de duitsche held w: De oplichting te Ginneken Kerkelijk leven VRIJDAG 20 JANUARI 1939 Tegen oudsten verdachte 2 jaar en tegen den jongsten 3 jaar geëischt Gedupeerde zelf niet aanwezig ERNSTIGE AANVARING OP DE WAAL Motorschip gezonken h0*5 de rivier de Waal, iets boven Rossum, i^ft zich een ernstige aanvaring voorgedaan lachen twee motorschepen. Een der schepen v bort na de aanvaring gezonken. Het perso- /ei kon zich bijtijds in veiligheid stellen, zoo- geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, la? 800 ton metend tankschip Jura kwam ge- ben met 700 ton benzine stroomopwaarts. Het °tor-tankschip Maurits I groot 578 ton en ge- lj ben met zwavelzuur ging stroomafwaarts met BRAND IN EEN FABRIEK ONDER APELDOORN Bovenverdieping een prooi der vlammen HET CONSERVEEREN VAN LITHAUSCHE VARKENS Aanduiding „Prepared in Holland" gemotiveerd KAPITEIN H. v. WEERDEN POELMAN AFGEKEURD Roemrijke vliegersloopbaan afgesloten VERDRAG MET ECUADOR Meer motorrijtuigen Aantal vrachtauto's met aanhang wagen sterk gestegen DE FILM „HET HART VAN SPANJE" Burgemeester ging niet buiten zijn bevoegdheid JONGE ARBEIDER ONDER ZANDTREIN Zijn beide beenen afgereden ONDERDIRECTEUR FOKKER NAAR INDIË (^^roman van Enrica von Handel-Mazzetti v*y de deur was beweging, men had de stem he|,\ cien verschrikkelijke in de gang gehoord, de hen kletterden, de bewakers traden binnen, b, Commandant Donrath, wit van schrik, sta- e„Keizerlijke en koninklijke hoogheid! VQ.eelt u, dat wij den misdadigen schurk weg- Ellendige ploert, wat hebt ge u tegen- j den aartshertog durven veroorlooven?" qu h heb zijn leven bedreigd," zei Tessenburg, efut en met gebroken stem. „Scheur nu de j^orm van mijn lijf en laat mij ophangen." W^ath, sprakeloos van verontwaardiging en Opzing* wenkte de bewakers de hand aan den Scho ndige te leggen. Zij grepen hem bij de Ceders, doch de aartshertog strekte gebie- tq d zijn witte hand uit en riep: „Laat dien Gat niemand hem aanrake! Hij was een en is 't nog, hoewel hij verdient gestraft Wielen. Gaat heen, we hebben nog eenige ZANDZUIGER VOER TEGEN SPOORBRUG Matroos licht gewond N.V. PHILIPS Depot te Bloemendaal HR. MS. „TROMP" Wijziging postverzending in verband met aanvaring DR. A. R. ZIMMERMAN 70 JAAR KLEERMAKERS-JAARBEURS TE UTRECHT Demonstratie van het vakpeil HOOG WATER Economische oriëntatiereis Onregelmatigheden te Oldebroek Postbode gearresteerd Inbrekersbende voor den rechter Rotterdam voor eenigen tijd van hen bevrijd L.O.-INSPECTIE TE DELFT Verjaardag Groothertogin van Luxemburg Begrafenis pastoor P. B. A. van Eyl De gunstige bepaling voor dienstboden Nieuwe regeling geldt niet voor fabrieksmeisjes WINTERSPORT IN ITALIË Sneeuwbericht UIT DE STAATSCOURANT Centraal Bureau voor de Statistiek P.T.T. Rechterlijke macht Voogdijraad atbeteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk in de eeuwigheid? In de geruchtmakende oplichtingsgeschie denis, waarbij de 80-jarige mej. Kessler te Ginneken voor groote geldbedragen werd Sedupeerd, heeft de Officier van Justitie bü de Bredasche rechtbank tegen D. Jr. een gevangenisstraf geëischt van drie jaar Zonder aftrek van voorarrest en tevens met de bepaling, dat het in beslag genomen Seld zal worden teruggegeven aan mejuf frouw Kessler. Voor D. Sr. vroeg de Officier een gevangenisstraf van twee jaar, met af- frek van voorarrest. Omtrent de behandeling dezer zaak veme- we het volgende: Na het voorlezen van de lijst van getuigen ?kek, dat de hoofdgetuige, de 80-jarige mej. pessler, niet verschenen was en dat een dok tersverklaring was overgelegd, waarin was ver rold, dat het voor haar gezondheidstoestand d<jogst ongewenscht zou zijn, deze emoties mee maken. pe verdediger van de verdachten, mr. Fran ss Pauwels, sprak hierover zijn teleurstelling p en meende, dat de behandeling van deze geen voldoenden voortgang zou kunnen ®ebben, omdat het noodzakelijk is mej. Kessler !°8 enkele vragen te stellen in het belang van e verdachten. De rechtbank ging hierna in raadkamer, ^arna de president mededeelde, dat de recht- 'Jahk geen termen had gevonden, om de be- ^hdeling van de zaak uit te stellen, en dat ^j. Kessler door den rechter-commissaris J^eds onder eede is verhoord, in tegenwoordig- e'd van de verdachten. Bij die gelegenheid 'ebben ook de verdachten aan mej. Kessler ^agen kunnen stellen. Daarna werd overgegaan tot de behande- van de zaak. Als eerste getuige werd gehoord de rijksre chercheur Hersmis uit Amsterdam. Reeds spoe- ontstond er een conflict tusschen mr. Pau- "els en dezen rechercheur, omdat mr. Pauwels onjuist vond, dat de rechercheur was af- Se?aan op anonieme mededeelingen. De president meende een dergelijk gesprek ^'et te moeten toelaten, hetgeen niet wegnam, at zich een scherpe discussie tusschen den belediger en den rijksrechercheur ontspon. De ^Hicier van Justitie, mr. Van der Dussen, "beende, dat het er eigenlijk niet toe doet, van 'e of waarvandaan de rijkspolitie inlichtin- ontvangt. Hoofdzaak is, dat deze worden "toetst op haar waarheid. Vervolgens werden gehoord de beide dienst- etsjes, die echter zeer gereserveerde verkla- 'bgen aflegden, wat voor den president aan ging was, een van de meisjes speciaal te wij- op het gewicht van den eed. .Gehoord werden verder twee chauffeurs uit ^arlem, die met den jongen verdachte per bto en per vliegmachine talrijke groote reizen ebben gemaakt. Een der chauffeurs vertelde, j.at zij ook in Cairo zijn geweest, waarop de Of- 'cier van Justitie vroeg, of zij bij die gelegen- selö Rabat hebben bezocht. Beide chauffeurs btwoordden daarop, dat zij niet in Rabat jph geweest, omdat zelfs over Rabat niet ge doken is. Daarmede was het getuigenverhoor geëin- "*6(1 en werd de zitting geschorst. Remming Budel. Tengevolge van de invallende duisternis wer- (j|b seinen met lampen gegeven, welke klaar- 'Jkelijk verkeerd werden begrepen. Voordat de Zagvoerders het zelf beseften liep de Jura op v middenschip van de Maurits in. Deze aan toog' kwam zoo ernstig aan, dat de Jura niet bder dan 3% Meter in de Maurits drong. sctv°en de aanvaring geschiedde bevond zich tj bfbPer c. Tock juist op het middenschip van Maurits. De dekknecht van de Jura, staande be plecht trok hem aan boord. Enkele mi rt, later verdween het voorschip reeds in de et>te. ^e bemanning die bestond uit den kapitein, ■den heer C. Huismans met vier man bedienings personeel, vluchtte in allerijl naar het achter schip, dat hoogi boven het water uitstak. Zij werden geleidelijk aan boord genomen van de Jura. Eenige voor de hand liggende voorwerpen konden zij nog uit de achterkajuit in veiligheid brengen. Twintig minuten na de aanvaring was het geheele schip gezonken. De Jura kon na kort oponthoud haar reis vervolgen. Het bergingsbedrijf van der Tak uit Rotter dam heeft getracht met behulp van drie bok ken het schip te lichten. Men heeft hierbij groote moeilijkheden te overwinnen. Het schip ligt gedeeltelijk in het vaarwater, maar is geen belemmering voor de scheepvaart. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is te Apeldoorn brand uitgebroken op de bovenver dieping van de metaalwarenfabriek van den heer B. de Bruin in de buurtschap Zevenhoven. De heer De Bruin, die bezig was met moffelen, gleed uit en kwam op een oven terecht, waar door een bak met lak in het vuur viel. De omgeving van den oven vatte vlam en weldra was de bovenverdieping geheel uitgebrand. De benedenverdieping bleef, op eenige schade aan de machines na, intact. De Apeldoornsche vrijwillige brandweer ver richtte het blusschingswerk. De heer De Bruin kreeg brandwonden, doch kon zich tijdig redden. Verzekering dekt de schade. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp (C.H.) betreffende het conser- veeren van Lithausche varkens in met een Ne- derlandsch merk voorziene bussen heeft de mi nister van Economische Zaken als volgt geant woord: Door de N.V. Pasman's Exportslachterijen en Fabrieken te steenwijk worden in entrepot Li thausche varkens verwerkt tot vleeschwaren in blik, voorzien van het fabrieksmerk „Pasman Steenwijk Holland", alsmede de aanduiding „ge fabriceerd in Holland (Prepared in Holland)". De minister is niet bereid te bevorderen, dat deze aanduiding van bedoelde vleeschwaren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waarde relatief zeer hoog is en de grondstof een ingrijpende ver andering ondergaat, zoodat de aanduiding „ge fabriceerd in Holland (Prepared in Holland)" gemotiveerd en in overeenstemming met de wer kelijkheid is. De bekende kapitein-vlieger Van Weerden Poelman is, naar „De Telegraaf" verneemt, afgekeurd voor den militairen vliegdienst aan gezien zijn oogen niet meer aan de gestelde voorwaarden voldoen. Hiermede is een roemrijke vliegersloopbaan helaas afgesloten. Wel blijft kapitein van Weerden Poelman voorloopig nog commandant van de jachtvliegtuigafdeeling op Schiphol, doch zelf zal hij niet meer aan den knuppel van zijn vliegtuig zitten. Kapitein h. van Weerden Poelman maakte indertijd deel uit als le luitenant van het be roemde escadrille van den toenmaligen lsten luitenant-vlieger G. Versteegh, dat in 1923 te Gothenburg groote successen boekte. In 1924 vloog hij te zamen met Van der Hoop in de HN.ACC naar Batavia. Bij de oprichting van de Java op 1 Februari 1930 werd hij benoemd tot haai commandant en als zoodanig voerde hij dit keurcorps aan, toen het in 1933 een be zoek bracht aan de Belgische militaire lucht vaart. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat 16 Januari te 's Gravenhage uitgewisseld zijn de akten van bekrachtiging van het 27 Mei 1937 te Quito tusschen Neder land en Ecuador gesloten verdrag van handel en scheepvaart, dat is goedgekeurd bij de wet van 4 Augustus 1938. Overeenkomstig artikel XIV zal het verdrag, dat krachtens op denzelfden datum tusschen den minister van buitenlandsche betrekkingen van de republiek Ecuador en den Nederland- schen directeur van de Handelsaccoorden, ge wisselde nota s van 15 Juni 1937 af voorloopig is toegepast, 15 Februari 1939 voor het rijk in Europa en 16 April 1939 voor Ned.-Indië, Suri name en Curacao in werking treden. Dezer dagen verschijnt de statistiek der mo torrijtuigen, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, welk den omvang en de samenstelling van het Nederlandsche motor rijtuigenpark op 1 Augustus 1938 weergeeft. In de inleiding tot deze statistiek, welke in vergelijking met haar voorgangers belangrijke wijzigingen vertoont, is er naar gestreefd, den samenhang te belichten, welke tusschen de ontwikkeling van het Nederlandsche park van motorrijtuigen en het verkeer zelve valt waar te nemen. Voorts zijn enkele nieuwe tabellen opgeno men, waarin het aantal motorrijtuigen per 1000 inwoners, volgens de economisch-geografische indeeling van Nederland, is vermeld. Wat den inhoud van de statistiek der motor rijtuigen betreft, kan worden vermeld, dat in het tijdvak 1 Augustus 19371 Augustus 1938 het aantal motorrijtuigen in alle categorieën is toegenomen. i De sterkste toeneming vertoonen wel de mo torrijwielen, die van 48.974 op 1 Augustus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toenamen, welke toeneming voornamelijk voor rekening van de lichte motorrijwielen komt. Het aantal motordriewielers steeg in genoemd tijdvak van 5110 tot 5161, het aantal autobussen van 3841 tot 4088 en het aantal vrachtauto's van 49.156 tot 50.988. Zijn in de groep der per sonenauto's vooral de lichte automobielen toe genomen, bij de autobussen en de vrachtwagens zijn het juist de zwaardere gewichtsklassen, die verhoudingsgewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meer genoemd tijdvak belangrijk vermeerderd, terwijl bovendien blijkt, dat verhoudingsgewijs de vrachtauto-met-aanhangwagen een steeds be langrijker plaats in het Nederlandsche wagen park gaat innemen. Op 1 Augustus 1938 was 14,24 procent van de in het Rijk aanwezige vrachtauto's van een aanhangwagen voorzien, tegen 10.85 procent op 1 Augustus 1933 Voor meer gedetailleerde gegevens wordt ver wezen naar bovengenoemde statistiek Op de vragen van het Tweede Kamerlid Joekes (V.D.) betreffende het verbieden door den bur gemeester van Laren (N.H.) van de vertooning van de film „Het hart van Spanje" heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geant woord, dat het standpunt van den burgemeester b.a. zijn grond heeft gevonden in de omstan digheid, dat de openbare aankondiging voor deze film in voor politieke tegenstanders prikkelende bewoordingen was gesteld. In verband hiermede bestond te Laren vrees voor verstoring van de openbare orde als gevolg van de vertooning van de film. De minister beantwoordde tenslotte ontken nend de vraag of de burgemeester de grenzen zijner bevbegdheid heeft overschreden. Etjj het zandafgravingswerk in den polder Lutjeswaard te Hoornaar is Donderdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De 24-jarige J. de Krey wilde op een rijden den zandtrein stappen, doch kwam te vallen. Hij geraakte onder den trein, waarbij z;jn beide beenen werden afgereden. Een geneesheer uit dessenNieuwkerk ver leende de eerste hulp, waarna de ongelukkige per ambulance-auto naar het ziekenhuis te Gorcum werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Met 't K.L.M.-vliegtuig de „Gier", dat Donder dagmorgen onder commando van gezagvoerder van Veenendaal van Schiphol naar Batavia is vertrokken, ging o.a. als passagier voor Nederl. Indië mee de heer J. E. van Tijen, onderdirec teur van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker. Zooals reeds eenigen tijd ge leden werd aangekondigd, ligt het in de be doeling, dat de leider der Fokkerfabrieken te Amsterdam persoonlijk contact zoekt met de luchtvaartautoriteiten van het Nederlandsch- Indische leger en van de Koninklijke Marine in Indië, in verband met de levering van vlieg tuigen ten behoeve van de Indische Defensie. Bij het vertrek van den heer van Tijen wa ren o.a. aanwezig de heer Vattier Kraane. president-commissaris van de Fokker-fabrie- k'den te spreken." <t)f e stem van den vorst duldde geen tegen- Een oogenblik later was hii wederom Tessenburg alleen. Deze stond met gebogen hoofd, hijgend en bevend. De kamer deinde voor zijn oogen als een zinkend schip, de muren weken en slechts de blauwe oogen, blauwe zwaarden, van den man, die in naam van God wel dooden, doch niet martelen kon, staarden hem rustig aan door de deinende kamer heen. Dat was dus de zoete wraak, dat hij, dien je beschimpt en trots je onmacht bedreigd hebt, spot met je woede in zijn heilige rust. Stekende pijn! De bewakers waren weg, op het bleeke, droevige voorhoofd van den vorstelijken man viel het plechtige licht der kaarsen; en de on teerde en verloren held uit zijn regiment zag, de door koorts omfloerste oogen opslaand, een aureool zich weven om dat hoofd. Dat is 't einde; je wil de hem vloeken, en moet erkennen, dat hij de sterkere is; menschelijk is hij, waar jij wraak zuchtig en moordlustig waart. „Tessenburg!" zei de aartshertog, een diep ernstigen blik, waaruit toch zacht medelijden straalde, vestigend op den van schaamte en op winding over alle ledematen trillenden man. „U hebt gezegd, dat u mij haat. Ik be grijp u, want ik vernietig uw leven, nadat ge acht jaren lang elk oogenblik bereid zijt ge weest, het voor mij te offeren. Denk niet, dat ik vergeten heb, wat gij voor mij geweest zijt. Uw doodenrit heb ik niet vergeten, aan alle grootere overwinningen, die ik bevocht, hebt u deel gehad. Er was een tijd, toen gij zoowel vroom als dapper waart. Gij hebt een lelie niet willen vertrappen. Ik weet 't." „Spreekt u daarover niet," zei de veroordeelde met verstikte stem. „Veroordeel mij tot den dood aan de galg. Hoe diep ik gezonken ben, hebt u me zoojuist getoond." „Het droevige heden wischt het glorierijk ver leden niet uit. Te zijner tijd zal het verrijzen, Tessenburg." Tessenburg keek met zijn van koorts gloeien de oogen langs hem heen in de voor de tralie vensters gapende pikzwarte duisternis. „Als nog een sprank van hetgeen ik een maal was overblijftzei hij met gebro ken stem, „dan is 't misschien dankbaarheid dat ik de kleine toen niet te na ben geko men geen kwaad heb gedaan maar u waart het, niet ik, die haar spaarde." „Ik begrijp u niet?" vroeg Karl halfluid. On rustig dwaalde Tessenburg's blik door de kamer en vestigde zich weer op de blauwe, stralende oogen, waarin dat bovenaardsche licht straalde. „Wij beschermden elk meisje en elke vrouw, die binnen ons bereik kwam, omdat u ons daar in ten voorbeeld was, u hield, juist toen in Bud- weiss, een rede voor ons." „U herinnert zich dat nog?" vroeg Karl glim lachend. Groot en spookachtig stonden Tessenburg's oogen in zijn bronzen gezicht, en vast hechtte zich zijn blik aan het wondere gelaat van den man, die van honderdduizenden mannen maken kon wat hij wilde, hunne harten waren was in deze witte voorname hand. Evenals nu dat van zijn ongelukkigsten, schuldigsten krijgsman. „U zei toen zei de ongelukkige, overmand door de herinnering. „Kinderen Zijn stem weigerde een oogenblik, maar on middellijk werd zij vrij en trotsch, hij riep: „Gij ken, de heer Delprat, directeur van de Stoom- Vaart-Maatschappij Nederland; de heer Gui- lonard, onder-directeur der K.L.M. en verschei dene employe's der Fokker-fabrieken, De heer van Tijen denkt tegen het einde van Februari in Nederland terug te zijn. Donderdagmiddag is een zandzuiger uit Arnhem, kapitein K. Broek, tegen de spoorbrug over den iJsel te Zutphen gevaren. De stuurhut werd vernield. De schipper, die het ongeluk zag aankomen, wist zich tijdig uit de stuurhut te verwijderen De matroos Goosen, die op het dek stond, kreeg lichte verwondingen. Nadat hij door een dokter verbonden was, kon hij aan boord terugkeeren. De brug heeft geen schade gekregen. Naar wij vernemen zal met ingang van Dins dag a.s. door de N.V. Philips te Eindhoven te Bloemendaal een depot worden opgericht. Een veertigtal personen, werkzaam op de afdeeling Hollandsche verkoop en Hollandsche expeditie, zijn met ingang van dien datum naar Bloemen daal overgeplaatst. De verandering van werk kring is Donderdag aan het personeel mede gedeeld. Het personeel bestaat uit een aantal dames en heeren kantoor- en magazijnbedien den. In verband met de aanvaring van Hr Ms. flottieljeleider „Tromp" en de onzekerheid om trent den vertrekdatum uit Lissabon, is de correspondentie, welke op 19 Januari naar Ponta Delgada zou worden verzonden, door den Nederlandschen postdienst vastgehouden, totdat nadere gegevens over de te volgen vaar route bekend zijn. Dr. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam en oud-Volkenbondscommissa ris voor Oostenrijk, heeft Donderdag zijn 70sten verjaardag gevierd. Aangezien hij zich aan ieder feestelijk be toon wilde onttrekken, bracht dr. Zimmerman den dag door op zijn landhuis te Velp (G.). Daar zijn niettemin evenals in zijn woning te 's Gravenhage in den loop van den dag tal rijke schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen binnengekomen, o.m. van de vereenl- ging van burgemeesters en secretarissen in Zuidholland. Ook werd een groot aantal bloemstukken voor den zeventigjarige afgege ven. In den namiddag zijn verschillende vrienden en kennissen, die van zijn verblijf te Velp op de hoogte waren, dr. Zimmerman hun geluk- wenschen komen aanbieden. 24 en 25 Januari zal in de Handelsbeurs aan de Mariaplaats te Utrecht de eerste Neder landsche kleermakers jaarbeurs worden gehou den, uitgaande van den algemeenen Nederland schen kleermakerspatroonsbond en den bond van technische clubs voor kleermakers in Ne derland. Aan deze beurs, welke een demon stratie wil zijn van het vakpeil der Nederland sche maatkleermakerij, zijn een nationale vak wedstrijd en een vaktentoonstelling verbonden. Uit alle deelen van het land zijn inschrijvingen ontvangen, in totaal driehonderd. Het ligt in de bedoeling elk jaar een dergelijke beurs te organiseeren. De beurs zal Dinsdagochtend om tien uur worden geopend door den heer G. D. Zegers, wethouder van maatschappelijke aangelegen heden te Utrecht. In verband met het hooge water kan de overtocht aan het veer DrutenDodewaard al'een per motorboot voor voetgangers en wiel rijders geschieden. MEDAN, 19 Jan. (Aneta.) De heer A. F. Bronsing, directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland", is via Sabang en Atjeh in Medan aangekomen. Zondag a.s. vertrekt hij, via Sin gapore en Palembang, naar Java, alwaar hij voornemens is twee maanden te verblijven. De heer Bronsing verklaarde omtrent het aoel van zijn reis, dat dit een economische oriëntatie is in verband met de scheepvaart- belangen. Op het hulppostkantoor te Oldebroek zijn Donderdag onregelmatigheden aan het licht gekomen, hetgeen leidde tot de arrestatie van den 48-jarigen postbode G. W. S. Door vervalsching van quitanties zou hij zich een deel van de gestorte belastingpenningen hebben toegeëigend. Er was voldoende bewijs materiaal voorhanden om S. reeds tijdens het vooronderzoek tot een bekentenis te brengen. De knoeierijen betroffen alle kleine bedragen, zoodat in totaal niet veel meer dan een paar honderd gulden werd verduisterd. S. die reeds 18 jaar als postbode werkzaam is en te Olde broek het volste vertrouwen genoot, is Donder dagmiddag naar Zwolle overgebracht en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. In den loop van het jaar 1937 hebben eenige Rotterdammers, die tezamen een inbrekers bende vormden, een viertal inbraken gepleegd, n.l. in panden aan den Stationsweg, aan den Soetendaalscheweg en in een kolenlichter. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde den 61-jarigen timmerman A. K., als hoofdaanlegger tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van de voorloopige hechtenis. De 32-jarige H. v. d. W. werd wegens mede plichtigheid aan diefstal in vereeniging ver oordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van de voorloopige hech tenis. De zaak tegen diens 32-jarige echtgenoote E. V. wegens heling werd teruggewezen naar den rechter-commissaris. De 33-jarige losse werkman A. v. d. W. werd wegens diefstal in vereeniging veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd, waarvan een jaar onder toezicht van het zedelijke genootschap. Verder werden veroordeeld de 55-jarige grondwerker B. J. G. L. tot een gevangenisstraf van twee jaar, meergenoemde A. K„ wegens diefstal in vereeniging wederom tot een gevan genisstraf van twee jaar. H. v. d. W., meerge noemd wegens medeplichtigheid, tot een ge vangenisstraf van vijf maanden, G. V. V. we gens medeplichtigheid tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de voor loopige hechtenis, A. K. meergenoemd, wegens diefstal in vereeniging nogmaals tot een ge vangenisstraf van een jaar en de 57-jarige hout- losser J. V., wegens heling tot een gevangenis straf van acht maanden. Allen, behalve mej. E. V. waren gedetineerd en wonen te Rotterdam. Uit de 195 sollicitanten heeft Woensdagavond de gemeenteraad van Delft met 17 tegen 14 stemmen benoemd tot gemeentelijken inspecteur van het onderwijs den heer W. A. J. M. Stroux (R.K.), wonende te 's-Gravenhage. De heer Stroux is wachtgelder als leeraar aan de Kweekschool te Zierikzee. Ter gelegenheid vanden verjaardag van H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg zul len de zaakgelastigde van het groothertogdom en mevrouw Collart Donderdag 26 Januari in de salons van Hotel des Indes te Den Haag van 16.30 uur af recipieeren. Alle vrienden van Luxemburg zullen hartelijk welkom zijn. Te Udenhout hebben onder veel belangstel ling de uitvaart en begrafenis plaats gehad van wijlen den zeereerw. heer pastoor P. B. A. van Eyl. De plechtige H. Requiem werd opgedragen door den hoogeerw. heer J. Spierings, deken van Boxtel met assistentie van den weleerw. heer W. Gerrits, kapelaan der parochie, als diaken en pater Fidentius O.M.Cap. als sub diaken, Rector C. van Roosmalen was cere- monarius. Deken Spierings hield een korte lijkrede, waarin hij den overleden herder ten voorbeeld stelde en aller gebed voor hem vroeg. Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen coursgenoot van pastoor van Eyl, verrichtte de absoute. In een nieuwe circulaire aan de Gemeente besturen heeft de minister van Sociale Zaken nog eens nader gepreciseerd, wie wel en wie niet vallen onder de nieuwe regeling, waarbij de verdiensten van inwonende dochters, die huishoudelijken arbeid bij anderen verrichten, niet van den steun mogen worden afgetrokken. Dezer dagen hebben we van deze nieuwe cir culaire uitvoerig melding gemaakt. Ten overvloede heeft minister Romme dezer dagen nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat de verdiensten van fabrieksmeisjes dus wel van den steun moeten worden afgetrokken. Zulks als antwoord op vragen van verschil lende industrieelen, o.a. uit de waschindustrie, die bevreesd waren, dat in verband met deze nieuwe regeling vele fabrieksmeisjes een ande ren werkkring zouden zoeken. De katholieke bond van waschindustrieelen heeft reeds een afwijzend antwoord van den minister ontvangen. Canazei, hoogte 1460 M., weersgesteldheid bewolkt, sneeuw 80 c.m. sneeuwtoestand poeder. Colle Isarco, hoogte 1100 M., weersgesteldheid helder, sneeuw 40 c.m„ sneeuwtoestand poeder. Courmayeur, hoogte 1224 M., weersgesteldheid helder, sneeuw 40 c.m., sneeuwtoestand poeder. Claviere, hoogte 1770 M., weersgesteldheid helder, sneeuw 100 c.m., sneeuwtoestand poeder. Cortina d' Ampezzo, hoogte 1224 M., weersge steldheid helder, sneeuw 90 c.m., sneeuwtoe stand poeder. Cervinia-Breuil, hoogte 2135 M., weersgesteld heid helder, sneeuw 100 c.m., sneeuwtoestand versche. Gressoney, hoogte 1637 M., weersgesteldheid bewolkt, sneeuw 73 c.m., sneeuwtoestand poeder. Gran Sasso Imper., hoogte 2914 M., weersge steldheid helder, sneeuw 90 cm, sneeuwtoe stand poeder. Merano-Avelengo, hoogte 1344 M„ weersge steldheid helder, sneeuw 150 c.m., sneeuwtoe stand poeder. Misurina, hoogte 1756 M., weersgesteldheid bewolkt, sneeuw 140 c-m., sneeuwtoestand ver sche. Selva-S. Cristina, hoogte 1563, weersgesteld heid helder, sneeuw 80 cm., sneeuwtoestand poeder. Sestriere, hoogte 2032 M., weersgesteldheid bewolkt, sneeuw 100 c.m., sneeuwtoestand poe der. Siusi-Castelrotto, hoogte 1100 M., weersge steldheid zonnig, sneeuw 70 c.m., sneeuwtoe stand poeder. S. Martino Di Castr., hoogte 1444 M., weers gesteldheid bewolkt, sneeuw 80 c.m., sneeuw toestand poeder. Tre Croci-Cortina, hoogte 1800 M., sneeuw 150 cm., sneeuwtoestand goed. Te rekenen van 1 December j.L is bevorderd tot hoofdcommies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek de heer A. L. M. Schmittmann, thans commies. Met ingang van 16 Januari jj. zijn bij het hoofdbestuur der P., T. en T. benoemd tot refe rendaris: J. W. L. Hof, J. F. Lameij, J. J. Schwencke, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies: J. A. L. Lintel, F. L. Hen- sel, H. C. Vervoort, A. de Jong, thans commies, en tot commies: M. Burggraaff, P. J. Hamelink, J. Pelser (o. v.), L. F. Massizzo, J. C. Somerwil (o. v.), P. H. G. Mulder, S. P. A. Nielen, H. C. G. Bekman, H. Hof, A. Visser, J. de Goede, dr. J. H. C. Lisman, thans adjunct-commies bU voornoemd hoofdbestuur. Aan mr. J. v. d. Vegt is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Haarlem, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; aan mr. A. W. de Haan is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Zwolle. Aan mr. J. U. Polman is op zijn verzoek eer vol. ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Groningen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Benoemd is tot lid van den Voogdijraad te Zutphen dr. H. F. M. Stoer, seêretaris der gemeente Lichtenvoorde, wonende aldaar. draagt den gordel in de heilige kleuren van het land, hij moet u een zinnebeeld zijn, dat allee, wat laag is, verre van u moet blijven, vooral de ontucht. De vrouw, zoo zeide u ons, is een wonderwerk Gods, wie het moedwillig krenkt en vernielt, de man is een barbaar." „Ik zie, u hebt den gordel nog," zei de aarts hertog langzaam en zwaar. „Tessenburg, u weet dat nog. En u bidt niet meer en zegt dat u niet meer gelooft? Neen, het kan niet mogelijk zijn. Uw hart is geloovig. Uw geest is of was in dwaling. Die toe spraak, die ik daar toen hield, was niet mijn eenige. Herinnert u zich geen andere meer?" Tessenburg's blik hing strak aan het bleeke, betooverende Habsburger gelaat. De leelijke ge vangenis was niet meer om hem heen, het was zijn bloedig uur niet, zijn doodsuur; er woei morgenlucht, er flikkerden trompetten en flap perden banieren, trommen roffelden; tot zijn manschappen, zijn kinderen, sprak de groote, de Duitsche, de eeniggeliefde held. „Ja, nog sprak u eens over de Maagd van Orleans, dat zij geloofde en daarom zegevierde. En dat zij tot de heilige Sacramenten nader de voor eiken slag. Ook wij deden dat." „U geloofde toen in het heilig Sacrament, Tessenburg?" „Ja, omdat u het was, die erover sprak." „En nu gelooft ge niet meer?" Tessenburg schokte met de schouders en ver stomde, op zijn dorre lippen bijtend. Waar is zijn trots? Versmolten als was voor dezen mensch met z'n wonderlijke macht. Waar zijn razende haat? Ontwapend en onmachtig ligt hij daar, evenals jij binnen drie uren zult liggen op de plaats der terechtstelling, waar heen hij je zendt, hoewel hij toch zoo goed is. De aartshertog vroeg weer, met zijn ernstige, strenge, maar toch mooie stem: „U wilt nu aan God en Jezus niet meer geiooven. Weet ge niet meer, wat ik gezegd heb van God en Gods Zoon?" „Ja," antwoordde Tessenburg langzaam, zon der zijn oogen te kunnen afwenden van het wondere gelaat. „Ik weet 't nogu zeide ons 't was in Cham. U stond voor de tent." Er was een diepe stilte in het vertrek, voor de ven sters zweeg de zwarte nacht. „U zeide ons, er zijn er velen tegenwoordig, die Gods bestaan in twijfel trekken. Wij wa ren soldaten en daarom wilde u ons niet ver moeien met vele bewijsgronden. Er was echter een zeer krachtig bewijs, waartegen geen god loochenaar bestand was. Het bewijs van de doel matigheid van al het geschapene en van al hetgeen geschiedde. Als een voorbeeld van deze doelmatigheid noemde u de laatste Fran- sche oorlogen en in het bijzonder den tegen- woordigen. U zeide, laten wij niet ontmoedigd zijn als wij heden niet zegevieren, morgen is de zege voor ons zeker. Zoo hebt u gesproken en toen volgde Aspem. Karl kwam een schrede dichter naar Tessen burg toe en keek hem aan, en zij stonden niet meer in den kerker, maar vóór de tent, het tentdoek was met wit-roode touwen bevestigd aan de palen, en de adelaar woei op het witte damast, fladderend en klapperend, en Karl sprak: „Tessenburg, gelooft ge aan God of gelooft ge niet?" „Ik heb aan Hem geloofd." „En waarom gelooft ge thans niet meer?" Leege waan! God heeft aan mij geen goed ge daan, zoemt het in de verhitte hersens van den moordenaar, maar een vrome stem weerspreekt dat, zijn eigen stem van toen hij nog een jon gen was: „Wij sterven voor elk woord, door onzen veldheer gesproken." Maar de duivel steekt den kop op en weert zich: „Generaal, die God heeft my in ellende ge stort en vernietigt mij, mijn vrouw en mijn arme kinderen door u Als Hij mij dooden wilde, waarof niet op het slagveld kramp achtig tast hij naar den leeren gordelriem, waar vroeger zijn ridderlijke sabel hing. „Door eer lijke Fransche kogels en voor u, bij Aspem of Wagram, dat zou een dood zijn geweest, mijner waardig. Waarom laat Hij mij sterven als mis dadiger? Mijn schot was geen schurkenstreek. Aglaster verdiende niet beter." „Aglaster was een mensch; het menschelijk leven is heilig. Een schurkenstreek niet," ant- woorde de aartshertog met een uitdrukking van diepen ernst, „maar een bloeddaad; de wet van den vrede, die wij nu, na de vreeselijke jaren van den oorlog, met verdubbelde strengheid moeten handhaven, verklaart het leven onaan tastbaar en merkt den aanslag op het leven aan als moord, .i (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3