Katholiek Nederland staat op de bres Chvalkofsky naar Berlijn Duitschland ordent zijn invloedssfeer NOG EENMAAL ,,DE WAAG" Een nieuu) beginsel: geopolitiek Goedgeloovigheid kostte geld HOEST FAMEL KoofnM verschenen VEELZIJDIGE ACTIE „VOOR GOD" Kerkelijk leven PATER A. JANSEN O.P. t Buitenlandsch overzicht DONDERDAG 19 JANUARI 1939 Resident in arrest gesteld Zijn procedure wordt voor het Hooggerechtshof gevoerd Militaire luchtvaart in Indië Rath Doodeheef ver Golflengte voor de Phohi Luisterrapporten worden ingewacht DE KANAALKWESTIE IN HET NOORDEN Groningens bijdrage afhankelijk van het eindpunt PRINSELIJK GEZIN NAAR DEN HAAG JOODSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND Twee geraffineerde oplichters voor de Bredasche rechtbank Oude dame te Ginneken het slachtoffer Nieuwe campagne in voorbereiding tmt herstel van het Chris telijk gezin Zondagsheiliging Wat het Comité deed Geestelijke werkloozenzorg SINT BERNULPHUS-GILDE TELEFOONVERBINDING MET URK HERSTELD Ook Gereformeerden vragen zendtijd Naturalisaties Het keuren van Brabantsche „mikken" door de jury tijdens de groote brood- en beschuitwedstrijden, welke te Den Bosch worden gehouden ter gelegenheid van het eerste lustrum der Plaatselijke Bakkerijcommissie in het rayon 's Hertogenbosch Naar aanleiding van enkele vragers, die wilden weten, wat wij, Katho lieken, van het weekblad „De Waag" hebben te denken, schreven wij onlangs een artikel over dit licht-groene, biet zwarte, niet roode, niet rose, maar licht-groene periodiek. Wij schreven boven dit artikel „Duidelijk?" omdat wij ons niet in staat achtten een scherpom lijnd beeld van het karakter en de rich ting van dit weekblad te geven. Aan de hand van verschillende uitingen in dat blad meenden wij te moeten concludee- ren, dat de mentaliteit van dit blad een moeilijk te definieeren mengsel vormde van een beetje van dit en een beetje van dat, en ter illustratie van een en ander haalden wij een Kerstartikel aan uit de Vrouwenrubriek van dit blad, een Kerst artikel, dat zoo helder was als een bewasemde ruit en geen enkel uitzicht gaf op den positieven diep-Christelijken vin van het Kerstfeest, maar wel uit leidde over het oud-Germaansche mid winterfeest met den op een stormwind tijdenden Odin en aanverwante zaken. In de binnenlandsche kroniek reageert i.De Waag" nu op onze poging tot nadere öefinieering van het nauwelijks te defi- Uieeren karakter van het blad en noemt deze „de dolheid met de beenen in de lucht." Ofschoon wij deze uitdrukking hu juist niet bepaald keurig kunnen Vinden, moeten wij erkennen, dat zij Volkomen van toepassing is op sommige Uitlatingen van de Waag en op het be doelde Kerstartikel van de medewerk ster Margot in het bijzonder. Dat Margot, gelijk „De Waag" vertelt, van goed- katholieken huize is en een zóó katholie ken naam draagt, dat het blad meent ons te kunnen beteuteren, indien het dezen Zou verklappen, maakt de zaak voor ons en voor Margot helaas nog erger. Dat iemand van goed-katholieken huize is en een zeer Katholieken naam draagt, zegt ons op zichzelf nog niet veel. Katholiek zijn is geen kwestie van huis uf naam. Maar het kan heel veel, al is het dan ook weinig fraais, zeggen, wan- leer iemand van goed-katholieken huize *n met een bij uitstek^ls Katholiek be kend staanden naam in een niet- katholiek tijdschrift een Kerstartikel schrijft, waarin wat vaaglijk geleuterd Wordt over de kerstening van het oud- Germaansche midwinterfeest, over vroomheid (welke?) en vrede, zonder met 'n syllabe te gewagen van den eigenlijken Zin van het Christelijk Kerstfeest. De Waag heeft door deze onthulling de arme klargot geen dienst bewezen, maar ons Wel, want nu weten wij stellig, wat wij eerst slechts met min of meer waar schijnlijkheid konden vermoeden, dat ..de Waag" niets begrijpt van de Katho lieke mentaliteit en dat dit blad gerang schikt moet worden onder de uitgaven, die noch vleesch, noch visch mogen heeten en dus voor ons Katholieken een te dubieuze en riskante kost vormen. „De Waag" moge het naïevelijk als een Welkome propaganda voor zichzelf be schouwen, dat zij voor alles-en-nog-wat kan worden gehouden, voor overtuigde ®n principieele Katholieken is zij daar door gewogen en te licht bevonden. Wij Zetten haar dus bij op den zolder, waar onbruikbare weegschalen plegen te Wachten op den uitdrager, en waarschu wen onze lezers zich niet aan „De Waag" te wagen, om het gevaar te vermijden bedrogen uit te komen. BATAVIA, 19 Jan. (Aneta.) Hedenmorgen is te Batavia aangekomen de heer Van G., resi dent van Batavia, die met een vliegtuig van de K. N. I. L. M. onder geleide van Makassar Uaar Soerabaja reisde en vervolgens per nacht- e*press van Soerabaja naar de hoofdstad. Aangezien de betrokkene geacht wordt nog steeds den rang van resident te bezitten, daar bjj ontslag heeft aangevraagd per einde Ja nuari en dit ontslag nog niet is verleend, valt °e heer Van G. volgens de bepalingen onder de bersonen, die het z.g. forum hebben. Zijn ver boor is dan ook afgenomen door mr. Mieremet, ddvocaat-generaal bij het Hooggerechtshof! Waarna betrokkene in preventieve hechtenis Werd gesteld. Ook de verdere procedure zal voor het Hoog gerechtshof worden gevoerd. In verband met de zedenmisdrijven is te Sa- Idtiga een Europeaan in preventieve hechtenis kesteld en naar Semarang overgebracht. Te Medan heeft de Officier van Justitie een Kanter in preventieve hechtenis gesteld. Te Pamekasan zijn twee jeugdige inheemsche beambten ontslagen. Batavia, 19 Jan. (Aneta) Gelijktijdig 'in verschenen het verslag van het college van ^delegeerden en de memorie van antwoord in- Zake de ontwerp-ordonnantie betreffende de ^Elfstandigmaking van het wapen der militaire 'bchtvaart. Be regeering deelt o.a. mede, dat het vraag- sthk van een afzonderlijke opleiding tot officier v°or de luchtvaart bij de Kon. Militaire Acade mie in studie is. Het leger-reorganisatiebesluit W)or Nederlandsch-Indië, waarbij de militaire bchtvaart een afzonderlijk wapen wordt, is in "btwerp gereed. Een serie boeken, zeven in getal. U kunt ze gratis op Uw gemak „uit lezen" - ze zijn te verkrijgen bij Uw behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor het voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe stalenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels; Serie 47, 48 en 49de drie parallel- boeken der lage prijzen; Serie 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-behang voor huis- of slaapkamerNeem eens een lichter behangOm de kosten hoeft U het niet te laten! DE UITGEVER Ten einde na te gaan op welke golflengte de Phohi, onze bekende kortegolf-wereldzender, in Oost- en West-Indië het zuiverst is te be luisteren, worden thans behalve op den 16 me ter golf, ook uitzendingen gehouden op 19 me ter, terwijl een derde zender in reserve wordt gehouden. De omroepleiding heeft den duistRraars ver zocht rapport te zenden over de vraag, welke golflengte het best voldoet. Van het resultaat dezer rapporten zal afhangen of de Phohi op 16 meter blijft of naar een andere golflengte zal Verhuizen. In de Woensdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Groningen is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het voorstel van Ged. in geval het Friesch-Groning- frche kanaal niet naar Stavoren, maar naar Lemmer wordt geleid, niet een bijdrage in uit zicht te stellen van 3.100.000, maar van 1.600.000. Zooals bekend, acht Groningen een kanaal van de Friesch-Groningsche grens naar Lemmer van weinig beteekenis voor deze provincie. Naar wij vernemen, zal het Prinselijk paar zich met Prinses Beatrix in het laatst van deze maand naar Den Haag begeven, om daar ge durende ongeveer een week ten paleize te ver blijven. Woensdagmiduag arriveerden te Oldenzaal zeventig Duitsche Joodsche kinderen. Na door de leden van het damescomité aldaar op de gewone wijze van spijs en drank te zijn voor zien, gingen zij met denzelfden trein door naar Hoek van Holland om vandaar verder per boot de reis naar Engeland te maken. Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, de eerste wien de eer te beurt viel van een ontvangst op de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn, is na zijn bezoek aan de Duitsche machthebbers naar Boedapest te ruggekeerd. Men was in de Wilhelmstrasse licht ontevreden over de jongste gedragingen der naburen, die heftig kibbelden wanneer Ber lijn hen een oogenblik niet op de vingers keek, en Csaky heeft daar zonder twijfel het een en ander over moeten hooren. De onaantastbaar heid van de Weensche arbitrale uitspraak was door de ongeregeldheden aan de Hongaarsch- Karpatho-Oekrainische grens in het geding gebracht, en Berlijn wenscht. dat er niet ge tornd wordt aan een uitspraak, die enkele maan den geleden nog als rechtvaardig en den vrede garandeerend werd geproclameerd. Bovendien spartelde Boedapest nog tegen bij de inschake ling in de as-politiek, en dit maakte de Duitsche machthebbers ontstemd. Imrédy en zijn nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken zijn even- De rechtbank te Breda heeft vandaag be handeld de geruchtmakende zaak van een tweetal geraffineerde oplichters, dis kans hebben gezien de bejaarde mej. J. P. C. Kessler te Ginneken, een groot bedrag aan geld afhandig te maken. De eerste berichten maakten melding van een bedrag van f 180.000, dat op allerlei slinksche manieren zou zijn verkregen. De beide oplichters, C. H. F. A. D., van beroep mijnbouwkundige en zijn zoon, C. H. D., koop man, resp. wonende te Amsterdam en te Haar lem, werden eigenlijk ontmaskerd, doordat een gezelschapsdame van mej. Kessler, die argwaan begon te krijgen door de herhaalde bezoeken van den jongsten verdachte, den neef van de oude dame, mr. H. Kessler te Den Haag in lichtte, waarna deze de zaak aan het rollen bracht. De rijksrecherche greep in, waarop de beide oplichters gearresteerd werden er ter be schikking gesteld van de justitie te Breda, die hen in het huis van bewaring aldaar deed in sluiten. De rijksrecherche heeft ten huize van een der verdachten belangrijke geldsommen in beslag genomen, welke thans onder berusting van de justitie zijn. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de be handeling van deze zaak zeer veel belangstel ling trok. Aan de verdachten wordt ten laste gelegd, dat zij op verschillende tijdstippen in de pe riode van 20 November 1937 tot 1 Augustus 1938 mej. J. P. C. Kessler hebben bewogen tot afgifte van aanzienlijke geldsbedragen. Bij een bezoek, dat beide verdachten in November 1937 aan de dame brachten, deden zij het voorkomen alsof de oudste van hen mijningenieur of mijnkundige was. Hij zou reeds in vele streken der aarde met mijnen in contact hebben ge staan. Zij wisten nu, dat zich in een bepaalde mijn, gelegen in Afrika en wel in de omgeving van Rabat een plaats op eenigen afstand van Cairo ijzer zou bevinden. In verband met de groote vraag naar ijzer in Spanje zou veel geld zijn te verdienen met vervoer van ijzer, dat van Afrika uit zooveel mogelijk langs de kust van Spanje zou worden binnengesmok keld. Bij Rabat wist hij nog wel een stuk mijn te liggen, waarin zich nog .overvloedig ijzer be vond. Verdachte D. Jr. wordt er van beschuldigd, dat hij mej. Kessler heeft opgelicht voor een bedrag van f 6000 door in strijd met de waar heid te zeggen, dat zijn vader intusschen reeds naar Cairo was en daar zeer belangrijke hoe veelheden ijzer in de mijnen zou hebben aan getroffen. Die mijnen zouden wel f 400.000 waard zijn en er waren vele gegadigden voor. Hij zou persoonlijk naar Cairo moeten voor het tee kenen van concessies en het onderhandelen met die gegadigden.' Volgens zijn zeggen reisde hij voortdurend op en neer naar de mijn en bleef daarmede in contact. Zijn vader werkte daar en hij plaatste het ijzer bij de afnemers. Daar de vervoerkosten nogal opliepen en tegenvielen zou er dientengevolge weer meer geld noodig zijn. De jongste verdachte had het verder doen voorkomen, alsof zijn ouders, na een tijd van scheiding, weder bij elkander waren gekomen. De familie stelde zich nu voor een winkel in schilderijlijsten te openen en wel in de Kinker straat te Amsterdam. Zijn vader kon die zaak voordeelig overnemen, terwijl verdachte aan een heer in Amsterdam, die zich prachtig wilde installeeren en daartoe nog eenige stukken kon gebruiken, mogelijk die stukken zou kunnen leveren. Daarvoor was echter veel geld noodig en zoo had hij mej. K. wederom tot af gifte van een bedrag van drieduizend gulden kunnen bewegen. In deze zaak heeft de officier van justitie vijf getuigen gedagvaard. Voor beide verdachten trad als verdediger op mr. Francois Pauwels, advocaat en procureur te Amsterdam. wel genoeg„Real-Politiker" om in te zien, dat tegen de Duitsche „bierkaai niet te vechten valt", en zij hebben het moede hoofd dan ook maar ter ruste gelegd op het kussen van den anti-komintern-bond. Waardoor Berlijn tevre den werd gesteld; de besprekingen van Csaky met de Duitsche autoriteiten zijn „in harte- lijken toon gevoerd" en een „volledige overeen stemming" werd geconstateerd, zooals in zulke gevallen de gewoonte geworden is. Hongarije zal den Duitschen volksgroepen binnen zijn gren zen de volle vrijheid moeten laten zich te or- ganiseeren, zooals het Rudolf Hess goeddunkt, waarmee dan aan een laatste verlangen van het Derde Rijk Wordt tegemoet geokmen. Nu Berlijn zijn betrekkingen met Boedapest volkomen naar genoegen geregeld heeft, acht het den tijd gekomen Praag ter verantwoor ding te roepen. Ofschoon de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar deze Tsjechen voldoende ingescherpt hebben, dat het met een geprikkeld Duitschland kwaad kersen eten is, en zij, zich van alle vrienden verlaten ziend, tot een vol lediger. omkeer in hun politiek besloten, kruipt het democratische bloed waar het niet gaan kan. Praag gaf Berlijn overal zijn zin, waar het zijn vroegeren bondgenooten kon dwars zitten, doch een negatieve politiek, geïnspireerd op wraakgevoelens, is niet die, welke het zegevie rende Duitschland wenscht. Het acht thans den tijd gekomen om Praag voor te houden, wat het onder positieve samenwerking verstaat, en na de uiteenzetting in de Diplomatisch-politische Korrespondenz behoeft er bij de Tsjechen geen twijfel meer te bestaan over -Wat die gedachten- gang inhoudt. Nadat Praag met het beginsel van zelfbestemmingsrecht der volkeren „herun- termanövriert" was, stelt Berlijn thans een Het Katholiek Comité van actie „Voor God" hield in de studio van den K. R. O. te Hilver sum zijn jaarvergadering. Deze bijeenkomst werd bezocht door Mgr. N. L. A-. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, die namens Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers diens ingenomenheid over de activiteit van het comité betuigde. Verder waren o. a. aan wezig Mgr. dr. Foels, de professoren van Nijme gen: Mgr. dr. Hoogveld, dr. Brandsma, dr. Kors en dr. Mulders, de heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond, dr. H. Moller, baron van Wijnbergen en vele andere vooraanstaanden uit het katholieke leven in al zijn geledingen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, prof. dr. A. Steger, gewezen op de veelzijdige "actie door het comité gevoerd, op de bevredi gende samenwerking met de apologetische ver- eeniging „Petrus Canisius", terwijl hij allen steun en medewerking toezegde aan de actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap." Spr. deelde mede, dat voorbereid wordt de actie voor het herstel van het Christelijk gezin, welke actie zal worden gevoerd in samenwer king met den R. K. Bond voor groote gezinnen eu andere organisaties. In het afgeloopen jaar werden zeer beiang- nieuw criterium: het geo-politieke. De Boheem- sche landen, zoo betoogt de „Diplo", behoorer, historisch, geografisch en politiek tot de Duit sche levensruimte, al worden zij oogenblikkelijk door slaven bewoond. De Tsjechen zijn hier in de meerderheid, en derhalve hebben zij er een zeker recht op zelf de verantwoordelijkheid voor die landen te dragen, doch deze vrijheid wordt begrensd door de Duitsche belangen, die het land insluiten. Men moge dit een zonder linge opvatting van souveremiteit noemen; wie de macht heeft, kan nu eenmaal de zonderling ste opvattingen handhaven. Praag zal dus aller eerst den op zijn gebied overgebleven Duitschen volksgroepen de organisatie toe moeten staan, die Berlijn gewenscht voorkomt, en vervolgens zelf positief moeten meewerken aan de Duitsche belangen-politiek, waarvan het zelf door zijn ligging deel uitmaakt. Dat heeft het tot nog toe niet voldoende gedaan, en daarom krijgt het Slowakije ten voorbeeld gesteld, dat zich beter wist aan te passen. Over de Karpatho- Oekraine wordt niet gesproken: vermoedelijk behoudt Berlijn zich voor daar ter gelegener tijd de eischen te stellen, die het dan noodig zal vinden. Chvalkovsky werd dus op zijn beurt naar de, Wilhelmstrasse geroepen, om de orders in ontvangst te nemen; van verzet zal practisch geen sprake kunnen zijn. Ook Praag moet vol ledig in de „as" worden ingeschakeld. In het licht van de beginselen, door de „Diplo" gesteld, krijgen deze besprekingen te Berlijn een bijzonder aspect: de Duitsche invloedssfeer, zooals die voor den wereldoorlog bestond, wordt hiermede hersteld en gecoördineerd. Wanneer Chvalkovsky weer uit Berlijn vertrokken zal zijn, moet dit complex zoodanig georganiseerd en afgebakend zijn, dat Duitschland van die zijde op volledigen steun zal kunnen rekenen. Is Praag eenmaal formeel losgemaakt van Rus land, hetgeen practisch reeds een feit is, dan is het eerste oogmerk van Berlijn voltooid. Eerst dan kan het met een gerust hart begin nen aan de twteede étappe: uitbreiding van zijn invloedssfeer in nieuwe richtingen. En het be zoek, dat Von Ribbentrop straks aan Warschau gaat brengen, duidt aan, in welke richting die politiek zal inslaan; het omsingelde Polen zal voor een keuze gesteld Worden, die het ten zeer ste onaangenaam zal zijn. rijke bedragen afgestaan aan het Katholiek Vluchtelingencomité, terwijl de vele en veelzij dige acties van het Comité „Voor God" groote kosten vorderen. In verband hiermede kondigde prof. Steger aan, dat ter versterking van de geldmiddelen dit jaar wederom een „Nationale Paaschlotery' 1 welke inmiddels door anderen wordt geïmi teerd!) zal worden gehouden. Na het jaarverslag van den penningmeester werden tot leden der kas-contróle-commissie benoemd de heeren J. P. J. Asselbergs en mr. F. Kouben. De heer Asselbergs werd tevens tot lid van het Uitvoerend Comité benoemd. Prof. dr. A. Steger werd bij acclamatie her kozen als voorzitter, waarbij de vice-voorzitter, Mgr. Hoogveld, prof. Steger huldigde voor zijn leiding en activiteit. De algemeen secretaris van het comité gaf vervolgens een overzicht van de voornaamste actie-punten, aan welk overzicht wij het vol gende ontleenen: Vliegende Bladen werden dertien maal uitge geven en in 16)4 millioen exemplaren verspreid. Ir>. de Zuidelijke bisdommen wordt sinds Sep tember 1938 een eigen vliegend blad onder den naam „Goed Volk" verspreid. Brochures werden over 50 verschillende on derwerpen bij een tiental uitgevers en door het comité rechtstreeks uitgegeven. Over de laatste 2 maanden van 1938 alleen werden van deze brochures ruim 43.000 exemplaren verkocht. Brochure-automaten zijn geplaatst in Den Haag, Amsterdam, Groningen, Apeldoorn (2), Rotterdam en Helmond. Over het algemeen zijn deze automaten een succes. Marktverkoop van de uitgaven vindt plaats te Den Haag en Leiden. Te Rotterdam is een kiosk ingericht voor den verkoop van Katho lieke uitgaven. Vliegende Winkels zijn ingericht te Nijmegen, Amsterdam begint er mee. Militairen en Zeelieden vinden de brochures gratis in militaire tehuizen, hospitalen, zee manstehuizen en op de schepen. Eén groot aantal niet-katholieke intellectuee- ler. zal gratis ontvangen een uiterlijk en inner lijk uitstekend boek over de katholieke geloofs leer. De groote serie-uitgave „De Katholieke Kerk" en de Zonnewijzer-almanak door het co mité gestimuleerd, waren een groot succes. In bewerking is de uitgave van het werk „Commu nisten bestrijden den godsdienst", een vertaling uit het Fransch van 1'Antireligion communiste van J. de Bivort de la Saudée. Affiches werden geplaatst op de spoorweg stations, en op vele aanplakborden. Advertenties werden regelmatig geplaatst in het maandblad der Nederlandsche Spoorwegen en in verschillende niet-katholieke periodieken. Strooibiljetten werden in zeer grooten getale verspreid. Het zomermanifest van Jeugd van Nederland" tegen de zedenverwildering werd in 300.000 exemplaren rondgedeeld, ook door niet- katholieke jeugdorganisaties. Filmstrooken met bijbehoorend tekstboekje werden samengesteld als handleiding voor spre kers over de „Voor-God"-actie. Aulalezingen over het katholicisme werden aan de Amsterdamsche Universiteit door de studenten georganiseerd en door het comité mogelijk gemaakt. Sluitzegels werden in 450.000 exemplaren ver strekt. De tentoonstellingen trokken het geheele land door. De groote atheïstische tentoonstelling wordt uitgebreid met materiaal over het Nieuw- Heidendom. Voor de jeugdvereenigingen is een kleinere expositie ingericht. Conferenties voor niet-katholieken wérden in samenwerking met „Petrus Canisius" in 69 plaatsen gehouden. Perscommuniqué's werden herhaaldelijk uit gegeven en welwillend door de katholieke pers geplaatst. Zij behelsden waarschuwingen tegen communistische propaganda, vrijdenkerij, diverse gevaarlijke geestesstroomingen enz. Korte leuzen, uitgegeven door de actie „Voor God" verschenen regelmatig in alle katholieke bladen van Nederland. Lichtkruisen zijn op een vijftal kerken ge plaatst. De Documentatie van het bureau werd her haaldelijk geraadpleegd, terwijl de katholieke bladen herhaaldelijk documentaire gegevens uit de „Mededeelingen" overnamen. Het „leeszalen-rapport" trok in sterke mate belangstelling en besprekingen met de desbe treffende autoriteiten zijn gevolgd. Verder werd nog gemeld de belangstelling, welke de actie in het buitenland geniet, welke belangstelling bleek uit bezoeken van buiten landers aan het secretariaat, herhaalde verzoe ken om inlichtingen, en vertaling van enkele uitgaven. Als toekomstplannen noemde de secretaris de organisatie van geestelijke hulp aan stervenden door het verspreiden van kaarten, onder ver pleegsters en doktoren, waarop staat vermeld, wat men in stervensgevaar bij katholieken moet VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen SIROOP Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 doen. Overwogen wordt ook het samenstellen van „Veiligheidsplaten voor de ziel" in navol ging van de platen van het Veiligheidsmuseum. Als speciale acties van de diocesane comi té's wérden in de verslagen van deze comi- té's genoemd: de geestelijke werkloozenzorg, de Rozenkransactie, de actie tegen de neu trale en voor de katholieke pers, de actie voor Zondagsheiliging, goed Mishooren en tegen Misverzuim en de organisatie van vormingsweken voor de mannelijke en vrou welijke jeugd, welke acties in alle drie Zuidelijke bisdommen werden gevoerd. Vooral de geestelijke werkloozenzorg werd zeer intens aangepakt. In het bisdom Den Bosch werden 6 paters Capucijnen hulpaalmoezenier van. den arbeid aangesteld. Pireda zal 2 priesters speciaal voor dit werk opleiden. In Roermond organiseerde aalmoezenier Roncken het werk en ontving zeer veel financieelen steun van het diocesaan comité. Het werk werd overal verricht in sa menwerking en in overleg met de standsorga nisaties. Op bijna alle plaatsen werden werk- loozenretraites of tridua gehouden. De actie voor de katholieke pers werd door middel van brochures en huisbezoek gevoerd. Aan de actie voor de Zondagsheiliging en het Mishooren ging een diepgaand onderzoek en veel overleg vooraf. De actie voor het Rozenkransgebed werd naast de papieren propaganda onder steund door een persoonlijk schrijven van den pastoor aan zijn parochianen. Breda zette bovendien een grootscheepsche campagne in tegen het Neomalthusianisme, ter wijl Den Bosch daarenboven een speciale actie voerde tegen de neutrale jeugdwerk.oozenzorg, die onder de R. K. georganiseerde werkgevers veel propaganda maakt, ten schade van de ka tholieke jeugdwerkloozenzorg. Roermond voerde ook een actie voor het herstel der christelijke gebruiken in het openbare leven. Ook de actie voor het publieke gebed in ae openbare lichamen werd door de diocesane oo- mité's ingezet. De activiteit van het diocesaan oomité in het Aartsbisdom richtte zich voornamelijk op de drie noordelijke provincies. Het gaf een speciaal vliegend blad voor Friesland uit, en bereidt een klein apologetisch tijdschrift voor, dat 6 maal per jaar in een oplage van 50.000 zal verschijnen. Daarnaast organiseerde het verschillende bij eenkomsten in tal van plaatsen van het Aartsbisdom. De verslagen van de diocesane comité's ge tuigden allen van veel actie en ijver. Bij de discussies over de verschillende vér slagen bepleitte prof. Kors een actie voor ver laging van den abonnementsprijs der katholieke bladen voor armen en behoeftigen. Mgr. Foels bepleitte een actie voor zegening der werktuigen van de arbeiders. Mgr. Hoogveld wilde voor meer Zondagsheili ging de sport naar de Zaterdagmiddag verlegd zien, waarbij de vergadering zich aansloot en ook aandrong op minder vergaderen op Zondag. De voorzitter zegde toe dat deze acties natio naal ter hand zullen worden genomen. Dr. Veege bepleitte een actie voor de katho lieke buurthuizen als middel tot contact met hen die het contact met de Kerk verloren hebben. De voorzitter zeide hierop dat het buurthuis werk niet zal worden vergeten. Nadat nog enkele interne kwesties waren be sproken volgde sluiting. Het St. Bernulphus-Gilde houdt zijn alge- meene jaarvergadering op Woensdagmiddag, 1 Februari, om half twee in het Parkhotel, Stadhouderskade 25 te Amsterdam. Bij de be stuursverkiezing zijn pastoor A. E. Rientjes en architect W. A. Maas aftredend, doch beiden herkiesbaar. De heer J. Collette zal een korte inleiding houden tot het gemeenschappelijk bezoek aan de tentoonstelling van hedendaag- sehe religieuze kunst „Pro Arti Christiana." Woensdagavond hebben de telefoonabormé's op Urk bericht ontvangen, dat het telefoonver keer met den wal is hersteld. Het defect in den kabel is gevonden op enkele kilometers van Schokland. Over een lengte van 350 meter is een vcorloopige voorziening aangebracht. Zoodra het IJsselmeer geheel ijsvrij is, zal dit stuk defini tief worden hersteld. Namens de Gereformeerde kerken in Neder land heeft het door de Synode benoemde college van Deputaten voor radio-uitzendingen dier Gereformeerde kerken, bij den minister van Binnenlandsche Zaken een aanvrage ingediend om zendtijd, voor het verzorgen van speciaal Gereformeerde uitzendingen, op denzelfden voet ais aan de vereeniging „De Nederlandsch-Her- vormde Radio Omroep" mocht worden toege staan. Ingediend is een wetsontwerp houdende na turalisatie van Heinrich H. Becker en 19 an deren, alsmede een wetsontwerp houdende naturalisatie van Johanna J. Baerveldt en 20 anderen. Op 73-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de zeereerw. heer A. Jansen O.P., oud-pastoor te Schiedam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9