De ruggegraatsweg van Brabant Tien jaar geëischt DE DUITSCHE HELD Omlegging bij Roosendaal geopend VRIJDAG 13 JANUARI 1939 lan In den loop der komende jaren zullen tal van verbeteringen tot stand komen Tempo te langzaam? Zware ijsgang op het IJselmeer Vaargeul door veranderde wind richting dichtgeschoven Beschadiging Duitsche ambtswoningen Felle taal in de pers van het Duitsche Rijk Zilveren C.A.O. in de typografie De heer G. J. Thieme geridderd Het luchtvaartterrein voor Rotterdam Raad machtigt B. en W. tot verzoek aan regeering AUTOSNELWEG DEN HAAG—UTRECHT Binnenkort openstelling van een nieuw wegvak Buspassagier door auto gegrepen Ernstig verkeersongeluk in den Achterhoek 80e VERJAARDAG VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER Doorns burgerij biedt een tuinhuisje aan DE VERZANDING VAN „DE STROOPPOT" De erfpachtkwestie in de hoofdstad Mr. A. R. Rodrigues de Miranda contra „De Telegraaf" Nieuwe zetel voor de K.N.A.C. Voorstellen van het bestuur aanvaard NOODLANDING WEGENS BENZINE-GEBREK Piloot kwam er beter af dan zijn toestel VARIIENSPRIJZEN Een beroep op den minister Uitbreiding ziekenhuis te Steenbergen Bakkersknecht had brand gesticht bij zijn patroon Ons handelsverkeer Bespekingen met België en Luxemburg begonnen G F. Sloot overleden UIT DE STAATSCOURANT Roode Kruis Ontslag burgemeester Landbouwhoogeschool Onderscheiding se Ler aog leefde, of als Hohenlohe, de wonder Prmcenhage Tilburg Bergen 0p Wouw^ Zoom Roosendaal Moergestel Oirschot Best RIJKSWEG DOOR NOORD-BRABANT EN TOEKOMSTIGE VERBETERINGEN Eindhoven Geldrop Leende Te Roosendaal is de nieuwe rijksweg, ^eike vanaf de Bredasche baan, half rond Roosendaal naar de Wouwschebaan loopt in werkverschaffing is aangelegd, officieel. Geopend en in gebruik genomen. De weg heeft een lengte van circa vijf kilo meter met een uitgestrekt viaduct ter plaatse, ^aar deze weg de spoorbaan ten zuiden van deze Gemeente kruist. Hiermede is in totaal een be drag van f 792.000 gemoeid geweest. Het wel zeer bijzondere bij deze plechtigheid is geweest, dat niet een minister, noch een com missaris der Koningin of een burgemeester de Symbolische handeling verrichtte, maar dat zulks Geschiedde door een der uit het leger der werk lozen daarbij tewerk gestelde arbediers in tegen woordigheid van tal van autoriteiten. Dit is de eerste van een serie omleggingen om steden, zooals de Rijksweg, welke van West naar Dost als een ruggegraat door Noord-Brabant ioopt van Bergen op Zoom, via Roosendaal, Bre- öa, Tilburg en Eindhoven naar Limburg, in de toekomst zal krijgen, bij alle hier genoemde ge meenten. Door enkele geheel nieuwe wegvakken SliJlen ook nog een groot aantal andere ge meentelijke traversen in de toekomst vermeden kunnen worden, zooals de kommen van Wouw Princenhage, Moergestel, Oirschot, Best, Gel oop, Heeze en Leende. Met een en ander zullen fchter nog enkele jaren gemoeid zijn, schrijft de K.N.A.C., aangezien het tempo, waarmede ver schillende omleggingen en nieuwe wegvakken tot stand worden gebracht, bepaald te wenschen Overlaat, hetgeen voor een belangrijk gedeelte °ok aan een gebrek aan medewerking van ver schillende gemeenten geweten moet worden. Van West naar Oost zullen de volgende ver beteringen in den loop der jaren tot stand ko men: a. Bergen op Zoom. Een oostelijke omleg- Ging, voorloopig niet urgent, omdat de ge meente reeds een omlegging tot stand heeft Gebracht ten oosten van de spoorbaan, waar mede de kom van de gemeente kan worden °htgaan. b. Wouw. Door den spoedigen aanleg van ^n nieuwen Rijksweg van Moerdijk naar Ber ken op Zoom met behulp van gelden uit het Werkfonds, zal zoowel de bebouwde kom van Wouw als de gelijkvloersche spoorwegkruising t«n westen daarvan vermeden kunnen worden. c. Roosendaal. De omlegging ten zuiden van be gemeente is juist geopend. Behalve de drukke gemeentekom, die vooral op marktdagen ®en belemmering vormde, vermijdt men thans 'evens den zoo dikwijls gesloten gelijkvloerschen spoorwegovergang nabij het station. De nieuwe °miegging gaat met een viaduct over de spoor- hjnen RoosendaalVlissingen en Roosendaal— Antwerpen heen. Het begin- en eindpunt van de omlegging liggen buiten de eigenlijke kom der gemeente. d. Princenhage en Breda. Van ten westen van Princenhage tot ten oosten van het kruis punt bij Teteringen komt ten Zuiden van Breda ^n omlegging. Een gedeelte der aardebaan is ïeeds aangelegd, doch verder laten vorderingen dp zich wachten.. e. Tilburg. Ook ten zuiden van Tilburg komc den omlegging, naar de meening van de K.N. A-C. veel te dicht op de bebouwing gelegen om °°k voor de naaste toekomst een veilige en riije baan voor het doorgaande verkeer te .ver- ^keren. Helaas ziet het er naar uit, dat hier met Rijksgelden een nieuwe traverse door de bebouwing zal worden geschapen, zij het dan, bat deze nieuwe traverse iets excentrisch komt te liggen. Beduidende vorderingen zijn met den Aanleg nog niet gemaakt. t. Moergestel, Oirschot, Best. Door den aan- leS van een geheel nieuwen weg zullen de bo vengenoemde bebouwde kommen, alsmede die Van enkele kleinere gemeenten, geheel worden ontgaan. De nieuwe weg komt in vrijwel rechte njn te loopen van ten Noord-Oosten van de brug over het Wilhelminakanaal te Tilburg tot ^n punt ten Noorden van Woensel op den tveg 's HertogenboschEindhoven. Met denaan- S van dezen belangrijken en noodzakelijken Vteg is nog immer geen begin gemaakt, niet tegenstaande verschillende toezeggingen, dat spoed zou worden betracht. g. Eindhoven, een omlegging ten noorden en oosten van deze zich snel uitbreidende stad. Evenals in Tilburg mag hier nauwelijks van een omlegging gesproken worden en wordt hier in feite gedeeltelijk voor Rijksrekening, een stadstraat aangelegd, met alle gevaren van dien, zooals gelijkvloersche kruisingen met locaal verkeer, enz. De uitvoering laat reeds zeer geruimen tijd op zich wachten. Blijkbaar laat de samenwerking tusschen Rijk en ge meente ernstig te wenschen over. Te hopen ware, dat het Rijk alsnog zijn plannen zoude wijzigen en met een voor meer verwijderde toekomst geschikte omlegging zoude komen. h. Geldrop, Heeze, Leende en nog enkele kleinere gemeenten zullen vermeden kunnen worden door den aanleg van een nieuw wegvak van Eindhoven in een rechte lijn naar een punt ten zuiden van Leende. Behalve, dat daarmede veel bebouwing wordt vermeden, zal de nieuwe weg een aanzienlijke afsnijding medebrengen, alsmede de vermijding van een gelijkvloerschen spoorwegovergang. Zooals men ziet, zal geleidelijk de rugge graatsweg van Noordbrabant belangrijke ver beteringen ondergaand Met het in gebruik ne men van den rondweg in Roosendaal is zoo doende een nieuwe serie geopend. Door verandering van de windrichting is de vaargeul tusschen Urk en den Ketelmond dicht geschoven. De postboot „Von Geusau", welke Donderdag omstreeks één uur naar Kampen vertrok met passagiers en post aan boord, was 's avonds ze ven uur nog niet op de plaats van bestemming aangekomen. De boot trachtte toen in de rich ting Kampen door te breken. De sleepboot „Zeemeeuw", welke Donderdag morgen met twee vrachtschepen naar Kampen vertrok, keerde 's avonds zes uur onverrichterzake in de haven van Urk terug, aangezien het door den zwaren ijsgang onmogelijk was Kampen te bereiken. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz schrijf;: „Het wereldjodendom schijnt in zijn strijd tegen het nationaal-socialistische Duitschland, welken het op het gebied en op kosten van an dere landen pleegt te voeren, een nieuw ge- vechtsveld te hebben gezocht. Nadat deze ver nietigende „macht" er in is geslaagd na een laffen moord ook een propaganda-veldtocht in de geheele wereld te ontketenen tegen het Derde Rijk, waarbij een New-Yorksch blad on gestraft tot nieuwe moorden waagde aan te sporen, zijn op Nederlandsch grondgebied scho ten gelost tegen ex-territoriaal gebied. Er be staat geen twijfel omtrent herkomst en doel van deze schoten. Terwijl in vooraanstaande buitenlandsche kringen wordt gepoogd, een normale oplossing te vinden voor het joodsche vraagstuk in Mid den-Europa, zijn andere krachten aan het werk om een conflict in acuten vorm te ver wekken. Indien nu door hen, die aan de touw tjes trekken, blijkbaar Nederland is uitgeko zen als terrein voor hun actie en misdadige bedoelingen, dan zal hiervan een zekere toe geeflijkheid jegens de joodsche aanmatiging en provocatie de reden zijn. Blijkbaar is in ver band met gebeurtenissen dezer dagen de in druk gewekt, dat men bij toonaangevende Ne- derlandsche kringen niet volledig rekening be hoefde te houden met den emstigen wil, in het belang van de verhoudingen tusschen de verschillende mogendheden, krachtig en dui delijk op te treden tegen alle storende jood sche kuiperijen. Veeleer kon de meening ont staan, dat provocaties, zelfs van te voren aan gekondigde, niet zouden stuiten op krachtigen afweer, doch beoordeeld zouden worden met begrip voor de gevoelens van den provocateur. Behalve andere teekenen van een bepaalde sympathie zal ook de bekende terugtocht van Rotterdam voor de joodsche terreur niet zon der resultaat gebleven zijn. Thans moet men in Nederland de nieuwe waarschuwingsschoten hebben gehoord. Zij duiden eenerzijds er op, dat Nederland blijk baar geschikt wordt geacht, als strijdperk te dienen voor een ras zonder wortel tegen een staat, welke met Nederland betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt. Anderzijds hoopt men op deze wijze de goede betrekkin gen tusschen beide staten te verstoren en hier door het eigen front, dat tot nu toe op het Europeesche vaste land nog niet goed vasten voet kon krijgen, te verbreeden. De Nederlandsche autoriteiten zullen een daad, welke er op gericht is de zoo nadruk kelijk beschermde neutraliteit afbreuk te doen, niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Men zal niet kunnen nalaten ernstig er over te den ken, of de grootmoedigheid en toegeeflijkheid, welke tot nu toe in acht werden genomen je gens de vernietigende pogingen van den jood- schen invloed ook dan nog verantwoord zijn wanneer hierdoor, zooals thans het geval is geweest, de in Nederland geaccrediteerde ver tegenwoordiger van het Duitsche Rijk gevaar loopt. Want de zorg van Nederland voor zijn veiligheid is niet in de laatste plaats een on derpand voor het voortbestaan van de oude betrekkingen vol vertrouwen." Ook de overige Duitsche bladen schrij ven, dat de „aanslagen" welke op Neder land,schen bodem tegen officieele Duitsche vertegenwoordigers zijn gepleegd en waar omtrent de Duitsche regeering te 's-Gra- venhage heeft geprotesteerd, invloed kun nen uitoefenen op de Duitsch-Nederland- sche betrekkingen Het „Berliner Tageblatt" merkt o.a. op, dat men het als vanzelfsprekend moet beschouwen, dat de Nederlandsche regeering zich niet zal onttrekken aan den plicht, rekening te houden met het Duitsche protest. Wat zij verder zal doen, om den invloed van die kringen te bre ken, door wie dergelijke misdaden worden uitgedacht, aangemoedigd en geënsceneerd, is haar eigen zaak. Zij moet zich er wel van be wust zijn, hoe gevaarlijk dit drijven van deze kringen, wanneer men ze verder duldt, ieder oogenblik kan worden voor de internationale betrekkingen van het land. Aan het slot van de openbare zitting der Cen- rale Commissie voor het boekdrukkers- en ras- terdiepdrukbedrijf, die zooals reeds gemeld Donderdagmiddag ter herdenking van het 25- arig bestaan eener collectieve arbeidsovereen komst en de uitoefening van 25 jaren bedrijfs- rechtspraak in het boekdrukkersbedrijf in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is gehouden, heeft de minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, namens de regeering hulde gebracht aan het werk, dat de centrale in de thans afgesloten periode heeft gedaan en welk werk hij typeerde als gemeenschapswerk. Spr. zette uiteen, dat de regeering daarom reeds al leen niet onverschillig tegenover dezen arbeid kan staan. De erkenning van de verdiensten, die de centrale op haar terrein heeft verricht, heeft de regeering in een tastbaar bewijs willen uit drukken. Hij deelde mede, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd op voordracht van den minister van Sociale Zaken te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau het lid van de Centrale Commissie, den heer G. J. Thieme, te Nijmegen. In het kader van de herdenking is 's avonds in „Krasnapolsky" een feestavond gehouden. Aan het programma werkten o.m. mede de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging on der leiding van Nico van der Linden en Char lotte Kohier. Na een gemeenschappelijke verklaring, na mens de raadsleden uitgesproken door het oudste lid, den heer T. Schalekamp, heeft de gemeenteraad van Rotterdam Donderdagmid dag besloten B. en W. te machtigen aan de re geering te verzoeken thans Rotterdam de ge vraagde toestemming tot den aanleg van een luchtvaarthaven in den polder Zestienhoven spoedig te verleenen en voorts te kennen te geven, dat, indien de gevraagde toestemming wordt verleend, de gemeente bereid blijft Waal haven aan Defensie af te staan en mede te werken tot een regeling inzakemedegebruik van dat terrein door Defensie gedurende den overgangstijd. Naar de A.N.W.B. ons bericht, zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, binnen zeer korC overgegaan worden tot de openstelling van het nieuwe wegvak van Rijksweg no. 12, 's Graven- hageUtrecht, vanaf den provincialen weg langs de oostzijde van de Gouwe tot aan den ouden weg GoudaBodegraven. Voor het autoverkeer van 's Gravenhage en van Rotterdam naar Bodegraven en terug ont staat hiermede een prachtige verbinding; voor het snelverkeer van eerstgenoemde plaatsen naar Utrecht v.v., zal het, ter vermijding van de tra versen door Bodegraven, Woerden en Harmeien, vooralsnog aanbeveling verdienen, de route over Gouda en den Haastrechtschendijk te blijven volgen. Het rijwielverkeer van 's Gravenhage en Rot terdam met bestemming Bodegraven of Utrecht zal, aangezien het nieuwe wegvak geen rijwiel pad heeft, den tot dusverre aangegeven weg langs het station Moordrecht en den provincia len weg naar Gouda blijven gebruiken. Vanzelfsprekend zullen de te volgen routes op de door den A.N.W.B. geplaatste wegwijzers, rich tingsborden en vóórrichtingsborden voor iederen weggebruiker duidelijk worden aangegeven. Donderdagmiddag om vier uur stapte de heei De Jong uit Winterswijk nabij Quatrebras uit een autobus van de lijn ZutfenDeventer. Hij wilde achter den bus om den weg over steken, doch werd gegrepen door een Shell-auto, tic uit de richting Deventer kwam. Het slachtoffer werd, nadat hij van de H. H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, in emstigen toestand naar het St. Joseph-zieken- iuis te Zutfen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Naar wij vernemen, is het plan van het co mité, dat zich onder voorzitterschap van den burgemeester van Doorn gevormd heeft, om den ex-keizer van Duitschland op zijn tach tigsten verjaardag namens de burgerij een huldeblijk aan te bieden, volkomen geslaagd. 27 Januari zal den ex-keizer een tuinhuisje worden aangeboden, dat geplaatst zal worden in de nieuwe uitbreiding van het pinetum in het park van huize Doorn. Nederlandsche re laties van den keizer hebben een bedrag bij eengebracht, waarvoor zeldzame naaldgewas sen zullen worden aangekocht, eveneens ten behoeve van genoemd pinetum. Betreffende het programma van den ver jaardag kan nog niet veel worden gemeld, maar wel staat vast, dat het plaatselijk mu ziekcorps „De Harmonie" den tachtigjarige een muzikale hulde zal brengen. Verschenen is het verslag der commissie vooi de verzoekschriften van de Eerste Kamer naar aanleiding van de inlichtingen op het adres van G. Rijsdijk Jzn., te Zwijndrecht, houdende ver zoek om toekenning van schadevergoeding in verband met de uitvoering van werken door den Rijkswaterstaat bij den rivierarm „De Stroop pot". De commissie stelt voor, den minister van Wa terstaat uit te noodigen: a. deskundigen, in overleg met G. Rijsdijk, te benoemen, ten einde te onderzoeken en vast te stellen, in hoever door een minder zorgvuldige HOOFDROUTES NIEUW WEGVAK IN UITVOERING MOTORRIJTUIGEN RIJWIELEN LEIDEN BODEGRAVEN DEN HAAQ UTRECHT GOUDA uitvoering der afdammingswerken in „De Stroop pot" aan G. Rijsdijk schade is toegebracht en het bedrag dier schade naar billijkheid te schatten; b. te bevorderen, dat aan G. Rijsdijk het even veel op deze wijze vastgestelde bedrag door het Rijk worde uitbetaald. Naar wij vernemen, heeft mr. A. R. de Mi randa, naar aanleiding van de .dezer dagen in „De Telegraaf" versehenen artikelen over ae erfpachtskwestie, waarin zoowel zijn naam ais persoon in het geding gebracht zijn. besloten langs gerechtelijken weg tegen dit dagblad op te treden. Als zijn raadsman heeft hij gekozen mr. F. Heemskerk, te Amsterdam. In een vergadering van de K.N.A.C. is na ampele bespreking met algemeene stemmen be sloten goedkeuring te hechten aan de voor stellen van het bestuur, den zetel te verplaat sen naar perceel hoek Plein 1813Sophialaan te Den Haag. Jhr. Smits van Oyen deed mededeeling van een brief, welken het bestuur van den oud-voorzitter mr. J. Linthorst Homan, Commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, heeft ontvangen, waarin deze het bestuur mededeelt, dat hij zich voorstelt een commissie samen te stellen met mr. E. Menten als penningmeester, die zich daartoe inmiddels heeft bereid verklaard, met de bedoeling een bouwfonds te vormen van vrijwillige bijdragen der leden, ten einde door dit gebaar hun sym pathie met dit plan te kunnen uitspreken. De grootte van het terrein is 50 bij 50 meter en de kostprijs bedraagt ƒ70.000. Alle diensten van de K. N. A. C. (behalve het proefstation, dat ingevolge de Hinderwet daal toch niet zou mogen worden gevestigd en dat derhalve blijft op de plaats, waar het is, nX aan de Laakkade) kunnen in het toekomstige gebouw aan de Sophialaan worden onderge bracht, terwijl het bovendien eenige reserve- kamers zal verkrijgen. Het gebouw zal ongeveer 2500 M3. inhoud heb ben en ongeveer ƒ120.000 aan bouwkosten vor deren. Nog werd het bestuur gemachtigd, de be staande stichting, bestemd tot het bijeenbren gen van een Pensioenfonds ten bate van em- ployé's der K.N.A.C., om te zetten overeen komstig art. 8 van den stichtingsbrief. Na afloop van de ledenvergadering was er gelegenheid tot inteekening op het bouwfonds, waarbij eenige leden hebben ingeschreven tot een totaal bedrag van ongeveer 2500. Wegens gebrek' aan benzine heeft Donder dagmiddag het Koolhoven-vliegtuig F. K. 58 een noodlanding moeten uitvoeren nabij Gent. Aangezien de bestuurder, de fabrieksvlieger Th. Coppers, geen behoorlijk landingsterrein kon vinden, moest hij het toestel met staanden propeller in een weiland neerzetten. De ma chine werd bij het kruisen van een sloot en een dijk zwaar beschadigd. De piloot is er zonder eenig letsel afgekomen. Het toestel zal per vrachtauto naar de fa briek te Rotterdam vervoerd worden om aldaar gerepareerd te worden. De drie centrale landbouworganisaties, de Christelijke boeren- en tuindersbond in Neder land, de Katholieke Nederlandsche boeren- en tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch landbouwcomité, hebben den minister van Eco nomische Zaken een telegram gezonden, waarin zij in verband met de steeds dalende varkens- prijzen verzoeken, zware varkens uit de markt te nemen, teneinde de varkensprijzen te steunen. Bij de te Steenbergen gehouden aanbeste ding der verbouwingswerken voor de uitbrei ding van het Gasthuis „Charitas" waren laag ste inschrijvers de fa. Gebr. Bakkeren, te Prin cenhage, met een bedrag van f 54.785.aan welke het werk thans is opgedragen. In den nacht van 25 op 26 September van het vorig jaar heeft een brand gewoed in per ceel b. 127 aan den Singel te Barendrecht, toe- behoorende aan den brood- en banketbakker W. Pot. Omstreeks elf uur bemerkte de vrouw des huizes, dat een sterke rooklucht in het slaapver trek hing. Zij waarschuwde haar echtgenoot, die ontdekte, dat het keukenraam reeds in brand stond, terwijl een enkele blik in de bakkerij hem er van overtuigde, dat ook hier brand uitgebro ken was. Van de elf personen, die in het pand sliepen, vertoefden er acht op den krullenzolder, waar bij een door den politie-deskundige inspecteur J. van Tas ingesteld onderzoek bleek, dat ook daar brand uitgebroken was. Weliswaar hebben alle personen het veege lijf weten te bergen, maar wanneer de vrouw des huizes den brand niet ontdekt had, zou alles er anders uitgezien heb ben. Al ras bleek, dat deze brand, die gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, door brand stichting ontstaan moest zijn. Het resultaat van het onderzoek was, dat de 23-jarige knecht A. van B. bekende de aan stichter van tfen brand geweest te zijn. De reden was, dat hij voor den heer P. efen contract ge- teekend had, dat hij het eerste jaar zich niet zelfstandig als bakker te Barendrecht zou mo gen vestigen, terwijl hij in de straten, waar P. kwam, geen brood zou mogen venten. Om dit contract nu te laten verdwijnen, had hij het maar het eenvoudigst gevonden, de woning van zijn patroon in brand te steken, waarbij hij echter de gevolgen over het hoofd zag. Hij bekende ter terechtzetting het feit, de heer P. verklaarde, dat Van B. reeds jaren bij hem in dienst was en het vertrouwen van ieder een genoot. Spr. kon zich niet indenken, waar om Van B. zijn daad volvoerd heeft. Het O. M. noemde in zijn requisitoir dezen 23-jarigen jongeman een weinig belovend iemand. Het is het OM. gebleken, dat zijn levenswandel verre van fatsoenlijk is. Van B. was smokkelaar van verdoovende midde len, terwijl hij zich bovendien schuldig heeft gemaakt aan verduistering, oplichting, dief stal en misbruik van sterken drank. Uit alles blijkt zijn crimineele aanleg. Terzake van brandstichting met levensge vaar voor anderen, eischte spr. een gevan genisstraf van tien jaar. Uitspraak 26 Januari. De Regeeringspersdienst meldt: Woensdag zijn te 's Gravenhage besprekingen begonnen tusschen een Nederlandsche en een Belgisch-Luxemburgsche commissie, ter behan deling van verschillende aangelegenheden, bet handelsverkeer tusschen beide landen betreffen de. De Nederlandsche commissie staat onder voor zitterschap van den heer A. Th. Lamping, ter wijl van Belgische zijde als voorzitter optreedt de heer A. Boutquin. De besprekingen worden voortgezet en zullen vermoedelijk Zaterdag be ëindigd zijn. De gep. luit.-kolonel van de militaire admi nistratie G. F. Sloot is hier ter stede overleden. De begrafenis zal plaats hebben te Ginneken, hedenmiddag te 12 uur op de begraafplaats der Ned. Hervormde Gemeente. Voor den tijd van vijf jaren is benoemd tot kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in den kring Gelderland jhr. mr. H. R. A. Laman Trip, oud-burgemeester te Velp. Aan H. Hazenberg is op verzoek met 31 Maart 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oldekerk. Met 1 Februari 1939 is op verzoek eervol ont slag verleend aan den administrateur der landbouwhoogeschool te Wageningen, jhr. Ir. W. Laman Trip, aldaar. Met 18 Januari is op verzoek eervol ontslag verleend aan den tijdelijken assistent aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, dr. W. Horsting aldaar. Verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. in zilver aan P. H. Vossen, notarisklerk te Helden (L.). -W roman van Enrica von Handel-Mazzetti Hoor de licht beplante laan draaft het paard *eg en 'n reuzen-gestalte gelijkt de ruiter in het ale licht der maan. God zond hem om een le- er> te redden en een booswicht te beschamen. En nu rijdt hij voort naar de plaats waar hij leven twee levens om wille der gerech theid vernietigen moet! He maan hing groot boven de stad, die don- er en somber opdoemde, stil als een stad des °oods. Arme vrouw! Jou zullen we misschien redden, rijn weg gaat naar de vrome vrouwen, die je erPlegen. Als waart ge mijn dochter, zoo zullen je verzorgen, opdat je voor je kinderen be- £?uden blijft, jij martelares, jij engel der liefde! ■Maar hij, de misdadiger? Een ziel in de hel en aan wien de schuld? Stil staarde hij in het vale spookachtige licht yer den weg, terwijl hij langzaam de stad na- ~erde. Gedachten en voornemens schoten in zijn rein en verdwenen weer. Plannen, hoe de ramp age ziel van den man nog zou te redden zijn. Hij weigert den biechtvader. Wie waren de Priesters? Hij is geen gewoon mensch. Als Hof- baui doener, nog in Weenen wasMaar hoe! Was jij het zelf niet, die in oorlogstijd Gods woord uitlegde aan de jonge helden? Bogen zij zich niet neer voor den priester, ontvingen zij niet het Brood des Heeren, trokken zij niet zingend den dood tegemoet, op èen woord van jou, dat God blijkbaar gezegend had? Zou je woord nu geen kracht meer hebben? Ja, je bent niets, maar aan God is de macht en de kracht en de heerlijkheid. Probeer het, spreek met den moor denaar! Worstel om zijn ziel! Roep den Heer aan, roep Maria aan, zooals je in Aspem deed, toen het je overwinning werd. Wat zijn overwinningen? Stof en asch, een woord met vergankelijk schrift in een steen «ge grift, door den tand des tijds binnen honderd jaren weggeknaagd. Wat is een ziel? Christus zelf, de Zoon Gods, stierf zoowel voor één ziel als voor allen. In vollen galop stuift nu de hengst door het nachtelijke duister. Schuimvlokken vliegen van zijn bek. Zoo rijdt de dood door den nacht. Zoo rijdt echter ook het Rijk Gods, dat tot de zon daars komt op den dag door God bepaald. De wind gierde en nachtvogels en vleermuizen volgden den ruiter, die onvermoeid voortrende, op de stad toe. Het was niet meer het vroolijke montere Weenen van dien ochtend. Het was als Babel, als Ninivé, getuige van Gods rechtvaar digheid. Nauwelijks een enkel licht scheen tus schen de massale bouwwerken van wallen, torens en gevels, die zwart en duister opdoemden aan den Hakkerenden horizont. De ruiter draafde nu de Hooimarkt op. De kazernewas verlicht. Tegen morgen is het huis- thefc regiment opgeroepen. De executie echter is op gedragen aan de jagers. Met schep oog zag de vorst, zijn paard inhou dend, aan zijn rechterzijde diep uit de aarde licht schijnen. Hij weet wat het is; de plaats aan de stadsgracht waar Tessenburg morgen vroeg sterven moet, wordt bewaakt door een mi litaire wacht. Menschen zag men niet. Maar men hoorde druk gepraat onder de boomen langs de stads gracht. Men hoorde den verwenschten naam steeds weer opklinken. Nu naar hem toe! Maar te voren nog een anderen plicht. Daar ginds is het gasthuis van de St. Elisabethzusters. Daar ligt het goede kind te worstelen met den dood. Daar nog aanklop pen vragen hoe het met haar gaat den arts zeggendat hij de nonnen de grootste zorg op het hart moet drukken. In ge- strekten draf zwenkt hij naar rechts. De nacht is zwaar van duistere geheimen. Zou zij boos op hem zijn die arme martela res die daar nu lag in het klooster? Zou zij hem vervloeken? Zij mocht het doen; als God haar teere leven slechts behoudt. O Heer Gij moet het behouden! Zult Gij mij straffen, waar ik me dwing, in smart en droefheid, me bovenmen- schelijk dwing, om mijn plicht te doen? 't Sloeg half elf, toen hij aan het klooster kwam. Het Invalidenhuis, daar links, was don ker. Hij wendde zich af van dat huis, waar hij dat vreeselijke, doodelijke neen had moeten uit spreken. Terwijl hij aan de gesloten buitenpoort van klooster» naast het kerkportaal, kwam, her- innerde hij zich, dat het niet paste om een zus ter tot aan de buitendeur te laten komen; zij bewaarden een streng slot. Hij keerde daar om terug naar de Hooimarkt, naar de groote Wagenpoort; tot aan de deur reed hij en trok aan de zware bel. Terwijl hij den vollen klank door den nacht hoorde galmen, zeg hij met de helderheid, die diep zielelijden geeft, een komen en gaan in het gasthuis, naar de zaal waar een lief, jong leven zweefde op den rand van den dood. Mea maxima culpa! Knechten kwamen met lantaarns, openden de deur. Wie hij was? Niemand mocht thans worden binnengelaten het was nacht, morgen in den voormiddag was het bezoek-uur. „Ik wensch een zuster te spreken, die mij zeggen kan, hoe het gaat met de zieke mevrouw von Tessenburg. Roept u er een!" Zijn gebiedende stem maakte de mannen tam. Dat is niet de eerste de beste. „Ja, zeker, zeker. O ja, wij zullen 't onmiddel lijk binnen zeggen, gaat u in de spreekkamer, als u wilt." „Let u op mijn paard! Waar is de spreekka mer?" „Hier, alstublieft!" Hij liep over de binnenplaats, omgeven door de schaar verlichte vensters der ziekenkamers. Hij herinnerde zich, dit klooster al eens gezien te hebben; als jongmensch, in September "90, was hij er geweest. De keizer, zijn vader, leidde zijn prinsen rond in enkele kloosters. Zij zaten toen met de eerwaarde moeder in een kamer, versierd met wasbloemen in gouden vazen en gassen yrachten op groote schalen. De knecht met de lantaarn, die hem naar het klooster leidde, opende in een gang gelijkvloers een deur; een sterke waslucht vervulde het kleine vertrek, en bij het licht van de kleine vlam zag de be zoeker de wasbloemen in de vergulde vazen en het wassen fruit op de zilveren schalen. De knecht sloeg lichtnauwelijks flikkerde de kaars vlam op, toen een oude non aan kwam loopen en schier buiten adem hijgde. „Brengt u misschien een brief? Heilige Jo seph, we bidden Onze Lieve Heer van 't kruis. Dat arme kind, ze wordt steeds erger, 't is niet te beschrijven!" „Hoe gaat 't met haar? Is haar toestand ver ergerd?" vroeg de aartshertog gejaagd, zonder te antwoorden op de gestelde vraag. „Slecht! Héél slecht," klaagde het oude zus tertje. „Maar brengt u geen brief? Och toe, het arme schaap wacht zoo verlangend! O, Ik dacht, er moet iemand komen, omdat ik den heiligen Joseph zoo heb aangeroepen. „Wat voor een brief verwacht zij? vroeg hij, buiten den lichtkring der kaars tredend, opdat de zuster hem niet zou herkennen. Vroeger, toen hij met zijn vader dit klooster bezocht, was het deze zelfde zuster, die hen begroette. Hij her kende haar onmiddellijk; zij hem echter niet. De wereld verandert en de menschen evenzeer: voor God zijn duizend jaren één dag. „O. een brief van haar man!" de oude zuster wreef met haar blauwen voorschoot de tranen uit haar oogen. „O, heilige Joseph, waarom doet gij mij dit aan?" riep zij bedroefd naar een oude afbeelding van den heilige aan den witte maas. „Ik heb zoo vurig gebeden, meneer, en er is niet lang tijd meer niet lang tijd! We hebben het gehoord verschrikkelijk, morgen wordt haar man doodgeschoten en geen brief, geen brief! Vanmiddag was de jongen bij hem, meneer, maar hij heeft hem niet eens willen zien, geen groet, niets. Toen is meneer, een officier ik merk dat ik z'n naam ben ver geten, ik word oud. Twee en zeventig jaar Nu die is dan vanavond laat nog naar de ge vangenis gegaan en vroeg hem slechts één woordje te schrijven aan z'n arme vrouw. Niets! Geen letter. O, zoo'n bandiet zou ik haast gezegd hebben, neemt u me niet kwalijk. Mijn God, mijn God. dat arme schepsel zoo goed zoo goed alles slechts voor haar Georg en nu kijkt hij zelfs niet naar haar om om dat zij niet voor hem heeft kunnen bereiken, dat de aartshertog hem gratie verleende, en zoo verlaat hij het leven men kan zich wel in denken, waarheen den priester heeft hij den toegang geweigerd, zijn de oude zuster sloeg een kruisteeken „misdaad berouwt hem niet en het volk in Weenen is opgewonden, als die maar niet begenadigd wordt, heeft meneer de rector gezegd, anders gebeurt er iets, zoo ze ker als wat mijn God, en die arme engel daar boven, ze bidt en offert alles als hij maar de vrijheid terug krijgt. Maar als God dat niet wil en de aartshertog dat niet kan als dan de brief toch maar kwam; zij zei: „Nog maar één maal!" de oude zuster snikte luid „slechts één woordje, dat hij mij niet verstooten heeft uit zijn hart," dWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3