Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen j Haarlem, 13 Jan. 3n!iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiniii!inniiiinnni!inmiiiiiiiiiniiin!ininiiini!iii!iiiiiniiiiinii!niinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| VRIJDAG 13 JANUARI 1939 immuunurnui Tegen de Vestigings wet? Ontslag van rechtsvervolging gevraagd voor eigenaar van vulpennenwinkel Is de dokter thuis? ....en een groot aantal sieraden verwisselde van eigenaar R.K. DAMCLUB G.D.O. Fusie D.O.V. en V.O.E.S. NEDERLANDSCH FABRIKAAT „De Natuur" WIELRENNEN De Jonge Kampioen BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder Prinsenberg BEVERWIJK Vreemde methode HEEMSTEDE UIT DE HOOFDSTAD VISCHHAL OP NIEUWMARKT AFGEBROKEN Onbelemmerd uitzicht op Waaggebouw MUSEUM VAN AZIATISCHE KUNST Tentoonstelling Chineesche bronzen Kapelaan J. van Dael Hartelijk afscheid van de jeugd der St. Willibrordusparochie Zeesleepboot met baggermolen in de haven NED. SPOORWEGEN Voorzitters en cand^daat-leden scheidsgerechten Commissie van advies MOEDER EN ZOON VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Na voortgezet getuigenverhoor weer vier jaar geëischt A.IJ.H.C.—BOEKAREST 5—2 Spel der gasten gaf geen grootschen indruk AGENDA Defensieboodschap gunstig ontvangen Amerikaansche pers over Duitsch- land en Nederland Burgos en Brussel Relletjes te Utrecht Protesteerende werkloozen gingen tot wandaden over SCHAAKTOURNOOI TE LENINGRAD liiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In den spertijd voor den kantoorbehoef- tenhandel n.l. op 8 September had een 36-jarig Haarlemsch winkelier een zaak in vulpennen, inkt, vulpotlooden en potloodstaafjes geopend in de Groote Houtstraat. De winkelier was van meening, dat zijn zaak zoodanig gespecialiseerd was, dat hij niet onder de Vestigingswet viel. Hij werd in zijn meening versterkt doordat een Ambtenaar van het Departement van Economische Zaken verklaard had, dat om dat de zaak een zeer sterk gespecialiseerd ka rakter droeg voor den verkoop van vulpen houders geen vergunning noodig was. Ook de Kamer van Koophandel in Haarlem adviseerde te openen, maar de inkt weg te houden. De Politie echter was een andere meening toegedaan en er werd den eigenaar door een Inspecteur van Politie proces-verbaal aangezegd. Dientengevolge kwam de zaak eeni- gen tijd geleden voor den Kantonrechter, die den eigenaar wel degelijk schuldig achtte. Deze was echter in hooger beroep gegaan en stond gisterenmorgen voor de Haarlemsche Recht bank terecht. Een dame, die eenigen tijd in den winkel als winkeljuffrouw gewerkt had, verklaarde op 7 September naar het Departement van Econo mische Zaken in den Haag gegaan te zijn, om alsnog te trachten een vergunning te verkrij gen. Ze had deze vergunning echter nog niet gekregen, maar men had haar gezegd, dat men de zaak gerust kon openen, mits er uitsluitend vulpennen geëtaleerd zouden worden. Bij na der overleg adviseerde ook de Kamer van Koophandel tot opening over te gaan, mede met het doel, om een proefproces uit te lokken. De Ambtenaar van het Departement van Economische Zaken, als getuige gehoord, ver klaarde, dat men op het Departement in eer ste instantie van meening was, dat het hier een zaak betrof van uitsluitend vulpenhou ders. Later bleek, dat ook nog andere artike len, zooals inkt, vulpotlooden en potloodstaaf jes, verkocht zouden worden, en hiervoor achtte men een vergunning wel noodig. De Officier van Justitie vond de over treding van een zeer dubieus karakter. Im mers, wil er een overtreding plaats heb ben, dan zal er volgens de wet moeten zijn: een verscheidenheid van artikelen, artike len, die weer verschillend van soort, kwali teit en afmeting zouden zijn. Dit was niet het geval. Daarom vroeg hij vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en ontslag van rechtsvervolging voor den winkelier. De verdediger, Jhr. Mr. Bas Backer was het geheel eens met het requisitoir van den Offi cier van Justitie, waar hij zich volledig bij aansloot. Ook hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 26 Januari. Een Duitscher, die in den loop van de laatste twee maanden voor verschillende diefstallen in den lande, door meerdere von nissen waarschijnlijk reeds 12 'A jaar zal hebben op te knappen, stond gistermorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Hij was het huis van een dokter aan de Wïlhel- minastraat binnengedrongen. De bewoners waren op dat moment niet thuis, slechts de dienstbode bevond zich op haar ka mer. Zij had gestommel gehoord en den mar gezien. Op haar vraag, wat hij kwam doen, vroeg hij of de dokter thuis was. Hij verdween, toen tie dienstbode hem gezegd had, dat de dokter morgen spreekuur zou houden. Maar later had de vrouw des huizes voor een aanzienlijk bedrag aan sieraden vermist. De Officipr van Justitie eischte een gevange nisstraf van I jaar. De verdediger, mr. Slingen- berg, pleitte, mede met het oog op het groote aantal vonnissen, dat, hoewel nog niet onher roepelijk, nog loopende is, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Door bovengenoemde vereeniging werd Maandag 9 Januari de wedstrijd G.D.O. I D.C.H. II gespeeld. De G.D.O.-ers wisten door een groote overwinning de kans op het kam pioenschap te behouden. De volledige uitslag is. M. Homburg—Jc. Beentjes 20 W. HubbersJn. Stengs 20 P. v. d. Burgt—A. v. Roon N.O. 2—0 N. BlomJ. Tuin 20 J. NijhuisA. N ij man 20 A. v. SoestJ. Bakkum 20 C. L. v. LeeuwenC. v. d. Kolk 11 A. v. d. MaatW. Meyer 20 N v. BakelP. Lens 02 H. v. d. MejjP. Bakkum 20 Totaal voor G. D. O. I 173 Maandagavond werd door de twee geheelont- houders-vischcolleges D.O.V. en V.O.E.S., onder leiding van den heer H. C. van Oort Sr., een ledenbijeenkomst gehouden met het doel 'n fusie aan te gaan. Na een vlotte en duidelijke uiteenzetting werd met algemeene stemmen besloten tot 't samen gaan van de vereenigingen D.O.V. en V.O.E.S. onder den naam van de oudste vereeniging D.O.V, daar deze op 16 Febr. ajs. 15 jaar en V.O.EB. in Maart as. 5 jaar bestaat. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. C. van Oort Sr., voorzitter; P. A. Zonneveld, secretaris, Thomsonlaan 19, Haarlem; J. Bou- sema, penningmeester; J. Bijster, 2e penning meester, allen van de vereeniging D.O.V, ter wijl in de vacature van 2en secretaris op de eerstvolgende vergadering zal worden voorzien. Voor de eerstvolgende maanden werd het programma als volgt opgemaakt: Zondag 15 Jan. a.s. de'eerste gezamenlijke vischwedstrijd. Zon dag 19 Febr. as. viering van het 15-jarig be staan, terwijl dan tevens de prijzen uitgereikt worden. Zondag 12 Febr. a.s. de laatste kas- wedstrijd als sluiting van het vischseizoen. Teneinde Industrie en Handel op eenvoudige, snelle en practische wijze inlichtingen te ver strekken omtrent de wijze, waarop de Veree niging „Nederlandsch Fabrikaat" werkt en in het belang van de Nederlandsche Nijverheid en Handel kan optreden, zal de heer H. F. R. Snoek, Alg. Secretaris-Penningmeester der Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voor het geven van mondelinge inlichtingen aanwezig zijn op de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem op Maadnag 30 Januari 1939 tusschen 10 en 12 uur v.m. en 2 en 4 uur n.m. Indien men inlichtingen wenscht te ontvan gen over bepaalde onderwerpen, die wellicht eenige voorbereiding noodig te maken, wordt men verzocht dit tijdig schriftelijk aan het bu reau der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 169, Den Haag, te willen berichten, teneinde de bewuste bespreking zoo vruchtdra gend mogelijk te doen zijn. Voor de leden van de Vereeniging tot be vordering van aquarium- en terrariumkunde wordt op Maandag 16 Januari in „Royal", Sta tionsplein, een praatavond georganiseerd. Op dezen avond zal Dr. Schutte het woord voeren. De Bondsdag wordt dit jaar in Haarlem gehouden. Op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni worden circa 400 personen verwacht. Zocals het de gewoonte is, wordt dan een tentoon stelling georganiseerd. Deze tentoonstelling zal drie maanden duren en gehouden worden in het „Pannekoekenhuisje" van Thijsse's Hof in Bloemendaal. Bovengenoemde vereeniging gaat a.s. Zondag met een deel van haar leden naar Amsterdam, om deel te nemen aan den grooten hometrai ning-wedstrijd, uitgeschreven door de Amster- damsche rennersclub De Gazelle. De volgende renners nemen deel aan den wed strijd: P. Peters, G. Peters, A. S. Vries, J. Rouda, P. v. Halst en H. Veerman. De heer Prinsenberg, wethouder van Publieke Werken, is verhinderd as. Maandag zijn SDreekuur te houden Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Janzen, Mollaan la, een poesje; Scheur, Céaralaan 6, een kleedje om te bor duren; Lindeman, Bleekerspad 9, een soort Lipssleutel; Kernekamp, Bosch en Duinlaan 20, een heerenhandschoen; P. Smit, Alb. Thijm- laan 8, een ceintuur en een pakje gordijnen; Rienstra, Bloemendaalscheweg 337, een paar gymschoenen; Wildschut, Boschlaan 19, een heerenhorloge met armband; Popta, Vijverweg 3, een foxterrier; Hooge Duin en Daalscheweg 26 een garbardine regenjas en een muts; Nie- veld, Kweekduinweg 8, een portefeuille; De Genestetweg 20, een paar glacé handschoenen; Janssen, Zijlweg 295, Haarlem, een bruine prent; Witkop, Oranje Nassaulaan 45, een wollen hand schoen. Politiebureau Overveen (alleen op werk dagen van 1012 uur v.m.)handschoenen, 2 kinderportemonnaie's met inhoud, wanten, ceintuurs, sjaal, vulpotlood. Post Aerdenhout een sneeuwschuiver en een putlepel. Thans is door de Beverwijksche Radio-cen trale wederom een aanklacht ingediend tegen iemand, die clandestien een aansluiting op het distributie-net der centrale had gemaakt. Ditmaal betrof het een installateur, die een radio-toestel in ontvangst had genomen ter re paratie. Teneinde zijn cliënt niet zoo lang van radio-muziek verstoken te doen zijn, maakte hij eenvoudig een aansluiting op het distributie-net, waarvan de leiding in het huis aanwezig was. Op de bedenkingen van den cliënt had de in stallateur geantwoord, dat hij deze kwestie wel zou afwikkelen, hetgëfen echter niet gebeurd is. „Voor het gezin Van der Zwaag." De geld inzameling in de Indische buurt en omgeving ten behoeve van het gezin Van der Zwaag, wiens woonscheepje met huisraad op den 27sten De cember j.l. geheel afbrandde, bracht het mooie bedrag van f 308.61 op. Te zamen met de stor tingen op het politiebureau en de girorekening van den heer C. Floris is thans een bedrag bijeen van f 431.58. Het bedrag van f 500, noo dig voor den wederopbouw van het scheepje, dat belangeloos door werkloozen zal worden uitge voerd, is dus bijna bereikt. Dringend wordt ver zocht, ten einde dit voornemen voor het zoo zwaar getroffen gezin werkelijkheid te doen worden, de ontbrekende gelden alsnog bijeen te brengen door te storten op postrekening 69220 of te deponeeren op het bureau van oolitie te Heemstede, Raadhuisstraat 27. Vergadering „Indische Buurtvereeniging" Onder voorzitterschap van den heer J. Meskens, had Dinsdagavond de jaarvergadering plaats van de Indische buurtvereeniging. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat men ook dit jaar het financieele vraagstuk had kunnen oplossen, zonder dat dit was ge gaan ten koste van de ontspanning der kin deren, al is er dit jaar een klein nadeelig saldo Uit het jaarverslag bleek, dat dit jaar aan den autotocht 160 kinderen hadden deelgenomen en 40 aan het St. Nicolaasfeest. Het ledental be stond uit 65 gezinnen met ruim 200 kinderen van 5 tot 14 jaar. Het financieel verslag sloot met een nadeelig saldo van f 7.14. Als leden der controle-commissie werden be noemd de heeren W. Hofstee, G. van Bakel en N. Leuven. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Loerakker en J. Vester Het financieele vraagstuk blijft reeds ver schillende jaren de bestaansmogelijkheid der vereenigig bedreigen, mede door het bedanken van ouders van kleine gezinnen. Om hierin deels tegemoet te komen, heeft een der zaken- menschen in de Indische buurt een voorstel gedaan om bij afname van een dagelijksch be- noodigd artikel door de leden, voor elk dezer afnemers f 2.50 te storten als donatie. Dit voor stel werd voorloopig aanvaard en zal nader onder de leden bekend gemaakt worden. Mede tot versterking van de kas zal ook weer een kienavond worden georganiseerd op Zater dag 11 Februari. Hiervoor werd een commissie benoemd. Na een rondvraag, werd de vergadering ge sloten. Ontwikkeling en ontspanning voor werkloo zen Het algemeen comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkloozen heeft den heer Jan Wiegman alhier bereid gevonden op Dins dag 17 Januari des middags 2 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw een amusante teekendemon stratie te geven. Alle werkloozen zijn hierbij welkom. De ont spanningsgelegenheid zal dien middag gesloten zijn. „Stille Armen" Sedert de laatste verant woording mocht de commissie voor „Stille Ar men" te Heemstede nog de volgende bijdragen, waarvoor hartelijk dank wordt gezegd, ontvan gen. W. F. B. 20.—; W. B. 2.—; dr. H. A. J. v. S. 5.—; N. N. 5.—; A. N. J. B. 5.—; H. L. 3.— en E. J. F.—D. 1.50. De afbraak van de Vischhal op de Nieuw- markt is thans zoover gevorderd, dat men zich een goeden indruk van de nieuwe .situatie kan vormen. Slechts een wit gepleisterd brok muui steekt nog omhoog en ergens midden op het grondvlak, dat door de vischhal in beslag werd genomen, staan restanten van de monumentale zuil met de fonteintjes, die de hoofdpeilei vormde, waarop de daken in het midden van de ruimte rustten. Wanneer men thans van de zijde van de Prins Hendrikkade langs ds Gelderschekade naar de Nieuwmarkt wandelt, valt het op, hoe het stadsbeeld door het verdwijnen van de leelijke vischhal belangrijk is verbeterd. De massieve hoektorens van de oude St. Anthonies- poort zijn in hun volle lengte zichtbaar en de fraaie gevel aan den kant van den Zeedijk harmonieert kostelijk met den puntigen toren. Op de jubileumtentoonstelling „Uit de schat kamers der oudheid", welke in den afgeloopen herfst zoozeer de belangstelling heeft getrok ken, is in het bijzonder de zaal met vroege Chineesche bronzen bewonderd. Tot de fraai ste en belangrijkste inzendingen van de in die ruimte tentoongestelde collectie behoorde de serie bronzen van den in het buitenland ge- vestigden Nederlandschen verzamelaar, den heer J. F. H. Menten. Tot einde Maart zullen de prachtige stuk ken uit deze verzameling, waaronder zich eenige unica bevinden, nog in het museum van Azia tische kunst tentoongesteld worden. Het museum toont thans ook eenige aan winsten op het gebied van Indische beeld houwkunst en chineesche jade. Zondag haalden de parochianen van St. Willibrordus met blijdschap hun nieuwen pastoor binnen en in den stampvollen burcht van de Kruisvaart beloofden de vertegen woordigers van alle organisaties trouw en medewerking aan hun herder. Donderdagavond was dezelfde zaal in het St. Willibrordushuis weer tot in de uiterste hoeken gevuld, maar nu met leden van de mannelijke jeugdorganisaties, die afscheid kwamen nemen van hun enthousiasten en hard werkenden directeur, kapelaan J. van Dael, die door z. H. Exc. den Bisschop naar Den Haag is overgeplaatst. Een welkom dus, dat door een afscheid ge volgd werd. Twee geheel verschillende plechtig heden, maar één toch in hartelijkheid en op rechtheid. Want evenals Zondag was er weer die stemming van medeleven en men zag het den kapelaan en zijn jongens aan, dat dit heengaan iets voor hen beteekende. Kapelaan van Dael heeft hard gewerkt in de St. Willibrordus-parochie voor de jeugd, die zijn zorg zoo zeer behoefde. Hij bouwde de organi saties op en bracht ze tot bloei. Hij stichtte het Buitencentrum en bezorgde den jongens daar door iets, dat anderen hun benijden. En nu kwam deze jeugd den directeur danken en hem een rijk vruchtbaar priesterleven toewen- schen. De Kruisvaarders waren er en de St Jansknapen met hun leidsters. Men zag er de Verkenners, de Welpsn, de K. J. M.-ers en de voetbaljunioren. Zij vulden de zaal en zij brach ten, ieder op zijn eigen wijze, hun hulde aan den scheidenden priester, die zoo veel voor hen deed. Met pastoor Th. Vis en enkele andere geeste lijken had kapelaan v. Dael temidden van de jeugd plaats genomen en met aandacht luister de hij naar de hartelijke woorden, die men tot hem sprak. Pater Belt S. C.J. nam afscheid namens het St. Franciscus Liefdewerk. Hij eerde den ijveri- gen werker en roemde zijn arbeid. De Maria- Congregatie, de misdienaars en de acolythen brachten dank aan kapelaan V. Dael. Hopman Toepoel deed dat namens de Verkenners, Bal juw Versluys namens de K. J. C. en mej. v. d. Laan namens de St. Jansknapen. De jeugd zelt bleef evenmin achterwege en zelfs de kleinsten hadden hun woordje klaar. De assistent-dis- tricts-directeur van het Mannelijk Jeugdwerk kapelaan Jansen, dankte kapelaan v. Dael vooi; zijn hulp en voor den sterken band, dien hij gelegd heeft en die de parochie ook bindt met het district. Voor de groepscommissie sprak de heer Th. v. Mierlo, voor S.V.O. de voorzitter en de juniorenleider, de heeren Koch en v. d Horst, en voor de K. J. M. V. de voorzitter Harry Kraak. Pater Jansen O. P. schonk een boekwerk na-' mens de Kruisvaarders der St. Thomas-parochie, rector L. Beune, de algemeen moderator van de K. J. M. V., prees den oud-moderator van de K. J. M. V. Sint Frans en ten slotte bood de voorzitter van de Katholieke Actie, de heer C. Koot, met wel gekozen woorden het geschenk der jeugd aan, zijnde een fraai radio-toestel. Pastoor Vis gaf hierna uiting aan zijn spijt, c'at hij den kapelaan, dien hij nog als leerling op het seminarie had les gegeven, na enkele da gen reeds moest missen. Den jongens vroeg hij te blijven zooals kapelaan v. Dael hen ge maakt heeft. En eindelijk dankte dan kapelaan v. Dael zeli voor dit spontaan en hartelijk afscheid. Hij zei- de graag te hebben gewerkt voor de jeugd en hij uitte zijn dankbaarheid voor de hulp en medewerking, voor de volgzaamheid en kame raadschap, welke hij steeds mocht ondervinden. Blijft eenvoudig en blijmoedig je taak volbren gen, zoo vroeg de kapelaan, die ook zeide hoe jammer hij het vond, nu reeds de vaderlijke zorgen van den nieuwen pastoor te moeten ont- loopen. Ik dank jullie voor het prachtige ge schenk, zoo eindigde kapelaan v. Dael, en voor jullie liefde en vriendschap. Speciaal richtte de kapelaan zich nog tot Baljuw Versluys, die af; treedt en wordt opgevolgd door Baljuw v. d Hall. Na dit officieele gedeelte kwamen de jongens hun directeur voor de laatste maal de hand drukken en voor ieder van hen had de kapelaan een vriendelijk woord. Ten slotte namen de volwassenen afscheid en zoo groot was ook hun belangstelling, dat meer malen alle toegangen finaal geblokkeerd waren door den menschenstroom. De honderden bezoekers ontvingen een door Jan Lutz ge teekend portret van kapelaan v. Dael. Donderdag meerde aan den steiger van van Es en van Ommeren, de Ruyterkade, de Voor de scheidsgerechten bij de Ned. Spoor wegen zijn voor het ijdvak van 1 Januari 1939 t/m 31 December 1940 aangewezen als voorzit ters: ir. A. A. Boon, directeur N.V. Cementijzer „Wittenburg" te Amsterdam; mr. A. van der Deure, lid van Ged. Staten van Gelderland, te Bennekom; W. Drees, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; prof. dr. D. van Embden, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal te 's-Gravenhage; W Graadt van Roggen, secretaris-generaal van de Kon. Ver. tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, te De Bilt; ir. P. M. Montijn, di recteur van de Haagsche Tramweg Mij., te 's-Gravenhage; prof. dr. W. P. J. pompe, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht; prof. mr. B. M Taverne, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gra- venhage; dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Am sterdam. De lijst van cadidaat-leden voor het tijdvak van 1 Januari 1939 t/m 31 December 1939, op gegeven door de verschillende vakbonden, luidt als volgt: J. G. Balkestein, gep. agent op de stations te Den Haag; J. J. Merten, commies te Utrecht; H. M. E. Mosheuvel, werktuigkundige te Den Haag; J. H. Peters, chef de bureau te Utrecht hgb; W. Stoeller, hoofdopzichter sein wezen te Rotterdam, allen aangewezen door den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoor wegen. I. Lindeblad, le haltechef te Santpoort; J. C. Nieuwenhuijse, leerling-machinist d.d. wagen bestuurder te Hengeloo; C. Koorevaar, hoofd conducteur te Den Haag; W. le Feber, gereed schapsbankwerker 2e kl. te Tilburg wpc; J. C. Beljaars, onderladingmeester te Eindhoven, allen aangewezen door den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en Van Gend en Loos- personeel. J. B. Casteelen, hoofdconducteur te Utrecht; B. J. Dingshoff, machinist te Zwolle; H. Fre- mouw, le seinhuiswachter te Amersfoort; F. P. A. Landskroon, chef-commies te Utrecht; J. van Veen, ploegbaas te Opheusden, allen aan gewezen door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. A. A. W. J. van Hedel, opzichter le kl. te Eindhoven; C. E. Keet, wagenlichter te Amster dam; C. Potters, conducteur te Amsterdam C.S.; J. J. A. Theunissen, machinist te Nijme gen; H. J. C. Venings, commies op wachtgeld te Amersfoort, allen aangewezen door den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël." J. Augusteijn, voorzitter P.C.B. te Utrecht; L. Dompeling, le seinhuiswachter te Amster dam C.S.; A. Janse, machinist te Zutphen; A. G. Kenemans, le haltechef te Ermelo— Veldwijk; J. Kleingeld, le ploegbaas te Rotter dam, allen aangewezen door den Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De commissie van advies, bedoeld om de di rectie van voorlichting te dienen bij het geven van ontslag of andere strafmaatregelen, be staat voor het tijdvak van 1 Janauri 1939 tot en met 31 December 1940 uit de navolgende heeren mr. B. H. A. van Kreel te Amsterdam voor zitter; H. J. W. van Beugen te Huizen (N.H.) en F. L. D. Nivard te Rotterdam, leden. De heeren ir. M. H. Damme, J. Oudegeest en J. Hellemons zijn aangewezen als plaatsvervan ger onderscheidenlijk voor de heeren mr. B. H. A. van Kreel, H. J. W. van Beugen en F. L. D. Nivard, zeesleepboot „Achilles 6", geassisteerd door een Goedkoop sleepboot, met een baggermolen op sleeptouw. Zooals begrijpelijk trok deze voor de Amsterdamsche haven zoo ongewone verschij ning de algemeene aandacht, speciaal door den eigenaardigen gedrongen bouw en den kor ten zeer wijden schoorsteen. In den namiddag is het convooi wederom vertrokken. Het Gerechtshof zette de behandeling voort van de strafzaak tegen een 44-jarige vrouw en haar 25-jarigen zoon, verdacht van brandstich ting, meermalen gepleegd, met de bedoeling de verzekeringspenningen te innen. Niet slechts verhuisde dit tweetal verdachten opvallend dikwijls, maar binnen enkele jaren brak in drie woningen waar zij woonden onder verdachte omstandigheden brand uit. De Rechtbank had de ten laste gelegde fei ten niet wettig bewezen geacht, zoodat moeder en zoon, na eenige maanden in voorarrest te hebben doorgebracht, vrij werden gesproken. De Officier van Justitie ging echter van dit vonnis in hooger beroep en op 30 November diende de zaak, waarin een groot aantal getui gen was opgeroepen, voor het Gerechtshof, ge- oresideerd door mr. Joh. M. Jolles. De verdachten zouden in den nacht van 27 op 28 Juli 1935 brand hebben gesticht in hun woning in de Jan van Riebeekstraat, waar de inboedel vrijwel geheel in vlammen opging. Een jaar later woonde het tweetal in de Hob- bemastraat te IJmuiden. Hier woedde een felle brand en ging de inboedel verloren. De ver zekeringsmaatschappij betaalde in beide ge vallen een schadeloosstelling uit, welke aan zienlijk beneden het verzekerde bedrag lag. De vrouw huurde toen een huis aan den Hoogeweg te Amsterdam. Hoewel de zoon werkloos was, bedroeg de huur niet minder dan f 57.50 per maand, hoewel ook de vrouw, die de toekomst uit de kaarten pleegt te voor spellen aan goedgeloovige lieden, niet over inkomsten of fondsen van belang beschikt. Ook in, die woning brak, onder mysterieuze omstandigheden een felle brand uit, weer ging de inboedel, die hoewel zeer schamel ver zekerd was voor f 6000, verloren. Beide bewo ners waren afwezig toen de vlammen de ven sters uitsloegen. Korten tijd later werden beide menschen gearresteerd; zij ontkenden zoowel voor de politie als voor de Rechtbank en het Hof iedere schuld. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor voor het Hof requireerde de procureur-generaal tegen elk vier jaar gevangenisstraf. Het Hof echter was door het getuigenver hoor nog niet voldaan en bij een interlocutoir arrest werd heropening van het getuigenver hoor gelast, alsnog werden tien getuigen ge dagvaard. Dit getuigenverhoor is thans gehouden. De politiedeskundige, C. J. van Ledden Hulsebosch, kon niet met stelligheid zeggen, welke brandbare stoffen gebruikt zijn, daar hij geen resten heeft gevonden. Heel verdacht vindt desk. het ook, dat er ontploffingen zijn gehoord, waarvan geen logische verklaring kan worden gegeven. Bij het slot van het verhoor van deskundige Van Ledden Hulsebosch, vroeg de president hem: „Denkt u bij iederen brand aan opzet, aan brandstichting?" Neen zoover wil desk. niet gaan. „Ik wel," zegt de president. Een getuige, die woont boven de uitgebrande woning van verdachten, vertelde, dat hij vier zware dreunende geluiden als ontploffingen had gehoord, vlak voor de brand uitbrak. Het beangstigende was geweest, dat getuige gelui den had gehoord in de woning', waarin zich geen menschen bevonden. Getuigen vertelden nog over de schamele in boedels, die door de verdachten hoog waren verzekerd, de moeilijke financieele omstandig heden van deze „de B--branden". De moeder deed ter zitting het woord. Zoo nu en dan vulde de zoon haar verklaringen aan. Fel ontkende zij ook maar iets met misdrijven te maken te hebben. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, vond geen termen aanwezig om zijn uitvoerig requi sitoir in de vórige zitting gehouden, aan te vullen. Spr. persisteerde bij zijn eisch: vier jaar gevangenisstraf voor moeder en zoon. Hij vorderde bovendien de gevangenneming van het tweetal bij het uitspreken van het arrest. Hunnerzijds bleven ook de verdedigers, mr. J. C. van Laar en mr. dr. A. Sternheim, bij hun conclusie tot vrijspraak. Arrest 26 Januari. De ploeg van Boekarest heeft voor de tweede maal tijdens haar bezoek aan ons land een ne derlaag geleden: ditmaal was het de A.IJ.H.C., welke voor een zege op de Roemenen zorgde, al waren de cijfers niet zoo hoog als Woensdag avond te Den Haag. Het was een aardige wedstrijd, waarin de Nederlandsche voorhoede, bestaande uit Lam- merts, Golven Tervaert en Suurbeek, zeer veel op het ijs stond, uitslifttend met het doel, den Hollandschen spelers nog zooveel mogelijk oefengelegenheid voor de aanstaande wereld kampioenschappen te geven. Twee van de vijl doelpunten hebben niet de Canadeezen gemaakt, waarmede het bewijs geleverd is, dat de doel punten heusch niet alleen van Brazier en Mar tin behoeven te komen. De twee laatste heb ben overigens verscheidene malen pech gehao bij het schieten, terwijl de Roemeensche doel- verdediger Ratiu uitstekend zijn kooi bewaakte, bijgastaan door den voortreffelijken achterspe ler Anastasiu. Een grootschen indruk heeft echter het spel der gasten niet gemaakt; slechts bij vlagen werd er goed gecombineerd, maar dan was de voor hoede ook inderdaad gevaarlijk. In de eerste periode scoorde Martin alleen, waarna Boeka rest in den tweeden speeltijd gelijk maakte. Suurbeek en Benjamins zorgden vervolgens voor echte Amsterdamsche doelpunten, zoodat het laatste gedeelte aanving met een 31-voor- sprong der A. IJ. H. C. Spannend werd de kamp teen Boekarest den achterstand verkleinde, maar Martin maakte aan alle onzekerheid een einde door kort achter elkaar tweemaal te doel punten. Een enkel incidentje daar gelaten, haa ae wedstrijd een prettig verloop. Het was een goede training voor hen, die in aanmerking ko men om naar Zürich en Bazel te worden uit gezonden. Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur; Ledenverg. Trampersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Tentoonstelling „Het Ras konijn". Brinkmann, Gr. Markt: Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, 8.15 uur; Ned. Nat. Hist. Vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffclaar: Expositie 105 uur. Tcylermuseum: Expositie 114 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Katja", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De geheimzinnige Mr. Moto", „Meis jes van de H. B. S.", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Drie kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur- Frans Hals: „Als ik koning was", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON. 12 Jan. (Reuter.) Het Congres is getroffen door de gematigdheid van de boodschap van Roosevelt over de defensie. Er schijnt weinig twijfel aan te zijn, dat de aanbevelingen van den presi dent zonder ernstige oppositie zullen worden goedgekeurd. De berichten uit Europa op de frontpagina's der dagbladen vergemakkelijken zeker een aan vaarding der aanbevelingen. De waarschuwing- die door de officieele „Deutsche Diplomatisch- politische Korrespondenz" ten aanzien van de neutraliteit tot Nederland gericht is, wordt door de dagbladen gepubliceerd als in het belang on middellijk volgende op de besprekingen van Chamberlain te Rome. Zij heeft ongunstig com mentaar gewekt in de wandelgangen. Een lid van het Congres heeft tegenover Reu ter verklaard: „Niemand, die veilig wil zijn vooi fascistische interventie, kan zich veroorloven ongewapend te zijn. Een volgenden keer zullen zij eischen dat wij de Amerikaansche Joden id concentratiekampen plaatsen. Er is slechts één manier om met ze om te gaan, n.l. den dikken stok van Teddy Roosevelt bij zich dragen." BRUSSEL, 12 Jan. (Belga.) De chef van he kabinet van Spaak heeft hedenavond verklaard, dat alles wijst op een spoedige overeenstemming met Burgos. Bevestiging hiervan, zoo voegde hiJ hieraan toe, wordt verwacht. Als protest tegen de opschorting van den betalingsdag van steungelden op den daarop volgenden Donderdag, demonstreerden Donder dagmiddag ongeveer 2000 werkloozen voor het stadhuis te Utrecht. Een deputatie van vier personen betrad het stadhuis en verzocht toegelaten te worden to* den' burgemeester, dr. G. A. W. ter Pelkwd* of wethouder Zegers. De burgemeester achtte geen termen aanwezig, de deputatie, welke een verzoekschrift wenschte te overhandigen en nader toe te lichten, te ontvangen. Het ver zoekschrift werd daarop ter plaatse afgege ven, waarna de afgevaardigden zich verwijder den. Een en ander had ten gevolge, dat in den loop van den middag ernstige relletjes voor vielen, waarbij de politie krachtig moest in* grijpen, om de orde te herstellen. Daar groote massa demonstranten een ernstige be lemmering vormde voor het verkeer in de nauwe straten van den binnenstad en belang rijk nadeel dreigde te veroorzaken voor den winkelstand, trachtte de politie met vaste hand de demonstranten te verspreiden. Zij sloegen evenwel geen acht op de beve en van de politic Deze ging tot straffe maatregelen over, toen een der demonstranten een inspecteur van p°" litie aanviel en men zich in verschillende ste gen, grenzende aan de groote woonhuizen, te buiten ging aan wandaden. Verschillende de monstranten probeerden in deze stegen vracht auto's om te werpen en bakfietsen bijeen te brengen, om met deze barricades de politie bij het treffen van haar maatregelen ernstig te belemmeren. Met de blanke sabel en den gummistok maak ten de agenten schoon schip, waarbij gevoe lige klappen werden uitgedeeld. Een der de monstranten zakte op den Steenweg ineen; hij werd een aangrenzenden winkel binnengedra gen, waar geneeskundige hulp werd verleend Voor zoover bekend, heeft het handgemeen geen ernstige gevolgen gehad Er is geen en kele arrestatie verricht. In de achtste ronde van het tournooi te Leningrad won Tolouch van Rabinovich eh Konstantinopolsky van Panov. De partij tus schen Makagonov en Belavenetz eindigde id remise. Alle andere partijen werden afgebroken- De deelnemers vertrekken vandaag naar Mos kou, waar het tournooi wordt voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4