Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen f De Zeeweg t |iniiiiniiii!!i!]ii!iiiiiiii!iiii!!!t!tnninintnimnnninnnninnnnnnnnnini!iiniiiiiiiiiiiininiii[Hi!iiii!iiiimi| VRIJDAG 20 JANUARI 1939 Roekeloos gereden? f 200.tegen Rotterdamsch geneesheer geëischt U itspraken CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Beethoven's Missa Solemnis VIER DOCHTERS Het jekkertje „IK WIL VAN JOU EEN FOTO" Voorstelling van het Operette gezelschap „De Hoofdstad" ER TROUWDEN 1018 PAREN IN 1938 75 echtelieden verlieten elkander GEMEENTERAAD De begrootings-agenda Dieren kijken u aan (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Luchtbescherming Gevonden dieren en voorwerpen (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) SCHEEPVAART OP LEMMER IS HERVAT Octrooistrijd in de kunstzijde industrie Is werkverschaffingsobject, besloot de raad van Bloemendaal Schoonheidscommissie op komst? Wijziging bouwverordening Woningen Kinheimweg Hamerpunten Reis door verduisterd Zuid-Holland Ernstige medewerking van de bevolking Verklaring van Spaak aillllllllllllllllUlllllllllUlllllinilUIIIUlUHWIIIIllllllllllllllllllllllllllllUllllliliillllllllllllllllllliilUllUlllülllllllÏB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT liiii!iiiifniiii!!iifiimiiniiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifii!i!niitfiiHiiiiiiniii!iH!ii!iiiminiiiiii| ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiüi^ STAD Op lfi September geschiedde op de auto strada Den HaagAmsterdam een ernstig verkeersongeval, waarby een Deensche heer zeer ernstig werd gewond Des morgens om ongeveer 9 uur hadden twee Deensche heeren zich per taxi van Wassenaar ever de autostrada naar Amsterdam willen be geven. In dei\ Haarlemmermeerpolder, ter hoogte van Schiphol kreeg de taxi plotseling een lekken band. Terwijl de chauffeur een nieu wen band aanzette, keken de twee passagiers, die po den berm van den weg stonden, toe. Op dat oogenblik kwam uit de richting Den Haag een taxi waarin bekenden van de twee heeren gezeten waren. Terwijl men elkaar toezwaaide kwam plotseling van achter de juist naderende taxi een luxe auto met een snelheid van 80 kilometer aanrijden, die den stilstaanden wagen rechts passeerde en daarbij een van de De nen raakte. Zwaar gewond werd deze opge nomen en naar een ziekenhuis vervoerd, waar een chirurg een gecompliceerde rech ter- en linkeronderbeenbreuk, een nier- bloeding en een ernstige hersenschudding constateerde. Ter zake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld had de Rotter- damsche geneesheer zich gisteren voor de Haar iemsche Rechtbank te Verantwoorden. Hij beweerde den stilstaanden wagen eerst zeer laat te hebben opgemerkt, omdat hij ach ter de tweede taxi gereden had. Hij moest den wagen wel rechts passeeren, en er was ook wel ruimte genoeg voor. Na de aanrijding was de auto op het rijwiel pad tot stilstand gekomen. De Officier van Justitie wees erop, dat er wel degelijk ruimte voor links-passeeren was geweest. Hij achtte het rijden van verdachte in hooge mate roekeloos en daarom eischte hij een geldboete van ƒ200 subs. 40 dagen hech tenis. De verdediger, mr. W. P. Vis, pleitte vrij spraak. Uitspraak over 14 dagen. P. W. G„ slagersknecht, wonende te Haar lem, thans ged., diefstal en heling. 1 jaar en 3 maanden gevstraf met aftrek prev. W. W., timmerman, wonende te Amsterdam, thans ged. diefstal. 1 jaar gev.straf met bevel dat deze straf zal worden ondergaan i.d. bijz. strafgev. voor jon gelieden te Zutphen. E. P. v. E., monteur, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal door middel van inklimming. 1 jaar gev. straf met bevel dat deze straf zal worden ondergaan i.d. bijz. strafgev. voor jon gelieden te Zutphen. Dirigent George Robert heeft het met zijn Haarlemsche Christelijke Oratoriumvereeniging aangedurfd het geweldige Beethovenwerk: de Missa Solemnis. tot uitvoering te brengen. Een miscompositie, die vanwege de overschrijding van het menschelijk uitbeeldingsvermogen weinig ten gehoore wordt gebracht. In Haarlem niet meer sinds de uitvoering door Toonkunst onder leiding van wijlen Evert Cornelis. In vele opzichten wijkt Beethoven in hooge mate van de toenmalige composities af. De kleinere C dur-mis bezat in het oog van den componist en velen zijner tijdgenooten, waar onder ook katholieken (het huidig liturgisch in zicht wijkt zeer af van dat uit Beethoven's tijd), alsnog eenig verband met de liturgische hande ling. In de D dur-mis hield Beethoven echter in het geheel geen rekening meer met het Mis offer. Beethoven dacht bij het schrijven der ■Luziek misschien niet eens aan een kerkgebouw. „So weit sein Auge reicht, ist seine Kirche," schrijft de Beethoven-kenner Paul Bekker in verband met het on-liturgisch karakter der Missa Solemnis, en vervolgt: .Br errichtet seinen Altar im Mittelpunkt der Welt!" Beethoven schreef ook niet namens de geheele Christenheid. Uit de muziek spreekt alleen zijn eigen inzicht van en zijn eigen verhouding tot het geloof in een Opperwezen. De muzikale ver klanking der mis-teksten werd door den com ponist wellicht louter aangewend om aan zijn innerlijken drang: de majesteit van een Opper wezen zoo grobtsch mogelijk aan de gansche wereld te openbaren, te bevredigen. Hiervoor ontplooide Beethoven zijn geweldige scheppingskracht. Al zijn compositorische ta lenten stelde hij in dienst van deze grootsche idee. Hij schiep een machtig werk in vrijen oratoriumvorm, alleen geschikt voor de groote concertzalen. De componist verloor echter daar bij het uitbeeldings- en uithoudingsvermogen der menschel ij ke stem uit het oog. Hij schreef voor koristen zangpartijen, die voor de best geoefende vocalisten uiterst moeilijk zijn. En zelfs de 60lo-partijen zijn, evenals in het slotkoor der Negende Symphonie, veeleischend. Vandaar de niet geheel juiste, maar toch te begrijpen op,- merking, dat Beethoven in deze werken den zang op instrumentale wijze schreef. Dat ondanks de gestelde eischen George Ro bert dit werk met groote voorliefde in studie nam en uitvoerde, moet reeds tot dankbaarheid stemmen. Ook al werd er niet aan alle eischen geheel voldaan. Verdienstelijk was over het algemeen het koor in de langzame, zacht gezongen deelen. Deze werden niet alleen technisch beheerscht, doch tevens met wijding en met gevoel vertolkt. Een bezwaar vormt echter hierbij, dat Robert het tempo nogal trok. Dat hij dit doet bij een deel, hetwelk geheel in tamelijk langzaam tempo is geschreven, b.v. Kyrie, is niet bepaald hin derlijk, maar wanneer dit geschiedt in kleinere fragmenten (tusschen forte-deelen)die wel „piano", maar niet in vertraagd tempo zijn ge schreven, dan wordt daardoor de lijn verbrok keld en de spanning verslapt. Minder technisch gaaf en klankrijk zong het koor de groote, uiterst gecompliceerde deelen, zooals de afsluitingen der Gloria en Credo. De zang was hier metrisch niet altijd strak, rhyth- misch niet altoos voldoende scherp afgeteekend (vooral bij de syncopen) en werd menigmaal overheerscht door het orkest. Dit laatste moet niet zoozeer aan te zwak klankvolume van het koor, dan wel aan de directie worden toegeschreven. Robert liet, blijk baar om het koor in zijn macht te houden, het orkest veelal vrij gaan. Van een zuiver onderling afwegen van de vocale en instrumentale volu men kon men daarom in vele gevallen niet spreken. Het koor zal daarentegen in zijn taak, even als in de Matthaus-passie, langzamerhand groeien en evenals met üe passie steeds beter voor den dag komen. Het mag toch zeker niet bij één enkele uitvoering blijven! Het solo-kwaxtet, Jo Vincent, Th. Versteegh, Van Tul der en Ravelli, glorieerde in het ,3ene- dictus" (qua uitvoering het best geslaagde deel van het gansche werk) en in de „Et incarnatus est". Bij de finale der Gloria waren momenten, die er op wezen, dat de solisten geen vaststaand ensemble vormden, niet voortdurend op elkan der waren ingesteld. De H.O.V. vervulde het instrumentale deel. Voor het strijkorkest niets dan goeds. De con certmeester Gijs Beths speelde de solo in het Benedictus hoogst artistiek. Het hout en 't ko per hadden talrijke minder gelukkige momenten, bijzonder inzake intonatie, klankschoonheid en zuiverheid. Een straffere leiding had misschien betere resultaten verkregen. Over belangstelling had, zooals gewoonlijk, de C.O.V. niet te klagen. Aan het slot betoonde het publiek zich zeer voldaan. O. K. Ook de filmproducenten schijnen zoo lang zamerhand in te zien, dat het publiek ook wel eens wat anders wil aanschouwen, dan het ge flikker van dolken en messen en het hooren knetteren van machinegeweren. Daarnaast moe ten ze het ook wel zoo wat beu zijn, altijd maar huwelijksconflicten uit te beelden, welke zooal niet rijkelijk overdreven en fantastisch, dan toch zeker allesbehalve hartverheffend genoemd kunnen worden. Het echt huiselijke, genoeglijke genre, waarvoor de toeschouwer behaaglijk in zijn stoel gaat zitten om er van te genieten, bleek maar geen genade te kunnen vinden. Tot dat opeens het groote publiek zelf te kennen gaf, dat het juist dat soort films het gezelligst vond. Het begon met een betrekkelijk goedkoop onbelangrijk filmpje (waarvan de filmmaat schappijen er uit den aard der zaak ettelijke per jaar vervaardigen om een jaarprogramma van 52 weken te kunnen aanbieden) doch dat zoo'n geweldige belangstelling had, dat de film maatschappij besloot er meerdere vervolgen van te maken. Dat geschiedde met de filmpjes: „De kinderen van rechter Hardy" en de M.G.M. heeft er oogenblïkkelijk een heele serie van op stapel gezet. Andere filmondernemingen namen die vingerwijzing ter harte, en deze „Vier dochters" van de Warner Bros met Claude Rains als pater familias is er kennelijk een gevolg van. Het is een prettige familie-film, natuurlijk iet of wat Amerikaansch, maar desondanks bui tengewoon aardig om te zien. De toeschouwer wordt in een vriendelijk gezin binnengeleid, waar vier dochters van hun vader, den muziekleeraar Adam Lemp, muziekonder- richt krijgen. Het zijn coquette, brave meisjes, heelemaal niet Ouderwetsch, doch zeer modem en levenslustig. Er komt een man op kamers wonen, een echte mooie man, en wat is logi scher dan dat zij alle vier hals over kop op hem verliefd worden. Hij is tegen ieder harer even aardig, doch het meest voelt hij zich echter aangetrokken tot de jongste en als dat bekend wordt, ontstaat er een beetje beweging in dit gezin omdat anderen zich daardoor teleurgesteld voelen. Bij die „anderen" is ook een oneven wichtig, pessimistisch en een beetje vleugellam Jongmensch, een vriend van den kostganger die de beslissing van het jonge meisje beschouwt als een van zijn vele mislukkingen. Het verhaal neemt dan een wending, de gezinsleden glijden achter elkaar uit het ouderlijk huis, doch aan het slot krijgt toch ieder van de dochters het eeluk waarop zij gehoopt hadden. Zooals men ziet zijn het geen wereldschok kende, of aangrijpende conflicten, doch blijft alles beperkt tot het gezin van Adam Lemp en zijn dochters. Alleen de figuur van den eigenaur- digen jongeman doet misschien eenigszins vreemd aan, doch waarschijnlijk is die erin ge bracht, om de gezelligheid meer relief te geven. Hij zou best gemist hebben kunnen worden; dat had menigeen heel wat beroerdigheid bespaard, doch nu hij er eenmaal is, moeten we toegeven, dat we niet veel bp hem hebben aan te merken. Hij is een nieuweling die naar den naam van John Garfield luistert en die met deze eene rol direct een vaste plaats onder de Hollywoodsche sterren kreeg. Een andere nouveauté is, dat de drie gezusters Lane eigenlijk voor het eerst gezamenlijk in een film optreden. Deze meisjes hebben ieder afzonderlijk zoo te hööi en te gras rollen ver vuld, doch eerst in den laatsten tijd is men wat meer aandacht aan haar gaan besteden. De combinatie blijkt namelijk heel gelukkig te zijn, en vboral in een film als deze, waarin zij ook drie zusters moeten uitbeelden, toonen zij alle drie, dat zij vooral in dit genre uitstekend materiaal zijn. Zonnige, opgewekte en blije na tuurtjes, waaraan een voorbeeld kan worden ge nomen. Verder Claude Rains als altijd goed, en ook nu weer een pracht familievader. Rustig, inge nomen en genoeglijk, leidt hij op zijn eigen prettige manier den gang van zaken terwijl Msy Rbbson als de tante in haar bekoorlijke vinnig heid onbetaalbaar is. Voor volwassenen een film, welke zij zeker niet moeten overslaan. V-t. Men schrijft ons: Op Dinsdag 24 Januari a.s. zal in den Stads schouwburg, alhier, één enkele feestvoorstelling gegeven worden van de oerkomische klucht operette van Arnold en Bach „Ik wil van jou een foto", muziek van Walter Kollo. Gedurende ruim een maand vierde het operettegezelschap „De Hoofdstad" (directeur en artistiek leider Otto W. Frohnknecht) met dit allerkluchtigst werk triomfen in den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam en bij de uitverkochte première bleek reeds, uit de enthousiaste be oordeelingen van pers en publiek, dat het jonge gezelschap met de keus van dit werk een uitnemenden greep gedaan had. Dit hoeft trouwens geen verwondering te baren, indien wij vertellen, dat de hoofdrollen worden ver tolkt door een waarlijk sensationeel koppel, bestaande uit den vermaarden Hollandschen komiek Sylvain Poons en den beroemden film acteur en regisseur Kurt Gerron, dien wij ons nog herinneren uit succesfilms als „Bommen op Monte Carlo" e.a. Dit vermakelijke tweetal doet de zaal gedurende den geheelen avond schateren van den lach in hun hoedanigheid van twee compagnons, die in alle opzichten, zoowel lichamelijk als wat karakter betreft, el kanders volkomen tegenstelling vormen. Ofschoon wij ons nauwelijks kunnen beheer- schen iets meer van de dolkomische aaneen schakeling van gebeurtenissen te verklappen, zijn wij gedwongen, er het zwijgen toe te doen, om de intrige niet te verraden. Wij volstaan er mede, te constateeren, dat de meest lach wekkende scène's elkaar in kaleidoskopische bontheid en in adembenemende vaart opvol gen. Ook het verder tableau de la troupe ga randeert ons een avond van beschaafd en in tens genoegen. Namen als van de jeugdige sou brette Jopie Koopman, de bekende operette ster Sophie Kohier, Liesl Frank, Otto Aurich en Willy van Hemert, alle drie bekend uit de Fritz Hirsch Operette, blijven zeker borg voor een amusanten avond. Het orkest staat onder kundige leiding van L. Metz. De dansen wer den ingestudeerd en ontworpen door Otto Aurc. Willy van Hemert heeft het stuk in het Hol- landsch bewerkt en van nieuwe zangteksten voorzien. Een smaakvol décor werd speciaal voor deze voorstellingen ontworpen. De regie was in handen van Otto W. Frohnknecht. De statistiek der voltrokken huwelijken over het jaar 1938 gerangschikt naar den Burgerlij ken Staat ziet er als volgt uit: totaal werden 1018 paren in den echt verbonden (in 1937 995, in 1936 956). De verdeeling is: Ongehuwde man met ongehuwde vrouw 859, (waaronder in het buitenland voltrokken 3); ongehuwde man met gescheiden vrouw 23, ongehuwde man met weduwe 12, (waaronder in het buitenland voltrokken 1)ongehuwde vrouw met gescheiden man 40; ongehuwde vrouw met weduwnaar 36; gescheiden man met gescheiden vrouw 18; gescheiden man met weduwe 7; ge scheiden vrouw met weduwnaar 11; weduwnaar met weduwe 12. Het aantal ingeschreven echtscheidingen be droeg 75, tegenover 82 in 1937 en 69 in 1936. Toen de door het jaar 1936 geëngageerde St. Nicolaas een Aalsmeerder bloemenhande laar namens diens vrouw een lederen jek kertje schonk, had de goede heilige beslist niet kunnen denken, dat zijn geschenk zoo kbrt in het gebruik van den rechtmatigen eigenaar zou blijven. Want wat wil het geval, 1937 was nog in geen velden of wegen te bekennen, of het jasje, dat aan den kapstok in een Aalsmeersch veiling gebouw rustte, verdween spoorloos. En de recht matige eigenaar ging dien dag zonder zijn leeren jasje naar huis Maar het geval wil nog meer. Er verstreek een jaar en er verstreek bijna nog een jaar, en nog steeds had men niets ge hoord van het verdwenen jasje. Tot op een voor de eene partij goeden en voor de andere partij slechten dag iemand een persoon waarmede de bestolene op de vei ling altijd prettig samenwerkte den eigenaar op den schouder tikte en zei: „Kijk es, wat een fijn jassie ik heb!" En de man keek Toen begon hij te vinden, dat het jasje wel verdacht veel op zijn eigen gestolen jekkertje leek. En dat zei hij bok. Maar de ander be weerde, het jasje in Amsterdam gekocht te hebben. Hij wilde zelfs wel toestaan, dat de be stolene het jasje mee naar diens vrouw nam, om te vragen, wat die ervan dacht. En wat zijn vrouwen toch scherpzinnig deze ontdekte aan de rechtermouw een groene vlek, en zij herkende het jasje én aan deze vlek én nog aan een paar andere dingen. Men zocht het verder. En de man, die zoo blij was geweest met zijn jasje-uit-Amsterdam, stond gisterenmiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Toen hij eens nader aan den tand werd ge voeld, bleek hij geen verklaring voor de her komst van het jasje te kunnen vinden. Dan weer had hij verklaard, het jasje van zijn zwa ger in Amsterdam te hebben gekbcht, dan weer van een koopman, dan had hij het weer ge ruild, enz., enz. Verschillende getuigen vertelden, wat verd. tegen hen gezegd had over de herkomst van. het jekkertje en het bleek, dat verd. telkens een andere lezing van het geval gegeven had Toch kwam niet vast te staan, dat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstal. De officier van justitie vond echter dat de schuld wel vast stond en hij eischte een gevangenisstraf van een maand. De verdediger, mr. Roelse, pleitte vrijspraak. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en sprak verd. vrij. De vergadering van den Raad der gemeente Haarlem zijn voor de eerstvolgende weken als volgt vastgesteld: Woensdag 25 Jan. 1939 des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur. Donderdag 26 Jan. 1939 des namiddags om 1.30 uur en Vrijdag 27 Jan. 1939 des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur en zoo noo- dig op: Woensdag 1 Februari 1939 des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur. Donderdag 2 Februari 1939 des namiddags om 1.30 uur. Vrydag 3 Februari 1939 des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8 15 uur, in de Sta tenzaal, Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (lig gen ter inzage). 2. Ontwerp-begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst van 1939 (met nota van wijzigingen). Ontwerp-besluit toekenning subsidies. Voorstel van B. en W. toekenning subsidie Burgerwacht. Wijziging verordening heffing straatbelasting. Voorstel van den heer Westerveld inzake bij drage uit Werkloosheidssubsidiefonds met prae- advies B. en W. Vragen van den heer Noordewier inzake on dersteuning werkloozen. In de reeks cultureele Zondagochtendvoor stellingen wordt in het Rembrandt Theater Zondag a.s. om half twaalf de film „Dieren kij ken u aan" vertoond, welke film vervaardigd is naar het gelijknamige boek van Paul Eipper. Prachtige opnamen komen er in voor uit het berbemde dierenpark van Hagenbeek te Ham burg en verder opnamen nog uit de voornaamste dierentuinen van Europa. De heer L. W. van Dalen, chef afdeeling Diergaarde van het Kon. Zoöl. Botanisch Ge nootschap te Den Haag, heeft zich bereid ver klaard om een deskundige inleiding te houden De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal thans aanvangen met de organisatie van Wijk 2, het gedeelte van Haarlem-Centrum, begrensd door Damstraat N.Z., Oude Groenmarkt N.Z., Groote Markt N.Z., Zijlstraat N.Z., Kinderhuisvest, Nw. Gracht 2.Z., Kbuderihorn, Donkere Spaarne. Spaarne tot Damstraat. Na de noodige voorbereidende besprekingen met verschillende bewoners van dit stadsdeel zal de afdeeling Haarlem van genoemde ver eeniging een openbare vergadering beleggen op Donderdag 26 Januari a.s. des avonds te 8.15 uur in het gebouw van de Haarlemsche Jonge mannen Vereeniging aan de Lange Margaretha- straat 13, welke vergadering uitsluitend bestemd is voor de bewoners van Wijk 2, die vrij toegang hebben. De heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, zal bp deze vergadering spreken over de noodzakelijkheid en nuttigheid van d,e gezinsbescherming bij de luchtbescherming en over de organisatie van Wijk 2. Daarna zal, zoo mogelijk, worden overgegaan tot de samenstelling van een wijk-comité uit de bewoners van dit stadsdeel. Dit wijk-comité zal de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming bij de orga nisatie van deze wijk behulpzaam moeten zijn Deze organisatie betreft eenerzijds de Opleiding der bewoners in de gezinsbescherming en ander zijds de vorming van hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende overheidsdiens ten in de betreffende wijk moeten completeeren Met het oog op de dichte bebouwing en de vele winkelzaken is een goede organisatie van deze wijk een dringende eisch, zoodat het een welbegrepen eigenbelang der bewoners is deze vergadering te bezbeken. Ook de opkomst van vrouwen is zeer ge- wenscht, aangezien de vrouw een belangrijke taak in de luchtbescherming zal hebben te ver vullen. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Abonnement N.S.; Koning, Scheepersstr. 45. Bril, Leeuw, Vergierdeweg 124. Bankbiljet, Rutte, Assendelverstraat 25. Damescape, Scheelings, Zuidpolderstr. 63. Ceintuur, Blijker, Vosmaer- straat 72. Deksel van bus, bureau van politie, Smedestr. Hbnd, Peetoom, Van 't Hoffstr. 302. Een paar handschoenen, Pollé, Brouwerskade 55 rd. Een paar handschoenen, Hart Nibbring. Kamerlingh Onnesstr. 23. Handschoen, Stienken, Semarangstr. 1. Electrometer, Benikker, Dorre- boomstr. 29. Portefeuille met inhoud, bureau van politie, Smedestr. Portefeuille met inhoud, Vijn, Anegang 8. Parapluie, De Boer, Drossestr. 10. Rozenkrans in étui, Valk, 2e Zuidpblderstr. 47. Actentasch, v. d. Aar, Lange Margarethastr. 4. Rol ijzerdraad, bureau van politie, Smedestr. De stoombooten Jan Nieveen, Holland en Sn eek 7, welke Donderdag vroeg uit Amster dam waren vertrokken, arriveerden ruim half tien te Lemmer. De schepen, die de oude route langs den in aanleg zijnder.- dijk van den N.O. polder, volgden, hadden op dit gedeelte nog met ijsgang te kampen, waardoor zij met een uur vertraging de haven van Lemmer bin- nenloopen. Het overige gedeelte van het IJsel- meer is zoo goed als ijsvrij. De scheepvaart op Lemmer is hiermede hervat. De kunstzijdespinnerij Nifma deelt ons mede, dat zij in hooger beroep is gegaan van het von nis van de rechtbank te Arnhem van 19 De cember 1938, gewezen tusschen haar als ge daagde en de H. K. I. en de A. K. U. als eischeressen, in verband met vorderingen, ge baseerd op het Singmaster-octrooi. De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den burgemees ter. Aan de orde kwam de vaststelling van de over gangsregeling met betrekking tot de uitvoering van de „Werkloozenregeling 1939." Wij publi ceerden deze regeling kort geleden zoo volle dig mogelijk. De heer NOORMAN (S.D.), maakte ernstige bezwaren tegen het opnemen van den Zeeweg onder de werkverschaffingsobjecten. De Zee weg moest noodig een nieuw profiel krijgen en er is voor de gemeente Bloemendaal, die er nog zeer goed voor staat en haar werkloozen tewerk kan stellen, geen enkele aanleiding om dien weg niet als normaal object te beschou wen. Over een periode van 9 jaar is voor dezen weg uitgegeven f 275.000, terwijl van het Pro vinciaal Wegenfonds is ontvangen f 173.000. Ten aanzien van de voorgestelde overgangs regeling verheelde spr. zijn bedenkingen niet en hij meende, dat er vele vage bepalingen in voorkomen. Spr. wilde voorstellen de bestaan de regeling tot 1 Juli te handhaven. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) wees er op, dat zijn fractie destijds het voor stel om den Zeeweg te verbeteren steunde, juist omdat er zoo'n uitstekend werkverschaffings object in stak. Spr. zal de voordracht steunen en de verordening dient 1 Februari in te gaan, al kunnen dan misschien nog enkele wijzigin gen worden aangebracht. De heer ROHLING (R.K.) kon zich wel met het voorstel vereenigen, al zijn er dan enkele puntjes, die wel beter konden zijn. Tegen het verbeteren van den Zeeweg in werkverschaf fing maakte spr. bezwaar. De heer SCHULZ (S.D.) drong ook aan op uitstel. De kindertoeslag dient ruimer genomen te worden. De heer v. RIESSEN (A.R.) juichte de rege ling toe, omdat de particuliere belangen hier door minder geschaad worden dan voorheen. De Zeeweg is altijd als werkverschaffingsob ject beschouwd. Het werk lag daar stil als er geen menschen waren, die te werk gesteld kon den worden. De gelden, die de gemeente uit het Provinciaal Wegenfonds ontvangt, zijn niet al leen voor den Zeeweg, maar voor bijna alle wegen. Wethouder OUWEHAND (C.H.) verklaarde, dat het voorstel door het voltallige college, is ingediend. Alleen over den Zeeweg was eenig verschil, daar wethouder Prinsenberg dit ob ject als normaal werk beschouwde. Wat zou er echter gebeuren als een normale aannemer de verbetering van den Zeeweg op zich nam? Hij zou met een graafmachine en tien man personeel komen en hij zou daarmede hetzelf de doen als nu met 50 man in werkverschaf fing wordt gedaan. Spr. verzette zich tegen nieuw uitstel tot 1 Juli. De regeling is na rijp beraad en ernstig overleg geboren, zoodat er geen reden tot verschuiving is. Wanneer wer ken worden aanbesteed, zullen zooveel moge lijk Bloemendaalsche aannemers voorkeur krij gen. Zij zullen echter Bloemendaalsche werk lieden in dienst moeten nemen. De VOORZITTER merkte op, dat sinds 1935 de verbetering van den Zeeweg als werkver schaffingsobject is bedoeld. De heer NOORMAN (S.D.) stelde daartegen over, dat de Zeeweg verbeterd moest worden, zoodat er wel degelijk van normaal werk ge waagd kon worden. De heer CASSéE (V.D.) erkende, dat Bloe mendaal financieel inderdaad krachtig is. Maar er moet economisch gesproken een goede verhouding zijn met het vrije bedrijf. De loo- nen in het vrije bedrijf moeten als maatstaf gelden. Het is de taak van de overheid de menschen, die zonder emplooi zijn, weer bij particulieren onder te brengen en té hooge werkverschaffingsloonen houden het uitvoeren van deze taak volledig tegen. De heer ROHLING (R.K.) achtte het goed deze compromisregeling te aanvaarden, op ge zag ook van de betrokken commissie. Men dient daarbij uit te sluiten het voorstel om den Zeeweg als werkverschaffingsobject te zien. Het voorstel-Schulz om de grens voor kin dertoeslag te verhoogen van f21 tot f24 per week werd verworpen met 76 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de 3 stemmen der sociaal-democra ten tegen. De verbetering van den Zeeweg is dus werk verschaffing. Voorgesteld werd de Bouwverordening te wijzigen en aan te vullen. De heer POSTHUMUS MEIJES (V.B.) deelde mede voor de volgende vergade ring een voorstel te zullen indienen om over te gaan tot het instellen van een schoonheidscommissie. Er kan dan eerst over gediscussieerd worden. In dit verband werd alleen vastgesteld, dat onder „bouwen" ook begrepen is het maken van in- en uitritten. Het zal verder verboden zijn om zonder vergunning in- en uitritten te ma ken van en naar en deze in aansluiting te brengen op den openbaren weg. De overige wij zigingen werden aangehouden. Voorgesteld werd een crediet te verleenen van f 7900 voor het verbeteren van de ge meente-woningen aan den Kinheimweg. De huurprijs zou dan van f 4.50 op f 5 per week gebracht moeten worden. De heer BOLLEMAN (R.K.) zou het billijk vinden, dat de bestaande huurprijs gehand haafd bleef. Hiertegen verzetten zich verschil lende sprekers, omdat de verhoogde huur maar 2 pet. van de kosten uitmaakt. De VOORZITTER zeide, dat deze huren la ger waren dan van andere gemeente-wonin gen, omdat ze niet up to date waren. Nu ze verbeterd worden is het billijk den huurprijs op het gewone peil te brengen. Het voorstel werd aangenomen met 9—4 stemmen» Het werk zal openbaar worden aanbesteed en de uitvoering zal moeten geschieden door Bloemendaalsche werkkrachten ten genoegevan B. en W. Goedgekeurd werd het principe-voorstel om- een gedeelte van de Saxenburgerlaan aan het openbaar verkeer te onttrekken, teneinde de speelplaats van de Bloemendaalsche School- vereeniging te vergrooten. Belanghebbenden kunnen hun bezwaren nog indienen. Goedgekeurd werden verder: Wijziging en aanvulling der Verordening tot regeling van de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente Bloemendaal; Verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woon wagen of van een ligplaats met een woonschip binnen de gemeente Bloemendaal; Verzoeken om afschrijving schoolgeld voor het bijzonder gewoon L.O. over het schoolgeld jaar 1937/'38; Verzoek om medewerking als bedoeld in de artt. 72 e.v. der L.O.-wet 1920 door: a. het R.K. Kerkbestuur te Overveen ten be hoeve van de onder zijn Bestuur staande Meis jesschool aan den Korten Zijlweg voor aan schaffing van schoolbanken; b. het bestuur van de St. Theresiaschool te Bloemendaal voor de aanschaffing van leer middelen en voor verandering van inrichting; le Suppletoire begrooting dienstjaar 1939; ReclamesRioolrecht dienstjaar 1938; Afschrijving Hondenbelasting dienstjaar 1938; Instandhouding Graaf Florisschool. Bij de rondvraag wees de heer ENSCHEDé (V.B.) op de noodzakelijkheid om de Zand- voortschelaan te verbreeden. Er is daar verle den week nog een doodelijk ongeluk voorge vallen. Verder meende spr., dat de stand der natriumverlichting niet geheel juist is. Een en ander zal bekeken worden. De vergadering werd daarna gesloten. Het was een eenigszins sombere en troostelooze rit, dien een aantal autoritei ten en genoodigden Donderdagavond door de verduisterde provincie Zuid-Holland hebben gemaakt. Somber en eentonig want de donkere trein reed door een polderland schap, waarever een zware mist hing, zoo zwaar zelfs, dat een verkenningstocht pef vliegtuig moest worden afgelast Een polder is overdag al niet erg opwindend, hoeveel te minder, als men niets anders ka» zien dan een sloot langs den spoorweg, waarin op regelmatige afstanden een dwarssloot uit" mondt. Vaag zag men hier en daar een lcht* schijnsel, waar de bewoners van de aangre»" zende huizen hun lampen niet voldoende had" den gedoofd; lantaarns bij overwegen waren zoo helder, dat ze een goed baken zouden zü11 geweest, als het -zicht beter was geweest, Maar gjs men het doel voor oogen houdt, waarvoor deze tocht werd gehouden, moet men erkennen, dat deze over het algemeen zeer goed succes heeft gehad. Het gezelschap waS immers uitgegaan om niets te zien en op zeer vele plaatsen langs de route, die van Den HaaS naar Rotterdam, Gouda, Woerden. Leiden e° weer terug naar Den Haag voerde, werd dJ' doel bereikt. Kapitein Van Riessen, die nu 8 jaren voor de luchtbescherming werkt en haa* ontwikkeling van het begin af heeft meege- maakt, of liever haar voor een groot deel heeft opgebouwd, was over het resultaat over het al gemeen goed tevreden. Het was nog niet heele maal in orde, maar als hij het resultaat ver geleek met enkele jaren geleden, dan moest hij erkennen, dat er een groote vooruitgang is gekomen. De Spoorwegen hadden extra hun best 6®" daan. De stations waren zeer goed verduisterd, en ook de treinen welke men passeerde wared alleen merkbaar aan het geweld van de wiele° op de rails. De koplampen waren afgescherm" en lieten door een smalle streep het licht do®2, voldoende voor den wagenvoerder, die overi gens veilig koerste op de signaallampen. b>ez® lampen waren op vrij grooten afstand te zisd en het is de vraag of zij niet te ver en te h°°" zichtbaar zijn geweest. In oorlogstijd echtef worden zij zoodanig afgeschermd, dat zij allee0 licht naar voren uitstralen. Over het algemeen kan men zeggen, dat de verduistering goed geslaagd is, in de steden °e' ter dan in de dorpen, hoewel men ook hief goed zijn best had gedaan. Het blijkt, dat de burgers hoe langer hoe beter overtuigd rake° van het nut der verduistering en dat zij, nu d® internationale situatie vaak somber is, inzie°> dat allen moeten meewerken. Zuid-Holland is tut luchtbeschermingsoog- punt een moeilijke provincie, wegens de vele en groote doelen, welke het 'n vliegenden aan valler biedt. Vooral de grootste haven des l°nds en de zetel der regeering, Rotterdam en D®11 Haag, maken deze provincie tot een voor d° organisatie der passieve verdediging op de° grond zoo hoogst belangrijk object. De tha°® gehouden oefening in groot verband is dan o0j? door de bevolking in overgroote meerderheid als een ernstige zaak gevoeld. Na afloop van den treinrit^ waaraan o.m* deelnamen de Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jlïr. Mr. Dr. A. van Karnebeek, de Ministers van Defend® en van Binnenlandsche Zaken, Dr. J. J. van Dijk en H. van Boeijen; Lt. Generaal b'd' P. H. A. de Ridder, Inspecteur voor de beschef' ming van de bevolking tegen luchtaanvalle0' hebben wij enkelen autoriteiten naar hun i°' drukken gevraagd. De commissaris der Koningin in de provi°' cie Zuid-Holland was zeer tevreden over d® oefening, waaruit men veel heeft kunh®0 leeren. Generaal de Ridder wees op de minder goed® verduistering van Rotterdam en Leiden, wa»f evenwel proeven werden genomen met 'n nie soort afgeschermde straatverlichting. De rondreis door de provincie werd gemaa^J in een specialen motorwagen van den die°st AmersfoortEde.Arnhem. De lengte van d® route was 128 kilometer. De reis werd binh®11 den vastgestelden tijd volbracht. BRUSSEL 19 Jan. (Belga). Donderdag avond heeft minister-president Spaak voor d® pers de volgende verklaring afgelegd: Ik heb vanavond gesproken met de heere° Marck, De Vleeschhauwer, Heymans en Jah^ sens, die mij op de hoogte gesteld hebben v&0 de bespreking, die hedenavond door het Katho lieke Blok is gehouden. Het Blok handhaaft h«{ ,ef« standpunt, dat het mij gisterochtend he»- medegedeeld. Er zijn enkele programmapunt®0' ten aanzi enwaarvan zich geen enkele moeilijk' beid voordoet. Dan is er de levendige wens®" der katholieken, dat de portefeuille van Justiri® in. handen blijft van een Katholiek. Morgenochtend zal ik aan elk der Katholiek ministers vragen of hij bereid is toe te trede0 tol; de opgestelde combinatie. Zoo ja, dan zal d® regeeriny worden gevormd, zoo niet, dan is groote kans, dat de regeering haar ontslag indienen en dan zullen wij onze verantwoord®' lijkheden vaststellen. Spaak heeft hier nog aan toegevoegd, dat hU morgenochtend direct de kwestie van de vef' deeling der portefeuilles zou regelen. Indien hij op een weigering stuit, zal hij f®r' stond den Koning op de hoogte gaan breng®0' zonder het besluit der links-liberalen af wachten. Herpl. wegens misstelling Tot onze diepe droefheid over leed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze jongste lieveling NELLY in den leeftijd van elf jaar. M. G. KNAPE— VAN DER ZWET en kinderen Haarlem, Gibraltarstraat 19. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden Zaterdag 21 Jan. a.s. in de Kathedrale Kerk St. Bavo (Leidschevrt.), de stille H. Mis om half 8, de H. Requiemmis te half tien, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof ,,St. Barbara".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4