Sterrit naar Monte Carlo in vollen gang DE DUITSCHE HELD ELF NEDERLANDS TEAMS IN ACTIE Kerkelijk leven RETRAITEN DONDERDAG 19 JANUARI 1939 bBud" haalt in Kaunas een grapje uit, tot groote consternatie van de officials Uitstekend rijden van Kruit Rome gepasseerd De eenling „Wij zijn er nog niet" DE GEWIJZIGDE DEVIEZEN- BEPALINGEN Steeds meer restricties Van stationskap gevallen Jeugdige schildersleerling op slag gedood ARBEIDER VAN STAPEL STROO GEVALLEN In zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Koninklijke onderscheiding Gelukwenschen van de Koningin Bootdienst op Lemmer hervat Gezondheidstoestand Soesoe- hoenan verbetert Motorrijder op slag gedood Lectoraatsbenoeming - wmm ham. G. W. Lovendaal overleden Bekende volks- en kinderdichter KANAAL GRONINGEN—IJSEL- MEER GOUDEN JUBILEUM Academische examens Inspectie-reis Kinderlijkje gevonden Personalia Vijftig jaar goudsmid R.K. Bond voor groote Gezinnen Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Onderscheiding Posterijen St. Jozef retraitehuis, Zenderen Franciscanessen Elisabethgesticht Breda BOEK EN BLAD Het eeuwfeest van St. Willibrord Ernstig en plechtig, yol majesteit was zijn Öe sterrit naar Monte Carlo is in vollen Reeds zijn de meeste deelnemers meer "au een etmaal onderweg en centraal-Europa wint voor hen in zicht. pit de berichten, welke ons, mede door be middeling van de K.N.A.C., in den loop van Woensdagavond bereikten, blijkt in de eerste Maats, dat de Athene-rijders, in tegenstelling Met de verwachtingen, nog niet met groote Moeilijkheden te kampen hebben gehad. Ceze deelnemers vertrokken Dinsdagavond aat onder begunstiging van fraaie weersom- sMndigheden uit de Grieksche hoofdstad. Dit Kunstige weer hield op de eerste etappe, welke "aar Saloniki voerde, aan. De wegen waren f leeuw vrij. Toch was het voor vele deelnemers Met gemakkelijk de verschillende passen in ^riekenland zonder vertraging te nemen. De •Mderlandsche equipe GatsonidesBarendregt Met Pord profiteerde natuurlijk van het feit, "at zij op den heenweg over land was ge- "°ttien, zoodat zij nu alle eventueele moeilijk- "eden kon omzeilen. Alleen hieruit is het te de Verklaren, dat zij nog ver voor hun tijd aan controle te Saloniki aankwamen, als eerste "ïuipe der 35 uit Athene gestarte teams. Ook "e beide andere Nederlandsche equipes, Cor- UeliusBuyze met DKW en dr. Sprenger van ^Vkir Paulen met Lancia, bereikten zonder Mtraging de controle te Saloniki. Opmerkelijk as, dat enkele teams den weg kwijt raakten u slechts via een omweg Saloniki konden be kken. Reeds viel er een slachtoffer, n.l. dr. K. H Wessely (Duitschland) met Steyr, die eh strijd staakte. be volgende controle is Sofia, op 330 K.M. ah Saloniki gelegen. be acht Palermo-rijders, waarbij zich de Ne- Mlandsche equipes Mutsaerts—Kouwenberg jE' Pord, mr. Sanders—Smits met Pord en ,fiehuisen—Jacobs met Fiat bevinden, kwamen u den loop van Woensdagmiddag te Napels an. De etappe tusschen Reggio en Napels, on- veer 575 K.M. lang, voerde langs kronkelen- e bergwegen door Calabrië, maar hoewel de eersomstandigheden gunstig waren, stelde deze fMjhtrit hooge eischen aan de stuurkunde der Uders Van Napels ging het naar Rome, een Mtand van 236 K.M. Veel moeilijkheden bood 11 gedeelte niet en de drie Nederlandsche ams, Mutsaerts, mr. Sanders en Zeehuisen eerden resp. om 17.44 uur, 17.54 uur en sta,? UUr de contr61e in de Italiaansche hoofd- jr Onmiddellijk werd de reis naar het 500 Va'h verder gelegen Padua in het Noorden n Italië voortgezet Oorspronkelijk hadden zich voor Boekarest Ojf startplaats vijf deelnemers gemeld, waar- ^ider de Nederlandsche teams Cornelius en ^ooides. Naar bekend kozen onze landge noten ten slotte Athene en dit voorbeeld werd S door twee andere teams gevolgd met het sUltaat, dat Dinsdagavond 17 Januari, zich l®chts één deelnemer aan de controle te Boe- Urest meldde om de reis naar Monte Carlo j, beginnen. De equipe bestond uit de beide °emenen dr. E. T. Manicatide en I. Ciolaco Met Fiat (kleine klasse). v,®n nu bevindt zich dit team op weg naar rUssel, een afstand van 2500 K.M. Ongeveer twintig maal moet het een grens Usseeren, zes maal n.l. te Boekarest, Cluj, Ko- l).Cei Olomouc, Praag en Frankfort zal het zich 'J een verplichte contróle op tijd moeten mel- Uep c Als men bedenkt, dat gewoonlijk bij elke °ntröle minstens vijf of zes officials druk in e weer zijn om de organisatie perfect te laten "°Pen, dan begrijpt men, dat het den Roe- Meenschen eenling wat zonderling te moede zal Ufden, als hij zich in die steden zal gaan mel- vtr. Voor de circa veertig officials valt slechts hopen, dat de Roemeen er doorheen komt en "t hij niet ergens in Roemenië of Tsjecho- lQWakije in de sneeuw blijft steken *h den loop van Woensdagavond zijn de ïalieyrijders, die te Tallinn zijn gestart, te Ko- Ugsbergen aangekomen, j ,®en speciale A.N.P.-verslaggever heeft in deze ad gelegenheid gevonden den Nederlandschen eelnemers naar hun bevindingen te vragen. metgezel van Bakker Schut, Piet Nortier, Stelde, dat het vertrek in de Estlandsche "ofdstad had plaats gevonden met drie gra- 0" dooi. Plasregens vielen neer op de met ijs dekte wegen met het gevolg, dat de opper vlakte spiegelglad werd. De meest vreemdsoor tige tooneelen speelden zich dan ook tusschen Tallinn en de Letlandsche grens af. Maar ge lukkig is alles goed afgeloopen. Alleen heeft de equipe Stemerdink—Keizer bij Tallinn een aan rijding gehad met een vrachtauto. De Ford junior kwam er niet heelhuids af, want het linkerachterspatbord werd er vrijwel afge scheurd. Niettemin werd de tocht welgemoed voortge zet en kwam men op tijd aan de contróle te Riga. Tusschen Estland en Letland is een stuk weg, dat onder „niemandsland" valt. Hier bleek de sneeuw decimeters hoog te liggen en aan gezien er van verkeer in deze omgeving geen sprake was geweest, haden de ralleyrijders de grootste moeite er doorheen te komen. Bakker Schut en ik, aldus vertelde Nortier verder, kwamen ondanks dit alles nog ander half uur te vroeg te Riga aan. Er was een aller hartelijkste ontvangst door de automobielclub van Letland gearrangeerd. Van Riga naar Kau nas ging het veel beter. De wegen waren sneeuwvrij, doch met modder bedekt, maar een beetje modder hindert niet, vooral niet, als men het veel zwaardere traject Tallinn—Riga ach ter den rug heeft. De meeste rijders waren te vroeg te Kaunas en hier kwam het tot een vermakelijk incident. Bakker Schut had er een behoorlijk gangetje in gehouden en wie „Bud" kent, weet wat dit beteekent. Eenige uren te vroeg kwamen wij te Kaunas aan tot groote consternatie van de officials, die daar niet op gerekend hadden. Enkelen voegden ons toe: U bent veel te vroeg hier. Waarop wij antwoordden: Maar wij zijn er nog niet. Onzen wagen hadden wij n.l. enkele me ters voor de streep der controle geplaatst en de sportcommissaris der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, Van Wickevoort Crommelin, had ons geleerd, dat men gerust enkele uren te vroeg bij een contróle kon aankomen, mits men den wa gen maar een stuk voor de streep zette. Tenslotte gaven de officials toe, dat wij er niet waren, met welke conclusie wij ons natuurlijk konden vereenigen De wegen van Kaunas naar Koningsbergen waren, zoo vertelde Nortier ons nog, zeer slecht. Maar gelukkig lag er geen sneeuw. Van de Lithausche grens tot Koningsbergen zelf ging het weer veel beter en alle Neder landsche equipes kwamen op tijd Woensdag avond aan de contróle. En nu gaan wij den tweeden nacht in, welke algemeen door de rallye-rijders als de zwaar ste wordt beschouwd. De afstand van Konings bergen naar Warschau is meer dan 300 K.M. en men vertelde ons hier, dat er nog al wat sneeuw onderweg te vinden zal zijn. De indruk, welken de Nederlandsche teams hier maken, is uitstekend. Vooral ons kranig dames-team, jkvr. Van Vredenburchmej. Van Stockum staat in het middelpunt aller belang stelling. Opmerkelijk is ook de prestatie van de equipe KruitVan Kampen met de Fiat 500. Het tempo weet men prachtig te volgen en bovendien is het enkele malen gelukt gerui- men tijd voor de opening der contróle te arri- veeren. Vooral de stuurmanskunst van Kruit, die vrijwel voortdurend rijdt, dient geroemd te worden'. Van U m e a zijn Dinsdagavond twee equipes gestart, n.l. een Zweed en een Roemeen Omtrent de Stavangerroute kan nog worden gemeld, dat de equipe Van der Hoek Ton met Ford op tijd de contróle te Oslo is gepasseerd. De weersomstandigheden zijn uit stekend en thans bevinden onze landgenooten zich op weg via Gothenburg naar Helsingborg, waar men Donderdagmorgen vroeg hoopt aan te komen. Uit John o'Groats zijn 24 teams gestart. Een deelnemer, mr. Miller, wist niet op tijd de start plaats te bereiken. Toen besloot hij maar zich te Glasgow aan de controle te melden om van daar uit den tocht te maken. Hierdoor reed hij ongeveer 600 K.M. minder, waardoor zijn pun- tenaantal daalde van 496 tot 485. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede, dat RE. 9/39 van de Duitsche Staatscourant een en ander inhoudt over de gewijzigde „Richt- linien für die deutsche Devisenbewirtschaftung". Onder meer is nader omschreven, dat de oude bepalingen, volgens welke deviezenvergunningen in den regel slechts aan firma's worden uitge reikt, die zich reeds vóór de invoering van het vierjarenplan met den import van goederen bezig hielden en dergelijke vergunningen hadden ver kregen, in de nieuwe richtlijnen niet meer zijn opgenomen, daar deze bepalingen zijn achter haald door de speciale aanwijzingen aan de „Ueberwachungsstellen" en door de maatregelen tot uitschakeling der Joden uit het Duitsche bedrijfsleven. (Hiermee zijn de desbetreffende bepalingen uit de Re. 136/37 buiten werking ge steld). De uitzonderingen, volgens welke goederen, die niet meer dan 25 RM. waard zijn en die per post, spoor, schip of door de lucht worden verzonden, zonder overlegging van een deviezenvergunning of andere dergelijke papieren kunnen worden ingeklaard, gelden niet voor de volgende goede ren van Nederlandsche afkomst: versche moes tuingroenten (33 a/v van de stat. goederenlijst). Bloembollen (40 a), droge knollen, zooals be gonia's, gloxinia's en gladiolen (40 b), „klum- pen", „bulben", uitgezonderd de orchideeënbulben van nr. 39 en „Rhizome", versche bloemen, bloe sems, bloembladeren en knoppen voor bind en sierdoeleinden (41 a/e). Bij het verrichten van schilderwerk aan de overkapping van het station Haarlem is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat den 16-jarigen schildersleerling S. uit Haarlem het leven heeft gekost. De jongen stond met twee werklieden op een steunbalk onder de overkapping. Plotseling ver loor hij het evenwicht en stortte van een hoog te van zeven meter, na eerst nog met de elec- trische bovenleiding in aanraking te zijn ge weest, met het hoofd op de rails. Hij was op slag dood. Vermoedelijk is de dood reeds in getreden toen de jongen in aanraking kwam met den stroomdraad, waarop een spanning staat van 1500 volt. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo over gebracht. Woensdagmorgen is de 57-jarige gehuwde ar beider J. W. te Uithuizermeeden, in dienstbe trekking bij den landbouwer R. Siemens, in de schuur van eenige hoog opgestapelde pakken stroo gevallen en op den betonnen vloer terecht gekomen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij liep een wervelfractuur op en werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. H. M. de Koningin heeft den heer Zegerius, voorzitter van de algemeene Nederlandsche Doofstommen Vereeniging „Guyot" begiftigd met de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden gouden eere-medaille. Kapitein W. Romswinckel, adjudant van H. M. de Koningin, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den gep. luit.-generaal S. A. Drij- ber, die een dezer dagen zijn tachtigsten ver jaardag vierde. Kapitein Romswinckel heeft hem de gelukwenschen van H.M. de Koningin overgebracht. De directie van de Groninger-Lemmer Stoom vaart Maatschappij heeft besloten den dienst van Amsterdam op Lemmer te hervatten. Hedenmorgen om drie uur zouden de stoom schepen „Jan Nieveen" en de „Holland" van de Holland-Friesland-Groningen lijn van Amster dam naar Lemmer vertrekken. Het IJsselmeer is ook tusschen Lemmer en Urk bevaarbaar. DJOKJAKARTA, 18 Jan. (Aneta) Naar uit een heden uitgegeven communiqué blijkt, neemt de Soesoehoenan steeds meer voedsel en dranken tot zich. De algemeene toestand ver betert dagelijks, in het algemeen bestaat er aanleiding tot te vredenheid. MALANG, 18 Jan. (Aneta) Hedenmorgen is de heer Spierings, op zijn motorfiets rijden de, met groote snelheid uit een bocht gevlogen en met het hoofd tegen een steenen muurtje gebotst. Hij werd op onherkenbare wijze ver minkt en was vrijwel op slag dood. BATAVIA, (Aneta). In de vacature van dr. E. H. van Hasselt is benoemd tot wd -lector voor neus-, keel- en oorziekten aan de genees kundige hoogeschool de Indische arts, Hendar- min Sastrosoepono, tevoren assistent aan de centrale burgerlijke ziekeninrichting. ■■••■sasH: Te Grave is in den ouderdom van bijna 92 jaar overleden de bekende volks- en kinder dichter G. W. Lovendaal. Gijsbertus Wilhelmus Lovendaal werd 11 Fe bruari 1847 te Nijmegen geboren. Na zijn studies in het Nederlandscsh en een drietal andere talen, was Lovendaal achtereenvolgens onder wijzer, schoolhoofd, leeraar aan een normaal school en een vakteekenschool, na zijn pension- neering in 1914 bleef Lovendaal te Grave, waar hij zich behalve aan zijn dichtkunst, aan de schilder- en teekenkunst en aan het boetseeren wijdde. Meer dan een dozijn kleine bundels gedichten voor kinderen en kleuters verschenen van zijn hand. Hiervan zijn te noemen Lentedagen, Lied der Liefde, Aan moeders schoot, Magen en Hilda, Verzen en Versjes, Roode en Witte Rozen en Licht Geluid. Zeer vele componisten hebben zijn liederen op muziek gezet. Algemeene bekendheid kreeg zijn gedicht „Hollands vlag". De heer Lovendaal was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Woensdagmiddag hebben de Provinciale Staten van Groningen, na een debat van eenige uren, het voorstel van Gedeputeerden betref fende het kanaal GroningenIJselmeer z.h.s. aangenomen. Vrijdag zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer P. Stuiver, algemeen procuratiehouder bij de N.V. Nederlandsche Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam, bij deze ven nootschap in dienst trad. Als jongeman van achttien jaar kwam hij in betrekking bij den heer P. Smit Jr., die naast zijn scheepswerf te Slikkeveer toen sedert ruim tien jaar den Slikkerveerschen sleepdienst exploiteerde. Kort daarna werd de administratie van werf en sleepdienst overgeplaatst naar het oude Hoofdplein te Rotterdam, en toen vervolgens ook het werf bedrijf te Rotterdam werd ge vestigd, en een scheiding in de administratie tot stand kwam, kreeg de heer Stuiver gelegen heid zich in het bijzonder te wijden aan den sleepdienst. Voorts bleef hij als vertrouwens man de particuliere belangen van den heer P. Smit Jr. behartigen. In 1906 nam hij met de administratie van den Nederlandschen Stoomsleepdienst, aldus geheeten sedert de vestiging van het bedrijf te Rotterdam, zijn intrek in het pand aan de Boompjes. Nadat de heer Smit zich in 1912 uit het be drijf had teruggetrokken, en de firma in een naamlooze vennootschap was omgezet, volgde in 1919 de benoeming van den heer Stuiver tot algemeen procuratiehouder. Aldus werd hem officieel de functie verleend, die hij in feite reeds jaren vervulde. Directie en personeelhopen hem Vrijdag in verband met dit jubileum te huldigen. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heeren D. Rollema te Wassenaar en C. J. M. Berger te Leiden. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift mei. M Danby. geb. te Londen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor fn de wis- en natuurkunde, op proefschrift, de heer P. W. M. van der Weyden, geboren te Oss. Geslaagd candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter L„ mejuffrouw C. Scholte te Leiden, idem lett. Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. K, mej. J. J. E. Wiegand Bruss, Boskoop. Doc toraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Botanie, de heer H. L. Booy, Scheveningen, idem, hoofdvak wiskunde, de heer R. J. Wille, Leiden. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. examen Nederlandsche letteren mej. J. Frijlink. GRONINGEN. Candidaatsexamen genees kunde mej. F. Smeenk te Wichtérholte gem. Wijhe en de heeren J. F. Lange te Hoorn, K. Kraaijenbrink te Arnhem en W. de Loos te Groningen. GRONINGEN. Cand. examen geneeskunde de heeren J. de Vries te Groningen, K. Fernhout te Zwolle, W. van Gytenbeek te Zwolle, S. J. E. Rooda te Groningen en J. E. van der Pot te Terwolde. UTRECHT. Doet. ex. rechtswetenschap: J. C. van den Berg. Aanvullend ex. art. 135 H.C.: P. C. Kuiper. Doet. ex. pharmacïe: J. J. Donkers (met lof). De promotie van den heer F. P. Jon ker geschiedde met lof. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in oe wis- en natuurkunde op proefschrift, de heer H. J. v. d. Vliet, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doet. examen pharmaoie, mej. H. A. Troostwijk en de heer J. J. de Bois. BANDOENG. (Aneta). De generaal-majoor der infanterie P. A. Cox, inspecteur van dat wapen, zal binnenkort een inspectiereis naar Ambon en Nieuw-Guinea maken, en wel res pectievelijk met een Glenn-Martin- en met een marine-vliegtuig. Woensdagmiddag is in het z.g. Zuiddiepje te IJselmor.de het lijkje drijvende gevonden van een pasgeboren kind. Het kind had geen kleer tjes aan. Het stoffelijk overschot is door de ge meentepolitie naar het bureau van politie te IJselmonde overgebracht. De heer W. Dols heeft, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, met in gang van 1 April ontslag aangevraagd als secretaris en ontvanger der gemeente Merkel beek. Maandag 23 Januari zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de heer C. van Zutfen te Apel doorn, bij de firma J. W. v. d. Mey, hof leverancier, in dienst trad als leerling-goud smid. Hij wist zich in zijn vak zoo te bekwa men, dat hij meermalen de bijoux van H. M. de Koningin i» bewerking mocht krijgen Te Venlo is gevierd het vierde lustrum van den Bond voor Groote Gezinnen afdeeling Venlo. Vooraf werd de algemeene jaarvergade ring gehouden. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de afdeeling 360 leden telt. De bondsvoorzitter, de heer Van Meegeren, sprak een feestrede uit, waarin hij het pioniers werk der Venlosche afdeeling in een duidelijk daglicht stelde. Tot besluit van den avond voerden de „Ven- lo-spelers" twee tooneelstukken op. Koersen voor stortingen op 19 Januari tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken73,95. Lires: 9,66. Met ingang van 1 Januari 1939 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijksland- bouwconsulent aan dr. ir. A. Sevenster te Parijs. Met ingang van 1 Maart 1939 is mej. J. J. van Eelen, op haar verzoek, eervol ontslag ver leend als leerares aan de R. H. B. S. te Hee renveen. Verleend is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan H. K. Dinnissen, koster van de R. K. kerk te Over- asselt (Gelderland). Met ingang van 1 Februari 1939 is op ver zoek aangewezen als directeur van het post- telegraafkantoor te Wageningen de referenda ris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie A. C. J. Popering, thans directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Dokkum. JANUAAI 2023 Januari: ï^öen J.B.B. (Graafschap- O. IJsel). 2427 Januari: Meisjes. 2730 Januari: Leden A.B.T.B. FEBRUARI 36 Februari: Militieplichtigen I. 710 Februari: Oud-leerlingen van de Land- bouw-Huishoudschool, Zieuwent-Lichtenvoarde. 1013 Februari: Meisjes. 1417 Februari: Gehuwde Vrouwen. 1720 Februari: Militieplichtigen. 2124 Februari: Oud-leerlingen Landbouw- Huishoudschool (Denekamp). 2427 Februari: Mannen en Jongelingen. MAART 3—6 Maart: Heeren Koorzangers. 710 Maart: Leden Vrouwenbond. 1417 Maart Gehuwde Dames van den Mid denstand. 1720 Maart: Meisjes. Zaterdag 1821: K.J.M.V afd. L. T. 21—24 Maart: Gehuwde Vrouwen. Zaterdag 2528: Verloofden (jongemannen). Dinsdag 14—17: Kerkzangers en kosters. Dinsdag 21—24 Verloofden (meisjes) 2528 Maart: Heeren van den Middenstand. 2831 Maart: Ongehuwde Dames van den Middenstand. APRIL Vrijdag 31 Maart3 April: Meisjes. 58 April: Heeren. 8—11 April: Mannen en Jongelingen (Paasch- retraite). Bij de visitatie, die Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, bij de eerw. Zusters Fran ciscanessen van het St. Eisabethsgesticht te Breda (Hendrikstraat), heeft verricht, is tot algemeen Overste herkozen de Eerw. Zuster Arsicia; tot Vicaresse zuster Wilfrieda, tot eerste tweede en derde raadszuster respectievelijk zuster Rosa, zuster Eustachia en moeder Se bastians. Bij het heuglijk feit van het twaalfde eeuw feest van den heiligen dood van Sint Willibrord mogen de Katholieken van ons land niet achter blijven. Geheel het vaderland viert feest, dank baar gedenkend, wat Willibrord aan Nederland geschonken heeft! Het is niet meer dan een daad van piëteit en erkentelijkheid, wanneer ons volk zich opmaakt om hém te huldigen, die door Gods genade werd uitverkoren om de leer van het christendom in het grootste deel van ons land te verkondigen. En heel bijzonder mogen wij in deze tijden van een nieuw heidendom den Man gedenken, die ons met het christelijk ge loof ook de christelijke beschaving geschonken heeft! Onder de metgezellen van Sint Willibrord, die in 690 op de kust van het tegenwoordige Zuid holland voet aan wal zetten, behoorde ook Sint Adelbert. Het terrein zijner werkzaamheden was Kennemerland en vooral de Egmonden. waar eenige eeuwen na zijn dood de Regale Abdij van Sint Adelbert verrees. Gelijk te verwachten was, wilden ook de monniken der voor eenige jaren herstelde abdij van Egmond iets bijdragen om hun dankbaarheid te toonen jegens den heilige, aan wien zij in de persoon van Sint Adelbert zooveel te danken hebben! Het is om die re den, dat een der monniken Dom J. van Ruij- ven in de bekende serie „De smalle boekjes" der Kinheim-uitgeverij, Heiloo, een klein maar fijn boekje over Sint Willibrord schreef. 1) Na in het eerste hoofdstuk een korte, goed overzich telijke schets gegeven te hebben van de geschie denis der Kerk in Engeland tot aan Willibrord, behandelt hij achtereenvolgens in een negental hoofdstukken het leven en werken van den „pa troon van ons vaderland". Het doel van dit werkje is vooral om de figuur van Sint Willibrord bij het Nederlandsche volk bekend te maken. Naast het leven van den heilige door Pater Kro nenburg en 't werk van den bekenden pater Wil librord Lampen, bleef er nog plaats over voor een eenvoudig, goedkoop boekje. Laten wij hier echter onmiddellijk aan toevoegen, dat het werkje wetenschappelijk volkomen verantwoord is en men rekening heeft gehouden met de nieuwste gegevens betreffende de persoon en tijd van Sint Willibrord. Trouwens het feit, dat het geschreven is onder leiding van Dom Huy- ben, prior van Egmond, die ook „een woord vooraf" meegaf, is daarvoor reeds een meer dan voldoende waarborg. Moge de lezing van dit leven bij allen een levendige dankbaarheid en vereering opwekken voor „den Vader van christelijk Nederland, den grondlegger onzer eenheid". Dom H. VAN BOVEN, Monnik van Egmond. 1) Sint Willibrord door D. van Ruijven OSB. Kinheim-uitgeverij, Heiloo. 70 blz. roman van Enrica von Handel-Mazzetti l ^essenburg wierp een blik naar het paard, (,Q grauwe, koninklijke paard, en het deed hem ti Met zijn scherpe oogen zag hij nauwkeu- S het fijne, edele profiel en de witte plek voor J den kop. .Een dergelijk paard schonk de man, jj. dheer en vorst, hem vroeger, nadat hij den ^rmrit langs de Donau volbracht had. En mor- qJ1 laat hij je in den dood gaan. Wat wil hij "ter van je, nu, kort voor dat einde? Je mis- V). ien bepreekenhij was steeds zeer god- Chtig. probeer 't maar, Habsburger!.... De Waarin je mijn ziel in je hand had als nu Jn vervloekt lijf, is voorbij 'le lampen 'in de directiekamer brandden en J"rPen hun licht in den triesten hof. Ja, ja, ze <Wi een S°ed figuur maken, opdat men niet "ken zou. dat zij helden der duisternis zijn. brachten hem de trap op. Vleermuizen t 'lachten schril boven in het gewelf van het "Ppenhuis. En hier heeft hij Sophie voor 't ter, Sezien Sophie die niets meer van hem we- q" 'Wil, die hem verlaat. Ja, aartshertog, ook t zult ge te hooren krijgen. P stonden zii voor de iizeren traliedeur. Don- rath, die het escorte als laatste gevolgd was, trad nu op den gevangene toe. „Tessenburg! Wee u, als u begrijpt me!" Een smadelijke blik van den veroordeelde was het antwoord. De traliedeur, door haastige handen ontsloten, ging open Tessenburg trad binnen, omringd door de wacht. Binnen brandden kaarsen op twee kandelabres met troebel-gelen schijn. Aan de vensterzijde, waar gisteren Sophie gestaan heeft in al haar schoonheid en met haar tranen, stond nu, gekleed in de witte uniform, met de hand op den degen, de veldheer van Aspern, Karl. Wees ferm! Wat deert 't je! Wees man, toon hem de tanden! Groot en breed stond Tessen burg daar, zijn hoofd nauwelijks nijgend ten groet, het wilde bloed bruiste in zijn aderen, slechts als van verre hoorde hij de stem van den vorst: „Wacht inrukken! Ik spreek met hem alleen." Dat, dan was de stem, die hij roepen hoorde, eens bij Wagram, toen de Fransche schutters schreeuwden: Tirez au général! En Karl riep: God zij met ons! En dwars door den kogelregen reed hij heen, ongedeerd. De manschappen verlieten gehaast het ver trek en de traliedeur werd alleronderdanigst toe getrokken. En de beide mannen waren alleen. Zij keken alkaar in de oogen, die van Karl wa ren als twee blauwe zwaarden, magisch schit terend en betooverend als vroeger; Tessenburg's blik was somber als de dood en trotsch: jij, kijk jij me aan zooveel als je wilt, de tijd is voorbij. Ik haat je. De vorst zeH „Tessenburg! Uw arme vrouw heeft u ge schreven en iemand gezonden en u antwoordt haar niet. Waarom deze hardvochtigheid in het laatste uur jegens het wezen dat u van alles op de wereld het meeste bemint?" Een donkere bloedgolf schoot naar het gelaat van den misdadiger. Hij stelde je steeds voor verrassingen zoo begint hij? niet met het versmade sacrament en de uitgescholden biecht vader? Het laatste uur, ja, door jouw toedoen. „Ik ben hardvochtig zijn prachtige ge stalte richt hij hoog op, een glimlach, als een ■grijns, vertrekt zijn gelaat. „En u generaal, u zegt mij dat?" „Ja, ik, die zelf hardvochtig was maar ik was 't, omdat de wet 't mij gebood," antwoordde de aartshertog. Onbeweeglijk stond hij in den valen schijn der kaarsen. Zijn gezicht was bleek, doch zijn stem was vlijmscherp als een Damaceensche kling. „Welke wet gebiedt echter, de arme vrouw te krenken, die zich voor u opofferde?" Tessenburg's borst zette zich uit, zijn oogen flikkerden uitdagend. Je wilt nog een twistge sprek met mij uitstrijden, alvorens je mij in het graf trapt? Goed. Ik ben nog niet geheel uitgeput, ik neem den handschoen op. „Generaal." Magisch woord, roffelen niet van verre gedempt de trommels? Schetteren niet trompetten: heerlijke tijd! Voorbij. „Had zij zich niet geofferd, dan zou ik het laatste en ongehoordste niet hebben behoeven te dragen," bevend van woede kneep de vuist van den moordenaar in den paradegordel, „dat mijn veldheer mij ten aanhoore van haar ver loochend heeft. Ah. die vervloekte dolk! Moet ik de hand danken, die hem mij in de borst heeft gestooten?" „Het was déze hand, Tessenburg." De aarts hertog hief de bleeke, blauwgeaderde rechter hand, waaraan hij den ring droeg, een oogen- blik in den lichtschijn der kaarsen. Vervloek mij, maar troost uw arme, trouwe vrouw. Tessenburg, de tijd is kort. En uw vrouw ligt ziek in het gasthuis en wacht op een woord van u als op den Verlosser. Wilt ge wreeder zijn dan de dood en het haar weigeren?" Tessenburg kromp ineen, zijn gezicht werd valer, zijn oogen puilden schier uit hun kassen. „Wie heeft u dat gezegd? Zij was gisteren hier en volkomen gezond. Steekt u den draak met mij, wilt u den strop nog dichter vastsnoe ren, omdat er nog leven is in den halfdood ge folterde? U zegt, dat mijn vrouw ziek is, opdat ik "ook die smartmaar dat zeg ik." met zijn breede hand tastte hij naar zijn hart dat door de razende smart als door een wild dier be sprongen werd, en hijgde: „Als zij ziek is, dan treft de schuld u en niet mij." „Ik geef niemand de schuld, ik draag haar alleen, evenals het bloed van de arme slachtof fers der ons opgedrongen oorlogen," antwoordde Karl. „Maar Tessenburg, u kunt heelen, waar ik moest verwonden, benut die heilige macht, schrijf aan uw arme, trouwe vrouw, die dag en nacht weent en bidt. U bent nog niet met God verzoend; hebt het Corpus Chrisi in het Hei lig Sacrament niet ontvangen, anders zoudt u den heiligen plicht jegens deze martelares reeds lang vervuld hebben." stem, de verlorene hoorde, van smart en on machtige woede nog sidderend, den wonderen klank, die duizenden betooverde en ook hem eenmaal. Maar hij wil zich niet overgeven, hij Wil Karl's gevangene niet zijn. Hij doodt je! Hij stort je vrouw in smart en ellende! En nu dringt hij je nog zijn God op, zijn God, die hem overwinning en macht, jou kerker en dood geeft. Weg! Aan hem noch aan zijn God geeft Tes senburg zich over. „Generaal!" De eerbied, die deze wonderbare man in zijn somber en wild hart, dat eens ge heel aan hem verknocht was, tegen zijn wil doet opwellen, worstelt met den ontembaren toom; nog eenmaal wint het de toom. maar hét is den misdadiger, als worden de woorden van haat en verbittering door duivels met geweld uit zijn mond getrokken en slechts stamelend zegt hij: „Ik zal schrijven. Goed, ik zal 't doen. Ik zal haar zeggen: Het doet den aartshertog leed, dat je ziek bent. Mij doodt hij uit beginsel. Jou zal hij sparen. Wees hem dankbaar; geef mijn wee zen zijn beeltenis te kussen en zeg hun: Dit is jullie weldoenerEn daarna zal ik sterven. Zonder Sacrament, heer aartshertog! Sacrament beteekent liefde, ontferming, wie heeft ontfer ming voor mij? God, als hij bestaat, heeft mij geslagen met schorpioenen. En ik zou zijn hand moeten kussen? Neen, ik ben geen slaaf. Chris tus, waarover u mij spreekt, als hij bestond, en was, zooals de priesters zeggen, was geduldig als een vrouw; ik ben geen geduldige vrouw, ik ben een man, en ik was een held eens, in vroeger tyd toen ik in uw.... regiment diende.... en u liefhadnu haat ik u. en dat is miin laatste troost. Als ik konals mijn arm niet verlamd wasen ikmijn sabel had Zijn oogen schoten vlammen purper gloeide het litteeken op zijn voorhoofd door het verwarde zwarte haar.... Ik zou rekenschap eischen van u, hoewel u een vorstik een eerlooze, een rechtlooze benboete, omdat u mijn arme vrouw getrapt hebik zou u willen dooden in een tweegevechtwant ik haat uik haat u als den duivel." Als stervende adders, stuiptrekkend, met zwarte giftkoppen, sisten zijn zinlooze woorden, onbeweeglijk stond de aartshertog en mat met zijn veldheersblik den onbesuisde en dacht: eens, eens en nuGroen was de uniform, rood de sjerp; rood was ook het litteeken op het prach tige voorhoofd, rood van 't opstuwende bloed en dood slingerde de arm heen en weer, waarmee hij eens den sabel voerde, de arm van een held, de sabel van een held; en nu zegt hij, als hij kon, zou hij hem door je borst stooten, jou, zijn ouden veldheer, dooden! Verschrikkelijk einde van een held, de dapperste van heel het keizer lijke leger! „Tessenburg, Tessenburg, en zoo wilt ge voor God verschijnen? uw laatste gedachte een ver langen naar moord op uw veldheer?" „Ja! Geeft u me daarvoor de galg. maar 't is mij onverschillig!" (Wordt vervolgd.) -L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3