Scotland Yard werkt op hoogspanning Flandin tegen een omsingelingspolitiek van Duitschland I „PROTECTOR"! Duitsch vliegtuig verongelukt Twee dooden bij auto-ongeluk Het nieuws van heden ONDERZOEK NAAR DE BOMAANSLAGEN HET FRANSCH-BRITSCHE BONDGENOOTSCHAP GROOTE MANOEUVRES DER FRANSCHE VLOOT DE KAART VAN EUROPA DE BAROMETER INÓRAAK-VERZEKERING 1 Sr to VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIBi NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 WOENSDAG 18 JANUARI 1939 OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21590 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, .UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM a M t Nieuwe ontploffing bij Birmingham -as» De Franscheopenbare meening keert zich eensgezind tegen de Italiaansche pretenties De niet-inmenging in Spanje Het Weer i I 1 minium ii minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiir; ^oor de kusten van Afrika en in de Straat van Gibraltar De defensie van Tunis Militair piloot was door het slechte zicht den koers kwijt geraakt Noodlanding te Vleuten Rechtsche tegenaanval in Estremadura In Catalonië naderen de Franco troepen Igualada Schuschnigg binnenkort in vrijheid? Naar een villa bij Weenen Auto zwenkte plotseling naar links, greep fietsjongen en botste tegen een boom Blum interrumpeert FRANKFURTER'S BENOEMING BEVESTIGD „Frankrijk wordt van buiten belaagd" Rede van Jeanneney in den Senaat Er was eens De emigratie naar Dominica Een tegenspraak door het consulaat-generaal Graaf Csaky bij Goering Sgoed ■lien. ieid. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inget nededeellngen SO cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. BH contract sterk verlaagde prijzen Voor Iclelne annonces „Omroeoers" *le de rubriek LONDEN, 17 Jan. (Reuter). Na een nacht van uiterste waakzaamheid en na extra voorzorgsmaatregelen tegen de moge lijkheid van verdere bomaanslagen, vandaag door Scotland Yard genomen, heeft ook de politie in verscheidene andere steden nu eveneens speciale maatregelen genomen De electriciteitswerken te Battersca, Chel sea, Fulham en Baring staan onder bijzon der toezicht. Een speciale aldeeling van Scotland Yard heeft haar ambtenaren in de verschillende havens van Groot-Brittannië gewaarschuwd speciaal het oog te houden op reizigers De Politie heeft een geheel net om de kust van het land getrokken. Een der grootste razzia's her laatste jaren werd in het geheele land ge houden, waarbij vrijwel iedere Iersche kolonie ®h iedere haven der Britsche eilanden bezoek kreeg van rechercheurs. Te Londen zijn alle belangrijke gebouwen on- her scherpe bewaking gesteld. Die bewaking geldt met name de electrische centrales en on- herstations, want het schijnt de bedoeling van de plegers der aanslagen te zijn geweest ge heel Londen, en zoo mogelijk een groot deel *an Engeland, in het donker te zetten. Op Scotland Yard was alles een en al be drijvigheid. Het voltallige personeel had instructie ge kregen op zijn post te blijven en hedenmorgen ri'oeg mocht nog geen beambte vertrekken. De Plannen, die in den vooravond afgelost waren, berden weer opgeroepen. Ondanks de waakzaamheid der politie werd nabij Birmingham een nieuwe aan slag gepleegd, waarbij men gepoogd heeft een paal van het electriciteitsnet te Great- barr, aan den weg van Birmingham naar Wallsa.ll met een bom te vernielen. De ont ploffing werd over een groot gebied ge hoord. Een der steunen van den pilaar werd weggeslagen. Een tweede bom schijnt in de nabijheid te zijn gevonden. Bij een onderzoek in een centrale te Birming ham heeft de politie een groot aantal nog niet ontplofte bommen gevonden. Nabij Liverpool heeft een schooljongen een koffer met een klein wekkerklokje gevonden, vermoedelijk de overblijfselen van een tijdbom. Het koffertje lag bij den ernstig beschadigden paal van het electriciteitsnet, welke den hoofd kabel van Liverpool-Manchester-Preston draagt. In Whitehall heeft de politie vandaag bij zondere voorzorgsmaatregelen genomen. Dow- ningstreet werd aan beide zijden bewaakt en, alle voetgangers werden nauwkeurig gadege slagen. Sir Samuel Hoare heeft zich vanmiddag naar Downingstreet begeven, waar hij een onder houd had met Chamberlain, dat naar men meent, betrekking had op de terroristische aanslagen. In het crimineele laboratorium, van het beroemde politie-centrum te Londen, Scotland Yard, werkt men thans onder hoogspanning om klaarheid te brengen in de geheimzinnige bomaanslagen, die te Londen, Manchester en Birmingham de gemoederen in opschudding brachten. Hierboven een kijkje in het laboratorium, waar men de meest uiteenloopende soorten wapens kan vinden 17 Jan. (Havas). Tijdens de over de buitenlandsche politiek PARIJS, debatten heeft Flandin in de Kamer het woord ge voerd. Allereerst bestreed hij het voorstel van De Kcrillis betreffende een vereeni- ging van alle naties, die bedreigd worden door de Duitsche ambities. Hij gelooft niet, dat deze politiek overeen komt, o.m. met de door Polen, Roemenië en Joego-Slavië in acht genomen houding inzake Tsjecho-Slowakije. Hij erkent echter, dat het tenminste een duidelijk voorstel is. „Deze po litiek, zoo zeide Flandin, is de politiek der communisten en die van De Kerillis. De socia listen echter hebben vroeger de omsingelings politiek afgewezen, omdat die noodzakelijker wijze tot oorlog leidde. Wat zouden echter thans, losgemaakt gelijk zij zijn van een ver dwenen collectieve veiligheid, de afzonder lijke pacten beteekenen, die Frankrijk gesloten heeft of zou sluiten, wanneer deze pacten niet- militaire bondgenootschappen zouden zijn?" Flandin verklaarde, dat wanneer men de dcor Peri en De Kerillis bepleite politiek voerde, het spoedig gedaan zou zijn met het Fransch-Engelsche bondgenootschap. Dit lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü: VOOR HET GEHEELE LAND: zacht weer, gedeeltelijk opklarend, geen S regen van beteekenis, krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. JÜiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini I O ND E RL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 |j Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN S Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen PARIJS, 17 Jan. (Havas). Twee eskaders Van de Fransche Atlantische en Middel- landsche Zeevloot zullen morgen by het aanbreken van den dag uit Brest en Tou lon in zee steken voor him wintercampagne, Waarbij buiten de kusten van Afrika en in de Straat van Gibraltar groote manoeuvres Behouden zullen worden, waaraan de ge nerale staf van de Fransche vloot do Srootste beteekenis hecht Bijna tachtig oorlogsbodems, onder welke "rie pantserkruisers, tien kruisers, een vlieg- j^igmoederschip en een transportwatervlieg- j-%, met in het geheel byna 25.000 opvaren- zullen aan deze oefeningen deel nemen. ®et uit Brest vertrekkend eskader keert daar 6erst op 17 Februari terug, dat uit Toulon eerst n begin Maart. Hoewel uiteraard een begrypelijke discretie 111 acht genomen wordt omtrent het thema der ®efeningen, is toch bekend, dat de beide eska- efs elkander tegemoet zullen varen en buiten Straat van Gibraltar gezamenlijk oefenin- eeh zullen maken I Na verscheidene dagen zullen de beide eska- naar Casablanca gaan, waar gecombineer- öe oefeningen van aanvallen van de zeezyde verdediging van de kust gehouden zullen gorden met de Marokkaansche landtroepen. Bij ezc oefeningen zullen Gamelin, chef van den federalen staf, en Darlan, de chef van den 'ootstaf, zich in Marokko bevinden, ter be- bdeering van het zeefront. Zooals men weet hebben Gamelin en Darlan t6eds in October j.l. en vervolgens tydens de feis van Daladier de defensie van Tunis be- sUideerd. den terugweg zal het Middellandsche ^f:e-eskader langs de Afrikaansche kust va- ted tot Tunis en daarbij verscheidene havens aaMoopen. Voorts staan kruistochten van on- ^"zeeërs naar Syrië en de Antillen op het Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over vyf verongelukte in de omgeving van de sluis bij Wiene onder Ambt-Delden een vliegtuig van de Duitsche weermacht. Het toestel kwam voor een woning terecht met den neus tegen een boom. De bestuurder, de ongeveer 25-jarige W. Hage, reservist by de Fliegschule Bonn, kwam er wonder lijk genoeg met een buil aan het hoofd af, terwijl hij voorts nog over pijn in den rug klaagde. Het betreft hier een oefen- vliegtuig va nhet type Arado 66, geregis treerd D.I.-F.V.S. Naar de piloot mededeelde, was hij door het slechte zicht den koers kwijt geraakt en ge dwongen een noodlanding op het kanaai te maken. Tijdens deze manoeuvre is het toestel echter afgegleden. Op het laatste moment kon de bestuurder nog verhinderen op een woning terecht te komen. Inmiddels zijn verschillende militaire auto riteiten gewaarschuwd, die heden, Woensdag, een onderzoek zullen instellen. Het vliegtuig, dat ernstig werd beschadigd, zal naar Duitsch land worden getransporteerd. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur is te Vleuten aan den Hamweg achter de boerdery van de wed. van Lint een militair vliegtuig geland. Het vliegtuig, een zware verkenner, was bemand met de sergeanten-vliegeniers V. Oostindien en v. d. Lugt, die op weg waren van Ypenburg naar Soesterberg. Boven Utrecht gekomen was het zicht dermate slecht gewor den, dat men besloot terug te keeren. Op den terugweg werd het «zicht echter hoe langer hoe slechter en zoo besloot men te landen, hetgeen wonderwel gelukte. De schade aan het toestel was betrekkelijk gering. Het vliegtuig is onder politiebewaking gesteld en zal, na ter plaatse gedemonteerd te zijn, naar Soesterberg worden vervoerd. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Csaky, bij zijn bezoek aan Berlijn FRONT VAN ESTREMADURA, 17 Jan. (Havas). De rechtesche troepen hebben van morgen een tegenaanval ingezet op Granja de Torre Hermosa, in de provincie Badajoz. Zij slaagden er in eenige huizen te bezetten. Op het oogenblik wordt de stryd nog fel voortgezet. Reuter verneemt uit Burgos, dat de troepen van Franco, welke langs den grooten weg van Cervera naar Barcelona oprukken, vandaag vier steden hebben ingenomen. Zy staan thans op 20 K.M. van Igualada. De Amerikaansche raad van On derwijs heeft besloten het vervaar digen van landkaarten van het' Oos- telyk halfrond voor schoolkinderen te staken, aangezien het niet mogelijk is gelyken tred te houden met de grenswijzigingen in Midden Europa. Men oordeelt het niet langer mogelijk den leerlingen de volledige aardrijks kunde van Europa by te brengen, zoolang de toestand daar niet sta bieler geworden is. „Vroeger", aldus deze mededeeling, „duurde het eeuwen, voordat in het oude werelddeel wyzigingen tot stand kwamen, terwyl dit in de Nieuwe Wereld in één nacht geschiedde. Thans is de toestand juist omge keerd, de Nieuwe Wereld isstand vastig en conservatief, lang genoeg ten minste om er een kaart van te maken." De oud-bondskanselier Schuschnigg zal, naar volgens den correspondent te Weenen van de „Daily Telegraph" thans gemeld wordt, binnenkort verlof krijgen het hoofdbureau van de Gestapo te Weenen, het vroegere hotel Metropole, te verlaten. Hij zal, zoo wordt verklaard, naar een villa bij Weenen worden gezonden, waar hy onder streng toezicht zal staan. Schuschnigg zal echter een betrekkelyke vryheid kunnen ge nieten; zyn vrouw zal zich daar by hem voe gen. Zij is naar men weet de vroegere gravin Vera FuggerCzemin, die er thans de voor keur aan geeft eenvoudig Frau Schuschnigg genoemd te worden. Het is volgens den correspondent zoo goed als zeker, dat er geen proces tegen Schusch nigg zal worden gevoerd. Vlak voor het krankzinnigengesticht „Huize Assisië" op den weg TilburgUden hout heeft zich Dinsdagmiddag omstreeks kwart over drie een zeer ernstig verkeers ongeluk voorgedaan, waarbij twee menschen om het leven zijn gekomen. De heer J. Hollosy uit Amsterdam kwam met zyn Ford V 8 uit de richting Tilburg aanryden en zwenkte plotseling om onverklaarbare rede nen naar links, waar de auto den 17-jariglfc fietsjongen J. Hamers uit Udenhout meesleepte en vervolgens tegen een boom reed. De botsing was zoo hevig, dat de jongen 25 meter ver werd weggeslingerd en zwaar gewond in de greppel langs den weg bleef liggen. De bestuurder van den auto werd met kracht tegen het totaal vernielde stuur gedrukt. Beide slachtoffers overleden spoedig na het ongeluk. Een professor van het seminarie te Haaren kon den jongen nog het H. Oliesel toedienen. De burgemeester van Udenhout waarschuwde den Officier van Justitie te Den Bosch, air. v. d. Burgt. Een onderzoek werd ingesteld door de mare chaussee uit Tilburg, doch aangaande de oor zaak tast men nog volkomen in het duister. De lijken van beide slachtoffers zijn naar Den Bosch vervoerd. bondgenootschap zal echter integendeel ver sterkt worden, naarmate het Britsche volk er zich rekenschap van zal geven, dat de Fran sche politiek het in geen enkel avontuur mee sleept en het betrekt in geen enkel conflict waarbij de vitale belangen van het Britsche rijk niet zijn betrokken. Wat zouden thans voor Frankrijk de voordee- len er van zijn, wanneer het risico aanvaard werd van een verdwenen collectieve veiligheid, terwyl een nieuw feit ontstaan is, nl. het Fransch-Britsche bondgenootschap. In sommige uren van het leven der volkeren wordt de ware vaderlandsliefde tot uitdrukking gebracht in een heilig egoïsme. Frankrijk moet aan zichzelf denken en een rijkspolitiek voeren, welker succes verbonden is aan een nauwe samenwerking tusschen Frank rijk en Groot Brittannië. Nauw vereenigd zijn Frankrijk en Engeland op zichzelf voldoende om hun gemeenschappelijke veiligheid te verzeke ren. Flandin ontkent ooit te hebben voorgesteld, dat Frankrijk zijn belangstelling zou onttrekken aan Midden- of Oost-Europa. Andere groote mogendheden echter, oun. Rusland, hebben daar meer rechtstreeksche belangen en het is haar zaak die te verdedigen. Spr. is van meening, dat de ambities, die men Duitschland toeschrijft, o.m. ten aanzien van de Oekraine, niet gemak kelijk verwerkelijkt zullen worden. Bovendien, wanneer de zorg der vitale belangen van Frank- ryk, tevoren in overeenstemming gebracht met die van Engeland, zou moeten leiden tot een tusschenkomst in een conflict, dan lijkt het spr. redelyk, dat Frankrijk met zijn Britschen bond genoot alleen beoordeelaar blijft over het oogen blik of de omstandigheden, waarin dit zou moe ten geschieden. Flandin constateert vervolgens, dat de Fran sche openbare meening zich eensgezind keert tegen de Italiaansche pretenties. In het avontuur van een conflict zouden de mogelijkheden van den minsten weerstand van zekere regimes ten gunste van Frankrijk werken. De Spaansche kwestie besprekende, verklaarde Flandin zich vóór een politiek van streng in acht nemen van het niet-inmengingsbeginsel. Een zekere dubbelzinnigheid ten opzichte van de niet-inmengingspolitiek moet echter opgeheven worden. Volgens spr. zijn er slechts twee hou dingen mogelijk; of wel men beschouwt een overwinning van de regeeringspartij als een Fransch belang (uiterst linksch roept „ja") of wel men maakt zich los van ieder verwyt over hulp van den een tegen den' ander, zelfs wanneer een vreemd land in Spanje intervenieert. Op dit oogenblik interrumpeerde Blum. Hij herinnerde er aan, dat hy nooit verborgen heeft, dat hy de republikeinsche regeering tn Spanje als de rechtmatige regeering beschouw de. Toch heeft Frankrijk deel genomen aan de niet-inmenging „De niet-inmenging" zoo zei- de Blum „beteekende, dat Frankrijk niet tusschenbeide zou komen om de republiek 9e overhand te doen krijgen, op voorwaarde, dat de totalitaire staten niet tusschenbeide zouden komen om de dictatuur op te leggen". Blum herinnerde er verder aan, dat Frank rijk gedurende anderhalf jaar loyaal de niet- inmenging ten uitvoer heeft gelegd en dat Frankrijk in 1937, in overeenstemming met En geland, getracht heeft een niet-inmengingsver- plichting van Italië te verkrygen." „Maar door monsterachtige kracht van de ge woonte, kwam men er toe, een deelneming van Italië in de legers van Franco als natuurlijk te beschouwen". Blum keert zich tegen deze vermomming der verplichtingen. Het is mon sterachtig te constateeren dat men het thans beschouwt als een aan den wereldvrede bewe zen dienst, dat Italië er in zou toestemmen uit Spanje de troepen terug te trekken, die het er heen zond in flagrante schending der aange gane verplichtingen. Wanneer spreker kon ge- looven, dat morgen de niet-inmengingspolitiek eerlijk zou worden, zou hij er nog een aan hanger van zyn. Hoe echter zou men de huichelarij kun nen aanvaarden, volgens welke sommige verbintenissen anderen niet binden, terwijl zy Frankrijk met puriteinsche strengheid binden zouden. De Fransche en Engelsche regeeringen zijn verplicht de niet-inmen- gingsovereenkomsten op te zeggen of haar optreden te regelen naar de houding der andere onderteekenaars en op dit punt moet de Kamer zich uitspreken. WASHINGTON, 17 Jan. (Reuter). De Senaat der V. S. heeft heden de benoeming van Felix Frankfurter tot toegevoegd rechter in het Hooggerechtshof bevestigd. PARIJS, 17 Sept. (Havas). De Senaat is he denmiddag bijeengekomen ter installatie van het Donderdag j.l. benoemde definitieve bureau. Plaats nemende op den presidentieelen zetel sprak Jeanneney een rede uit, waarin hij o.m. verklaarde: „Frankrijk wordt van buiten belaagd. Het kan thans geen Inwendige twisten onderhouden en aan partijtegenstellingen de voorkeur ge ven boven de moreele eenheid des vaderlands. In Europa, waarin sedert twintig jaar zooveel diplomatieke documenten straffeloos geschon den en verscheurd werden, waarin zoovele moreele begrippen zijn vergaan, waarin de be geerten verklaren rechten te zijn, waarin fat soenlijke lieden wreed vervolgd worden, waarin het geweld ten troon is geheven, is de vrede wankel. Frankrijk wil den vrede en volgt den rotsigen vredesweg. Frankrijk begeert nie- mands gebied of goederen. Voor Frankrijk is het voldoende de missie van menschelijkheid voort te zetten in het koloniale rijk, dat het zich verworven heeft." Na de rede van Jeanneney stelde de senaat de twee ingediende interpellaties over de bui tenlandsche oolitiek vast on 14. Februari. Groote Fransche manoeuvres in de Mid dellandsche Zee. Onderzoek naar de bomaanslagen m Engeland in vollen gang; een nieuwe aanslag nabij Birmingham. De debatten in de Fransche Kamer over de buitenlandsche politiek. Wetsontwerp ingediend tot verlaging van rente over de vóór 1934 door het Rijk aan staatsbedrijven verstrekte ka pitalen. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de naasting van twee locaaalspoor- wegen en een tramweg. Werkloosheid in de laatste week van December gestegen. Scheeps- en postverkeer met Schokland hersteld. Urk uit zijn isolement verlost Verkeersongeluk bij Udenhout eischte twee dooden. Beurs van New York: Stemming aan vankelijk gedrukt, later volgde herstel; slot goed prijshoudend. ,jEr was eens"zoo begonnen de sprookjes onzer kinderjaren en we hebben allen gaarne beluisterd het verhaal van den prins, die het arme prinsesje kwam verlossen of van den kabouter die zooveel goed deed in den nacht, of van den ridder die de dra ken versloeg. Er was eensde film van Sneeuwwitje illustreert de waarde van het jeugdverhaal ook voor oude ren. Er was eensZullen de lieden ~>ok van ons eens gewagen „er was eens iie en die en deze deed veel goed."? Wat zal er gezegd worden na onzen dood? Multatuli's parabel uit het Le- baksche klemt nog immer. Wat zal men van u zeggen en van ons? Zal men nog wel iets over ons believen te zeggen of kunnen zeggen? Zal men zich ons nog wel herinneren? Men is zoo gauw iemand vergeten en we be teekenen zoo bitter weinig. M&ar in dien men na ons verscheiden over ons spreekt, late het dan iets goeds zijn dat we wèl leefden en wèl deden! Naar aanleiding van een bericht in de bladen inzake mogelijke emigratie van 100.000 joden naar de Dominicaansche republiek deelt het consulaat-generaal van Dominica mede, dat de Dominicaansche regeering geenerlei plan tot opneming van zulk een groot aantal emigran ten heeft geaccepteerd, terwijl officieel niets bekend is van serieuze onderhandelingen in die richting. De Vroegere bepalingen inzake emigratie werden op 28 December 1938 aanzienlyk ver zwaard, zoodat sindsdien slechts de z.g. „kapi talistenvisa" kunnen worden verstrekt. Derge lijke visa zijn onderhevig aan een immigratie- belasting van 500 U.S.O.-dollars per persoon. Jongens beneden de 16 jaar en meisjes bene den 18 jaar zijn van deze belasting vrygesteld. Het bericht van gisteravond is uit Londen afkomstig en werd niet door de Dominicaan sche regeering bevestigï BERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.) Vanmiddag om twaalf uur heeft minister-president Goering den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Csaky, die vergezeld werd door den Hongaarschen gezant Sztojay, in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een uur. Ik R.\NV\Uruu\u ui I//)/\U/t>n ss/%% Stand op Woensdag 1 uur v.m. 745. Vorige stand 747.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1