UIT DEN OMTREK HET BEDRIJFSLEVEN IN SNEEUW EN IJS I ?4t4r 3il Beurtvaart en bakkerij ondervonden overlast KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGCN UNIVCRSITCIT slot Defect? Tel. 11493 DONDERDAG 19 JANUARI 1939 BEVERWIJK Missieweek 1938 Schitterend financieel resultaat DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN INTERPELLATIE GEVRAAGD HEEMSTEDE HILLEGOM OVERVEEN IJMUIDEN R. K. DAM- EN SCHAAK- EENIGING G. S. U VOELT ZICH THUIS IN DE MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN. STOUTENBEEK -BEVERWIJ Kg De nieuwe kazerne Ongeluk ZAANDAM J. Braun overleden Een bekende en geziene figuur in de Bollenstreek ALGEM. VERKOOPLOKAAL INBOEDEL EN MEUBILAIR ZANDVOORT De Sleutelspecialist - L. Veerstr. 10 HAARL. R.K. DAMBOND duivensport Postduivenvereeniging De Koerier SCHAKEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VERWACHT U EEN BABY? VAN WEERT - ANEGANG 46 De medewerkers aan de groote Missie- tentoonstelling „Almitento", welke van 22 tot 30 October jX is gehouden, waren gis teravond voor de laatste maal bijeengeko men in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kennemerland", om van het Hoofdcomité te vernemen, welke de resultaten van deze grootsche missie-actie zijn geweest. Het karakter van deze slotbijeenkomst hing onvermijdelijk af van de mate der tevredenheid over de financieele resultaten. Welnu, de voor zitter van het Hoofdcomité, de weleerw. heer kapelaan R. v. Ginkel, mocht reeds in zijn openingswoord verzekeren, dat er alle reden tot tevredenheid was en dat deze avond derhalve ocor alle medewerkers met blijde voldoening gevierd kon worden. De tijd gaat snel, de Missie-week ligt al weer een eind achter ons, maar kapelaan van Gin kel hoopte, dat de vruchten, welke geplukt zijn, met besloten bleven in hetgeen wat tijdens de Missie-week gedaan is, maar van blijvenden aard zullen zijn, dat de echte missie-geest, welke in aller harten is gehracht, moge blijven vcortleven in den vorm van een warm hart en een gulle hand. Dat ook de missionarissen in alle opzichten tevreden zijn, bleek uit de dankbare brieven, welke de verschillende missionneerende orden aan het Hoofdcomité hebben gezonden en die ailen spreken van een gezellig verloop der Missie- week, van een voortreffelijke organisatie en van een mooi resultaat. De missionarissen noemden het een heerlijke uiting van apostolischen plicht, dien iedere katholiek ten slotte heeft. En alle paters waren vol lof over de medewerking, wel ke zjj in Beverwijk hebben ondervonden. Uit naam van het Hoofdcomité dankte ka pelaan van Ginkel dan ook allen, die op eem- gerlei wijze hebben medegewerkt. Er zijn er, die in het openbaar werkten en anderen, die achter de schermen hebben gearbeid. De eerw. spr. wilde geen namen noemen. Dat behoeft ook niet, want ieder heeft gewerkt aan een schoon ideaal: den missie-geest in de harten ingang te doen vinden. Intusscben, als we hooren, dat we goed ge werkt hebben, is dat toch een stimulans om met ijver te blijven voortgaan. Wat nu het financieele resultaat betreft, ae baten waren als volgt: tentoonstelling ƒ220.54; fancy-fair ƒ1332.34; verloting 799.88; fiets- vlaggetjes 50.30; speldjes ƒ215.33; tooneel- avonden ƒ347.48; lezingen 207.16; voetbal wedstrijden ƒ101.20; collecten 2819.93; losse giften 108.70. Totaal 6200.87. De algemeene onkosten bedragen ƒ2315 87. Het totaal bedrag, dat aan de missionnee rende «den kon worden afgedragen, beliep derhalve de som van 3885. De mededeeling van dit resultaat werd door de vergadering met applaus ontvangen. Kapelaan van Ginkel wees er dan op, dat de organisatie van de Missie-week een geweldig werk is geweest. De uitkomst bewijst, dat hier niet te hoog aan den balk getimmerd is, wat oe uitgaven betreft en dat het schitterende re sultaat te danken is aan wijze voorzienigheid. Geheel passend in het kader van dezen avond hield pater P. Zoetmulder hierna een lezing met lichtbeelden over de missie der Witte Pa ters in midden-Afrika. Op onderhoudende wijze, reeds bekend uit de dagen van de Missie-week, vertelde pater Zoet mulder over het moeilijke werk der missiona rissen in het hartje van Afrika. Moeilijk maar ook zeer dankbaar werk, als men de heerlijke vrucht ziet, welke reeds honderdduizenden ka tholieken omvat en dat zijn bekroning vindt in de aanwezigheid van reeds enkele honderden zwarte priesters en religieuzen. De pater greep hierbij de gelegenheid aan, om allen missie-vrienden dank te zeggen voor hun medewerking en steun, door hun gebeden en gaven, waaraan mede te danken zijn de prachtige resultaten, die de missionarissen m ae verre missielanden hebben bereikt. Dank en hulde bracht de pater ook aan de medewerkers van de Missie-week. Z. Eerw. had reeds vele missie-tentoonstellingen meegemaakt, maar de uitstekende wijze, waarop men in Be verwijk alles georganiseerd heeft, had hij slechts zelden aangetroffen. De causerie, die met bijzonder interessante lichtbeelden werd geïllustreerd, werd met on verdeelde aandacht gevolgd. Aan het slot van den avond dankte kapelaar. van Ginkel nogmaals alle medewerkers, waarna liij het comité voor ontbonden verklaarde. Met den christelijken groet werd daarna de bijeen komst gesloten. Het was de blijde slot-acte van een in alle opzichten geslaagde missie-actie! Hoewel de Minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat inkomsten van bij onder steunde werkloozen inwonende meisjes, verkre gen nit arbeid van hnishoitdclijken aard, bij de berekening van den steun buiten beschouwing worden gelaten, behooren deze inkomsten niette min wekelijks tot het volle bedrag op de in- komstenformuiieren te worden vermeld. Wanneer hieraan niet wordt voldaan, aldus deelt de Gem. Dienst van Sociale Zaken ons mede, stelt men zich bloot aan vermindering of inhouding van steun en aan strafrechtelijke vervolging. Onder arbeid van huishoudelijken aard wordt alleen verstaan arbeid als dienstbode, dus niet werkzaamheden als werkster of schoonmaakster. Het lid van den gemeenteraad, de heer J. Vis ser, heeft den raad verzocht het college van B. en W. te mogen interpelleeren over enkele aan gelegenheden, den gemeentelijken dienst voor so ciale zaken betreffende. Wanneer zijn verzoek wordt toegestaan, stelt de heer Visser zich voor om aan B. en W. de volgende vragen te stellen: 1. Is het juist, dat door B. en w. de door den Minister gemaakte bepaling, om de ver diensten van bij ondersteunden inwonende meisjes, die als dienstbode werken, voortaan niet meer in mindering op den steun te brengen, niet in toepassing wordt gebracht voor z.g. armlas tigen? 2. Indien het antwoord bevestigend luidt, zijn B. en W. dan niet van meening dat, in ver band met het feit dat armlastigen toch al in een ongunstiger positie verkeeren dan zij, die volgens de rijksregeling gesteund worden, ook voor die categorie steuntrekkers de betreffende gunstige bepaling moet worden toegepast? 3. Zijn B. en W. niet van meening dat, in dien deze bepaling voor armlastigen niet wordt ingevoerd, dan ook de bedoeling van den mi nister, n.I. om meer dienstboden aan te kwee ken, ten deele mislukt? 4. Als B. en W. bezwaren hebben om de mi- r.isterieele bepaling ook voor armlastigen in te voeren, wat zijn daarvan de redenen? 5. Is het juist dat voor tuinders die in aan merking komen voor steun aan kleine tuinders een regeling is getroffen, waarbij1 een gedeelte van den geldelijken steun wordt ingehouden, waarvoor naderhand bonnen verstrekt zullen worden voor bedrijfsbenoodigdheden? 6. Zjjn B. en W. bereid mede te deelen of dit bonnenstelsel moet worden ingevoerd op last van de regeering, welk percentage wordt afge houden en welke bedrijfsbenoodigdheden men op het oog heeft? 7. Is het B. en W. bekend, dat in de gezinnen der tuinders die voor steun aan kleine tuin ders in aanmerking komen, de toch al geringe financieele steun niet gemist kan worden, mede in verband met den karigen steun, welke in deze streek door de regeering op de producten wordt verleend? 8. Zijn B. en W. ook niet van meening, dat agn het bonnenstelsel voor de tuinders een de- primeerende uitwerking verbonden is, dat het beter ware het bonnenstelsel af te schaffen en op andere wijze, zooals voorheen, economischen bijstand te verleenen. Propagandavergadering E. H. B. O. In het gebouw van den Ned. Protestantenbond had Woensdagavond een propagandavergadering plaats om te komen tot de oprichting van een af deeling Heemstede van de Nederlandsche Vereeniging „Eerste hulp bij Ongelukken." Voor deze vergadering was groote belangstel ling. O.a. waren aanwezig de doctoren J. J. van Luin en D. Hubert, de inspecteur van politie, de heer A. Berentsen, de heer H. A. Meeuwen oord, lid van den gemeenteraad en vele leden van de Heemsteedsche reddingsbrigade en Eer ste hulp bij Ongelukken. De heer T. Venekamp, die deze bijeenkomst leidde, heette de aanwezigen welkom, om dan na een korte inleiding het woord te geven aan Dr. P. W. L. Penris, voorzitter van E. H. B. O. Uitvoerig zette deze spreker uiteen, waarom E. H. B. O. zoo noodzakelijk is. In dezen tijd van snelverkeer neemt 't aantal ongevallen snel toe en 't is van het grootste belang, dat de eerste hulp wordt verleend en op welke wij ze dat geschiedt. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat onbe voegden veelal door onoordeelkundig optreden veel kunnen bederven. Niet altijd zijn er doc toren bij de hand; toch moet een slachtoffer geholpen worden, maar dan door bevoegden, die daarvoor speciaal moeten worden opgeleid. Naast de noodzakelijkheid van geoefend zijn in het behandelen van slachtoffers, wees spr. op de noodzakelijkheid van het vereenigd zijn; ten eerste omdat er gelegenheid moet zijn voort durend te oefenen, maar vooral ook voor het aanschaffen van materiaal. Vervolgens is het noodig. dat men in contact komt met andere vereenigingen die hetzelfde doel beoogen, en dat krijgt men door aansluiting bij de Nederl. Vereeniging voor E. H. B. O. Na de pauze gaven eenige leden van E. H. B. O. en van de Heemsteedsche Reddingsbriga de demonstraties betreffende het verleenen van eerste hulp, zooals de kunstmatige ademhaling, verbinden van wonden, het spalken van gebro ken ledematen e.a. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort een vergadering te houden, waar definitief tot de oprichting van de afdeeling Heemstede van de E. H. B. O. zal worden over gegaan. Vergadering tuinlieden Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging Aerdenhout- en Omstreken een drukbezochte ledenvergadering in café-restaurant Hof van Heemstede. In zijn openingstoespraak sprak de voorzitter, de heer H. v. Gurp, den wensch uit dat 1939 veel goeds zou brengen voor de vereeniging en leden. Medegedeeld werd, dat de subsidie van de gemeente ook dit jaar weer was toegezegd, waarvoor dank werd gebracht. Tot de tuin- prijsvraag voor 1939 werd nu definitief besloten. Hieraan zullen een tiental leden deelnemen. De jury, die het vorige jaar zoo bijzonder vol daan heeft, bleef ook voor dit jaar gehand haafd. De controlecommissie bracht verslag uit over haar bevindingen. Onder dankzegging voor zijn goed beheer werd den penningmeester, den heer K. Goudzwaard décharge verleend. De as. huisbroeitentoonstelling werd defini tief vastgesteld op Woensdag 15 Februari as. Hierna hield de heer K. Goudzwaard een in teressante en leerzame causerie over den strijd tegen insecten en zwammen in vruchtboomen en heesters. Na een korte inleiding over de bestrijding tegen ziekten van appel- en perenboomen en de bestrijdingsmiddelen, gaf de inleider op het witte doek een aantal afbeeldingen van zwam men op struik en kroonboomen, de ziekten op de bladeren en de talrijk vele insecten, dit daarvan de oorzaak zijn. Vervolgens verschenen op het doek een aan tal foto's van fraaie en zeldzame coniferen en andere boomen uit de omgeving. De voorzitter was zeker de tolk van alle aan wezigen toen hij den heer Goudzwaard dank zegde voor zijn leerzame causerie. Harmonie „Eensgezindheid". Deze vereeni ging, welke het vorig jaar haar beschermvrouwe mevr. I. van Lennep-Backer, weduwe van den oud-burgemeester dezer gemeente, door overlij den moest verliezen, heeft thans aan haar zoon, jhr, F. J. E. van Lennep, lid der Provinciale Sta ten van Noordholland, het beschermheerschap aangeboden. Een 35-jarige traditie zal op deze wijze worden voortgezet. Dinsdag jl werd de wedstrijd O.D.I.—St. Ba- vo 2 gespeeld voor de competitie van den Haar- lemschen R. K. Dambond. De wedstrijd had een zeer spannend verloop en O.D.I. zag geen kans om St. Bavo 2, welke nog ongeslagen is, te verslaan. De uitslag luidt als volgt: O.D.I. St. Bavo: A. de HaanJ. Wullems 20 F. LangelaanF. Broekman 11 H. SchreursJ. Witteman 20 J. WeijersP. Camphuizen 11 J. WilhelmusW. Teeuwen 11 J. WarmerdamN. Somers 11 F. LubbeR. Nieuwenhuizen 02 H. KeijzersS. Diependaal 11 Fr. Out—J. Schilder 1—1 A. ReeuwjjkA. van Kol 02 10—10 Tooneelclub „De Treffers" Zondag a.s. zullen onze St. Josephgezellen in .Flora" een uitvoering geven van het leekenspel „De klucht van den gestrafte met den koorde" van Henri Ghéon, in de vertaling van Wies Moens, regiseur J. Biekman. Dit spel, door tallooze amateurgezelschappen opgevoerd, reeds gedurende meerdere jaren, trekt steeds weer belangstelling. En geen won der! Het is een bezonder spel met een wonder lijke ontknooping. Wij verwachten dan obk een groote belang stelling. Declamatoriuin in „Domi" Onder auspiciën van de vrouwelijke jeugdbeweging voor Katho lieke Actie in de parochie O. L. Vr. Onb. Ontv. te Overveen, zal op Dinsdagavond 24 Januari te half acht, in de groote zaal van „Domi" uit gevoerd worden 'n declamatorium „De Triomph van het Woord Gods in het Mysterie Zijner Heilige Menscïiwording". Deze uitvoering, die een poging wil zijn om met behulp van bescheiden middelen toch een avond van kunstgenot te verschaffen, geschiedt met illustratie van muziek, bewegingskunst en geprojecteerde Religeuse beeldende kunst. Uit voerenden z;jn: Mej. C. Dommekragt (declama tie) leden van de Apostolaatsectie der Mariacon- gregatie en Kruiskinderen (aangesloten bij de Vrouwelijke Jeugdbeweging), het koor der con gregatie (zang) en mej. Marie Beckers (piano). Voorts muzikale illustratie van gramophoon-op- namen. Deze avond is alleen toegankelijk voor genoo- digden. Toelichtende programma's liggen bij den ingang der zaal gratis ter beschikking, of schoon een bescheiden vergoeding gaarne aan vaard zal worden. Onder groote belangstelling speelde G. S. Dinsdagavond in het St. Fidelisgebouw haar laat- sten wedstrijd tegen D. C. H. uit Heemskerk. Daar St. Bavo reeds Maandagavond var. T.E.P. gewonnen had, moesten onze plaatsgenooten dezen strijd winnen om gelijk met St. Bavo te komen. Na heftigen tegenstand, slaagde G. S. er in een verdiende 13—7-overwinning uit het vuur te sleepen, zoodat St. Bavo en G. S. thans beide op de eerste plaats geëindigd zijn. Een beslis singswedstrijd tusschen genoemde clubs zal nu moeten uitmaken, wie den Haarl. R.K. Dam bond zal vertegenwoordigen in den strijd om den landstitel. De ontmoeting zal waarschijn lijk nog deze maand plaats vinden. Het schaaktiental speelde tegelijkertijd een etticompieeqaaxp-zEEè -enamenw competitiewedstrijd tegen St. Thomas uit Cas- tricum. Ook deze ontmoeting eindigde weer in een 73-nederlaag voor G. S., zoodat men de laatste plaats haast niet meer ontloopen kan. MODELHUIZEN De nu weer eenigen tijd achter ons liggende vorstperiode deed het bedrijfsleven veel over last aan. Speciaal de bedrijven, die „naar bui ten treden", zooals b.v. de beurtvaart en het bakkersbedrijf, ondervonden hinder van het ijs en de sneeuw, die het verkeer te water en te land bemoeilijkten. In „de Binnenscheepvaart" lezen wij een en ander over de moeilijkheden met het ijs op onze rivieren, in „Brood" iets over den overlast van de sneeuw in onze stra ten: De beurtvaart heeft met energie den moei lijkheden het hoofd geboden en per auto en groupage-wagons zoo goed mogelijk de diensten doen functionneeren. De vorstperiode heeft financieel zware offers geëischt. Het in dienst zijnde personeel heeft met volkomen begrip voor de moeilijke omstandigheden arbeidspres taties geleverd, die ver uitgingen boven de nor male. Tweeden Kerstdag kwam er verandering, den 27sten om 6 uur 's morgens viel de dooi in. Denzelfden dag kwamen de in Noord- en Zuid holland gevestigde IJsbestrijdingscomité's in actie. In navolging van de reeds langer in Amster dam en Rotterdam bestaande vereenigingen op dit gebied werden eenige jaren geleden ijsbe- strijdingsvereenigingen opgericht in Delft, Den Haag, Leiden, Gouda en Haarlem. Amsterdam vestigde zijn aandacht op het Groot Noordhollandsch kanaal en den Amstel (het Noordzeekanaal en het Merwedekanaal tot Utrecht waren gedurende de geheele vorstpe riode open gehouden)Rotterdam richtte den aanval op de groote rivieren, en ondertusschen zorgden de Haagsche, Delftsche en Leidsche vereenigingen met medewerking van haar groote Amsterdamsche en Rotterdamsche zus ters voor het traject Rotterdam—Amsterdam via Leidschendam, dat Woensdag 28 December reeds weer openkwam. Gouda en Leiden namen samen een gedeelte van den Hollandschen IJsel, de Gouwe en dén vaarweg GouwsluisLeiden voor hun reke ning, terwijl Haarlem den geheelen winter de verbinding van Haarlem met het Noordzee kanaal bevaarbaar hield. In weinig woorden is hiermede gezegd, wat in samenwerking valt te bereiken. Om met eenig succes het ijs zoo te breken, dat scheepvaart weer mogelijk wordt, moet men van onderop beginnen te breken en moeten de rivieren eerst vastzitten. Deze keer is met het breken aangevangen op 27 December. Doordat de Beneden-Merwede reeds 24 De cember was gaan zitten, waren de Noord en de Nieuwe Maas vrij van ijs, zoodat voor het Rot terdamsche comité in aanmerking kwamen om te breken, de Oude Maas, Dordtsche Kil en Lek. Het Amsterdamsche Comité had het Mer- ressant dat men gelijk in de buitenhaven te wedekanaal laten breken, en het was wel inte- Vreeswijk aankwam, zoodat de scheepvaart di rect kon profiteeren van het werk der beide comité's. Zaterdag 31 December zijn met twee ijsbre- I Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur Toen enkele weken geleden werd gemeld, dat IJmuiden een nieuwe kazerne zou krijgen, be schikbaar voor 230 man, hebben velen, vooral winkeliers, zich afgevraagd, waar deze kazerne gebouwd zou worden. Thans vernemen wij van bevoegde zijde, dat hoewel de juiste plaats nog niet bekend is, de kazerne in ieder geval ten Noorden van het Noordzee-kanaal zal worden gebouwd. De 24-jarige losarbeider, werkzaam bij de buizengieterij, had het ongeluk, terwijl hij bezig was met het ijzerbreken op een wagon, te blij ven haken, met als gevolg dat zijn voet ont wricht werd. Nadat Dr. Bliller de eerste hulp verleend had, is hij naar het St. Anthor.ius- Ziekenhuis vervoerd. Kleedinggeld politie-personeel Voor 1939 stellen B. en W. voor: het kleedinggeld vast te stellen op f 125 voor de inspecteurs en f 100 voor de hoofdagenten en de agenten van poli tie, welke bedragen overeen komen met hetgeen voor 1938 beschikbaar is gesteld. Onteigening Aangezien met twee belang hebbenden, wier eigendommen moeten worden verwijderd in verband met de nieuwe brug over de Achterzaan niet de gewenschte overeenstem ming is verkregen, stellen B. en W. voor ten opzichte van beiden een rechtsgeding te voeren. De rechtbank zal dan beslissen welke vergoe ding redelijkerwijze ware te geven om de be trokkene schadeloos te stellen. Vermakelijkheidsbelasting Eenigen tijd ge leden hebben de caféhouders zich tot den raad gewend met het verzoek de vermakelijkheidsbe lasting voor muziekautomaten en radiotoestel len „drastisch" te verlagen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor het bestaande tarief met de helft te verlagen voor zachtklinkende radiomuziek. B. en W. doen dit om te bevorderen dat alleen deze muziek ten gehoore zal worden gebracht. Ter vervanging van krotwoningen Bij den gemeenteraad is een voorstel van B. en W. ingekomen voor den bouw van 80 woningen, ter vervanging van krotwoningen. Het Rijk heeft toegezegd voorschotten te ge ven en een bijdrage in een mogelijk te kort op de exploitatie. De woningen worden verdeeld over de vier woningbouwvereenigingen, n.I.: 22 woningen op een terrein ten oosten van de Donenstraat aan „Volkshuisvesting". Voorschot f 20160 voor den grond en f 52250 bouwvoor- schot. 19 woningen terzelfder plaatse aan „Patrimo nium", voorschotten f 16740 en f 54125. 18 woningen, eveneens ten O. van Donenstraat aan „Goed Wonen". Voorschotten f 17640 en f 42750, en ten slotte 21 woningen aan „Leo XIII" ten oosten van de Heijermansstraat. Voor schotten f 14.381.25 en f 49.925. De huren zullen bedragen f 4.50, behalve 17 woningen van Leo XIII, waarbij volstaan kan worden met f 4.40 en 4 van f 4.10. Voor deze woningen komen in aanmerking de personen met geen hooger inkomen dan 4 maal de huur en vervolgens zij met 5 maal de huur. Personen met een inkomen hooger dan 6 maal de huur komen niet in aanmerking. Algeheel rijwielverbod op den Provincialen weg Wegens een uitzonderingsbepaling was toege staan, dat de Provinciale weg tusschen Stations straat en Volkspark ook door wielrijders bere den mocht worden. Door de talrijke ongevallen op dit gedeelte is door het Provinciaal bestuur, bjj besluit van 14 Dec. 1938, de Provinciale weg algeheel voor wielrijders gesloten verklaard. Dit verbod treedt in werking zoodra de waarschu wingsborden, welke wettelijk vereischt zijn, bij het rijwielpad geplaatst zijn. Conferenties voor niet-kathoHeken. Don derdag 12 Januari 1939 werd de eerste confe rentie gegeven door den zeereerw. hooggel. heer prof. J. Slijkerman over het onderwerp „Een Godsdienst Het Christendom". Op duidelijke wijze heeft spreker hier dit moeilijke onderwerp behandeld. De betrouw baarheid van de vier Evangeliën werden hierbij tevens bewezen, terwijl ten slotte besproken kers de groote ijsvelden, die tusschen de krib ben los kwamen, gebroken, zoodat Maandag 2 Januari de scheepvaart met weinig hinder kon varen. Alzoo is met vijf dagen ijsbreken de scheepvaart weer een goeden dienst bewezen. De bedrijfsuitoefening in het Bakkersbedrijf heeft wel bijzonder veel last ondervonden van de zeer ongunstige weersomstandigheden der laatste dagen. Uiteraard ging het bakproces met moeilijkheden gepaard. Erger nog was het met de bezorging gesteld. Hoog opgewaaide sneeuw- wallen langs de trottoirs en door de witte vacht mulle en haast onberijdbare wegen heb ben de broodbezorgers voor een wel zware taak gesteld. De wagentrekkers, die wij in de groote ste den voor de broodkarren in actie zagen, waren dan ook geenszins overbodig. De distributie vorderde veel meer tijd dan anders en kon slechts met groote vertraging plaats vinden. Gelukkig hebben de huismoeders begrepen, dat •pet deze bijzondere omstandigheden rekening moest worden gehouden. Het publiek heeft dan ook het inconvenient van late, soms zelfs te late bezorging van brood gelaten ondergaan. Intusschen is het begrijpelijk, dat het bak kersbedrijf met leede oogen de bedrijfsstoor- nissen gadesloeg. Elke ondernemer is er na tuurlijk op gesteld, dat zijn bedrijf soepel en regelmatig functionneert. Daarbij komt nog, dat het aannemen van extra werkkrachten als trekker een extra belasting van het bedrijf be- teekent, welke gezien de moeilijkheden, waar in deze bedrijfstak verkeert, door vele onder nemers slechts bezwaarlijk kan worden ge dragen. Tot den Minister van Sociale Zaken werd het verzoek gericht om in verband met de kou de en met den zwaren sneeuwval toe te wtllen staan, dat een uur eerder met den bakkerij - arbeid en het verkoopen kon worden begonnen. De ingevallen dooi, die als bij tooverslag in een betrekkelijk korten tijdsduur al het vuil van de wegen heeft opgeruimd, maakte een speciale beschikking van den Minister echter overbodig. Naar wij vernamen, waren de bedrijfsmoei- ljjkheden in Rotterdam wel zeer groot. In te genstelling met andere steden was daar aan het opruimen van de stad aanvankelijk niets gedaan. Nieuwe Gracht 74 - Haarlem - Tel. 13845 VRIJDAG 27 JANUARI VEILING van Ter bijvoeging kunnen dagelijks Goederen worden afgehaald. gy Bij deze Veiling zijn o.m. een magni- fique Salon-, Huiskamer- en Slaapkamer ameublement, welke door eerste klas Firma ten verkoop ingebracht, welke reeds vanaf heden zijn te bezichtigen. Makelaar P. HOOGEVEEN Lzn. koope kaarten beschikbaar zijn gesteld tegen een entrée van 10 cent. Het belooft voor de oudjes een heel prettigenavond te worden. Een tijdsbeeld? Reeds meldden we, dat het grootste hotel van Zandvoort, Groot-Badhuis openbaar verkocht zal worden. Het mag dan ook geen wonder heeten, dat de inrichtingen van kleineren omvang het ook zeer zwaar heb ben gehad en de uitkomsten van het seizoen 1938 niet bevredigend genoemd konden wor den. Thans komt ook hotel d'Océan onder de hamer, gelegen aan de dr. Joh. Mezgerstraat- Het zal Woensdag 8 Februari a. s. publiek ver kocht worden. Woensdagmiddag is in den ouderdom van ruim 79 jaren te zijnen huize aan den St. Jeroensweg te Noordwjjk overleden de heer Jan Braun, een zoowel ter plaatse als in de geheele bloembollenstreek zeer bekende en geziene figuur. De heer Braun, geboortig «ft Beverwijk, bi eek aanvankelijk bestemd voor het onderwijs. Na een jaar werkzaam te zijn geweest aan de openbare lagere school te Beverwijk, bleken zijn aspiraties echter meer uit te gaan naar het bloembollenvak, welk vak hij met groote voorliefde gedurende zijn gaheele leven zoowel practisch als wetenschappelijk heeft beoefend. In 1882 was hij een der mede-oprichters van de afdeeling Beverwijk van „Bloembollencul tuur", voor welke afdeeling hij eenige jaren het secretariaat vervulde. Na zijn huwelijk vestig de hij zich te Noordwijk, op het destijds wel bekende plaatsje „Petershof", aan de entrée van het dorp. De overledene was in de geheele bloembollen streek een zeer bekende persoonlijkheid. Wei nig bezoekers van de algemeene vergaderingen van .Bloembollencultuur" te Haarlem zullen hem niet kennen. Door zijn helderen betoog trant, gedrenkt in een groote dosis humor, vond hy aldaar zoowel als elders steeds een aan dachtig gehoor. Ook in geschriften heeft hij veel gearbeid en gestreefd naar veredeling en verbetering van het „vak" in den ruimsten zin des woords. Van zijn vlotte pen verschenen tal rijke artikelen in „De Hobaho", „Floralia". e.a. Voorts verscheen van zijn hand het inmid dels reeds verouderde werkje „Tulpenteelt". Wars van alle .conservatisme, propageerde hij steeds nieuwe ideeën om het vak „omhoog" te helpen. Van 1893 tot 1902 was" hij secretaris van de commissie voor het aanleggen van proefvelden, onder leiding van prof. Ritzema Bos, ter bestrijding van den z.g. kwaden grond. In 1907 trad hij op als propagandist voor de kali- en ammoniak-syndicaten en hield voor drachten om het gebruik van kunstmest aan te moedigen. Vele oude firma's zullen hem als zoodanig in dankbaarheid gedenken. Zijn oude liefde voor het onderwijs heeft hij nimmer prijsgegeven. In 1903 werd hij benoemd tot hoofd en leeraar aan den Rykstuinbouw- wintercursus voor de bloembollenteelt te Sas- senheim, terwijl hij gedurende een lange reeks jaren onderwijs gaf aan diverse an dere cursussen in de bollenstreek, Inzonderheid te Noordwijk. Ook op politiek terrein was de thans ont slapene geen onbekende. Zelden miste hij een vergadering van de plaatselijke kiesvereeniging der R.K. Staatspartij en een afvaardiging naar Kamer- en Statencentrale was bij hem steeds in goede handen. In Februari 1930 werd hij nog tot lid van den gemeenteraad be noemd (als opvolger van wijlen den heer Th. J. van Went), in welk college hij zitting had tot de periodieke verkiezingen in 1935. Met den heer J. Braun is een pionier der bloembollenstreek heengegaan, die in de vele ups en downs, die die streek tijdens zijn leven gekend heeft, steeds de eenvoud zelve gebleven is. Hij ruste in vrede. werden de wonderen door Jezus tijdens zijn aardsche leven vericht. De belangstelling voor deze eerste conferen tie was zeker bevredigend. Tijdens de korte pauze werden door den heer Th. Stelder enkele liederen ten gehoore gebracht. Heden Donderdag te half negen zal een tweede conferentie worden gehouden over het onderwerp: „Een Kerk de Katholieke". R.K. Staatsparty De afdeeling Zandvoort van de R.K. Staatsparty belegde Woensdag avond een algemeene ledenvergadering in het patronaatsgebouw, waarbij de voorzitter, de heer J. G. Crabbendam, in zijn openingswoord byzonder den nadruk legde op de krachtige, ernstige en waardige actie bij de kom'ende ver kiezingen. Wegens vertrek van de heeren G. Uitermark en W. Versteege, waren èr twee vacatures ontstaan in het bestuur, die werden vervuld door de provinciale staten en den heer A. J. F. Burg. Als candidaten voor de Provinciale Staten werden dor de afdeeling voorloopig aangewe zen: 1. Mr. J. B. Bomans, Haarlem. 2. J. G. van Kessel, Haarlem. 3. Dr. Th. Th. Koot, Haar lem. 4. Com. Siegers, Zandvoort. 5. Th. G. C. Hooy, Haarlem. 6. F. P. Th. Rohling, Bloemen- claal H. F. Heerkens Thyssen, Bloemendaal. Na de ledenvergadering werden verschillen de bestuursfuncties onderling verdeeld met het volgende resultaat: J. G. Crabbendam, voorzitter; A. J. F. Burg, secretaris, Hugo de Grootstraat 23; C. J. Vork, penningmeester; G. Bakkenhoven, vice-voor zitter; P. stokman, 2e secretaris; A. van den Berg, 2e penningmeester en als commissarissen mevr. H. Dekker en de heeren F. B. J. Meint- ser en F. H. J. van Deursen. Feestavond voor ouden van dagen Heden avond wordt in het Groot-Badhuis een feest- avondgegeven voor de ouden van degen, geor ganiseerd door het desbetreffende comité. Dit comité heeft zich de beanglooze medewerking kunnen verzekeren van de tooneelvereeniging De Schakel, welke zal opvoeren „Millionnair tegen wil en dank". Eveneens is dit geschied met de hier bekende Band van Engel Paap. Voorts zal als extra-attractie gedraaid worden de film, welke is opgenomen tijdens de j.l. ge houden jubileumstocht van 7 September 1938. Een zeer aardige geste van het comité is wel, dat eveneens voor 200 werkloozen goed- Te Haarlem werd voor de eerste klasse ge speeld T. E. P.St. Bavo, welke wedstrijd doof beter spel, vooral aan de onderste borden, door St. Bavo met 155 werd gewonnen. De uitslagen luiden als volg: T.E.P. St. Bavo H. RumpB. Stevens P. HollenbergJ. Drayer B. v. d. KroftJ. Warmeudam J v. d. KroftJ. v. d. Zwan J. Spijkers—L. v. d. Voort P. KlaverJ. Weijers J. DijtC. Stijnman J. ValkJ. Stevens Jos. HoremanJ. Wullems Jac. v. d. KroftA. v. Kol 0—2 1-1 0--2 1-1 1-1 1-1 1-1 0—2 0—2 0—2 Totaal 5-15 Gez. Samenzyn wist den laatsten wedstrijd tegen D. C. H. eveneens in een overwinning o® te zetten, waardoor een beslissingswedstryd tus schen G. S. en St. Bavo noodig is. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag va® G S.—D. C. H. Gez. SamenzijnD. C. H. 2—0 G. Meyssen—G. Zonneveld P v. BuurenJac. Koper 1—1 C. BakkerW. Dam 0—2 L. HaverW. de Ruiter 1-1 J. SpeetH. Zonneveld 1-1 P. BalmJ. Vendel 2—0 S. Nanne—J. Beentjes 2—0 B. GeertsenTh. Mulder 1—1 P. v. d. KloosterJ. Zonneveld 1-1 N ZoontjesJ. Stengs 2—0 Totaal 13—1 Tweede klasse Voor de tweede klasse Zuid werd te Hillego® de zeer belangrijke ontmoeting O. D. I.St. Bavo II gespeeld. Na veel spannende momenten werd ce uitslag 1010, waardoor de kampioen rtoS niet naar voren is gekomen. Zaterdag 14 en Zondag 15 Januari hield de Koerier voor haar leden een hoktentoonstellin?- De uitslag luidde: 1. Th. J. Cramer 553*4 punt; 2. C. v. d. Wal 549%; 3- G. Vonk 547; 4. L. V- Bragt 5465. G. Zomerdyk 540%; 6. H. Wfl' lemse 538; 7. J. Heerschap 538; 8. P. Bank 535- Het voorloopige resultaat van den schaak wedstrijd HSG 5Aalsmeer 2 is 36. IJMUIDEN, 19 Jan. Versche visch. Tarbot 1.2" 1.38, Tong 6276 cent. Heilbot 0.981.20 Per kg. Groote Schol 11—13.50. middel Schol 10-50— 13.50, Zetschol 13.50—15.50. kleine Schol 12.00— 18, Schar 8.6012, groote Schelvisch 24.00, mid del Schelvisch 22.00, kleine middel Schelvisch 15.5017, kleine Schelvisch 10.0016. groote Gullen 14.00—20, kleine Gullen 7.50—12.50. Wij ting 3.506 per 50 kg. Kabeljauw 32.0071 P«r 125 kg. Koolvisch 2070 cent per stuk van de heden binnengekomen TRAWLERS Penelope IJm. 64 115 manden 2160.Ja cd- Clasina IJm. 10 375 manden 3560.Maral Eli sabeth IJm. 110 manden 2060. LOGGERS Bruinvisch R. O. 1 1070.Verwachting IJ®- 204 870.—. K W. 5 1260.—, K.W. 29 1050.—, K.W- 134 1100.—. KOTTERS E. 26 1280.E. 363 1230. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 19 Januari 20 Januari 2.30 3.08 10.30 11.08 2.51 3.26 10.51 11.26 BABY-UITZETTEN deze maand EXTRA LAGE PRIJZEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2