UITVOERVERBOD BEPLEIT Halifax ontmoet Bonnet te Genève THERMOGENE Kerkelijk leven Uit Oost en West HET VLIEGVELD VOOR ZUID-LIMBURG MAANDAG 16 JANUARI 1939 BENOEMINGEN In Het bisdom Haarlem m F r ansch-Italiaansche kwestie nog hangende Chamberlain weer terug Ook Mandsjoekwo bij den Antikomintern Brand op vliegveld in Amerika De Vereenigde Staten en Brazilië In Engeland geen voor- j aar s verkiezing PARAGUAY LAAT JOODSCHE EMIGRANTEN NIET TOE NOG STEEDS ARRESTATIES IN INDIË REGIONALE TOESLAG BIJ INDISCHE MARINE Noorsch gezantschap in Den Haag UNSTILLENDE WATTEN Hof jager W. Spek met pensioen Gevolgen van auto-ongeluk nog niet te boven Gaatjes in ruiten HET ASYLRECHT IN ONS LAND K.D.P. EN STATEN VERKIEZINGEN DE GASLEVERING AAN ZAANDAM Onderhandelingen met de Ned. Hoogovens Trein greep auto met drie inzittenden Koeien en varkens bij brand omgekomer AUTO DOOR GESLOTEN SPOORBOOMEN GEREDEN MISLUKTE TOCHT OVER IJSELMEER LANDBOUWBEDRIJF BIJ BRAND VERNIELD Vee kon tijdig worden losgem»®^ Wij zijn het met de Duitsche pers hartroerend eens, dat alles wat redelijkerwijze van nadeel ge acht moet worden voor de goede-buur- betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland zoo mogelijk voorkomen en vermeden en tegengegaan moet wor den. De wil daartoe, de zorg daarvoor, alsmede de te betrachten redelijkheid dienen, willen zij eenig nuttig effect hebben, natuurlijk aan beide zijden aanwezig te zijn, zoowel in Duitsch land dus als in Nederland. Op grond van deze hartroerende eensgezindheid met onze Duitsche persbroeders op dit punt meenen wij dringend te moeten pleiten voor het instellen van een uitvoerver bod van het Nationale Dagblad van de N.S.B. naar Duitschland. De Duitsche pers, die zich steeds zoo heftig verweerd heeft tegen zgn. „Greuelmarchen" en valsche voorlichting over Duitschland in de buitenlandsche pers, zal ons moe ten toegeven, dat ook ons land prijs moet stellen op een zoo juist mogelijke voorlichting van het buitenland over de hier te lande heerschende opvattingen en toestanden. Het is welhaast ondoen lijk goede-buurbetrekkingen tusschen twee volkeren gaaf in stand te houden, wanneer deze volkeren niet of verkeerd over elkanders zienswijze, gebeurlijk heden en bedoelingen worden ingelicht. Het Nationale Dagblad behoort tot de nog maar weinige Nederlandsche dag bladen, die in het Derde Rijk worden toegelaten. Verleenden de Duitsche autoriteiten vrijen toegang aan alle, of althans de voornaamste Nederlandsche dagbladen, dan zouden wij tegen het Uitvoeren van het Nationale Dagblad geen bezwaar hebben, maar nu het prac- tisch bijna een monopolie bezit als in Duitschland getolereerd en gewaardeerd „Nederlandsch" dagblad moet het Duit sche volk wel de voorstelling krijgen, alsof Holland niets liever wil dan „zich selbst annektieren" en zichzelf zulk een weergalooze Augiasstal vindt, dat het hartstochtelijk verlangt naar een der stalknechten van den Hercules van het Derde Rijk om met den Rijn ook een zuiverenden bruinen stroom door zijn chaos te leiden. Uit zulk een eenzijdige voorstelling bij onze Oosterburen kan een gevaarlijke zucht ontstaan om ons land evenals het stamverwant Sudeten- gebied te bevrijden van de vermeend Joodsch-bolsjewistische en maconnieke verdrukkers. Daarom is het noodig, dat de uiterst eenzijdige voorlichting van het Nationale Dagblad, dat slechts de meening en de inzichten van een uiterst geringe minderheid van ons Nederland sche volk vertolkt, in Duitschland wordt stopgezet. Indien Duitschland den in voer van het Mussert-orgaan niet ver biedt, dienen wij den uitvoer daarvan te verbieden, niet alleen om onze Duit sche broeders tegen valsche voorstellin gen omtrent de algemeene Nederland sche gezindheid te beschermen en te beveiligen, maar ook om onze wederkee- rige betrekkingen met Duitschland te vestigen op de realiteit van een essen tieel verschil in volksaard, traditie, cul tuur en mentaliteit. Uitvoerverboden worden gewoonlijk afgekondigd voor dat, waarvan het land te weinig bezit, of waarvan het vreest binnen afzienbaren tijd een te kort te zullen hebben. Welnu, de schaarschte aan groteske en humoris tische bladen is in ons land zóó groot, dat wij het Nationale Dagblad als zoo danig niet gaarne zouden willen mis sen en er zuinig op willen zijn. Boven dien geeft het allen Nederlanders, die de Duitsche taal niet meester zijn, een voor treffelijk inzicht in de Duitsche stand punten ook in zuiver Nederlandsche binnenlandsche aangelegenheden, zoo dat het de Duitsche bladen hier te lande geheel kan vervangen, terwijl in Duitschland geen behoefte kan bestaan aan nóg een nationaal-socialistisch blad méér. Er is dus alles vóór en niets te gen het instellen van zulk een uitvoer verbod, dat de zuiverheid der Neder- landsch-Duitsche betrekkingen, waar voor Mussert en de N.S.B. zelf zulke hef tige pleiters zijn, slechts ten goede kan komen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Noorden den weleerw. heer W. G. Buren; tot pastoor te Rotterdam (H. Barbara) den weleerw. heer H. J. C. van der Burg; tot pastoor te Nieuwerkerk a. d. IJssel den weleerw. heer G. Keijzer; tot pastoor te Oude Tonge den weleerw. heer K. P. Elsenbroek: tot rector te Noordwükerhout (St. Bavoge- sticht) den weleeerw. heer J. F. van de Gent, die kapelaan was aldaar; tot rector te Bodegraven (St. Joseph's Huis) den weleerw. heer J. Konijn, thans rector te Amsterdam (St. Joannesschool) tot kapelaan te Noordwijkerhout (St. Maria- gesticht) den weleerw. heer Th. W. Klepper. Nabij Zaandam reed Zaterdag een leege personentrein tijdens het rangee ren door een geopende brug. Een der wagons kwam op een juist passee- rend houtschip terecht, dat gedeeltelijk zonk Na een Franco-overwinning zullen alle Italianen uit Spanje worden teruggetrokken GENÈVE, 15 Jan. (Havas). Nadat Lord Halifax alhier was aangekomen heeft hij het diner gebruikt te zamen met den Fran- schen minister Bonnet en dezen tot in bij zonderheden op de hoogte gesteld van de besprekingen te Rome. Volgens de van bevoegde zijde verkregen in lichtingen omtrent deze besprekingen, aldus meldt Havas, heeft de Duce nogmaals ondubbel zinnig het voornemen te kennen gegeven, na het definitieve succes van Franco alle ltaliaan- sche strijdkrachten uit de door hen bezette stellingen, zoowel op het schiereiland als op de Balearen of eenig ander punt van het Spaan- sche grondgebied, terug te trekken. Van deze plechtige verzekering is hedenochtend, nadat Chamberlain Parijs achter zich had gelaten, aan Daladier mededeeling gedaan door den Brit- schen ambassadeur. Chamberlain en Mussolini hebben, volgens een Havas-bericht uit Rome, onderling tele grammen uitgewisseld. Chamberlain wilde uit drukking geven aan zijn gevoelens van dank voor de hem bereide ontvangst. In zijn te.egram verklaart hij in Engeland te zijn teruggekeerd „versterkt in onze overtuiging betreffende de werkelijkheid van de Britsch-Italiaansche vriendschap en in onze hoop, dat de vrede zal worden gehandhaafd". In zijn antwoord wijst Mussolini eveneens op zijn „overtuiging van de goede verstandhou ding tusschen Italië en Engeland en mjjn ver trouwen in de handhaving van den vrede". Wat te Rome bespoken is Naar Stefani uit Rome meldt publiceert de „Informazione Diplomatica" een mededeeling, waarin o.m. gezegd wordt dat „men in verant woordelijke Romeinsche kringen over de vol gende geloofwaardige gegevens beschikt omtrent de onderhandelingen in het Piazza Venezia tus schen Chamberlain en den Duce, waarbij Hali fax en Ciano aanwezig waren". Na gewezen te hebben op de hartelijkheid der besprekingen, doet men opmerken, dat, wat de Britsch-Italiaansche betrekkingen betreft, er niets sensationeels te behandelen was, daar deze geregeld zijn in de accoorden van 16 April, die op 16 November van kracht zijn geworden, en met loyale toepassing, waarvan zoowel van Britsche als van Italiaansche zijde reeds een begin is gemaakt. Bij het noodzakelijke afzoeken van een ge zichtseinder werden natuurlijk eveneens bepaal de kwesties van algemeenen aard ter sprake gebracht. Eenerzij ds wees de Britsche minister president op de nauwe betrekkingen, die tus schen Londen en Parijs bestaan, en van Ita liaansche zijde verklaarde men op de formeelste wijze, dat de as Rome-Berlijn de grondslag van de Italiaansche politiek is en blijft Wat Spanje betreft herhaalde de Duce, dat de laatste Italiaansche legionnaires teruggeroe pen zouden worden, wanneer de linkschen het zelfde doen en wanneer men aan Franco de bel- ligerentenrechten zal toekennen. Het is onzin nig, dat men hem deze nog steeds weigert. In dien men echter, zoo voegde de Duce eraan toe, in den komenden tijd inmenging op groote schaal zou vaststellen van de zijde der met Negrin bevriende regeeringen, zou Italië zijn vrijheid van handelen hernemen, want de niet- lnmengingspolitiek moet als mislukt worden beschouwd. t Wat betreft de Fransch-Italiaansche betrek kingen verklaarde de Duce, dat de Spaansche kwestie de beide landen grondig veraeelt, en dat het pas mogelijk zal zijn den toestand op nieuw onder de oogen te zien, nadat de oorlog in Spanje ten einde is. In afwachting hiervan kan beslist nog geen 'sprake zij" van arbitrage, bemiddeling, conferenties van vier en nog min der van drie. Men besprak, zonder hier echter diep op in te gaan, eveneens andere kwesties betref fende de definitieve vestiging van de Joodsche vluchtelingen en de, in ieder geval zeer verwij derde, mogelijkheid van beperking der bewa pening. Wat betreft het voornemen, den vrede in Europa te handhaven, dit werd zoowel van Ita liaansche als van Engelsche zijde met vaste overtuiging te kennen gegeven. In verantwoordelijke Romeinsche kringen doet men opmerken, dat na de ontmoeting tusschen Chamberlain en Mussolini elk pessimisme, zoo wel als elk buitensporig optimisme, voorbarig zouden zijn. De gisterenavond door de „Informazione Di plomatica" gepubliceerde verklaring wordt uit gelegd als een ernstige waarschuwing aan Frank rijk om op het laatste oogenblik geen pogingen te doen de Spaansche regeering te helpen, daar Italië zich andere genoopt zou zien nieuwen sicun te verleenen aan Franco, en de niet- inmengingsovereenkomst, welke reeds als een mislukking wordt beschouwd, op te zeggen. Dit artikel wordt aan den duce zelf toege schreven. Op zijn terugreis van Rome is minister-pre sident Chamberlain Zondagochtend te 8.10 uur op het Gare de Lyon te Parijs aangekomen. Hij werd door den Britschen ambassadeur te Parijs, Sir Eric Phipps begroet. De minister president heeft te Parijs zijn wagon niet ver laten. Chamberlain is om half zes, in Londen aan gekomen, waar een menigte van verscheidene duizenden personen bij het Victoriastation en langs den weg naar Downingstreet hem toe juichte. De premier droeg een rose anjelier in zijn knoopsgat en had zijn parapluie in de hand. Hij glimlachte opgewekt en zag er ge bruind en gezond uit. Ook bij Whitehall stond een menigte van omstreeks duizend personen die hem toejuich ten, toen zijn auto Downingstreet binnenreed. Het onderhoud te Genève De maaltijd, welke Halifax en Bonnet met hun medewerkers hebben gebruikt aldus be richt Havas uit Genève heeft bijna drie uur geduurd. Halifax gaf een gedetailleerd verslag der besprekingen te Rome. Van belang was vooral, dat Mussolini de for- meele verplichting op zich heeft genomen, dat do Italianen zich na een overwinning van Fran co, welke hij trouwens als aanstaande be schouwt, uit Spanje zullen terugtrekken. Chamberlain zal, in overeenstemming met de Italiaansche autoriteiten, van deze plechtige be lofte melding maken door een in het Lagerhuis af te leggen verklaring. Er zal geen enkele stelling op het schiereiland of in de koloniën van Spanje in de macht van Italië blijven. Mussolini heeft verder de verzekering gege ven, dat hij geen versterkingen meer naar Span je zou zenden; daarentegen beklaagde hij zich over de beweerde wapenzendingen aan de re- geeringstroepen door Frankrijk. Wat Frankrijk aangaat formuleerde Musso lini geen enkelen nauwkeurig omschreven eisch. Hij beperkte zich er toe te kennen te geven, dat de opzegging der Fransch-Italiaansche overeen komst van 1935 het aanbod van onderhande lingen inhield, welke, naar hij betreurde, niet door Bonnet was in aanmerking genomen. Er werd op geen enkele wijze een beroep op En geland gedaan te arbitreeren of te bemiddelen. Mussolini betoonde zich zeer inschikkelijk te genover de Engelsche ministers en bevestigde zijn wil alle problemen op vreedzame wijze te regelen. Ten slotte gaf de duce uitdrukking aan den wensch om den bewapeningswedloop te be perken en sprak hij de hoop uit, dat de inter nationale economische betrekkingen zullen ver beteren. De reis naar Rome heeft vooral psycholo gisch resultaat gehad. De overeenstemming der opvattingen van de beide democratieën is nim mer duidelijker gebleken dan in de afgeloopen week, aldus besluit Havas, hetgeen met name wordt bewezen door het gedetailleerde verslag, dat Halifax aan Bonnet heeft uitgebracht. TOKIO, 16 Jan. (D.N.B.) De minister president van Mandsjoekwo heeft een verkla ring afgelegd waarin hij zegt, dat Mandsjoek wo besloten heeft toe te treden tot het front der mogendheden van het anti-kominternpact, aangezien het sedert de oprichting van den Mandsjoerijschen staat met Japan voorop ge staan heeft in den strijd tegen het Commu nisme. RANTOUL (Illinois), 16 Jan. (Havas). Een brand heeft drie gebouwen verwoest op het centrale militaire vliegveld Chanute Field. De schade wordt geraamd op 1 mllioen dollars WASHINGTON, 16 Jan. (Havas) Het minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft den tekst van de telegrammen gepubliceerd, welke zijn gewisseld tusschen de presidenten Roosevelt en Vargas. President Roosevelt heeft den minister van Buitenlandsche Zaken van Brazilië, Oswaldo Aranha, uitgenoodigd naar Washington te ko men, teneinde de gemeenschappelijke vraagstuk ken te bespreken. Dit bezoek wordt omstreeks l Februari verwacht. Naar verluidt zijn deze vraagstukken: de Brazilaansche wissel-controle, versterking van het handelsverdrag, en de ont wikkeling van de in- en uitvoerbank. LONDEN, 16 Jan. (Havas) De „Daily Ex press" verzekert, dat er in het voorjaar geen algemeene verkiezingen zullen worden gehou den, daar het kabinet het voornemen het kie zerscorps vóór op zijn vroegst November te raadplegen, Beeft laten varen. MONTEVIDEO, 16 Jan. (Reuter) Drie honderd Joodsche vluchtelingen, die in het bezit waren van visa voor Paraguay, hebben bij hun aankomst aldaar moeten vernemen, dat de Paraguaansche regeering plotseling de toe lating van alle vluchtelingen heeft stopgezet. Het kabinet van Uruguay komt heden bijeen om den toestand te bestudeeren. De meeste der vluchtelingen hebben ruimschoots geld. Onderzoekingen worden voortgezet BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) Zondagavond is op last van den Officier van Justitie een pro vinciale ambtenaar in preventieve hechtenis ge steld, alsmede een Arabier, die uitgever was van een maandblad. Laatstgenoemde zal bin nenkort voor den Landraad moeten verschijnen. DJOMBANG, 16 Jan. (Aneta) Ook hiei zijn onderzoekingen gedaan in verband met de zedenmisdrijven. Het is mogelijk, dat zoowel in Djombang zelf als in de omstreken arrestaties zullen worden verricht. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) In verband met het onderzoek is de persoonlijke aanwezig heid van den vroegeren president van Batavia, den heer Fievex, de Malines van Ginkel, nood zakelijk gebleken. De heer Van Ginkel, die met pensioen is gegaan, was reeds uit Soerabaja vertrokken, doch heeft in verband met deze noodzakelijkheid zijn reis onderbroken en kan de volgende week te Batavia wederom aanwe zig zijn. PADANG, 16 Jan. (Aneta) Alhier is in preventieve hechtenis gesteld iemand, die gis teren te Padang Pandjang in verband met de zedenmisdrijven was aangehouden. Aanhoudingen en onder zoekingen BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) Aneta wijst er op, dat het verhoor van den oud-resident van Batavia, die einde dezer week, terugkeerende van Makassar, te Batavia wordt verwacht, uit hoofde diens functie, niet zal worden afgenomen door den Officier van Justitie, doch door het hoofdparket. Het onderzoek wordt voortgezet. Ook heden worden nog arrestaties verwacht, zoodat zelfs de eerste phase nog niet ten einde is. Daarna zullen rechtszaken volgen. De verschillende be klaagden zullen door divers» advocaten worden verdedigd. De eerste zaak zal deze maand voor komen, dus zelfs nog voor de eerste phase is doorloopen. Niet alleen te Batavia, doch ook te Bandoeng blijft deze affaire nog onder de aandacht van de Justitie, terwijl ook uit andere plaatsen nog altijd berichten omtrent aanhoudingen en on derzoekingen binnenkomen. De dagbladen, alhoewel deze duidelijk blijk geven van de groote bewogenheid in de publieke opinie, bleven uiterste soberheid in de berichtge- Voorstellen moeten ingediend worden bij de regeering BATAVIA, 16 Januari. (Aneta). De comman dant der zeemacht is uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk bij de regeering voorstellen in te die nen tot wijziging van den regionalen toeslag voor het militaire- en marinepersoneel. Terugreis van de „Johan van Oldenbarnevelt" BATAVIA, 16 Januari. (Aneta). De vertrek data van de „Johan van Oldenbarnevelt", die door een storing aan een schroef vertraging heeft, zijn voor de terugreis naar Nederland als volgt vastgesteld: Soerabaja 9 Februari, Semarang 10 Februari en Tandjong-Priok 12 Februari. Ook de vertrek data van de havens na Batavia zijn vier dagen later vastgesteld dan volgens de oorspronkelijke tabel. Nieuwe besprekingen en nadere berekeningen Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, is in het gouvernementshuis een nieuwe bespreking gehouden over den aanleg van een vliegterrein in Zuid-Limburg in de nabijheid van de gemeente Beek. De vergadering woonden o.m. bij het lid van Ged. Staten, de heer J. H. Maenen, de burge meesters der meest belanghebbende gemeenten, de heer J. Mous als vertegenwoordiger van de directie van de Staatsmijnen, de heer A. van der Paauw namens de K. L. M. en de rijksin specteur voor de werkverschaffing In Limburg. Besloten werd, dat nadere berekeningen zullen worden gemaakt inzake de voorzie ning in het vereischte kapitaal en de ver deeling daarvan over de verschillende licha men van wie financieele medewerking is te verwachten. OSLO, 16 Jan. (A.im.P.) In de nieuwe be grooting voor 1939/1940 welke dezer dagen aan het Storting is voorgelegd, doet de regeering van Noorwegen het voorsel om de functies van zaagelastigde in 's-Gravenhage en Brussel te wijzigen in gezantschapspasten. doozen 6 35 en 55 d. Aan hofjager W. Spek, te Apeldoorn, is we* gens de gevolgen van het auto-ongeval, da hem in het laatst van November 1937 in Se' zeischap van Prins Bemhard is overkom®"' met ingang van 16 Januari vervroegd pensioe" verleend. Zijn zenuwgestel is den schok nog steeds niet te boven gekomen. Vier aangiften op één dag te Den Haag Naar aanleiding van de kogelgaatjes in rui ten in Amsterdam en Rotterdam bleek by in formatie by de Haagsche politie, dat dit euvel ook daar reeds langen tyd bekend is. Op één dag, n.l. Zaterdag j.l., is aangifte gedaan van niet minder dan vier gevallen. In de Van der Aastraat is een gaatje in de ruit van een woning ontdekt, de ruit van een publieke telefooncel aan de Slachthuiskade is doorboord, vermoedelijk door een kogeltje uit een windbuks, terwijl aan den Schimmelweg twee ruiten op de eerste etage en in de Zwolsche straat een ruit aan de achterzijde een gaatje vertoonen, veroorzaakt door een windbuks of catapult. Comité doet beroep op den minister van Justitie Het werkcomité uit het „comité voor asylrecht" heeft een uitvoerig schryven gezonden aan den minister van Justitie, waarin het aandacht vraagt voor het streven van het comité om het asylrecht in Nederland te helpen hoog houden onder aanpassing' aan de zoo veranderde om standigheden van onzen tijd. Wat betreft de toelating' van vluchtelingen hier te lande vraagt het comité tydeiyke toe lating van hen, te wier aanzien geen redeiyken twijfel bestaat omtrent het tijdelijke karakter van hun verblijf. Definitieve toelating van hen, die van geboor te Nederlander waren, met hun gezin en naaste familie, mits zij op bescheiden wyze in eigen onderhoud door kapitaal of arbeid h.t.l. blijken te kunnen voorzien. Evenzeer definitieve toelating van niet-Ne- derlanders van geboorte, voor wier blijvende verzorging door familie of naaste vrienden so- liede garanties worden gegeven. Evenzeer van hen, die zonder concurrentie op de arbeidsmarkt te veroorzaken zelf geheel in eigen onderhoud kunnen voorzien of daartoe onder soliede garanties in staat gesteld zullen worden en van hen, voor wier onderhoud de middelen verschaft worden door op dit terrein werkzame comité's en vooral kinderen en ouden van dagen. Vervanging van geëmigreerden en overlede nen door andere personen by die categorieën, Waar de regeering meent een maximum aantal voor toelating in Nederland te moeten stellen. By ontbreking van een geldig paspoort toe lating bü overlegging van andere deugdelijke identiteitsstukken. Verleening van ruimere bevoegdheid aan de grensautoriteiten tot het in bewaking opnemen van vluchtelingen, die in bijzonderen nood ver- keeren en van welke die autoriteiten verwach ten, dat zij binnen redeiyken termijn hun aan stonds onvolledige bewijsstukken tot toelating, resp. doorreis naar een derde land alsnog kun nen (doen) completeeren. Het comité doet voorts bijzonder beroep op den minister voor toelating van personen van opmerkeiyke algemeene verdienste. Tenslotte brengt het comité een aantal desi derata ten aanzien van de rechtspositie van vreemdelingen, die hier te lande reeds verblij ven, naar voren. Het bestuur van den kring Overijsel van de K. D. P. heeft besloten by de ajs. Prov. Staten verkiezing in Overijsel met een candidateniyst uit te komen. Naar wy vernemen, zyn er onderhandelingen gaande tusschen de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en de gemeente Zaandam be treffende een te sluiten overeenkomst, waarin de Hoogovens voor den duur van twaalf jaar de leverantie zullen verkrygen voor twee tot vier millioen kubieke meter gas per jaar. Alleen bestuurder liep een lichte verwonding op Op den onbewaakten overweg te Eexta (Gr^ is Zondagavond een personenauto door °e trein, die te 18.15 uur uit Winschoten naar Gf° ningen vertrekt, gegrepen. De auto werd van achteren aangereden, si® enkele malen over den kop en kwam zwaar schadigd in een sloot terecht. De bestuurder, de heer Edens uit Blyha"t liep slechts een lichte wonde aan het ho®f op. De beide kinderen van den heer E., dlc achter in den wagen zaten, bleven ongedeerd- De trein had slechts een oogenblik opontnoU Boerderij te Asten in asch gelegd Zaterdagmiddag is door onbekende oor?aaef brand uitgebroken in de boerderij van den h Maas te Asten. j De geheele boerderij brandde tot den Sr 0p. toe af. Vier koeien en zeven varkens, welke Mel1 Vs stal stonden, kwamen in de vlammen om. kon slechts één paard uit den stal redden, inboedel en landbouwwerktuigen werden eV®\s eens een prooi van het vuur. Alles was slee" laag verzekerd. et De brandweer uit Asten kon niets tegen 1 vuur uitrichten en hield zich bezig met nathouden van de belendende boerderijen, w® een niet onbelangryke waterschade kregen. Het gezin Maas is bij buren ondergebracht- De twee inzittenden bijtijds in veiligheid ggfl Zaterdagavond om kwart over tien is n vrachtauto, bestuurd door en eigendom v den bloemenkoopman Van Wyk uit Arnhem,^, weg van Winterswijk naar Zutfen, door de 6 sloten spc-orboomen, op 300 M. afstand van station Ruurlo gereden. Een tweede inzitteh zag kans voor de auto de hoornen gepasse® was, uit den rijdenden wagen te springen, wyi de bestuurder op het laatste moment, na e)) de auto al door de boomen was heengereden, juist voordat een goederentrein op weg vflj. Winterswijk naar Zutfen naderde, uit den '0 steeds rydenden auto kon springen. De 9 werd door den trein gegrepen en totaal v'e nield. De overwegwachter, die het ongeval zag a" komen, heeft nog getracht den trein tegei" te loopen en deze te laten stoppen, het S® echter niet door den machinist werd opgeme1 Het ijs nog ondoordringbaar Zondagmiddag zyn beide schepen onverri®1^ land de Oranjesluizen gepasseerd en teza> met de Meppel 2 uitgevaren. e. De Friesland wilde trachten Lemmer te reiken, de Meppel 2 moest naar Meppel. Zondagmiddag znij beide schepen onverr*®^ terzake teruggekeerd. De Friesland was tot iel Urk gekomen, kon toen echter niet verder gevolge van de dikke ysmassa's. De MepPe'j, had het tot aan den Ketel gebracht, moest toen ook terugkeeren, aangezien hier het ijs zoo dik zat, dat het voor het se ondoordringbaar was. Ag0< De Meppel 2 zal nu trachten binnen® j over het Merwedekanaal, de Lek en den 1 Meppel te bereiken. ey De Friesland blyft wachten tot het meer weer bevaarbaar is. Door dag >or tot nog toe onbekende oorzaak is_ v(l6 brand ontstaan in het landbouwbedri.it den heer M. Schoonenberg te Deursen in gemeente Ravestein. Het vuur, dat in een stallen was ontstaan, vond gretig voedsel groote voorraden hooi, koren en haver, z°,fl£ii6 in een oogwenk het geheele bedrijf in lichter stond. Aan redding viel niet meer te Ae Slechts met de grootste moeite slaagde er nog in het vee uit de stallen los te en in veiligheid te brengen. De geheele inb alle voorraden, landbouwmachines en Sel,or<j5 schappen gingen verloren. De schade slechts gedeelteiyk door verzekering gedea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6