(Danflavin* We luisteren naar... ill li S li §j i FINANCIEN <1 b Strijd tegen het grootbedrijf De Zesdaagsche te Brussel St 1515 e S is K EERSTE KAMER OVER HET ONDERWIJSBELEID Dagfilm W aterstanden SS DONDERDAG 19 JANUARI 1939 Enquête van den Nederlandachen R.K. Kruideniers bond NAAMSVERANDERING IN SCHEEPVAART zijn nooit onschuldig, daarom tijdig nomen. De houding van de katholieke fractie in de Tweede Kamer Subsidie aan Tilburg Weer de spelling Hooger onderwijs Leerl ingenschaal Beveiliging van kunstschatten Zeven jaar voor zeden misdrijf HET SPOORWEGONGELUK TE MEPPEL Verkeerde wisselstand de oorzaak Ponton drijvende gevonden Buysse—Billiet aan den kop SCHAKEN Zeskamp der cracks MARKTEN Vrijdag 20 Januari 479e STAATSLOTERIJ PRODUCTIVITEIT VAN COURANTENRECLAME 8 s •i 8 3 5? De Nederlandsche R-K. Kruideniersbond hield Woensdag zijn jaarvergadering te Amsterdam. De dag werd ingezet met een H. Mis is de St. Nicolaaskerk, by verhindering van den bonds- adviseur opgedragen door pater Antonius, gees telijk adviseur van de afdeeling „St. Bavo" te Amsterdam. De vergadering werd geopend door den bonds voorzitter, den heer J. P. Hendriks uit Nijme gen. We leven aldus spr. in een historischen tijd. De macht van het grootkapitaal doet zich gevoelen in sociaal en economisch opzicht en achter de schermen ongetwyfeld ook in politiek opzicht. Maar wat ondertusschen enkele jaren geleden nog een utopie scheen, een algemeene ordeningsgedachte, is den laatsten tijd meer en meer gemeengoed geworden. Spr. wees er op, dat de vestigingswet voor het kleinbedryf geen zin heeft, indien daarnaast geen einde wordt gemaakt aan de overwoeke ring van het grootbedryf. In zooverre is voor den zelfstandigen kruidenier hulp van buiten ucodig. Vervolgens stelt de N.R.K.B. zich voor ook in het inwendige van de organisatie aan den be dreigden kruideniersstand hulp te bieden door de stichting van een fonds voor byzondere noo- den, ongetwijfeld een dei' meer ideale vormen van zelfzorg. Naar aanleiding van de ingekomen stukken deelde de bondsdirecteur, drs. H. Post, mede, dat de afdeeling Helmond en bloc tot den N.R.K.B, is toegetreden, evenals de inkoop-vereeniging HIMA te Weert, terwijl te Arnhem dezer dagen met goed succes een nieuwe afdeeling in het leven werd geroepen. Het financieel verslag over het boekjaar 1937 en de begrooting voor 1939 werden ongewyzigd goedgekeurd. Op deze ochtend-bijeenkomst heeft nog het woord gevoerd het Tweede Kamerlid mr. Bach, die diverse actueele onderwerpen, voor de krui deniersbranche van belang zijnde, aan de orde stelde. Spr. wees er op, dat, wie den toestand objec tief bekykt, zal moeten erkennen, dat het krui- deniersbedryf wel tot de meest bedreigde bran ches behoort, maar ook, dat de organisatie van de zelfstandige kruideniers in het algemeen niet cp dat peil heeft gestaan als het moest en kon zyn. Daar komt bij, dat de neutrale vaKorgani- saties zelf nog hun positie verzwakt hebben door hun isolement, in plaats van aangesloten te zijn by hun standsorganisatie. Spr. achtte het teleurstellend, dat de deelne ming aan de vakopleiding vanuit het zelfstandig kruideniersbedryf nog zooveel te wenschen over laat. Ten slotte deelde spr. nog mede, dat het be stuur van den R.K. Middenstandsbond volkomen overtuigd is van de noodzaak van beperkende maatregelen tegen het grootbedryf en daarop met klem zal blijven aandringen Tijdens de rondvraag gaf mr. Bach nog eenige toelichting betreffende het standpunt van den Nederlandschen R.K. Middenstandsbond jegens het N.A.P.A.-comité. De middag-vergadering werd o.a. bijgewoond door den directeur van het economisch instituut voor den middenstand, dr. Van Muiswinkel, door den bonds-adviseur pastoor A. G. Smit uit Soest, door den moderator van de K.J.M.V., rector Beune en door het Tweede Kamerlid, den heer H. E. v. d. Brule uit Rotterdam. Dr. van Muiswinkel bepleitte in een interes sant betoog de behoefte aan interne saneering. Als geen interne saneering van de zelfstandige bedrijven wordt bereikt, dan ziet spr. in andere wettelyke maatregelen geen heil. De bondsadviseur wees nog in de richting van de nieuwe gemeenschap, terwijl rector Beune als moderator der K. J. M. V. er op aandrong de vakverzorging der jongere katholieke kruideniers te leiden via de K. J. M. V. De beide aftredende hoofdbestuursleden, de hceren J. P. Hendriks uit Nijmegen en H. G. de Bruyn uit Den Haag, werden by acclamatie herkozen. Het urgentieprogram van den N.R.K.B. were# na een enthousiaste uiteenzetting van den bondsdirecteur, den heer Post, aange nomen. Een enquête onder zelfstandige kruideniers zal werden ingesteld wat betreft de actie tegen het grootbedrijf, waarvan men hoopt, dat vóór Juli 1939 eenig resultaat zal zyn bereikt. Aangedrongen zal worden op het verschaffen van crediet aan zelfstandige bedryven op langen termijn, op de instelling van een spaarfonds voor jongeren en op verplichte wettelyke regis tratie van oedryven. Het voorstel tot verhooging van de bondscon- tributie werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, terwijl de vergadering haar goedkeu ring hechtte aan de stichting van een fonds voor byzondere nooden. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Brule, 6prak nog een kort propagandistisch woord, om vooral doordrongen te zijn, dat momenteel een krachtige actie het meest noodzakeiyk is. Aan het slot werd besloten tot verzending van een motie aan den minister van Econo mische Zaken; dringend wordt verzocht om verlenging van den spertijd voor het filiaal- bedryf van drie jaren, om in die drie jaren de verdere saneering van den middenstand te voltooien. De Pacific-Java-Bengal Line (gecombineerde dienst van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" en Rotterdamsche Lloyd) maakt be kend, dat ingaande 1 Februari haar naam gewyzigd wordt in Java-Pacific Line. Zooais bekend, onderhoudt de P.J.B.L. (per I Februari dus JPD tezamen met de Silver Line Ltd. te Londen geregelde verbindingen tusschen de Pacific kust van Noord-Amerika en de Phillppynen, Siagon, Straits, Ned. Indië, Britsch-Indië, Perzische Golf en tusschen Pa cific kustGulfhavens en Zuid-Afrika en Britsch-Indië. Deze gecombineerde dienst, Sil verJava Pacific Line (S.J.P1.) geheeten, blijft onder dezen naam onveranderd voortbe staan. Met ingang van 1 Maart zal het agentschap der J.PL. te New York worden opgedragen aan de „Java Pacific Line Inc." aldaar. Dit agentschap zal tevens optreden als generaal agente van de lijn voor de Vereenigde Staten en Canada. Voorts zal het agentschap van de JP.L. te New Orleans, Houston, Galveston en Mobile met ingang van dezen datum overgaan op de firma Swayne en Hoyt Ltd. PASTILLES Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Onderwysbegrooting ontleenen wy nog het volgende: Verwondering had by verschillende leden ge wekt de houding, door de fractie van de R. K. Staatspartij in de Tweede Kamer bij de be handeling van dit begrootingshoofdstuk aan genomen. Verscheidene andere leden achtten het door de R. K. fractie in de Tweede Kamer inge nomen standpunt alleszins juist. Tusschen den bewindsman en die fractie be staat ernstig verschil van inzicht voor zooveel betreft het lager onderwys. Waar reeds tc voren vaststond, dat te dezen tot een oplossing niet zou zijn te komen, is er van de zijde dier fractie niet deelgenomen aan de openbare be raadslaging over de evengenoemde afdeeling van het onderhavige begrootingshoofdstuk. Hoe zeer haar echter de belangen van het lager onderwijs ter harte gaan, zy diende boven deze de hoogere belangen, bij aanbiyven der huidige regeering gemoeid, te doen gelden, weshalve zij voor de begrooting stemde. Verschillende leden noemden als een der punten, ten aanzien waarvan weinig of geen resultaat werd bereikt, het spellingvraag stuk. De chaos duurt nog steeds voort en zal slechts zeer matig verminderen by door voering van 's ministers plannen. Onrust en agitatie zullen blijven. Het is hier geen quaestie van „standhouden", zooals blijkbaar de minister meent, maar van zich wijzigend taalinzicht, van geleidelijke taai- wijziging, welke door ministerieele beslissingen niet is te stuiten. Eenige leden wenschten hunne instemming ermede te betuigen, dat de regeering heeft be sloten tot invoering van het Spellingbesluit- 1936 in de regeeringsstukken, nadat zy omtrent eenige ter zake bestaande onzekerheden zal hebben beslist aan 'de hand van het advies der commissie-Fockema Andreae. Andere leden verklaarden te betreuren, dat 's ministers voorganger met ruwe hand in de spelling van onze taal heeft ingegrepen. Wederom werd van sommige zijden geklaagd over de resultaten van het onderwijs. Deze leden verklaarden een algemeene her ziening van de onderwijswetten in onderling verband, waarvan zy ten vorigen jare uitvoerig de noodzakelijkheid hebben betoogd, dringend noodig te blijven achten. Verschillende leden betreurden, dat in de volstrekt onbevredigende regeling van de col legegelden geen verbetering is gebracht. Sommige leden merkten op, dat een herzie ning van de wettelijke voorschriften betreffende de bijzondere hoogleeraren dringend noodig is. Naar hun oordeel zijn er in het algemeen te veel professoraten. Ten aanzien van het subsidie aan de Ka tholieke Economische Hoogeschool te Tilburg werd van meer dan een zijde verwondering geuit over het standpunt der regeering. Nu de Tweede Kamer zich vóór het beginsel heeft uitgesproken, streve de regeering ten spoedigste naar een gelijke behandeling der twee byzondere handelshoogescholen. De wijze, waarop de gemeentelijke universiteit van Amsterdam haar hoogleeraren benoemt, gat velen leden aanleiding aan de regeering te vra gen de wettelyke voorschriften in dezen zin te wijzigen, dat de voordracht van curatoren bin dend is voor den gemeenteraad. Andere leden zouden een dergelijke oplossing niet zonde" bedenking achten. Met verwondering hadden verschillende leden vernomen, dat het college van curatoren der rijksuniversiteit te Groningen confessioneele studentengezelschappen of -vereenigingen uit sluit van deelneming aan officieele plechtig heden, gelijk nog onlangs het geval is geweest bij het bezoek van H. M. de Koningin aan Gro ningen ten aanzien van een Roomsch-Katho- lieke studentenvereniging. Een zoodanig exclu sief standpunt keurden deze leden af en ken schetsten zij als volkomen verouderd. Tal van leden wezen wederom op de gebrek kige resultaten van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, in het bijzonder voor zooveel betreft de kennis van de Nederlandsche taal en vreemde talen. Verschillende led enwaren van oordeel, dat nu wel voldoende is gebleken, dat ten aanzien van een verbetering van de leerlingenschaal van dezen minister niets is te verwachten. Verscheidene leden erkenden, dat ook het lager onderwys niet buiten de noodige bezuini ging kan worden gehouden. Zy waren echter van meening, dat, waar de klachten over de leerlingenschaal algemeen zijn en aan deze schaal nadeelen zijn verbonden, waarvan de ge volgen niet zijn te overzien, wel naar een tus- schenweg moet worden gezocht, waardoor aan de ernstigste bezwaren tegen de huidige leer lingenschaal althans wordt tegemoetgekomen. Verschillende leden verklaarden een conse quent doorgevoerde lichamelijke opvoeding, zoo wel uit een oogpunt van karaktervorming ais van volksgezondheid, van groote beteekenis te achten Van verschillende zyden werd aangedrongen cp het onverwijld treffen van maatregelen ter beveiliging van onze kunstschatten tegen lucht aanvallen. aan te brengen onder het Rijksmuseum te Am sterdam Het conflict, gerezen tusschen den tentoonstel- Imgsraad en de instantie, welke met de voorbe reiding van de Nederlandsche vertegenwoordi ging op de tentoonstelling te New-York is belast, achtten verschillende leden in zijn ge volgen schadelijk voor den naam van de Ne derlandsche cultuur in het buitenland. Eenige leden gaven uiting aan hunne ver ontrusting over het feit, dat binnen weinige maanden tyds niet minder dan drie belangrijke monumenten van middeleeuwsche kerkelijke bouwkunst wegens bouwvalligheid en daardoor ontstaan gevaar voor de kerkgangers moesten worden gesloten, te weten: de Oude Kerk te Amsterdam, de Oude Kerk te Delft en de Jans- kerk te Utrecht. De regeling voor den steun aan beeldende kunstenaars en musici is naar de meening van verscheidene leden niet bevredigend. De rechtbank te Almelo had indertijd den 45- jarigen grondwerker M. de G., uit-Hengelo, we gens het plegen van een zedenmisdrijf veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regeering. In hooger beroep heeft het Arnhemsche hof hem thans veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf. Uit het onderzoek is gebleken, dat het spoor wegongeval te Meppel van Woensdagavond ver oorzaakt is door een verkeerden wisselstand. Hedenochtend vroeg is het opruimingswerk met behulp van een hyschkraan uit Utrecht begon nen, waarbijverscheidene spoorwegautoriteiten aanwezig waren. De verkeersweg MeppelHoo- geveen, die versperd was geraakt, is nog Woens dagavond laat vrij gemaakt. Hedenmorgen werd te Vlissingen gerappor teerd, dat in de Wielingen, nabij het gezonken Zweedsche motorschip „Nippon", een onbeheer de lichter drijvende was gezien, welke gevaar voor de scheepvaart opleverde. Na een ingesteld onderzoek bleek het een ponton te zyn. De Belgische loodsboot 14 heeft ze op sleeptouw genomen en zal haar naar Zee- brugge brengen. Deze ponton is vermoedelijk gebruikt by het bergen van gedeelten van het wrak van de „Nippon'-'. (Van onzen specialen verslaggever) De vyf koppels, welke wij Woensdagmor gen na de sprints van twee uur des nachts aan de leiding hadden aangetroffen, reden daar nog onveranderd, toen gisteravond om acht uur de nieuwe sprints werden ingezet. Er was dus den geheelen dag niets in den toestand veranderd. Maar juist als den dag te voren zou ook nu de storm in vol geweld losbreken na de eerste sprints van acht uur en wel op een ontsnap ping van Deneef. Doch spoedig zyn ook alle anderen in den dans betrokken en het wordt een draaien en keeren rond de baan, om ervan te duizelen. De eene aanval lokt den anderen uit en de rangschikking wordt dan ook voortdu rend ondersteboven gekeerd. Onder de heftigsten van dit offensief noemen we SlaatsPellenaars, BuyseBilliet en Kaers Debruycker, die afwisselend de eer van de leiding genieten. Doch dan achten ook de an dere koppels, zooals WalsBoeyen, Lapébie Ignat en OlmoGuerra, het oogenblik geko men, zoodat die hun pogingen eveneens met succes bekroond zien en mede de leiding gaan nemen. Na de sprints van tien uur, dus nadat de orkaan reeds twee volle uren heeft., geduurd, vinden wij SlaatsPellenaars alléén aan den kop, vóór KaersDebruycker, Wals—Boeyen, BuysseBilliet en De PauwNaye. Na een korte rust, gewijd aan het betwisten van enkele premiën, waarvoor vooral Wals zich bijzonder inspant, laait de storm opnieuw op en verandert de leiding voortdurend. Eerst ko men WalsBoeyen zich bij Slaats voegen, dan ook De PauwNaye en LapébieIgnat en kort daarop zyn het deze twee laatstgenoemde kop pels, die zich alleen van de leiding verzekeren. Doch dan komen BuysseBilliet even vóór middernacht in volle kracht opzetten en slagen erin zich alleen aan de leiding te plaatsen. Wat het derde Nederlandsche koppel Van Schijndel v. d. Broek betreft, dat kon moeilijk aan zoo veel geweld weerstand bieden en moest zich na wanhopig verweer laten afzakken. Noch de sprints van middernacht, noch die van twee uur 's nachts hebben iets in dezen toestand gewyzigd. Vermelden wy ten slotte als merkwaardig heid, dat tijdens het groote offensief van gis teravond niet minder dan 174 ronden werden genomen! Op het oogenblik, dat de neutralisatie in trad, was de stand als volgt: Aan den kop: BuysseBilliet 84 punten. Op 1 ronde: Kaers—Debruycker 183 p.; Slaats Pellenaars 100 p.; Wals—Boeyen 86 p.; Thjjs- sensVan Simaeys 75 p.; De PauwNaye 48 p.; DiotWambst 36 p.; Silver MaesRomain Maes 27 p.; LapébieIgnat 7 p. Op 2 ronden: OlmoGuerra 31 p.; v. Brug- genhoutv. Vlockhoven 30 p. Op 4 ronden: Bonduelde Caluwe 72 p. Op 5 ronden: DeneefHuys 66 p. Op 7 ronden: Van Schijndel—v. d. Broek 60 p. Op 10 ronden: De GreefSeynave 27 p. Op 11 ronden: BurneauMartin 38 p. Onder auspiciën van den K.N.S.B. is een zeskamp georganiseerd met Piro wel bekend uit Hastings en vijf Hollandsche cracks. Blijkens den rooster gaat de eerste ronde voor Donderdagavond 19 Januari te Amsterdam in „Max Euwe", Bilderdyks'traat 130, waarbij de paring is: T. D. v. ScheltingaV. Pirc; N. CörtleverTh. v. d. Tol; drs. Th. KokJ. Muilwijk. Utrecht vormt het strijdperk voor de laat ste ronde; in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen wordt Donderdagavond 26 Ja nuari gespeeld. BARNEVELD, 19 Jan. Pluimveemarkt. Oude kippen 3580 cent per stuk, 3040 cent per kg. Oude hanen 0.501, jonge hanen 4080 cent, per stuk, 4550 cent per kg. N.H. Blauwen 58 65 cent per kg. Jonge hennen 0.801.30 per stuk. puiven per paar 3040 cent, tamme een den 2055 cent, wilde eenden (in jachttijd) 40 50 cent, ganzen 1.752, kalkoenen 40—50 ct. per kg. Tamme konijnen 0.651.35, wilde konij nen 4050 cent, fazanten-hanen 6090 cent. Aanvoer 12500 stuks. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 3.703.90. gemengde 3.904.10, bruine 44.25, eendeieren 3.303.50 per 100 stuks. Aanvoer 794000 st. Handel traag. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Jan. 82.000 kilo roode kool f 2.605.60, 50.000 kilo gele kool f 1.804.20, 143.000 kilo Deensche witte kool f 1.90—3.20, 22.300 kilo uien f 4 70—5.20, grove uien f 4.604.80, drieling uien f 3.50— 3.80, nep f 4.90, stek f 1.50—2, 2800 kilo peen :4>ct>cfecl3cÏDc&cl3cj3ci>ct>cf>ciï<4>clDcfecf3c!3el>c!)ckcfecfcct>cbcbcfccbct3(BctKB43c|3cj3cbcbcfccfcc!-jcbcBcfccb ebeb :bct>cbefccticl>cl3cfocÏ3<i>cbciDcBct>cbcfc HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.0012.00 VARA 8.00 Orgelspel. 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 VARA-Orkest. 12.00 De Palladians. 12.15 Berichten. 12.40 Sportreportnge. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Causerie „Hoe leven en wonen wij in de stad en buiten?" 3.00 Cabaretprogramma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 „Esmeralda". 6.28 Berichten. Literaire causerie. 6.50 Hammond-orgelconcert. 7.03 Causerie „Vitaminen en gebrek aan Vitaminen". 7.22 Berichten ANP. 9.00 De Ramblers. 9.20 Reportage met muziek. 9.50 Utr. Sted. Orkest, Stem des Volks en solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Viool en piano. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM H, 415-5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-Operette-orkest en solist. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.15 Pianovoordracht. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Melodlsten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserle. 6.20 KRO-Orkest. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Rondom het dienstboden- vraagstuk". 7.35 Sportreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Rotterd. Philharm 9.15 Muziekkorps 1ste reportage. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.05 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Philh. strijktrio en solist. 12.05 Orgelspel. 12.35 Billy Gerhardi's Band. orkest en solist. Reg. Huzaren en 1.35 Entente-strijkkwartet. 2.45 BBC-Northern-Ireland-orkest en Ja mes Moody's dansorkest. 4.30 Planovoordracht. 5.20 Leggiero-kwintet. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Swing-muziek uit Amerika. 7.50 New London Trio. 8.20 Louis Levy en het versterkt BBC- Variété-orkest. 10.05 Spencer Dyke-strijkkwartet. 11.20 Jack Harris' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Derveaux-orkest. 12.30 Zang. 1.05 Visciano-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovöordracht. 3 50 en 4.40 Gramofoonmuziek. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.25 Hewltt-kwartet. 6.35 Zang. 6.50 Cello en piano. 7.20 G. Laurent's orkest. 8.35 Planovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert m. m. v. soliet. KEULEN. 456 M. 11.20 Sextetconcert. 12.35 Kleinorkest. 1.30 Fabneksorkest. 3.20 Kleinorkest. 4.50 Jeugdconcert. 5.40 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Vroolijk jagersprogramma. 8.20 Leo Eysoldt's orkest. 9.-.0 Kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Dansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Dansorkest en soliste. 6.50 Gramofoonmuziek, 7.20 Vervolg van 6.35. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 en 10.30 Symphonie-orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20, 1.30, 1.50 en 5.20 Gramofoonmuz. 5.35 Cellovoordracht. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Ensemble „Pro MuslCa Antkjua". 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Orkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest. 9.50 Vioolduetten. 10.20 Koningsberger kleinorkest. In de eerste plaats ware een bomvrije ruimte i4xbcbcêd5cbcbd»cbcbd>4j*4>cb*d5<fo<i)dj<fccWjd>4>tbcb4>cb4jcM>+ct>tfccM3(iKMMb<t<i>4i MWWWïWWï f 3.30—3.90, kleine peen f 1.60—1.80, 100 kilo witlof f 11.40—15.60, knolselderie A f 4, B f 3. 's-HERTOGENBOSCH 18 Jan. 1939. N. C. B. Bos sche veiling van land- en tuinbouwproducten. Zoete appelen II 713 per K.G., Bloemzoet II 1012 per kilo, Sterappelen II 15 per kilo, Roode kool 0.350.45, Witte kool 0.340.37, Savoye kool 0.410.43, Boerenkool 0.190.46, Koolrapen 0.22, Wortelen 0.33, Breekpeen 0.52, ales per 10 K.G., Spruiten niet geschoond 0.20 per kilo, Witlof 0.16 per kilo, Kroten 0.450.47 per 10 kilo, Prei 0.16 0.51 per 10 kilo, Knolselderie 0.210.68 per 10 st., Juin 0.35—0.70 per 10 kilo. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Jan. Veemarkt. Op de markt waren aangevoerd 3180 stuks: 1774 runderen, 51 vette kalveren, 224 nuchtere kalve ren, 938 biggen, 19 zeugen, 105 loopers 69 scha pen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalf- koeien 150.00310, kalfvaarzen 140.00260, ma gere ossen en koeien 120.00190 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 6870, 2e kwal. 56 66, 3e kwal. 5054 cent per kg., enkele 72 cent per kg. GÜstevaarzen 120.00175, pinken 70.00 140, graskalveren 65.00100, nuchtere kalveren 6.0010, zeugen 65.0085, loopers 17.0028, big gen 12.0017, schapen 16.0022, lammeren 12.0016 per stuk. Verdere mededeelingen. Melk- en kalfvee sle pende handel, prijshoudend evenals mager vee. Gustevaarzen tamelijke handel en goed prijshou dend evenals pinken. Graskalveren stil, prijshou dend. Slachtvee nogal ruime aanvoer, prijzen echter niet direct lager. Nuchtere kalveren rede lijke handel, prijzen als vorige week evenals sChapen en lammeren. Zeugen, loopers en biggen minder vlot dan vorige week en prijzen wat la ger. AMSTERDAM, 19 Jan. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 194000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 19 Jan. 92.900 kilo roode kool f 3.20—5.50, 30.200 kilo gele kool f 3.104.90, 149.400 kilo Deensche witte kool f 1.70—3.30, 18.600 kilo uien f 4.10—510, grove uien f 4.50—5.20, drieling uien f 3.20—3.70, 1.000 kilo Peen f 3.40—3.70, kleine peen f 1.90, 6100 kilo bieten f 1.502.60. SCHAGEN, 19 Jan. Veemarkt. 6 paarden 100.00 150 9 magere Geldekoeien 170.00180, 17 vette Geldekoeien 180.00—270, 8 kalfkoeien 240.00—270, 5 vaarzen 80.00110, 9 graskalveren 40.00—60, 57 nuchtere kalveren 6.0019, 110 vette schapen 1«,0026, 85 overhouders 10.0016, 3 bokken en geiten 3Ó0—8, 43 magere varkens 19.00—29, 8 vette varkens 4648 cent per kg, 104 biggen 10.0017, 53 konijnen 0.501.40 en kippen 0.75 j 25 SCHAGEN, 19 Jan. Eierveiling. Aanvoer 40.000 kipeieren 3.504.40. VIANEN, 18 Jan. Eieren 3.50—4 per 100 stuks. Kaas 25 cent, Weiboter 65—70 cent, Goeboter 75 80 cent per pond. WOERDEN, 18 Jan. Eieren veiling. Kipeieren, bruin 3.50—4.20, wit 3.30—4.10, gemengd 3.30— 4.10 per 100. Aanvoer 18101 stuks. Kaas 24 cent per pond. ZWOLLE, 18 Jan. Groentenveiling. Knolselde rie 3.50—11.90 per 100 stuks. Peen 9.70—10.30, Selderie 9.20—14.20 per 100 bos. Andijvie 20.00— 40, Bieten 1.10—6.40, Prei 7.20—9.80, Nero 13.00 14, Selderie 56.00—75, Waschpeen 2.90—8.50. Witlof 19.00—27 per 100 kg. GOUDA, 19 Jan. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1290 stuks, waarvan 51 slachtvarkens: vette van 23—24 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 569 magere varkens 20—32, 524 biggen 7—11, Geldersche biggen 14, 2 runderen 150— 225, 126 nuchtere kalveren 5—8, 9 schapen, 9 bokken en geiten 26. Handel alle soorten re delijk. Algemeene markt. 115 partijen kaas. le kw. met rijksmerk 2626.50, idem 2e kw. 24—25, crisisaftrek 8.5 ct. Handel matig. 140 p. boter: Goeboter 80—85 ct., weiboter 75—80 ct. per pond. Handel vlug. 105.000 eieren. Kipeieren 3.504, eendeieren 3.253.75. Handel matig. GOUDA, 19 Jan. Coöp. Z.-H. Eierveiling g.a. (C. Z. H. E.) Aanvoer 92.800 kipeieren. Prij zen: 56-58 kg. '3.55—3.60, 58-60 kg. 3.60—3.80, 60-62 kg. 3.80—3.90, 62-68 kg. 3.90—4.40, bruine 58-68 kg. 3.55—4.75, kleine eieren 3.45—3.55; 1000 eendeieren 33.45 per 100 stuks. 5481 5494 6378 6459 8023 8141 9112 9151 5675 6682 8326 9159 6179 6363 7625 7945 8783 8989 (Niet officieel) 5de klasse, 4de lijst Trekking van Donderdag 19 Januari 1939 Hooge Pryzen 1000.— 10897 15195 15307 16493 400— 6276 11627 14637 200.— 4197 14077 17880 100.— 1383 1870 4556 5142 6586 9272 10307 17191 Prijzen van 70 1031 1088 1111 1154 1271 1284 1746 1796 1896 1927 2118 2594 2720 2955 3112 3180 3274 3363 3454 3710 3922 4438 4503 4513 4724 4747 4773 4878 4922 5213 5291 5387 5680 6009 6019 6882 7046 7105 8363 8383 8593 9424 9887 10036 10043 10103 10277 10329 10642 10687 10906 10950 10977 11092 11167 1U71 11369 11431 11690 11695 11722 11922 11965 12029 12131 12315 12343 12486 12779 13143 13315 13343 13433 13482 13667 13671 14033 14112 14282 14337 14386 14443 14477 14541 14639 14652 14678 14798 14840 14913 14926 14948 15024 15415 15579 15635 15674 15789 16300 16456 16508 16607 16738 16780 17098 17105 17135 17180 17193 17257 17360 17403 17463 17829 17876 17885 17956 18046 18269 18355 18425 18800 1882Ö 18867 18952 19036 19175 19254 19268 19493 19-506 19640 19926 20276 20337 20676 20746 20801 20806 20951 21157 21265 21266 21312 21360 21380 21486 21773 21784 21936 21954 Nieten 1104 1120 1368 1394 1720 1738 2202 2241 2466 2483 2760 2775 2884 2886 3133 3333 3596 3655 4082 4086 4284 4318 4522 4588 4927 4930 5183 5299 5618 5622 5859 5882 6432 6444 6660 6695 6911 6948 7229 7241 7474 "7507 7726 7792 8121 8135 8309 8316 8590 8597 9118 9146 9357 9367 9591 9599 9870 9879 1021 1028 1102 1287 1317 1325 1597 1619 1680 2144 2174 2197 2408 2430 2456 2644 2682 2699 2855 2857 2861 3052 3054 3119 3482 3568 3571 3812 3839 3914 4172 4208 4228 4442 4456 4482 4866 4890 4899 5111 5145 5179 5522 5543 5568 5778 5839 5848 6289 6308 6380 6602 6650 6656 6825 6832 6852 7171' 7175 7188 7409 7432 7438 7576 7668 7690 8022 8075 8090 8234 8285 8289 8500 8519 8525 8920 9077 9104 9308 9318 9355 9530 9562 9588 9814 9824 9863 1178 1221 1247 1396 1465 1533 2044 2082 2087 2279 2289 2372 2498 2521 2544 2776 2811 2845 2967 2982 3007 3411 3436 3441 3703 3765 3803 4107 4110 4147 4384 4414 4426 4595 4662 4681 4935 4938 4944 5428 5482 5510 5624 5688 5723 6018 6118 6193 6454 6538 6581 6717 6742 6743 7027 7147 7153 7257 7312 7398 7510 7530 7571 7882 7896 7957 8162 8178 8229 8396 8482 8489 8650 8710 8892 9168 9259 9285 9368 9419 9469 9629 9743 9756 9909 9942 9978 1109^ 11932 11933 11966 12030 12194 12 12308 12329 12452 12505 12549 12566 12585 1259 12702 12816 12835 12934 13070 13121 13189 13213 1^990 13322 13374 13415 13426 13438 13632 13676 13739 13746 13789 13851 13855 13892 13901 13923 K 14025 14047 14057 14081 14143 14228 14248 14272 14312 14389 14463 14526 14562 14611 14612 14726 14728 14775 14810 14816 14822 14835 14845 14901 14988 15041 15104 15231 15360 15361 15411 15503 15519 15555 15578 15649 15681 15684 15717 15721 15736 15778 15798 15804 15857 15997 16028 16041 16068 16077 16084 16099 16101 16113 16121 16143 16188 16210 16213 16242 16284 16312' 16324 16381 16448 16469 16547 16574 16632 16659 16672 16685 16689 16712 16723 16742 16753 16804 16811 16872 16877 16917 16979 17005 17021 17054 17110 17151 17166 17205 17236 17249 17335 17444 17494 17568 17570 17578 17615 17619 17626 17764 17801 17908 17992 18005 18017 18040 18073 18200 18249 18266 18278 18298 18342 18398 18529 18538 18579 In verband met de betere stemming van het Pond Sterling, als gevolg van de inter' venties van de officieele instanties te Lon' den, daalde de goudprijs te Londen met 1 tot 148/7H. 461.000 werd aan goud om- gezet. De JcoperverJcoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 1.06 millioen lbDe koperprVj blijft nog steeds op ll14 dollarcent per w- gehandhaafd. Bij groote koperverkoopen uit de tweede hand echter werd 10 'A dollar' cent per Vb. betaald. Men acht het waar' schijnlijk, dat de koperprijs uit de eerste hand op ll\4 d.c. gehandhaafd zal blijven, wanneer andere koperproducenten het voor' beeld volgen van de Anaconda Copper, tot beperking der productie. De productie was in December j.l. 40 pCt_ grooter dan afi vraag. In verband met de geruchten te Londen omtrent een spoedig te verwachten ver' scherping der koperrestrictie steeg de toco' koperprijs te Londen met 8/1 tot A3.2b en de driemaands-termijnprijs met 8/9 tot 43.2.1. De Public Service of New Jersey keert over het vierde kwartaal van 1938 een divi' dend uit van 0.60 per aandeel tegen O.oj> over het derde kwartaal, 0.50 een hall jaar geleden en S 0.65 over het vierde kwartaal van 1937. De staalproductie in Amerika wordt thans op 53 pCt. der capaciteit geraamd tegen 53" pCt. de vorige week. De verwachtingen voor de toekomst zijn gunstig. De bestelling'e' voor rails, zonder den steun der regeerinff aan de Spoorwegen, worden in 1939 op oh' geveer een millioen ton geraamd. De Chesapeake and Ohio boekte volgens voorloopige opgave in 1938 een winst var 29.19 millioen of S 2.56 per aandeel tegen S 34.03 millioen of 4.36 per aandeel m 1937. De netto-ontvangsten bedroegen m December j.l. 1.56 millioen tegen millioen in December 1937. De General Tire and Rubber boekte W het jaar per einde November een winst van 1.18 mill, of 1.97 per aandeel, tegen 808.000, of 1.24 p. a, in het voorafgaande jaar. De vooruitzichten voor het banden' verbruik in 1939 worden zeer bemoedigend geacht. De Engelsche Kunstzijde-productie is W het tweede half jaar 1938 nauwelijks ge daald. Zij bedroeg in het geheele jdd' 140.32 millioen lb. en ivas 14.48 millioen 9.4 pet. minder dan in 1937. De electriciteits-productie in de Vereen- Staten was in de afgeloopen week 7 Pcï' hooger dan in dezelfde week van het aoriJ jaar. In sommige industrieele districts was de productie zelfs circa 12 pet. hoog en Openbaar nutsbedrijven-aandeelen wordt ter New-Yorksche beurze in verband hie"' mede gezocht. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.62'A8.63y-i sl. 8.62 3/16); de Dollar op 1.84%—1.84% 'h' sl. 1.84 3/16); de Frank op 4.86 '/2—4.8'" (v sl. 4.86%); de Belga .op 31.14—31-1 (vorig sl<?t 31.15) en de Zwitsersche Fran" op 41.57V2—41.62'A (vorig slot 41.61) De directeur van de Union der Hant' Katanga is naar de Vereen. Staten vertro ken om met de Amerikaansche koperprodu centen over een beperking der productie spreken. Ook voor de allerkleinste zaken blijft verstandig toegepaste couranten reclame het meest productieve ver- koops-hülpmiddel. In een onzer provinciale hoofdsteden belegde een rijwielhandelaar onlangs 21.in courantenreclame. Het directe resul taat daarvan was, dat hij voor onge veer 350 gulden fietsen verkocht. Daarbij leverde deze doelmatige cou rantenreclame natuurlijk een ruimen winst aan good-will" voor zijn zaak. DONDERDAG 19 Jan. Waar- nemingspunten SP a <u 153 H-1 co 3 Sedert Gisteren ÜQ &D Ct Keulen 6 u. 40.33 41.28 0.95 Lobith 12.87 13-43 0.56 Nijmegen 10-27 jy 73 0.46 Kampen 4.65 5.15 0.50 Westervoort .97 10.36 0-39 Deventer 1-24 1.60 0 36 St. Andr. W. 10.60 11 02 0.42 Arnhem 4.04 4.52 0.43 Vreesw. 1. w. 0.27 0 33 0.06 Maastr. H.s. 0 00 1) Borgh. 43.32 43 99 0 67 Belfeld 13.78 14 16 0.38 Venlo 13.25 13 58 0.33 Grave 2) Sluis 6.35 6.36 0.01 Lith 2 90 2.93 0.03 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt f?®' acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM 0.00 0.0° 000 000 0 00 0.00 000 0 oO 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0 00 Kanaalwater 8 u 0 05— AP 12 u 2 u 0,21— AP 0.15— AP Stadswater 8 u 0 21— AP 12 u 2 u 021— AP 0 17- AP Amstelwater 8 u 0.05- AP 12 u 0.05- AP 2 u 0 08- AP IJselm. water 8 u 0X0— AP 12 u 2 u 0,04— AP 0.02- AP 19287 19310 19337 19364 19395 Rheinf. 254 1.39 Ems 19483 19499 19512 19600 19645 Breisach 2.74 2.49 Caub 4 38 19948 19949 20029 20030 20066 Kehl 2 92 2 65 Coblenz 5.19 20237 20275 20530 20535 20595 Maxau 4 79 3.86 Trier 4.53 20751 20824 20894 20902 20915 Mannh. 4 35 3.94 Keulen 5.34 21060 21061 21067 21074 21116 Diedesh. Dusseld. 4 41 21197 21231 21301 21321 21431 Lohr -. Ruhrort 3 86 2-1562 21680 21688 21702 21726 Mainz 450 3.87 Wesel 3.63 2192-7 21948 21,955 21952 21995 Bingen 3.59 3.12 Emmerik 4.51 WATERSTAND OP DEN RIJN 19 Jan. 18 Jan. 19 Jan. 18 4.2?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6