Aspirin TRIUMPH We luisteren naar... Het ontslag van Dr. Schacht Rallye-rijders te Venlo De Zesdaagsche te Brussel FINANCIEN Op kpujtc leeftijd** 'N TRIOMF VAN SMAAK Waterstanden fS Dagfilm r§ VRIJDAG 20 JANUARI 1939 Het water wast Opgaande scheepvaart onder vindt vertraging Te Tiel Diplomatieke dienst Equipe Van HoekTon passeerde reeds vóór daglicht de Neder- landsche grens Onze landgenooten in prima conditie Vertrek uit de hoofdstad DE TAALKWESTIE IN PADANGS RAAD Inheemsche leden verlieten demon stratief de vergadering VIRGINIA Heftige strijd om de leiding Lading door zeewater Bemanning der Cheribon Maru" nog aan boord REGENT VAN MADIOEN OVERLEDEN Mond- en klauwzeer Biggenmerken -e Zaterdag 21 Januari DOUAIRIÈRE GRAVIN VAN LYNDEN VAN SANDENBURG Eervol ontslagen als grootmeeste res van H. M. de Koningin REEDS VELE MALEN VEROORDEELD Duitsche zwerver krijgt nu weer vier jaar MARKTEN •5 ■8 3 03 £3 oco 5 (Vervolg.) Het is thans ruim een jaar geleden 26 No vember 1937 dat Hitier den president der Rijksbank, Dr. §chacht, op zijn verzoek onthief van de leiding der zaken in het Pruisische en Rijksministerie voor Economische Zaken. Schacht behield toen echter zijn functie van president der Rijksbank en werd tevens be noemd tot Rijksminister zonder portefeuille. Dr. Walther Funk volgde Schacht op als Minister van Economische Zaken en neemt thans ook 't presidentschap der Rijksbank van Schacht over. Hiermede zijn deze twee belangrijke func ties weer in een hand gekomen. Wat de directe aanleiding van Schacht's ontslag is, staat na tuurlijk in het officieele bericht van het D.N.B. niet vermeld, maar dat de kwestie der emigratie der Joden er niet vreemd aan is lijkt ons wel waarschijnlijk. Wij onthullen geen geheimen, wanneer wij zeggen, dat dr. Schacht het heel dikwijls aan den stok heeft gehad met hooge machthebbers uit het Derde Rijk. Reeds heeft hij felle mee- ningsverschillen uitgevochten met den Minister van Landbouw, Walther Darré, wiens „Erzeu- gungsschlacht" hij in den origineelen opzet te kostbaar achtte, en met dr. Ley, den man van het arbeidsfront, die voor zijn propagandisti sche plannen veel en veel te veel geld noodig had. Zoowel Darré als Ley beriep zich op Adolf Hitler De Führer echter weigerde partij te kie zen en benoemde destijds in beide gevallen Her mann Goering tot bemiddelaar. Deze bemidde lingspogingen slaagden daardoor, dat zoowel Darré als Ley toegaf en Schacht zijn wil kon doorzetten. Moeilijker werd de situatie, toen Dr. Schacht het niet eens bleek met Goenng's vierjarenplan. Tusschen Schacht en Goering lag de diepe klove, die tusschen den econoom en den soldaat ligt. Schacht's uitgangspunt is steeds geweest de toestand in Duitschland, zooals deze in werkelijkheid is, en zijn doel gaat niet verdar dan het bereikbare. Goering's uitgangspunt is het bevel van zijn Führer Duitschlands econo mische afhankelijkheid te overwinnen, en zijn doel beoogt practisch de gewelddadige uitroeiing van alles, wat dit bevel in den weg staat Het is Schacht's vaste overtuiging dat Duitschland even weinig buiten de rest der wereld kan als de rest der wereld buiten Duitschland. Met een vernuftig systeem van c'earing en ruilhandel heeft hij er naar ge streefd ,.to make the best of it", door Duitsch land geleidelijk van zijn schuldenlast te be vrijden en zoo mogelijk eens aan een opnieuw vry warenverkeer toe te komen. Dr. Hjalmar Schacht, een harde Sleeswijker, was een man van de praktijk In 1923 trad hij in dienst der republiek van Weimar als com missaris voor de valuta. Stresemann stabili- seerd de mark en Schacht werd de uitvoerder der p'annen. Hij werd benoemd tot president der Rijksbank. Tijdens de conferentie in Den Haag kwam hij in conflict met de Rijksregee- ring, in verband met het in kracht treden der Young-plannen, welke hij onuitvoerbaar achtte. Het conflict liep zóó hoog dat hij in 1930 af trad als president der Rijksbank. Toen Hitier aan het bewind kwam, maakte hij zijn buigin gen voor het nationaal-socialisme (wat hem door zijn vroegere Weimarsche vrienden zeer kwalijk werd genomen) en werd in zijn vroe gere functie hersteld. Zijn invloed in de re geering nam hand over hand toe. In verband met het gebrek aan deviezen, noodig voor de handelspolitiek, de werkverruiming en vooral voor de herbewapening, werd hij in 1934 te vens minister van Economische Zaken. Hij was in feite economisch dictator geworden. In deze functie had hij voortdurend met moeilijkheden te kampen, doordat de groot-functionnarissen der partij, tevens leden der Rijksregeering, veel te veel geld wilden uitgeven, dat hij in den gewenschten omvang niet ter beschikking kon stellen en hij weigerde de schier ondraaglijke schuldenlasten van het Rijk door nieuwe lee ningen nog te verzwaren. De leidende mannen waren daarom allesbehalve over hem tevreden. Hitier hield hem echter steeds de hand bo ven het hoofd. Thans heeft Schacht, die met de Duitsche financiën op bewonderenswaardige wijze wist te goochelen, de vlag moeten strij ken. Zijn aftreden als president der Rijksbank zal de moeilijkheden voor het Derde Rijk ze ker niet verminderen. De laatste dagen is het water in Maas, Waal en Rijn, sterk gestegen. Klaagden de schippers enkele dagen geleden nog over den abnormaal lagen stand van de Maas in Limburg, welke de scheepvaart zeer bemoeilijkte, thans is de rivier in een paar dagen tijds wederom een machtige stroom ge worden. Er valt dan ook een levendige scheep vaart te constateeren. Daarnaast worden ook weer de losplaatsen te Venlo en Blerik door overstrooming be dreigd. De laaggelegen gedeelten staan reeds blank. In allerijl zijn de goederen, die hier nog lagen opgestapeld, naar een veüiger ligplaats overgebracht. In verband met den hoogen waterstand, zijn de stuwen in de Maas onder Sambeek en Ben- feld reeds gestreken. De Waal te Nijmegen heeft haar zomerbedding verlaten en bereikte Donderdagavond een stand van 11.20 M. boven N-A.P., hetgeen meer dan 2.50 M. boven het gemiddelde peil is. Ook beneden Nijmegen loopen de uiterwaarden in. Hier en daar is de water-oppervlakte meer dan verdubbeld. De opgaande scheepvaart in Rijn en Waal, kan, gezien den sterken stroom, thans maar zeer langzaam vorderen. Ook in Friesland heerscht de laatste dagen een hoogen waterstand, waarbij men alle krach ten moet aanwenden voor het behoud van de dijken. Vele landerijen staan er blank. Te Hel is de Waal Donderdagmiddag een halven meter gewassen. De peilschaal wees hedenmorgen aan 7.40 N.AF. De veerpont kon den dienst niet meer onderhouden en is uit de vaart genomen. De communicatie met Maas en Waal onderhoudt de stoomboot Gijsbert Stout. Indien de was aanhoudt, wat volgens de waarnemingsstations op den Boven-Rijn niet denkbeeldig is, zal spoedig de Nieuwe Kade onder loopen. Tot gezantschapssecretaris 1ste klasse bij de Chineesche legatie te 's Gravenhage is benoemd de heer Yuan Tieh, thans consul te Amsterdam, in de plaats van den heer Kat Schav Fung. heb Je heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. MET PRODUCT VAN VERTROUWENt Er is nog slechts een smalle en fijne streep licht aan den hemel, wanneer wij in stevig tempo naar de grens toeren ter verwelko ming van de Rallye-rijders, die er in alle vroegte uit het buitenland zullen arriveeren. We treffen het niet, dat de rijders nog matineuzer zijn dan wij. De Nederlandsche equipe Van HoekTon is met Ford juist een kwartier voor ons bij de douane gearri veerd en heeft alreeds den warmen stal opgezocht. Bakker Schut en Nortier komen met hun Ford even later binnen, wel tevreden over het tot heden behaalde resultaat: uitge slapen en opgewekt, alsof ze nog aan het begin staan van hun tocht en niet reeds een vermoeiend traject achter den rug heb ben. Dat het een reis is geweest, die niet steeds even gemakkelijk was, ervaren we al heel gauw van Nortier, die ons in hotel „Germanic" van zijn ervaringen vertelt. De voornaamste indrukken? Over het algemeen vrij behoorlijke wegen, zeer veel medewerking en bovenal ook veel enthousiasme langs de geheele route, een mede leven, dat in Polen wel zijn hoogtepunt vond. Er zijn wel een paar kleine malheurtjes ge weest op een traject, door moeilijkheden als gladde wegen en mist, maar de gevolgen zijn gelukkig niet van ernstigen aard. Met vrij veel gemak hebben Bakker Schut en Nortier zelfs hun contróleposten gehaald, in vele gevallen met een paar uur speling. Voor de andere Nederlanders had Nortier slechts woorden van lof. Stemerdink en Keizer vormen een uitsteken de equipe, die zeer veel voor de toekomst be looft, terwijl de rijders voor de damesploeg freule van Vredenburgh en Van Stockum zeer veel respect hadden gekregen. In Berlijn, aldus besloot Nortier zijn mededeelingen, hebben we voor het eerst op onze route de zon gezien. Ik kan u ver zekeren, dat dit voor ons een gebeurtenis was Ook Bakker Schut was zeer tevreden over het tot dusver behaalde resultaat. Veel nieuws heeft deze bescheiden en sportieve Fordrijder aan het relaas van zijn kameraad niet toe te voegen. Winnen? Neen, daar is van het jaar weinig kijk op, maar dat doet er ook niet toe, aldus verklaart deze Rallye-crack. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de deelnemers, die nu druppelsgewijs binnenko men, over hun tocht zeer tevreden zijn. We vragen speciaal naar de ervaringen van de Nederlandsche dames van Vredenburgh en van Stockum. Alles goed, deels gemakkelijk, deels zwaar. De wegen niet steeds even licht berijdbaar, maar overal voortreffelijke medewerking. Het eerste gedeelte hebben onze dames met de ket tingen om gereden, maar verder zijn zij er zonder bijzondere maatregelen uitstekend door heen gekomen. Bij de Keulsche Poort te Venlo, waar de con trolepost zetelde, was de belangstelling voor de binnenkomende deelnemers zeer groot. Eerst voor de „buitenlanders", wier wagens de sporen van de lange reis droegen; toen voor de deelnemers, die vanochtend uit Amsterdam waren vertrokken en tegen half tien Venlo bin nenvielen. Om half tien openden v. Hoek en Ton den uittocht, waarbij alle Fordrijders door de direc tie der Amsterdamsche fabriek van een lunch pakket werden voorzien. Langzamerhand keerde in Venlo de rust terug. Hedenochtend tegen half acht zijn 24 deel nemers die vanuit de hoofdstad vertrokken, van het Amstel-hotel gestart. De totaal af te leggen afstand bedraagt voor hen 1452 k.m. en het aantal te behalen punten 468. De route loopt via Venlo, Brussel. Reims, Dijon, Lyon, Grenoble naar Monte Carlo. In de hal van het hotel heerschte reeds lang te voren een gezellige drukte en ook buiten was er van de zijde van het publiek veel belang stelling voor dezen start. Aan vriendelijke wen- schen ontbrak het niet, evenmin aan bloemen voor de dames-deelneemsters. Van de 25 inge schreven deelnemers was de Franschman Dan- niell niet opgekomen. De equipe Kruitvan Kampen met Fiat is te Venlo niet op tijd verschenen. Naar wij vernamen, had dit team voor Han nover een aanrijding gehad, buiten eigen schuld, waardoor waarschijnlijk groote ver traging was ontstaan. PADANG, 20 Jan. (Aneta). Ook hier hielden de inheemsche leden van den gemeenteraad de algemeene beschouwingen over de begrooting in het Maleisch. Bij de behandeling volgens de artikelen wilde een der leden ook het Maleisch gebruiken. De burgemeester weigerde dit en schorste de vergadering. Na de heropening volgde de stemming over de begrooting. De in heemsche leden hebben den uitslag van de stem ming niet afgewacht, doch verlieten demonstra tief de vergadering, waarna de begrooting, welke sluitend is, werd afgedaan. (Van onzen specialen verslaggever) Donderdag hebben de renners niet gewacht op de sprints van acht uur des avonds, zooals hun gewoonte scheen, maar met de sprints van vier uur reeds deden zij voor quasi-ledige ban ken een strijd ontketenen, welke mocht verge leken worden met de heftigste jachten, die wij reeds hebben beleefd. Het zijn De Pauw—Naye, die de lont bij het vuur brachten en zoo driftig en kordaat, dat dit koppel weldra alleen aan de leiding gaat. De andere koppels laten zich nu niet onbetuigd en het is wel opmerkelijk, dat wij hier vooral de middelmatige koppels, als Silver MaesRomain Maes, Lapébie—Ignat, DiotWambst en van Buggenhoutv. Vlockhoven er in zien slagen de leiding te veroveren. Doch de groote favorieten Buysse—Billiet, die zich aldus onverwacht var. den troon verdron gen zagen, gaan onmiddellijk tot een tegen offensief over. En in deze jacht, die nagenoeg een vol uur duurt, zien wij dit koppel weer zijn oude po sitie veroveren en alleen aan den kop optrek ken met één ronde voorsprong op Slaats Pellenaars, OlmoGuerra, DiotWambst, van Buggenhoutv. Vlockhoven en LapébieIgnat. Koppels als KaersDebruycker en Wals Boeyen volgden résp. op 2 en 3 ronden, wat ge noegzaam liet vermoeden, dat dezen zich daar bij niet zouden neerleggen en de eerste de beste gelegenheid te baat zullen nemen om zich we derom naar voren te werken. Zij moesten evenwel wachten tot de sprints van acht uur om een nieuwe jacht zien te ont ketenen. Het was Van Simaeys, die den strijd ontke tende, doch weldra zaten alle koppels in het vuur en het waren de grooten ditmaal, die de kosten Van het gejag droegen. - BuysseBilliet verdedigden moedig hun lei dende positie tegen hun rechtstreeksche mede dingers KaersDebruycker en de Nederland sche koppels WalsBoeyen en SlaatsPelle- naers. Doch mindere ploegen, als Olmo Guerra, v. Buggenhoutv. Vlockhoven en De PauwNaye maakten van dien tweestrijd gun stig gebruik om zich eveneens voordeel te ver zekeren. Om tien uur zijn de koppels SlaatsPelle- naers, WalsBoeyen en Buysse—Billiet terug aan de leiding met één ronde voorsprong. Wij moeten hier den gelukkigen terugkeer memoreeren van het koppel Van Schijndel— Van den Broek, dat Donderdagavond al even flink op dreef was als zij de .dagen ervoor „op de knieën zaten." Deze avond werd ook gekenmerkt door een regen van premiën, waarvan de oud-Zesdagen- koning Piet van Kempen en de Fransche film ster Mes le Moigné de schenker en schenkster waren. De sprints van middernacht brachten een n.euwen strijd en bij de drie leidende koppels voegden zich nog de koppels De Pauw—Naye. KaersDebruycker en van Buggenhoutvan Vlockhoven. De sprints van hedennacht twee uur brach ten geen verandering meer in den stand, zoodar deze gebleven is als volgt: KaersDebruycker 199 punten; SlaatsPel lenaers 159 p.; WalsBoeyen 112 p.; Buysse— Billiet 91 p.; De PauwNaye 79 p.; v. Bug genhoutv. Vlockhoven 42 p. Op één ronde: Van Schijndel—v. d. Broek 90 p.; OlmoGuerra 63 p.; DiotWambst 43 p.; Silver Maes—Romain Maes 33 p.; LapébieIg nat 14 p. Op drie ronton: Eonduel—De Caluwé 83 p. Op vier ronden: ThijssensVar. Simaeys 97 p. Op zes ronden: DeneefHuys 100 p. Op tien ronden: Burneau—Martin 66 p. Op twaalf ronden: De GreefSeynave 44 p. BATAVIA, 20 Jan. (Aneta). De gezagvoer der van de „Cheribon Maru", welk schip op weg was naar Batavia en in de buurt van de Philippijnen is vastgeloopen, meldde, dat een groot deel van de lading door zeewater is be schadigd. De kansen op berging van het nog aan boord zijnde deel van de lading zijn prac tisch nihil. Het schip maakt momenteel 10 graden slag zij. De bemanning is nog aan boord. De „Ma dras Maru" ligt in de nabijheid voor eventueele hulpverleening. MADIOEN, 19 Jan. (Aneta) In den afge- loopen nacht is overleden de regent van Ma- dioen, Raden Mas Adipati Ronggo Ario Koes- men. De overledene bereikte den leeftijd van 44 jaar. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 8 t/m 14 Januari 1939 bedragen: 16 runderen, 38 kal veren en 5 varkens en biggen. Nagekomen sterfgevallen van de gemeenten Appingedam en Ede over September t/m De cember 1938: 73 runderen, 89 kalveren en 22 varkens en biggen. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken; 5994 run deren, 6668 kalveren, 4787 varkens en biggen, 386 schapen en 85 geiten. In de week van 2 tot 7 Januari zijn 42.476 (v.J. 36.117) biggenmerken aangebracht. cfocjjcfccfeckcfccfccfeck&i&.k&cbcfc.&dfctkcfe&cfccfei&cfccfeifcifetkckclbcki&ebcfecfecbcfcclbjfc.cfecbtfccbt&cb j3cfccbcfccfccfcebcfc<ticbcbcbcbcfc(t.cfc HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Uitzendlng (8.0010.00; 10.207.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Causerie „Stad en platteland in Bel gië" 2.20 Pianovoordracht. 3.00 Reportage. 3.30 Residentie-orkest en soliste. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. De Ramblers. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Voor schakers. 8.16 Orgelspel. 9.15 ,.En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 VARA-orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest 4.30 KRO-Boys en solist. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Economische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-orkest. 9.15 Russisch koor en Balalaika-orkest. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Russisch koor en Balalaika-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Planovoordracht. 11.50 Luigl Voselli's Hongaarsch orkest. 12.35 Zang. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Alfred van Dam's orkest. 2 20 Gramoioonmuziek. 4.35 BBC-Schotsch orkest. 7.05 BBC-orkest. 8.20 Muslc-Hall-programma. 10.00 BBC-Theater-Orkest en solisten. 11.20 Harry Roy's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conservatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Van de Walle-orkest. 2.40 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 en 5.05 Zang. 5.20 Pasdeloup-orkest en solist. 7.20 Warms-orkest. 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert m. m. v. solist. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Sted. Orkest van Bielefeld. 12.35 Orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.50 Meisjeskoor. 3.20 Orkest en koor, Mengelbier-Trio en solist. 5.35 Gevarieerd programma. 7.30 Leo Eysoldt's orkest, instrumentaal kwintet, solisten. 9.35 Amusementsorkest, soliste en piano duo. 11 20 Populair concert en dansmuziek. 1.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Pianoduo en accordeon. 3.20 Conservatorium-orkest van Gent en Bolisten. 6.20 José Schnyders' orkest en solist. 8.20 en 9.20 Orkest. 1030 Populair concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Viool voordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Dansorkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 en 5.55 Orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 „Hérodiade". opera. 11.50 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert. 9.50 Pianoduetten. 10.20 Orkest en solisten. Vette koeien: le kwalliteit redelijke handel. - rigens kalm. Vette stieren prijshoudend, magere sfccfccfxfccpcbctjcfccfcifccbcijciKfscfcclxfccbcfccbcbctxicfstfcebebtfcefccfccbtfccbcbcbcbcWscb^cbebcbcbcb stieren en kalveren kalm. Bij besluit van H. M. de Koningin is met in gang van 1 Februari 1939 aan mevrouw de douairière G. C. gravin van Lynden van San- denburg, geboren baronesse van Nagell van Ampsen, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als grootmeesteres van H. M. de Koningin, onder dankbetuiging voor de vqle en belang rijke diensten gedurende een reeks van jaren door haar met bijzondere toewijding in die be trekking aan H. M. bewezen en is zij met ge lijken datum benoemd tot grootmeesteres ho noraire van H. M. de Koningin. De Duitscher F. W. H., zwerver, thans ge detineerd te Arnhem, had 21 September uit een kamer van hotel Somer te Assen een be drag van 420 ontvreemd. Het bleek, dat hij reeds 15 maal veroordeeld was. Kortgeleden was hij te Alkmaar en Zwolle voor eenzelfde feit tot een gevangenisstraf van drie jaar veroordeeld en de Officier van Justitie te Assen vroeg ook een gevangenisstraf van drie jaar. Thans werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. AMSTERDAM, 20 Jan. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 72000 kg. AMSTERDAM, 20 Jan. Visch. Aangevoerd door consignatiezendignen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Handschol 7.508 50 per kist van ongeveer 35 kg. Kabel jauw 0.30—1.20, Leng 0.801.20 per stuk. Kool- visch 0.601.20 per 5 stuks. Schelvisch 2.10 3.90 per 10 stuks. Groote Tongen 66 cent, mid del Tongen 6888 cent,, kleine Tongen 78 cent per kg. Spiering 15 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 1732, Bot 20—26, Spiering 15—17, Baars 12—16 cent per pond. Versche Bokking 1.752.75, Harder Bok king 2.003 per 100 stuks. Garnalen 3.50 per kistje van 15 kg. 'Gest. Makreel 10 cent per pond. LEEUWARDEN, 20 Jan. Zuivel. Sleutel kaas 1819, Nagelkaas 925, Goudakaas 41, Edammerkaas 24, aanvoer 2786 kg. Veilingboter I.311.34 per kg., aanvoer 6/6 vaten, commis sie 84. Eierenhandel. Aangevoerd werden 13000 kg. kipeieren. Prijs 3.254.50 per 100 stuks, han- delsprijs 6072% ct. per kg., 100 kg. eendeieren, prijs 3.253.75 per 100 stuks, handelsprijs 42% 45 ct. per kg. Pluimvee. Aangevoerd werden: 20 slachthanen 0.701.40, 75 slachtkippen 0.50 1.25, 25 jonge hanen 0.601.50, 15 konijnen 30 ct. per kg. LEEUWARDEN, 20 Jan. Vereeniging v. Zui- velmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus 99.50, idem 40 plus 16.5017.50, Goudsche 20 plus 9.5010, idem 40 plus 16.50—17.50, volvette 40 plus 22.5023, broodkaas 40 plus 16.50 17.50, Leidsche 20 plus 9.5010 per 100 kg. Stemming kalm. ZWOLLE, 20 Jan. Boter. Aanvoer 83 kg., waarvan 2 1/8 vaten en 86 stukken van een pond, prijs 1.60 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 28.Handel kalm. Huiden: Koehuiden 11 ct., pinkenvellen 11 ct., stierenvellen 9 ct., vette vellen 17 ct., grasvellen 14 ct. per pond. Paardenhuiden f 7 per stuk. Handel regelmatig. ZWOLLE, 20 Jan. Veemarkt. Aangevoerd 3085 stuks, t.w.: 1166 runderen, 407 graskalve ren, 711 nuchtere kalveren, 57 schapen, 5 gei ten, 284 schrammen, 41 varkens en 414 biggen. UTRECHT, 20 Jan. Boter en kaas. (Groot handel) Aanvoer 2 wagons met 700 kilo kaas. Prijzen f 25 per 50 kilo. DEDEMSVAART, 19 Jan. Weekmarkt. Aange voerd 80 biggen 14.0016, 7 schapen 16.0022, per stuk. Handel vlug. Eiermarkt. Aanvoer 61750 stuks kipeieren; witte 3.50—3.60, bruine 3.603.70 per 100 stuks DEDEMSVAART, 19 Jan. Oostelijke Pluimvee Coöp. afd. Dedemsvaart. Aanvoer: 14497 witte kipeieren 66 cent, 1080 bruine kipeieren 68 ct. per kg LEEUWARDEN. 20 Jan. Veemarkt. 125 Enter- stieren 40.00150, 90 Twenterstieren 150.00345, 340 vette koeien 120.00280 per stuk, 4067 ct. per kg. 746 melk- en kalfkoeien 130.00300, 225 pinken 30.00155, 15 vette kalveren 20.0060, 679 nuchtere kalveren 47.50, 460 vette scha pen 11.00—20, 164 weideschapen 10.00—14, 380 lammeren 8.0014, 5g2 vette varkens 40.00140 per stuk, 4048 cent per kg. 34 magere varkens 22.0045, 100 kleine biggen 9.0017, 17 bokken en geiten, 37 paarden. Totaal-aanvoer 4004 st. Overzicht. De aanvoer nam heden iets toe; de handel in stieren, vette koeien, melk- en kalf koeien was, als gevolg van den grooteren aan voer, gedrukter. De beste soort bleef prijshou dend, overigens werd iets lager genoteerd. Fin ken (gaskalveren) ruim aanbod, handel Iets kal mer; vette kalveren ruimer aanbod, handel traag. Nuchtere kalveren grootere aanvoer, iets meer vraag naar de beste soort, overigens flauw. Var kens en biggen ongeveer prijshoudend. Wolvee grooter aanvoer, handel stpgger. Heden nam de N. V. C. ruim 300 varkens over. Ook worden door de regeering een aantal koeien gekocht. ALKMAAR, 20 Jan. Kaasmarkt. 28 stapels fabr. k.eine 20.50, 2 stapels boeren kleine 21.50. Aan voer 50.000 kg. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 20 Jan. 101100 kg. Roo- de kool 2.705.90, 21200 kg. Gele kool 2.504.80 114600 kg. Deensche Witte kool 1.50—3.10, 9100 kg. Uien 4.504.80, grove 4.905, 2800 kg. Peen 2 303 40' kIeine Peen L702.10, 300 kg. Bieten BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. 11000 kg Joode kool 3.20—4.70, 17400 kg. Gele kool 2.30— 3.90, 32300 kg. Deensche Witte kool 2.103.20 7500 K;n 4~5'70' grove 4,60—4.70. drielingen 3.60 —10.90, stek 1.20—1.60. 11000 kg. Peen 3.10—3.70, kleine Peen 1.70. WOERDEN, 19 Jan. Veilingsver. „W. en O Goudrelnetten extra 35—37, I 29—34, II 25—28 stek 13—20. Klumpjes I 18—20, II 15, Wijker P'PP"?. 1 2024. II 17.5, Spruiten 918, Uien 7.5 Waschpeen 5.5—9, Breekpeen 3—4.5, Kroten „cent Per kg- Boerenkool 3032 cent per 5. kool 8.5, Roode kool 11 cent per kg. BODEGRAVEN, 19 Jan. Eierenveiling. Prijzen kipeieren wit 3.80—4.20, bruin 4.10—4.50, per 100 stuks. OUDENBOSCH, 19 Jan. R.K. Veilingsvereen. „Oudenbosch en Omstreken". Appelen 20.00— BoJlr^k001 2.70—3.10, Dubb. Stamboonen ®;0029 per 100 kg. Roode kool 1.80 3.90. Witte kool 1.30—2.40, per 100 stuks. Breek- Pe®n 3.®0—4.70 per 100 kg. Prei 6.00—7, Selderie rrS. per 100 stuks- Spruitkool I 18.00—26; F™ Ulen 2.00—3, Witlof I 19.00—21, II 9.00—11, Sjalotten 11.00—13 per 100 kg. Vanaf volgende week voortaan veiling alleen op Don- aeraag. zWOLLE, 20 Jan. Boter. Aanvoer 3 1/8 vaten en 86 stukken van een pond. Prijs 1.60 per kg. per 1/8 vat van 20 kg. prima 28.00, afwijkende niet genoteerd. 50.000 kipeieren 3.504.50 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 150.00270, dito vaarzen en schotten 150.00235, gustekoeien voor de vet- weide of stal 110.00185, dito vaarzen 110.00— 185, voorjaarskalvende koeien 110.00190, 1%-ja- rige springstieren 70.00135, 1%-Jarige pinken 100.00150, jonge fokkalveren 30.0080, nuch tere kalveren 5.0010, vette koeien en ossen aan bouten 4862 cent, dito stieren 5056 cent, dito kalveren 7090 cent, dito schapen 9.0020, 6-weeksche biggen 8.00—11, 14-weeksche dito II.50—15, drachtige varkens 60.0090, magere d/to 40.0075 per stuk, vette dito 4044 cent ner kg. Overzicht. Neurende en versch gekalfde koeien en vaarzen redelijke hnadel. Geen hooge prijzen. fl. Ove- De directeur van de Ver. Kon. Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen. de heer J. M. B. Beuker, vertrekt de volgende maand naar Nederl.-Indië, ten einde de mo gelijkheid te bestudeeren van het vestigen van een papierfabriek. Het „Nieuws van den Dag" van Nederl.-Indië merkt op, dat M Indië, waar het papierverbruik in de mü' lioenen loopt, zeer zeker plaats is voor meerdere bedrijven, die tegen soortgelijke fabrieken in andere landen kunnen concur- reeren, zoowel wat exploitatie als product betreft. De Continental Gas boekte in het jctof per einde November een netto-winst van 3.90 millioen of 12.04 per aandeel tegen 4.59 millioen of 15.28 per aandeel in het vorige jaar. President Roosevelt verzocht aan het Congres zijn bevoegdheid omtrent de vor ming van het stabiliteitsfonds en de waarde van den Dollar, welke volmacht 30 Juni 193' eindigt, voor 18 maanden te verlengen tot 15 Januari 1941. Hij merkte op dat deze vol macht hem in staat stelt het belang van het land te behartigen en de internationale monetaire en economische samenwerking voort te zetten. Roosevelt stelde het Congres voor, ah6 Staatssalarissen en de particuliere inkom sten van nog uit te geven Staatsfondsen on der de algemeene wetten op de inkomsten' belasting te doen vallen. Hierdoor zouden de belasting-opbrengsten met 300 millioen per jaar stijgen. Het Appropriations Committee van hei Huis van Afgevaardigden heeft de door Roosevelt gevraagde 13.52 millioen voor een fonds buitengewone tekorten met pCt. verlaagd. Hierin ziet men het streven naar bezuiniging op de regeerings-uitgaven- uitgaven. Een dochtermij van de Kennecott Copper ae Utah Copper, zal, gelijk de Anaconda Copper, minimum werktijden invoeren haar productie met 10 pCt. verminderen. De staalschroot-prijs in Amerika daalde met Va dollarcent tot 8d.c. per lb. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag j.l. 2.32 millioen lb. De Louis Nashville keert een dividend ul van 1 op de gewone aandeelen tegen l-a" het vorig jaar. De emittenten van de 4 pCt. Fransche Conversieleening '39 deelen mede, dat voO de houders van de 6V2 pCt. leening ,24 de Cie du Chemin de fer du Nord en van a 51/2 pCt. leening 1928 der Spoorwegmij Pd- risOrléans, die van hun voorkeursrech gebruik maken, den omrekeningskoers 1>°o den dollar op f 1.84% is vastgesteld. De Nationale Mij. der Belgische Spoor' wegen boekte in December j.l. aan bedrijf ontvangsten fr. 204.40 mill, tegen fr. 213-s mill, in December 1937 en aan bedrijfsuitga ven fr. 227.30 mill, legen fr. 240.80 mill- »'g is derhalve een bedrijfstekort van fr. 2£* mill, tegen fr. 27.30 mill. Rekening houden de met de financieele verplichtingen oe droeg het totale verlies in Dec. fr. 27 n millioen tegen fr. 31 millioen in Dec19s'' Een commissie van Engelsche bankiers makelaars, die in buitenlandsche wissei handelen zonden een circulaire aan belang stellenden met het doel, de Bank van geland te steunen in haar actie tegen j* Ponden speculatie. In deze circulaire worae' de transacties genoemd welke wel en nw mogen worden uitgevoerd. Het verleent* van voorschotten in Ponden of deviezen gen onderpand van goud, Ponden of dev1 zen moet geweigerd worden. O.m. wordt kennen gegeven, dat de bankier, wat te mijnzaken betreft, zich er van moet °v^„, tuigen, dat een cliënt een handels-transa tie wil dekken, alvorens tot het uitvoer van een order over te gaan. Het Pond Sterling bewoog zich hedeh' ochtend te Amsterdam op 8.618.62 1 Sl. 8.61Vb); de Dollar op 1.84%—1.84% (V-JJ 1.84ya); de Frank op 4.86—4.87 (vorig sw 4.86%); de Belga op 31.10—31.15 (vorig sw 31.13); de Zwitsersche Frank op 41.9' 41.61 (vorig slot 41.58) en de Rijksmu op 73.2573.75 (vorig slot 73.80) VRIJDAG 20 Jan. Waa,r- nemingspunten R CD e Oq fX> to 1-4 3 <0 s; £3 Sedert Gisteren bo jS B0 3 Keulen 6 u. 40.33 41.93 0 65 Lobith 12.87 14.12 0.69 Nijmegen 10.27 11.35 0.62 Kampen 4.65 5.65 0.50 Westervoort *«97 10.86 0-50 Deventer 1-24 1.85 0.25 St. Andr. W. 10.60 11.54 0.52 Arnhem 4.04 4.76 0.24 Vreesw. 1. w. 0.27 0 38 0.05 Maastr. H.s. 0 00 1) Borgh. 43.32 44.19 0,20 Belfeld 13.78 14 93 0.77 Venlo 13.25 14.28 0.70 Grave -.— 2) Sluis 6.35 6.58 0.22 Lith 2.90 3.21 0.28 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt S® acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopen0 stuw. e 2) De waterstand aan de peilschaal te Gr»\. (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM 0.00 0.00 0-00 000 0.00 oco 0 00 0 00 0 00 0.00 0.00 0.00 Ó.00 000 Kanaalwater 8 u 0.12AP u 12 u 2 u 0.28- AP 0.25- AP Stadswater 8 u 0 22— AP 12 u 0.28- AP 2 u 0 25- AP Amstelwater 8 u 0.09- AP 12 u 0.12- AP 2 u 0 16- AP IJselm. water 8 u 0.03+ AP 12 u 0,02+ AP 2 u 0.02+ AP WATERSTAND OP DEN RIJN 20 Jan. 19 Jan. 20 Jan. 19 JaIV 4 38 4.53 5-34 4 41 3 86 3.63 4.51 Rheinf. 0.- 0.— Ems Breisach 2.59 2.79 Caub 4.62 Kehl 312 2.92 Coblenz 5.56 Maxau 5.03 4 79 Trier 4 39 Mannh. 4.75 4.35 Keulen 5.99 Diedesh. Dusseld. 5.14 Lohr Ruhrort 4.74 Mainz 4.80 4.50 Wesel 4.53 Bingen 3.84 3.59 .Emmerik 5.23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6