Faillissementental beneden dat van voor de crisis Garage R.A.B.O. JAARLIJKSCHE OPRUIMING N.V. WED. OOSTEN ZOON'S Haarlem, 13 Jan. 184 UITGESPROKEN FAIL LISSEMENTEN IN 1938 ONZE Krijgt een eend ooit kippevel? VRIJDAG 13 JANUARI 1939 Bijna een derde der gevallen gaat handeldrijvenden middenstanders, manu- facturiers en sigaren winkeliers aan ^at de cijfers vertellen Wie failleerden Vs, t>Ct. taar voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Casthuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS R. K. Volksbond 1939: een jaar van actie Jubileum begint Maandag 16 Januari a.s. des morgens ÏO uur ZATERDAG IS DE ZAAK GESLOTEN ZIE DE ETALACES COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORIS5TRAAT 13-17 HAARLEM Veilig Verkeer Over examinatoren bij het rij-examen Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen UITVOERING „MISSA SOLEMNIS" Door de Christ. Oratoriumver. op 19 Januari VAK- EN ONTWIKKELINGS CURSUSSEN Lezing over de beteekenis der beurzen DE NESTOR VAN DEN RAAD Midza-combinatie Haarlem Openbare aanbestedingen Schilderijententoonstelling kunstzaal de Bois Feestavond van de Graal Uitspraken Rechtbank Rijkspostspaarbank Eigen Tuin" en „Zonder Werken Niets" Hollandsch Bloembollenkweekers- genootschap Postduivenvereeniging de Luchtgids AGENDA Bioscopen 14 Januari t Bioscopen Programma Radio-Centrale ONDERDAK VERLEEND AAN VREEMDELINGEN VERKOOPINGEN Landarbeider heelde rijwielen De „nieuwe klant" gearresteerd „Electrisch Materieel" BURGERLIJKE STAND STAD t>e arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft deze week de volgende faillissementen Uitgesproken: geene. Zoo luidt de laatste weken herhaaldelijk het officieele bericht, dat wij van de griffie ontvangen. Het aantal faillissementen *'ordt werkelijk ieder jaar minder en het haalde in het afgelopen jaar zelfs bedui dend beneden het peil van voor de crisis, yan 209 in 1928 tot 195 in behandeling g'e- homen faillissementen in 1938, waarvan er dog li vernietigd werden, zoodat het totaal van 184 belangrijk lager ligt dan voor tien Jaar. En dat terwijl in 1932 nog gemiddeld lederen dag iemand in dit arrondissement failliet werd verklaard en de drie daarop- v°lgende jaren al heel weinig verandering hl dit ongunstig gemiddelde brachten. Mag dit feit, aan den eenen kant tot ver- ■jeugnis stemmen, a&n de andere zijde staat, in de jaren, waarin de crisis haar hoogte- PUilt bereikte, zeer talrijken, wier financiën h'et op uiterst stevige fundamenten rustten, eeds gevallen zijn. Bovendien zijn er uit den aard der zaak velen, I e een accoord sloten, dat veel en veel lager dan de nominale schuld groot was. En tenslotte werden 85 van de 184 faillisse menten opgeheven bij gebrek aan actief (in 937 ng py ggn totaal van 222), hetgeen wil ,a8gen, dat in bijna de helft der gevallen de aten zoo gering waren, dat de kosten zelfs ftl®t verhaald konden worden. Opmerkelijk groot is in verhouding het *antal faillissementen bij den handeldrij venden middenstand en bij de bouwvakken. Niet minder dan 57 winkeliers werden in het afgeloopen jaar failliet verklaard, ruim 39 pCt. van het totaal. Hieronder waren Vooral manufacturenhandelaren en siga renwinkeliers. In iets minder mate ook de hakkers en de slagers. Onder de 25 faillissementen in de bouwvak- eh zijn naast aannemers, ook timmerlieden en Metselaars gerekend. herder failleerden een aantal kleine N. V.'s rehige kantoorbedienden, arbeiders, handels reizigers en vertegenwoordigers, weinige nala- "schappen en een miniem aantal fabrikanten Ihdustrieelen. ^.Er zijn uit deze cijfers conclusies te trekken k6j voor den handeldrijvenden middenstand e hüg bemoedigend zijn. Daar kan echter te- etiover worden gesteld de onontkenbare gun- invloed van de vestigingswet kleinbedrijf. an (je 47 personen, die in de maanden Sep- "hiberOctober van het jaar 1936 failleerden °en nog bijna 300 faillissementen werden uit sproken) waren niet minder dan 21 winke- dat is bijna 45 pCt. Vergeleken met de 30 -- van dit jaar beteekent dit dus een ver andering tot op 2/3. vit de cijfers over de laatste 10 jaren zijn andere interessante conclusies te trekken j deed de crisis zich het sterkst gevoelen 1932 toen 367 faillissementen werden uitge- lo!?hen. Was in de jaren daarvoor, ook na het getal slechts weinig gestegen 209 V0O] V0q] 'r '28, 218 voor '29, 234 voor '30 en 255 'r "31. van een daling in de jaren daarna Weinig of niets te bemerken. In 1935 was aantal zelfs 1 hooger dan het jaar daar- toen het 343 bedragen had. belangrjjke daling bracht eerst 1936 met faillissementen. En van toen af ging het j groote sprongen omlaag tot 222 in 1937 en 5 behandelde faillissementen in het vorige Van iedere» dag een faillissement in 1832 zijn we nu reeds gedaald tot Iedere 3 dagen één, een vermindering van vrijwel 50 Pet. - een vergelijking te kunnen maken over a laatste vier jaren geven wij hieronder de Jfers voor dd maanden September-October van a dier jaren. f» 1935 failleerden in dat tijdvak 67 perso- e"; 41 faillissementen werden opgeheven. hieronder waren 18 winkeliers (rijwielhan- öelaren, kruideniers, slagers) en 14 menschen, J® direct of indirect iets met de bouwvakken 'baande hadden (timmerlieden, aannemers, "cahoors)Een der aannemers was tevens j,, "sionhouder. Ook een koopman in strand- j, "eding, eigenaar van een haring en zuur- enkele caféhouders, 9 handelsfirma's jjieest N.V.'s), eenige veehouders, arbeiders en ""bouwers zijn in dit getal begrepen. w"et volgende jaar, 1936, waren er over deze vinden 47 faillissementen: 26 werden opge ien. Afmaal bedroeg het aantal winkeliers 21. Er waren 4 faillissementen in de bouwvakken. Naast verschillende groote fabrieken sneuvel den die maanden een consumptie-ijsbereider, een populierenhandelaar en een bierbottelaars- knecht. In 1937 failleerden 5 winkeliers en 3 bouw vakarbeiders. Het totaal aantal faillissementen bedroeg 28. En over 1938 waren de cijfers over deze maan den: 38 faillissementen, waarvan 11 winkeliers en 6 personen met een functie in. het oouwbe- drijf. De laatste weken is het meermalen voor gekomen, dat er in het geheel geen faillis sementen werden uitgesproken. Moge deze gang van zaken, nu tot de zeldzaamheden behoorend, spoedig normaal genoemd kunnen worden. Gisterenavond werd de eerste ledenvergade ring van den R.K. Volksbond in het jaar 1939 gehouden. Op deze vergadering, die onder voor zitterschap stond van den heer J. Ph. Castri- cum, werden het werk en de actie voor het jaar 1939 besproken. In de Nieuwjaarsrede wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan het werk der diplomaten in het afgeloopen jaar. Ook de bin- nenlandsche en plaatselijke toestand werd uit voerig besproken. Het plan-Westhoff kan mis schien iets goeds uitwerken. De onderafdeelingen van den R.K. Volks bond hebben in 1938 op sociaal, cultureel gebied veel mooi werk verricht. De voorzitter bracht bijzonder dank aan den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, voor den daadwerkelijken steun, dien deze aan „Winterhulp" en aan den R.K. Volksbond verleend heeft. Het ledental bedroeg op eind December 2293, zoodat 1938 23 nieuwe leden gebracht heeft. Dank werd gebracht aan alle personen, die in het afgeloopen jaar voor den Bond en zijn on derafdeelingen gewerkt hebben, vooral aan den geestelijken adviseur van den Bond, kapelaan P. Poppen, die zoo'n groot aandeel heeft gehad in het werk, in het bijzonder in het werk van de Commissie voor Geestelijke Belangen. Het overleden bestuurslid, de heer G. Tel- man, werd met een paar waardeerende woor den herdacht. Daarna stelde de voorzitter het program voor 1939 aan de orde. Vooral over de Nieuwe Ge meenschap sprak de heer Castricum zeer uit voerig. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen vroeg spreker aller steun en medewerking. Tot slot bracht spr. dank aan den heer G. Schol ten, die in het afgeloopen jaar de financieele zaken van den Bond in zulke goede banen heeft geleid. De geestel. adviseur van den Bond kapelaan P. Poppen antwoordde met dank aan het be stuur voor de serieuze wijze, waarop het in 1938 den R.K. Volksbond heeft weten te leiden. Hij spoorde de leden aan, zooveel mogelijk lid te worden van de H. Familie, als onderdeel van de Katholieke Actie. Op Maandag 16 Januari a.s. zal de heer L. van Sikkelerus, welbekend als secretaris van de AJR.K.A., wonende Jelgersmastraat 38, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als ambtenaar bij de belastingen. De vereeniging voor Veilig Verkeer te Haar lem hield gisteren in de muziekzaal van Brink- mann een algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van overste A. M. M. van Loon. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. J. H. van Gelderen, bleek, dat dank zij een be teren toestand der financiën een grootere acti viteit kon worden ontplooid. Aan de verkeers- examens namen niet minder dan 62 scholen deel. Toch daalde het ledental van 770 tot 673. Voor dit jaar staat een „niet-ongelukkenwed- strijd" voor chauffeurs op het programma. De secretaris deelde tenslotte mede, dat hij door' drukke werkzaamheden deze functie genoodzaakt was neer te leggen. Als bestuurslid zal mr. van Gelderen blijven, terwijl de heer A. J. Schalekamp zich heeft bereid verklaard het werk als secretaris te willen verrichten. Ook de penningmeester, de heer L. Molijn, wenschte zijn functie neer te leggen. Uit zijn verslag bleek, dat de financiën geen enkele re den tot klagen geven. Op 30 Juni van het afge loopen jaar bedroèg het batig saldo 389,84. De verkeersexamens kosten ditmaal niet zooveel als andere jaren, dank zij de groote medewerking van hoofden van scholen en oudercommissies. De heer J. E. Everard werd tot nieuw be stuurslid gekozen; herkozen werden de heeren A. J. Schalekamp en H. v. d. Weyer. In plaats van ir. M. A. Maas, het tweede scheidende be stuurslid, werd dr. C. Spoelder gekozen. Bij de rondvraag drong de heer Kamps er op aan het verkeersonderwijs op de Middelbare scholen in te voeren. Kan de vereeniging niet eenige bemoeie nis krijgen bij het afnemen der rijexamens, b.v. doordat de examinatoren uit den kring der leden benoemd worden? De heer Kemps was van meening, dat de 148 examinatoren die thans de rijexamens afnemen te zeer be langhebbend zijn bij het al of niet slagen van de candidaten. De secretaris antwoord de dat dergelijke klachten beter via den A. N. W. B. of K. N. A. C. te berde kun nen worden gebracht. Besloten werd een brief tot den bond te richten met het verzoek de mogelijkheden te onderzoeken om in dezen eventueel in sa menwerking met andere organen iets te doen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Schneider Velke mogelijkheden worden over wogen om het ledental te doen stijgen, deelde de heer Schalekamp mede, dat thans getracht wordt de groote werkgevers te bewegen hun personeel en-bloc lid te laten worden. Gisteren hebben de oudjes in dit Tehuis het weer buitengewoon goed gehad. Ze noemen het Ten Pierikdag, maar eigenlijk was het Vrouwe Frederika Soetermans, wier naam verbonden is asnften schenking, indertijd gedaan en die me» aldus bedoelt te eeren. Nadat er al den geheelen dag was getracteerd, kwam men.des avonds in de ontspanningszaal bijeen om rustig te genie- Beethoven's „Missa Solemnis" ontstond in de jaren 1818—1823. Aanvankelijk bestemd om in 1820 bij de wijding tot aartsbisschop van zijn leerling aartshertog Rudolph uitgevoerd te wor den, kreeg het werk gaandeweg afmetingen, welke die van een gelegenheidscompositie verre overschreden. Het zou eerst 1823 worden aleer de partituur der missa den vorm verkregen had, zooals wij die thans kennen. In Beethoven's oeuvre neemt de Missa So lemnis een volkomen logische plaats in. Na de geweldige symphonische scheppingen (8 sym- phonieën waren voltooid), waarin Beethoven's visie op het „leven" in alle mogelijke vormen tot volledige uiting wordt gebracht, mag een belijdenis als deze, onmiskenbaar en onloochen baar de uiting van een diep religieus gemoed, als noodzakelijk beschouwd worden. Hoe tracht Beethoven het mysterie van de Godheid te doorschouwen? Als 'n „worstelend" mensch in de eerste plaats (de partituur draagt hier op meerdere plaatsen sporen van), maar dan toch ook als een „ge- loovig" mensch. Hoog boven alles uit steekt Beethoven's genie en Beethoven's warm menschelijk hart, dat zijn eigen taal spreekt en ons slechts vraagt ver staan te worden. „Vom Herzen, möge es zu Herzen gehen", schreef de componist boven in de partituur; moge ook ditmaal zijn wensch in vervulling gaan. I. Kyrie Een smeeken om erbarmen, een aanroepen van den Heer (Kyrie eleison), gevolgd door een bede tot den Middelaar (Christe eleison)waar op de eerste aanroep zich in gewijzigde sprake weder doet hooren. II. Gloria Een schildering van de macht des Scheppers in Zijn oneindige verscheidenheid. Sterk con- trasteerende episoden worden ons ten toon ge steld, tot één groot geheel gebonden door de bewonderenswaardige aanwending en verwer king van „het motief." Beethoven toont zich hier den grooten symphonicus, den genialen bouwheer, die een gloriatekst niet uit den weg gaat, integendeel, met welgeallven zich er van meester maakt en gebruikt tot den opbouw van het monumentale geheel. III. Credo De geloofsbelijdenis: hier bij Beethoven een stuk muziek, vervuld yan kracht, getuigend van Ludio. v. Beethoven, de schepper van de Missa Solemnis een rotsvast geloofsvertrouwen: Het is alsof de componist hiertoe de volle maat van zijn ener gie tot uitdrukking heeft willen brengen; hij heeft zich in het gebruik zijner middelen dan ook niet de minste beperking opgelegd en eischt van zijn uitvoerenden en van zijn toehoor ders een uiterste gespannenheid. Tot de schoonste gedeelten van het Credo behooren wel het „Et incarnatus est", het won der van de mensch wording van den Zoon van God, het „Crucifixus" en de geweldige dubbel- fuga „et vitam venturi saeculi, amen." IV. Sanctus Een vol heiligen schroom tegemoet treden van het goddelijk mysterie „sanctus, sanctus Domine Deus Sabaoth", een in diepste aan dacht en devotie ontvangen van de gelukbren gende boodschap (solo-viool) „benedictus qui venit in nomine Domini", vormen de factoren, die het stempel op dit gedeelte der Missa druk ken. V. Agnus Dei Vooraf gegaan door den bas-solist in een ge leidelijke stijging der menscheljjke en instru mentale stemmen, zwelt de roep om goddelijke bijstand (miserere nobis), een bijstand, die ons den „innerlijken en uiterlijken vrede" moet brengen (dona nobis pacem). Op zeer origineele wijze heeft Beethoven dit verlangen naar vrede verklankt. Het is alsof hij ons een groot aan gelegd schilderij toont, waar vredesstemmin- gen en oorlogsrumoer om den voorrang strij den. Maar de vredesidee overwint tenslotte en met het intoneeren van het vredesthema door het volledige uitvoeringsapparaat sluit het werk plechtig en energiek af. ten van schoone muziek en liederen, ten gehoore gebracht door het Symphonie-Ensemble „Or pheus", onder leiding van den heer N. de Zwa ger, den heer en mevrouw Bruin, mevrouw Ëtrootman e.a. Door afwisseling van zang en orkest kreeg elk v/at wils. Geestdriftig handgeklap, bisgeroep, waaraan ook meermalen werd voldaan, glunde re en blije gezichten, bewezen ditmaal weer, v/elk een mooi werk het is, ook op deze wijze licht en vreugde te brengen in het vaak een zame leven van „den ouden dag" en van de ge brekkiger:. Een hartelijk „Tot weerziens" vorm de het slot van dezen mooien avond. Onder groote belangstelling van de deelne mers aan de cursussen van het Centraal Comité voor werkloczen werd Donderdagavond een lezing gehouden over de beteekenis der beurzen van Goederen-, Geld- en Effectenhandel. De spreker van dezen avond, de heer E. A. van de Haar, ambtenaar van den Gem. Dienst der Werkloosheidsbestrijding alhier, gaf eerst een beknopt overzicht over de grondbeginselen der economie en een nadere verklaring over de veel voorkomende termen en uitdrukkingen. Daar na gaf hij een historisch overzicht over het ont staan en de werking van de Nederlandsche Bank als circulatiebank en hield verder een zeer uitvoerige beschouwing over de praktische werking der beurzen en de beteekenis hiervan voor mensch en maatschappij. De'lezing werd met buitengewone belangstelling gevolgd, het geen bleek uit het feit, dat een groot aantal aanwezigen vragen stelde, waardoor een aan gename gedachtenwisseling ontstond. De voorzitter van de propagandacommissie dankte namens de aanwezigen den spreker voor den leerzamen avond en deed onder groote in stemming van de aanwezigen een beroep op zijn medewerking de verschillende details van het economische vraagstuk nader te willen be handelen. De nestor van den raad, de heer M. de Braai, heeft zich voor de A.R.-partij niet meer her kiesbaar gesteld wegens zijn leeftijd. De heer de Braai heeft niet minder dan 39 jaren zitting in den raad gehad, wanneer hij straks heen gaat. Nadat vorige week de Midza-combinatie was opgericht, is gisteravond in café-restaurant Brinkmann op de Gr. Markt een propaganda- vergadering gehouden, waarop staande de ver gadering ruim 60 deelnemers zich bij de combi natie hebben aangesloten. Binnen korten tijd zal door advertenties nader bericht omtrent deze actie worden gegeven. Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben aanbesteed: Het bnderhoud van den pro vincialen weg HaarlemSchipholDiemen, van den Spieringweg in den Haarlemmermeerpolder tot aan het viaduct over de spoorbaan Am sterdamUtrecht, en van den provincialen weg Heemstede—AalsmeerUithoorn, van het Wip perplein te Heemstede tot de Thamersluis te Uithoorn, in de gemeenten Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Heemstede, Aalsmeer en Uithoorn gedurende het jaar 1939. Laagste inschrijfster N.V. de Geruischloow Wee te Heemstede vbor f 38.700. Verder hebben zij aanbesteed het onderhoud van de provinciale wegen van het pontveer over het Noordzeekanaal tot het strand te Castri cum aan Zee, van den Spaarndammerdijk nabij Spaarndam tot aan den oostelijken Ringdijk van de Wijde Wormer, van Beverwijk tot Uit geest en van den Zaanlandschen Communicatie- weg aan het voormalige Assummertolhek tot Waarschijnlijk niet, maar U zeker wel! Bijvoorbeeld als U des avonds tusschen ijs koude lakens gaat liggen, wat toch 'n overbodige kwelling is, omdat Rheumalana La kens, van geschoren ilanel, heusch niet duur en veel warmer en gezonder zijn. Een uitkomst als U rheuma- tisch bent! aan de Nauemasche vaart nabij den Watertoren, in de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Assendelft, Uitgeest, Castricum, Limmen, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Westzaan, Wijde Wormer, Be verwijk en Heemskerk, gedurende het jaar 1939, in 3 perceelen. Ingeschreven werd als volgt: laagste per ceel I voor 26.840, J. Ooms Dzn., A venhom; laagste perceel II G. Bruin te Bobeldijk voor 17.119; perceel III dezelfde inschr. voor 7588. Massa I, II en III samen: C. J. Bos- land te Aalsmeer en M. Gortenmulder te Diemen 51.115. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat te Haarlem heeft aanbesteed het onderhouden van de rijkszeewerken, buitendui nen en rijkshavenwerken op Vlieland gedurende de jaren 1939 en 1940. Laagste inschrijver: C. J. Kooiman te Har- lingen voor f 36.890. In de kunstzaal de Bois aan den Kruisweg wordt van 11 Januari tot 11 Februari een ten toonstelling gehouden van schilderijen door Ma ria Blans, oud-leerlinge der rijksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam, en Cees Bol ding, die aquarelschetsen uit Italië exposeert. De tentoonstelling is geopend alle werkdagen van 9 tot 5 uur. PAN JAAR D - BOgJUt Woensdag werd in de Leonarduszaal aan de Leidschevaart een door Graalleden verzorgde avond gegeven als besluit van de reeds in hui- selijken kring en in de verschillende parochieele. afdeelingen gevierde Kerstfeesten. Het tooneelstukje „Het Kerstfeest der kinde ren" dat zeer levendig en natuurlijk gespeeld werd, beeldde twee manieren van Kerstmis vie ren uit. Het eerste bedrijf toonde het gezin met het wereldsche Kerstfeest, alleen bedacht Pp ca deautjes en uiterlijke pret; in het tweede bedrijf werd op initiatief van een paar logeetjes een „echt Kerstfeest" gevierd, stilletjes in het schuurtje bij de konijnen en de marmotjes, maar met een kribje en Maria en Jozef en echte Kerstliedjes. Daarna werd op een origineele wijze „De Rei van Edelingen" uit Vondels Gysbreght uitge beeld. De declamatie werd zeer goed gezegd. De films „Driekoningen" en „De Nieuwe We reld" van den Filmraad van de Graal hadden groote belangstelling. Een bijzonder woord van waardeering verdient het Gra alkoortje dat den avond opluisterde door één- en meerstemmige liederen; vooral het mooie liedje „Er was een Maegdeke suver en net" werd wel bijzonder goed weergegeven en oogstte veel succes. Aan het einde van den avond sprak de hoog eerw. heer Plebaan F. Filbry een woord van dank vbor het aangebodene en een woord van waardeering voor de Vrouwelijke Jeugdbewe ging. Buiten de reeds gepubliceerde uitspraken heeft de Haarlemsche rechtbank nog de volgende ge daan: J. S„ bouwkundige, wonende te Rotterdam, thans ged. „Oplichting" en „Valschheid in ge schrifte"; een jaar gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. W. E. S-, metselaar, wonende te Haarlem. „Veroorzaken van lich. letsel door schuld"; een maand hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motPrrij tuigen te besturen voor den tijd van een jaar o.v., benevens toewijzing civiele vordering tot een bedrag van f 111.75. H. A„ werkman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Jachtwet". Vonnis kantonrechter Haar lem bevetigd. F. A. W., handelsreiziger, wonende te 's-Gra- venhage. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet" Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. C. D. v. H„ aardappelboer, wonende te Haar lem. „Straatschenderij"; drie maanden tucht school voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorw. W. N. D„ leerling-schilder, wonende te Haar lem. „Straatschenderij"; drie maanden voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorw. F aillissementen Op woensdag 11 Januari 1939 werd door de arrondissements-rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: J. Huysen, van beroep fotograaf, wonende te Haarlem, Zijlweg 15. Rechter-commissaris mr. C. G. Bijleveld. Curator mr. J. Deenik, advocaat en procureur te Haarlem. In den loop der maand December werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes in gelegd 551.815.69 en terugbetaald 496.956.03. Derhalve is meer ingelegd dan terugbetaald I 54.859.66. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 313. Door de gecombineerde Volkstulnvereenigin- gen werd gisterenavond een cursusavond ge houden, waar door den heer J. Henderikx te Overschie het onderwerp „Stites tof "-meststoffen werd behandeld. Nadat de voorzitter allen welkom had gehee- ten, kreeg spreker het woord. Hij wist door zijn duidelijk betoog de aanwezigen te boeien. Ver schillende factoren werden beschouwd, waaruit duidelijk bleek dat het gebruik van stikstof meststoffen van groot belang is voor diverse cultures. Alleen het juiste gebruik ervan was voor ve len nog onbekend, zoodat uit deze bespreking veel te leeTen viel.- Na de pauze werden door spreker nog ver schillende vragen op de meest duidelijke wijze beantwoord. Met een dankbaar applaus werd deze avond door den voorzitter gesloten. Op 27 Februari zal te Haarlem de 59e alge meene vergadering van het Hollandsch Bloem- bollenkweekersgenootschap gehouden worden. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zater dag en Zondag, 14 en 15 Jan., haar jaarlijksche tentoonstelling in gebouw Flora, Pretoriaplein te Haarlem. Vele mooie exemplaren zijn ingeschre ven en noodigen tot een bezoek uit voor lief hebbers. Gebouw St. Bavo: H.GK., 8 uur; Ledenverg. Trampersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Tentoonstelling „Het Ras konijn". Brinkmann, Gr. Markt: Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, 8.15 uur; Ned. Nat. Hist. Vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uuf. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gem. Concertzaal: Benedenzaal: Geloof ea Wetenschap, 8.15 uur; H.O.V.-concert, 8.15 uur.' Rembrandt: „Katja", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: ,De geheimzinnige Mr. Moto", „Meis jes van de H. B. S.", 2 en 8.15 uur. Luxor.Drie kameraden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als ik koning was", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Pluimveeten toonstelling 9 10 uur; Geel Wit. 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: „De terugkeer van Peter Grimm", 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaa.1 De Bois: Expositie 95 uur. Kcstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Remibrandt: „Katja", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De geheimzinnige Mr. Motto", „Meisjes van de H.B.S.", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Drie kameraden". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als ik koning was", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 14 Januari Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.00 Keulen, 920 Parijs R„ 9.30 Radio PTT Nord. 9.50 Pauze, 10.00 Parijs Radio 10.20 Radio PTT Nord, 12.20 Brussel N., 1.30 Keulen. 2.50 Pauze, 2.55 Brussel Fr„ 320 Keulen, 5.20 Brussel Fr.. 5.50 Boedapest of Di versen, 6.20 Brussel Ned., 7.50 Straatsburg, 8.20 Brussel Fr.. 9.20 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned.. 920 Diver sen, 1035 Londen Reg., 11.20 Droitwich, 3.05 Londen Reg., 3.50 Droitwich, 9.45 Londen Reg., 10.00 Droitwich, 11.05 Londen Reg., 1120 Droit wich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogr.; 8.0012.00 Diversen. Tegen een hospita van een 46-jariger. Pool se hen koopman en een 26-jarig Duitsch meisje, beiden vluchtelingen uit Duitschland, is proces verbaal opgemaakt, daar zij geen kennis had gegeven aan de politie, dat zij onderdak aan vreemdelingen verleende. De uitslag van de verkoopen gisterenavond in het „Notarishuis" te Haarlem aihouden is als volgt: De villa aan deri Aerdenhoutschen Zuidweg 7 te Aerdenhout, niet geveild; het winkel- en woonhuis aan de Kruisstraat 37 (het huis met de luifel), niet geveild; perceel Oranjeboomstraat 111 en 113, en berg plaats de Clercqstraat 87 te Haarlem, f 5260, P. A. de Ruig q.q. Perceel Nassaulaan lo zwart en rood f 5700, A. Th. Fibbe q.q. Perceelen Voorzorgstraat 60 en 62 samen f 2395, A. van Meel. Het heerenhuis aan de Westerhoutstraat 50, f 6500, J. Feilzer. Winkelwoonhuis aan de Byzantiumstraat f 7550, A. Papöt qA- Perceel Spa arnwoudestraat 100, niet geveild. Perceel Emmaplein 16 f 2900, S. Schaap q.q. Perceel Gedempte Voldersgracht 18. f 3200, J. Vanopzeeland. Perceel Gedempte Schalkburgergracht 87 f 3820, A. A. Dingboom q.q. Perceel Spaanschevaartstraat 18, f 2425, J. E. Langeler. Gistermorgen heeft de politie een 43-jarigen landarbeider, wonende te Nieuw Vennep aan gehouden, die bekende 5 in Haarlem gestolen rijwielen te hebben gekocht. De dief is reeds eenige dagen in arrest. Hij had reeds een aantal verkocht; twee bü hem gevonden fietsen wer den in beslag genomen. Nadat tegen den man proces-verbaal was op gemaakt, is hü op vrije voeten gesteld. Gisteren berichtten wij, dat door Haarlem- Noord een juffrouw waarde, die bestellingen deed bij winkeliers en dan een gefingeerd adre» opgaf. Dank zij het nauwkeurige signalement, dat de winkeliers konden opgeven, is de juf frouw, die 23 jaar oud bleek te zün, gisteren gearresteerd. Tegen haar werd proces-verbaal opgemaakt. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Mannenzangvereeniging „Electrisch Materieel", zal op Vrüdag 20 Januari in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat een feestconcert gegeven worden, met medewerking van Annie Hermes, alt, Jan Hoeben, viool, en Jacob Büster, piano. Het concert vangt aan om 8 uur. Ondertrouwd 13 Jan. 1939: A. G. Glas en A. Dekker. Geboren: 12 Jan. D. M. van EijkGoes, d. D. E. v. d. AarBünsdorp, z. 13 Jan. C. Zieltjens v Zeeland, d. Overleden: 7 Jan. M. BijsterVersteeg, 55 j., Eendrachtstraat. 11 Jan. C. C. SalmanBam- hoorn, 89 jaar. Kamperlaan. 12 Jan. B. A ten Damv, d. Vegx 49 jaar, Heussensstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5