Regeeringsleger in Catalonië verstrooid 1 Italië dreigt de Franschen Geheimzinnige ontploffingen Londen en Manchester te Rijksmiddelen Het nieuws van heden vereenigbe katholieke pers CERVERA DOOR FRANCO VEROVERD POLITIEKE AANSLAGEN? DE BESPREKINGEN VAN RUBLEE DE BAROMETER DfflSMG 17 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATE NASSAÜLAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal '3.25. Bij onze Agenten 27y/i ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VÖF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21588 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ei, Inget «ededeeRngen 50 cent; Idem op peg één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor A» kleine annonces „Omroeoers" rle de rubriek In allerijl mobiliseert Barcelona nieuwe lichtingen voor de ver dediging van het Catalaan- sche front Werk in Pennarroya- mijnen ligt stil De strijd in Estremadura MB» ÏSÊÉfrS; Ms SR ®Vl- 'Na den val van Tarragona richt het >echtsche offensief in Spanje zich op de havenstad Barcelona, waar, zooals bekend, de zetel is van de republikeinsche regeering. Hierboven twee opnamen van deze dichtbevolkte stad, welke gisteren opnieuw door de rechtschen werd gebombardeerd Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiHiiijg ^iiiii minimi minimum minimi min mi i minium minimi ii nullij Felle anti-Fransche perscampagne in de Italiaansche bladen „Geen inmenging in Catalonië!" Mgr. Gerlier, bisschop van Lyon, heeft een bezoek gébracht aan het Fransche hospitaal te Brussel Scotland Yard ernstig bezorgd JOEGOSLAVIË VERWACHT GRAAF CIANO Aan beide zijden is men over de eerste resultaten niet ontevreden Op on ver licht en wagen gereden Voerman ernstig gewond Over het geheele jaar 1938 bijna f 11 millioen boven de raming Het optreden tegen Het Nationale Dagblad Tenlasteleggingen tegen mr. Rost van Tonningen Nieuw gebouw voor een bekeerlingen-abdij Ongeregeldheden in de Poolsche Oekraine De overweg Het proces tegen Golding DE REGEERING DER KARPA THO-OEKRAINE DUITSCH CREDIET VOOR TURKIJE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LERIDA, 16 Jan. (Havas). Maandag-mid dag tegen twaalf uur is het legercorps uit Aragon, onder commando van generaal Cer- Vera, Lerida binnengetrokken. De stad ligt aan den weg naar Barcelona. De regeerings troepen bieden aan het front nog tegen stand. Verder hebben de rechtsche troepen Cer- Vera, een belangrijke plaats ten Noorden van Tarragona, bezet. Behalve Cervera, vielen ook de plaatsen Claret, Pasane, Diurc en Ponfil in handen van Franco. De opmarsch duurt nog voort. In het hoofdkwartier van de rechtsche troe len in Catalonië heeft men den indruk, dat het regeeringsleger verstrooid is. Thans rijst he vraag of het in staat zai zijn zich wederom, te concentreeren, terwijl de rechtsche colonnes het van alle zijden bestoken. Vanochtend werd in het Noorden van Cata lonië wederom fel gestreden. Ten Oosten van hrtesa de Segre zijn de rechtsche troepen on>- her generaal Garcia Valino vanochtend vijf hm. opgerukt. De strijd is hier nog in vollen Bang. Door deze jongste nederlagen is de Barce lona -regeering gedwongen de mobilisatie en tailitarisatie der natie in versneld tempo voort zetten. Van de zeven onder de wapenen ge spen lichtingen hebben die van 1921, 1920 en 1919 zich reeds aangemeld. Vandaag roept het °ïficieele staatsblad de lichtingen 1918 en 1917 °P om zich aan te melden. De vakvereenigingen en organisaties der vrouwen werken samen met he productiesyndicaten om vrouwen het werk 'e doen verrichten van naar het front geroepen bannen. 4000 vrouwen zijn reeds begonnen te berken De vrouwen, die niet bekwaam zijn °bmiddellijk mannen te vervangen, zullen tech nische opleidingscursussen volgen. Militaire en officieuze kringen in het link- sche kamp verhelen den ernst van den toestand niet, doch blijven kalm. De weerstand zal vast beraden en energiek geboden worden. Dezelfde kringen wijzen op het gebrek aan materiaal aan regeeringszijde. De ontzaglijke opstapeling van materiaal en manschappen verklaart den rechtschen opmarsch. Zij verduidelijken, dat de rechtschen achthonderd vliegtuigen in den strjjd brachten, terwijl de regeeringstroepen bijna geen vliegtuigen ter beschikking hadden. De verhouding in de geschutsterkten zou onge veer zes tegen een zijn. Volgens een bericht van Havas uit Burgos, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken van Franco, Serrano Suner, een decreet uitge vaardigd tot liquidatie van de regeering van Catalonië. De wet van 5 April 1938, uitgevaardigd na het innemen van Lerida door de linkschen, heeft het statuut van een autonoom Catalonië afgeschaft. Bij een nieuw decreet wordt nu bepaald, dat de provinciale deputaties van Barcelona, Tar ragona, Lerida en Gerona weer in het bezit worden gesteld van de gebouwen waarin de Catalaansche generaliteit haar onderafdeelingen heeft gehuisvest. Deze gebouwen ressorteeren in het vervolg onder het ministerie van Binnén- landsche Zaken. De functionarissen van de generaliteit blij ven op hun post. Evenwel zal binnenkort een zuivering worden doorgevoerd. Ook zij worden afhankelijk van het ministerie van Binnenland sche Zaken. Alle ambtenaren, die na 18 Juli 1936 werden benoemd, worden onmiddellijk af gezet. Zij kunnen evenwel voorloopig in dienst worden gehouden als tijdelijke krachten, op voorwaarde, dat het onderzoek, dat naar hun gedragingen zal worden ingesteld, gunstige resultaten op zal leveren. Aan het front in Estremadura zijn de pogin gen van de troepen van Franco om den Col Castuera, ten Zuidwesten van Monterrubio, te heroveren, volgens berichten van linksche zijde, niet geslaagd. Gedurende twaalf uur werden aanvallen ge daan, waarbij talrijke Italiaansche af deelingen medewerkten. Bij Pennarroya oefenen de regeeringstroepen steeds sterker druk uit op het mijnbekken, waar het werk geheel stil ligt na de evacuatie van een deel der burgerbevolking. Drie rechtsche bombardementstoestellen heb ben vanmiddag de buitenhaven van Barcelona bestookt. Er vielen drie gewonden. De schade is gering. W VOOR HET GEHEELE LAND: zacht weer, zwaar bewolkt tot betrokken, ÉI met tijdelijke opklaring, nog eenige regen, j= meest krachtige, tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: aanhoudende depressieactiviteit met voor- loopig zacht weer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST g Geseind 16 Januari te 16.19 uur aan alle H posten: „Blijft op uw hoede". ROME, 16 Jan. (Stefani). De Parijsche correspondenten der Italiaansche bladen •naken Yielding van geruchten, volgens wel ke de Fransche regeering besloten zou heb ben eenige divisies van het Fransche leger naar de Catalaansche grens te zenden. De desbetreffende berichten worden in de italiaansche bladen op opvallende wijze afge rukt, waarbij men de zeer duidelijke waar- ^huwing naar voren doet komen, die gisteren Begeven is in de aanteekening van de Infor- •hazione Diplomatica, dat Italië niet zou Aarzelen om tegenover een vergrooting van de fransche hulp voor Barcelona onmiddellijke ^sluiten te nemen. De Tribuna schrijft, dat Frankrijk en Europa "lans weten tot welke consequenties iedere °verijide en provoceerende daad van Franschen kant in Spanje zou leiden. De oorlog in ban je, zoo voegt de Tribuna hier aan toe, roet zijn logische conclusie nebben binnen het pder van de thans strijdende troepen. Zooveel erger voor hen, die gewed hebben op de kaart van de nederlaag. Schrijvende over ^kere uitlatingen in de Fransche pers merkt blad op, dat het gemakkelijker is het ■^aliaansche leger in de dagbladen te belee steen, dan er tegen te strijden op het slagveld. Naar aanleiding van een uitlating in de ^aris Midi van 14 Januari, welk blad schreef, slechts een dwingende noodzaak de Ita- 'aansche vloot er toe kan brengen de vader- aftclsche kust uit het oog te verliezen, publi eren de bladen voorts heftige replieken. De spieraal der artillerie, Silvio Lucco, heeft den r,lrecteur der Gazetta del Popoio in Turijn zijn ransche oorlogsonderscheidingen gezonden, "et het verzoek het initiatief te nemen om e Fransche decoraties in te zamelen, teneinde °P te sturen naar den president der Fran- ohe republiek „die ze kan uitdeelen ondei de ^tfe lasteraars van het Italiaansche leger." Tribuna schrijft, dat waarlijk de nood- Zaak voor de italiaansche marine om de vader- k-bdsche kust uit het oog te verliezen, dagelijks dwingender wordt en dat het zooveel te erger Zal zijn voor Frankrijk, wanneer dit een al iening wil verhaasten. De Tevere schrijft C lh. dat het conflict tusschen Italië en Frank- Njk geheel gelegen is in een kwestie van po rties en dat Frankrijk moet terugwijken naar de Positie, die het wordt, toesre.sta.an. LONDEN, 16 Jan. (Reuter). In Engeland hebben zich onder verdachte omstandig heden een reeks van geheimzinnige ont ploffingen voorgedaan. Bijna op hetzelfde oogenblik werden Londen en Manchester opgeschrikt door verschillende ontploffingen. Bjj een der ontploffingen in het centrum van Manchester werd een persoon gedood en drie gewond. De ontploffingen, waar van de aard nog niet bekend is, sloegen gaten in het wegdek en vernielden tal- looze ruiten. Te Londen geschiedde de ontploffing juist voor het gebouw van de electriciteits-centrale waar de contrdle-kamer voor geheel Zuid En geland is. De dienst hoefde hier echter niet onderbroken te worden en niemand werd ge troffen. Detectives van Scotland Yard en des kundigen van het ministerie van Binnenland sche Zaken stellen een onderzoek in. De amb tenaren van Scotland Yard zijn van meening, dat de ontploffing moet worden toegeschreven aan een bom. Op hetzelfde tijdstip als de ontploffing bij de «lectriciteits-centrale van Southwark, heeft zich een ontploffing voorgedaan op de kabelbrug over bet Grandjunction Canal te Harlesden bij Londen. Deze ontploffing is niet veroorzaakt door het bestaande electriciteits- net en moet aan invloeden van buiten af wor den toegeschreven. Scotland Yard is ernstig bezorgd over deze ontploffingen. Er is een conferentie gehouden en naar verluidt is ook de theorie besproken, dat de ontploffingen politieke beteekenis zou den hebben. Een van de veronderstellingen inzake de bomontploffingen, welke door de po litie worden onderzocht, is, dat deze ont ploffingen veroorzaakt zijn door het Ier- sche republikeinsche leger, met het doel wanordelijkheden te veroorzaken. BELGRADO, 16 Jan. (D.N.B.). De Italiaan sche minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Ciano, wordt Donderdag a.s. des 's morgens ne gen uur op het station Beli Monastir verwacht. Zooals bekend, zal hij met den Joego-Slavi- schen minister-president Stojadinowitsj drie dagen gaan jagen op het staatsdomein Beljo. LONDEN, 16 Jan. De Times meldt uit Berlijn, dat George Rublee, de directeur van het Londensche bureau der conferentie van Evian, Zaterdag met Blessing, een directeur van de rijksbank, en andere Duit- sche financieele deskundigen gesproken heeft over de financiering van Joodsche emigratie uit Duitschland. Het verluidt, dat deze besprekingen betrek king hebben gehad op technische bijzonderhe den van een plan voor de financiering van Joodsche emigratie volgens de lijnen van het reeds door dr. Schacht te Londen uitgestippel de plan, zij het in bescheidener vorm. Er wordt geprobeerd vast te stellen hoe groot het aantal Joden is, dat onder dit plan zal vallen. Het zal noodig zijn het bedrag vast te stellen, dat per hoofd zal zijn vereischt, zoomede den aard van den uitvoer, waarmede Duitschland verwacht de leening, welke op het Joodsche bezit in Duitschland zal worden uitgegeven, te kwijten. Rublee en zijn collega's hopen, dat het moge lijk zal zijn voor het einde van de week een Plan uit te werken om voor te leggen aan de belanghebbende buitenlandsche regeeringen, hoewel de moeilijkheden, welke inhaeient zijn aan het vraagstuk, natuurlijk niet worden ver heeld. Na de eerste besprekingen van Rublee met dr. Schacht legt men aan beide zijden eer zeker optimisme aan den dag. Volgens uit de beste bron verkregen inlichtingen zou het plan tot delging der leening, welke aan het lijk zou worden toegestaan om de overdracht van Jood sche bezittingen mogelijk te maken, voorzien in een jaarlijkschen extra-uitvoer uit Duitsch land van omstreeks veertig millioen mark. De aldus door Duitschland extra-geleverde artikelen zouden door Joodsche zaken in de verschillende landen, die toevlucht verleeneD aan Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, worden gesleten. Van Duitsche zijde heeft men vooral belang stelling voor den uitvoer van zekere speciale artikelen uit het Sudetenland, oijv. Bo- heemsch glaswerk dat sinds de inlijving vai> dit gebied bij Duitschland groote moeilijkheden ondervindt bij den uitvoer. Maandagavond om kwart over vijf is een vier wielige vrachtauto uit Warmenhuizen, welke een geregelden dienst op Antwerpen onderhoudt, onder Zevenbergsche Hoek op een met een paard bespannen melkwagen, welke geen achterlicht voerde, gereden. De bestuurder van den vracht auto moest zijn lichten dempen voor een tegen ligger en zag daardoor het onverlichte voertuig niet. Met een onverminderde vaart van naar schatting 60 K.M. vloog de auto op den wagen in. De voerman werd van den wagen geslingerd en bleef met zware inwendige kneuzingen op den weg liggen. Bij omwonenden werd hij binnen gedragen. Het paard bekwam zware wonden en de melkwagen werd geheel vernield. De vracht auto, welke aan de voorzijde werd beschadigd, heeft zijn reis niet kunnen voortzetten. De Rijksmiddelen hebben in Decem ber opgebracht f 36.632.772, hetgeen f 972.459 minder is dan over December 1937 en f864.022 meer dan de raming was. Over het geheele jaar 1938 bedroeg de opbrengst f 440.143.673, hetgeen f 3.307.772 meer is dan over 1937 en f 10.918.673 meer dan de raming. Zooals bekend, is de justitie er Vrijdagmiddag j.l. toe overgegaan onderdeden van de pers van Het Nationale Dagblad te Leiden in beslag te nemen, waarmede deze onklaar gemaakt werd. Dit justitieel ingrijpen vond zijn oorzaak in eenige hoofdartikelen, welke in de maand De cember in genoemd dagblad verschenen zijn en welke een beleedigend karakter zouden dragen. In de eerste tenlastelegging wordt vermeld, dat mr. Rost van Tonningen in December 1938 te Leiden en elders in Nederland opzettelijk de eer en goeden naam van den minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, heeft aan gerand, door opzettelijk in het nummer van 29 December 1938 van Het Nationale Dagblad, hetwelk in vele exemplaren te Leiden en elders in Nederland is verspreid, gemelden minister in een stuk, waarvan het opschrift luidde: „De eer der Nederlandsche jeugd. Vijf minder jarigen zijn in Oss straffeloos misbruikt", ten laste te leggen datgene, wat nader in de dag vaarding is omschreven. Dit stuk heeft hij, verdachte, in dat nummer van dat blad opge nomen of doen opnemen en hetwelk door hem was opgesteld, althans waarvan de inhoud hem bekend was, zulks met het kennelijk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven, wordende die beleediging genoemden minister aangedaan ge durende en ter zake de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening als minister van Justitie, althans gedurende, althans terzake de recht matige uitoefening zijner bediening als minis ter van Justitie: althans dat hij toen aldaar opzettelijk in het openbaar den minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, bij geschrifte heeft belee- digd, door opzettelijk toen aldaar in het bovenge noemd, toen te Leiden en elders in Nederland in vele exemplaren verspreid zijnd nummer van bovengenoemd blad, het in de dagvaarding ver melde stuk, onder meer het bovenvermelde in houdende, welk stuk hij had opgesteld, althans waarvan hij den inhoud kendie en hetwelk voor genoemden minister van Justitie een be leedigend karakter droeg, op te nemen, althans te doen opnemen, wordende die beleediging ge noemden minister aangedaan gedurende en terzake de rechtmatige uitoefening zijner be diening als minister van Justitie, althans ge durende, althans ter zake de rechtmatige uit oefening zijner bediening als minister van Justitie. In de tweede tenlastelegging wordt vermeld, dat mr. Rost van Tonningen te Leiden en elders in Nederland op of omstreeks 23 December 1938 zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den Centralen Raad van Beroep, zijnde een openbaar lichaam, althans een openbare in stelling, door opzettelijk in het nummer van 23 December 1938 van Het Nationale Dagblad, hetwelk in vele gedrukte exemplaren in Lei den en elders in Nederland is verspreid van welk blad hij hoofdopsteller was, op te nemen, althans te doen opnemen een artikel met op schrift, welk artikel met opschrift door hem was opgesteld, althans waarvan hij den inhoud kende. Als opschrift stond boven de in belee digenden vorm gedane uitlating over genoem den Centralen Raad van Beroep: „Het hemel tergend vonnis". Op 3 Mei hoopt men te Prinknash in Glou cestershire den eersten steen te leggen voor een nieuwe abdij, die in den stijl der twaalfde eeuw zal worden opgetrokken en waarvan de bouw kosten honderdduizend pond zullen bedragen. De monniken wonen momenteel in een gebouw, dat 400 jaar geleden als abtswbning werd op getrokken, en thans te klein voor de groeien de kloostergemeenschap is geworden. Prinknash Abbey is de Benedictijnsche voort zetting van de abdij op Caldey Island voor de kust van Wales, die ongeveer 11 jaar geleden door Trappisten werd overgenomen. De mon niken van Caldey waren oorspronkelijk Angli canen, en Dom Wilfrid Upson O.S.B., de tegen woordige abt van Prinknash, behoorde eens tot deze communiteit, die in haar geheel tot de Kerk overging. WARSCHAU, 16 Jan. (P.A.T.). Op 14 Jan. des avonds heeft in Urman, in het district Brzezany, een groep Oekrainsche jongelieden den chauffeur aangevallen van een auto van het gemeentebestuur van Brzezany. De chauffeur trok zijn revolver ter verdedi ging en doodde een zijner aanvallers. De aan vallers en de volksmenigte gingen toen over tot het kapotslaan van de ruiten der plaatselijke school, waarbij zij een agressieve houding aan namen tegenover de poiitie-agenten, die ter plaatse verschenen waren. De politie was gedwongen van de wapens ge bruik te maken. Daarbij werden eenige nerso- nen licht gewond. Het regeeringsleger m Catalonië ver strooid. Een reeks geheimzinnige ontploffingen te Londen en Manchester. Felle anti-Fransche perscampagne in de Italiaansche bladen. De Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken door Hitier ontvangen. De besprekingen van Rublee te Berlijn. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De Rijksmiddelen hebben over 1938 bij na f 1 1 millioen meer opgebracht dan dé raming. In November heeft het verkeer beduidend minder slachtoffers geëischt dan in de voorafgaande maand. Het Italiaansche s.s. „Monte Santo", dat in aanvaring is geweest met het Engel- sche s.s. Conifer", is ter reede van Vlis- singen in beslag genomen. Commissie voor de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd geinstalleerd. Stand der Clearing met Duitschland per 1 4 Januari. Beurs van New York: Stemming on regelmatig. Weer een slachtoffer van een onbe- waakten overweg. Het uitzicht was onbelemmerd, den trein kon men van verre zien aankomen. TochEr zijn ongevallen waartegen het slacht- offer niets heeft kunnen doener zijn andere diverse gebeurtenissen waarbij de dood helaas eigen schuld is. Is er niet te veel in ieders leven eigen schuld? Vertrouwen we niet te veel op de zorg van anderen?, van den staat, van de gemeente, van den even- mensch? ,,Het zal ons niet gebeuren!" denken te velen en gaan zonder voor zorg den onbewaakten overweg over. En toch zijn er zoovele gevaarlijke overwegen in ons leven. We moeten niet op signalen of wachters, niet op verkeersagenten of verkeersseinen uitsluitend vertrouwen. Zelf goed uit de oogen zien, dient het parool van ieder te zijn. Kijk immer goed uit bij eiken overweg in uw leven! LONDEN, 16 Jan. (Reuter). Binnenkort zal het proces tegen den Britschen waarnemen- den vice-consul in het rechtsche Spaansche ge bied Golding, zijn echtgenoote en mevrouw Lagarde, die zijn gearresteerd in verband met het incident met den consulalren koffer, be ginnen. Het proces zal in het openbaar worden gevoerd en de beklaagden hebben juridischen bijstand gekregen. De beschuldiging is in groote trekken aan Londen medegedeeld, doch een juiste omschrij ving is nog niet bekend. PRAAG, 16 Jan. (Havas). Op voorstel van Mgr. Volosjin, den minister-president van de Karpatho-Oekraine, heeft de president der re publiek. generaal Pechala, commandant der Slowaaksche legers, benoemd tot derde lid van de Karpatho-Oekrainsche regeering. BERLIJN, 16 Jan. (Havas). Te Berlijn is een credietovereenkomst geteekend tusschen de Duitsche regeering en een Turksche delegatie. De Duitsche regeering kent daarbij een crediet van 150 millioen R.M. toe aan Turkije, bestemd voor den aankoop van Duitsche producten. Stand op Dinsdag 1 mr v.m. 744 Vorige stand 742.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1