en persverklaring Chamberlain door i bureaux voor redactie en administratie. Weldadigheid m Ned. arbeiders in Duitschland Franco nadert Tarragona Het nieuws van heden „EEN BETER BEGRIP IS ONTSTAAN" t" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZONDAG 15 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC Na 21586 Halifax zal heden te Genève met Bonnet de onderhandelingen kunnen bespreken Italië, Frankrijk en de Spaansche kwestie Chamberlain reist door Berlijn niet ontevreden Italiaansch oordeel Rome en Parijs Het Weer Gouden medaille voor Britsche ministers Geschenk van den H. Vader aan Chamberlain en Halifax HOOGGEPLAATST BELGISCH AMBTENAAR GEARRESTEERD Verschrikkingen van het vuur in Australië Voorloopig woeden de branden nog voort Fransche militaire maatregelen VON RIBBENTROP DEZE MAAND NAAR WARSCHAU Ontslagen in textiel-industrie wegens deviezen-moeilijkheden Brutaal opgetreden jegens de Koningin Incident op het D.P.-station te Rotterdam Johann Strauss te Berlijn overleden Barcelona roept thans mannelijke en vrouwelijke burgers ter verdediging op Katholiek Hongarije en modern heidendom Oud-premier Huszar protesteert tegen het racisme Vliegtuigbrand eischt tien dooden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zondag Belgische agent gaat spoedig naar Burgos NOORSCHE SOUVEREINITEIT OVER ZUIDPOOLGEBIED NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 50 ct Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor ■to kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 14 Jan. (D.N.B.). Chamberlain heeft Zaterdagmorgen de Italiaansehe pers ontvangen en uiting gegeven aan zijn vol doening over de hem bereide hartelijke ont vangst. Het doel van mijn reis, zoo zeide hij, V^as niet om bijzondere overeenkomsten te Sluiten, doch veeleer door persoonlijk con tact begrip te scheppen voor de wederzijd- sche standpunten. Dit doel is volkomen be reikt. Wij verlaten Rome meer dan ooit overtuigd van de goede voornemens en den goeden wil der Italiaansehe regeering. Wij zijn er zeker van, dat een beter begrip is ontstaan en dat de besprekingen in de toe komst niet slechts vrucht zullen dragen voor de betrekkingen tusschen onze beide landen, doch voor de Europeesche samen werking. Om 18 uur 30 is de trein met den Britschen frunister-president in Genua aangekomen; Chamberlain verliet eenige oogenblikken zijn tijtuig en onderhield zich met eenige personen Üie ter verwelkoming op het perron aanwezig Varen. Lord Halifax heeft zich op zijn doorreis van «ome naar Genève ongeveer een uur in Mi laan opgehouden, waar hij den dom en het hasteel bezichtigde. Aan journalisten verklaar de hij te hopen nog eens Italië te kunnen be doeken. Chamberlain zal, zooals Reuter meldt wan neer hij Zondagmorgen ca. 8 uur Parijs pas seert, den trein niet verlaten. De Britsche am bassadeur Phipps zal hem op het station ver welkomen. Te zamen zullen zij in Chamber lain's rijtuig het ontbijt gebruiken. Volgens een Reuter-bericht uit Genève zullen Halifax en Bonnet gelegenheid hebben aldaar Zondag met elkander te spreken over de onder handelingen te Rome. Zij vertoeven hier om de 104e vergadering van den Volkenbondsraad bij te wonen, welke Maandag geopend wordt onder voorzitterschap van Sandler, den Zweed- Schen minister van Buitenlandsche Zaken. De twee voornaamste punten op de agenda zijn; de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilli gers uit het republikeinsche leger in Spanje en het beroep van China tegen Japan. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld: De beoordeeling der te Rome gevoerde besprekingen schijnt in Berlijnsche politieke kringen deze te zijn, dat d'e onderhandelingen van Mussolini en Ciano met Chamberlain en Halifax binnen de grenzen, welke hun naar den aard der omstandigheden gesteld waren, biet onbevredigend genoemd mogen worden. Twee imperia hebben op grondslag van abso lute rechtsgelijkheid van gedachten gewisseld, Waarbij de opheldering, waartoe deze onderhan delingen hebben bijgedragen, blijkbaar geen on verkwikkelijke punten in de Engelsch-Italiaan- Sche verhouding aan het licht heeft gebracht. Ook schijnt uit de Romeinsche besprekingen te blijken, dat de betrekkingen tusschen Rome en Londen nog bezig zijn zich in positieven zin te ontwikkelen. Dit wordt o.a. ook bewezen door het feit, dat besloten werd de reeds gesloten Verdragen en overeenkomsten tusschen beide mogendheden binnenkort van kracht te laten Worden. De „Giornale d'Italia" bevat een redac tioneel artikel' over de besprekingen tus schen Chamberlain en Mussolini en zegt, dat het onderhoud verloopen is in het ka der der normale betrekkingen tusschen beide landen en gelukkig zijn doel bereikt heeft, te weten: opheldering te verschaffen. Tijdens de besprekingen, zoo verzekert het blad hebben beide staatslieden besloten het «Uiten van bijzondere overeenkomsten te be spoedigen, welke voorzien zijn in het pact van 16 April betreffende alle kwesties inzake Egypte en den Soedan, met name betreffende de grens- Sfbakening tusschen den Soedan, Kenya en Lritseh Somaliland eenerziids, en Oost-Afnka anderzijds, alsmede betreffende de vastlegging der wederzijdsche Italiaansehe, Britsche, Egyp tische en Soedaneesche belangen in deze gebie den. Voorts liepen de onderhandelingen over de handelsbetrekkingen tusschen Italiaansch Oost- Afrika en Groot-Brittannië met zijn overzee- Sche gewesten. De besprekingen werden geken merkt door een wederzij dschen oprechten wensch haar samenwerking. De onderhandelingen liepen schter ook over Europeesche aangelegenheden, htussolini heeft openhartig gesproken, bereid om Chamberlain de denkbeelden en bedoelingen van Italië, alsmede zijn zin voor verantwoording Sn zijn vredesgeest, welke de Italiaansehe bui tenlandsche politiek beheerscht, helder te ont- Vouwen. Wat de Spaansche kwestie betreft is Italië Van meening, dat de Spaansche politiek moet Worden overgelaten aan den vrijen wil van het hationale Spanje, zooals dit in de beweging van Generaal Franco zijn uitdrukking vindt. Italië bereid zijn nog op Spaansch grondgebied ver evende legionaires terug te trekken, 'wanneer de buitenlandsche miliciens uit het „roode le ger" zijn verwijderd. De non-interventiecom missie moet dit vraagstuk behandelen, doch Ita lië moet opmerken, dat Frankrijk en Sovjet- Rusland voortgaan met zich te mengen in de nationale vrijheden en het politieke recht van Spanje en voortgaan de politieke onschendbaar heid en den militairen status quo in de Middel- landsche Zee te kwetsen, waarbij Italië evenzeer betrokken is als Groot-Brittannië. Ook in de Spaansche kwestie heeft Frankrijk zich in dienst gesteld van Moskou, en dat is een gevaarlijke politiek, welke „het Italië van de Middelland- sche Zee" met aandacht volgt. Overgaande op de Fransch-Italiaansche betrekkingen zegt het blad, dat de houding» van Italië gedefinieerd is door de nota van Ciano aan de Fransche regeering. In deze betrekkingen moet alles herzien worden. Frankrijk doet tegenover Italië vervalschin- gen van feiten met agressieve bedreigingen e. d. afwisselen, en tracht Groot-Brittannië hierbij te betrekken. Men moet wel weten, dat zulk een houding de open kwesties niet wegneemt, doch ze slechts verscherpt, waar bij Frankrijk groot risico loopt. Het blad zinspeelt voorts op den toestand in het Donaubekken en op den Balkan en merkt op, dat de Italiaansehe politiek aldaar nauw keurig is vastgelegd, in overleg met de betrok ken staten en met Duitschland, en dat het be trokken gebied thans een beeld geeft van dui delijkheid en samenwerking rondom het stelsel van vrede en samenwerking, t.w. de as Rome— Berlijn. Ten slotte zet het blad de juistheid der Ita liaansehe politiek uiteen ten opzichte van de vraagstukken in het Verre Oosten. VOOR HET GEHEELE LAND: j| Krachtige tot stormachtigen Zuid-Ooste- H lijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken H met nu en dan regen, zachter. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Zaterdagavond te 20125 uur werd geseind aan alle posten: Weest op uw hoede. VATICAANSTAD, 14 Jan. (Stefani). Naar vernomen wordt, heeft Z. H. de Paus aan het einde der audiëntie van gisteren zoowel aan Chamberlain als aan Halifax een groote gou den medaille overhandigd, welke geslagen is in het veertiende jaar van Zijn pontificaat Aan de eene zijde draagt deze de beeltenis van Pius XI, en aan de andere zijde de beeltenis sen van de Engelsche martelaren, de heiligen John Fisher en Thomas Morus. De Paus zei- de dat hij deze medaille, welke de beeltenissen droeg van twee groote Enge'schen uit een an der tijdperk, gaarne schonk aan de twee be roemde Engelschen van heden. Beide minis ters uitten hun erkentelijkheid jegens den Paus voor het kostbare geschenk. BRUSSEL. 14 Jan. (Belga.) Naar hier worm medegedeeld, is gearresteerd een zekere dr Imianitoff, die de functie bekleedt van kabi- nets-attaché bij het ministerie van Arbeid er- Sociale Verzekering. Hij wordt beschuldigd van de vervalsching der in een proces te voorschijn gebrachte stukken. De leider der Memel-Duitschers Dr. Ernst Neumann rechtsheeft aan den gouverneur van het Memelgebied voorgesteld Willy Bertuleit (links) te benoemen tot president van het Memeldirectorium. Gouverneur Gailius heelt het voorstel aanvaard. MELBOURNE, 14 Jan. (Reuter). Onver moeid wordt de strijd tegen de boschbran- den, welke reeds 63 slachtoffers hebben geëischt, en een schade hebben aangericht van 500,000 pond sterling, voortgezet. De blusschers staan evenwel voor de hope- looze zekerheid, dat hun pogingen tever- geefsch zijn, aangezien er geen regen in het vooruitzicht is en de branden dus zul len voortwoeden. Een enorm gebied van vruchtbaar land is deze week tot een rookende woestenij gemaakt en tientallen dorpjes zijn verwoest. Een dei meest tragische verhalen welke de ronde doen is dat van een man, die trachtte zijn vrouw en acht kinderen te redden. Vier kinderen, angstig geworden door het vuur, hepen in de vlammen en kwamen om, doch de vrouw en de vier andere kinderen wisten, hoewel deer lijk verbrand, te ontsnappen. In een ander geval zochten veertien mannen beschutting in de bosschen onder een berg zaagsel. Niettemin zijn allen omgekomen. Volgens de „Sydney Sun" bedraagt de scha de in het geheele gemeenebest ingevolge de hittegolf, welke de ergste genoemd wordt in de geschiedenis van Australië, twee millioen pond sterling. Het westen van Australië wordt thans geteisterd door cycloons en stortregens, welke enorme schade aanrichten en de verbindings wegen afsnijden. PARIJS, 14 Jan. (Havas.) Het Middellandsche Zee-eskader zal op 18 Jan. van Toulon uitva ren om een tocht te ondernemen langs de kus ten van Noord-Afrika. Begin Maart keert het eskader terug. Voorts zullen drie duikbooten een tocht ondernemen langs de kusten van Syrië Tevens zal het Atlantische eskader van Brest uitvaren naar Pontadelgada en Casablanca Beide eskaders zullen elkander ontmoeten en gezamenlijke oefeningen houden. Bovendien zullen twee onderzeebooten uitvaren naar de Antillen. Generaal Gamelin en vice-admiraal Darlan, chef van den marine-staf, zullen 19 Januari a.s aan boord van den kruiser „Emile Berton" uit Toulon vertrekken, om een inspectietocht te on dernemen naar Oran en Mersel-Kebir. Over het vasteland zullen zij de reis voortzetten naar Casablanca. In een hedenavond aan de pers afgelegde ver klaring heeft de minister voor luchtvaart, Guy Lachambre, verklaard, dat het tempo der vlieg- tuigfabricage op het oogenblik 60 toestellen per maand is en de Fransche industrie in staat zal zijn om vanaf het voorjaar maandelijks 200 corlogsvliegtuigen te produceeren. WARSCHAU, 14 Jan. (Havas.) Welingelichte diplomatieke kringen te Warschau verklaren dat van Ribbentrop op 26 dezer te Warschau zal aankomen voor een officieel bezoek. In Juni van het vorige jaar ver scheen bij een Parijsch kleermaker een persoon in uniform van offi cier bij het Leger des Heils, die 180 costuums bestelde en bij zich thuis liet bezorgen, om arme menschen van kleeding te voorzien. Hij be taalde met een chègue van 32000 francs. Het was niet de eerste edel moedige daad van dezen man. Een maand tevoren had hij bij een kleedingmagazijn niet minder dan 485 vesten en 536 werkbroeken be steld om hulp aan het republikein sche Spanje te verleenen. De chè gue van 31.800 francs vertoonde een adres, hetwelk later bleek overeen te stemmen met dat van een be kend kerkhof. Thans moet Albert Seste zich voor den rechter verant woorden. Te Bradfield (Nieuw Zuid-Wales) is een jamboree gehouden, waaraan door tal rijke Australische padvinders werd deelgenomen. Het défilé voor Lord Gowrie, den gouverneur-generaal van Australië. Men seint ons uit Twente: De deviezen-moeilijkheden zijn aanleiding, dat er in Duitschland steeds meer nieuwe maat regelen tegen afvloeiing worden getroffen. Het Arbeitsambt Rheine en de Devisen-stelie Munster I/W hebben bekend gemaakt, dat, in gaande 1 Februari, een geheel nieuwe regeling van kracht zal worden met betrekking tot het uitbetalen der loonen aan de Nederlandsche ar beiders, die in Duitschland werkzaam zijn. Hoe de regeling precies zal zijn, is nog niet bekend. In ieder geval zal de Neder landsche arbeider veel minder Hollandsch geld uitbetaald krijgen, dan tot dusverre het geval was. In verband met deze onzekerheid hebben de textielfabrieken in Gronau (Westfalen) aan alle Nederlandsche arbeiders het werk met ingang van 28 Januari opgezegd. On der dezen maatregel vallen alleen bij de fabriek Eilermark 350 Nederlandsche arbei ders, terwijl in het geheel ongeveer 800 per sonen worden gedupeerd, waarvan de meesten inwoners zijn van Glanerbrug, los ser, Overdinkel en Enschede. De betrokken firma's hebben door aanplak king de arbeiders van een en ander op de hoogte gesteld en toegezegd, dat, wanneer de preciese regeling bekend is, dit den arbeiders aanstonds bekend gemaakt zal worden. Nadat Zaterdagmorgen H.M. de Koningin op liet eerste perron van het station Rotterdam D. P. Haar auto verlaten had, om Zich naar den boottrein, die Haar naar Vlissingen zou brengen, te begeven, liep uit de wachtende menigte een jongetje op Haar toe. Een inspecteur wilde het ventje nazetten, maar iemand uit het publiek kwam eveneens naar voren en zei, dat hij zijn zoontje wel zou grijpen. Bij het tweetal voegde zich nog een vrouw, die eveneens riep, dat zij haar kind wei terug zou halen. Toen zij het jongetje bereik ten, liepen zij echter gedrieën in de richting van de Koningin door. De inspecteur en een agent van politie schoten naar voren, om de drie menschen tegen te houden. Het viel toen op, dat het kind een groote enveloppe in de hand had, welke het aan H. M. wilde overhandigen. De vader van het kind had de brutaliteit H. M. op het ventje opmerkzaam te maken en legde daartoe zelfs zijn hand op den arm van de Koningin. Op dat oogenblik had de agent echter den man bereikt en wist hem met forsche hand te verwijderen. Vader, moeder en kind werden onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij onderzoek bleek de brief een verzoekschrift te bevatten betreffende de sectie op het lijkje van een kind van den man, dat eenige jaren geleden is overleden. De vader meende, dat geen sectie toegepast had mogen worden zonder toe stemming van de ouders, welke toestemming niet was gegeven. De sectie was geschied, omdat geen doodsoorzaak vastgesteld was kunnen worden. BERLIJN, 14 Jan. (Reuter) Op 73- jarigen leeftijd is hier gestorven de musicus Johann Strauss, een neef van den grooten Johann Strauss, den walskoning en compo nist van „An der schonen blauen Donau". Deze Johann is een zoon van Eduard Strauss, den leider van de bals aan het Weensche hof. Zelf heeft hij ook eenigen tijd deze functie bekleed. Ook ons land heeft hij verschillende malen met zijn orkest bezocht. HORA oe EBRO mast ANDELLOS HOSPITALS TIVEters AL DOVER lfara DE BARBERANS LA GALERA jlldacona VAN MALLORCA S.MATEO De streek om Tortosa, welke na den val dier stad door de linkschen wordt ont ruimd. Deze trekken zich thans terug op het hooger aan de kust gelegen Tarragona LERIDA, 14 Jan. (Reuter). De troepen van Franco hebben Valls veroverd. Zij be vinden zich thans binnen schotsafstand van de stad Tarragona. Volgens een Havas-bericht uit Burgos hebben de troepen van Franco eveneens Montroig, ten Zuidoosten van Falset, slechts eenige kilometers van zee gelegen, ingenomen. Krachtens een decreet van het ministerie van Nationale Verdediging te Barcelona zullen alle burgers tusschen 17 en 55 jaar, ook de vrouwen, worden opgeroepen om allerlei diensten te ver richten voor de verdediging van het land. BOEDAPEST (K WJP.), 14 Jan. De Katho lieke Volksbond in Hongarije heeft den tijd ge komen geacht, krachtig stelling te nemen tegen den alles verwoestenden invloed van het nieuwe heidendom op het godsdienstig leven in het rijk van St. Stephanus. Een geweldige actie is op touw gezet. In 2300 steden en dorpen van Hon garije zullen vergaderingen worden belegd om het volk wakker te schudden. De eerste van deze reeks van meetings werd gehouden in de stad Baja. Als voornaamste spreker trad op de bekende oud-minister-president Huszar. Hij waarschuwde voor de valsche profeten, die onder allerlei schoone beloften het volk aan zich willen binden, zich daarbij zelfs als katho liek en Christen aanmelden, doch in him pro gramma's de grondstellngen van het Christen dom verwerpen. Als zij daarbij nog verder gaan, de Christelijke gedachte willen terzijde stellen voor de mythe van het bloed en zonder Christus een nieuwe orde willen vestigen, aldus Huszér, een nieuwe orde willen vestigen, dan zullen wij hun toeschreeuwen: „Nooit!" Wij willen, aldus Huszar, een nieuwe maat schappij opbouwen, waarin voor iedereen de wetten van Christus zullen gelden. Wij geloo- ven niet, dat de thans in de mode gekomen nieuwe richtlijnen de wereld kunnen hervor men. Den storm, die op komst is, kondigen wij U tevoren aan. De Kerk staat voor zulk een zwaren strijd, als zij sinds de vervolgingen in den Romeinschen keizerstijd niet meer gestaan heeft. RIO DE JANEIRO, 14 Jan. (Reuter) Naar van de verkeersmaatschappij „Condor", dat op thans gemeld wordt, is het vliegtuig „Marimba" weg was van Recife naar Rio de Janeiro, ver brand, en hebben alle tien inzittenden den dood in de vlammen gevonden. De rechtsche troepen in Spanje verover den Valls en naderen Tarragona. Te Berlijn overleed de bekende musicus Johann Strauss. In Westfalen is aan Nederlandsche ar beiders in verband met deviezen-moei lijkheden ontslag aangezegd. Incident aan het station Rotterdam D.P. bij den doortocht van H. M. de Ko ningin. Dr. Colijn heeft Zaterdag het Neder landsche sanatorium te Davos bezocht. Spoorwegongeluk te Zaandam. De bootverbinding tusschen Monniken dam en Marken is Zaterdag weer her steld. Stagnatie bij de te water lating van de „Koningin Emma". Bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg. Te Nijmegen zal een studiedag over bet rassenvraagstuk gehouden worden. Economische besprekingen tusschen Ne- derland-België-Luxemburg. New-Yorksche beurs: stemming zeer vast. O De Zondag is voor velen een dag van verveling, voor anderen een dag van harde inspanning door allerlei „plei- zieren". Er zijn er die zuchten „hoe kom ik dien dag weer om met z'n zon dag sche publiek en z'n criante verve lendheid". Er zijn anderen die nooit méér vermoeid zijn dan na zoo'n ..rustdag". Te dikwijls wordt de Zon dag als kostelijke zevende dag ver prutst. We weten er geen gezelligheid aan te geven in het huiselijk leven en we denken bijna niet aan het hoog karakter dat deze dag des Heeren, dien we heiligen moeten, voor de maat schappij bezit. De menschen moesten fiich meer moeite geven van den ze venden dag der week of wil men: den eersten eerstens een dag van God te maken en tweedens een dag van ontspanning en opgewektheid voor heel het gezin. Zoodat we naar dien dag verlangen De Zondag moet geen dag van strakheid maar een dag van geestelijke zonnigheid voor allen zijn. Het is maar wat wij er zélf van maken! BRUSSEL, 14 Jan. (Belga.) Tijdens een van ochtend gehouden kabinetsraad heeft minister Spaak zijn collega's op de hoogte gesteld van de ontwikkeling der onderhandelingen met ge neraal Franco. Deze onderhandelingen hebben tot een over eenkomst geleid. Zeer binnenkort zal een Bel gische agent naar Burgos worden uitgezonden. Zondagavond zal de heer Spaak zich naar Ge nève begeven, waar hij Maandag en Dinsdag zal blijven. De agent van België in het rechtsche Spanje (r. de agent der regeering van Burgos te Brus sel zullen speciaal belast worden met de eco nomische en handelsbetrekkingen tusschen bei de landen. OSLO, 14 Jan. (Havas.) In een kabinetsraad heeft de regeering besloten haar souvereiniteit over een deel van het vasteland van de Zuid pool, zich uitstrekkende in het Westen van de Fslkland-eilanden tot de Australische eilanden in het Oosten, uit te breiden tot aan den 45sten lengtegraad, derhalve tot over de eilandjes, welke hiertusschen gelegen zijn. Stand op Zondag 1 uur v.m.: Vorige stand: 755.3 753.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1