat deze buiten B. en W. om een justitioneel on derzoek zou hebben gelast. Ook de heer Mat- thysen interrumpeerde dat dit de schuld der regeering was. VOORZITTER KROPMAN verklaarde daarop de overtuiging te hebben, dat de regeering er buiten staat, maar dat het rechercheonderzoek is uitgegaan van den officier van justitie, die hem, zooals hij later in 't debat nog mede deelde, gisterenavond mondeling mededeeling deed van het onderzoek, dat gaande was naar praktijken in het bouwbedrijf in zake erfpacht. SEEGERS critiseerde de houding van wethou der De Miranda, dat deze met de beschuldigin gen jegens Gulden bij de fractie en niet bii den raad is gekomen, al kan hij zich zijn han deling indenken. De soc. dem. fractie heeft nu geen uitspraak gedaan.... MATTHIJSEN: Ja, ze heeft de verklaringen van Gulden onvoorwaardelijk aanvaard! SEEGERS: Dus is heel de zaak aan den raad onttrokken Mr. v. WIJCK (R.K.) verklaarde nog, dat hij met zijn schrifteiyke vragen, waarin gedoeld werd op een geheime zitting, absoluut niet de bedoeling had, dat deze aangelegenheid niet in het openbaar moest behandeld worden. Ook bij het publiek moet gerustheid gewekt. De heer de Miranda zal zich nu nog moeten uitspreken over de ontkenningen van Gulden. Neemt hij die ontkenningen aan? De schriftelijke beschuldi gingen van een wethouder jegens een partij genoot zyn zeer zwaar aan te slaan. Er moet nu een onderzoek komen door een commissie. Een snel onderzoek. We beloopen daarmede het risico, dat de raadscommissie in korten tijd uitspraak doet, maar later de justitie met haar grootere machtsmiddelen en langer tijd voor onderzoek, tot een ander resultaat komt. Bovendien oordeelde mr. v. Wijck het wenschelijk, dat de soc. democraten geen deel der commissie zouden uitmaken. Een uitvoerig debat ontspon zich nog tus schen de heeren JANSMA, TER HAAR, BOIS- SEVAIN en PROP. WOLTJER, waarna met het bovenvermeld resultaat tot benoeming der com missie werd overgegaan. Nadat tot instelling der commissie was over gegaan legde de voorzitter, mr. Kropman, zijn reeds vermelde verklaring af over de medewer king van B. en W. MADRID, 11 Jan. (Havas). De regee- ringstroepen zyn aan het front in Estre madura opgerukt in de richting van de provincie Badajoz. Vanochtend hebben zij den top van den Santa Ines en den Col de Castueda bezet, en rukken thans op naar Concojal. Verder meldt Reuter uit Barcelona, dat de regeeringstroepen aan het front in Estremadura met succes een omsingelingsbeweging ten uit voer leggen, gericht tegen een groote concen tratie van rechtschen tusschen Monterrubio en Castuera. Uit Burgos wórdt gemeld, dat de troepen van Franco aan het front in Catalonië verder op rukken en het dorp Graollors ten Zuiden van de Sierra Montsant hebben bezet, terwijl ook Fuente de Gatell in hun handen is gevallen. Een bericht uit Lerida wijst er op,'dat met de bezetting van Sierra de la Moleta, Garcia LIao en Viella Alta aan het Zuidelijk Cata- laansche front de rechtsche troepen tot zes K.M. van Falset en 25 K.M. van de zee zijn gekomen. Volgens een Belga-bericht uit Brussel meldt de „Dernière Heure", dat minister-president Spaak een stap heeft doen ondernemen bij de Engelsche en Fransche regeeringen, teneinde er op te wijzen, dat een in gebreke blijven van het subcomité voor de niet-inmenging en van de daarin vertegenwoordigde regeeringen Bel gië zou dwingen een uittreden uit dit sub comité en opgeven der sinds twee jaar geno men besluiten onder oogen te zien. Het blad verduideiykt echter, dat het em bargo op de wapenen niet zou worden opge heven. BOEDAPEST, 11 Jan. (Havas). Naar aanlei ding van den stap van den Tsjecho-Slowaak- schen gezant te Boedapest over het incident te Munkacs worden thans van welingelichte bron de volgende bijzonderheden bekend over dit onderhoud. De vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken in Hongarije heeft bij de uiteenzetting van het Hongaar - sche standpunt laten weten, dat indien zich aan Tsjechische zijde een gewapende aanval zou voordoen, waarbij Tsjechische troepen opnieuw de grensafbakeningslijn zouden overschrijden en Hongaarsch gebied bin nendringen, de Hongaarsche troepen niet alleen den aanval zouden afslaan, doch de Tsjechische troepen zouden achtervolgen, totdat deze buiten gevecht zouden zijn gesteld. Voorts werd, zooals reeds gemeld, geëischt, dat Tsjecho-Slowakije de orde aan zyn grenzen herstelt, zich bereid verklaart materieel en moreel herstel te geven, de verantwoordelijken straft en hierover mededeelingen doen zal aan de Hongaarsche regeering. De bond van Hongaarsche oud-strijders heeft medegedeeld, dat vijf compagnieën oud-strijders vanaf morgen gereed zullen staan om de Hon- gaarsch-Tsjechlsche grens te beschermen, voor het geval een nieuwe aanval door de Tsjecho- Slowaken gedaan wordt. BRATISLAVA, 11 Jan. (Havas). Volgens een mededeeling van den Slowaakschen persdienst heeft vanochtend een groote menigte zich bege ven naar het redactiebureau van het Hongaar sche blad „Esti Ujsag" te Bratislava. Men riep: „Terwijl gij hier kalm uw artikelen schrijft, lijden de Slowaken in Hongarije". Enkele betoogers drongen het gebouw binnen en de redactie werd met een revolver bedreigd. De menigte begon de papieren te ver scheuren en een schrijfmachine werd vernield. Niemand werd gewond. De politie, welke tus- schenbeide kwam, stelde vast, dat zich onder de betoogers vluchtelingen uit Komiatice en Su- rany bevonden. Deze gebieden zijn aan Hongarije afgestaan. Tijdens het Kerstfeest hebben zich hier bloe dige incidenten voorgedaan. De Slowaaksche autoriteiten verklaren alles te zullen doen om nieuwe incidenten te voor komen. Naar Reuter uit Praag meldt vreest men al daar, dat het vermelde persincident te Brati slava nieuwe moeiiykheden te weeg zal brengen tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije, Volgens de laatste berichten werd de redactie van de „Elsti Ujsag" met een knalpistool in be dwang gehouden, terwijl de Slowaken het meu bilair vernielden. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. NEW YORK, 11 Jan. (Part.). Gaf de effec tenbeurs gisteren van een wat optimistischer stemming blijk, heden had de markt weer een ongeanimeerd voorkomen en belandden de koersen meerendeels weer op lager niveau, zoo dat de op zich zelf trouwens niet groote verbe teringen van gisteren moesten worden afge staan. Aanwijsbare oorzaken daarvoor waren er niet. Wij hebben gisteren trouwens reeds mede gedeeld, dat het herstel in hoofdzaak van tech- nischen aard was en nu de technische markt positie weer eenigszins gewijzigd is, is er niet veel voor noodig om de markt weer in haar vroegere apathische en zwakkere houding te doen terugvallen. Het aanbod was heden ze ker niet groot, maar het gebrek aan vraag was oorzaak, dat de koersen vrijwel zonder ver- koopdrang terugliepen. Allerwegen werd groote terughouding betoond. Men wenscht klaarblij kelijk de resultaten van de Engelsch-Italiaan- sche besprekingen te Rome af te wachten, ter wijl voorts ook de binnenlandsche politieke on zekerheid aanleiding tot gereserveerdheid geeft. Men wenscht vooralsnog niet al te veel gewicht te hechten aan de vermindering door de be- grootingscommissie van het Huis van Afgevaar digden van de door Roosevelt aangevraagde bedragen voor steunuitgaven met 150 millioen. Ten eerste zal nog moeten worden afgewacht wat het Congres per saldo zal doen en voorts is het bedrag niet van doorslaggevenden invloed. Maar in elk geval teekent zich hier reeds de gewijzigde politieke verhouding af en is het zeer waarschijnlijk, dat op dit gebied de oppositie veel grooter zal worden. Dit kan natuurlijk op het zoozeer door regeeringsuitgaven steunende conjunctuurherstel van invloed zijn. Het sterkst leden heden staal-, vliegtuig-, automobiel- en koperwaarden onder de algemeene ongeani meerde tendenz, de laatste vooral in verband met de hernieuwde vrees voor een verlaging van den binnenlandschen prijs, nu de prijs in het buitenland geen herstel te zien geeft en de binnen enkele dagen te verwachten Kopersta tistiek over December naar men aanneemt geen belangrijke verbetering der statistische positie zal aantoonen. De verliezen varieeren voor deze fondsen van tot 1 y, dollar. Elders waren de nadeelige verschillen geringer. De omzetten waren van beperkten omvang. In het eerste uur werden 260.000 shares afgedaan. In het verdere verloop bleef de markt weifelend en brokkelden de koersen over het algemeen nog verder af, zij het niet in snel tempo. Het gebrek aan vraag was echter oorzaak, dat de markt zich niet kon herstellen en de verliezen breidden zich dan ook overal nog uit. De omzetten ble ven daarbij evenwel gering en in het tweede uur werden slechts 190.000 shares afgedaan. Het nieuws, dat in den loop van den dag bekend werd, was niet van gunstigen aard en gevoegd bij de hier boven reeds genoemde fac toren bleef de stemming flauw. De koersen lie pen echter niet ononderbroken terug, doch fluctueerden nogal, doch het laatste half uur nam het aanbod grooter afmetingen aan en bij gebrek aan kooplust zakte het koerspeil sterk in, hetgeen vooral bij Chrysler tot uit drukking kwam. Dit fonds, dat kort voor het slot nog 7714 bedong, verloor per saldo bijna 4 dollar, terwijl General Motors ruim li^ punt moesten afstaan. Packard konden zich echter goed handhaven en boekten nog een fractio- neele winst. Staalwaarden hadden mede te lij den door de kleine toeneming van de bedrij vigheid, als gevolg van de afwachtende hou ding van de afnemers, ook van de zyde der automobielindustrie. Het weekblad Iron Age schat deze op 52 y, pCt., tegen de vorige week 52 pCt. U.S. Steels fluctueerden in den loop van den middag tusschen 65 en 63%, om op het laagste punt van den dag de markt te verlaten. Het verlies bedroeg 2 dollar, evenals voor Bethlehem Steel, terwijl Youngstown en Rep. Steel resp. 13/8 en 1 punt verloren. Ook sporen deelden in de algemeene beurstendenz en voor zeer veel fondsen moest een verlies van 1 a 1% punt worden opgeteekend. Van de rubberwaarden hadden U. S. Rubber een ver lies te boeken van bijna 2 y, dollar als gevolg van een onderzoek door de Federal Trade Commission naar haar verkooppolitiek. Good year zakten 1 punt in, waarbij de flauwe stem ming voor het product niet zonder invloed (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) South. Railway Kon. Olie Anaconda H. V.A. Ver. Vorstenl. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel North. Am. Aviat, Pennsylvania Van 3.304.30 uur 14 y, 315^—314^ 24%24 9/16 435—434% 85% 49—48 7/8 55 3/8—55 17 3/8—171/16 13 16 15/16 Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel North. Am. Aviat. Illinois Central Van 4.30—5.00 uur 24 5/8 49 1/8 55 1/8 17 1/16—17 1/8 12 7/8 13% Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Aanvulling: De curator in het op 5 Jan. j.l. uitgesproken faillissement van Jolka Schuitmaker te Karlin- gen, is mr. K. B. van Diemen te Leeuwarden, Zaailand 100. Surséance 5 Jan. 1939 is voorloopig surséance van beta ling verleend aan L. G. van Kan, tuinder, Loosduinen. Nieuweweg 49. Verhoor Donderdag 23 Febr. 1939 v.m. 11 uur. Bewindvoerder mr H. p. Bennewitz te Delft. Er is geen ontwerp akkoord ter griffie nedergelegd. Uitgesproken 3 Jan.: Uitgesproken door het Gerechtshof van Amsterdam: Mr. A. van Soest, zonder beroep, Am sterdam, Nieuwe Spiegelstraat 52. R.c. mr. C. J. Heemskerk, curator mr. H. L. Houthoff, Amster dam, Keizersgracht 209. 9 Jan.: L. Offers, slager, Voorburg,. Heeren straat 49. R.c. mr. A. J. Paulus, curator mr L. S. W. van Straaten, Den Haag. N. van der Pouwkraan, melkhandelaar, Den Haag, Torenstraat 77. R.c. mr. J. L. L. Wery, curator mr. B. Spier, Den Haag. Comm. Venn. o. d. firma J. Brugman Co., Leiden Hooigracht 58 en haar vennoot J. A. N. Brugman, Leiden, Hooigracht 58. R.c. mr. F. J. de Jong, curator mr. P. E. Briët, Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 3 Jan.: Antje KempVan der Stroom. Haarlem mermeer. 9 Jan.: J. Th. Thörig Jr., Amsterdam. H. Zwanikken, Laren (N.H.). bleef. Luchtvaartwaarden, waren verdeeld, doch meerendeels lager, terwijl Douglas Aircraft 1% moesten prijs geven. Koperwaarden, mijnen, oliewaarden, equipmentshares, chemische waarden, Montgomery Ward en Westinghou.se gaven nadeelige verschillen van 1 a 2% punt te zien. Aandeelen General Electric hadden van aanbod te lijden als gevolg van de vermin dering der orders over 1938, nl. met 127.000.000 dollar. De kans op een verzachting der concur rentie tusschen de gemeentelijke openbaar nutsbedrijven en de particuliere ondernemin gen, als gevolg van de geneigdheid om minder gelden ter beschikking van eerstgenoemde groep te stellen had tot gevolg, dat de koers- teruggang voor de betreffende waarden eenigs zins geremd werd. Het slot kwam echter over de geheele linie wat lager te liggen, evenals voor kunstzijdefondsen, amusementswaarden, aandeelen in telegraafmaatschappijen en ta bakken. De omzetten bleven van kleine af metingen en bedroegen in totaal 920.000 shares. Laatst gedane koersen Jan. 11 10 Allied Chemical 183 184 185% American Can Co. 97% 98% 99% Am. Car. F.dry 30 31% 31% Am. Roll. Mills 20% 203/4 20% Am. Smelt. Ref. 43% 49% 49% Am. TeL TeL 150 150% 151 Am. Tobacco B. 88 88% 88% Am. Waterworks 13% 133/s 135/s Anaconda Copper 32% 333/8 33% Atchison Topeka 37% 38% 39 Baltimore Ohio 7% 7 5/8 7% Bethlehem Steel 74% 76% 753/s Canadian Pacific 5 53/4 5% Case Treshing 89 3/4 90 Vs 90% Chase National B. 31% 32 31% Ches. Ohio 35% 36% 363/4, Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 753/4 79% 79% Cities Service 7% 8 8 Consol Gas N.Y. 303/8 31% 31% Continental Oil 28% 29% 29% 7 Dawesl. 25% 26 25% 5 y2 Young 21 21 203/4 Deleware Huds. 21% 23 22% Douglas Aircraft 70 71% 695/g Dupont de Nem. 149 150 149 Eastman Kodak 132 182% 182 El. Bond Sh. 10% 113/g 11% General Electric 40% 41% 41% General Motors 47 485/8 48% Good Year 33% 34% 34% Hudson Motor 73/4 8% 8% Illinois Central 17% 18% 18% Intern. Harvester 55% 55% 56 Intern. Nickel 533/8 54 533/4 Intern. Tel. Tel. 8% 6% 8% Kennecott Copper 39 40% 40% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 47% 49 V8 483/4 Nat. City bank 24% 24% 24% Nat. Dairy Prod. 12% 12% 12% New York Central 19% 203/s 203/s North Am. Av. 173$ 17% 17% North. Amer. Co. 22% 23 22% Norfolk Western 181 183 187 Pennsylvania 21% 22% 22% Phillips Oil 41% 41% 415/8 Proctor Gamble 54% 55% 553/4 Publ. Serv. N. J. 32 32 32% Radio Corporation 7% 75/8 7% Rep. Steel 22% 23% 23% Sears Roebuck 72% 7 y 72% Shell Union Oil 14 14 Vs 14 Socony Vacuum 12% 13 V8 13% Southern Pacific 18% 19% 19% Southern Railway 19% 203/s 20% Standard Brands 7 7 6% Stand. Oil of N.-J. 50% 51% 51 Tidewater Ass. Oil 133/8 13% 13% Union Pacific 95 963/4 94% United Aircraft 37 37% 37 United Corp A. 3 3% 3% U. S. Leather 5 U. S. Rubber 45% 48% 45V8 U. S. Steel 65 67 663/« Western Union 223/8 233/s 22% Westingh. Electr. 111% 114 113% Woolworth Building 493/4 501/s 493/4 NEW YORK, 11 Jan. olotkoersen Jan. 11 9 8 Brussel. 16 89 16.90 16 90 Rome. 5-26% 5 26% 5.26% Bern. 22.60% 22.59 22.58% Madrid. Oslo. 23.46% 23 47 23.52 A'dam. 54 38% 54.40% 54.42 Londen. 4 663/8 4 67 4.68 Parijs. 2.63 2.63 2 64% Beriyn. 40.09 40 09 40 10 11 Jan. 10 Jan. NEW YORK, 11 Jan. 11 Jan. 10 Jan. Suiker Jan. 178-80 1 74-76 Mrt. 1.89-40 1.85-86 Sept. 2 00-202 1 97-98 Mei 1.94-95 1.90-91 Nov. 2 04 2 01 Juli 1.97-98 1.93-94 Jan. 2 00.01 Katoen Jan. 8.25 8 24 Juli 7 81 7.78 Mrt. 8.30-31 8 28-29 Oct. 7 40- 7 30 Mel 808 802 Dec. 7 44 7.33 Koffie (Rio Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mrt. 4*24- 4.25 Mrt. 6 45 6 47 Me' 4 29 4 29 Mel 6 53-54 6.55 Juli 4,33 4.33 Jull 6.58 6.59-- Sept. 434 4.34 Sept. 6.60- 6-61 Dee. Dec. 6 63 665 Rubber Standaard 15 92 15 97-f 1597 15.95- f 16 04-f 16.11 16.11 16.12 t Sept Oct. Dec 15.95-f 1 >96-f 16.02 - 1612- f 16.16 1615-f Jan. Mrt. Mei Juli Tin Locc 46 65 46 75 Termyn 46 70 46 80 11 Jan. 10 Jan. Tarwe Mei 69 Va 69 69 68 V» Juli 69 V, - 69 Va -64 Sept. 71% 70-69V8 Maïs Mei 53 •- Juli 54 •- Sept. 55 •- Reuzel Jan 6 52% Mrt. 7.10 52% - 53% 543/4- 6 52 7 12% CHICAGO, 11 Jan. 11 Jan. 10 Jan. Haver Mei 29%29% - Juli 28 Va 28 Sept. 28 - 28Vg Rogge Mei 47 47 Juli 47%47% Sept. 48 481/8 - Mei 7.22% 7.27% Juli 7-42% 7 45 WINNIPEG, 11 Jan. 11 Jan. 10 Jan. Gerst Mei 38V438 Vs Juli 373/4.- 37y8 Dec. Lijnzaad 11 Jan. 10 Jan. Tarwe Mei 62 Va-— 62 Juli 623/4-— 623/4- Oct. 63 - 62%- Rogge Mei 42%42% Mei 145%— 144% Juli 43 -— 423/4-— Juli Dec Haver Mei 293/4- 29% Oct. 291/4291/4 Juli 293/s— 293/j BINNENLANDSCHE HAVENS DMUTD'EN, aangekomen 10 Jan., Melissai m.s., Gravesend (vocrr Zaandam): Ousel, s., Li verpool; Barneveld, s.. Antwerpen; Karanan, Bif« Esbjerg. I 11 Jan,: Kieldiep, m'.s., Londen; Angra, s., S-' Aires: Stephan Knalturin. s., Archangel; Impe rial Valley, s., Durban (voor VelserNj; Ams tel* stroom, m.s., Londen; Ajax, s„ Aarhuus. Vertrokken 10 Jan., Sandar, s.. Antwerpen! Margaretha, s„ Newcastle; Quicksten, s., Tyne. 11 Jan., Falken, s., Bremen; Java, m.s., Bos ton; Arete, s„ Rotterdam; Alma Ata, s., Moer* manskust'. Aangekomen 11 Jan., Bjorko, s., RotterdarrS Sarkani, s., Gdynia. Aangekomen 11 Jan., Snyg, s., Hamburg; Rheïf m.s., Middl. Zee; Olga, m.s., Londen; Malkah, s* Kotka. Vertrokken 11 Jan.. Jo, m.s., Holding; Bredai s., Delfzijl; Kern, s., Stavanger; Nereus, s., Kopen hagen; Orpheus, s., Hamburg; Karanan, m.s» Esbjerg; Tajandoen, s., Hamburg; Rhein, s., id-! Trito, s., Belfast Via Rotterdam'; Uckermark, s.> Hamburg; Zaanland, s., idem. AMSTERDAM, aangekomen 10 an., Barseveld. Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmaik Falken, Zaandam, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenkolen Handel Mij. 11 Jan., Karanan, Esbjerg, paarden. Suriname kade, Scheepv. en Steenk. Mij.; Kieldiep, Londen, cement, Steiger H. A. L., Wagenborg; Angra> B.-Aires, graan, Boeien Silo, Verg. Cargadoorskan toor; Stepan Khalturim, Archangel, hout. Hout haven, Gebr. Scheuer; Amstelstroom, Lopden. Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Aangekomen 11 Jan., Ajax, Aarhuus, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor, Bjorko» Rotterdam, stukgoed, Zeeburgerkade, idem; Rhea, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, idem; Sar kani. Gdynia, steenkolen, Ertskade, De Humbef Hand. Mij.; Snyg, Hamburg, ledig, Rietlanden> Havenbedrijf De Rietlanden; Malkah, Kotka, benzine, Petroleumhaven, Ned. Bevr. kantoor. KON. NED. STOOMBOOT MIJ HERCULES, 11 Jan. van Gibraltar naar Arc'st, SOCRATES, 9 Jan. van Cristobal naar Carta* gena. VAN RENSSELAER, 11 Jan., 11 uur v.m. van Plymouth naar Amsterdam. BREDA, 11 Jan. van Amst. naar Defzijl. NEREUS, 11 Jan. van Amst. naar Kopenhagen RHEA, 11 Jan. van Middl. Zee te Amst. VAN RENSSELAER, 12 Jan. n.m. 8 uur van West-Indië te Amsterdam verwacht. BARNEVELD, 10 Jan. u.m. van Antwerpen te Amsterdam. IRENE, naar Amsterdam, pass. 10 Jan. n.m. 8 uur Finisterre. PERSEUS. 10 Jan. van Kopenhagen te Stettin- TITUS, 10 Jan. van Instanboul naar Bourgas- ALKMAAR. 9 Jan. van Talcahuano naar San Antonio. SOCRATES, uitreis, 9 Jan. te Christob'ol. VAN RENSSELAER, thuisreis, 11 Jan. te Plymouth. LUNA, 11 Jan. van New York naar West- Indië. AJAX, 11 Jan. van Aarhuus te Amsterdam AURORA, 11 Jan. van Palermo te Zara. HEIBE/ 11 Jan. van Lissabon te Genua. SIMON BOLIVAR, thuisreis, pass. 11 Jan, V.m. 7 uur de Azoren. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, thuisreis, 11 Jan. te Suez. TAJANDOEN, 11 Jan. van Amsterdam naaf Hamburg. JÖHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis ll Jan. van Suez. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 10 Jan. n.m'. 8 uur van Port Said. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 11 Jan. te Havre. SALEIER, uitreis, 9 Jan. van Sabang. TARAKAN, 11 Jan. van Batavia naar Amst. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, 11 Jan. van Amsterdam naaf Hamburg. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.-AZIE LIJN SEROOSKERK, thuisreis, 10 Jan. van Hong kong. g ZUIDERKERK uitreis, 11 Jan. van Hongkong- HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ARENDSKERK, thuisreis, 11 Jan. te Ant werpen. HOI,LANDBRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, uitreis, 10 Jan. van Livorno. HOLLANDAFRIKA LIJN BOSCHFONTEN, 10 Jan. n.m. 3 uur Van Dur ban naar East Londen. BLOEMFONTEN, 10 Jan. n.m. 9 uur wan Rot terdam te Bremen. ME LIS KERKthuisreis, pass. 10 Jan. n.m. 5 uur Ouessant. NXJKERK, uitreis, 11 Jan. v.m. te Beira;. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, uitreis, 10 Jan. n.m. van Londen. DAMSTERDIJK, thuisreis, 10 Jan. te Londen. LEERDAM, thuisreis 10 Jan. te Londen. DINTELDIJK, thuisreis, lo Jan. te San Fran cisco. DELFTDIK, thuisreis, 9 Jan. te Balboa. JAVA—NEW VORK LIJN. TABINTA 10 Jan. van Java te New York. KOTA PINANG, pass. 11 Jan. Koop de Goede Hoop; wordt 27 Jan. te Belawan verwacht. HALCYON LIJN STAD MAASSLUIS, 12 Jan. van Narvik te Rotterdam verwacht. STAD VLAARDINGEN, Vlaardingen naar Nar vik, 10 Jan. uit den N. Waterweg. STAD DORDRECHT, Rotterdam naar Sunder land. 10 Jan. uit den N. Waterweg. KON. PAKETVAART MIJ. BANTAM, 9 Jan. van Hongkong naar Haiphong. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 10 Jan. van Dakar naar Havre. ROTT. LLOYD KOTA GEDE. uitreis, pass. 10 Jan. Perim. BUITENZORG, Rotterdam naar Hamburg, 10 Jan uit den Nieuwen: Waterweg. MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Java naar Amsterdam, 11 Jan. te LONDEN. SILVERJAVA—PACIFIC LIJN. MADOERA, 9 Jan. van Vancouver naar Kaap stad. SINGKEP, 10 Jan. van Lorenzo Marques naaf Beira. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALHENA, thuisreis, lo Jan. van Rio Janeiro. JAVA—CHINAJAPAN LIJN TJIBESAR, 10 Jan. van Macassar. TJISALAK, 10 Jan. van Sjanghai naar Bairen. NED. IND. TANKBOOT MIJ. APOLLO NI A, 6 Jan. van Constanza naar Port Said. ARMILLA, 5 Jan. van Soesoe te Singapore. ALETTA. 9 Jan. van Soesoe te Singapore. AUGUSTINA, 8 Jan. van Singapore naaf Pladjoe. ANTONIA. 7 Jan. van Soesoe naar Singapore. ANGELINA, 6 Jan. vvan Macassar naar Balik Pappan. AGATHA. 7 Jan. van Balik Pappan naar Singapore. ALDEGONDA, 7 Jan. van Singapore te Bangkok. CYMBULA, 7 Jan. van Abadan naar Suez. CHAMA, 16 Jan. van Rotterdam te Curasao verwacht. CLE'A, 12 Jan. vavn Curasao te Gibraltar verwacht. ETREMA. 9 Jan. van Port Said te Haifa. EULOTE, 7 Jan. van Port Said naar Purfleet. GENOTA, 14 Jan. van Purfleet te Trinidad Verwacht. HERMES, 7 Jan. van Constanza naar Haifa. JOSEIFINA. 9 Jan. van Singapore n. Pladjoe. JUNO. 7 Jan. van Saigon naar Tarakan. MAMURA. 8 Jan. van Curasao te Lakar. MANVANTARA. 9 Jan. van Bombay naar Singa pore. MARPESSA, 7 Jan. van Soerabaja naar Balik Pappan. MACUBA, 18 Jan. van Curasao te StanloW verwacht. MIRZA, naar Fayal v.o., was 10 Jan. 10 uur 10 v.m. 200 mijlen W. van Lands End. OMALA, 9 Jan. van Hongkong naar Miri. OVULA, 5 Jan. van Pladjoe naar Balik Pappan. PERNA. verm. 10 Jan. van Rotterdam te Aruba. PHOBOS, 17 Jan. van Aruba te Kopenhagen verwacht. SUNETTA. 15 Jan. van Rotterdam te Curasao verwacht. SELENE, 4 Jan. van Tarakan te Balik Pappan. ENA, 7 Jan. van Curacao te Abo. CORYDA, 8 Jan. van Stockholm naar Gothen burg. «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiirtiiiillilillliiiiiiillliiiiiilllii» od beproeft het zwaarst dien Hij het meest bemint. ■MMHWtUltHmUllllllUUMMHItlMliKliilUllllWlliiMnilUHIIIMM'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2