m m De „aanslagen" op Duitsche ambtswoningen Overeenstemming tusschen Brussel en Burgos bureaux voor redactie en administratie, FR' Het bezoek aan den H. Vader Over de Niagara N.S.B.-persen onklaar gemaakt Het nieuws van heden VIS MEDEDEELING DEN REGEERINGSPERSDIENST ZAL SPAAK IN HET ZADEL BLIJVEN? DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers ZATERDAG 14 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21584 Kiezelsteentjes uit katapult was één der „schoten"te Den Haag gevonden kogel had weinig kracht Men verwacht hedenmorgen politieke verklaring van Chamberlain »,Geen vijandelijkheden met Frankrijk" De besprekingen met den duce Concentratie van Italiaansche troepen Het Weer Een reis van Goering naar Belgrado Overdreven berichten Engelsch commentaar op Duitsche campagne Omvorming van kabinet wordt voorbereid Compensaties aangeboden Gevechten en dooden in Palestina Arabieren vragen om onderzoek naar gruwelen De vierde partner in de anti-Komintern Hongarije is thans officieel toegetreden VREEMDE BELANGEN IN HET VERRE OOSTEN Justitieel optreden tegen „Het Nationale Dagblad" ter zake artikelen, welke beleedigend wor den geacht Vrijdag-editie niet afgedraaid De Joden in Tsjecho- Slowakije JAPANS KEIZERIN IN BLIJDE VERWACHTING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „Omroepers" rte de rubriek Emb- aan- s van De werkloozen te Londen zijn den laatsten tijd zeer onrustig. Regelmatig worden voor de regeeringsgebouwen betoogingen gehouden ROME, 13 Jan. (Stefani). De „Osservatore Romano" publiceert in zijn laatste editie een of ficieel communiqué over het bezoek van de Britsche ministers aan Vaticaanstad, dat als vdgt luidt: „De Heilige Vader heeft Chamberlain en lord Halifax met groote hartelijkheid ont vangen. Zij werden vergezeld door den Brit- schen gezant bij het Vaticaan. De Heilige Vader richtte hartelijke woor den tot hen en dankte hen voor hun bezoek. Zijne Heiligheid toonde levendige belangstel ling in de Koninklijke familie van Engeland en gaf uiting aan zijn beste wenschen voor deze familie en voor de welvaart van het groote Britsche Rijk, waarin zoovele katho lieken leven. Vervolgens werd gesproken over talrijke Punten, betreffende de betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en Groot-Brittannië. Met voldoening werd vastgesteld, dat deze betrekkingen op het oogenblik goed zijn. Omtrent het particuliere onderhoud, dat heden tusschen Z. H. den Paus en de Britsche minis ters gevoerd is, zijn, naar Havas meldt, de vol- ëende bijzonderheden bekend géworden: Tijdens het onderhoud, waarbij alleen de twee Britsche ministers en de Engelsche gezant bij bet Vaticaan, Osborne, aanwezig waren, las Z. B. de Paus in het Italiaansch een korte toespraak voor, die Osborne onmiddellijk in het Engelsch Vertaalde. Vervolgens las Chamberlain zijn antwoord Voor, waarop een zeer hartelijk gesprek volgde. Ondanks het negatieve slot van de diplomatie ke besprekingen aldus meldt Reuter heb ben Britsche kringen alhier vandaag meer ver trouwen dat het bezoek op bevredigende wijze aan zijn doel beantwoord heeft. Men had den ihdruk dat de openhartige gedachtenwisseling de atmosfeer heeft opgehelderd en dat elk van beide kanten thans overtuigd is van den wensch Van den ander naar vrede. De rechtstreekschheid en helderheid van visie, waarmede Mussolini tij dens de besprekingen elk probleem opwierp, werd ih het bijzonder in Britsche kringen opgemerkt. Volgens gezaghebbende Fransche kringen te Rome heeft Mussolini verzekerd, dat hij „geen Vijandelijkheden tegen Frankrijk op het oog beeft," zoo meldt United Press aan haar bladen. Volgens Reuter is het niet juist, dat Mussolini en Chamberlain vandaag nog een ontmoeting hebben gehad. Muso'olini heeft den geheelen dag doorgebracht op den wintersportberg van Rome, Terminillo. Het is echter waarschijnlijk dat Chamberlain en Mussolini vanavond na het di- her in de Britsche ambassade besprekingen zul len voeren. Men verwacht niet dat Chamberlain Vanavond een verklaring zal afleggen, ddch hieent, dat hij zulks morgenochtend in de Brit sche ambassade zal doen. Verder wordt bericht, dat de Italiaansche mi- bister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, Vanochtend den Duitschen ambassadeur von bfackensen ontvangen heeft om hem op de hoog te te brengen van de gisteren gehouden Britsch- Raliaansche besprekingen. DJIBOETI, 13 Jan. (Reuter) Hier zijn berichten ontvangen betreffende uitgebreide Samentrekkingen van Italiaansche troepen in be nabijheid van de grenzen van Fransch en Rbgelsch Somaliland. Naar verluidt zijn reeds stappen genomen ki verband met deze berichten. VOOR ZEELAND, NOORD-BRABANT EN LIMBURG: Aanvankelijk wisselende bewolking zonder neerslag van beteekenis, later op den dag toenemende bewolking met toenemende regenkans, weinig verandering in tempe- ratuur. Matige tot zwakken, Zuid-Weste- lijke tot Zuid-Oostelijken wind. j VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: Wisselende bewolking zonder neerslag van beteekenis, weinig verandering in tempe- ratuur, matige tot zwakken Zuid-Weste- EE lijke tot Zuid-Oostelijken wind. BERLIJN, 13 Jan. (Havas). Volgens berichten uit gewoonlijk goed ingelichte bron zal minister president Goering zich einde dezer maand naar Belgrado begeven. Hij zou volgens deze geruch ten op 25 Januari vertrekken, aangezien hij 30 Januari te Berlijn terug moet zijn voor de zit ting van den Rijksdag en de feesten tot herden king van de nationaal-socialistische revolutie. De regeeringspersdienst meldt: In verband met overdreven berich ten over aanslagen, welke tegen Duit sche diplomatieke en consulaire ge bouwen hier te lande zouden zijn gepleegd, wordt hier het voorloopig resultaat medegedeeld van het on derzoek, dat door de justitie naar de gemelde feiten wordt ingesteld. Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsche gezanfcschapsgebouw te Den Haag, doch van een belendend perceel, gedeeltelijk bij het gezantschap in gebruik en van buiten als zoo danig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet hebben plaat- gehad, niemand in bedoeld gedeelte van het huis, waarin de kogel gevonden is en deze zou, ware er wel iemand in geweest, geen doel ge troffen kunnen hebben, daar hij, een baan van onder naar boven volgende, door het aller bovenste gedeelte van het raam (3.65 M. boven den vloer) is gegaan en na blijkbaar aigestuit te zijn tegen een houten beschot, hetwelk het bovenraam afdekt, omlaag is gevallen. Het projectiel had zoo weinig kracht, dat het nau welijks sporen op het beschot heeft achter gelaten. Ten aanzien van het in Amsterdam gebeur de kan worden medegedeeld, dat niet het Duit sche consulaatsgebouw, doch de elders gelegev particuliere woning van den kanselier getrof fen is. Na deskundig onderzoek is gebleken, dat noch een kogel, noch eenig metaalspoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de richting van inslag die neerwaarts, niet opwaarts was naar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moet worden aangenomen, het gat veroor zaakt is door een met kracht tegen de ruit geslingerd kiezelsteentje, afgeschoten uit een jongenscatapult. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat de politie den laatsten tijd klachten ont ving over baldadigheid van jongens, die in dat stadsgedeelte met katapulten ruiten ve-nielden. LONDEN, 13 Jan. (Reuter) In een com mentaar op de Duitsche campagne, die thans tegen Nederland gevoerd wordt, schrijft de di plomatieke correspondent van Reuter, dat offi- cieele kringen in Londen niet verontrust zijn. Ofschoon geruchten over „de volgende beweging van Hitier" wijd verspreid zijn, waarbij afwis selend Roemenië, Polen, het Memelgebied, Dan zig, Nederland en België worden genoemd, keurt de Britsche meening het af, wanneer de zenuwspanning vergroot wordt door officieele bekendheid te geven aan ieder schrikaanjagend bericht. De politiek, die ten gevolge heeft, dat geheel Europa op heete kolen wordt gehouden, wordt betreurd, of nu het resultaat is een in het geheim voorbereide militaire actie in de eene richting, dan wel een openlijke economi sche dru'h. in een andere richting. De positie van Engeland ten opzichte van Nederland is niet gedefinieerd in formeele verdragen, gelijk dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de histori sche banden tusschen Engeland en Neder land, te zamen met de aardrijkskundige ligging van Nederland, de belangen van de beide landen nauw tot elkander. In officieele kringen heeft men geen bevesti- uig gekregen van den gemelden hevigen Duit- jhen economischen druk op Nederland, terwijl uen het in hooge mate onwaarschijnlijk acht, dat eenigerlei militaire actie aan dit front ge riskeerd zou worden. Onze correspondent te Brussel seint ons d.d. 13 Januari: Vrijdagavond meenen wij de voornaamste elementen van den politieken toestand in Bel gië ^Is volgt te kunnen samenvatten. Tegen an dere vooruitzichten in» is de heer Spaak erin geslaagd den toestand van zijn regeering te led den. Sedert Vrijdag is een overeenkomst be reikt tusschen de Belgische regeering en het bewind van generaal Franco voor het benoemen van wederzijdsche vertegenwoordigers. Maar een grootere verrassing is het, dat het Bureau van den Socialistïschen Landsraad en vervolgens de Algemeene Raad van de Socialis tische Partij, de meening hebben uitgedrukt, dat de socialistische ministers niet moeten aftre den als er een vertegenwoordiger uit België te Burgos wordt benoemd! Er is een nieuw socialistische partij-congres bijeengeroepen tegen Zondag, dat deze beslis sing zal moeten bekrachtigen of verwerpen. Sommige socialisten der oude Marxisticne School, zooals De Brouckère, gaan nog voort met hun agitatie tegen elke regeling met Burgos Het is echter te voorzien, dat er in dit partij congres, het derde socialistische congres, dat aan de kwestie der Belgische vertegenwoordi ging te Burgos wordt gewijd, een meerderheid zal worden gevonden om den wensch uit te drukken, dat Spaak en de overige socialistischf ministers in de regeering zullen blijven. Deze ommekeer is voor een deel te wijten aan de ernstige vrees der socialisten, dat de katho lieken ontbinding der Kamers en nieuwe wet gevende verkiezingen zouden uitlokken, als Spaak zou vallen. Voor een aanzienlijk deel is deze echter ook te danken aan de compensaties, welke Spaak heeft aangeboden. Het blijkt, dat Spaak als mi nister van Buitenlandsche Zaken aan de niet- inmengingscommissie te Londen een nota heeft gezonden, waarin wordt vastgesteld, dat de ac tie der niet-inmengingscommissie steriel is en ce eenzijdige inmenging van Italië en Duitsch- land voortduurt. België dreigt in deze nota ook met terug trekking uit de niet-inmengingscommissie. De socialisten hechten groot belang aan deze nieuwe actie van België en wijden er Spaak dank voor. In katholieke kringen heerscht ech ter groote ontvredenheid. Men is daar van oordeel, dat Spaak uit verlangen om zijn socia listische vrienden een compensatie te gunnen voor de vertegenwoordiging te Burgos, een zeer gevaarlijke genoegdoening heeft verleend aan de Internationale, welke de Belgische zelfstan digheid en het discreet buitenlandsch beleid der jongste maanden weer in het gedrang brengt en welke internationale moeilijkheden op den hals kunnen halen. In een atmospheer van malaise werkt Spaak niettemin voort aan de omvorming van zijn kabinet, welke tenslotte niet zoo be langrijk schijnt te zullen zijn als eerst was aangekondigd. Zaterdagmiddag heeft een kabinetsraad plaats, welke de laatste zal zijn van de oude regeering. Hier zal Spaak zijn mededeeling doen omtrent de overeenstem ming met Burgos. Zondag zal hij zijn beleid verdedigen op het socialistische partijcongres. En indien hij het haalt, verschijnt Zondagavond nog de gewij zigde lijst van een nieuwe ministerieele ploeg- Spaak zal dan Zondagavond naar Genève ver trekken om Woensdag weer te Brussel terug te keeren voor de Kamerzitting met een gewijzig- den regeeringsploeg, waarin vier nieuwe mi nisters worden benoemd. De heer Spaak zal dan voor de Kamer een korte verklaring afleggen, omtrent de actueele politieke kwesties. JERUSALEM, 13 Jan. (Havas) Te Haifa is een vroeger Arabisch politieman vermoord. Na bij de Doode Zee is een convooi vrachtauto's aangevallen. Gisteren zijn troepen in Samaria slaags ge raakt met opstandelingen. Deze laatsten leden zware verliezen. Gisteren zijn twee Arabieren, die ter dood veroordeeld waren wegens het in bezit hebben van wapenen, opgehangen, en vanochtend is een derde terechtgesteld. In verband met de verklaring van den Brit- schen minister van Oorlog aldus meldt Ha vas uit Londen waarin hij categorisch ont kent dat de Engelsche troepen in Palestina gruwelen hebben gepleegd, heeft het Arabisch centrum te Londen het ministerie van Oorlog verzocht om een onpartijdig onderzoek in te stellen, teneinde de openbare meening gerust te stellen. Verzocht wordt een parlementaire com missie te benoemen om dit onderzoek te leiden. In de Canadeesche provincie On tario overleed dezer dagen op 83- jarigen leeftijd Charles Cromwell, lie in 1875 de wereld verbaasde door in beide richtingen over den Nia- gara-waterval te wandelen. Dit ge beurde op een koord, dat honderd voet hoog boven het kokende wa ter was gespannen. Zoo leverde de equilibrist ten aanschouwe van een groote menigte het bewijs, dat hij de Niagara even goed kon overste ken als zijn beroemde voorganger Blondin. De tocht van de Cana deesche zijde naar den oever der Vereenigde Staten en terug duur de een half uur. Een non-stop- vlucht om de aarde zou nu mis schien evenveel sensatie wekken BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.) Van officieele Duitsche zijde wordt bevestigd, dat de Hongaar - sche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, vanmiddag te half twee de gezanten van Duitschland, Italië en Japan heeft ontvangen. Deze deelden hem uit naam van hun regeerin gen mede, dat de drie mogendheden kennis heb ben genomen van de bereidheid der Hongaarsche regeering om toe te treden tot het anti-komin ternverdrag en, dat zij opdracht hadden de Hongaarsche regeering uit te noodigen tot het verdrag toe te treden. Graaf Csaky deelde mede, dat de Hongaarsche regeering met toestemming van den rijksregent besloten had om deze uitnoodiging te aanvaar den en toe te treden tot het anti-komintem- verdrag. LONDEN, 13 Jan. (Reuter). Japan heeft of ficieel geen kennis genomen van ettelijke be richten, volgens welke Groot-Brittannië actieve maatregelen zou overwegen, hetzü tegen Japan, hetzij door steun aan China voor de verdediging der Britsche belangen en de open deur in China. Volgens Reuter gelooft men, dat Japan op iets definitievers wacht om naar voren te treden. Het vrije verkeer tusschen de Fransche neder zetting te Hankau en de rest der stad, dat se dert de bezetting door de Japansche troepen was gestremd, is thans hersteld. In samenwer king tusschen de Fransche en Japansche autori teiten is de Fransche nederzetting naar Domei uit Hankau bericht gezuiverd van anti-Ja- pansche elementen. Mussolini, graaf Ciano en Chamberlain in het Palazzo Venezia te Rome Nog in een deel onzer vorige oplage konden wij melden, dat op justitieel bevel de persen, waarop het N. S. B.-dagblad: „Het Nationale Dagblad" te Leiden gedrukt wordt, onklaar waren gemaakt. Over deze zaak vernemen wij nog het vol gende: Vrijdagmiddag hebben de rechter-commissa- ris bij de Haagsche rechtbank, jhr. mr. P G. M. van Meeuwen en de substituut-officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, een bezoek ge bracht aan de drukkerij van het Nationale Dagblad aan de Keizerstraat te Leiden. De heeren waren vergezeld door eenige per sonen van de Leidsche recherche en een des kundige voor het onklaar maken der persen. Het optreden van de justitie vond zijh oorzaak in eenige artikelen, welke onlangs in het Nationale Dagblad hebben gestaan, namelijk Vrijdag 23 December: „Het hemeltergend von nis", „Aan de marechaussee' en Donderdag 29 December: „De eer der Nederlandsche jugd", „Vijf min derjarigen zijn te Oss straffeloos mis bruikt". Deze beide artikelen acht de jus titie beleedigend voor den minister en de katholieke geestelijkheid. Een onderzoek naar de al dan niet strafbaarheid van een artikel op 4 Januari, getiteld: „De zedenmisdrij ven in Oss", „Methoden van het poli tiek katholicisme" is nog gaande. Van de eerste twee artikelen (op 23 en 29 December) heeft mr. M. M. Rost van Tonningen gezegd, de schrijver te zijn. De justitie ondervond bij haar be zoek geen moeilijkheden. De uit de rotatiepersen genomen inktbakken zijn op het politiebureau gedeponeerd en zul len naar Den Haag worden overgebracht. De justitie arriveerde des middags, toen de editie van Vrijdag bijna was afgedrukt. On middellijk werd de pers stop gezet, zoodat niet de geheele editie is afgedraaid. De heer Rost van Tonningen vertoefde te Utrecht, toen de justitie kwam, doch kwam, nadat hij was gewaarschuwd, onmiddellijk naar Leiden over. Vermelden wij nog, dat op de zelfde persen ook het blad „Volk en Vaderland" gedrukt werd en dat dus ook niet zal kunnen ver schijnen van deze persen. PRAAG, 13 Jan. (D.N.B.) De besprekingen over de oplossing van de Jodenkwestie in de z.g. Jodencommissie te Praag zijn beëindigd. De voorstellen der commissie zullen waarschijnlijk reeds heden aan den ministerraad worden voor gelegd. In tegenstelling met wat tot dusver ver moed werd, heeft de richting, die bij de rege ling van het Jodenvraagstuk in Tsjecho-Slo wakije de Neurenberger wetten als voorbeeld wil nemen, de overhand gekregen. Slechts die Joden wier voorvaderen zich verscheidene geslachten lang met de Tsjechen solidair hebben ver klaard en den wereldoorlog als legionnairs heb ben meegemaakt, zullen onder de uitzonderings bepalingen vallen. Tusschen Brussel en Burgos werd over eenstemming bereikt inzake de weder zij dsche vertegenwoordiging. De troepen van Franco hebben Tortosa bezet. Hongarije is officieel toegetreden tot het anti-Komintern pact. Officieele kringen te Londen over de verhouding van Duitschland tot Neder land. Justitieel ingrijpen bij het Nationale Dag blad, tengevolge waarvan het blad niet kon verschijnen. De bekende Röntgenoloog dr. Wolff te 's-Gravenhage bij aanrijding gedood. 1 e Velsen zijn twee arbeiders van een steiger gevallen en ernstig gewond. Blijkens mededeeling van den Regeerings persdienst over de „aanslagen" op Duit sche gebouwen, heeft zich niets ernstigs voorgedaan. Vooralsnog geen luchtlijn naar Lissabon. Nederlandsche ski-kampioenschappen te Arosa. Zwemrecords van Hoving en Van der Kuil erkend. New-Yorksche beurs: zwakke, lustelooze stemming. „Ze" Na de „men" de „ze". Indien „men" eenmaal beweert dat „ze" het hebben gezegd, dan is er geen speld tusschen te krijgen. Want „ze" weten het altijd precies en zelfs beter dan wie ook. Vraag niet naar bewijzen voor booze geruchten en poog niet achter de zegslieden te komen van laster of kwaadsprekerij. „Ze" zeggen het en daarmede is voor „men" de zaak af gedaan. Punctum! Slot.' Terwijl „men" een veelkoppig monster blijkt zijn men's handlangers de „ze" onpersoonlijke wezens die helaas maar al te persoonlijk worden. Men kan dien „ze" nieteens uit den weg gaan want men komt ze nooit te gen en kan hen in geen velden of we gen benaderen. Maar die „ze" zijn overal en ze worden door de kletsen de gemeente als getuigen opgeroe pen: „ze" hebben het gezegd TOKIO, 13 Jan. (Domei). Aan het Japansehe hof wordt tegen het midden van Februari een blijde gebeurtenis tegemoet gezien. (l 1 V v i 1i i 11 I 11 m i i1 A//7 Stand op Zaterdag 1 uur v.m,: 762A Vorige stand: 753D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1