ofo'\ Als uw radiotoestel oud wordt Groeiend Haarlem OPRUIMING UURWERKEN BELGISCHE ANTHRACIET Haarlem, 19 Jan. STOUTENBEEK HANDEL IN..... H.VAN HIEL Hzn „DE SPAARNESTAD" m DONDERDAG 19 JANUARI 1939 Nog altijd zijn de vrouwen in de meerderheid ZANG- EN DANSAVOND IN „DE LEEUWERIK" ZWIJNTJESJAGERS VEROORDEELD „Wij mogen er in Haarlem zijn!" Van onze rechtbank Recidivist krijgt nog een kans Recollectieclub voor Haarlem en omstreken Bruggenbouw te Haarlem Bij de fima Beynes WIELRIJDER LETTE NIET OP Kreeg een lichte hersenschudding MAURICIALAAN 25-27, OVERVEEN. Dagelijks vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur, Zaterdag van 14 tot 21 uur en volgens afspraak. Op boven genoemde uren Telefoon 23860. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK wil U toonen dat zij gezelligheid en voor elk een eigen sfeer schep pen kan! Het artistieke gedeelte wordt verzorgd door onzen Binnen huis-architect P. J. FEIJ. FLAT-COMBINATIE: 3 KAMERS, geheel compleet met tapijten, gordijnen, lampen, matrassen enz., voor totaal 1444. ES WAR EINMAL EIN WALZER! De nieuwe Fritz Hirsch Operette Netjes gedragen kleeding, meubi lair, zolderopruimingen, enz. Na het gebruik Muziek gestolen Hillegomsche Radio-Centrale was de dupe UITSPRAKEN RECHTBANK Spanje trok Haarlemsche industrie Horlogemaker - Telefoon 10371 86 GROOTE HOUTSTRAAT 86 De beste beschermer tegen kou Afm. 15/20 2.en 2.10 Afm. 20/30 2.35 en 2.50 Afm. 30/50 2.15 en 2.30 KOLENHANDEL AGENDA Bioscopen 20 Januari VARKENSMESTER HIELD 56 VARKENS TE VEEL Duizend gulden boete met terug gave van de verkoopsom MOLENAAR ZAAGDE HEK VAN DE PROVINCIE DOOR Tot 10 boete veroordeeld HAARL. WEER- EN STERREN KUNDIGE KRING Lezing uitgesteld R.K. Propagandaclub St. Jan 15 3 STAD Nog steeds groeit Haarlem naar alle kanten tot, nog. steeds neemt de bevolking per jaar toet ruim twee duizend zielen toe, zoodat het totaal aantal inwoners tusschen 31 Dec. 1933 eb 31 Dec. 1938, dus in slechts 5 jaar tijd, steeg vari 126.740 tot 137.504. Herleiden we den voor- totgang van 10.764 zielen in vijf jaar, dan kun- öeh we eind 1943 groote feesten in onze stad VerWachten, omdat dan de 150.000ste burger Mechtig begroet zal kunnen worden. Haarlem heeft nog altijd de naam meer Vrouwen dan mannen te herbergen, of wat Poëtischer gezegd, meer meiskes dan jongens. is nog geen verandering gekomen in deze v°or trouwlustige jonge kerels zoo gelukkige omstandigheid. Van de 137.504 inwoners zijn er 71.760 van 'tot vrouwelijk en 65.744 van het mannelijk ge dacht. Overschot aan meisjes dus: 6016. Bezien we deze overschotten in de vijf vorige taren dan komen we tot resp. 6016, 5976, 5909, 5864, 5819. Met den groei der bevolking groeit het aantal Vrouwen, zoodat het er naar uitziet, dat de "ames in Haarlem nog altijd numeriek de baas kijven. Of zou het vertrek van de Duitsche dienst een eenige verbetering brengen? De stijging Van het zielenaantal wordt veroorzaakt door 'Vee factoren: geboorte-overschot en vestigings- °verschot. Ook op dit terrein is het cijferma- toriaal interessant. Vestigingsoverschot 1938: 932 (waarvan 567 Vrouwen)1937: 1000 (waarvan 572 vrouwen); '936: 997 (waarvan 519 vrouwen); 1935: 1053 'Waarvan 595 vrouwen). Geboorte-overschot 1938: 1216 (waarvan 525 toeisjes en dus 691 jongens!); 1937: 1051 (waar- Van 489 meisjes en dus 562 jongens!); 1936: '055 (waarvan 529 meisjes en dus 526 jongens!); '935: 1151 (waarvan 518 meisjes en dus 633 Jongens!). Hieruit blijkt dus, dat er behoudens in 1936 toet een zeer klein verschil veel meer jon- Sens dan meisjes geboren worden in onze stad eh dat dus het overcompleet aan vrouwen hoofd zakelijk te wijten is aan de „overmatige" vesti- tong. Zijn de Haarlemsche jongelingen zoo aan trekkelijk of is een oude waarheid omgedraaid, daardoor de meisjes naar de jongens komen? Een aantal jeugdige beoefenaren van de ede- 6 zangkunst en een aankomend volgelinge der godin Terpsichore hadden elkander gevonden 0bi een avond te zingen en te dansen, en de Petto-opbrengst van deze uitvoering af te staan Voor de uitgewekenen van ras en geloof. In het aardige tooneelzaaltje van „De Leeu werik" traden achtereenvolgens alleen en in ^menwerking op de dames Eline Hemdrica en "iek van Veen, sopraan en alt, mevr. Rie Ra mmaker, declamatrice en Irene Grosser (dans), ^nevens de heeren Han Lefevre (tenor) en Alaas Hulsbos (bas), allen begeleid aan den Veugel door mej. Truus Ligthart. Met zooveel medewerkenden worden de pro gramma's meestal nogal wijdloopig en lang. We bepalen ons dus tot enkele indrukken, waar het in zekeren zin een liefdadigheids- totvoering was en het geen uitgesproken optre- naar buiten gold, moge ons oordeel wat toinder streng zijn dan het anders zou zijn ge feest. Over het algemeen dan bleken er in alle op- toedenden van gisterenavond hoedanigheden Aanwezig, waarop kan worden voortgebouwd, 'n to)kele,zooals mej. Riek van Veen, de altzan- jtores, komt daar reeds vrij ver boven uit. Haar Prachtig fluweelen altgeluid behoeft nog slechts J?at grooter warmte van voordracht, wat meer tovendigheid van temperament en sterker uit gebeeld tekstbegrip, om op een meer dan ge hoon niveau te komen, al is de egalisatie der to-em nog niet in alle liggingen bereikt. Ook de tenor Han Lefevre heeft veelbeloven- m kwaliteiten in zijn stem. Deze leerling van aap Stroomenberg moet zich echter nog een eel ruimere ademtechniek meester maken en e schoolschheid in stemgebruik en voordracht toaken tot een eigen bezit, waarbij zich dan nog m noodige intelligentie moet voegen en de in- jtorlijke warmte, om met succes een tenorale P°pbaan te kunnen ambieeren. Ook mej. Eline demrica beschikt over een aardig sopraange- tod, terwijl de bas Klaas Hulsbos evenzeer goed jtodisponeerd mag heeten, maar bij deze beiden tooet alles nog meer uitgroeien, terwijl het ^aangeleerde, schoolsche" plaats zal moeten ma- voor de noodzakelijke vrijheid van voor dacht en dieper tekstbegrip. Mevr. Rie Rademaker gaf in een tweetal de- toamaties een aardig staaltje van haar kunnen: f® weet geestig voor te dragen, heeft echter n enkele maal nog wat moeite met uitspraak, dwijl een enkele intonatie niet steeds van toist tekstbegrip getuigt, en haar gebaren ge rest wat soberder kunnen worden. De danseres, toej. Irene Grosser, bezit ook reeds een aardige schniek, maar zal zich toch nog sterk in de totbeelding moeten verdiepen en in het stijl- - is ®grip, dat nog zeer oppervlakkig is. Doch ze hog jong en alleen met veel geduld en stu- 'e komt men verder en hooger. Mej. Truus Ligthart begeleidde zangers en anseres over het algemeen verdienstelijk op eh verre van zuiver klinkenden vleugel, en waren vee' bloemen voor de optredenden h de weinige aanwezigen gaven blijk van groo- e Waardeering voor het gebodene. J. S. Zomer en najaar van 1938 was het glorie- hjdperk voor een wijdvertakte fietsendieven- ehde, die engros fietsen en rijwielplaatjes, op ®®h door het recht niet te tollereeren wijze, van 'genaar deed verwisselen. Twee weken geleden stonden de dieven en jto helers voor de Haarlemsche Rechtbank te- l®cht. Een 27-jarige werklooze bakker, waartegen toee weken geleden één jaar geëischt was, ^erd veroordeeld tot 1% jaar. .Tegen een tweede verdachte was eveneens ®h jaar geëischt. Deze had meer profijt ge- jaar ge vereeniging, de moeilijkheden waren ook niet gespaard gebleven, doch van den anderen kant v'as het den spreker zeer aangenaam te kunnen mededeelen, dat de club thans ruim 600 leden telt. De jaarstukken werden onder dankzegging goedgekeurd. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van 2 bestuursleden, werd voorzien door de verkiezing van de heeren M. Doek en H. Verbeek. Het was de vergadering zeer aan genaam te vernemen dat de leider van de Re collectie-avonden, de Zeereerw. Pater van den Maagdenberg, hersteld het ziekenhuis heeft verlaten. Vermoedelijk zal hij den eerstvolgen- den avond op 27 Januari weder leiden. In de pauze werden de vergaderden vergast op een prachtig concert, gegeven door het kna penkoor van <de „St. Liduina-Parochie" onder leiding van den heer P. Q. Wolff. Deze uitvoe ring oogstte veel bijval. De hartelijke dankwoor den van den voorzitter waren zeer zeker wel verdiend. Het adres van den secretaris der club is thans: H. H. H. M. Verbeek, Rijksstraatweg 150. trokken van de diefstallen van zijn kamera den. Hij werd veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden. Acht maanden werd geëischt tegen een op- kooper van de rijwielplaatjes. De Rechtbank maakte er een jaar van. Een 31-jarïge fabrieksarbeider, beschuldigd van heling, werd conform eisch veroordeeld tot 6 maanden. Drie maanden werd geëischt tegen een zee man, eveneens wegens heling. De Rechtbank veroordeelde ook hem conform. Toen een inwoner van Hillegom in den avond van den 25sten October zijn huissleutel te voor schijn haalde, om na eenige uren met zijn vrouw bij kennissen op bezoek te zijn geweest, de eigen woning weer te betreden, kwam hij tot de min der aangename ontdekking, dat een inbreker een bezoek gebracht had. Het ruitje van de voordeur was stukgeslagen en de deur zelf stond open. De dief had buiten eenige spaarpotjes, waarin weinig geld, ook een winterjas buitgemaakt. Hedenmorgen stond de dader, een 37-jarige Amsterdammer, voor de Haarlemsche recht bank terecht. Gezien het verschil in lengte met den Hil- legommer, moest de jas hem wel eigenaardig om de beenen' geslobberd hebben. En dat was dan ook het geval geweest. Hij had de inbraak zonder eenig vooropgezet doel onder den invloed van alcohol gepleegd en verklaarde nu, dat hij geheel van den drank af was. De officier deelde mede, dat verd. sinds 1918 regelmatig wegens diefstal veroordeeld is en reeds verscheidene jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij wilde den man, zoo deze beloven wilde absoluut geen sterken drank meer te drinken, echter nog een laatste kans geven, en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en het verbod om van bier of drank gebruik te maken. Uitspraak 2 Februari. De leden van de Recollectie-club kwamen in restaurant „De Leeuwerik" bijeen. De voorzitter heette in zijn openingswoord speciaal welkom den Eerw. Pater Lampe uit Bergen en den moderator, kap. van Teylingen. Vervolgens gaf de moderator in een gloedvolle rede een uiteenzetting van het wel en wee der Momenteel worden in de fabrieken der firma Beynes onderstellen vervaardigd voor de nieuwe spoorbrug te Weesp; de firma, aan welke de opdracht tot den bouw van deze brug verleend was, kon het geheele werk niet op tijd opleve ren, en zoo is de firma Beynes in aanmerking gekomen voor de levering der genoemde onder stellen; volgende week Woensdag te ongeveer vier uur zullen zij naar de plaats van bestem ming vervoerd worden. Tevens is bij de firma Beynes in uitvoering de brug, welke geplaatst zal worden aan de Westergracht te Haarlem. Wij achten het een heel belangrijk feit, dat de firma Beynes zich thans ook op bruggenbouw zij het voornamelijk op on derdeden daarvan is gaan toeleggen; voorloopig noemde men ons de hierdoor ontstane verruiming van werkgelegenheid niet bijzonder groot, alhoewel toch in ieder geval een achttal arbeiders hierdoor thans tien weken werk vinden; maar indien de firma Beynes zich verder op deze industrie gaat toeleggen, zal deze voor Haarlem nog veel belangrijker kunnen worden dan zü nu reeds is. Het zal er echter van afhangen, of de firma ook in de toekomst, wanneer „de groote order" afgewerkt gaat worden nog gelegenheid en plaatsruimte zal hebben om zich verder aan de bruggenbouw-industrie te wijden. Wij vernemen voorts, dat de plannen tot den bouw der nieuwe Beynesfabrieken nu vasten vorm hebben aangenomen en niet al te lang meer op uitvoering zullen laten wachten. Op den hoek van den Rijksstraatweg en de Van Nesstraat kwamen gisterenavond om half zeven een 49-jarige fietser en een personenauto met elkaar in botsing. Doordat de wielrijder on voldoende oplette was ondanks krachtig rem men en uitwijken van den automobilist een aanrijding niet te voorkomen. De fietser kwam te vallen en liep een lichte hersenschudding op, benevens een schaafwonde aan de wang en een bloeduitstorting boven 't linkeroog. Na door O. D. te zijn behandeld werd het slachtoffer per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Den autobestuurder treft geen schuld. BUS B, VRIJBURGLAAN UITSTAPPEN xMODELHUIZEN. tAtAt Op Zaterdagavond 28 Januari, des avonds 8.15 uur. zal in den Haarlemschen Stads schouwburg de première voor Haarlem plaats vinden van de nieuwe nog nooit in Holland gespeelde operette „Es war einmal ein Walzer!", opgevoerd door het ensemble van Fritz Hirsch. Deze operette behaalde bij haar première in Den Haag en elders een uitbundig succes bij pers en publiek. Het zangspel voert de toe schouwers naar het gemoedelijke oude Weenen van 1825, midden in den z.g. „Backhandelzeit". De operette begint met een voorspel, waarin de situatie wordt geschapen. Dit voorspel draagt tot titel „Lachen und Tanz ist die Parole." De eerste acte is getiteld „Frühling im Wiener Wald", de tweede acte draagt als opschrift „Man ist so jung wie man sich fühlt" en de derde acte heeft tot titel „Es war einmal ein Walzer!" Er zijn weder twee nieuwe krachten aan het gezelschap toegevoegd en wel de jeugdige sou brette Ruth Rhoden en de jonge komiek Kurt Miinzer, beiden van het stadstheater te Praag. De rol van den waaierfabrikant, baron von Liebenau, wordt vertolkt door Paul Harden, hl) is de man. die dertig jaar lang vrouwenhater is geweest, doch plotseling aan het einde van deze dertig jaar komt, geheel onverwacht, de verrassende wending en daarmede het wondere geluk in zijn leven. Naast hem staat, als zijn onwankelbaar trouw factotum Max, Fritz Alles wat door den mensch gebruikt wordt, komt vroeg of laat, al naar gelang het gebruik druk of spaarzaam is geweest, aan een zekere grens. En overschrijdt het be paalde voorwerp die grens, dan is het of versleten, of het verveelt den gebruiker. Het eerste kan het geval zijn met uw daagsche broek dat streepje met uw tasch, met uw scheerkwastje, met het zadel- dekje van uw fiets. Het tweede is doorgaans het geval met al de hoedjes van uw echtge- noote, die eens, in hun glorietijd, alle zon der uitzondering het prsdicaat „snoesje" hebben gevoerd. Zoo zal het waarschijnlijk ook het geval zijn met uw radiotoestel, dat herinneringen aan de prae-historie opwekt. Maar ja, het speelt nog zoo prima, al krijgt u alleen nog maar de twee Hollandsche zenders en al hunkert uw hart naar een hyper-modern apparaat met „pre-ampli schakeling en silentode", maar als het nog eens schoon maak wordt en het kan er eenigszins af Daar is dan de soepterrien, die bij wijlen uw eetservies van een vijftiental jaren terug nog zoo'n goed figuur geslagen heeft, en die nu maar niet stuk wil. En om hem dan zoo maar weg te gooienEn die oude Turksche pijp, waarvan uw grootmoeder nog vertelde, dat ze van haar grootvader was geweest, maar die nu de pijp natuurlijk in een rommelhoekje het bekende laatje van het dressoir den levensavond geniet, moest toch eigenlijk ook eens verdwijnen. Bovendien: kan dat oude sirihstel, dat felle koperen ding, sinds de laatste moderniseering van uw inventaris nog wel gehandhaafd blijven? Maar dat kon toch nog wel eens waarde heb ben Natuurlijk: uw daagsche streepje vindt alleen I.og rnaar per kilo genade bij den voddenkoop man en uw „aftandsch" scheerkwastje eigen aardige kwalificatie voor een dergelijk voor werp wordt hoogstens nog door den vuilnis man met verbazing nagestaard als het in den vuilniswagen tusschen conservenblikjes, afge trokken theebladeren en de resten van gebroken vaatwerk verdwijnt. Maar de Turksche pijp? En de hoedjes? En bet sirih-stel? En de radio-met-de-spoelen? Dan zijn er verschillende mogelijkheden. Of u zegt bij uzelf: „Nu ben ik al 35 jaar getrouwd, en dat sirihstel heeft, zelfs in de jaren toen ik mijzelf nog bij de kinderen rekende steeds, maar dan ook steeds het buffet van mijn ouders gesierden nu staat het op mijn eigen buffetNeen, toch is het zonde om dat weg te doen". En dan blijft het staan op uw buffet Of u kijkt naar de ou.de Turksche pijp en bepeinst de rol, die dit voorwerp in het leven van de reeds ter ziele zijnde mannelijke fa milieleden heeft gespeeld. Uw bet-overgroot vader heeft eraan zitten trekken, uw groot vader, uw eigen vader, uzelf.... Neen, zoo iets kun je toch maar niet zoo maar weg doen, het is moeilijk er afscheid van te nemen. En u schenkt de pijp aan uw zoon, die juist de zestien lentes is gepasseerd, en die zich nu wel eens mag vergrijpen aan Pa's tabakspot Of en dit is de minst sentimenteele en de meest nuchtere zijde van het geval de drift „zaken" te doen, iets te ver dienen ontwaakt in uw binnenste. U denkt niet na, u bezint zich niet, maar u stapt resoluut mét uw Turksche pijp en mét uw sirihstel naar den antiquair. En na een wijle van loven en van bieden verwisselen én Turksche pijp èn sirihstel èn een hoeveel heid blanke Hollandsche guldens van eigenaar. Maar wat nu te doen met uw radiotoestel? Er zijn nu eenmaal altijd voorwerpen, die oud. ir. aar neg altijd niet versleten zijn en die toch niet de onverdeelde belangstelling van de heeren antiquairs genieten. Voor het benoodigde afzetgebied zorgen in dit geval de tweede-handsche winkels, de „han dels in netjes gedragen kleeding, meubilair en zolderopruimingen, ook aan huis te ontbieden, telefoon....'", Handelshuis „De Varkenskop", Handelshuis „Crescendo", enz. enz. Zij zijn legio in onze stad. En als u met uw radio-toestel bin nenstapt, een joyeuze entree doet met het on uitstaanbaar getinkel van een paar Jampotjes- aan-een-touwtje-aan-de-deur, als u na een kwartier heen-en-weer gepraat met den „uit drager" tot de ontdekking bent gekomen, dat u toch niet zoo'n zakenman bent als u wel had gedacht maar dit voor aen man angstvallig verbergt met een hart en een hoofd vol be- lusting uw radiotoestel voor een figuurlijken appel en een figuurlijk ei van de hand doet, dan voelt u toch, dat het een afscheid is. 's Avonds als u met den hond een wande lingetje gaat maken, wandelt u nog even langs het winkeltje en bekijkt u uw radio toestel, dat daar zoo zielig staat tusschen oude petroleumlampen, een oude etalagepop en een fototoestel uit Adam's tijd. En den dag daarna zoekt U weer een ge legenheid om even langs het winkeltje te rijden. „Ja, het toestel staat er nog; toch even kijken." En dien nacht slaapt U niet van woede, omdat het toestel ƒ5.— hooger geprijsd staat dan waarvoor U het verkocht hebt. En U droomt van woeker, van woede en van radio-toestellen met spoeltjes. Een week daarna staat Uw radio-toestel er hog. En al heeft U nu een „super-heterodyne"- ontvanger en al vindt U het een „reusachtige verbetering", toch stapt U het winkeltje nog eens binnen en U vraagt den eigenaar, die met sloome passen naar voren komt en met zijn rtioden zakdoek de tabakskruimels uit zijn snor veegt, naar verrekijkers. (Die heeft U nergens kunnen ontdekken en daarom vindt U het het veiligste, daarnaar te vragen, omdat U er waarschijnlijk toch wel niet aan zult blijven „hangen".) En als de baas z:ch omdraait grijpt U toch nog eens naar het radio-toestel, om dat vertrouwde gevoel van de knopjes en het legertje spoelen nog eens te genieten. Maar de verrekijkers zijn juist uitverkocht. „Gisteren had ik er nog een heel stel, mijn heer; maar dat spul gaat zoo verdullemes gauw weg." Nog een week, en dan is uw radio verdwenen. Op de plaats staat nu een gravure „naar Ferdi nand Bol", met een zwarte lijst. Weer vraagt U naar verrekijkers en weer zijn er juist een stuk of drie de deur uit. Het radio toestel? Och mijnheer, dat heb ik voor een prikkie aan een collega van een paar huizen verder verkocht. En de collega van een paar huizen verder heeft het naar de veiling gebracht. „Tis niks waard teugeswoordig, mijnheer...." Hirsch. Erika Druzovic en Egon Karter vormen een ideaal liefdespaar. Doch er zijn er nog meer, die aan het gebeuren medewerken, om maar enkelen te noemen: Ellen Lutz, Mady Meth, Sylvia Grohs, Walter Triebei, Leo Rei- cher e. a. De muziek werd geschreven door Leo Ascher, een bekend Weensch componist, en de teksten zijn van Beda en Lunzer. De leiding van het versterkte orkest berust in handen van Hans Lichtenstein, terwijl Fritz Hirsch de re gie over het geheel voert. Kurt Münzer stu deerde de dansen in en Sophie Degenhardt is weer de knappe ontwerpster van de nieuwe cos- tuums, die geheel naar de mode dier dagen wer- aen ontworpen en zijn vervaardigd in de ateliers van Ninette Suikerman. De nieuwe décors staan op naam van Gerard Vroom. Zooals dit alles hier staat, lijkt het een dorre opsomming van feiten, doch allen die het en semble kennen, weten reeds, dat men bij Fritz Hirsch en zijn gezelschap de schoonheid en liefelijkheid en ook tallooze verrassingen, bons mots en „Einlagen" kan verwachten, waarmede deze bekwame regisseur het publiek altijd weer opnieuw verrast en bekoort. Op 28 Januari zal het gezelschap met een al leraardigst gevonden verrassing nieuwjaarswen- stlien aan het Haarlemsch publiek aanbieden. Een 61-jarige abonné van de Hillegomsche Radio-Centrale had in Juni van het vorige jaar zijn abonnement tijdelijk Opgezegd, omdat hij in de zomermaanden muziek binnenskamers overbodig achtte. Maar eenmaal gewend aan Concertgebouw orkesten, opera-zangeressen en zangers van le vensliedjes, kon hij er toch moeilijk van schei den. En hij morrelde wat aan de afgesloten leiding en ontdekte, dat het zoo ook mogelijk was muziek te krijgen, al had hij dan geen programma-zoeker meer. Een enkele luidspre ker bleek voldoende. Maar deze diefstal van muziek veroorzaakte storingen bij de bona fide abonné's; monteurs* van de Centrale zochten de oorzaak langen tijd echter tevergeefs. De man luisterde doorgaans slechts korten tijd naar zijn luidspreker en het was niet mogelijk de storing te zoeken als hij geen diefstal pleegde. Zoo werd het November voordat het lek ge vonden was. Een gemeente-veldwachter, vergezeld van den directeur der Centrale en een monteur, zag door een spleet in de gordijnen in den avond van den 4den November, dat de ex-abonné met draden morrelde, waar vroeger zijn program ma-zoeker gezeten had. En zij zagen ook, dat de stekker van den luidspreker met die draden in verbinding werd gebracht. En tegelijkertijd hoorden zij muziek. Zij belden aan en betraden de woonkamer, doch toen hadi de man reeds de verbinding ver broken, waaruit wel duidelijk bleek, dat hij de ongerechtigheid van zijn daden inzag. Hedenmorgen stond hij voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, doch in tegenstelling met zijn verklaringen aan de politie, toen hij alles bekend had met de opmerking, dat hij niet wist, dat het zoo erg was, vertelde hij nu een wonderbaarlijk verhaal, waaruit zijn onschuld moest blijken. De luidspreker was op een kastje in de kamer blijven staan als pronkstuk. Maar zijn vrouw struikelde iederen keer over den stekker. En om nu aan dit euvel een einde te maken, had hij den stekker opgehangen aan het draadje van de afgesloten radio-leiding. Niet het snoer aan het draadje gebonden, hetgeen het eenvou digst zou zijn, maar een pool van den stekker met een der draadjes verbonden. Toen hij daar na het gordijn dichttrok hoorde hij plotseling muziek. En terwijl hij nog aan 't puzzlen was hoe dat nu toch mogelijk kon zijn, belden juist de agent en de heeren van de radio-centrale en kreeg hij een bon. Het verhaal was niet erg geloofwaardig en de president wond zich dan ook verschillende malen op over zulk een ergerlijk draaien om feiten, die onomstootelijk vaststonden. Want zoowel de 16-jarige monteur, die de aitapping voor verd.'s huis had afgesloten, als zijn oudere collega, verklaarde, dat de draad jes geïsoleerd waren geweest en dat bovendien aan den voorgevel van het huis met de draden geknoeid moest zijn, voordat clandestien miv- ziek kon worden gehoord wegnemen van toon-frequentie-energie is de ambtelijke term. De schade, hierdoor aan de Centrale toege bracht, was niet na te gaan. Hoeveel abonné's door de storingen hadden bedankt of althans ontevreden waren geworden, kon niet worden opgegeven. Maar gering was het waarschijnlijk niet. Men kan op verschillende manieren liegen, zei de Officier, doch deze manier is te erg. Aanvankelijk had hij den verd. een voorwaar delijke straf en een geldboete toegedacht, maar gezien de houding, die hij ter zitting aannam en de schade, die hij aan de Centrale had toe gebracht, eischt spr. een gevangenisstraf van 14 dagen. Mr. Ali Cohen, de verdediger, bepleitte op juridische gronden vrijspraak. Uitspraak 2 Februari. In September 1937 was een jongeman uit Wormerveer naar Spanje gegaan om dienst te nemen in het republikeinsche leger. Na veel wederwaardigheden was hij weer in het vaderland teruggekomen, waar Vrouwe Justitia hem aan de hand van een K. B. eens wees op het strafbare van zijn daad. Twee we ken geleden stond hij voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, waar drie maanden ge vangenisstraf tegen hem geëischt werd. De Rechtbank deed heden uitspraak en wees de zaak terug naar den rechter-commis- saris. B. en W. hebben aan de N.V. Maatschappij tot Aanneming van Waterbouwwerken, v. h. A. Hofman te Haarlem, vergunning verleend tot uitbreiding van het scheeps- en machinerepa ratiebedrijf in de gebouwen, staande op haar werf in den Waarderpolder, waarin gebezigd zullen worden 3 smidsvuren, benevens 6 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 13.5 P.K. voor aandrijving van diverse werk tuigen. W. O. ZEER FIJNE KLOKKEN TEGEN BALANS PRIJZEN FR.VARKENMARICT 6-IO TEL.13904 14164 Gebouw St. Bavo: R. K. Smedenpatroons, 8 uur; St. Marcus, 8 uur; R. K. Graf. Bond. 8 uur; Best. R. K. Volksbond, 8 uur; Gr. en Fr. handel, 8 uur. Gem. Concertzaal: C.O.V. met de „Missa So- lemnis", 8.15 uur. Stadsschouwburg: „Ik heb den Graaf ver moord", 8.15 uur. Raadhuis O verveen: Bloemendaalsche Ge meenteraad, 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Domi, OverveenBloemendaalsche Burger wacht, 8.15 uur. Rembrandt: „Katja", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De geheimzinnige Mr. Moto", „Meisjes van de H.B.S.", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Drie Kameraden", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Als ik koning was", 2,30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Lezing Laschclub, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; H.G.K.. 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Concert. 8.15 u. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur Tweeduizend gulden boete subs, vier maan den hechtenis luidde veertien dagen geleden de eisch tegen den 52-jarigen varkensmester en -handelaar P. F. te Zaandam, die terecht had gestaan, omdat hij op zijn land in den Oost- zanerpolder honderd varkens had gehouden, hoewel hem door de crisisorganisatie slechts twee-en-veertig waren toegewezen. Nadat de overtreding geconstateerd was, waren alle vorkens op last van den ambtenaar van het O. M. te Zaandam onmiddellijk verkocht. De opbrengst was door dezen geforceerden verkoop ongeveer vijf a zeshonderd gulden lager dan normaal. De verdediger, mr. J. Duys, had in zijn plei dooi dezen verkoop onwettig genoemd en ge vraagd, de opbrengst van de verkochte varkens aan verdachte terug te geven en hem een klei ne boete op te leggen, daar de man met zijn gezin in de diepste ellende verkeert. De rechtbank deed heden uitspraak en ver oordeelde den varkensmester tot duizstid gul den boete, subs, negentig dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van den in beslag geno men varkens, hetgeen dus neerkomt op te ruggave van het geld, aangezien de varkens verkocht zijn. Veertien dagen geleden heeft voor de Haar lemsche rechtbank terecht gestaan de 58-jarige molenaar L. B. uit Zaandam, omdat hü in Augustus 1937 een hek van den provincialen Waterstaat op het Kalverdijkje te Zaandam had stukgezaagd. Het Kalverdijkje vormt den eenigen toegangs weg tot den molen „de Ooievaar", welke het eigendom van verdachte is. Toen de nieuwe Zaanbrug ter plaatse gereedgekomen was, sloot de provincie het Kalverdijkje met een hek af, om te voorkomen, dat wandelaars telkens den drukken oprit naar de brug overstaken. Ver dachte meende echter vrijen toegang tot het Kalverdijkje te hebben en daarom had hij eenige malen het hek vernield. De officier van justitie had wegens vernieling vijftig gulden boete, subs, vijf en twintig dagen hechtenis geëischt. De rechtbank wees heden vonnis en veroor deelde B. tot tien gulden boete, subsidiair zes dagen hechtenis. Het bestuur van den Haarl. Weer- en Sterren kundigen Kring deelt mede, dat de lezing, die op Vrijdag 20 Januari door den heer Kroes kamp over „Wolkenindeeling en wolkenbouw" gehouden zal worden, wegens het aan den se cretaris, den heer Mr. W. H. E. Vos. te Aerden- hout overkomen doodelijk motorongeval, niet zal doorgaan. De lezing wordt op een nader te bepalen dag gehouden. In verband met de internationale bidweek, begint de vergadering der R. K. Propaganda club St. Jan morgen (Vrijdag) avond niet om half negen, maar te negen uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5