Schitterende rechtsche zegepraal in Catalonië Hr. Ms. „Tromp" in aanvaring V reugdebetooging te Burgos Arbeiderscongres steunt Spaak Parochiehuis door brand vernield ••V Engelsch schip gezonken Het nieuws vairheden FISK „SINT PETRUS" De geheele provincie Tarragona en het grootste deel van Lerida door een verrassend snellen opmarsch zonder veel moeite b ezet SAFTI-FLIGHT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 16 JANUARI 1939 - AVONDBLAD Solide DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levenjverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering De strijd in Catalonië schijnt haar beslissing te naderen. Na den val van Tortosa werd de bedreiging voor de havenstad Tarragona en Reus reeds sterker, maar toch kon daar nog sterke tegenstand worden verwacht. Zondag hebben evenwel de troepen van Franco na een uiterst snellen opmarsch in Noordelijke richting Tarragona vrijwel zonder slag of stoot genomenook Reus viel in hun handen, evenals 82 dorpen, liggende in een gebied van 1650 vierkanten kilo meter oppervlakte, dat door 200.000 menschen wordt bewoond. Veertigduizend krijgsgevangenen werden gemaakt. Seo de Urgel moest reeds door de burgerbevolking worden ontruimd Afleidend offensief door generaal Miaja Het rechtsche communiqué Afleidend offensief van Miaja I Het Weer Wielrijdster door auto gegrepen Op slag gedood Flottïeljeleider kreeg ernstige schade Duitsch schip liep in de haven van Lissabon door storm uit den koers Schade oogenschijnlijk meegevallen Socialistische meerderheid wil aan het bewind blijven deelnemen Weggeworpen sigaret oorzaak van deze vuurzee te Deventer? Italiaansche boot bracht de bemanning behouden te Vlissingen Aanvaring in het Kanaal Csaky naar Berlijn 65e JAARGANG No. 21587 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN U moet ze rijden ptsak Brody in vrijheid Goedkoop Nederlandsch fabrikaat JEN OHOS. D.BLAZER i METZ. N V. B DAM] NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT MALIEBAAN 50 UTRECH1 en tri- van LERIDA, 16 Jan. (Reuter). Het hoofdkwartier van Franco meldt, dat zoowel Tarragona als Reus volkomen door de rechtsche troepen bezet zijn. De troepen van Franco hebben even eens de monding van de Rio Gaya bereikt en Anglesola bezet. Volgens een Havas-bericht uit Bur gos is de bezetting van Tarragona Zondagmiddag om 15 uur 30 vol tooid. Tegelijkertijd werden de plaats jes, gelegen in den zak, die ontstaan Was, o.m. Tarrega, bezet. De rechtsche troepen hebben by de bezet ting van Tarragona geen ernstig verzet onder raden. Slechts enkele kleine schermutselin gen vonden plaats. In de stad, die overigens Beheel intact is, was alles vervuild. Op het eerste gezicht bleken niet meer dan 10.000 Inwoners in de stad gebleven te zijn. Dit Burgos meldt Havas, dat het bericht van de inneming van Tarragona door de bevolking •het nog grootere uitbarstingen van vreugde ontvangen is dan de verovering van Toledo, Bilbao, Malaga of Castellon. Militaire muziek korpsen trokken door de straten, gevolgd door Oen enorme menigte die vaderlandsche liede- zong. In het door Radio Nacional omgeroepen uit reksel uit het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt gezegd, dat behalve Tar- ïagona, Reus en Tarrega meer dan 82 dorpen, Vo. Hospitaiet, in handen der rechtschen zijn Bevallen. Het op Zondag bezette gebied heeft Oen oppervlakte van 1.650 vierk. kilometer. Se dert het begin van het offensief werden 7225 werk. K.M. bezet. Vrijwel de geheele provincie Tarragona en driekwart van Lerida zijn volgens Reuter door Franco veroverd. In dit gebied wonen *^0.000 menschen. Het aantal der krijgsgevangenen wordt op Veertigduizend geschat. Het regeeringscommuniqué meldt van het jjatalaansche front, dat de linksche troepen ch ingevolge de door het opperbevel gegeven ®rders teruggetrokken hebben op de in gereed heid gebrachte stellingen ten Oosten van de 1Jn VallsTarragona. Van het front in Estramadura wordt gemeld, dat hevige tegenaanvallen der rechtschen rachtig zijn afgeslagen. j, Generaal Miaja heeft Zondag, volgens een eUter-bericht uit Madrid, in zijn streven om en druk op Barcelona te verminderen, op een leuw front een offensief tegen de troepen van *ranco ontketend. Van regeeringszijde wordt verklaard, dat de dfesche troepen, na bij het aanbreken van eh dag een aanval te hebben ontketend langs 6 linie van den Taag nabij Talavera, ten Z.-W. ah Madrid, de rechtschen bij het dorp Castillo e Viliaiba terug hebben gedreven naar den °°i'delijker oever. Meer naar het Oosten zou andere afdeeling de rivier nabij het dorp ^Ipico, 40 K.M. ten Westen van Toledo, zijn ergestoken. Vanavond werd semi-officieel j. e^egedeeld, dat de bij verrassing aangevallen chtsche troepen genoodzaakt waren hun ver- e(ligingslinie prijs te geven. Aan de FransenSpaansche grens te PerPignan wordt, volgens Havas, vernomen, lat de burgerbevolking van Seo de Urgel Van de regeering te Barcelona order heeft gekregen, de stad binnen 24 uur te verlaten, kien maakt hieruit op, dat de regeerings- troepen vastbesloten zijn tot hardnekkige verdediging van Seo de Urgel, dat de sleu tel is tot 't dal van Puigcerda en tot de spoorlijn van Frankrijk naar Barcelona via Tour de Carol. De regeering te Burgos heeft zoo juist een buitengewone belasting ingesteld op buiten sporige winsten. Als zoodanig worden beschouwd die, welke liooger zijn dan het gemiddelde over de drie jaren voorafgaande aan den opstand of zeven procent van het kapitaal belegd in een zaak, die na den opstand is opgezet, en alle winsten, die behaald zijn door lieden, die vroe ger geen kooplieden waren. Radio Nacional deelt, in aanvulling op het uittreksel van het communiqué van het recht sche hoofdkwartier mede, dat 5000 man zijn gevangen genomen en een overvloedige hoe veelheid materiaal is buit gemaakt. Een zestig tal dorpen werd bezet. Overigens verklaart het communiqué:- de vij andelijke demonstratie in Estremadura is een volledige mislukking. „Wij hebben den vijand teruggeslagen, achtervolgen hem en brengen hem zware verliezen toe". Van het front in Estremadura wordt door de linkschen gemeld, dat in de provincie Bada- joz een groote activiteit heeft geheerscht. De rechtsche troepen hebben er geprobeerd de door de regeeringstroepen veroverde stellingen opnieuw te bezetten. Ondanks alle krachtsin spanning heeft de vijand niet zijn doel be reikt. "i Zondagmorgen vroeg heeft een felle brand het vereenigingsgebouw der H. Hart parochie te Deventer verwoest. Een kijkje in de totaal verbrande feestzaal VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: zacht weer, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, nog regen, meest krachtige tijdelijk stormachtige Zuidelij ke tot Zuidwestelijke wind. Zon op 8.04 - onder 16.15 - Licht op 16.45 Maan op 4.35 onder 13.06 20 Januari N. M. Zondagmiddag om kwart over vier reed de 22-jarige mej. Ch. J. Lammers met haar ver- 'oofde per rijwiel uit de richting Zutfen ter hoogte van Quatre Bras, toen een autobus ach terop kwam. Zij liet den autobus passeeren en stak daarop, zonder richting aan te geven, den rijweg' over. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Deventer een bestelauto van een filmmaatschappij. Mej. L. werd gegrepen en op slag gedood. i Uit Lissabon wordt gemeld: Het Duitsche s.s. Orinoco is Zon dag bij het verlaten van de haven in aanvaring gekomen met den Neder- landschen Flottieljeleider Hr. Ms. „Tromp". De „Tromp" zou ernstig beschadigd zijn. Uit dit telegram moet worden opgemaakt, dat de botsing is geschied toen de „Tromp" de haven van Lissabon binnenliep. De „Tromp", welke op haar eer.ste voorjaars- reis Lissabon heeft aangedaan, zou volgens het routeschema op Woensdag 18 Januari vandaar vertrekken. De „Orinoco" is een schip van de HamburgAmerika-lijn met een inhoud van 9660 bruto ton. De „Orinoco" verliet tijdens stormweer de haven, geassisteerd door twee sleepboo- ten. Bij het passeeren van de „Tromp" liep het schip als gevolg van een hevigen windstoot uit den koers en kwam met den oorlogsbodem in aanvaring, welke aan stuurboordzijde werd getroffen. Een aantal stalen platen van de „Tromp" werd inge drukt. Het verluidt, dat de flottieljeleider ook een gat beneden de waterlijn heeft ge kregen. De sleepbooten hebben tevergeefs getracht de aanvaring te voorkomen waarbij het wei nig scheelde of een van beide vaartuigen was gekapseisd. Na de botsing heeft de ..Orinoco", die niet beschadigd is, de reis voortgezet. De havenautoriteiten hebben een onderzoek naar de „Tromp" ingesteld. Zij waren van mee ning, dat het schip ter reparatie in een droog dok zal moeten worden opgenomen. In verband hiermede is het vertrek van de „Tromp" uit Lissabon tot onbepaalden tijd uitgesteld. De commandant van de „Tromp", kapi tein ter zee Doorman, bleef den geheelen dag aan boord om persoonlijk alle veilig heidsmaatregelen te nemen. Blijkens een bij het Departement van Defen sie ingekomen telegram omtrent de aanvaring van H.Ms. flottielje-leider „Tromp", door het stoomschip „Orinoco", is de aanvaring gebeurd terwijl de „Tromp" gemeerd lag. De schade onder de waterlijn is oogenschijn lijk meegevallen, doch het schip zal moeten dokken, waartoe het dok a.s. Donderdag be schikbaar is. Met de herstelling zal vermoedelijk ongeveer vier dagen gemoeid zijn. Persoonlijke ongevallen deden zich niet yoor. BRUSSEL, 16 Jan. (Bclga) Ten besluite zijner werkzaamheden heeft het Congres der Belgische Arbeiderspartij Zondag met 362.869 tegen 197.650 stemmen en 7.250 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin weliswaar geprotesteerd wordt tegen het zenden van een vertegenwoordiger naar Burgos, doch niette min de meening te kennen wordt gegeven, dat de tegenwoordige omstandigheden het voor de socialisten noodig maken, om aan de regeering te blijven deelnemen. De partij, zoo vervolgt de resolutie dan, verwacht van de regeering, dat zy in de niet-inmengingscommissie krachtig zal blijven aandringen op de terugtrekking uit Spanje van de Duitsche en Italiaansche strijd krachten. Minister-president Spaak heeft op het congres een rede gehouden, en daarin o.m. over de aan Londen gerichte nota betreffende de non-in terventie verklaard, dat in geval van mislukking van dezen stap België er toe zou kunnen ko men zijn vrijheid van optreden te hernemen. Hij kon echter geen enkele verplichting aan vaarden ten aanzien van het gebruik, dat hij van een dergelijk besluit zou nemen. De inter nationale politiek van België zal geregeld wor den naar de nationale belangen, in ieder geval zal Spaak morgen in Genève zijn en daar het standpunt verdedigen, dat ingenomen is in de nota aan Londen. Spaak staat gunstig tegenover een hervatting der diplomatieke betrekkingen met het republikeinsche Spanje, maar zoo zeidé hij, het gebaar moet van den kant van Barce lona komen. Zondagmiddag heeft het gerucht de ronde ge daan, dat de socialistische minister van Binnen- landsche Zaken Merlot zijn ontslag had inge diend. Op desbetreffende vragen heeft Spaak ver klaard dat Merlot het met hem eens was over de politiek ten aanzien van Spanje, doch dat de minister het niet kon goedkeuren, dat het con gres voor een voldongen feit werd geplaatst. Uit solidariteit met mij, aldus Spaak, heeft Merlot zijn besluit opgeschort. Ik geloof dat hij, gezien de meerderheid in het congres, op zijn besluit zal terugkomen. Zondag in den vroegen ochtend is het parochie huis van de H. Hart-parochie aan de Kerkstraat te Deventer door brand verwoest. Om ongeveer kwart over vijf werd de brand ontdekt en bijna onmiddellijk daarna stond het gebouw in lichter laaie. Het vuur, dat met verbazende snelheid om zich heen greep, vond overvloedig voedsel in den bovenbouw van het oude gedeelte, dat geheel uit hout bestaat. Dit oude gedeelte is dan ook geheel door het vuur vernield. Hier lag de groote zaal, waarin het tooneel, buffet en verschillende meubelen. Alles werd een prooi der vlammen. De brandweer, die het vuur met acht slangen bestreed, slaagde erin de kegelbaan en de aan grenzende werkplaats van den heer Aupink te behouden. Ook de bewaarschool, welke dicht naast het parochiehuis ligt en die door over slaande vonken gevaar liep, kon worden behou den. Het parochiehuis is behalve de genoemde, la ter bijgebouwde gedeelten, geheel uitgebrand. Te gen zeven uur heeft de brandweer den voorgevel omver gehaald. Ze was toen het vuur geheel meester en kon zich bepalen tot nablusschings- werk. Op het terrein van den brand merkten wij op den zeereerw. heer J. Batenburg, pastoor van de H. Hart-parochie, den burgemeester W. F. R. Wttewaal en den commissaris van politie, den heer van Tricht. In den nacht van Zaterdag op Zondag had de Eerste Deventer Wandelvereeniging feest gevierd in het gebouw en het om ongeveer vier uur ver laten. Om 5 uur was de politie op surveillance nog langs het perceel gekomen zonder iets te hebben bemerkt. Een kwartier lr ter was het gebouw reeds een vuurzee. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Over de oorzaak tast men in het duister. Van kortslui ting kan geen sprake zijn, aangezien de con ciërge, de heer Aupink verzekerde, dat hij de electrische installatie had uitgeschakeld. Ver moedelijk is een weggeworpen sigaar of sigaret debet aan dezen brand. H. M. de Koningin verrichtte Zaterdag te Vlissingen de plechtigheid van den doop en de te water lating van de „Koningin Emma", het nieuwe schip van de Maat schappij ,jZeeland" Zondagmiddag omstreeks vier uur is op de reede van Vlissingen aangekomen het Italiaansche s.s. „Monte Santo", dat uit gaande van Rotterdam naar Savona in het kanaal in aanvaring is gekomen met - het Engelsche s.s. „Conifer". De „Conifer" is gezonken. Van de „Monte Santo" werd de boeg boven de waterlijn versplinterd. Deze boot is op de reede van Vlissingen voor anker gaan liggen in afwachting van nadere in structies. Het Engelsche s.s. „Conifer" behoorde toe aan de General Steam Navigation Company Ltd., Londen. Het meet 413 ton bruto en 218 ton netto, en was in 1936 gebouwd. De „Monte Santo" meet 5850 ton bruto en 3699 ton netto; behoort toe aan N.V. Cooperativa di Naviga- zione Garibaldi en hoort thuis in Genua. Het schip is in 1920 gebouwd. De kapitein van de „Monte Santo" heeft ge weigerd aan wal te komen, omdat te Vlissin gen geen Italiaansch consulaat gevestigd is. Zondagavond om ruim half elf zijn de ne gen leden van de bemanning van het Engel sche s.s. „Conifer" te Vlissingen behouden aan wal gezet en in hotel Goes opgenomen. Daar vertelden zij ons, dat hun schip Zon dagochtend om ongeveer vier uur bij slecht zicht ter hoogte van het Engelsche vuurschip Sandeti was aangevaren door het Italiaansche s.s. „Monte Santo". Wfj waren, aldus de schipbreukelingen, op weg van Londen naar Duinkerken en de mees ten onzer sliepen toen de aanvaring geschied de. Ons schip werd in het midden geraakt en het bleef aan de „Monte Santo" hangen. In de haast hebben wij de hoogst noodige kleeding- stukken aangetrokken en het gelukte ons om zonder verdere ongelukken aan boord van het Italiaansche schip over te gaan. Korten tijd later is de Conifer gezonken. Het schip had 240 ton stukgoed aan boord De behandeling, welke wij aan boord van de „Monte Santo" on dervonden, verdient allen lof, aldus de geluk kige schipbreukelingen, die dan ook in de beste stemming verkeerden. De Monte Santo heeft een versplinterden boeg en maakt water in de voorpiek. Het schip zal eerst door scheepsexperts onderzocht moeten worden, al vorens de reis te kunnen vervolgen. Waar schijnlijk zal het een voorloopige reparatie moe ten ondergaan. Het plan is, dat de bemanning van de Coni fer vandaag met de Zeelandboot naar Engeland terugkeert, doch zeker is dit nog niet. BOEDAPEST, 16 Jan. (D.N.B.) De Hon- gaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, is Zondag om één uur vijftien naar Berlijn vertrokken, DE NATIONALISTEN HEBBEN IN SPANJE TARRAGONA, REUS EN VELE DORPEN BEZET, EN BEDREI GEN THANS BARCELONA. Het congres der Belgische Arbeiders partij besloot de politiek van Spaak te steunen. Hr. Ms. - „Tromp" bij een aanvaring in de haven van Lissabon ernstig bescha digd. Engelsch schip de „Conifer" bij aanva ring in het Kanaal gezonken. Hof jager Spek met vervroegd pensioen. Besprekingen over het vliegveld voor Zuid-Limburg. o PRAAG, 16 Jan. (Reuter). De Tsjecho- Slowaaksche regeering heeft besloten Brody, den oud-minister-president van Roethenië. die 26 October was gearresteerd onder beschuldi ging van hoogverraad, in vrijheid te stellen. Alle tegen hem ingebrachte beschuldigingen zijn ingetrokken. Vs1 Ik VVvVVwnu.'iii li n> Stand op Maandag 1 uur n.m.: 742.1 .Vorige stand: 712.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1