Toestand voor Barcelona steeds kritieker VALDA PASTILLES AVANfi Schacht ontheven van zijn functie als president van de Rijksbank Griep te Boedapest Het nieuws van heden Dr. WALTHERFUNK VOLGT HEM OP LINKSCHEN ERKENNEN VERLIEZEN DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE katholieke pers VRIJDAG 20 JANUARI 1939 - AVONDBLAD Solide DAGBLAD MEI OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21595 Het Derde Rijk verliest in Dr. Schacht een der kun- digste financieele experts Hij blijft Rijksminister zonder portefeuille De indruk te Berlijn Het artikel van dr. Schacht Ook een artikel van Funk De reactie ter beurze Walther Funk, de Duitsche minister voor Economische Zaken, die thans door Hitler ook tot president der Rijksbank werd benoemd Dr. Schacht De zedenmisdrijven in Indië Eerste vonnis geveld; vragen in den Volksraad? MENGELBERG IN BUDAPEST Jhrmr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, minister dr. J. J. C. van Dijk en andere autoriteiten in den spe- cialen trein tijdens den controle-rondrit door Zuid-Holland, in ver band met de groote verduisteringscefeningen, welke Donderdagavond gijn gehojiden Rechtsche troepen rukken thans convergeerend op naar Igualada Opperbevelhebber der Italianen gewond Strijd om Igualada Barcelona erkent verliezen Troepen bij Gibraltar geconcentreerd Het Weer Poovere resultaten te Genève Besprekingen over Danzig, Spanje en China Kozakkenhoofdman te Praag en Berlijn Besprekingen over een bevrijding der Oekrainers Onrust in de petroleum- velden van Birma FINANCIEELE CONFERENTIE OP DEN BALKAN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 'VERKOUDHEID^ Elf woningen in asch gelegd Omgevallen lamp vermoedelijk de oorzaak Luchtdienst van V. S. naar Frankrijk De positie van Guam BEKEND ZW1TSERSCH SCHRIJFSTER GESTORVEN Het betere merk Goedkoop Nederlandsch f^trilcaat EN GROS. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 el., Inaez. mededeellngen 50 cent; Idem op psg één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 20 Jan. (D.N.B.) De vervul ling van de aan het bedrijfsleven voor den herbouw van groot Duitschland te stellen extrataken vereischt een uniforme leiding der economische geld- en kapitaalmarkt- politiek. Om deze reden heeft de Fiilirer bepaald, dat ée leiding van het rijksministcrie van Econo mische Zaken en der Rijksbank weer wordt Vereenigd. De Führer heeft dientengevolge den President van het directorium der Rijksbank, dr. Schacht, van zijn functie ontheven, en den rijksminister van Economische Zaken, Walther Funk met behoud van zijn functie als rijks minister van Economische Zaken, voor den duur van vier jaren benoemd tot president van het directorium der Rijksbank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van rijksminister ook verder lid blijven der regee ring. Hij is bestemd voor de vervulling van bij zondere taken. De Führer heeft den rijksminister van Eco nomische Zaken en president der Rijksbank, Funk, het volgend schrijven gezonden: Zeergeëerde heer minister, Ik neem de gelegenheid van uw benoeming tot presi dent van de Duitsche Rijksbank waar om u bij de aanvaarding van uw nieuwe functie mijn meest oprechte wenschen te doen toekomen. Uw taak zal zijn: le. In uw thans de beide belangrijke ressorten vereenigende functie, zooals tot nu toe, de onvoorwaardelijke stabiliteit der loonen en prijzen te verzekeren en daar mede ook verder de waarde van de mark te handhaven. 2e. De kapitaalmarkt in verhoogde mate te ontsluiten voor de particuliere geldbe hoefte en ter beschikking te stellen. 3e. De met de wet van 10 Februari 1937 ingeleide reorganisatie der door het pact van Dawes aan de onbeperkte souvereini- teit van het Rijk onttrokken toenmalige Rijksbank tot een aan de souvereiniteit van den staat onvoorwaardelijk ondergeschikte Duitsche circulatiebank tot dat einde te brengen, dat in overeenstemming is met de hationaal-socialistische principes. Met Duitschen groet, w.g. Adolf Hitler. Aan rijksminister dr. Schacht heeft de Füh- het volgende schrijven gezonden: Zeer geëerde heer minister: Ik neem de gelegenheid, dat gü van uw functie van president van het directorium der Rijksbank zijt ontheven, waar om u mijn meest oprechten en warmsten dank uit te spreken voor de Duitschland en mij persoonlijk in deze functie in lange en moeilijke jaren opnieuw verrichte diensten. Uw naam zal vooral voor altijd verbonden zijn met het eerste tijdvak der nationale herbewapening. Ik verheug mij van u in uw hoedanigheid van rijksminister voor de kwijting van nieuwe taken te kunnen ge bruik maken. Met Duitschen groet, w.g. Adolf Hitler. Het vertrek van Schacht uit het presi dium der Rijksbank is te Berlijn als een Volkomen verrassing gekomen. Nog gisteren had de leider van de Rijkspers categorisch de berichten ontkend over eenige a.s. wijzi ging in het kabinet. Het nieuws heeft ook Rublee verrast, die midden in onderhande lingen met Schacht is over een Joodsche emigratieleening. Rublee wacht thans op instructies. Het is opmerkelijk, dat vandaag in het Maandblad van Goering „Der Vierjahresplan" ^n lang artikel is opgenomen van de hand J'an dr. Schacht, den „president der Rijks bank". Vanavond zal een communiqué worden uit gegeven, waarin de redenen zullen worden op gegeven van de wijziging. Voor het oogenblik Win echter de meest officieele kringen zoo ver- ast, dat de zaken wat verward zijn. Tn zijn artikel over het vierjarenplan zegt dr. ^chacht: De Duitsche methoden hebben in 't buitenland, waar zij of als een wonder of als e« truc werden beschouwd, veel verwarring Gesticht. Wij zij.n niet zoo verwaand om van en wonder te spreken, aldus Schacht, en even- Un zoo bescheiden om toe te geven dat deze JUethoden vanzelfsprekend zouden zijn. Wij ebben tooverformules, welke voor wat de me moden betreft, elastisch en wat de grondsla- |eu betreft, stug kunnen worden genoemd. Na et kracht de gedachten aan inflatie of munt»-. manipulatie van de hand te hebben gewezen, noemt Schacht voor de toekomst het volgende noodig: indien slechts evenveel wordt uitgege ven als kan worden bespaard en indien wat beschikbaar is zoo zorgvuldig mogelijk wordt beheerd- en indien het kapitaal wordt gecon centreerd, waar de grootste opbrengst is te verkrijgen, kunnen de economische toekomst problemen met dezelfde zekerheid als tot nu toe worden opgelost." Funk levert in hetzelfde nummer een bij drage, waarin hij schrijft, dat het bijzonder belangwekkend is. dat het land vanwaar Duitschland de meeste goederen invoert, de Vereenigde Staten is, dat dagelijks zijn grooten cliënt op de laagste manier beleedigt en belas tert. Dezen cliënt zullen de Vereenigde Staten verliezen en alle moeilijkheden en besluiteloos heid van het Engelsch-Amerikaansche handels verdrag toonen aan, dat het bijna onmogelijk is voor dezen cliënt' op de wereldmarkt een plaatsvervanger te vinden. Doch voor deze bestellingen in de Vereenig de Staten zullen wij andere vinden in de Bal- kanlanden en Turkije, die de natuurlijke eco nomische partners van Duitschland zijn. Wij moeten voor het oogenblik andere taken ter zijde stellen, teneinde in staat te zijn onzen uitvoer te vergrooten. Funk voegde hieraan toe, dat het vierjaren plan thans niet langer een plan voor vier ja ren is, doch een nationale taak, n.l. een missie voor het volk, welke zal duren totdat het na tionale leven en het materieele welzijn van 't Duitsche volk zijn vrijheid, eer en macht vol komen verzekerd zijn. Dé Amsterdamsche wisselmarkt werd he denmorgen beheerscht door het uit Berlijn ko mende bericht, dat dr. Schacht ontheven is van zijn functie als president der Rijksbank, en dat deze post wordt overgedragen op Wal ther Funk, den Rijksminister van Economi sche Zaken, teneinde, zooals aan het officieele bericht wordt toegevoegd, een uniforme leiding der economische politiek alsmede op de geld en kapitaalmarkt te verkrijgen. Dat het verdwijnen van Schacht, die in in ternationale kringen als deskundige groote re- putatie geniet, hier zeer ongunstig werd opge nomen, bleek uit den koers der verschillende markensoorten, welke over de geheele linie in zakten. In de eerste plaats liepen contante marken terug van 73.80 tot 73.50, vervolgens kwamen registermarken op 30 (gisteren 31 1/8), bandels-sperrmarken op ca. 7 (gisteren 7(4), markenscheine op 19% (gisteren 20 1/8) en zilver op 24 tegen gisteren 24 K. (Vervolg elders in dit nummer) BATAVIA, 20 Januari (Aneta) Te Cheribon en te Makassar is een Europeesch ingezetene in preventieve hechtenis gesteld. De heer Thamrin, lid van den Volksraad, overweegt de indiening var, een schriftelijke vraag over de zedenaffaire. De beantwoording van deze vraag zal vermoedelijk geschieden tijdens 'den vragendag, welke binnenkort in den Volksraad zal worden gehouden. De Landraad te Medan heeft heden met ge sloten deuren de eerste zedenzaak behandeld en veroordeelde een inlander wegens overtreding van artikel 281, primo, tot vijf maanden ge vangenisstraf. Men meldt ons telefonisch uit Budapest, dat Prof. Dr. Willem Mengelberg Donderdag daar uit Zwitserland aangekomen is om de repetities met de Budapester Philharmonie te beginnen. Aan het station werd hij bijzonder hartelijk verwelkomd door het bestuur van de Philhar monie en talrijke Hongaarsche vrienden (waar onder vele musici). Op zijn kamer in het Hotel Palatinus vond hij een groote mand met Tokayer en vruchten, waaraan een kaartje „Herzlichst willkommen Ihre Philharmoniker". Ook waren er tulpen van Hollandsche vereerders. SALAMANCA, 20 Jan. (Havas). In het officieele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt met name medege deeld, dat de rechtsche troepen in de pro vincie Barcelona in zekere sectoren over een diepte van meer dan 15 kilometer zijn opgerukt. In den Noordelijken sector werden Tarroja, Gras, Lamorana, Segur, Cedo, Pernanosa en eenige andere stellingen bezet. De weg van Tarroja naar Calaf werd afgesneden. Ook in de andere sectoren werd voortgang gemaakt. De vijand heeft honderden dooden op het slagveld achtergelaten, en de rechtsche troepen hebben 1.885 gevangenen gemaakt. In Andalusië werden den vijand groote ver liezen toegebracht, terwijl daar 428 man ge vangen genomen werden. Volgens een Reuter-bericht uit Lerida is Donderdag de strijd om het strategisch belangrijke Igualada begonnen, en bij het vallen van de duisternis bevonden de rechtschen zich op nog geen 5 kilometer van de stad. Van Montmaney en Aguilo uit hebben duizend vrachtauto's den geheelen dag rechtsche bataljons aangevoerd, die klaar staan om tot bestorming der stad over te gaan, zoodra de artillerie, tanks en pantserwagens den weg geëffend hebben. Donderdag tegen het middaguur waren de centrale strijdkrachten, na een moeilijk ravijn te zijn gepasseerd, opgerukt tot nabij de stad Pontons aan den Rio Pontons, op 51 kilometer van Barcelona, hemelsbreed gemeten. Nabij Valinos marcheeren Franco's troepen op door het terrein ten Noorden van den weg Lerida-Barcelona. Zij zijn Montfalco, dat bezet werd, reeds gepasseerd, en rukken thans con vergeerend op naar Igualada. In een Donderdagavond door het rechtsche hoofdkwartier uitgegeven legerbericht wordt verklaard, dat de rechtsche troepen met groote snelheid oprukken. In het kustgebied hebben de Marokkanen vier steden bezet, o.a. Noude- gaya, Lariera en Salomo. Zij beheerschen Torre de Embarra en bevinden zich op een punt on geveer halverwege Tarragona en Vendrells. De Aragoneesche troepen onder generaal Moscar- do, die in den centralen sector Oostwaarts op rukken, hebben naar gemeld wordt, heden avond de heuvels ten Noordoosten van Mont- money bereikt en beheerschen thans den weg van Pons naar Igualada. In het legerbericht der regeering, dat Vrij dagmorgen door Havas uit Barcelona werd medegedeeld, worden enkele verliezen erkend. Het meldt, dat Öe vijand opnieuw heeft aan gevallen in den sector van Bellver, Segur, Ar- gensola, Santa Coloma, Dequeralt en Rodona, en er ten koste van zware verliezen in geslaagd is zijn liniën op sommige punten vooruit te schuiven. De regeeringsluchtmacht heeft drie Messerschmidt-toestellen neergeschoten, terwijl een Henkel-vliegtuig door het afweergeschut is neergehaald. Aan het front in Estremadura zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. Het stadje Manresa ten Noordwesten van Earceïona is door tien vliegtuigen van Franco gebombardeerd. Twee menschen zijn omgeko men en vijftien gewond. Naar uit Valencia wordt gemeld zijn daar Donderdag 2900 vrijwilligers van de internatio nale brigade scheep gegaan in tegenwoordigheid van een kapitein der internationale contröle- commissie. Slechts enkele gewonden, die niet vervoerd mogen worden, zijn te Valencia ach tergebleven. Te Rome publiceerde het agentschap Stefani een communiqué uit Salamanca, waarin wordt bevestigd, dat bij de jongste gevechten de ge- neraal-opperbevelhebber van het corps der Italiaansehe legionarissen door een granaat scherf aan het been werd gewond. GIBRALTAR, 20 Jan. Reizigers, die uit het Zuiden van Spanje te Gibraltar aankomen, aldus meldt United Press aan haar bladen, deelen mede, dat in de omgeving van Ronda, zestig kilometer ten Noorden van Gibraltar, en zestig kilometer ten Westen van Malaga, op groote schaal nationalistische troepen worden geconcentreerd. Volgens deze zegslieden be staan de daar bijeen gebrachte troepen uit gemengde brigades van Italianen, Mooren en Spanjaarden. In Gibraltar heeft het gerucht van deze con centraties veel opzien gebaard, daar er in de omgeving geen republikeinsch gebied is, dat het doelwit van een eventueelen aanval zou kunnen wezen. E§ VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR DE KUSTSTROOK: S zacht weer, zwaar bewolkt met tijdelijke g opklaringen, plaatselijk nog lichte regen- g g buien, matige tijdelijk krachtige Zuidelij- g ke tot Zuidwestelijke wind. I VOOR HET BINNENLAND: zacht weer, zwaar bewolkt, met tijdelijke g 5 opklaringen, plaatselijk nog lichte regen- g buien, meest matige Zuidelijke tot Zuid- westelijke wind. g Zon op 7.59 - onder 16.22 - Licht op 16.52 H Maan op 7.25 onder 16.48 g N.M. 13.47 r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin BOEDAPEST, 20 Jan. (Reuter.) Alhier zijn 25.000 inwoners d. w. z. één vijfde gedeelte der bevolking het slachtoffer geworden van een griep-epidemie. Er zijn reeds 200 sterfge vallen. GENÈVE, 19 Jan. (Reuter) Ten aanzien van de positie van den Hoogen Commissaris van Danzig, Burckhardt, is in de heden gehouden bijeenkomst van de Volkenbondscommissie van or ie, die de zaak behandelt, nog geen besluit genomen. In het na de bijeenkomst uitge geven communiqué wordt als het oordeel der commissie te kennen gegeven, dat enkele ver ordeningen, welke onlangs door den Danziger Senaat zijn afgekondigd, in strijd met de grondwet zijn, terwijl voorts gezegd wordt, dat Burckhardt, zoolang deze kwestie niet nader onder de oogen is gezien, ter beschikking van de commissie zal blijven. In de Donderdagavond gehouden besloten bij eenkomst van den Volkenbondsraad zijn twee resoluties aangenomen, een inzake Spanje be treffende luchtbombardementen op open ste den, en de andere over China betrekking heb bende op de verlangens van Wellington Koo. Zij zullen aan de morgen te houden openbare raadszitting worden voorgelegd. Zooals bekend is, heeft de Volkenbondsraad vermeden, eenigen definitieven stap te onder nemen, hetzij in de Chineesche, hetzij in de Spaansche kwestie. PRAAG, 20 Jan. (Havas). Generaal Popoff, de Ataman der Don-kozakken heeft een bezoek aan Praag gebracht en is gisteren naar Berlijn vertrokken. Daar zal hij, zooals in kozakken- kringen wordt medegedeeld, een onderhoud hebben met de leiders der separatistische Oekrainsche beweging van kolonel Konovalec, die verleden jaar te Rotterdam om het leven gekomen is. In dezelfde kringen verklaart men dat de datum van Popoffs reis in verband staat met de rede, die Hitier op 30 Januari zal uitspreken en met de bezoeken van Beek en Chvalkovski aan Berlijn. Popoff zal, zoo zegt men, den steun van bevoegde Duitsche kringen vragen. Voor zijn vertrek uit Praag heeft hij in een onderhoud van twee uur met Chvalkovski het standpunt der kozakken ten aanzien van het Oekrainsche vraagstuk uiteengezet. Bovendien heeft hij besprekingen gevoerd met generaal Omeljanovic Pavlenko, leider der autonomisti sche Oekrainsche oudstrijders. Volgens een uitgegeven communiqué waren beiden het vol komen eens ten aanzien van het streven tot bevrijding van Oekraine-Kozakken. RANGOON, 19 Jan. (Reuter). De toestand te Birma is thans ernstiger geworden en mili taire strijdkrachten zijn naar de bedreigde ge bieden gedirigeerd. Vandaag zijn duizend ar beiders der olieraffinaderij van de Birmaan- sche petroleummaatschappij te Syriam in sta king gegaan, terijl ook het personeel der Brit ish Burma Petroleum Cy. in staking is ge gaan. In het geheel zijn nu, met inbegrip van vrouwen en Indiërs, meer dan 6000 personen in staking. BELGRADO, 19 Jan. De bijeenkomst van de gouverneurs der nationale banken van de vier staten der Balkanentente is gisteren gesloten. In een communiqué wordt gezegd, dat de sta ten van den Balkanbond ook verder aan een stabiele valutapolitiek hun beste krachten zul len wijden. Dr. Schacht treedt af als president der Duitsche Rijksbank; deze wordt veree- nigd met het ministerie van Economi sche Zaken. Belangrijke rechtsche vorderingen in de provincie Barcelona. Elf woningen te Benkoelen afgebrand. De Algemeene Landsdrukkerij bestaat 125 jaar. Bestrijd vóór zich complicaties voordoen. Gebruik het sterk antiseptische geneesmiddel vraag naar Hollondsche BENKOELEN, 20 Januari (Aneta) In den afgeloopen nacht zijn op den pass ar te Ben- koelen elf woningen afgebrand. Het omvallen van een lamp is vermoedelijk de oorzaak van den brand geweest. De schade bedraagt onge veer vier a vijfduizend gulden. Een oude vrouw bekwam brandwonden aan handen en voeten. WASHINGTON, 19 Jan. (Reuter). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten heeft medegedeeld, dat de Fransche re geering aan de Vereenigde Staten voor den tijd van zes maanden vergunning heeft verleend voor het onderhouden van een trans-atlanti- schen luchtdienst naar Frankrijk voor passa giers, post en vracht, door een of "meer Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappijen. WASHINGTON, 20 Januari (Havas) De democratische senator Walsh heeft drie voor stellen tot betere verdediging van de Ameri- kaansche wateren ingediend. Hij vraagt voor de financiering een bedrag van 65 millioen dol lar. Een der voorstellen voorziet in den aanleg van een basis voor de burgerluchtvaart en Guam Walsh verklaarde geen versterking van het eiland te verlangen, daar die door het Ne- genmogendhedenverdrag verboden wordt. ZURICH, 19 Jan. (D. N. B.) Op 60-jarigen leeftijd is hier gestorven de bekende Zwitser- sche schrijfster Maria Waser—Krebs. die vele, meerendeels historische, romans heeft geschre ven. De meest gelezene daaronder is „Anna Waser". c^vi kW WWW WilII III II Ui//////// Stand op Vrijdag 1 mir n.m.: 752.6 Vorige stand: 753 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1