STEGEMAN'S échte GELDERSCHE UIT DEN OMTREK &uku6to£ Victoria-Water D HOOFDKOU De avonturen van een verkeersagentje KLUMPERS' KLEEDING JA, TOEN Vicks Va-tro-nol 39 RIJKSSTRAATWEG 39 EIGEN FABRIEKEN! Het raadsel Stop die ellendige van Kronstein VRIJDAG 13 JANUARI 1939 £EN DELICATESSE, OOK OP DE BOTERHAM DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK HILLEGOM BEVERWIJK DE STILLE OMGANG U blijft gezond bij VELSEN ZEGELS VOOR HET KIND Opbrengst in de gemeente Velsen bijna f 1.100. DE STRAATVERLICHTING Toch overeenkomst met Het P.E.N. IJMUIDEN DIENSTDIPLOMA'S VOOR SCHIPPERS Statutenwijziging Van Leer's Walsbedrijven Tragisch einde Oude vrouw in staat van ver- waarloozing gevonden Tortosa veroverd U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND T.E.P.Gez. Samenzijn I v Tweede klasse Persoonlijke kampioenschappen SCHAKEN De Rochadê BIJZONDERE KOOPJES vindt U in de BALANS-OPRUIMING van het HOLLANDSCH KLEEOINGHUIS (tegenover de St. Liduinakerk) - Haarlem-Noord ROMAN VAN A. HRUSCHKA Jaarvergadering „R. K. Kring." Gister avond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging in Hotel Sistermans, onder voorzitterschap van den heer C. Seijsener. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de belangrijke verkiezingen in dit jaar. Van groot belang achtte spr. het. dat alle katholieke kiezers lid zijn of worden van de R. K. Staatspartij. De éénheid is van het groot ste belang en deze tijd vooral maakt het tot plicht van iederen katholiek om mede te wer ken aan die eenheid. Van den heer J. van Beek was bericht van verhindering ingekomen en tevens dat hij van wege zwakke gezondheid als bestuurslid be dankt. Hij zal echter blijven steunen en mede werken. Het financieel verslag wees uit. dat er slechts f 19-in kas was, daarom verzocht de pen ningmeester aller aandacht voor de versterking der kas. De financiën zijn een der oorzaken, dat het bestuur vaak moeilijkheden heeft en daardoor is het niet mogelijk datgene uit te voeren wat gedaan moet worden. In de controlecommissie werden benoemd de heeren Langeveld en Nieuwenhuis. De heer Th. Bakker had schriftelijke versla gen ingezonden van de vergaderingen van de centrale vergadering te Leiden, waarvan hij af gevaardigde is. Daarna was aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden vanwege bedanken van de heeren C. Seijsener, W. Lieverse en J. v. Beek. De voorzitter bracht dank aan de aftredende leden en roemde deze als de beste propagan disten der vereeniging. Nadat door verschillende leden den voorzitter was verzocht wederom aan te blijven, besloot deze daartoe, zoodat er nog twee vacatures te bezetten bleven. Er waren drie candidaten gesteld, nX de hee ren J. Veenman, Th. Bakker en J. Kunst. De heeren J. Veenman en Th. Bakker wer den gekozen met resp. 51 en 54 stemmen, ter wijl op den heer Kunst 27 stemmen waren uitgebracht van de 66 stemmen. Door de vergadering werden tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren: Mr. Bolsius, J. W. A. Lefeber en B. N. Loerakker. Tot afgevaardigden naar de Statenkieskring- vergadering werden benoemd de heeren Th. Bakker en J. Kunst. Tot secundi voor die vergadering de heeren van Dam en Langeveld. Wethouder P. Klaver gaf daarna een kort verslag over de verrichtingen der R. K. Raads fractie in 1938. Tevens gaf de wethouder een beeld van den toestand der gemeente. Verheu gend noemde spreker het. dat de gemeente niet meer noodlijdend is en dat de werkloosheid de laatste jaren steeds vermindert. Scherp becritiseerde spreker de houding van de niet-katholieke raadsleden, bij de benoeming van een tuinman in deze gemeente. Toen was er een katholiek gehuwde Hillegommer, die daarbij een goed vakman was, die no. 1 op de voordracht stond, gepasseerd. Daartoe werkte ook mede de vertegenwoordiger van de K.D.P. Spr. gaf voorts verschillende cijfers over de werkloosheid en steunbedragen, waaruit duide lijk bleek, dat er heel wat gedaan wordt door het gemeentebestuur. Door de werkloozen zijn 4500 kwartjes gespaard, f 2500 werd uitgege ven aan de B-steun. Er zijn 1025 werklieden die aangesloten waren bij de werkloozenkassen en een bedrag van f 14000 daaraan hebben be taald. In 1938 werd mede door deze kassen uitbe taald ruim f 30.000. De goedkoope levensmiddelen waren een groote steun voor de werklooze gezinnen. Als nieuw werkobject komt waarschijnlijk in aanmerking de rioleering van den Stationsweg. Door den directeur van openbare werken werd een algemeen uitbreidingsplan voor de gemeente uitgewerkt. Wethouder Klaver prees dit werk van den directeur, hetgeen door de aanwezigen werd onderstreept met applaus. De mogelijkheid van maar ook nu proeft hij zelfs geen verschil en Sukristol beteekent voor haar 'n enorme besparing op de syikerrekening. Onmis baar voor corpulenten, diabetici en maag lijders. Suiker maakt dik, Sukristol niet. 500 x zoeter dan suiker. Handige platte draaidoosjes 25 et. Z.g. goedkoopere merken hebben een bijsmaak, Sukristol niet. Bij apothekers en drogisten. 500maal 2 zoeter 1 don suiker E'MR. H. TEN HERKEI - HILVERSUM tewerkstelling bestaat ook nog als de Provin cie den VennipCrweg laat verbreeden, en als er een tweede zwembassin zal worden ge maakt. Voor het bollenpellen werd het vorig' jaar een bijslag gegeven van 15 et. per mand. De mogelijkheid daartoe bestaat ook dit jaar. Het vorig jaar werd daaraan voor 11000 man den f 1750.toeslag gegeven. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Klaver. De heer J. van Deursen sprak den wenseh uit, dat er meer besteed zou worden aan de werkverschaffing, inplaats van de bedragen aan steun. Nadat de voorzitter nog een aansporing had gedaan om mede te werken in het belang van de R. K. Staatspartij, opdat onze ministers hun taak zullen kunnen uitvoeren, sloot deze de vergadering. De Edelachtb. heer burgemeester, met de ge- heele katholieke raadsfractie, woonde de ver gadering bij. De bloembollen beurs De bloembollenbeurs werd gisteren bezocht door 183 bezoekers. Het was met den handel stilletjes. De gladiolen nog steeds in stijgende lijn. Rouw (lm memoriam J. Brouwer) Nadat hij in Zwitserland genezing had gezocht was de heer Brower weer naar het vaderland te ruggekeerd. Helaas wachtte hier de wreede dood. De dood. die onverbiddelijk is en geen onder scheid maakt. De firma N.V. van TilHartman mist haar procuratiehouder. Met groote eer werd hij ten grave gedragen. De kerk was gevuld met zijn kennissen, vrien den en degenen met wie hij als zakenman te maken had. Zijn mede-collectanten droegen hem grafwaarts. Die achterbleven bezitten tot grooten troost, dat hun man en vader een mensch is geweest van geloof. Stipt van gedrag en een voorbeeldig katholiek. Bij de N.V. waar hij van jongs af in betrekking was, genoot hij een groot vertrou wen. Zijn vlijt en ijver dwongen respect af. In de bollenwereld was hij een algemeen ge ziene persoonlijkheid. Dat hij nu reeds heenging op 35-jarigen leef tijd beteekent niet, dat hii tevergeefs heeft ge leefd. Zijn voorbeeld blijft! Gisteravond werd in het K. S. A.-gebouw de jaarvergadering gehouden van het Gezelschap van den Stillen Omgang. De voorzitter, de heer C G. van Baar, wensch- te in zijn openingswoord den leden een Zalig Nieuwjaar, waarna hij met voldoening consta teerde, dat het afgeloopen jaar, voor wat betreft het aantal leden, gunstig is geweest, ook voor de Altaarwacht. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat het Gezelschap het zilveren jubileumjaar is in gegaan. Verschillende leden zullen mede hun zilveren jubileum vieren. In Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat Katholieke mannen uit Beverwijk voor de eer ste maal gezamenlijk aan den Stillen Omgang te Amsterdam deelnamen. De eigenlijke oprich ting van het Gezelschap Beverwijk geschiedde eerst een jaar later, zoodat in 1940 het zilveren bestaansjubileum zal bunnen worden herdacht, waarbij tegelijkertijd verschillende leden hun zilveren jubileum hopen te vieren. Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht. De rekening van den penningmeester sloot, met een batig saldo van f 43.81. De ontvangsten had den bedragen f 531.20 en de uitgaven f 487.39- Het totaal bezit der vereeniging beloopt thans f 498.99. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer F. de Wilde, bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar is gestegen met 46, zoo dat het Gezelschap thans 504 leden telt. Of schoon dit een mooie vooruitgang is, wees de secretaris er in zijn verslag op, dat het aantal veel grooter kon zijn. Het ledental van de Al taarwacht ging langzaam vooruit en bedraagt thans 63. Het bestuur zal echter niet tevreden zijn, vooraleer alle leden bij deze schoone in stelling zijn ingeschreven. Het moet zóó wor den dat niet twee maar tien leden de wacht bij het H. Sacrament betrekken. Voorts werden enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van het overleden lid, wijlen den heer J. Webbe, een der oprichters van het Ge zelschap. Voor zijn zielerust werd een geb'd gestort. Hierna werden verschillende mededeelingen gedaan, o. m., dat als intentie van den a.s. Stillen Omgang is vastgesteld „De bevordering van Sociale Rechtvaardigheid en Sociale Lief de", een intentie, welke ongetwijfeld past in het kader van een grootsche actie voor een Nieuwe Gemeenschap. Beverwijk zal op den tweeden Zondag, dus op 19 Maart, aan den Stillen Omgang deelne men. Mét nadruk werd er nog eens op aangedron gen, om in Amsterdam personen, die lintjes e.d. verkoopen, af te wijzien. Medegedeeld werd voorts, dat op den dag van de bedevaart, geen sluitingslof meer zal worden gehouden. Tenslotte werden de leden aangespoord, om met hun huisgenooten den a.s. tooneelavond te bezoeken. Bij de bestuursverkiezing werd de F. J. de Wilde herkozen. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag werd medegedeeld, dat aan werkloozen, die de contributie betaald hebben, een gratis spoor kaartje zal worden verstrekt. Namens de rijwielclub werd aangedrongen op beschikbaarstelling van een vrachtauto, ten be hoeve van eventueel defect geraakte fietsen. De geestelijke Moderator, de HoogEerw. heer Deken F. J. Simons, verklaarde nog, dat hij het niet eens kon zijn met de tooneelavonden, wel ke worden georganiseerd, tenzij dergelijke avon den worden georganiseerd in overleg met het Comité „Katholiek Beverwijk". Met een aansporing, om allen de regelings vergadering in MaaïE te bezoeken, sloot de voorzitter de vergadering. geregeld gebruik van ECHT NATUURLIJK BRONWATER Drinkt het 'smorgens - lauw warm Drinkt het 's middags - bij Uw Lunch Drinkt het 's avonds - bij Uw Diner Het eenige jaren geleden, op initiatief van Mevr. KwintWiersum, in het leven geroepen Comité voor den jaarlijkschen verkoop van Weldadigheidspostzegels en Prentbriefkaarten voor het Kind heeft in de Decembermaand 1938 zeer succesvol gewerkt. De penningmeester, de heer Suweyink, deelt ons mede, dat de opbrengst bedraagt f 1 099 23 of wel f 270.meer dan in 1937. Aan zegels werd omgezet- f 781.04 en aan prentbriefkaarten f 318.22. Een woord van dank en hulde aan het adres der dames, die zoo ijve rig en belangeloos dit mooie werk verrichtten, is hier zeker op zijn plaats. Zooals men zich herinneren zal, werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P.E.N. inzake straatverlichting, in de raadsvergadering van 19 Oct. jX na langdurige discussie aangehouden. Tegen het nieuwe contract werd bezwaar ge maakt en sommige raadsleden vroegen onder zoek naar de mogelij^T-rtd om de straatverlich ting met gas te doen geschieden. B. en W. deelen den raad thans mede, dat nadere onderhandelingen er toe hebben geleid, dat de kosten van aanleg van de op 1 Jan. 1938 aanwezige straatverlichtingswerken op ni hil zullen worden vastgesteld, zoodat voor dien aanleg geen vergoeding, als bedoeld in art. 5 der concept-overeenkomst, verschuldigd zal zijn. Te vervallen komt dus de jaarlijksche ver goeding van 9 pCt. van f 77.969.89. Hierdoor is een voornaam bezwaar tegen het sluiten van het contract opgeheven. B. en W. hadden tegen dezen jaarlijks terug keerenden last ook bezwaar: het College stelde aanvankelijk daarom voor, de aansluitingen over te nemen voor f 39.803.41 plus rente. Dit thans overbodig geworden voorstel nemen B. en W. terug. Zjj stellen den raad voor de concept-over eenkomst met het P. E. N. te aanvaarden. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW HOOFD DIRECT Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer fiisch en aangenaam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. Dl BONDGENOOT VAN VICKS VAPOBUB Prjjs per flacon f 0.90 C.WW hut. Toen ging Keesde, vergezeld van de prinses en het matroosje, door de laan met de standbeelden naar het paleis. Toen de boschgod, die weer op zün voetstuk stond, hen zag, begon hij te dansen van blijdschap, Want hy had nog niet de prinses vergeten, zoo min als Keesie en Janneman, de matroos. Keesie gaf weer bevelen. Hy zedde tegen den boschgod en den tuinman, dat zy voor eenige kuipen moesten zorgen, want dat zy den koning wilden verrassen. En aldus geschiedde, zy brachten de wit-gekalkte kuipen naar de laan. Gistermorgen werden in de Visscheryschool de eerste examens afgenomen voor schippers van trawlers. Deze wet, welke reeds in 1935 'was aangenomen, zou op een nader te bepalen da tum in werking treden. Op het eind van 1938 werd vastgesteld dat schippers, machinisten, stuurlieden en motordrijvers, in het bezit moes ten zijn van een dienstdiploma. Vele oudjes die byna hun geheele leven op de trawlers gewerkt hadden, moesten voor de veiligheid ter zee, hun bekwaamheden afleggen. Deze kennis was voor de ouderen beperkt, daar men van hen moei- iyk kon eischen dat zij, mede met een rijke dosis ervaring, noch naar de schoolbanken moesten gaan. Deze eischen strekken zich dan ook voornamelyk uit bij belangrijke dingen als b.v. het kaartpassen en de regels bij het uit wijken in internationaal verkeer. De eerste groep van 8 candidaten, welke een cursus van 3 weken hadden doorioopen, werden gisteren geëxamineerd. Tal van autoriteiten begaven zich gistermor gen 10 uur naar de Visscheryschool, waarbij wij o.m. opmerkten den burgemeester, mr. M. M. Kwint, Kolonel Van Roozendaal uit Den Haag als voorzitter der examen-commissie, voorts den heer H. Boon, Directeur van Bureau Wysmuller en T. J. H. Eerman, Adj. Inspecteur van de Scheepvaartinspectie, welke beide laat ste lid zijn van de commissie van toezicht van de Visscheryschool. De namen van de acht geslaagden, die het dienstdiploma voor schipper hadden behaald waren: A. Vuil, N. v. Pel, K. Krab, D. Glas A. Glas, J. 't Hart, L. v. d. Zwan, A. v. d. Harst. Volgens byvoegsel no. 2 tot de Ned. Stcrt. no. 9 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verleend op de statutenwijziging der N.V. Van Leer's Walsbedrijven, te Amsterdam. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 500.000, verdeeld in 500 aandeelen, elk groot f 1000, waarvan 100 aandeelen zijn geplaatst en volgestort. De vennootschap is bevoegd volgestorte aan deelen in haar maatschappelyk kapitaal voor eigen rekeningg onder bezwarenden titel te ver krijgen tot ten hoogste de helft van het ge plaatste kapitaal der vennootschap. Op de aandeelen, welke in het bezit der ven nootschap zijn, zal geen dividend worden uit gekeerd en daarvoor zal geen stemrecht kunnen worden uitgeoefend. Voor de beoordeeling van de vraag of een bepaald gedeelte van het maatschappelijk ka pitaal is vertegenwoordigd, worden de aandee len, welke in het bezit der vennootschap zyn, als niet geplaatst beschouwd. Een dezer dagen is in de Rijksklinieken te Utrecht een 77-jarige vrouw uit Maam opge nomen, die in verregaanden staat van vervui ling verkeerde. Een uur na aankomst is zy overleden. De justitie stelt naar aanleiding hiervan een uitgebreid onderzoek in. De toestand Van vervuiling, waarin de over ledene verkeerde, gaat alle perken te buiten. Haar legerstede werd, behalve met enorme hoe veelheden ongedierte van allerlei aard, aange troffen met een dikke laag paddenstoelen. BURGOS, 13 Jan. (Reuter). Volgens me dedeelingen van het nationalistisch hoofd kwartier hebben de rechtsche troepen Tortosa veroverd. Wanneer U onder de dekens kruipt, biyfC'Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U als leek weet niet beter. U denkt: „Warmte zal mij goed. doen." Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatieklijders door de bij rheuma tische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, extra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht. Pak de koe bij de horens en gebruikt niet langer lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het urinezuur radicaal doet ver dwijnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). In dezen wedstryd hebben de IJmuidenaren zich weer geheel hersteld en tevens door een fraaie en verdiende overwinning hun uitstekende kansen op den kampioenstitel gehandhaafd. De T.E.P.-ers zullen het dit jaar met de laatste plaats moeten stellen. De uitslagen luiden als volgt: T.E.P.Gez. Samenzyn H. RumpG. Meyssen 02 P. HollenbergP. v. Buuren 11 B. v. d. Kroft—C. Bakker 1—1 J. v. d. KroftL. Haver 20 J. Spykers—J. Speet 0—2 J. OvertoomP. Balm 02 P. KlaverS. Nanne 11 J. DijtJ. Jasperse 11 J. ValkP. v. d. Klooster 11 C. KoekN. Zoontjes 02 Totaal 7—13 Voor de tweede klasse Noord wist SDO, zooals verwacht, te winnen van DCH 2 met 173, waardoor het nog steeds de leiding heeft. In de tweede klasse Zuid verrastte St. Bavo 3 door een 119-overwinning op ODI. De Hille- gommers werden daardoor vrijwel kansloos. Men deelt ons mede, dat voor bovengenoemde wedstrijden de inschryving thans is opengesteld en wel by het bondssecretariaat, Olmenstraat 60, Haarlem-Noord, tot uiterlyk 1 Febr. a.s. Zy die zich na dien datum nog aanmelden, zullen onherroepelyk worden afgewezen. Voor de competitie van den Noordholland-^, schen Schaakbond, vond Woensdag in Bloe- mendaal de ontmoeting plaats tusschen Bloe- mendaal 1 en de Rochade 1. Het was een hevige strijd tuschen beide tientallen, die tenslotte in het voordeel van „De Rochade" beslist werd. In één partij moet nog een beslissing geno men worden. Het voorloopig resultaat is 3 y2 514 voor de Rochade. Het 3e tiental van „De Rochade" moest Woensdag in Zaandam den strijd aanbinden tegen zyn concurrent voor de bovenste plaats in zyn afdeeling. Ondanks het feit dat „De Rochade 3" met niet minder dan 7 invallers naar De Zaan toog, wisten zy toch voorloopig met 43 de baas te blyven, terwyl de 3 afgebroken partyen gun stig staan voor onze stadgenooten. 32 VERKOOPMAGAZIJNEN de 14 zy moet hier op andere gedachten komen, weer levensmoed scheppen.... het arme kind heeft veel aanleg tot zwaarmoedigheid. Paaxdryden, ten nis, enz. zeggen de doktersJa, wie kinderen bezit, heeft zorgenDus, goed verstaan, niet waar, beste Holder? Laat de meisjes zoo weinig mogelyk aan zich zelf over, en zorg er voor, dat mijn vrouw de rust geniet, waaraan zy dringend behoefte heeft. Holder beloofde zyn best te zullen doen, maar hy begreep maar half, wat Trebitsch bedoelde met: „op andere gedachten komen".... Den volgenden dag kwam de heer Trebitsch opperhoutvester Hartlieb, wien hy sinds lang byzondere vriendschap toedroeg, opzoeken, en toen liet hy zich duidelijk uit over dit punt. Hartlieb maakte Trebitsch zyn compliment over de schoonheid zyner dochters. Vooral uw oudste dochter juffrouw Elfriede is beeldschoon geworden, zeide hy, maar ik vind haar wel een beetje stil en bleek. En vroeger was zy een zoo druk kerngezond kind. Js, schoon is zy geworden, antwoordde Tre bitsch met een weemoedig lachje: maar Ik wilde, dat zy minder schoon, en in ruil daar voor, inwendig gelukkiger was. Ik begrijp u niet, meneer Trebitsch Voor u, beste Hartlieb, wil ik er geen ge heim van maken, dat Elfi my zware zorgen baart en dat we voornamelijk met het oog op haar naar Krannebitten zyn gekomen, in de hoop, dat zy hier zal leeren vergeten. Ik moet u tot myn leedwezen zeggen, dat zy een pijn- lyke ondervinding heeft opgedaan Zoo, zy had toch naar ik hoop, haar liefde niet aan een onwaardige geschonken? Ryke meisjes staan uit den aard der zaak in dat op zicht maar al te vaak aan teleurstelling' bloot..™ Was het dit alleen maar! Mijn jongste, Ruth mag op dat punt van bittere ondervinding spreken, 'n Zekere von Wiedeman had niet.lang geleden haar hand gevraagd, en al spoedig daarna kwam t ons ter oore, dat de kerel er op pochte het alleen op "n goede party gemunt te hebben.... Maar by Elfi zit het dieper. Zjj werd diep gekwetst, niet alleen in haar liefde, maar ook in haar trots. Zy verloor haar edel en gevoelig hart aan een baron uit een oudadel- iyk geslacht, die haar reeds twee jaren het hof maakt en haar oprecht scheen te beminnen Begrepen! Ook dien baron was 't eigenlijk maar om 't geld te doenDoch laten we liever de zaak rusten. Meneer Trebitsch, ik zie, dat het pijnlijke onderwerp u opwindt. 'Neen Hartlieb, het doet my integendeel goed, mijn hart eens te kunnen uitstorten Voor Elfi beteekende het geen geldkwestie. Het conflict zit hier veel dieper.... Baron Treu- wart bezit zelf een aanzienlyk vermogen, of juister gezegd, zyn ouders bezitten het zoo dat hy mijn geld niet nocdig had. Maar terwyi wy iederen dag zyn declaratie tegemoet zagen, trok hij zich plotseling terug van Elfi, meed alle plaatsen waar hij haar had kunnen ont moeten, natuurlijk op de eerste plaats ons huis.... En toen begon hij verstrooiing te zoeken in de lagere kringen, waar hy vroeger nooit den voet had gezet. Wij hoorden, dat hy speelde, en een actrice het hof maakte. En wij stonden voor een raadsel! Elfi schreide voortdurend van ver driet, en mijn vrouw, die met haar leed, en den baron reeds bijna als een zoon had bemind, begon te sukkelenen zoo was 't gedaan met ons geluk En de oorzaak van de verandering in de houding van den baron is u nooit te weten gekomen? Toch wel, de toestand in myn gezin was zoo ellendig, dat ik eindelijk besloot mij recht streeks tot Treuwart te wenden. Had ik het maar niet gedaan! De baron schreef me, dat hy myn dochter onuitsprekelijk had bemind, en dat zyn bedoelingen oprecht en ernstig geweest waren, maar toen hij zyn familie kennis gaf van zijn huwelyksplannen, stuitte hij op een hevig verzet, en een besliste weigering. De reden van die houding? De familie Treuwart kon, en zou hem nooit veroorloven een meisje van Joodsche afkomst te trouwen. En de lafaard meieer Trebitsch ver geef me dat harde woord, onderwierp zich aan dat vonnis en schikte zich naar de vooroordee- len? En dat 1& onzen tiid. nu de zonen van oudadeliyke families, dochters huwen van Ame- rikaansche mlllionnairs die als kolenscheppers aan boord van een stoomschip hun loopbaan begonnen. En was u niet voor de geboorte van juffrouw Elfi tot het christendom overgegaan? En bovendien: U weet Hartlieh, dat ik niet om stoffelyke beweegredenen, maar uit diepe overtuiging Christen ben geworden, en dat myn handelingen steeds het bewys van die over tuiging hebben geleverd. U moogt het echter den jongen Treuwart niet al te euvel duiden dat hy zich onderwierp. Hy kon niet anders, want in materieel opzicht is hy geheel afhankelijk van zyn ouders en als eenige zoon en stamhouder, moest hy met zekere omstandigheden rekening houden. Dat hij-zelf zwaar daaronder leed, sprak uit eiken regel van zijn brief. Hij smeekte Elfi hem te vergeten. Er bleef hem geen keuze over: hy moest zich onderwerpen. Maai de eer verbood hem, als bedelaar om de hand van een rijk meisje te vragen. Een keurige uitvlucht! Ja, maar misschien is 't zoo beter voor Elfi en voor ons allenIk lijd er veel onder, Hartlieb, dat kunt u gelooven. In myn krin gen word ik gehouden voor een geldwolf die alles aan den mammon ten offer brengt, maar dat ben ik niet. Geld heeft voor my slechts in zoover waarde gehad, dat men er goed mee kan doen Dat hebben wij op Krannebitten dikwyls genoeg ondervonden, meneer Trebitsch. Mijn persoonlyk geluk heb ik altyd in myn gezin gezocht. Voor myn vrouw en myn kinderen, voor hun geluk heb ik geleefd, ge werkt, gezwoegd. En nu, myn vrouw, die altyd teer van gestel is geweest, kwynt; myn dochter lydt zwaar, en ik kan haar niet helpen. U zelf is vader, Hartlieb, en moet dus mijn toestand begrypen. O, ja, meneer Trebitsch, temeer nog, om dat ik zelf in een positie van dien aard verkeer. Ook myn Ilse strydt inwendig tegen een onge lukkige liefde, zonder dat ik iets kan doen, om haar leed te verzachten Die kleine opgeruimde Use, met haar zon nige oogen? Wat is er aan de hand met haar? U spreekt van een ongelukkige liefde. Neem het my niet kwalijk, mijnheer Tre bitsch dat ik niet in byzonderheden mag treden. Ik heb geen recht en ook geen lust om over andermans zaken te sprekenWat ervan zy ik ben genoodzaakt geweest, Ilse allen om gang te verbieden met een man, wien helaas het hart van mijn arm meisje toebehoort. Ik vrees, dat zy hem niet zal willen of kunnen ver geten Was u genoodzaakt tot dat verbod? Is die man uw kind niet waardig? Of alleen maar arm? Ik weet, dat u altyd te eerlyk zyt ge weest om in myn dienst rijkdom te verzamelen. Maar kan ik misschien helpen? Dat zou een groot genoegen voor mij zyn. Ik ben u zeer dankbaar, mijnheer Trebitsch, maar in deze zaak kan niemand my helpen. Alleen ik moet myn pakje dragen Trouwens, ook hier speelt geld geen rol.... Trebitsch drukte den houtvester warm de hand. Laten we geen moed verliezen, oude vriend, zeide hy met aandoening. Doch wy moeten ge duld hebben, en de wederwaardigheden van het oogenblik nederig aannemen. Drie dagen nadien vertrok Simon Trebitsch zooals hij dat van plan was geweest. Van de dames in de huizinge kreeg men in den beginne niet veel te zien. Mevrouw Klara was nog vermoeid van de lange auto-reis, en de dochters maakten enkel vroeg in den morgen en tegen den avond korte wandelingen in het park. Kurt Holder kon zich dus ongestoord aan zyn beroepsbezigheden wyden, en Richard Turba eveneens. Maar voor beiden was dat maar een uit wendige kalmte. Vooral Holder betrapte zich op een nerveusheid, die hy vroeger nooit had ge kend. Wanneer hy 's--avonds nu eens alleen, dan weer met Turba, naar de ruïne ging, om met de familie Hartlieb een paar uurtjes te praten, voelde hy zich daar niet meer zoo opgeruimd 3,1s vroeger. Wanneer hy met den houtvester alléén was, gaf deze op meer of minder bedekte wyze te kennen, dat zyn jonge vriend goed zou doen, een poging aan te wenden om dichter by Use te komen. Hartlieb zou namelyk gaarne hebben geweten, hoe zijn dochter onder de nieuwe om standigheden een aanzoek van Holder zou op nemen, en of zy de affaire met Mare Kron stein nu te boven was gekomen. Maar die her haalde toespelingen van Hartlieb begonnen Hol der plotseling boos te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2