"AKKERTJES" ft De feiten dwingen Amerika in nieuwe banen SCHUDT UW LEVER WAKKER Boschbranden nog toegenomen Het defensieprogram van Roosevelt Gunstige invloed op Europa r Ze Aeépea Kewzaf r M Buitenlandsch overzicht Italië annexeert Lord Halifax! A J Kerkelijk leven VRIJDAG 13 JANUARI 1939 Noodweer, regen- en wervel stormen in Australië 114 Fahrenheit in de schaduw Geen Britsche vliegers over rechtsch gebied Franco weigert vergunning aan de British Airways De Pacific-vloot v^art uit Op weg naar de Amerikaansche vlootmanoeuvres Polen en de kwestie der minderheden Wilson nog niet naar Berlijn terug Hoofdpijn, kiespijn of andere onge makken ga ik met een "AKKERTJE" le lijf. Niets dat zoo vlug en goed helpt. Moet U ook eens probeeren. Nieuw gebied aan de Zuidpool Ellsworth heeft 80.000 vierk. mijl onbekend gebied geëxploreerd Falset door Franco veroverd De druk der rechtsche troepen sterker dan ooit Auto tegen trailer gebotst Doodelijk ongeluk te Apeldoorn AUTO ONDER EEN TRAM Ongeluk op onbewaakten overweg goed afgeloopen De verduistering te Wierden Meteropnemer heeft bekend DE GARNALENVERDUIS- TERING De heler in arrest gesteld O,-!- Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 et. De verduistering te Zutphen Kassier heeft heel wat op zijn kerfstok De „Von Geusau" in het ijs Kampen bereikt Om de kogelgaatjes Een Joodsch protest TREINVERKEER GESTOORD TE ROTTERDAM Electrische bovenleiding onklaar gemaakt GROOTE BEDRIJVIGHEID OP VLIEGVELD TEXEL Binnenkort een belangrijk station De ontsnapte luipaard neergeschoten EX-KEIZERIN ZITA IN ONS LAND Technische hoogeschool Mgr. dr. P. J. M. v. Gils eere-kanunnik NAAR DE MISSIE Zusters van het Kostbaar Bloed Rector P. van Beusekom bediend Mère Lutgardis t Nieuwe kerk MELBOURNE, 13 Jan. (Reuter). Zes honderd vacantiegangers uit Warburton hebben een toevlucht gezocht op de rotsen langs de rivier, daar hevige branden de stad insluiten. Vandaag zijn de boschbranden niet volle hevigheid opgelaaid, daar het weer zelfs nog warmer is dan reeds het geval Was. Er waaien krachtige winden en de toestand op sommige plaatsen is ernstig Te Erica woeden verschrikkelijke branden, ^en maakt zich ernstig bezorgd over 25 Grie ken, die vermist worden. Er is ook geen nieuws ■"eer ontvangen van een aantal moeders met ónderen, die getelefoneerd hadden, uit Timber - hill te zijn vertrokken. De branden zijn het hevigst in de districten waar hout jyordt ge hapt. Te Melbourne heeft de thermometer 114 braden Fahrenheit gewezen in de schaduw. Naar het Duitsche Nieuwsbureau nog meldt fterd de stad Kalgoorlie in West-Australië Don- herdag geteisterd door een hevigen regenstorm schade wordt geraamd op 50.000 pond ster ling. Boven Port Hedland (West-Australië) heeft hevige wervelstorm gewoed, welke alle ver bindingen tusschen de stad en de buitenwereld heeft verbroken. Men vreest, dat tengevolge van het noodweer groote verwoestingen zijn aange- ttcht. In Nieuw Zuid Wales, waar ontzettende hitte heerscht, zijn de laatste dagen 21 personen door 6en bliksem getroffen en gedood. Healesville, een vacantieoord op 63 K.M. van Melbourne, wordt door branden ernstig in ge- Va&r gebracht. Een vacantieverblijf werd in de ®sch gelegd. Uit Adelaide wordt gemeld, dat ook daar boschbranden zijn uitgebroken. De vlammen borden door het heuvelgebied gejaagd. In de sUid Echunga zijn dertien huizen en een molen e®n prooi der vlammen geworden, terwijl dui- ^nden vogels in de vlammen zijn omgekomen. Vrouwen en kinderen moesten vluchten. Het Wuur is zoo dreigend, dat in de straten van Ade laide vrijwilligers worden geworven voor deel neming aan de bestrijding van den brand. Er 2ijn reeds 5000 personen bij het blusschingswerk betrokken. LONDEN, 13 Jan. (Havas). In diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dat Franco he British Airways geweigerd heeft vergunning Ie verleenen om over rechtsch gebied te vliegen, öe Engelsche luchtvaartmaatschappij zou op 12 Januari j.l. een lijn LondenLissabon geopend hebben, het eerste traject van de lijn Londen Bathurst. De autoriteiten van Burgos hebben op het ver zoek der maatschappij geantwoord, dat toestem ming om over rechtsch Spanje te vliegen niet kon worden verleend aan onderdanen van een band, dat niet de diplomatieke privileges geniet, hi.a.w. niet met een land dat de rechtsche re geering niet de jure heeft erkend. BALBOA, 13 Jan. (Reuter). De Pacific-vloot der Vereenigde Staten begint vanochtend den tocht door het Panama-kanaal. Ter hoogte van Cristobal zal zij de Atlantische vloot ontmoe ten voor manoeuvres. Gisteren is het geheele scheepvaartverkeer door het kanaal stopgezet. Het zal worden hervat, zoodra de laatste oor logsbodem, waarschijnlijk het vlaggeschip Pennsylvania, dat morgenmiddag uit Ba'boa Zal vertrekken, het kanaal gepasseerd zal zijn. WARSCHAU, 13 Jan. (Havas). Het debat over de Poolsche minderhedenkwestie is gister avond geëindigd met een verklaring van den Poolschen minister-president. Deze antwoordde aan de interpellanten, die met nadruk hadden gewezen op den betreurenswaardigen toestand der Poolsche minderheid in Duitschland en de spanning tusschen Polen en Oekrainers in Oost Cralicië, dat de toestand der te Zbaszyn verblij vende uit Duitschland gezette Joden bijna ge regeld is en zeker volledig geregeld zal worden. Met betrekking tot de interpellatie van den Oekrainschen afgevaardigde Celewicz wees de minister-president er op, dat de plicht van alle minderheden is een loyale houding aan te ne men tegenover de Poolsche regeering, welke loyaliteit niet zuiver formeel doch ook daadwer kelijk moest zijn. Hij voegde hieraan nog toe, dat de leden der minderheid burgers met volle dige rechten zijn en besloot zijn verklaring met de woorden: „Wij wenschen, in de toekomst 6venals in het verleden realistische en recht- vaardige politiek te volgen". WASHINGTON, 13 Jan. (Havas). President Boosevelt heeft den Amerikaanschen ambassa deur te Berlijn, Wilson, bij zich ontvangen. De Ambassadeur zal zijn plaats op het staatsdepar- toment weer innemen, vanwaar hij de ontwikke- khg zal volgen van de diplomatieke betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Duitsch land. 13 stuks 12 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk I NEW-YORK, 13 Jan. (Reuter). Majoor Lincoln Ellsworth, de Amerikaansche onderzoeker, heeft in een te New York door de North American News Paper Alliance ontvangen bericht, dat ver zonden was van zijn Noorsche basisschip „Wyatt Earp" int het Zuidpoolgebied medegedeeld, dat hij 80.000 vierk. mijl nooit tevoren bezocht ge bied heeft gezien, dat, naar hij verklaart, is toe gevoegd aan het bekende gebied op de wereld. Naar het voorbeeld van vroegere ontdekkers, al dus Ellsworth, eisch ik het geëxploreerde gebied op voor mijn land, de Vereenigde Staten van Amerika. LERIDA, 12 Jan. (Reuter.) De Spaansche en Woorsche divisies van generaal Yague hebben falset ingenomen, dat de bescherming vormde egen een Zuid-Oostelijken opmarsch naar Tar ragona. Zij staan thans op slechts tien mijl af stand van de kust der Middellandsche Zee. De republikeinsche troepen in den zak van Tortosa worden met omsingeling bedreigd en trekken zich, naar verklaard wordt, ijlings terug. De Havas-correspondent te Sarragossa meldt nog, dat de regeeringstroepen zich na den val van Falset in wanorde terugtrekken naar Ar- genta, ten Oosten van Falset. De druk der recht sche troepen was, naar hij verklaart, overal aan het Catalaansche front heviger dan ooit. De legerkorpsen van Maestrazzo en Aragon hebben hun linies over een front van meer dan 40 KLM lengte, vier tot acht K.M. vooruit geschoven. Donderdagavond is te Apeldoorn op den be tonweg door de SOerensche bosschen een per sonenauto, bestuurd door den heer J. C. A. de C. te Apeldoorn, gebotst tegen een rechts van den weg staanden trailer, bestuurd door W. v. B. uit Enschede. De rechterzijde van den auto werd aan de linkerachterpunt geheel stukge- reten. Verder raakte hij een tegenligger be stuurd door den heer J. A. M. H. uit Rijswijk. Van de drie inzittenden van den personenauto werd de veertigjarige heer .Bouman uit Apel doorn, mededirecteur van de fabriek de N.V Veritex te Nieuw Millingen, zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij was vrijwel op slag dood. De andere inzittende, de heer Smelt uit Apel doorn, kreeg een hoofdwonde. De bestuurder kreeg geen noemenswaardig letsel. De politie heeft den auto in beslag genomen. De bestuur der, de heer V. de C. verklaarde, de achterlich ten van den trailer niet gezien te hebben hoewei deze na de aanrijding in orde bleken te zijn. De overleden heer Bouman was gehuwd en vader van twee kinderen. Donderdagavond ca. half 7 hoorde de be stuurder van een personenauto, die uit de rich ting Westerlee in de gemeente Naaldwijk over eten Rijksweg reed, voortdurend het fluitsig naal van een naderenden tramtrein. De bestuurder wist niet, waar het geluid vandaan kwam, daar hem niets van een tram kruising bekend was, doch gevaar duchtend, remde hij zijn auto af. Plotseling zag hij de locomotief van een goe derentram zoo dicht voor zijn auto, dat een botsing niet meer te vermijden was. Zijn wa gen werd gelukkig opzij geworpen, hetgeen zoo- viel den bestuurder als diens medepassagier het leven gered hééft. De auto werd zwaar gehavend, doch de in zittenden kwamen er goed af. De locomotief werd mede beschadigd. De bestuurder verklaarde op dezen voor- angsweg zeker geen onbewaakten overweg te -.bben verwacht, terwijl ook de verlichting var 2 lecomotief zeer matig was. Omtrent de bij het gemeente-electriciteitsbe- drijf te Wierden door een meteropnemer ge pleegde verduistering vernemen wij. dat het hier om een bedrag van f 980 gaat. De meter opnemer heeft een volledige bekentenis afge legd. In verband met verduistering van 12.000 ba len gedroogde garnalen ter waarde van f 30.000. ten nadeele van de Algemeene Vee voeder Mij., aan de Wijnhoven te Rotterdam, waarvcor de expediteur A. R. in het huis van bewaring is opgesloten, is thans nog een twee de arrestatie gevolgd. De politie van het bu reau Nassaukade heeft aangehouden en in dat bureau in bewaring gesteld den 42-jarigen J. C. K., een handelaar in veevoeder, die gedu rende anderhalf jaar de 12.000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht tegen prijzen, die ver beneden het normale lagen, K. heeft toegegeven, dat hij vermoedde dat de balen van verduistering afkomstig waren, zoodat te gen hem een vervolging wegens heling zal worden ingesteld. M0$k De Hongaarsch— Tsjechische hebben scherpe protesten van uitgelokt. Een kijkje in Mun door kogels ernstig incidenten der laatste dagen de zijde der beide regeeringen kacs, waar een der gebouwen beschadigd werd Het militaire Jaarboekje van den Volkenbond dreigt al spoedig te verouderen: krijgt Roosevelt zijn zin, dan wordt de lijst van uitgaven voor de bewapening straks met een aanzienlijk bedrag uitgebreid. De president der Vereenigde Staten stelde het Congres in een boodschap voor een crediet te verleenen van 525 millioen dollar, waarvan hij 210 millioen gaarne vóór 30 Juni 1940 zou uitgeven. Het is een niet gering bedrag voor militaire uitgaven, hoewel beursspeculanten w<el wat meer verwacht hadden; niettemin kan men van de genoemde som heel wat oorlogstuig aankoopen. Het leeuwenaandeel wenscht Roo sevelt besteed te zien aan de luchtmacht, die een extra-verlanglijst van 300 mill, dollar mag opmaken; blijkbaar acht de Amerikaansche staf hier het zwakke punt gelegen in het defensie systeem. De waarde van het Amerikaansche leger is toch al min of meer twijfelachtig te noemen. Een jaar geleden ongeveer kondigde de Amerikaansche generale staf een reorgani satie van het leger aan, die hierop neerkwam, dat men een legerindeeling wilde invoeren, die by de Europeesche legers reeds lang bestaat; ên wat Roosevelt in zijn boodschap van giste ren over de deelname der Amerikanen aan den wereldoorlog openlijk zeide, geeft te denken. Tot nu toe voelde de gemiddelde burger der V.S. zich op een veiligen afstand van alle mogend heden, die agressieve neigingen vertoonden, en hij was derhalve tevreden met een leger, dat dien naam in Europeeschen zin ternauwernood verdiende. Weliswaar heeft men in den laatsten tijd belangrijke verbeteringen aangebracht, doch een waardig tegenstander van de groote mili taire mogendheden in Europa en Azië kan men Amerika ternauwernood noemen. De techniek, die de afstanden aldoor kleiner maakt, heeft thans zelfs Amerika in zijn isolement bedreigd, en in de crisisdagen van September j.l. zijn de isolationisten wakker geschud. Ook het Wes telijk halfrond is niet veilig meer. Dat men daarbij allereerst denkt aan de bedreiging uit de lucht, ligt voor de hand; het zijn immers de vliegtuigen, die Amerika's isole ment verbreken. Vandaar, dat Roosevelt den nadruk legt op het aanschaffen van nieuvte legervliegtuigen, waarvan hij er 3000 meer wenscht te bezitten. Dit getal blijft aanzienlijk beneden de gedane gissingen, die tot de 10.000 liepen, en ook beneden de macht, die Duitsch land en Italië ten toon kunnen spreiden. Niette min verkeert Amerika in de voordeelige positie een internationale leverancier van vliegtuigen te zijn; beschikt het over een voldoend aantai toestellen in eerste linie, dan kan zijn industrie, toch reeds op volle kracht werkend en met de opgedane rijke ervaring, zorgen voor een vol doende reserve. De overige credieten, die Roo sevelt voorstelde, zijn navenant; krijgt Amerika den tyd en dat hangt voorloopig nog van Washington zelf af dan is het Amerikaansche leger binnen afzienbaren tyd een waardig tegenstander geworden, waarmee iedere aan valler rekening zal dienen te houden. Belangrijker nog dan de cijfers zijn de argu menten, waarmee Roosevelt zijn voorstellen voordroeg. De president der U.SA. is niet op timistisch, en hij zal er zijn reden wel voor heb ben. Zijn gezanten hebben hem sombere voor spellingen gedaan, en die voorspellingen zijn goed gefundeerd in de internationale gebeur tenissen der laatste jaren. De activiteit, door zekere staten in Zuid-Amerika aan den dag gelegd, heeft zelfs de conferentie van Lima op een smallere basis doen beëindigen dan oor spronkelijk in het plan was; en Washington lijkt daarover minder geprikkeld dan wel be zorgd. Natuurlijk denkt Roosevelt er niet aan zijn medeburgers ineens volledig uit hun sfeer van isolement te halen; ook hijzelf zal er weinig voor voelen uit louter geestdrift aan een even- tueelen Europeeschen oorlog mee te gaan doen Doch het feit is daar, dat het aloude isolement van de V. S. niet meer bestaat, en wat Amerika niet wil, zou het zich door anderen wel eens opgelegd kunnen zien. Het neemt langzamer hand de positie in, die het Britsche rijk eens had; een langzaam maar onvermijdelijk giyden naar een situatie, waarin het deel uitmaakt van het internationale belangencomplex. Dat kan niemand, ook de hardnekkigste isolationist niet, verhinderen. Roosevelt geeft er blijk van. dit in te zien, en hij hoopt den tijd te hebben om Amerika's militair apparaat aan die gewij zigde omstandigheden aan te passen. De betrekkelijke gematigdheid van Roosevelt's voorstellen en zijn rustige, zakelijke uiteenzet ting maken de kansen op verwezenlijking groc- ter. Uiteraard zal er verzet komen in het Con gres de symptomen daarvan zijn al aanwe zig 'doch de vrees lijkt niet gewettigd, dat hij een aanzienlijk échec zal lijden. Op Europa moet dit alles intusschen een gunstige uitwer king hebben. Er zal van zekere zijde critiek komen, waarin het woord „Joodsch-marxistisch" vele malen herhaald zal worden; deze critiek echter zal slechts bewijzen, dan men aan die zijde betreurt, dat de internationale situatie en deze bewapening als gevolg daarvan de zijde komen versterken, die de kansen op verwezen lijking van hun plannen belangrijk geringer maken. Daar de V. S. nog beginselen aanhangt, die ons meer sympathiek zijn, kunnen wij dezen gang van zaken niet betreuren. Omtrent de verduistering van aan hem toe vertrouwde gelden door den kassier L. K. te Z-utphen, vernemen wij thans nader, dat uit het politieonderzoek is gebleken, dat het bedrag, dat hij als kassier bleek te hebben verduisterd, onge veer f 30.000 bedraagt. Verder bleek, dat hij ook nog gelden onrechtmatig heeft onttrokken aan de kassen van de vereeniging „Koninginnedag" te Zutphen, van de afdeeling Zutphen van den Kon. Ned. Middenstandsbond, van het Zutphensche dierenasyl en van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging tot bescherming van dieren, tot een gezamenlijk bedrag van plus minus f 1400. Over de postboot „Von Geusau", welke Don derdagmiddag naar Kampen is vertrokken, ver nemen wy, dat deze vüf tot zes kilometer bui ten Urk in het ys is blijven steken. De pogin gen om los te komen, worden onverminderd voortgezet. Nader wordt ons bericht, dat de „Von Geusau" vanmorgen om half twaalf na een moeizamen tocht te Kampen is aangekomen. Het ys was zeer zwaar. Het ligt in de bedoeling dat de boot Zater dagmorgen om zeven uur weer van Kampen naar Urk zal terugkeeren. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Belan gen verzocht ons plaatsing van het volgende: Het Comité voor Bijzondere Joodsche Belan gen, ingesteld door de beide Israëlietische Kerk genootschappen, kennis genomen hebbend van de berichten over aanslagen op woningen van diplomatieke en consulaire Duitsche ambtenaren, protesteert ertegen, dat de Duitsche pers tegen den geest van eiken rechtsstaat reeds bij voor baat Joden als daders aanwijst, vóór het offi- cieele onderzoek zelfs is aangevangen; wijst met verontwaardiging de beschuldiging af, als zou het „Wereldjodendom" schuldig zijn aan derge lijke laffe daden, en verklaart nogmaals nadruk kelijk, dat zoodanige handelingen die in strijd zijn met elke Joodsche traditie, door iedere Joodsche instantie ten zeerste worden afge keurd. Ten gevolge van een ongelukje met een luchtwissel is Donderdagavond tusschen de stations Feyenoord en Delftschepoort te Rot terdam eenige vertraging opgetreden in het treinverkeer. Het voorlaatste rijtuig van den trein uit de richting Dordrecht, die om tien uur van het station-Beurs moest vertrekken, bleef met den beugel achter den luchtwissel haken, waardoor de electrische geleidingen wer den losgetrokken. De voorste zes rijtuigen re den door naar Ja et station D. P., de twee ach terste moesten evenwel blijven staan. Spoedig daarop arriveerde een stoomtrein, die op ver keerd spoor werd geleid en met de resteerende passagiers uit de achterste twee rijtuigen van den electrischen trein aldus naar het station D. P. werd gedirigeerd. De twee rijtuigen wer den spoedig weggehaald, maar men slaagde er niet in het mankement aanstonds te verhel pen, zoodat tusschen Feijenoord en D. P. de electrische treinen niet meer konden rijden. Deze zijn over verkeerd spoor naar D. P. ge leid. De vertraging heeft ongeveer een kwar tier tot twintig minuten bedragen. Er wordt momenteel hard gewerkt op 't vlieg veld „Texel". Veertig arbeiders zijn bezig met den bouw van een groote hangar aan de Zuid- Westelijke zijde van het luchtvaartterrein. Dit gebouw moet dienen om een aantal militaire toestellen te herbergen. Naast deze hangar met bijgebouwen zal een kazerne worden gebouwd, die plaats zal bieden aan vijftig personen. Hiernaast komt een ob servatiepost van 12 M. hoogte. Een moeilijk pro bleem vormt nog de watervoorziening op het vliegveld. Men stelt zich voor in de duinen en kele putten te graven. Het water zal dan door middel van een zuig- en perspomp-installatie, over een afstand van 1500 M., naar het vlieg terrein worden gebracht. Het vliegveld Texel is ook betrokken by den meteorologischen luchtvaartdienst. Door mid del van de radio zal de weersgesteldheid op en om 't veld elk half uur naar den centralen post te Rotterdam worden geseind. Het veld wordt bovendien van een radiobaken voorzien, met behulp waarvan de toestellen de landingsplaats kunnen terug vinden. Voor dit doel wordt op 250 M. van het veld een gebouwtje opgericht Als dan nog de landingslichten zullen zijn aan gebracht, zal het vliegveld „Texel" meetellen onder de vliegvelden van ons vaderland. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgens „kiplekker" (lit bed springen. lederen dag moet üw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopL Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v%elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Aan het vrije leven van den luipaard, die uit een dierentuin te Paigton was ont snapt, is een einde gekomen en voor het dier zelf een onprettig einde. Want tüdens de achtervolging is het door een bekend jager op grof wild neergeschoten. Bij het aanbreken van den dag n.l. begaven de jagers zich vol verwachting naar de kooi met de valdeur, maar de luipaard had onraad geroken en ondanks het groote stuk vleesch de verzoeking weerstaan. Spoedig kwamen berich ten van de aan den tuin grenzende boerderu waar het dier in den vorigen nacht een bezoek had gebracht en zes schapen in him schaaps kooi had overvallen en gedood en gedeelteiyk opgepeuzeld. Hierdoor kwam tevens vast te staan, dat het dier dus kans had gezien den tuin, ondanks de plm. 3 M. hooge schutting te verlaten en nu wilde de politie niet langer van genade hooren en een groep jagers en met re volvers gewapende agenten begon het kreupel hout, waarheen het spoor van de boerderij weer liep, systematisch te doorzoeken. Dit werk heeft volle drie uur geduurd. Het dier had zich zoo goed in het dichte struikgewas verborgen, dat het eerste wat men van hem te zien kreeg zyn staart was, die juist boven de takken uitstak. Vyf seconden later stond majoor York een be kend jager op grof. wild, op vijf meter voor den luipaard, die nu het gevaar inzag en zich ge reed maakte voor den sprong, die hem buiten de keten van zijn belagers moest brengen. De majoor legde aan en ofschoon hy voor zeker heid tweemaal geschoten heeft, bleek spoedig dat het eerste schot het dier recht door het oog in de hersens getroffen had en dus onmid dellijk doodelijk geweest was. De eigenaar heeft den koenen jager de huid van den luipaard als aandenken aan het avon tuur aangeboden en geheel Engeland heeft twee dagen zoozeer met den luipaard meegeleefd, dat de fortuiniyke schutter voor de radio is gekomen, waar hij een kort relaas van de laatste oogenblikken van het prachtige wilde dier heeft gegeven. De toestand van den oppasser, die bij de ont snapping van het dier gewond was en die eerst niet tot bijzondere zorg aanleiding scheen te geven, was gisteren minder goed. De man heeft een ernstige vleeschwond in t gelaat, die echter niet gevaariyk behoeft te zijn. Hij is echter zoo vreeselijk geschrokken toen hij het dier op zich af voelde springen, dat hij gisteren bewusteloos is geraakt en hooge koortsen gekregen heeft. Italië heeft de Engelsche gasten Chamberlain en Halifax inderdaad vriendelijk ontvangen. Maar een van de Italiaansche dagbladen is nog verder gegaan. Het blad heeft Lord Halifax zelfs geannexeerd. Het beweert, dat LorQ, Halifax van Italiaansche afkomst is, en dat zijn voorouders den naam „Galifaccio" droegen. Men heeft den leider van het Foreign Office van dit sensationeele nieuwtje op de hoogte gebracht cn het heeft Lord Halifax niet weinig verbaasd! Dezer dagen heeft ex-keizerin Zita van Oos tenrijk met haar oudste dochter, aartshertogin Adelaide, een bezoek gebracht aan ons land. Dat bezoek gold de tante der ex-keizerin, mère Agnes de Löwenstein, die in de abdy der Bene dictinessen te Oosterhout haar gouden kloos- terfeest feeft gevierd. I DELFT. Propaedeutisch examen voor bouw kundig ingenieur H. van Lennep, Sal&tiga. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft benoemd tot eere kanunnik van het kathedraal kapittel den hoogeerw. heer Mgr. Dr. P. J. M. van Gils, bis schoppelijk inspecteur van het katholiek lager onderwijs in het bisdom Roermond. Vanuit het Moederhuis der Missiezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle-Rixtel zyn ver trokken vanaf Rotterdam naar: Kapstadt Zr. M. Antonie Keuper; naar Durban de zusters M. Mggdaienis Halft, Ethelreda Alke, Wiltraud Engels, Julitta Mfiller, Alice Bach, Lydia Bur gert. 21 Januari vertrekken vanaf Genua Zr. M. Bemfrieda Reinhardt naar Mombassa; Zr. M. Ignatis "Guldenkirch en Zr. M. Adelmaris Smi- kalla naar Tanga Zr. M. Renilda Knobe naar Zanzibar; Zrs. M. Stefana Bauer, Oliva Jaeer, Andresis Meessen en Christofila Ruy'pers naar Daressalam - Morogora (Missie van Mgr. Hil- horst)Zr. M. Guntehra Vemauer en Zr. M. Edelburga Homung naar Bcira, verder per trein naar Rhodesia. Em. Pastoor P. J. van Beusekom, thans rec tor van de St. Jacobstichting te Dordrecht, is voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Op 73-jarigen leeftijd is in het klooster St. Salvator te Roermond overleden de eerwaarde Mère Lutgardis. Tw Elsloo zal een nieuwe parochiekerk wor den gebouwd. Er wordt een stichtingsfonds op gericht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9