If Chvalkovsky naar Berlijn Chamberlain licht het kabinet in over zijn reis naar Rome Bonnet brengt verslag uit De geheimzinnige bomaanslagen /tadt /chanke Het nieuws van heden KABINET TOONT ZICH VOLDAAN RECHTSCHEN 60 KM VAN BARCELONA CRITIEK OP MINISTER SLOTEMAKER DE BAROMETER Miskende Schoonmoeders VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 19 JANGAR1 1939 - OCHTENDBLAD «UREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE* NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21592 De eerste bijeenkomst van den Slowaakschen landdag te Bratislava Positie der Duitschers Graaf Csaky verlaat Berlijn IWAN MOSJOEKIN t - iüPP Vrijdag zal de minister een rede houden over de buiten- landsche politiek De Spaansche kwestie Het Weer De oppositieleider Attlee vraagt Chamberlain onmiddellijke bijeenroeping van het parlement Niets bekend van een bezoek van Goering De eerste Deensche Bisschop gewijd Groote belangstelling ook uit Protestantsche kringen Zeven personen werden door de politie als verdachten gearresteerd Een schietpartij op auto's Hevige gevechten in Estremadura Bedisselen Eerste Kamer niet voldaan over het gevoerde beleid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 50 et, Inget. «nededeellngen 50 cent; Idem op peg één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „Omroeoers" rle de rubriek PRAAG, 18 Jan. (Havas). In welinge lichte Tsjecho-Slowaaksche kringen be vestigt men, dat Duitschland Chvalkovsky heeft uitgenoodigd binnenkort naar Berlijn te komen. Nadat de minister van Buitenlandsche Zaken "iet de andere leden der regeering overleg had gepleegd, is vastgesteld, dat Chvalkovsky Zater dag, 21 Januari, voor een kort verblijf in Ber lijn zal aankomen, teneinde besprekingen te Voeren met den rijksminister van Buitenland sche Zaken, Von Ribbentrop. Naar Havas uit Bratislava verneemt, is daar Vanochtend 11 u. de eerste zitting van den land dag van het autonome Slowakije bijeengeko- •hen in de met de Tsjecho-Slowaaksche en Pauselijke kleuren versierde zaal van de uni versiteit. De meeste afgevaardigden waren in Uniform der Hlinka-garde. De secretaris-gene raal van de volkspartij, Sokol, werd tot voor zitter gekozen. Na de plechtige opening van den Slowaak schen landdag volgde de benoeming der com missieleden. Hierna begaf de regeering zich haar het Carltonhotel, waar zij op het balkon een optocht gadesloeg van de Hlinkagarde, de Hlinkajeugd en den vrijwilligen beschermings- dienst der Duitsche partij, welks leden in bruine hemden opmarcheerden. Het Duitsche blad, de Deutsche Diploma- tisch-politische Korrespondenz, houdt zich be zig met de reorganisatie der toestanden in het Sudeten- en Karpathengebied van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat en gaat daarbij in het bijzonder in op de verhouding tusschen de overgebleven Duitsche minderheid en Tsjecho- Slowakije. Het orgaan constateert daarbij allereerst, dat 'h Slowakije, tengevolge van den vroeger ge meenschappelijk gevoerden strijd om de rech ten van beide volksgroepen tegen het Praag- sche systeem zonder groote moeite voor de toe komst de voorwaarden voor een kameraad schappelijke samenleving der Slowaken en Duitschers in het leven kunnen worden geroe pen. De concrete toezeggingen van den Slowaak schen premier, Mgr. Tisso, toonden den na tuurlijken weg, waarlangs de Duitschers in Slowakije als werkzaam en geacht deel van de staatsgemeenschap kunnen medewerken aan hun deel van den wederopbouw van den staat. In heteigenlijke Tsjechische landsdeel gaat het er echter om in de plaats van den scher pen nationalen strijd op grond van den nieu wen toestand omstandigheden in het leven te soepen, die voor beide deelen profijtelijk kun- hen worden. Vooral moeten hier vele vooroordeelen en on luiste begrippen uit het verleden worden op- Seruimd en moet men tot inzichten komen, die ook rekening houden met de tegenwoordige geo-politieke situatie van den nieuwen staat. In dit licht krijgen ook de recente verklarin gen van den leider der Duitsche volksgroep, Rundt, haar volledige beteekenis. Zeker zijn de Tsjechen in den nieuwen staat In aantal zoozeer in de meerderheid, dat zij het recht en den plicht hebben om de verant woordelijkheid te dragen. Zij moeten er zich echter daarbij van tevoren van bewust zijn, dat hun vaderland van huis uit ten nauwste met de Duitsche levensruimte verbonden is en dat dus ook de Duitschers in dit gebied geens zins vreemd zijn, maar een levend, vitaal on derdeel vormen van zijn mechanisme, zooals dat ook door de historische ontwikkeling tot op den huidigen dag wordt bewezen. Het gaat or thans om vastbesloten rekening te houden met deze gegevens. De wil tot vertrouwensvolle samenwerking ten behoeve van den nieuwen staat is aan den kant der Duitsche volksgroep aanwezig. Van Tsjechische zijde behoort loyaal de ge degenheid niet gepasseerd te worden om ge bruik te maken van deze brug naar het ver trouwen van het geheele Duitsche volk. BERLIJN, 18 Jan. (D.N.B.). De Hongaar- 'ehe minister van Buitenlandsche Zaken, graaf ^saky, is vanochtend te 11.52 uur van het Am- halter Bahnhof vertrokken. Hij werd op het station begroet door minister von Ribbentrop, Q«n Hongaarschen gezant te Berlijn, alsmede de Ambassadeurs van Italië en Japan. Tijdens het verblijf te Berlijn heeft graaf Dsaky besprekingen gevoerd met den Führer, met minister Von Ribbentrop en met talrijke andere Aiders van staat en partij. O.a. heeft hij een bespreking gevoerd met den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, over de Duitschers in dongarije. Bij de besprekingen zijn alle vraagstukken, Welke beide landen betreffen de revue gepas seerd. De besprekingen werden in hartelijken toon gevoerd en hebben getoond, dat de mee dingen inzake de buitenlandsche politiek over eenstemden. De nauwe betrekkingen tusschen Duitschland en Hongarije, alsook tusschen Hon garije en Italië zijn de beste garantie voor het t^cedzaam verloop der zaken in Europa. PARIJS, 18 Jan. (Havas). In zijn woning Courbevoie is de filmacteur Iwan Mosjoekin. ^h der bekendste acteurs van de stomme film ^erleden. Hij was een Russisch rechtsgeleerde, na de revolutie naar Pariis was zevlucht. De Amerikaansche vloot is voor een groot deel naar den Atlantischen Oceaan ver trokken voor het houden van manoeuvres. De kruiser „Concord" verlaat Neio-York Er zijn in Amerika gnkele men- schen opgestaan, die den strijd zullen gaan aanbinden tegen den stroom van laster, die over de schoonmoeders doorgaans wordt uitgestort. In New York is thans een liga gesticht tot uitbanning der zgn. „schoonmoeders-anecdo- ten". Men wil het gestelde doel bereiken door er iedereen van te overtuigen, dat de schoonmoeder niet alleen vrouw, doch meer nog, dat zij moeder isAlleen reeds op deze gronden moet zij door het sterke geslacht geëerd en ontzien worden. PARIJS, 18 Jan. (Havas). De Fran- sche ministers zijn Woensdag onder voor zitterschap van president Lebrun bijeen gekomen voor een ministerraad, welke geheel gewijd was aan een uiteenzetting van Bonnet over den buitenlandschen toe stand. Bonnet bracht verslag uit van de besprekin gen, welke hij te Genève heeft gevoerd met den Belgischen minister-president Spaak, den Spaanschen minister van Buitenlandsche Za ken Alvarez del Vayo, den Zweedschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sandler en den hoogen commissaris van Danzig, Burckhardt, en alsmede van de besprekingen met den Eritschen minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Hall- fax, zoowel te Genève als in den trein op zijn terugreis. Vervolgens zette de minister in groote trek ken de rede uiteen, welke hij in de Kamer zal houden aan het einde van de debatten over de buitenlandsche politiek. Men verwacht, dat Bonnet Vrijdag as. deze rede in de Kamer zal uitspreken. De leden van de regeering hebben eensgezind de uiteenzetting van Bonnet aanvaard. De Fransche Kamerfractie van de Gauche démocratique et radicale indépendante" heeft de door Montigny in de Kamer afgelegde ver klaringen goedgekeurd en besloten bij de re geering aan te dringen op: 1. Handhaving van de neutraliteit ten aan zien van Spanje; 2. De noodzakelijkheid van een vertegenwoor diging der Fransche belangen bij de regeering te Burgos. De legercommissie uit de Kamer heeft met een overweldigende meerderheid de commu nistische motie verworpen, waarin openstelling van de Spaansche grens en het zenden van materiaal naar Soanie werd eeëischi. VOOR DE KUSTSTROOK: iets kouder dan gisteren, geen regen van EÈ beteekenis, gedeeltelijk bewolkt, meest =E matige Zuidelijke wind. VOOR HET BINNENLAND: |1 iets kouder dan gisteren, geen regen van EE beteekenis, gedeeltelijk bewolkt, zwakke tot matige Zuidelijke wind. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii LONDEN, 18 Jan. (Reuter) In de Woens dag gehouden zitting van het Britsche kabinet heeft Chamberlain een uiteenzetting gegeven van zijn besprekingen te Rome. Dit rapport heeft, naar men gelooft, over het algemeen de lijnen gevolgd van de welingelichte mededeelingen van Britsche kringen aan het einde van het bezoek. De kabinetsleden schijnen voldaan te zijn over het algemeen effect van het bezoek en er schijnt in regeeringskringen geen twijfel over te blijven, dat het Britsch— Italiaansche accoord in zijn geheel ten uitvoer zal worden gelegd. Ten aanzien van Spanje, aldus de correspon dent van Reuter, verluidt, dat er thans geen kans bestaat, dat de Italianen uit Spanje zul len worden teruggetrokken, vóór Franco heeft overwonnen. Er schijnt op het oogenblik geen ongerustheid te heerschen ten opzichte van verdere interventie in Spanje van eenigerlei zijde. Het kabinet heeft ook het Palestijnsche vraagstuk besproken. Het blijft waarschijnlijk, dat de houding der Palestfjnsche Arabieren een beslissenden factor zal vormen ten aanzien van een besluit voor of tegen de conferentie. De leider der oppositie in het Britsche Lager huis, Attlee, heeft Chamberlain een brief doen toekomen, waarin hij om de onmiddellijke bij eenroeping van het parlement verzoekt, met het oog op den toestand in Spanje. In zijn schrijven aan den minister-president heeft Attlee de volgende redenen gegeven, waarom hij verzoekt het parlement bijeen te roepen: Ten eerste: de ernst van den huidigen toe stand in Spanje. Ten tweede: als een gevolg van een voort durend gebruiken van Italiaansche troepen ter uitvoering van de erkende bedoeling der Itali aansche regeering om door alle middelen Franco de overwinning te verzekeren, is het duidelijk, dat de non-interventie-politiek thans het mid del is geworden om te maken dat de Spaansche SC A In Duitschland wordt aan het africhten van de bemanning voor bombardements vliegtuigen groote zorg besteed. Links: het laten vallen van kleine bommen op een linoleum-landschap, dat met een bepaalde snelheid wordt voortbewogen; rechts: een oefening in het inbrengen van bommen in een lanceerbuis Men meldt ons uit Rome: In de Abdijkerk van Sint Hieronymus heeft Zondagmorgen de plechtige bisschopswijding plaats gehad van mgr. Suhr O.S.B., Apostolisch vicaris van Denemarken. Voor deze plechtig heid, die reeds om 9 uur een aanvang nam, bestond groote belangstelling. Onder de aan wezigen merkten we o.m. op de familieleden van den nieuwen bisschop, die nog tot de Pro testantsche religie behooren. Verder tal van Deensche pelgrims, waaronder 6 Deensche pries ters, de Abt van Clairvaux Dom Alardo, die vergezeld was van twee jeugdige Deensche mon niken. Ook de Deensche legatie bij het Quiri naal was vertegenwoordigd. De plechtige bisschopswijding werd verricht door kardinaal Fumasoni-Biondi, prefect van de Congregatie de Propaganda Fide, die daarbij werd geassisteerd door mgr. Costantini, secre taris van voornoemde Congregatie en mgr. Dia- mare, abt van Monte Casino. De nieuwe Apos tolische vicaris van Denemarken is titulair- bisschop van Balecio in Dalmatië en de eerste missiebisschop van Denemarken, die ook van Deensche nationaliteit is. De beide voorgangers waren van Hollandsche en Duitsche nationaliteit. Dit feit is tn Dene marken met vreugde begroet en heeft overal in het land de aandacht getrokken. Er zijn in Denemarken op een bevolking van 3 y2 millioen zielen ruim 25.000 katholieken. In de 19de eeuw werd in Denemarken een Apostolische prefectuur gevestigd, die in 1892 tot Apostolisch vicariaat werd verheven De nieuwe Apostolische vicaris mgr. Suhr werd in 1896 in Nyborg uit een Protestantsche familie geboren. Ten einde zich te bekwamen in de bedrijfsleiding van verschillende land bouwondernemingen, maakte hij groote buiten landsche reizen, waarop hij in contact kwam met katholieke kringen. Tijdens een verblijf in Zuid-Amerika liet het probleem van den gods dienst hem niet meer los; kort na zijn terug keer in Denemarken gevoelde hij zich aange trokken tot Rome, waar hij thans 13 jaar geleden overging tot de Katholieke Kerk. Onmiddellijk daarna deed hij zijn intrede in de abdij van Clairvaux in Luxemburg, waar hij in 1933 de H. Priesterwijding ontving. Nog het zelfde jaar werd de jonge priester naar de abdij van Sint Hieronymus gezonden ten einde in Rome zijn studies te kunnen voltooien. In 1935 werd hij tot prior der abdij gekozen. In Denemarken is men niet alleen in katho lieke kringen, doch ook in Protestantscxie fami lies ten zeerste verheugd over het feit. dat een zoon van het eigen land tot deze hooge kerke lijke waardigheid werd uitverkoren. regeering zich niet de middelen kan verschaf fen ter verdediging tegen een aanval van een buitenlandsche mogendheid. Ten derde: het is niet in overeenstemming met de eer en het belang van Groot-Brittannië, de Spaansche regeering nog steeds het recht te ontzeggen vrij wapens en voorraden te koopen, welke zij noodig heeft voor haar verdediging. Ten vierde: het voortdurend vermoorden van vrouwen en kinderen door luk-raak bombardee ren van niet-militaire objecten. In Britsche diplomatieke kringen wordt ver klaard, dat men niets weet van een voorge nomen bezoek van Goering aan Londen, waar over in een der avondbladen is geschreven. In Duitsche kringen hecht men geen waarde aan deze geruchten. Ook kan men de mededee- ling van een ochtendblad, dat een „hoog per sonage" uit Berlijn naar Londen zou komen om de BritschDuitsche onderhandelingen voort te zetten, bevestigen noch ontkennen. LONDEN, 18 Jan. (Reuter-ANP) Nog steeds richt Scotland Yard, in samenwer king met de politie-autoriteiten van 't ge heele Ver. Koninkrijk, zijn volle aandacht op de geheimzinnige bomaanslagen. Onder de beschuldiging van ongeoorloofd bezit van wapens, munitie en springstoffen, zijn Woensdag zeven personen in den vroegen ochtend gearresteerd en voor den politie rechter in Bowstreet verschenen. Als bewijsstukken waren zwaar ontplofbare stoffen, pistolen, slaghoedjes en copieën van de proclamatie van het Iersche republikeinsche leger ter tafel gebracht. De beklaagden, wier leeftijd varieert tusschen 20 en 36 jaar zullen 26 Januari weer voor moe ten komen. Geweigerd is hen op borgstelling vrij te laten. Te Londen zoekt de recherche in een be paalde wijk naar vier personen, die in verband worden gebracht met de bomaanslagen. Intusschen doet de politie iederen dag nieu we ontdekkingen. Zoo is men weer een nieuwen aanslag op het spoor gekomen nabij Birming ham. Aan de drie pooten van een paal van het electriciteitsnet nabij Birmingham zijn n.l eigengemaakte bommen gevonden. Deze waren verbonden aan een wekker, welke in een hand koffertje was geplaatst. Deze wekker was even wel stil blijven staan en daardoor waren de bommen niet ontploft. Bij haar onderzoek in de buurt van Manches ter heeft de politie vandaag aan den voet van een paal der electrische leiding in een veld nabij East Didsbury een kleine hoeveelheid ontplof bare stof met een uurwerk gevonden. Havas meldt verder nog nieuwe daden van terreur, die men terecht of ten on rechte met de bomaanslagen in verband brengt. Gisteravond zijn nJ. drie auto's waarmede platen tin van Swansea naar Londen werden vervoerd, in het onbewoonde gebied tusschen Cambridge en Cardiff be schoten, Geen der chauffeurs werd even wel getroffen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. LERIDA, 18 Jan. (Reuter). Twee divisies van de rechtsche troepen hebben Woensdag 't kruispunt Pons en de electrische centrale in de nabijheid van Lerida bezet. De troe pen zijn niettegenstaande mist en slecht weer opgerukt. Het legercorps uit Navarra rukt langs de kust op naar Vendrell. Om streeks den middag bevond het legercorps zich eenige kilometers ten Oosten van Al- tafulla, dat in den nacht is bezet. Het corps is thans ruim zestig kilometer van Barcelona verwijderd. Aan het front van Estremadura hebben de regeeringstroepen een krachtigen aanval on dernomen op de vijandelijke stellingen tus schen het station Zujar en dat van Marmol, op de grens tusschen de provincies Cordoba en Badajoz. De gevechten zijn van een buitenge wone hevigheid. De Spaansche delegatie bij den Volkenbond heeft medegedeeld, dat alle buitenlandsche strij ders van het leger der Spaansche regeering te Barcelona zijn aangekomen. Tengevolge van di plomatieke moeilijkheden en vertraging in ge vraagde samenwerking moet de regeering zelf zorg dragen voor het transport. Aangezien de commissie van den Volkenbond dezer dagen heeft medegedeeld, dat van de 12000 vrijwilligers 4000 waren geëvacueerd, is in het communiqué dus sprake van ongeveer 7500 tot 8000 man. LEIDSCHErLEIN 5-9 - A'DAM - TEL. 33072 Onze Diners van 1.7.5. 1.40.1.15 en 90 el. blijven steeds *n verrassing Zeven personen in verband met de bom aanslagen in Engeland gearresteerd. Chamberlain licht het kabinet in over1 zijn besprekingen te Rome. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken Chvalkovsky, bin nenkort naar Berlijn. Bonnet brengt verslag uit over zijn reis naar Genève. Rechtsche troepen op 60 Kilometer van Barcelona. Eerste Kamer oefent critiek op het door minister Slotemaker de Bruine gevoerde beleid. De bekende volks- en kinderdichter G. W. Lovendaal in den ouderdom van bij na 92 jaar te Grave overleden. Jeugdige schildersleerling te Haarlem van de stationsoverkapping gevallen en op slag gedood. De elf Nederlandsche teams verrichten goede prestaties in den sterrit naar Monfe Carlo. Beurs van New York: Stemming luste loos; omzetten gering. Velen hebben er een groote ge neigdheid toe om vele zaken, die aan de openbaarheid behooren, stil te be disselen. Dit is menschelijk misschien, maar niet goed. Wie tot vertrouwensmannen geko zen zijn moeten het volle vertrouwen van hun leden hebben in al hun daden, maar om dit vertrouwen te behouden zullen zij goed doen ook de essentieele punten met de leden ge zamenlijk te behandelen. In elk geval dient er tegen gewaakt, dat de me nigte den indruk krijgt, dat alles maar stilletjes buiten haar om wordt bedisseld. Het systeem om zonder u, buiten u en over u te beslissen heeft in vele kringen kwaad bloed gezet en tot onaangenaamheden geleid. In onze vertrouwensmannen moeten we al ons vertrouwen kunnen blijven stellen en daarom juist moet de schijn vermeden worden, dat bin nenskamers alles wordt beslist. Blijkens het voorloopig verslag over hoofdstuk VI (departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbe- grooting voor 1939 waren verschillende leden der Eerste Kamer niet voldaan over het door den minister gevoerde beleid. Ten vorigen jare is in de beide Kamers der Sta ten-Generaal omtrent tal van punten, welke de volle aandacht verdienen, uit voerig beraadslaagd, doch eenig gevolg is daarvan, aldus deze leden, tot nu toe nau welijks gezien. De toestand is vrijwel gelijk gebleven, de desiderata zijn dezelfde, de toen reeds dringende vraagstukken zijn, zoo mogelijk, nog urgenter geworden. Onder deze omstandigheden gevoelden zij weinig behoefte, zich opnieuw in een breed debat met den minister te begeven, wijl zfj meenden, dat dit geen vruchten zou af werpen. rVYXYvrTTrrmTTTTTrrrr77-r7777-7-7-77-*^? Stand op Donderdag 1 uur v.m. 747J Vorige stand 745.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1